Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Οk είναι το πρότυπο του άντρα.Μια μέρα να δεις το γιο σου έτσι να τον καμαρώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Οk είναι το πρότυπο του άντρα.Μια μέρα να δεις το γιο σου έτσι να τον καμαρώνεις.

Δηλαδή έναν άνδρα τον κάνει αρχιδάτο το αν κρατάει το σπίτι; Πρότυπα 85 γενεών πίσω.

Αλλά βέβαια η εργαζόμενη γυναίκα μπορεί να τα καταφέρει όλα. Και σπίτι να κρατήσει και παιδιά να μεγαλώσει και να δουλέψει ταυτόχρονα. Ο άνδρας να έχει το ανατολίτικο πρότυπο. Ja klar!

Κάποιες μανάδες δεν έκαναν καλή δουλειά με τους γιους τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
...θεωρώ ότι από την στιγμή που μια γυναίκα ασχολείται με δουλειές του σπιτιού...Το διάβασμα των παιδιών δεν είναι δουλεία σπιτιού, έλεος! ο άνδρας οφείλει να ασχολείται με πράγματα που μπορεί ένας άνδρας να τα κάνει π.χ να κουρέψει το γκαζόν (λέμε τώρα), να αλλάξει μια λάμπα, να φτιάξει ένα μερμέτι. Οχι μόνο μαγκιά κλανιά και άγιος ο θεός. Και κατά αλλά να μην ξέρει όπως έγραψα να πιάσει ένα κατσαβίδι!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
...θεωρώ ότι από την στιγμή που μια γυναίκα ασχολείται με δουλειές του σπιτιού...Το διάβασμα των παιδιών δεν είναι δουλεία σπιτιού, έλεος! ο άνδρας οφείλει να ασχολείται με πράγματα που μπορεί ένας άνδρας να τα κάνει π.χ να κουρέψει το γκαζόν (λέμε τώρα), να αλλάξει μια λάμπα, να φτιάξει ένα μερμέτι. Οχι μόνο μαγκιά κλανιά και άγιος ο θεός. Και κατά αλλά να μην ξέρει όπως έγραψα να πιάσει ένα κατσαβίδι!!!!!!/QUOTE]

Το ότι μπορεί να έχει περισσότερη μυϊκή δύναμη από μένα ή να γνωρίζει τέτοια κόλπα (που αν κρίνω από τους γονείς μου, τα φοιτητικά μου έπιπλα η μητέρα μου τα έκανε γιατί ο πατέρας δεν έχει υπομονή), τον καθιστά ανεύθυνο να σφουγγαρίσει, να πλύνει πιάτα, να απλώσει κανένα ρούχο; Αν έχει τον χρόνο γιατί να μην το κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Το ότι μπορεί να έχει περισσότερη μυϊκή δύναμη από μένα ή να γνωρίζει τέτοια κόλπα (που αν κρίνω από τους γονείς μου, τα φοιτητικά μου έπιπλα η μητέρα μου τα έκανε γιατί ο πατέρας δεν έχει υπομονή), τον καθιστά ανεύθυνο να σφουγγαρίσει, να πλύνει πιάτα, να απλώσει κανένα ρούχο; Αν έχει τον χρόνο γιατί να μην το κάνει;


...Aς μην γελιόμαστε...όσο και να θέλουμε δεν γίνεται. ..Προς θεού δεν λέω ότι δεν θα μπορούσε..αλλά οι περισσότεροι δεν το κάνουν...(ο πατέρας μου και μαγειρεύει και πλένει πιάτια ..απλά θέλει και το κάνει)...Τουλάχιστον όμως αν δεν κάνει τις δουλείες του σπιτιού γιατί δεν γουστάρει ας ασχοληθεί με όλα όσα ανέφερα..αν δεν ξέρει να κάνει τίποτα απ όλα αυτά.. Ε τι να πω μπορεί να πιάνουν τα χέρια του άλλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
...Aς μην γελιόμαστε...όσο και να θέλουμε δεν γίνεται. ..Προς θεού δεν λέω ότι δεν θα μπορούσε..αλλά οι περισσότεροι δεν το κάνουν...(ο πατέρας μου και μαγειρεύει και πλένει πιάτια ..απλά θέλει και το κάνει)...Τουλάχιστον όμως αν δεν κάνει τις δουλείες του σπιτιού γιατί δεν γουστάρει ας ασχοληθεί με όλα όσα ανέφερα..αν δεν ξέρει να κάνει τίποτα απ όλα αυτά.. Ε τι να πω μπορεί να πιάνουν τα χέρια του άλλου

Άάάάάρα φτάνουμε σε αυτό που είπα εγώ, ότι μέσα σε μία σχέση πρέπει να υπάρχουν ισορροπίες. Ο καθένας προσφέρει αυτά που μπορεί, αυτά που ξέρει, αυτά που έχει διάθεση και χρόνο να κάνει και ΟΧΙ αυτά που του έχει "προσδώσει" η κοινωνία ή το φύλο του. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Άάάάάρα φτάνουμε σε αυτό που είπα εγώ, ότι μέσα σε μία σχέση πρέπει να υπάρχουν ισορροπίες. Ο καθένας προσφέρει αυτά που μπορεί, αυτά που ξέρει, αυτά που έχει διάθεση και χρόνο να κάνει και ΟΧΙ αυτά που του έχει "προσδώσει" η κοινωνία ή το φύλο του. ;)

Ε καλά άμα ήθελε να κάνω και τα μερεμέτια του σπιτιού να πάμε να φουντάρουμε τότε (όχι φυσικά ότι δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε και τα μερεμέτια βεβαίως βεβαίως)...:)

Άλλωστε το θέμα είναι: Τις δουλείες του σπιτιού ποίος θα τις κάνει...
Όχι ποίοις θέλει και μπορεί. Αυτό είναι άλλη συζήτηση.
Στο πρώτο καταλήξαμε ο μαλάκας η γυναίκα. Σορρυ άλλα έτσι είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Το ότι μπορεί να έχει περισσότερη μυϊκή δύναμη από μένα ή να γνωρίζει τέτοια κόλπα (που αν κρίνω από τους γονείς μου, τα φοιτητικά μου έπιπλα η μητέρα μου τα έκανε γιατί ο πατέρας δεν έχει υπομονή), τον καθιστά ανεύθυνο να σφουγγαρίσει, να πλύνει πιάτα, να απλώσει κανένα ρούχο; Αν έχει τον χρόνο γιατί να μην το κάνει;

Δε μου λες;Αν μείνετε στο δρόμο θα κατέβεις εσύ να αλλάξεις λάστιχο;
Κανένας άνδρας δεν αφήνει μια γυναίκα να το κάνει.Γιατι;Γιατί σέβεται τη ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ φύση της.
Χρόνο δεν έχεις να αλλάξεις εσυ το λάστιχο;Ισότητα δεν υπάρχει στα δυο φύλα;Γιατί δεν αλλάζεις εσύ το λάστιχο;
Και αν το κάνεις τι θα σκεφτείς για τον άντρα σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δε μου λες;Αν μείνετε στο δρόμο θα κατέβεις εσύ να αλλάξεις λάστιχο;
Κανένας άνδρας δεν αφήνει μια γυναίκα να το κάνει.Γιατι;Γιατί σέβεται τη ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ φύση της.
Χρόνο δεν έχεις να αλλάξεις εσυ το λάστιχο;Ισότητα δε υπάρχει στα δυο φύλα;Γιατί δεν αλλάζεις εσύ το λάστιχο;
Και αν το κάνεις τι θα σκεφτείς για τον άντρα σου;

Είμαι 48 κιλά, ένα ποτήρι νερό δεν μπορώ να σηκώσω, θα σηκώσω και λάστιχο; Και στην τελική, εγώ προσωπικά σαν Θάλεια, δεν ξέρω τίποτα απολύτως από αυτοκίνητα. Αλλά, θα έβγαινα έξω, θα μάζευα τα μαλλιά και τα μανίκια μου και θα τον βοηθούσα όσο μπορούσα! Αυτό θέλω και μέσα στο σπίτι, να με βοηθάει σε ό,τι μπορεί.
Την προηγούμενη εβδομάδα πάντως ήμουν για 6 μέρες με έναν άνδρα, ο οποίος ο,τι "βρωμούσε" το καθάριζε από πίσω και δεν περίμενε εμένα την δουλάρα, και την πόρτα μου άνοιγε, και καλύτερα από μένα μαγείρεψε και γούσταρα τρελά που με υπολογίζει σαν άτομο. Έχω υπάρξει και με ανθρώπους που έτρωγαν παγωτά, κρουασάν κτλ και πετούσαν τις συσκευασίες από δω κι από κει ή έκαναν μπάνιο και όλο το σύμπαν γινόταν σκατά και έπρεπε να μπω μετά μέσα να καθαρίσω εγώ. Και κάπως έτσι έρχεται η ξενέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Είμαι 48 κιλά, ένα ποτήρι νερό δεν μπορώ να σηκώσω, θα σηκώσω και λάστιχο; Και στην τελική, εγώ προσωπικά σαν Θάλεια, δεν ξέρω τίποτα απολύτως από αυτοκίνητα. Αλλά, θα έβγαινα έξω, θα μάζευα τα μαλλιά και τα μανίκια μου και θα τον βοηθούσα όσο μπορούσα! Αυτό θέλω και μέσα στο σπίτι, να με βοηθάει σε ό,τι μπορεί.
Την προηγούμενη εβδομάδα πάντως ήμουν για 6 μέρες με έναν άνδρα, ο οποίος ο,τι "βρωμούσε" το καθάριζε από πίσω και δεν περίμενε εμένα την δουλάρα, και την πόρτα μου άνοιγε, και καλύτερα από μένα μαγείρεψε και γούσταρα τρελά που με υπολογίζει σαν άτομο. Έχω υπάρξει και με ανθρώπους που έτρωγαν παγωτά, κρουασάν κτλ και πετούσαν τις συσκευασίες από δω κι από κει ή έκαναν μπάνιο και όλο το σύμπαν γινόταν σκατά και έπρεπε να μπω μετά μέσα να καθαρίσω εγώ. Και κάπως έτσι έρχεται η ξενέρα.
...συγγνώμη κιόλας αλλά έφταιγε μάλλον το εξαήμερο...Αν οι μέρες ήταν χρόνια θα έλεγα ΟΚ...ΕΞΑΙΡΕΣΗ...τώρα δεν το δέχομαι...Στην αρχή όλοι κωλοτούμπες κάνουν...και πόρτες ανοίγουν και τα πάντα κάνουν...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
...συγγνώμη κιόλας αλλά έφταιγε μάλλον το εξαήμερο...Αν οι μέρες ήταν χρόνια θα έλεγα ΟΚ...ΕΞΑΙΡΕΣΗ...τώρα δεν το δέχομαι...Στην αρχή όλοι κωλοτούμπες κάνουν...και πόρτες ανοίγουν και τα πάντα κάνουν...:/:

αυτό ακριβώς θα έλεγα.Και γω αν γουστάρω πολύ μια,στην αρχή μπορεί να μην την αφήνω ούτε να σηκωθεί από το κρεβάτι.Όλα έτοιμα στα πόδια της.
Αλλά στο γάμο τα δεδομένα αλλάζουν.Πέφτεις από τα ροζ συννεφάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ένα φιλικό ζευγάρι της μητέρας μου, για τα δικά μου πρότυπα, έχει το καλύτερο επίπεδο ζωής.
Συγκεκριμένα, ο άνδρας καθαρίζει, μαγειρεύει, τακτοποιεί και διαβάζει τα παιδιά κ.ά. Αυτό επειδή, ως φοιτητής ζούσε μόνος του οπότε έπρεπε να μάθει από νοικοκυριό. Σε αντίθεση με την γυναίκα, που επειδή έμενε με τους γονείς της δεν έμαθε ποτέ ούτε αβγό να βράζει. Μάλιστα, σε όλο αυτό βοηθάει και το γεγονός ότι η γυναίκα ως επί το πλείστον δουλεύει 8-3 ενώ ο άνδρας 4-11 (καθηγητής σε φροντιστήριο). Τα παιδιά (δημοτικού) μόλις σχολάσουν θα φάνε και θα κάνουν τα μαθήματά τους με τον μπαμπά και όταν θα ξυπνήσει η μαμά τους κατά τις 5-6 θα κάτσουν να παίξουν μαζί της. Ούτε τηλεόραση στη ζωή τους, ούτε καμία μαλακία.

Δεν θεωρώ τον άνδρα μαλάκα της υπόθεσης εφόσον προσφέρει ένα εξαιρετικό επίπεδο ζωής για τα παιδιά του. Το παν είναι να υπάρχουν ισορροπίες σε μία σχέση. Να ξεκωλόνεται η μάνα να γυρίσει από την δουλειά, να φάει, να διαβάσει τα παιδιά, να καθαρίσει το σπίτι, να μαγειρέψει και να ασχοληθεί και μαζί τους κάποια στιγμή, ε δεν είναι και ό,τι καλύτερο.
Ε, κοίτα, και για τους άνδρες αυτό είναι το ιδανικό τους πρότυπο. Η γυναίκα να καθαρίζει, να μαγειρεύει, να κάνει τα μαθήματα στα παιδιά κι αυτός να παίζει μαζί τους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Δε μου λες;Αν μείνετε στο δρόμο θα κατέβεις εσύ να αλλάξεις λάστιχο;
Κανένας άνδρας δεν αφήνει μια γυναίκα να το κάνει.Γιατι;Γιατί σέβεται τη ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ φύση της.
Χρόνο δεν έχεις να αλλάξεις εσυ το λάστιχο;Ισότητα δεν υπάρχει στα δυο φύλα;Γιατί δεν αλλάζεις εσύ το λάστιχο;

ΒΕΒΑΙΩΣ εδώ υπάρχει και ο τύπος του και καλά ΑΝΤΡΑΚΛΑ που δεν έχει ιδέα πως αλλάζουν λάστιχο (και εγώ που ξέρω τι να κάνω...να κάθομαι και να χαζεύω την ανικανοτητά του..ή να πάω να του βάλω γυαλιά ...)μπα εδώ περιμένουμε οδική δεν σφάξανε...έλεος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δε μου λες;Αν μείνετε στο δρόμο θα κατέβεις εσύ να αλλάξεις λάστιχο;
Κανένας άνδρας δεν αφήνει μια γυναίκα να το κάνει.Γιατι;Γιατί σέβεται τη ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ φύση της.
Χρόνο δεν έχεις να αλλάξεις εσυ το λάστιχο;Ισότητα δεν υπάρχει στα δυο φύλα;Γιατί δεν αλλάζεις εσύ το λάστιχο;
Και αν το κάνεις τι θα σκεφτείς για τον άντρα σου;
Το σωστό είναι να υπολογίζεται και το πόσο συχνά πρέπει να γίνεται η κάθε δουλειά. Είναι ατυχές να συγκρίνεις το πλύσιμο των πιάτων (φερειπείν) με την αλλαγή των λαστίχων του αυτοκινήτου.

Εμείς τις δουλειές τις μοιράζουμε με βάση:
  • το χρόνο που έχει διαθέσιμο ο καθένας και
  • τις προτιμήσεις μας.
Μένουμε μαζί ένα χρόνο τώρα και οι φορές που έχω βάλει ηλεκτρική μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Αντίστοιχα, όμως, ο καλός μου δε σιδερώνει ποτέ. So what? Τα πιάτα πάλι, τα πλένουμε μια ο ένας μια ο άλλος, γιατί είναι δουλειά που πρέπει να γίνεται κάθε μέρα, σε αντίθεση ας πούμε με το σιδέρωμα και την ηλεκτρική. Κι έτσι, λοιπόν, δε νιώθει μαλάκας ούτε ο ένας ούτε ο άλλος, μια που το θέσατε έτσι το θέμα (ήμαρτον!). Απλά εκτιμούμε τον ελεύθερο χρόνο, και το δικό μας και του άλλου, γιατί όσο πιο γρήγορα γίνουν οι δουλειές του σπιτιού, τόσο πιο πολύ χρόνο θα έχουμε να κάνουμε κάτι που μας ευχαριστεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
...παιδια τις δουλειές του σπιτιού ας μην γελιόμαστε ο πιο μαλάκας της υπόθεσης της κάνει...και οκ εντάξει σε αυτήν την περίπτωση ο μαλάκας είναι η γυναίκα...αλλά τουλάχιστον να υπάρχει και ένας μαλάκας να κάνει τις ανδρικές...ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ...και υπάρχουν και γυναίκες που κάνουν για δέκα τέτοια "αντράκια"

Από τη στιγμή που έχεις ως δεδομένο ότι σε μία σχέση ο ένας πρέπει να είναι ο μαλάκας, σου εύχομαι καλή τύχη γιατί θα τη χρειαστείς στη ζωή σου. Σε βλέπω στα 50 παντρεμένη με ένα ελληνοπασά που θα σου ρίχνει πέντε κέρατα τη βδομάδα και θα λες και ευχαριστώ.
Με το κατσαβίδι τι εννοείς? Γιατί το κατσαβίδι κάνει πολλές δουλείες. Άλλο να φτιάξεις ένα γραφείο απ'το ΙΚΕΑ και άλλο να πας να φτιάξεις τον ηλεκτρικό πίνακα. Γιατί πρέπει ένας άντρας που επαγγελματικά δεν έχει καμία σχέση με μαστορέματα να είναι και ηλεκτρολόγος, υδραυλικός και μπετατζής ταυτόχρονα?


Οk είναι το πρότυπο του άντρα.Μια μέρα να δεις το γιο σου έτσι να τον καμαρώνεις.

Γιατί ρε φίλε εσένα πιο είναι το πρότυπο του άντρα? Τα ξίνω ένα οχτάωρο στη δουλειά και μετά στο σπίτι αραλίκι ενώ η άλλη τρέχει απ'το πρωί μέχρι το βράδυ? Όταν έχεις οικογένεια και υποχρεώσεις προσπαθείς να βρεις τη χρυσή τομή, την αποδοτικότερη λύση. Όταν ο φόρτος εργασίας πέφτει πάντα στη γυναίκα σου αυτό δείχνει πως πραγματικά τη γράφεις στ' αρχίδια σου και δε δίνεις δεκάρα γι'αυτήν. Δεν είναι δύσκολο να πλύνεις 2 πιάτα που έφαγες, ούτε να πατήσεις το κουμπί για να ξεκινήσει το πλυντήριο.

Σε μια οικογένεια που και οι δύο δουλεύουν ίδιες ώρες οι δουλείες του σπιτιού μοιράζονται στη μέση. Εγώ προσωπικά δε θα μπορούσα να ζήσω με μια γυναίκα που θα ανεχόταν να κάνει τα πάντα μόνη της και να μη λέει λέξη. Αυτό δε δείχνει αγάπη δείχνει πως είσαι θυματάρα και τα θύματα εμένα δε με ελκύουν. Επίσης να σκουπίσουν και να πλύνουν πιάτα μπορούν και τα παιδιά μετά από μία ηλικία και καλό είναι να το κάνουν για μαθαίνουν από μικρά να μην τα έχουν όλα έτοιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
είπαμε άλλο σχέση και άλλο γάμος με παιδιά.
Για μένα είτε είναι 'απλά' σχέση είτε είναι γάμος, εφόσον μένει μαζί το ζευγάρι, στην πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Όταν το ζευγάρι έχει και παιδιά (είτε είναι παντρεμένο είτε όχι), οι δουλειές του σπιτιού αυξάνονται. Στη λογική τι αλλάζει; Πάλι ο καθένας κάνει ανάλογα με τις δυνατότητές του και το χρόνο που έχει διαθέσιμο, απλά θα μένει λιγότερος ελεύθερος χρόνος και στους δυο. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Από τη στιγμή που έχεις ως δεδομένο ότι σε μία σχέση ο ένας πρέπει να είναι ο μαλάκας, σου εύχομαι καλή τύχη γιατί θα τη χρειαστείς στη ζωή σου. Σε βλέπω στα 50 παντρεμένη με ένα ελληνοπασά που θα σου ρίχνει πέντε κέρατα τη βδομάδα και θα λες και ευχαριστώ.
Με το κατσαβίδι τι εννοείς? Γιατί το κατσαβίδι κάνει πολλές δουλείες. Άλλο να φτιάξεις ένα γραφείο απ'το ΙΚΕΑ και άλλο να πας να φτιάξεις τον ηλεκτρικό πίνακα. Γιατί πρέπει ένας άντρας που επαγγελματικά δεν έχει καμία σχέση με μαστορέματα να είναι και ηλεκτρολόγος, υδραυλικός και μπετατζής ταυτόχρονα?



Γιατί ρε φίλε εσένα πιο είναι το πρότυπο του άντρα? Τα ξίνω ένα οχτάωρο στη δουλειά και μετά στο σπίτι αραλίκι ενώ η άλλη τρέχει απ'το πρωί μέχρι το βράδυ? Όταν έχεις οικογένεια και υποχρεώσεις προσπαθείς να βρεις τη χρυσή τομή, την αποδοτικότερη λύση. Όταν ο φόρτος εργασίας πέφτει πάντα στη γυναίκα σου αυτό δείχνει πως πραγματικά τη γράφεις στ' αρχίδια σου και δε δίνεις δεκάρα γι'αυτήν. Δεν είναι δύσκολο να πλύνεις 2 πιάτα που έφαγες, ούτε να πατήσεις το κουμπί για να ξεκινήσει το πλυντήριο.

Σε μια οικογένεια που και οι δύο δουλεύουν ίδιες ώρες οι δουλείες του σπιτιού μοιράζονται στη μέση. Εγώ προσωπικά δε θα μπορούσα να ζήσω με μια γυναίκα που θα ανεχόταν να κάνει τα πάντα μόνη της και να μη λέει λέξη. Αυτό δε δείχνει αγάπη δείχνει πως είσαι θυματάρα και τα θύματα εμένα δε με ελκύουν. Επίσης να σκουπίσουν και να πλύνουν πιάτα μπορούν και τα παιδιά μετά από μία ηλικία και καλό είναι να το κάνουν για μαθαίνουν από μικρά να μην τα έχουν όλα έτοιμα.

Συμφωνώ με τον FOIVOSS... άλλωστε είπαμε κάποιος θα κάνει τις δουλειές του σπιτιού και κάποιος Ναι θα πάρει το κωλοκτσαβιδό και θα φτιάξει τον πίνακα και θα κάνει όλα επιβάλεται να ξέρει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον FOIVOSS... άλλωστε είπαμε κάποιος θα κάνει τις δουλειές του σπιτιού και κάποιος Ναι θα πάρει το κωλοκτσαβιδό και θα φτιάξει τον πίνακα και θα κάνει όλα επιβάλεται να ξέρει!

Συγγνώμη, αλλά γιατί επιβάλλεται να ξέρει ένας άνδρας τέτοια πράγματα; Γεννιέται με ένα εγχειρίδιο σφηνωμένο στο κεφάλι; Το ίδιο και οι γυναίκες έχουν σφηνωμένα βιβλία μαγειρικής στον εγκέφαλο; Μπορεί να μην έχουν τέτοια κλίση οι άνθρωποι. Μπορεί η γυναίκα να είναι μηχανικός και να χειρίζεται πιο καλά τα εργαλεία. Ξέρεις σε πόσα αγόρια έχω κάνει πειραματική διάταξη στα εργαστήριά μας; Δεν είναι κακό. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά γιατί επιβάλλεται να ξέρει ένας άνδρας τέτοια πράγματα; Γεννιέται με ένα εγχειρίδιο σφηνωμένο στο κεφάλι; Το ίδιο και οι γυναίκες έχουν σφηνωμένα βιβλία μαγειρικής στον εγκέφαλο; Μπορεί να μην έχουν τέτοια κλίση οι άνθρωποι. Μπορεί η γυναίκα να είναι μηχανικός και να χειρίζεται πιο καλά τα εργαλεία. Ξέρεις σε πόσα αγόρια έχω κάνει πειραματική διάταξη στα εργαστήριά μας; Δεν είναι κακό. :confused:


Όχι δεν επιβάλλεται...Αλλά όπως οι άνδρες λένε εγώ δεν κάνω δουλειές του σπιτιού έτσι και κάποιες (εγώ π.χ) Θέλω να ξέρει να κάνει αυτά που θεωρώ εγώ και μόνο εγώ ότι πρέπει να ξέρει να κάνει, αλλιώς σιγά να μην κάτσω να "σκοτώνομαι" και ο άλλος να ξύνεται...
Να ξέρει 5 πράγματα δεν ζητάω να λύσει εξίσωση. Ούτε να κάτσει να φτιάξει ηλεκτρολογικό σχέδιο! (αν και τώρα που το σκέφτομαι why not?)...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Όχι δεν επιβάλλεται...Αλλά όπως οι άνδρες λένε εγώ δεν κάνω δουλειές του σπιτιού έτσι και κάποιες (εγώ π.χ) Θέλω να ξέρει να κάνει αυτά που θεωρώ εγώ και μόνο εγώ ότι πρέπει να ξέρει να κάνει, αλλιώς σιγά να μην κάτσω να "σκοτώνομαι" και ο άλλος να ξύνεται...
Να ξέρει 5 πράγματα δεν ζητάω να λύσει εξίσωση. Ούτε να κάτσει να φτιάξει ηλεκτρολογικό σχέδιο! (αν και τώρα που το σκέφτομαι why not?)...:hmm:

Ποια είναι αυτά τα 5 (καθημερινά) πράγματα που εγώ δεν μπορώ να κάνω; Βάζα ξέρω να ανοίγω, λάμπες αλλάζω, βιδώνω-ξεβιδώνω, καρφώνω, πόρτες βάζω-βγάζω. Και ούτε καν καθημερινά δεν είναι αυτά. Γιατί όταν ξεκόλλησε η λεκάνη της τουαλέτας μου, ο πατέρας μου δεν ήξερε πως να το χειριστεί το πράγμα. Ούτε όταν κλειδώθηκα απ'έξω ήξερε πως να ανοίξει την πόρτα. Ούτε όταν βγήκε η τέντα ήξερε τι να κάνει. Γιατί πολύ απλά αυτά θέλουν γνώσεις, που ένας κοινός άνθρωπος δεν έχει.

Άρα τους έχουμε ανάγκη για ποιο εξεζητημένα πράγματα. Άρα θα τους έχουμε πασάδες στην καθημερινότητα ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top