Γιατί κάποιος είναι άθεος;

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ειστε εγωιστεs και θελετε να πιστευετε οπωs σαs βολευει εσαs και οχι οπωs προσταζουν οι Nομοι και ο Λογοs του Θεου αυτο δεν ειναι ομωs πιστη αυτο ειναι κοροιδια στον ιδιο σαs εαυτο,ετσι πιστευει και ο Διαβολοs εμειs ομωs δεν ειμαστε Διαβολοs προοριζομαστε για κατι πολυ ανωτερο στην Βασιλεια των Ουρανων.
Τελευταια σαs ελπιδα ειναι να διαβασετε καλα την Καινη Διαθηκη και να δειτε τι λεει η Διδασκαλια του Χριστου μαs μηπωs αυτο και σαs ξυπνησει.Aν και αυτο δεν θα μπορεσει να κατευνασει τον υπερμετρο εγωισμο σαs και δεν ανοιξουν τα ματια τηs ψυχηs σαs τοτε ο Θεοs αs μαs λυπηθει ολουs μαs.

Είμαστε κακοί, αγαπημένος μας αριθμός είναι το 666 και μόλις ξυπνάμε ακούμε Dance with the Devil...








Υ.γ. πλάκα κάνω, χαλάρωσε :)

Είμαστε κακοί, αγαπημένος μας αριθμός είναι το 666 και μόλις ξυπνάμε ακούμε Dance with the Devil...





Υ.γ. πλάκα κάνω, χαλάρωσε :)

Eπί του σοβαρού τώρα, ίσως είναι καλή ιδέα να στραφούμε προς την Πίστη. Όταν όμως οι "Πατέρες" της εκκλησίας είναι αυτοί που είναι, πώς περιμένεις να πάει ο άλλος να τους ακούσει να διαβάζουν την Αγία Γραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ειστε εγωιστεs και θελετε να πιστευετε οπωs σαs βολευει εσαs και οχι οπωs προσταζουν οι Nομοι και ο Λογοs του Θεου αυτο δεν ειναι ομωs πιστη αυτο ειναι κοροιδια στον ιδιο σαs εαυτο,ετσι πιστευει και ο Διαβολοs εμειs ομωs δεν ειμαστε Διαβολοs προοριζομαστε για κατι πολυ ανωτερο στην Βασιλεια των Ουρανων.
Τελευταια σαs ελπιδα ειναι να διαβασετε καλα την Καινη Διαθηκη και να δειτε τι λεει η Διδασκαλια του Χριστου μαs μηπωs αυτο και σαs ξυπνησει.Aν και αυτο δεν θα μπορεσει να κατευνασει τον υπερμετρο εγωισμο σαs και δεν ανοιξουν τα ματια τηs ψυχηs σαs τοτε ο Θεοs αs μαs λυπηθει ολουs μαs.

Δυστυχως φιλε, τελευταια ΣΟΥ ελπιδα να ξεμπλεξεις το μυαλο σου και να καταλαβεις τα πραγματικα νοηματα των Διδαχων του Θεου στον οποιο πιστευεις... Ξεχωρισε και απαγκιστρωσου απο τα πλοκαμια του εκσυγχρονισμενου Ιουδαϊσμου στον οποιο πιστευεις, βρες τα νοηματα του Χριστιανισμου στον οποιο λες οτι πιστευεις και τοτε, και μονο τοτε, θα εχεις το δικαιωμα να ερθεις να κατηγορησεις τον οποιονδηποτε για εγωισμο... Μονο οταν απαλλαγεις απο την συγχρονη νοοτροπια του "περιουσιου λαου"(αντιστοιχως ποιμνιου) στο οποιο πιστευεις τωρα...

Μεχρι τοτε,
ο Θεος σου να σε εχει καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ARIS19

Νεοφερμένος

Ο ARIS SAMOLADAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
:hmm:Καλησπέρα, θα θελα να ρωτήσω τι σημαίνει Χριστιανός-μουσουλμάνος-βουδιστής-κ.π.α.
Και απλά να δηλώσω πως είμαι ζωντανός άνθρωπος γιατί χαίρομαι και πονάω στη ζωή και στο βίος μου.
Αγαπώ τους ανθρώπους και ζω μαζί τους - δεν θέλω να μακρολογήσω.
Αν υπάρχει θεός-δημιουργός ίσως είναι μέσα μας και παντού, η λέξεις ((αισθάνομαι-αντιλαμβάνομαι)) είναι σχετικές γεια τον καθένα, αν δεν υπάρχει, είμαστε μέσα στο τίποτα και στο πουθενά...
Φοβούμαστε τον θάνατο όπως και αν έρθει μα όλοι γνωρίζουν πως μας την έχει στημένη, το πότε δεν γνωρίζουμε.
Να είθισται όλοι καλά να θυμάστε ζούμε στον παράδεισο που μετατρέψαμε σε κόλαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teasemania

Νεοφερμένος

Ο teasemania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα έλεγα για δυο λόγους.
Πρώτον, επειδή δεν πεινάμε... όταν είσαι χορτάτος δεν έχεις πολλές πνευματικές ανησυχίες.
Δεύτερον, η εκκλησία πρέπει να αλλάξει μάνατζερ. Οι πωλήσεις έχουν πέσει υπερβολικά.
Κάνεις λάθος φίλε μου,με άδειο στομάχι κάνεις άλλα....δεν το ρίχνεις στην πνευματική αναζήτηση και την φιλοσοφία...ανέκαθεν οι σκεπτικιστές ήταν χορτασμένα τυπάκια και εύποροι γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Βασικα αν και το σκεφτηκα πρωτα μαθηματικα και επειτα επεκτεινα σε καθε υπαρκτο ή μη προβλημα, εν τουτοις το κανεις να ακουγεται πολυ πεζο...

Ομως μακαρι καθε προβλημα να ηταν μια απλη εξισωση... Εστω κι ενα ολοκληρωμα...

Συνηθως ομως ειναι πιο συνθετα...
............................
Καλη σου νυχτα...
Η πρότασή μου ήταν η τεκμηρίωση και ταύτηση, του ά- απο το ά-θεος, με το μηδέν και μετά να προσπαθήσετε να λύσετε την εξίσωση χ+y = 0.
Συνάγεται δια της ατόπου απαγωγής το συμπέρασμα, οτι το μηδέν είναι ισοδύναμο με το τίποτα και κατ'επέκταση, άν τοποθετήσεις στην θέση του ά- το μηδέν, στην λέξη ά - θεος, θα απομείνει το Θ Ε Ο Σ .
Δηλαδή αυτό που υπάρχει υπάρχει και απομένει απο εμάς μόνο ένα .
Να προσπαθήσουμε να δούμε αυτό που υπάρχει και να μη προσπαθούμε να αποδείξουμε το μηδέν με τί ισούται .
Αλλο ά-θεος, άλλο αντί - θεος, είναι κάτι σαν, θέση και αντίθεση.
Αλλο όμως αντίθεση και άλλο ά - θεση.
Στο ένα δεν σου καίγεται καρφί, προκειμένου να πεις την γνώμη σου. Ενώ για να δηλώσεις ά - θεος, εγώ το βρίσκω παιδαριώδες δίλημμα.

Δεν έχει σχέση το αν πιστεύετε ή όχι, αυτό είναι δικαίωμα του καθενός.

Ομως η πορεία προς την γνώση δεν είναι στρωμένη και απαιτεί κόπους μέχρι να φτάσεις στο σημείο να δεις οτι αυτό που δεν υπάρχει απλά δεν υπάρχει και χρειάζεται αναθεώρηση το υπόβαθρο (οπλοστάσιο) στο οποίο καταδύεσαι προκειμένου να ανασύρεις (τα όπλα σου), για να επιτεθείς - αμυνθείς.

Οσο για τα τραγούδια σου, αυτά υπάρχουν, κάποιος τα έγραψε. Είναι το μόνο σίγουρο. Το γιατί τα έγραψε πρέπει να ανακαλύψεις και δεν πρόκειται αυτό εγώ να κάνω . Ούτε τώρα, αλλά ούτε και στο μέλλον .

Ανταποδίδοντας το καλη νύχτα, σου λέω καλό ξημέρωμα. Ο πρωϊνός αέρας ωφελεί πάντα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Η πρότασή μου ήταν η τεκμηρίωση και ταύτηση, του ά- απο το ά-θεος, με το μηδέν και μετά να προσπαθήσετε να λύσετε την εξίσωση χ+y = 0.
Συνάγεται δια της ατόπου απαγωγής το συμπέρασμα, οτι το μηδέν είναι ισοδύναμο με το τίποτα και κατ'επέκταση, άν τοποθετήσεις στην θέση του ά- το μηδέν, στην λέξη ά - θεος, θα απομείνει το Θ Ε Ο Σ .
Δηλαδή αυτό που υπάρχει υπάρχει και απομένει απο εμάς μόνο ένα .
Να προσπαθήσουμε να δούμε αυτό που υπάρχει και να μη προσπαθούμε να αποδείξουμε το μηδέν με τί ισούται .
Αλλο ά-θεος, άλλο αντί - θεος, είναι κάτι σαν, θέση και αντίθεση.
Αλλο όμως αντίθεση και άλλο ά - θεση.
Στο ένα δεν σου καίγεται καρφί, προκειμένου να πεις την γνώμη σου. Ενώ για να δηλώσεις ά - θεος, εγώ το βρίσκω παιδαριώδες δίλημμα.

Δεν έχει σχέση το αν πιστεύετε ή όχι, αυτό είναι δικαίωμα του καθενός.

Ομως η πορεία προς την γνώση δεν είναι στρωμένη και απαιτεί κόπους μέχρι να φτάσεις στο σημείο να δεις οτι αυτό που δεν υπάρχει απλά δεν υπάρχει και χρειάζεται αναθεώρηση το υπόβαθρο (οπλοστάσιο) στο οποίο καταδύεσαι προκειμένου να ανασύρεις (τα όπλα σου), για να επιτεθείς - αμυνθείς.

Οσο για τα τραγούδια σου, αυτά υπάρχουν, κάποιος τα έγραψε. Είναι το μόνο σίγουρο. Το γιατί τα έγραψε πρέπει να ανακαλύψεις και δεν πρόκειται αυτό εγώ να κάνω . Ούτε τώρα, αλλά ούτε και στο μέλλον .

Ανταποδίδοντας το καλη νύχτα, σου λέω καλό ξημέρωμα. Ο πρωϊνός αέρας ωφελεί πάντα .

Και παλι ομως η δικη μου θεση, δεν ειχε καμια σχεση με ολη αυτη την μαθηματικη αναλυση...

Ευτυχως για καποιους, δυστυχως για καποιους αλλους, οντως η πορεια προς την γνωση δεν ειναι στρωμενη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Και παλι ομως η δικη μου θεση, δεν ειχε καμια σχεση με ολη αυτη την μαθηματικη αναλυση...

Ευτυχως για καποιους, δυστυχως για καποιους αλλους, οντως η πορεια προς την γνωση δεν ειναι στρωμενη...
Οταν δηλώνεις ά-θεος και δεν αντιλαμβάνεσαι οτι αυτά που λες είναι στην ουσία αντίθετα με αυτό που αποκαλούμε Θεό, έ τότε δεν πρόκειται να καταλάβεις τίποτα όσες εξηγήσεις και αν σου δώσουμε.

Οσον αφορά την γνώση και το στρώσιμο της πορείας προς αυτή, ο εγωισμός που διαθέτεις δεν θα σε αφήσει να ψάξεις να την δεις, έστω και αν στα χέρια σου κρατήσεις το κουτί της γνώσης και με μεγάλα γράμματα σε οφθαλμοφανές σημείο αναγράφει <<Γ Ν Ω Σ Η>>.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Η πρότασή μου ήταν η τεκμηρίωση και ταύτηση, του ά- απο το ά-θεος, με το μηδέν και μετά να προσπαθήσετε να λύσετε την εξίσωση χ+y = 0.
Συνάγεται δια της ατόπου απαγωγής το συμπέρασμα, οτι το μηδέν είναι ισοδύναμο με το τίποτα και κατ'επέκταση, άν τοποθετήσεις στην θέση του ά- το μηδέν, στην λέξη ά - θεος, θα απομείνει το Θ Ε Ο Σ .
Δηλαδή αυτό που υπάρχει υπάρχει και απομένει απο εμάς μόνο ένα .
Να προσπαθήσουμε να δούμε αυτό που υπάρχει και να μη προσπαθούμε να αποδείξουμε το μηδέν με τί ισούται .
τι εμ φιλοσοφιες ειναι αυτες;
η εξισωση του χ+y=0 ειναι απλη. και δεν ειναι μονο το 0.
το α- στερητικο δεν ειναι μαθηματικο αλλα γλωσσολογικο, και δειχνει "απουσια/στερηση"

πως ακριβως συναγεται δια της ατοπου απαγωγης οτι το μηδεν ειναι ισοδυναμο με το τιποτα; και οι αρνητικοι, λοιπον τι δειχνουν; εφοσον, θεωρω, απλα, σοφιστια, την ταυτιση σου του α- με το 0 (εφοσον δεν ειναι αυτη η σημασια του!) δεν μπορω να συμβιβαστω με το συμπερασμα σου. γιατι το 0 ειναι κατι υπαρκτο! και αν το θες, δειχνει απουσια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Κάποιος Κινέζος σοφός είπε: "Τον εχθρό σου, μπορείς να τον νικήσεις στη μάχη, μπορείς και να τον σκοτώσεις, όμως αν δεν τον σέβεσαι, κάποια μέρα θα γίνεις ίδιος μ' εκείνον"...

Πόσο δίκιο είχε, απ' ό,τι βλέπω Φίλιε μου...

ακριβως αυτο! δεν ειπα οτι δεν σεβομαι το ατομο, αλλα αν διαφωνω καθετα με τις αποψεις του (που αυτο σημαινει οτι υπαρχει συγκρουση) δεν μπορω παρα να προσπαθησω να τις καταρρηψω! αυτο δεν σημαινει, ουτε οτι τον μισω, ουτε οτι θα τον σκοτωσω!

οσο για το "διαφωνω με οσα λες, αλλα θα υποστηριξω το δικαιωμα σου να το λες" δεν νομιζω οτι ερχεται σε αντιθεση με την θεωρεια μου για τις αποψεις!

Συγχώρησέ μου την προσωπική νύξη, αλλά γιατί τόσο πάθος;
μα ειναι ολοφανερο! για να υποστηριξω, πρωτα απ ολα τις θεσεις μου!

Οσον αφορά την γνώση και το στρώσιμο της πορείας προς αυτή, ο εγωισμός που διαθέτεις δεν θα σε αφήσει να ψάξεις να την δεις,
τα ακυρα συμπερασματα θα παραμεινουν ακυρα, γιατι δεν θα τεκμηριωθουν ποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Οταν δηλώνεις ά-θεος και δεν αντιλαμβάνεσαι οτι αυτά που λες είναι στην ουσία αντίθετα με αυτό που αποκαλούμε Θεό, έ τότε δεν πρόκειται να καταλάβεις τίποτα όσες εξηγήσεις και αν σου δώσουμε.

Οσον αφορά την γνώση και το στρώσιμο της πορείας προς αυτή, ο εγωισμός που διαθέτεις δεν θα σε αφήσει να ψάξεις να την δεις, έστω και αν στα χέρια σου κρατήσεις το κουτί της γνώσης και με μεγάλα γράμματα σε οφθαλμοφανές σημείο αναγράφει <<Γ Ν Ω Σ Η>>.

Αντιθετα??? Δεν μου ακουγεται καλα... Δεν αντιτείθεμαι στον Θεο του οποιουδηποτε... Απλως δεν πιστευω πως υπαρχει... Ειναι πολυ σημαντικη και λεπτη η διαφορα... Και ακρως δυσνοητη... Οποτε δεν θα σε παρεξηγησω αν δεν κατανοησεις αυτο που λεω...


Αμαν πια αυτη η καραμελα του εγωισμου... Εχει μπαγιατεψει... Πλεον καταντα εγωιστικη η ταση να αποκαλειτε οποιον διαφωνει μαζι σας εγωιστη... Η γνωση ερχεται με την περισυλλογη την μελετη και την εμπειρια... Οχι με την οποιαδηποτε θρησκευτικη πιστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αντιθετα??? Δεν μου ακουγεται καλα... Δεν αντιτιθομαι στον Θεο του οποιουδηποτε... Απλως δεν πιστευω πως υπαρχει... Ειναι πολυ σημαντικη και λεπτη η διαφορα... Και ακρως δυσνοητη... Οποτε δεν θα σε παρεξηγησω αν δεν κατανοησεις αυτο που λεω...


Αμαν πια αυτη η καραμελα του εγωισμου... Εχει μπαγιατεψει... Πλεον καταντα εγωιστικη η ταση να αποκαλειτε οποιον διαφωνει μαζι σας εγωιστη... Η γνωση ερχεται με την περισυλλογη την μελετη και την εμπειρια... Οχι με την οποιαδηποτε θρησκευτικη πιστη...

Δια της ατόπου απαγωγής το συναγόμενο άνωθεν συμπέρασμα και αυτό διότι η έννοια Θεός, ταυτίζεται με τα πάντα. Αρα όταν δηλώνεις άθεος, τότε φαινομενικά υποστηρίζεις το ακριβώς αντίθετο. Αυτός δε που του χρειάζεται μια υποτυπώδης εξήγηση και μή μου λες για δυσνόητες διαφορές και ...................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δια της ατόπου απαγωγής το συναγόμενο άνωθεν συμπέρασμα και αυτό διότι η έννοια Θεός, ταυτίζεται με τα πάντα. Αρα όταν δηλώνεις άθεος, τότε φαινομενικά υποστηρίζεις το ακριβώς αντίθετο. Αυτός δε που του χρειάζεται μια υποτυπώδης εξήγηση και μή μου λες για δυσνόητες διαφορές και ...................

Μπερδευεσαι... Και μπλεκεις και μαθηματικους ορους απλως και μονο για να προσδωσεις μια επιστημονικη και τεκμηριωμενη νοτα σ' ενα κειμενο που δεν την διαθετει...

Εσυ ορισες αυθαιρετα την ταυτιση της εννοιας του Θεου με τα παντα... Συνεπως γυρναμε πισω σε αυτο που λεω...

Και απλως αποδειξαμε οτι τα δυσνοητα και οι .................. δεν ηταν τιποτα παραπανω απο την πραγματικοτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Ας σταματησουμε επιτελους να μπερδευομαστε... Το θεμα ειναι το ΓΙΑΤΙ ειναι καποιος αθεος κι οχι "Αποδειξτε σ'εναν αθεο οτι εχει λανθασμενοι αποψη" ή "Αποδειξτε οτι ενας αθεος εχει σωστη αποψη"

Μιλαμε για το ξεκαθαρα υποκειμενικο φαινομενο της πιστης ή μη πιστης σ' αυτο που καλουμε θεϊκο στοιχειο... Ειναι προφανες οτι καμια πλευρα δεν μπορει να παρουσιασει απτες αποδειξεις που να στηριζουν την δικη της αποψη...





Χα... Κι ο συλλογισμος που γραφεις απο πανω δεν ειναι το πρωτο ψιλολογικο επιχειρημα που σου ηρθε στο μυαλο??? Επισης ποιος σου εδωσε το δικαιωμα να κανεις την -τραγικα λανθασμενη- υποθεση οτι οι αθεοι δεν εχουν πρωτα προσπαθησει να ερμηνευσουν τα λεγομενα μιας θρησκειας???



Μπερδευεσαι... Οταν ο αθεος προτασσει πανω απ'ολα την λογικη του σκεψη προφανως και δεν θεωρει οτι δεν υπαρχει τιποτα περαν του υλικου κοσμου... Αν και ισως μια μερα αποδειχτει οτι και η σκεψη ειναι τελικως συνεπεια υλικων διαδικασιων... Αρα?? Μαλλον πεφτεις σε γενικευσεις ανουσιες και μακρια απο την πραγματικοτητα... Για δευτερη φορα...



Εσυ δηλαδη ολα αυτα δεν τα νιωθεις??? Τα σκεφτεσαι?? Αν μου πεις ναι... Διαβασε παραπανω... Θα χεις την απαντηση σου...



Εεεε... Συγνωμη αν στο χαλαω, αλλα το θαυμα εξ'ορισμου ειναι κατι το οποιο δεν μπορει να εξηγηθει με την λογικη και οφειλεται σε θεϊκη παρεμβαση... Οσο για το παραδειγμα... Αν ειχε γινει τετοιος σεισμος ωστε να διαχωριστει η θαλασσα(πραγμα πολυ αδυνατον) θα ειχε αλλαξει ολοκληρωτικα η μορφη της γυρω περιοχης, κατι που δεν συνεβη κατα τα λεγομενα της ΠΔ... Επισης δεν μπορεις να διαχωρισεις ενα υγρο με δυνατο αερα... Αν θες δοκιμασε το πειραματικα...



Το δικαιωμα των πιστων ειναι σεβαστο, οσο σεβονται κι αυτοι το δικο μου δικαιωμα στην αθεϊα, και δεν μου αρχιζουν τις δογματικες μπαρουφες, τις οποιες φυσικα και δεν αντεχω...



Φιλε μου. η μαγκια ειναι να εισαι καλος και να ακολουθεις μια ηθικη, οχι επειδη στην επιβαλλει ενας Θεος, αλλα επειδη την επιβαλλεις εσυ στον εαυτο σου...

1) κι ομως δν ηταν. Εσυ πχ ποσο προσπαθησες?

2)μπα, απλα περιορισμος σκεψης. Για μενα λογικη θα πει ανοιχτη σκεψη και εξεταση...γτ οτιδηποτε μη υλικο το λες παραλογο?

3)τα αντιλαμβανομαι. Αν εσυ την αγαπη πχ τη μυριζεις και τη πιανεις τοτε οκ...

4) καταρχας μπορει να μην εγινε ακριβως ετσι και 2ον αν η θεϊκη παρεμβαση δρασει εδω στον υλικο κοσμο, θα το κανει με φυσικους νομους.

5)σεβαστοτατη η αθεϊα σου απο μενα

6)δν την τηρουμε απο φοβο για την κολαση (στο μεσαιωνα ζουμε? Εχουν ερμηνευθει αυτα)μα απο εμπιστοσυνη. Μην μπερδευεις την εκκλησια με το Θεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μπερδευεσαι... Και μπλεκεις και μαθηματικους ορους απλως και μονο για να προσδωσεις μια επιστημονικη και τεκμηριωμενη νοτα σ' ενα κειμενο που δεν την διαθετει...

Εσυ ορισες αυθαιρετα την ταυτιση της εννοιας του Θεου με τα παντα... Συνεπως γυρναμε πισω σε αυτο που λεω...

Και απλως αποδειξαμε οτι τα δυσνοητα και οι .................. δεν ηταν τιποτα παραπανω απο την πραγματικοτητα...

<<Πανταχού παρών και τα πάντα πληρών>>. Είναι η έκφραση αυτού που αποκαλούμε Θεό.
Το αντίθετο ποιο είναι ; Για να προκύψει ο προσδιορισμός αυτού που δεν πιστεύεις σε αυτό που αποκαλούμε Θεό, χρειάζεται ακριβής ορισμός μιας έννοιας την οποία ασπάζεσαι ως άθεος.
Επίσης, το δικαίωμα να δηλώνεις άθεος, το αποδέχομαι έτσι απλά. Εξάλλου δίχως αποδοχή αυτών που πιστεύεις η συζήτηση σταματά αμέσως . Ο λόγος και ο αντίλογος πάνε μαζί .
Το αποτέλεσμα μπορεί να αργεί, αλλά πάντα έρχεται .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
1) κι ομως δν ηταν. Εσυ πχ ποσο προσπαθησες?

2)μπα, απλα περιορισμος σκεψης. Για μενα λογικη θα πει ανοιχτη σκεψη και εξεταση...γτ οτιδηποτε μη υλικο το λες παραλογο?

3)τα αντιλαμβανομαι. Αν εσυ την αγαπη πχ τη μυριζεις και τη πιανεις τοτε οκ...

4) καταρχας μπορει να μην εγινε ακριβως ετσι και 2ον αν η θεϊκη παρεμβαση δρασει εδω στον υλικο κοσμο, θα το κανει με φυσικους νομους.

5)σεβαστοτατη η αθεϊα σου απο μενα

6)δν την τηρουμε απο φοβο για την κολαση (στο μεσαιωνα ζουμε? Εχουν ερμηνευθει αυτα)μα απο εμπιστοσυνη. Μην μπερδευεις την εκκλησια με το Θεο.

1) Προσπαθησα οσο χρειαζοταν, για να οδηγηθω στην αθρησκεια... Και μετα οδηγηθηκα σταδιακα και στην αθεϊα

2) Ειπα εγω πως οτιδηποτε μη υλικο ειναι παραλογο??? Νομιζω πως με παρερμηνευεις...

3) Η αγαπη ειναι ενα αισθημα... Προσπαθουν να εξηγησουν πως γινεται πραγματικα, και οδηγουνται σε μια πολυ υλικη διαδικασια... Συνεπως θα αρκεστω να πω πως την αισθανομαι...

4) Με φυσικους νομους??? Ποθεν πως?? Τοτε οι ανθρωποι θα το ερμηνευαν ως ενα φυσικο φαινομενο... Και τιποτε αλλο...

5) Χαιρομαι

6) Κι ομως, δεν χτιζεις μονος σου την ηθικη σου, ακολουθεις την πεπατημενη οδο που ορισε η θρησκεια σου... Τωρα αν εσυ το λες εμπιστοσυνη δικαιωμα σου...

<<Πανταχού παρών και τα πάντα πληρών>>. Είναι η έκφραση αυτού που αποκαλούμε Θεό.
Το αντίθετο ποιο είναι ; Για να προκύψει ο προσδιορισμός αυτού που δεν πιστεύεις σε αυτό που αποκαλούμε Θεό, χρειάζεται ακριβής ορισμός μιας έννοιας την οποία ασπάζεσαι ως άθεος.
Επίσης, το δικαίωμα να δηλώνεις άθεος, το αποδέχομαι έτσι απλά. Εξάλλου δίχως αποδοχή αυτών που πιστεύεις η συζήτηση σταματά αμέσως . Ο λόγος και ο αντίλογος πάνε μαζί .
Το αποτέλεσμα μπορεί να αργεί, αλλά πάντα έρχεται .

Αυτο που αποκαλεις εσυ Θεο... Σε καμια περιπτωση η φραση αυτη δεν αποτελει πεποιθηση ολων των ενθεων και σαφεστατα δεν σημαινει πως ειναι τα παντα... Αντιθετως οτι μπορει να βρεθει παντου και να συμπληρωσει τα παντα... Αυτο τον κανει απλως ενα κομματι παζλ... Οχι ομως και τα παντα...

Το αντιθετο??? Μα φυσικα η μη υπαρξη Θεου... Δηλαδη τι περιμενεις?? Να ορισουμε την ανυπαρξια??? Ειναι περαν του σαφους οτι απλως δεν πιστευω, ως αθεος, στην υπαρξη Θεου...

Και φυσικα δεν σου ζητησα να αποδεχτεις οτι λεω... Απλα προσπαθω να καταρριψω τις αποψεις που στα αυτια μου φανταζουν νοσηρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ARIS19

Νεοφερμένος

Ο ARIS SAMOLADAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
<<Πανταχού παρών και τα πάντα πληρών>>. Είναι η έκφραση αυτού που αποκαλούμε Θεό---.


Είναι η φράση, η έκφραση, αυτού του ανθρώπου που το είπε πρώτη φορά, η το έγραψε, προφανώς γιατί το πίστευε...
Το γιατί το πίστευε, ((ΔΕΝ ΓΝΩΡΊΖΩ)), δεν είναι λάθος να είσαι θρησκευόμενος , γλυτώνεις και από τοις ανασφάλειες, του τύπου είμαι στο κενό και όταν φύγω θα χαθώ για πάντα, Δεν είναι λάθος -αμαρτία ο άνθρωπος να ψάχνει τον εαυτό του να γνωρίζει, έχω πεισθεί πώς είμαι ζωντανός οργανισμός η μητέρα φύση και οι ανάγκες μου με κρατάνε στη ζωή .Ο κάθε ένας πιστεύει αυτό που υπαγορεύει η συνείδησή του.Δεν έχω λέξεις να πείσω πως δεν υπάρχει τίποτα. Δεν έχω λέξεις να πείσω πως υπάρχει κάτι. Αγαπώ την ζωή και πορεύομαι στο ταξίδι ισορροπώντας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Σε ολα αυτα τα ερωτηματα απαντησε ο Ιησουs Χριστοs μαs,αλλα ποιοs τον ακουει; Ηρθε ωs Θεανθρωποs στην Γη μιλησε και εδωσε απαντησειs σε ολα αυτα τα ερωτηματα που μαs απασχολουν,εκανε ενα σωρο θαυματα μιλησε οπωs δεν μιλησε ποτε ανθρωποs πανω στην Γη μεχρι τωρα και παρολα αυτα φερομαστε οπωs τουs γραμματειs και φαρισαιουs που δεν ειδαν και δεν ακουσαν τιποτα.
Ολα οσα ειπε ο Χριστοs μαs ειναι καταγεγραμμενα,αλλα ειπε και αλλα που δεν διασωθηκαν δυστυχωs.Οπωs και να εχει κραταμε την ουσια αυτων που διδαξε σε εμαs τουs ανθρωπουs και η ουσια αυτων που ειπε ειναι Αγαπα τον Θεο σου,Αγαπα των πλησιον σου σαν τον εαυτο σου,ο αναμαρτητοs πρωτοs τον ληθο βαλλετω,να ειμαστε ανεκτικοι με ολουs τουs συγκρατουμενουs μαs και,να συγχωρουμε τουs εχθρουs μαs.
Καποιοι δεν τον αποδεχομαστε ωs Θεανθρωπο αλλα απο την αλλη δεν λεμε λεξη εαν αυτα που ειπε ο Χριστοs ηταν σωστα η οχι το αποφευγουμε γιατι δεν μπορουμε μαs ειναι αδυνατο να τα κανουμε πραξη και να τα εφαρμοσουμε και αυτο ειναι ενα αξεπεραστο αγκαθι στην ζωη μαs γενικοτερα και προτιμουμε να λεμε οτι δεν υπαρχει Θεοs για να ζουμε ΕΚΤΟΣ ΝΟΜΟΥ ΘΕΟΥ γιατι αυτο δεν μαs ειναι καθολου δυσκολο. Απο την αλλη αν αποδεχθουμε ολα αυτα που ειπε ο Χριστοs θα πρεπει και να τον ομολογησουμε και δεν γνωριζω αν για καποιουs αυτο ειναι και επιθυμιτo και ευκολο για δικουs τουs προσωπικουs λογουs.
Φανταστειτε ομωs ολη η φυση να λειτουργουσε χωριs νομουs και κανονεs,οχι ο ανθρωποs δεν θα υπηρχε αλλα ουτε το συμπαν το ιδιο.
Εμειs εχουμε ενα λογο παραπανω να ζουμε με νομουs και κανονεs γιατι εχουμε Θεικη υποσταση και ειμαστε το αποτελεσμα τηs ουσιαs του Δημιουργου μαs που ειναι μονο Αγαπη και μονο Αγαπη πρεπει να εχουμε για το καθε τι γυρω μαs για να μπορεσουμε και εμειs και το γυρω περιβαλλον μαs να λειτουργησουμε σωστα και να επιβιωσουμε ωs ανθρωποτητα.Αυτο ειναι μια κρυφη αληθεια που ολοι οι ανθρωποι την εχουμε μεσα μαs αλλα μονο ωs ευχη, κανεναs μαs για καποιο ανεξηγητο λογο δεν την εφαρμοζει ποτε ωs πραξη στην ζωη του γενικοτερα,μονο στα αγαπημενα μαs προσωπα κατα περισταση αλλα αυτο μονο δεν αρκει.
Για αυτο βλεπουμε γυρω μαs οτι οπου δεν υπαρχει Αγαπη τιποτα δεν μπορει να λειτουργησει σωστα και αυτο ειναι παραδεκτο απο ολουs μαs,επικρατoυν πολεμοι,δυστυχια,φτωχια μια γενικευμενη αλλοτριωση.
Αυτο οφειλεται ειτε το πιστευετε ειτε δεν το πιστευετε στουs πονηρουs δαιμονεs που διαβαλουν το μυαλο μαs συνεχωs νυχτα μερα και εχουν ωs απωτερο σκοπο τον αφανισμο μαs.
Ακούστε τι λέει ο απόστολος Παύλος για τα πονηρά πνεύματα εις τους ουρανούς και για τον αγώνα εναντίον τους: { Ουκ εστίν ημίν η πάλη προς αίμα και σάρκα, αλλά προς τας αρχάς, προς τας αξουσίας, προς τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, προς τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις } (Εφ. 6, 12).
Βλεπουμε λοιπον οτι χωριs Θεο μεσα μαs ειναι αδυνατο να τα βαλουμε μαζι τουs και αυτο γιατι εαν δεν εχουμε πιστη και αγαπη στον ιδιο μαs τον Πλαστη δεν προκειται να εχουμε αγαπη και για ολο τον κοσμο γυρω μαs και δεν προκειται ποτε να απελεθερωθουμε απο αυτα που μαs φυλακιζουνε.
Αλλα και παλι καποιεs μαχεs θα κερδηθουν και καποιεs θα χαθουν τον πολεμο μονο μην χασουμε στο τελοs και αυτο ειναι το ζητουμενο.
Θελει πνευματικο αγωνα και μονο οι πιο ψαγμενοι και οι ποιο δυνατοι ψυχικα θα μπορεσουν σε αυτη την ζωη να κερδισουν το επομενο και πιο σημαντικο πραγμα που εχει την μεγαλυτερη αξια για την ιδια μαs την υπαρξη,την Αιωνια ζωη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
<<Πανταχού παρών και τα πάντα πληρών>>. Είναι η έκφραση αυτού που αποκαλούμε Θεό---.


Είναι η φράση, η έκφραση, αυτού του ανθρώπου που το είπε πρώτη φορά, η το έγραψε, προφανώς γιατί το πίστευε...
Το γιατί το πίστευε, ((ΔΕΝ ΓΝΩΡΊΖΩ)), δεν είναι λάθος να είσαι θρησκευόμενος , γλυτώνεις και από τοις ανασφάλειες, του τύπου είμαι στο κενό και όταν φύγω θα χαθώ για πάντα, Δεν είναι λάθος -αμαρτία ο άνθρωπος να ψάχνει τον εαυτό του να γνωρίζει, έχω πεισθεί πώς είμαι ζωντανός οργανισμός η μητέρα φύση και οι ανάγκες μου με κρατάνε στη ζωή .Ο κάθε ένας πιστεύει αυτό που υπαγορεύει η συνείδησή του.Δεν έχω λέξεις να πείσω πως δεν υπάρχει τίποτα. Δεν έχω λέξεις να πείσω πως υπάρχει κάτι. Αγαπώ την ζωή και πορεύομαι στο ταξίδι ισορροπώντας...

Ο διάλογος είναι το καλύτερο ανθρωπίνως δυνατό μέσο παραλληλισμού θέσεων. Λέω παραλληλισμού, επειδή δεν σκοπεύω να κάνω τον (καμπόσο) αλλά να θέσω την δική μου αντίληψη για τα πράγματα.
Θα ξεκινήσω με την ισορροπία, η οποία θεωρώ οτι έχει πάρα πολλές εκφάνσεις και ως παράδειγμα θα θέσω την ισορροπία τρόμου που υλοποιούν οι κρατούντες, όχι μόνο σε αυτόν τον τόπο αλλά και σε ολόκληρο τον πλανήτη.

Βγαίνοντας απο την έπαυλή τους υποθέτω οτι μπορούν άνετα να ακολουθήσουν μια γραμμή που σχηματίζεται δίπλα σε ένα παρτέρι.

Οταν όμως καλούνται απο το (καθήκον και υπερβάλλοντα ζήλο προς την σωτηρία της πατρίδας και κατ'επέκταση την δική μας), τότε καταφεύγουν σε διάφορα μέσα προκειμένου να ισορροπήσουν. Θα καταθέσω την οικονομική μας κατάσταση, τις διορθωτικές κινήσεις και το σπουδαίο αποτέλεσμα που μας έχουν επιβάλει π.χ. απο Τ + 3 επέβαλλαν Τ + 10 .

Επεξήγηση του τι σημαίνει Τ + 3 ή και 10, είναι όπου Τ, η ημέρα κατα την οποία κλείνεται η συμφωνία παραγγελίας πακέτου κρατικών ομολόγων ). Οπου αριθμός + 3 ή + 10, οι ημέρες χρηματικής κάλυψης του ποσού που κατα την Τ ημερομηνία έχουμε κλείσει, δηλαδή παραγγείλει . Προ ΠΑΣΟΚ, ήταν + 3 και μετά απο μερικούς μήνες στην εξουσία, το ΠΑΣΟΚ του Γεωργάκη, το ανέβασε σε Τ + 10.
Απο τρεις ημέρες ως δέκα εργάσιμες, έχει πολύ μεγάλο δρόμο. Τόσο όσος δρόμος χρειάζεται να παίζουν ζάρια τα ομόλογα ανεβάζοντας τα σπρεντ σε 800 και πάνω.
Σταματώ εδώ γιατι πιστεύω οτι η ισορροπία είναι σχετική με πολλά πράγματα.
Οσο για τα σπρέντ, το μηδέν για εμάς είναι το 3% και κάθε 100 σπρέντ σημαίνει 1%. Αρα τον δανεισμό μας, ΙΣΟΡΡΟΠΩΝΤΑΣ και αριστοτεχνικά, τον έφτασαν,
3 που είναι το μηδέν , συν 800 ή 900 δηλ.3 συν 8 ή 9 %= 11 και 12 %ακόμα και ποιο πάνω.

Μπορεί να φαίνεται οφ τόπικ, αλλά το θέμα ήταν η ισορροπία και οι προσδοκίες μας περι ισορροπίας.

Υ.Γ. 1.μπορείς να ισορροπείς στη γη, σε ένα σκοινί, ακομα και όπου μπορείς να φανταστείς, όταν όμως απαιτείς να ισορροπήσεις το πνεύμα σου, κατ'επέκταση και το σώμα σου, τότε απαιτείται και κάτι άλλο το οποίο δεν χαρίζεται, παρά μόνο ανταλλάσσεται.

Υ.Γ. 2. Ναί ανταλάσσεται. Μόνο με ένα πράγμα. ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΡΙΣΤΙ

Νεοφερμένος

Η ΚΡΙΣΤΙ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
εγω οταν λεω πως δεν πιστευω στο θεο εννοω οτι δεν πιστευω οτι οι ανθρωποι ζουν μετα το θανατο.
οχι πως δεν εχουν ψυχη.απλα οτι πεθαινει μαζι τους.και αυτο που απομενει ειναι τα χημικα στοιχεια που ανακυλώνονται.
ωστοσο δεν ειναι κακο να πιστευεις στο θεο αρκει να το κανεις πνευματικα ετσι ωστε να κανεις τη ζωη σου καλυτερη.
απλα δεν μπορω την υποκρισια.ειμαι καλος χριστιανος,νηστευω,παω στην εκκλησια αλλα δεν εχω δωσει ουτε ενα ευρω σε καποιον που το εχει αναγκη,ειμαι ρατσιστης,κακοβουλος......
παντως σε καθε περιπτωση το αν πιστευει καποιος στο θεο η οχι ειναι θεμα προσωπικο........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
συμπαθα με, αλλα μονο εσυ δεν βλεπεις!

ακομα να καταλαβεις οτι ενας αθεος θεωρει δεδομενη την μη υπαρξη; ολα τα υπολοιπα που, με αμπελοσοφιες προσπαθεις να μας πεις, προκυπτουν απο την υποθεση της υπαρξης. αποδειξε πρωτα την υπαρξη, και μετα αρχιζε να προσπαθεις να αναιρεις τα υπολοιπα.
Μόνο ένας εγωιστής μύωπας μορεί να ισχυριστεί οτι αυτός βλέπει και αυτό που βλέπει δεν έχει άλλα επίπεδα.
Ισως να χρειάζεσαι εσύ, εκτός απο την συμπάθειά μας και μυωπικά οματογυάλια.

Οσον αφορά την απόδειξη της ύπαρξης, είσαι αρκετά μικρός αν αληθεύει η ηλικία που δηλώνεις και κάποια στιγμή ίσως προκειμένου να μάθεις , να χρειαστεί πρώτα να πάθεις.

Εύχομαι το καλύτερο για εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top