Θεσσαλονίκη Vs Αθήνα: Η καθημερινότητα

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Για να δουμε..

Θεσσαλονικη:
1. Ειναι οσο πρεπει μεγαλη πολη, κι οσο πρεπει μικρη. Μπορεις να κρυφτεις, μπορεις να χαιρετας γειτονες, μπορεις να ζητησεις κατι απ'τον διπλανο σου, μπορεις να περπατας χωρις να ξερουν τι εκανες περυσι το καλοκαιρι ολοι.
2. Οι ρυθμοι ειναι ΧΑΛΑΡΟΙ, και δεν ειναι καθολου υπερβολη. Οταν επιστρεφω απο Θεσσαλονικη παντα στεκομαι στην αριστερη πλευρα στη σκαλα του μετρο χωρις να ανεβαινω και δεν καταλαβαινω γιατι ο κοσμος τρεχει για να αλλαξει γραμμη...[μια μερα μετα εχω επανελθει πληρως στους βλαμμενους ρυθμους :(]
3. Εχει το pasta flora darling, το art house, το a nice pair, το residents, το dont tell mama, την κεντρικη στοα, την λεωφορο νικης/λεοντος σοφου για βολτα με αυτοκινητο το καλοκαιρι, το βασιλικο, το cardhu, τα λαδαδικα, το βακουρα, την παραλια για περπαταδα, τα καστρα, την Ανω Πολη, τα σοκακια, το Πυροβολειο, το χαλαρο, την Καλαμαρια, την Κρηνη, το λιμανι, το φεστιβαλ κινηματογραφου, το ολυμπιον, την Αριστοτελους, τη fena, την Ικτινου, τη Ζευξιδος, τον Ηλιο, το Cult, τη Ναυαρινου..κι η λιστα ειναι πολυ μεγαλη.
4. Μονο αν εισαι Σαλονικιος καταλαβαινεις γιατι ηλιθιωδως φουσκωνεις απο καμαρι οταν ακουτε σε ρεμπεταδικα το "Ομορφη Θεσσαλονικη"..τα μαγικα σου βραδια νοσταλγω.
5. Οι κατοικοι της ξερουν οτι τα σουβλακια λεγονται σουβλακια κι οχι καλαμακια. Κι αυτο ειναι το ΣΩΣΤΟ. Χεεεε.
6. Ολη η μερα ειναι μια τεραστια εξοδος. Ξεκιναμε απο καφε, μεταφερομαστε για μπυρα, παμε για φαγητο, και συνεχιζουμε με ποτο..Χτυπαμε και μια κρεπα για επιδορπιο στο Βαλεντινο στη Ναυαρινου με το σλογκαν "πατας, ρουφας, δαγκωνεις, αλλιως λερωνεις"..και ζηταμε οπωσδηποτε κουταλακι γιατι τρεχουν οι σοκολατες απο παντου. Ειμαστε χοντροι αλλα ευτυχισμενοι.
7. Πας οπου θες σε ενα τεταρτο. Ολα ειναι σε αποσταση βολης. Η πιο μακρινη αποσταση ειναι 20 λεπτα με λεωφορειο.
8. Εχουμε τον Τερκενλη και τον Αγαπητο. Τρωμε τσουρεκια με σοκολατα χωρις να πρεπει να παμε 550 χμ μακρια. Ειμαστε χοντροι αλλα ευτυχισμενοι.
9. Εχουμε τριγωνα πανοραματος και κουλουρια Θεσσαλονικης. Γενικως, τρωμε αρκετα, πως το λενε :p
10. Ειμαστε large τυποι. Και εδω δεν αναφερομαι μονο στα μετρα της περιφερειας μας :D
11. Βρισκεσαι σε θαλασσα στα 10 λεπτα. Βρωμαει, αλλα για τους ευαισθητουληδες(και τους καγκουρες :p) υπαρχουν οι καφετεριες απεεεναντι απ'την παραλια. Για μας τους αλλους υπαρχει το ελβις κι ο θερμαϊκος :P
12. Περπατας αρκετα ανετα οσο αργα κι αν ειναι στο κεντρο της πολης.
13. Σε μια ωρα εισαι στη Χαλκιδικη. Σε δυο, στην καλυτερη παραλια της Χαλκιδικης, να λιααααζεις το κορμι και να βλεπεις το γαλαζοπρασινο νερακι :vourkwnw:
14. Ααααμα σου ρθει καμια ορεξη για εκδρομουλα και θες βουνο πας προς Φιλιππειο, Χορτιατη η Σειχ Σου :voukoliko:
15. Οne word: Τσιμισκη. \m/


Σημείωση συντονιστή: έγινε split από [highlight]εδώ[/highlight].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Θα βγω λιγο off topic αλλα δεν αντεχω..Παραθετω τα καλα της Σαλονικα συμφωνα με την Corps και θα πω την γνωμη μου..

2. Οι ρυθμοι ειναι ΧΑΛΑΡΟΙ, και δεν ειναι καθολου υπερβολη. Οταν επιστρεφω απο Θεσσαλονικη παντα στεκομαι στην αριστερη πλευρα στη σκαλα του μετρο χωρις να ανεβαινω και δεν καταλαβαινω γιατι ο κοσμος τρεχει για να αλλαξει γραμμη...[μια μερα μετα εχω επανελθει πληρως στους βλαμμενους ρυθμους :(]

Χαλαροι ρυθμοι??Χαχαχα..καλος μυθος..Πανε ενα πρωι να περπατησεις στην Τσιμισκη..Ολοι τρεχουν και δεν φτανουν..

3. Εχει το pasta flora darling, το art house, το a nice pair, το residents, το dont tell mama, την κεντρικη στοα, την λεωφορο νικης/λεοντος σοφου για βολτα με αυτοκινητο το καλοκαιρι, το βασιλικο, το cardhu, τα λαδαδικα, το βακουρα, την παραλια για περπαταδα, τα καστρα, την Ανω Πολη, τα σοκακια, το Πυροβολειο, το χαλαρο, την Καλαμαρια, την Κρηνη, το λιμανι, το φεστιβαλ κινηματογραφου, το ολυμπιον, την Αριστοτελους, τη fena, την Ικτινου, τη Ζευξιδος, τον Ηλιο, το Cult, τη Ναυαρινου..κι η λιστα ειναι πολυ μεγαλη.

Την κρηνη, το χαλαρο και τη fena γιατι τα βαζεις στα καλα??:D

9. Εχουμε τριγωνα πανοραματος και κουλουρια Θεσσαλονικης. Γενικως, τρωμε αρκετα, πως το λενε :p

Οτι τρωμε καλα σε σχεση με Αθηνα το παραδεχομαι..Αλλα αν θελεις πραγματικα καλο και φθηνο φαι και γλυκα πανε μια βολτα απο νομο Ξανθης..

3. Σε μια ωρα εισαι στη Χαλκιδικη. Σε δυο, στην καλυτερη παραλια της Χαλκιδικης, να λιααααζεις το κορμι και να βλεπεις το γαλαζοπρασινο νερακι :vourkwnw:

Μιλας για καθημερινες να υποθεσω? Γιατι αν ξεκινησεις Σαββατο να πας στο δευτερο ποδι θελεις τουλαχιστον ενα 3ωρο στο νερο..Για την επιστροφη την Κυριακη ας μην το συζητησουμε..Οποιος το εχει ζησει καταλαβαινει γιατι μιλαμε..

15. Οne word: Τσιμισκη. \m/

Μονο σε μενα δεν αρεσει η Τσιμισκη? Ακομα και σαν εμπορικο δρομο με μαγαζια να τον παρεις η Ερμου πιο ωραια μου φανηκε..

Παντως πρεπει να γινει και ενα θεμα με τα 5 κακα της πολης..Εκει να δεις τι εχω να ριξω..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Χαλαροι ρυθμοι??Χαχαχα..καλος μυθος..Πανε ενα πρωι να περπατησεις στην Τσιμισκη..Ολοι τρεχουν και δεν φτανουν..
Οι τσιτωμενοι δικοι μας ρυθμοι ειναι ανεκδοτο για τους Αθηναιους..:X

Την κρηνη, το χαλαρο και τη fena γιατι τα βαζεις στα καλα??:D
Η Κρηνη μου αρεσει τρομερα για περπατημα κλπ, το χαλαρο εχεις δικιο-εχει χαλασει, το θυμομανε αλλιως :~, και τη φενα την εβαλα γιατι την αγαπω. :P

Οτι τρωμε καλα σε σχεση με Αθηνα το παραδεχομαι..Αλλα αν θελεις πραγματικα καλο και φθηνο φαι και γλυκα πανε μια βολτα απο νομο Ξανθης..
Τωρα αμα σου πω οτι εκει που με πηγαν στην Ξανθη δεν ενθουσιαστηκα κααααααθολου; :X
Για τα γλυκα ομως θα συμφωνησω.

Μιλας για καθημερινες να υποθεσω? Γιατι αν ξεκινησεις Σαββατο να πας στο δευτερο ποδι θελεις τουλαχιστον ενα 3ωρο στο νερο..Για την επιστροφη την Κυριακη ας μην το συζητησουμε..Οποιος το εχει ζησει καταλαβαινει γιατι μιλαμε..
Ναι για καθημερινες μιλουσα.
Αλλα και παλι.. οποιος εχει κανει 3ωρο για να παει στη..Βουλιαγμενη (χο χο), το 3ωρο για να βρεθει στη Χρυση Αμμουδα ειναι τιποτα :D

Μονο σε μενα δεν αρεσει η Τσιμισκη? Ακομα και σαν εμπορικο δρομο με μαγαζια να τον παρεις η Ερμου πιο ωραια μου φανηκε..
Ναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Η Κρηνη μου αρεσει τρομερα για περπατημα κλπ, το χαλαρο εχεις δικιο-εχει χαλασει, το θυμομανε αλλιως :~, και τη φενα την εβαλα γιατι την αγαπω. :P
Tην Κρηνη την μισω..Γεματοι με κολομαγαζα και τα αμαξια διπλοπαρκαρισμενα και στις 2 μεριες..Το χαλαρο ναι εχει παραχαλασει..Και η fena την εχει δει πολυ..Προχθες χαζευα στο fena fresh κατι τιμες φωτια..Τη μισω..:D

Τωρα αμα σου πω οτι εκει που με πηγαν στην Ξανθη δεν ενθουσιαστηκα κααααααθολου; :X
Για τα γλυκα ομως θα συμφωνησω.
Πρεπει να ειχαν μαγικη ικανοτητα να σε πανε στην Ξανθη για φαι και να μην ανθουσιαστεις..Και μεσα στην πολη αλλα και εξω εχει παρα πολλες θεικες επιλογες..

Κοιτα γενικα αν την συγκρινω με Αθηνα καλυτερη μου φαινεται η Θεσσαλονικη..Απλα πιστευω οτι την ακολουθει ενας μυθος που δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα..Ειναι μια πολη φουλαρισμενη στο μπετο (εχει το λιγοτερο πρασινο ανα κατοικο σε ολη την Ευρωπη), τιγκαρισμενη στην κινηση, με χαλια μ.μ.μ. και αθλιους αρχοντες..Και ο κοσμος εχει υψηλο βαθμο τοπικισμου και μιζεριας..

Αλλα γουστα ειναι αυτα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Ειμαι κι εγω απο Θεσσαλονικη, γεννηθηκα και μενω εδω τα τελευταια 22 χρονια. Αυτο που με χαλαει, εκτος απο τα μ.μ.μ που ανεφερες, ειναι οτι τα περισσοτερα μαγαζια για διασκεδαση ειναι καγκουροκαφετεριες, bars ορθαδικα με τελειως mainstream μουσικη, clubs και μπουζουκια, και οτι καθε χρονο βλεπεις ολο και πιο πολλα "ποιοτικα" μαγαζια να κανουν στροφη στο σκυλαδικο:worry:
Επιπλεον, υπαρχει μεγαλη αντιπαλοτητα μεταξυ ανατολικων και δυτικων συνοικιων.. και αρκετη εγκληματικοτητα:confused:
(Sorry εαν βγηκα λιγακι off topic αλλα παρασυρθηκα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Οι τσιτωμενοι δικοι μας ρυθμοι ειναι ανεκδοτο για τους Αθηναιους..:X
[...] Το μεγαλυτερο μερος των δουλειων μου ειναι στη θεσσαλονικη ειμαι συνεχια πανω και την θεωρω την ομορφοτερη πολη στην ελλαδα ΑΛΛΑ η κινηση και ο πανικος που γινεται τα πρωινα στη θεσσαλονικη απλα δεν αντεχονται.

Εχω να δω τετοια απελπιστικη κινηση στην Αθηνα απο τοτε που πρωτοξεκινησε το μετρο. Για να πας απο τα τρενα στου χαριλαου (6 χιλιομετρα δρομος ξερω γω) θελεις 3 ωρες.

ΕΠΙΣΙΣ τα κτηρια στο κεντρο ειναι απελπιστικα κακα και τα προαστια της θεσσαλονικης ειναι λιγακι...χμμμ δεν εχουν χαρακτηρα δεν μπορω να το πω αλλιος.

Αλλα το κεντρο...αχχχ το κεντρο...ερωτας, απλα ερωτας.

Για να μην αναφερθω στο γεγονος οτι εχει τις ομορφοτερες γυναικες στην ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Βρε παιδια τι συγκρινετε τωρα?!
Αλλο το μεγεθος της μια πολης και αλλο της αλλης...
Ζω για πολλα χρονια Αθηνα και εχω επισκεφθει για μεγαλα χρονικα διαστηματα και τη Θες...
Ναι οκ, ειναι καπως καλυτερα στην τελευταια, αλλα τι να λεει ακομα κι αυτο, οταν μια επαρχιακη πολη φανταζει παραδεισος μπροστα σε αυτες τις δυο?!

Προσωπικα μου αρεσει η Αθηνα, αλλα δεν μπορω να μη σκεφτομαι οτι σε 10 λεπτα απο το σπιτι το πατρικο, που βρισκεται σε επαρχιακη πολη, πινω ποτακι, καφεδακι ή κανω μαμ και χρειαζομαι 2 λεπτα για να κανω τις βουτιες μου το καλοκαιρι στη θαλασσα?!

Εν ολιγοις, ξεκολληστε απο την αιωνια αυτη συγκριση μεταξυ πρωτευουσας και συμπρωτευουσας...διοτι σε καθε αλλη επαρχιακη πολη, επικρατουν πολυ καλυτερες συνθηκες διαβιωσης!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η Θεσσαλονίκη έχει το ιδανικό μέγεθος. Βεβαια και σε πολύ μικρότερη πολύ θα μπορούσα να ζω, αλλα αυτό είναι άλλο θέμα. Στη Θεσσαλονίκη είσαι σε Πόλη, αλλα δεν πνίγεσαι..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
διοτι σε καθε αλλη επαρχιακη πολη, επικρατουν πολυ καλυτερες συνθηκες διαβιωσης!

ε ενταξει εσυ εισαι βουκολικη θες αρνια και προβατα, εγω δεν μπορω να μην ζω σε πολη, μου αρεσει η ανωνυμια και η αποξενωση

Στη Θεσσαλονίκη είσαι σε Πόλη, αλλα δεν πνίγεσαι..!

τι σημαινει μωρε "πνιγεσαι" πως ακριβως σε "πνιγει" η αθηνα? Αν ζεις στην αθηνα μπορεις να περασεις ολη σου τη ζωη σε καποια συνοικια της στο μεγεθος της θεσσαλονικης χωρις να πας ποτε παραεξω, αλλα αν θες εχεις και την επιλογη να πας και αλλου.

αν μενεις στην κηφισια δεν ΠΡΕΠΕΙ να πας κεντρο γιατι η κηφισια εχει ακριβως οτι εχει και η θεσσαλονικη (μαλλον περισοτερα) αλλα εχεις και την επιλογη να πας κεντρο.

το κεντρο της αθηνας εχει μαζεμενο πολυ πολιτισμο και ιστορια αυτο ειναι που του δινει την μαγεια του (κακως βεβαια, αυτο ειναι συμπτωμα της αθηνοκεντρικης ελλαδας αλλα λεμε τωρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
το κεντρο της αθηνας εχει μαζεμενο πολυ πολιτισμο και ιστορια αυτο ειναι που του δινει την μαγεια του (κακως βεβαια, αυτο ειναι συμπτωμα της αθηνοκεντρικης ελλαδας αλλα λεμε τωρα)

Επίσης έχει μαζεμένο πολύ καυσαέριο, βρώμα και δυσοσμία, κίνηση, υπερφυσική ζέστη τα καλοκαίρια, θόρυβο, αρκετούς πολύ άσχημους δρόμους, την πλατεία Ομονοίας (μπλιάχ ότι πιο αντιαισθητικό υπάρχει ευτυχώς που υπάρχουν και τα πρεζάκια και της δίνουν μια μικρή ομορφιά) και την αγένεια σαν το μόνο όπλο επιβίωσης. Τα λίγα ανθρώπινα σημεία (στο κέντρο) είναι δύσκολα να βρεθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

Βεβαια εαν μου χαριζαν ενα σπιτακι στη Bουλα π.χ, δεν εχω προβλημα να εχω το εξοχικο μου στην Ευβοια για τα σ/κ:P
ΣΠΙΤΑΚΙ και στη ΒΟΥΛΑ, ω τι οξύμωρον!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Επίσης έχει μαζεμένο πολύ καυσαέριο, βρώμα και δυσοσμία, κίνηση, υπερφυσική ζέστη τα καλοκαίρια, θόρυβο, αρκετούς πολύ άσχημους δρόμους, την πλατεία Ομονοίας (μπλιάχ ότι πιο αντιαισθητικό υπάρχει ευτυχώς που υπάρχουν και τα πρεζάκια και της δίνουν μια μικρή ομορφιά) και την αγένεια σαν το μόνο όπλο επιβίωσης. Τα λίγα ανθρώπινα σημεία (στο κέντρο) είναι δύσκολα να βρεθούν.

Προφανως δεν εχεις ζησει ποτε στην αθηνα, γιατι κωλονακι, γκαζι, μοναστηρακι, πλατεια μαβιλη, πανορμου κτλ δυσκολο να τα βρεις δεν ειναι.

Ναι η ομονια δεν εχει και τη καλυτερη αισθητικη (αν και απο την πλευρα της πανεπιστημιου ωραια ειναι) και το τριγωνο γερανιου, ευριπηδου, σωκρατους ειναι γκετο (φουλ γκετο).

Αλλα δεν ΠΡΕΠΕΙ να πας εκει...

Και βεβαια υπαρχουν και "περιεργα" μερη, γκουρου στην πλατεια θεατρου κτλ κτλ.

Αυτα που λες περι αγενιας κτλ ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια βλεπω και στην θεσσαλονικη, δεν καταλαβαινω που ειναι η διαφορα, βασικα οχι ξερω που ειναι η διαφορα οι θεσσαλονικεις ειναι 456 φορες χειροτεροι οδηγοι, 897 φορες πιο επιθετικοι και 1245 φορες πιο αυθεραιτοι απο τους αθηνεους.

Η θεσσαλονικη τουλαχιστον στην υποδομη της ειναι οπως η αθηνα πριν απο 20 χρονια, αλλα αλαζει αυτο το πραγμα.

Imho η θεσσαλονικη ειναι ακριβως οπως το κεντρο της αθηνας, ομορφο, πυκνο και λιγακι δυστροπο αν δεν εχεις urban χαρακτηρα, αλλα αυτοι οι αφορισμοι του στυλ "η αθηνα ειναι σκατα" ειναι χαζομαρες απο ανθρωπους που δεν ξερουν την αθηνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αλλα και παλι.. οποιος εχει κανει 3ωρο για να παει στη..Βουλιαγμενη (χο χο), το 3ωρο για να βρεθει στη Χρυση Αμμουδα ειναι τιποτα.
3ωρο για την βουλιαγμενη απο που ; απο λαμια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
3ωρο για την βουλιαγμενη απο που ; απο λαμια ;

νομιζουν βασικα οτι η αθηνα εχει μονιμα κινηση, δεν ειναι ετσι ομως, ε ναι αν πας πρωτομαγια για μπανιο στη βουλιαγμενη θα εχει κινηση, αλλα αν πας καποια ανυποπτη μερα (πχ ενα τυχαιο σαββατοκυριακο) σε ΟΧΙ ωρες αιχμης (12 το μεσημερι) απο το κεντρο ειναι μιση ωρα.

και μετα εχει και μετρο που βολευει

η αθηνα ΔΕΝ ειναι αυτο το χαος που νομιζουν οι περισοτεροι που δεν ζουν στην αθηνα, οχι πια δηλαδη, ηταν ετσι αλλα οχι πια, εχει εξανθρωπιστει αρκετα, σε ορισμενους δε τομεις ειναι ΠΙΟ ανθρωπινη απο τη θεσσαλονικη (μεταφορες πχ)

και επαναλαμβανω οτι την θεσσαλονικη την υπερ αγαπω, δουλευω πολυ συχνα, την ζω απο πολυ κοντα και η νυχτερινη ζωη της ειναι απλα καταπληκτικη.

αλλα τα του καισαρως το καισαρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Προφανως δεν εχεις ζησει ποτε στην αθηνα, γιατι κωλονακι, γκαζι, μοναστηρακι, πλατεια μαβιλη, πανορμου κτλ δυσκολο να τα βρεις δεν ειναι.
Aυτά είναι τα ανθρώπινα μέρη της Αθηνας δηλαδή?
Εχεις ζήσει στην Πανόρμου? Να έχεις ζήσει ρωταω, όχι να πηγαινες στα ποτάδικα της Πανόρμου για ξενύχτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Θεσσαλονίκη έχω πάει πολλές φορές, αλλά δεν την έχω βιώσει πραγματικά για να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Η εντύπωση που έχω (ταξιδιωτική) είναι ότι την θεωρώ 1 από τις ασχημότερες πόλεις στην Ελλάδα, με ελεεινή αρχιτεκτονική, πολύ καυσαέριο και τη νο3 χειρότερη κίνηση που έχω δει στον κόσμο (με νο1 Κάιρο και νο2 Κωνσταντινούπολη). Όταν γίνει το μετρό φαντάζομαι ότι θα βελτιωθούν τα πράγματα, προς το παρόν το να πάρω ταξί εκεί το θεωρώ περιπέτεια.

Επίσης με τρελαίνει ο απίστευτος αριθμός σκυλάδικων που υπάρχει εκεί, αλλά και το υπερβολικό ''σενιάρισμα'' των ανθρώπων για να πάνε για 1 ρημαδοκαφέ. Ξέρω βέβαια ότι υπάρχει κι η εναλλακτική πλευρά της πόλης, το έχω ακούσει από πολλούς, αλλά δεν την έχω δει.

Κάτι που μου είχε κάνει πολύ εντύπωση, ήταν όταν ήθελα να πάω από το ξενοδοχείο σε 1 σινεμά, είχα ρωτήσει 3-4 ανθρώπους οδηγίες για το πώς θα πάω κι όλοι έλεγαν ''δεν περπατιέται αυτό, είναι πολύ μακριά, πάρε ταξί, πάρε λεωφορείο'' με έκπληκτο ύφος, αλλά επειδή η καημένη δεν ήξερα τα λεωφορεία και φοβόμουν ότι θα μπερδευτώ πήγα ποδαράτο. Κι η ''τρομερή'' απόσταση που ανέφεραν όχι 1, ούτε 2, αλλά 3-4 άνθρωποι ήταν 20'. Και λέω ''αν παίρνουν το αμάξι για 20΄περπάτημα πώς να μην υπάρχει αυτό το ελεεινό traffic''?

Παρόλα αυτά, θα είμαι κομπλεξική αν δεν εκθειάσω το φαγητό και τις πολύ καλύτερες τιμές σε σχέση με Αθήνα. Τα παραπάνω δεν την κάνουν όμως ''ανθρώπινη πόλη''. Ανθρώπινες πόλεις θεωρώ την Καλαμάτα, τα Γιάννενα, την Αλεξανδρούπολη, οριακά και την Πάτρα. Η Θεσσαλονίκη όμως νομίζω ότι έχει το όνομα και τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
...
τι σημαινει μωρε "πνιγεσαι" πως ακριβως σε "πνιγει" η αθηνα? Αν ζεις στην αθηνα μπορεις να περασεις ολη σου τη ζωη σε καποια συνοικια της στο μεγεθος της θεσσαλονικης χωρις να πας ποτε παραεξω, αλλα αν θες εχεις και την επιλογη να πας και αλλου.

αν μενεις στην κηφισια δεν ΠΡΕΠΕΙ να πας κεντρο γιατι η κηφισια εχει ακριβως οτι εχει και η θεσσαλονικη (μαλλον περισοτερα) αλλα εχεις και την επιλογη να πας κεντρο.

το κεντρο της αθηνας εχει μαζεμενο πολυ πολιτισμο και ιστορια αυτο ειναι που του δινει την μαγεια του (κακως βεβαια, αυτο ειναι συμπτωμα της αθηνοκεντρικης ελλαδας αλλα λεμε τωρα)
Στην Αθήνα πνίγεσαι γιατί για να πας στη θάλασσα, αν δε μένεις κοντά στη νότια ακτή, θέλεις μία ώρα τουλάχιστον, συν το γελοίο μποτιλιάρισμα το καλοκαίρι.
Στην Αθήνα πνίγεσαι γιατί για να πας στη φύση πρέπει να περιοριστείς στο πάρκο που σου δίνει ο δήμος σου (αν σου δίνει κι αν είναι σε κατάσταση να το χαρείς) ή να πάρεις το αμάξι σου, κάτι πολύ οξύμωρο με την έννοια της φύσης. Όποιος είχε τη χαρά του να μπορεί να βρεθεί με λίγα λεπτά λεωφορείο ή περπάτημα σε μία καταπράσινη έκταση τουλάχιστον 2 στρεμμάτων, όπου να μπορεί να ξαπλώσει για να διαβάσει, να έχει σκιά από δέντρα, να παίξει με το σκύλο ή τα παιδιά του, να ακούσει μουσική, να κάνει γυμναστική, στο κέντρο της πόλης,μπορεί να καταλάβει τι εννοώ. Και όχι, το Πάρκο Ελευθερίας ή το Άλσος Κηφισιάς δεν είναι κατάλληλα για αυτό. Και ναι, μπορεί να υπάρξεi κάτι τέτοιο στην ξερη Ελλάδα, δεν είναι αποκλειστικότητα των βουκολικών περιοχών της κεντρικής Ευρώπης.
Στην Αθήνα πνίγεσαι γιατί και Κηφισιά να μένεις, και μόνο Κεφαλλάρι, Κηφισιά, Ερυθραία, άντε Μαρούσι και μετά Δροσιά και προς Σταμάτα/κλπ να δουλεύεις, ζεις, βγαίνεις, όλο και κάποιος φίλος σου θα είναι στο Παγκράτι, θα μένει στη Βούλα.

Τα μουσεία είναι στο κέντρο, άρα θέλεις μία ώρα τουλάχιστον. Τα θέατρα το ίδιο. τα αρχαία και ω, αυτός ο δοξασμένος πολιτισμός, το ίδιο. Αυτό είναι τριβή με την κουλτούρα; Να πρέπει να ξεκινήσεις 2 ώρες πριν για να είσαι στην ωρα σου για μία παράσταση; Να έχεις μποτιλιάρισμα τα ξημερώματα που θα γυρνάς από τη διασκέδασή σου; Να έχει ξημερώσει πια όταν φτάσεις σπίτι από την έξοδο στην παραλιακή, όπου λικνιζόσουν στο θαλασσινό αεράκι;

Δε λέω, μπορείς να μονάσεις σε ένα μέρος μίας πόλης. Και να θεωρείς κόσμο σου μόνο ό,τι είναι σε απόσταση ανθρώπινη. Αλλά το προάστιο είναι προάστιο, η Έξοδος από το "κλεινόν άστυ" τις μεγάλες γιορτές είναι γεγονός που τρομοκρατεί ΜΜΕ και όλους μας, τα λιμάνια ΔΕΝ είναι στην Κηφισιά, τα τρένα είναι λίγα, αραιά, οι σταθμοί απομονωμένοι και ανεκμετάλλευτοι, η κίνηση αφόρητη, έστω και μόνο μεταξύ Μαρουσιού και Κηφισιάς, η πρόσβαση στα πολύ βασικά αγαθά προβληματική και η ΑΘήνα δε συγκρίνεται με μία πόλη το πολύ ενός εκατομμυρίων κατοίκων... ΜΕ υποδομές κυρίως.

Μπορείς να επιλέξεις την ανωνυμία της μεγαλούπολης, αλλά είναι λίγο κρίμα να τη χαίρεσαι στο προάστιό σου σα μοναχός ή μες στο αμάξι σου ενώ περιμένεις να καταφέρεις να περάσεις με το επόμενο πράσινο φανάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ρε παιδια δεν ειναι έτσι όπως τα λέτε για την αθήνα.... δηλαδή στα βόρεια προάστ. να μένεις θέλεις το πολύ 1 ώρα για να κατέβεις κέντρο ηράκλειο- συγγρού, περιμένοντας λεωφορείο, τρένο και μετρό.... και αυτά μετά από τόσες αλλαγές
από ηράκλειο (και δεν μένω κοντά στο τρένο, δλδ χρησιμοποιώ λεωφ για να πάω) για ομόνοια με μμμ είναι 50΄. και αυτά με αναμονή λεωφορείου 10΄.
αν έχεις την πολυτέλεια να πας με αυτοκίνητο στο τρένο ο χρόνος μειώνεται κατά πολύ...

και ας μην ξεχνάμε πως η παραλία δεν βρίσκεται μόνο στην γνωστή παραλιακή αλλά και σε άλλα μέρη που δεν πιάνουν κινηση και 8έλεις μόνο 50΄για να πας.
αν έχεις την πολυτέλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ζανίν μου, από την Κηφισιά, ΑΝ μένεις στο κέντρο, είναι 45 λεπτά για ομόνοια. Αν μένεις λοιπόν Νέα Ερυθραία, είναι μία ώρα μέσα στο νερό. Όταν σπούδαζα έκανα μία ώρα πήγαινε και μία ώρα έλα, άρα δύο ώρες κάθε μέρα στο δρόμο. Και με αμάξι. Με κίνηση. Να μην μπορώ να διαβάσω ή να κλείσω τα μάτια μου. Και πάλι καλά που είχα λύση για το parking, αλλιώς να το πεντάευρο κάθε φορά στα Σεπόλια, ή η μισή ώρα ψάξιμο θέσης. Κοινώς το αμάξι δεν κάνει πάντα πιο εύκολα τα πράγματα...

Με ΜΜΜ ήθελα 1h15'.

Για να πάω στη φιλενάδα μου στην Αργυρούπολη πάλι μία ώρα.

Το καλοκαίρι για να πας Σχοινιά θέλεις αντί 45 λεπτά, που είναι συνήθως, μία με μιάμιση ώρα. Με κίνηση στα φανάρια και απαράδεκτες προσπεράσεις.

Κοινώς μιλάω με πολύ δοκιμασμένα και συγκεκριμένα νούμερα.

Όσο για τα "μόνο" 50 λεπτά που αναφέρεις, δεν είναι και λίγο, δεδομένου ότι είναι συνολικά σχεδόν δύο ώρες στο δρόμο, ενώ σε μικρότερες πόλεις θέλεις εικοσάλεπτο για μία διαδρομή. Και μιλάμε πάντα για off-season...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Για ελάτε και προς Βριλήσια, Μελίσια, Πεντέλη. Τώρα ειδικά που κόψαν το μετρό.
Και που τα λεωφορεία προς Χαλάνδρι περνάνε ανα μισάωρο!

1 ωρα μεχρι Κατεχάκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top