• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακουστικά Βαρηκοΐας

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν θέλω να είμαι καχύποπτη, αλλά οι ιατροί και τα κέντρα ακουστικών είναι έμποροι στην ουσία, δεν δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Math

Νεοφερμένος

Ο Math αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
......Δε θα συμβεί τίποτα, η απώλειά του είναι μικρή. Πχ, η ανδρική φωνή που είναι κυρίως στα 1000 ή έχει ένταση 55db. και χωρίς ακουστικό θα ακούει. Τώρα αν μιλάει κάποιος από μακριά ή πολλοί συνομιλητές εκεί θα υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα... Οπότε από το νηπιαγωγείο και μετά τα ακουστικά ;)

Σωστά δεν έχεις άδικο... αλλά είναι να τα βάλει, γιατί να περιμένουμε; Υπάρχει λόγος;

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους, +1 σε όλους!!!

Δεν θέλω να είμαι καχύποπτη, αλλά οι ιατροί και τα κέντρα ακουστικών είναι έμποροι στην ουσία, δεν δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους..
Γι αυτό αναζητώ γνώμες και πέρα αυτών... αν και δεν είναι όλοι ίδιοι, απλά είναι κάποια θέματα που δεν είναι "μετρήσιμα", οπότε ο καθένας μπορεί να λέει ότι νομίζει...

..... Είχα βέβαια μια μαμά που ασχολιόταν πολύ μαζι μου και γενικά κόσμο που με πρόσεχε.
Θυμάμαι ακόμα την πρώτη μέρα που έβαλα τα ακουστικά - άρχισα να κλαίω γιατί ένιωσα πως επιτέλους θα μπορώ να ακούω όταν κάποιος μιλάει πιο σιγά ή ψιθυρίζει, θα ακούω την μουσική πριν κοιμηθώ αν δεν τα βγάλω και γενικά ένιωσα μια τεράστια ανακούφιση. Παρόλα αυτά σε βρέφος 8 μηνών μου φαίνεται υπερβολικό να του βάλεις ακουστικά, το νιώθω περισσότερο σαν περιορισμό. Θεωρώ πως αν του/της μιλάτε δυνατά και καθαρά, δεν θα έχει πρόβλημα και φυσικά θα πρέπει να το παρακολουθείτε από κοντά - πάντως να ξέρεις πως είναι σχετικά δύσκολο να τα συνηθισείς στην αρχή και νομίζω πως ένα βρέφος θα περιορίζεται πολύ από αυτα. Αν θέλετε πάντως να πάρετε κάτι, τα καλύτερα για μένα είναι τα phonak, προφανώς όσο πιο πολλά κανάλια τόσο καλύτερος είναι ο ήχος (εγώ φοράω αυτή τη στιγμή ένα ζευγάρι με 16 κανάλια, είχα δοκιμάσει και με 12 αλλά ο ήχος δεν μου άρεσε καθόλου και είχε μεγάλη διαφορά οπότε πήρα τα 16κάναλα) - οι ιατροί πάντως να ξέρεις πάντα υπερβάλλουν, θεωρώ πως λίγο πριν το σχολείο θα τα χρειαστεί για να μπορέσει να προσαρμοστεί καλύτερα, όσο είναι μεταξύ σας δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αλλά επαναλαμβάνω ιατρός δεν είμαι, μιλάω μόνο με βάση την προσωπική μου εμπειρία.
Νομίζω ότι τα είπες όλα τόσο όμορφα και κατανοητά, για όλους μας που δεν γνωρίζουμε τις καταστάσεις που πέρασες... έχω να τονίσω τα εξής:

1. Και εμείς έχουμε πρόθεση να ασχολούμαστε με το παιδί μας, αφού έχουμε διαγνώσει νωρίς την βαρηκοΐα , άρα έχουν γνώση οι φύλακες!

2. Επίσης, αν τα βάλει τα ακουστικά νωρίς, υποστηρίζουν γιατροί και ακουοπροθετιστές, θα το συνηθίσει πιο εύκολα και θα το δεκτή καλύτερα ο οργανισμός της από ότι μεγαλύτερη...

3. Όσο για τα κανάλια θέλουμε με τα 17 κανάλια, αλλά είναι πολύ ευπαθής, πόσο μάλλον για παιδί που δεν καταλαβαίνει...

4. Την προσωπική σου πείρα με ενδιαφέρει, οι γιατροί μιλούν θεωρητικά, εσύ έχεις ένα πλεονέκτημα, το έχεις ζήσεις και το έχεις δει από κοντά το θέμα που συζητάμε...

5. Άρα εν κατακλείδι, στο παιδί σου, αν είναι ανάλογη περίπτωση, τι θα έπραττες (μια κλασική ερώτηση);

Διαβάστε, το βιβλίο "Το Τραγούδι στον Ανεμο", εκδόσεις Λιβάνη, 2010. Είναι αληθινή ιστορία. για ένα βαρήκοο παιδί που μάλιστα φορτώθηκε κατα τα 9 του χρόνια και μια ακόμη πολύ σοβαρή αναπηρία που κράτησε δυο χρόνια. Είχε 30-40% αμφιτερόπλευρη απώλεια στα 500 Χερτζ και πανω απο 90% σε όλες τις συχνότητες πανω απο τα 1000 Χερτζ. Εγινε ακομη και ταλαντούχος ροκ λιντ κιθαρίστας. Φόρεσε ακουστικό πρώτη φορά στα 12. Μη πανικοβάλεστε τόσο για την κόρη σας λοιπόν. Το πρόβλημα της είναι μικρό, πρέπει να το πιστέψετε αυτό.

Σίγουρα το περιβάλλον του σχολείου είναι πολύ σκληρό όμως δείτε το απο την καλή του πλευρά. Η βαρηκοία θα κάνει την κόρη σας να ακούει πολύ λιγότερες βρισιές, ανοησίες, ψέματα, αθλιότητεςα και πολλα τέτοια περιττα. Εκ των πραγμάτων θα ρέπει πρός πολιτισμένες συζητήσεις άτομο πρός άτομο τις οποίες θα μπορεί πιο ευκολα να παρακολουθήσειθ. Αυτό δεν είναι πολύ καλό;

Την ίδια στιγμή θα την κάνει να προσέχει πολύ την γλώσσα του σώματος του άλλου, τη γλώσσα του προσώπου και θα της χαρίσει μια μοναδική συναίσθηση που οι φυσιολογικοί άνθρωποι δεν έχουν και οι περισσότεροι δεν αποκτούν ποτέ. Με αποτέλεσμα να καταλήγουν στους ψυχολόγους για να κατανοήσουν τους γονείς τους, τα αδέρφια τους, τους φίλους τους, τους συνεργάτες, τους εραστές τους συζύγους ή τα παιδιά τους. Δείτε την καλή πλευρά. Η έκτη αίσθηση δεν δίνεται σε όλους.

Σε ευχαριστώ για την πρόταση σου για το βιβλίο, θα το παραγγείλω από Δευτέρα! Πόσο όμορφο και δίκιο έχεις σε αυτό που γράφεις;; Εμένα με πείθεις πάντως...

το θεμα ειναι υπομονη σαν γονεας εχεις?. φυσικα και να βαλει τωρα ακουστικα το παιδι.αλλα θελει ατσαλινα νευρα.να πριτιμησεις εταιριες που να ειναι χρονια στο αντικημενο,οσο αφορα την ποιοτητα,οσο πιο πολλα καναλια τοσο καλυτερα.
Σωστά, επίσης τα νεύρα τα χρειάζεται γιατί το παιδί δεν τα δέχεται (τα ακουστικά) και τα πετάει συνέχεια, τα θεωρεί ξένο σώμα και δεν θέλει να τα έχει στα αυτιά του...

Ένας άλλος λόγος που δεν πρέπει να βάλει τώρα ακουστικά το παιδί είναι γιατί με αυτόν τον τρόπο τα αυτάκια της θα "τεμπελιάσουν" και δεν θα εξασκηθεί να προσπαθεί να ακούει και δεν θα μάθει καθόλου να διαβάζει χείλια (όπως κάνω κι εγώ ασυνείδητα σε λέξεις που δεν ακούω). Γενικά θέλει ψυχραιμία, δώσε χρόνο, έχε υπομονή, μίλα της καθαρά και δυνατά (αλλά όχι σαν να είναι κουφή, απλώς λίγο πιο καθαρά απ' ό,τι θα μίλαγες σε ένα μεγάλο - λογικά το κάνεις ήδη, είναι αυτόματη αντίδραση απέναντι σε βρέφη αυτή), έλεγχε κάθε εξάμηνο ή χρόνο την βαρηκοϊα μήπως μεγαλώνει και όλα θα είναι μια χαρά.
Μπαγκς διαφωνώ στο να πάει σχολείο χωρίς ακουστικά - την πρώτη δημοτικού εγώ την θυμάμαι ως εφιάλτη, σε απομονώνουν τα παιδιά αν δεν μπορείς να συμμετέχεις με απίστευτη άνεση στις συζητήσεις τους. Βέβαια όλα είναι σχετικά, σε μικρές απώλειες πραγματικά είναι καλύτερο να αποφεύγονται τα ακουστικά.
Και εγώ το έχει σκεφτεί, ότι με τα μηχανήματα το νεύρο θα τεμπελιάζει και δεν θα εκπαιδεύεται τόσο αν δεν το είχε το ακουστικό... Όσο για τα χείλη που θα διαβάζει το κάνω και εγώ αφού έβλεπα τηλεόραση με κλειστεί φωνή, αφού ο αδελφός μου στο διπλανό κρεβάτι κοιμόταν από νωρίς!!

Εμένα ο υπεύθυνος στο κατάστημα ακουστικών, μου είχε πει ότι το ακουστικό βοηθάει στο να μην χειροτερεύσει η βαρηκοΐα, αφού βοηθάει το αυτί/εγκέφαλο να ΜΗΝ "ξεχάσει" τους ήχους των συχνοτήτων που δεν ακούει καλά. Ίσως για αυτό το λόγο θα πρέπει ακόμα και ένα παιδάκι 8 μηνών να βάλει ακουστικά. :hmm:
Ο γιατρός φυσικά γνωρίζει καλύτερα.

-petros
Και εμένα μου το έχουν πει, λέγεται ακουστική μνήμη, κρατάει στην μνήμη όλες τις συχνότητες, λέξεις και μετά ότι ακούει που μοιάζει με αυτές τις επαναφέρει ξανά, αν δεν τις έχει ακούσει ποτέ, είναι πιο δύσκολο να το κάνει μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ δεν θα της έβαζα ακουστικά από τόσο μικρή αν ήταν το παιδί μου κι αν όντως μιλάμε για μικρή βαρηκοϊα και το μωρό δείχνει κατα τα άλλα να αντιλαμβάνεται φυσιολογικά το περιβάλλον της. Δεν την έχω δει όμως, οπότε εκφέρω άποψη με κάθε επιφύλαξη γιατί όπως σου είπα δεν είμαι ιατρός. Προφανώς η τελική απόφαση είναι δική σας, αλλά προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να ταλαιπωρείται ένα βρέφος αν δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος. Και όσο για το αν θα τα συνηθίσει, εγώ που τα έβαλα μεγαλύτερη, παρόλο που θυμάμαι πως με ενοχλούσαν αρχικά, επειδή το όφελος από την χρήση τους ήταν τεράστιο, τα συνήθισα γρήγορα - φαντάσου πως από τότε δεν έχει υπάρξει μέρα να μη τα φορέσω: με το που ξυπνάω τα βάζω και τα βγάζω μόνο πριν κοιμηθώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

looserguy

Νεοφερμένος

Ο looserguy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά τώρα σας ανακάλυψα και θέλω την άποψή σας για ένα θέμα που μας απασχολεί.

Έχουν ένα παιδάκι 8 μηνών και διαγνώστηκε (από την στιγμή της γέννησης) βαρηκοΐα, μικρή, αλλά ικανή για να βάλει ακουστικά, πάντα κατά την γνώμη των γιατρών.

Σας δείχνω το ακούογραμμα (δεν λέγεται έτσι για μικρά παιδιά) και δείχνει ότι έχει "θέμα" στις μεσαίες - υψηλές συχνότητες. Πήγαμε σε ένα κέντρο ακουστικής, που αναφέρεται παραπάνω και μας έδειξε τρία ακουστικά, με 5, 8 και 17 κανάλια, με τιμή ανάλογη.


Οι ερωτήσεις πάνε κυρίως για στα νεαρά άτομα που φοράνε ακουστικό και έχουν γνώμη και κρίση για την πάθηση τους...

1. Θεωρείται ότι θα κάνω καλά να βάλω στο παιδί μου ακουστικό με αυτή την απώλεια ακοής;

2. Πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι το παιδί μου δεν θα ακούει παράσιτα, αλλοιωμένες φωνές, το "σσσσσσσ" και άλλα ανάλογα προβλήματα;

3. Πιστεύετε ότι το παιδί όταν μεγαλώσει θα είναι χαρούμενη που τα φοράει ή εναντιωμένη που τις τα βάλαμε; (Φυσικά εξαρτάται στο παιδί, αλλά θέλω να μάθω πως το βιώσατε εσείς...)

4. Της Beltone το συστήνετε; Είναι το ακριβότερο και με τα περισσότερα κανάλια, αλλά είμαι πιο σίγουροι ότι θα έχει τα λιγότερα προβλήματα ακουστικής (μιας και δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε) (Οι απαντήσεις να μην έχουν βάση το οικονομικό μέγεθος, αλλά το αποτελεσματικότερο για το παιδί)

Εννοείται ότι έχω πάρει την άποψη πολλών γιατρών, ειδικών και ακουστικών κέντρων, αλλά δεν έχω πάρει την άποψη των παθόντων που για μένα είναι η βαρύνουσα και ίσως η πιο σημαντική, που πολύ μας την ξεχνάμε...

Σας ευχαριστώ πολύ, κάθε απάντηση είναι δεκτή και μας βοηθάει πολύ να κατασταλάξουμε...


Αγαπήτε Math.

Είδα την ερώτηση σου και θεώρησα χρέος μου να σε ενημερώσω.

Εγώ είμαι βαρήκοος (μεγαλύτερη βαρηκοία) από τα 6 μου χρόνια και δεν φοράω ακουστικά. Γιατί έτσι είχα εκπαιδευτεί ή μεγαλώσει να το πω αλλιώς.
Βέβαια μετά τα 20-25 μου κατάλαβα πόσα πράγματα είχα χάσει σε όλες τις δραστηριότητες μου. Δεν ήμουν πολύ καλός μαθητής λόγω του προβλήματος, δεν μπορούσα να συνυπάρξω με πολλά άτομα και πολλά άλλα. Εν μέρει κατηγορώ και τους γονείς μου, πράγμα που δεν πρέπει, γιατί η τεχνολογία και η νοοτροπία τότε ήταν εντελώς διαφορετική. (Ακόμα και γιατροί με βαρηκοία δεν έβαζαν ακουστικά τότε και η τεχνολογία δεν βοηθούσε όσο τώρα) Απλά έπρεπε να με είχαν βάλει σε πρόγραμμα να επισκέφτομαι έναν ΩΡΛ μία φόρα το χρόνο ή σχετικά συχνά τέλος πάντων, ώστε να παρακολουθώ και τις εξελίξεις. Για ακουστικά αρχισα να ψάχνω πριν 2 μήνες και έχω πελαγώσει αλλά θα σου πω τι έχω καταλάβει. 1. Αν ήμουν από πιο μικρός βαρήκοος (όταν μαθαίνουν να αρχίζουν να μιλάνε) θα είχα σημαντικό πρόβλημα και στην ομιλία και πιθανώς να χρειαζόμουν και λογοθεραπευτή. Τα ακουστικά σε αυτές τις ηλικίες που αρχίζει να μιλά το παιδί πλέον κάνουν θαύματα
2. Όσο περισσότερα κανάλια τόσο καλύτερη πιστότητα ήχου, ευκρίνεια, διάκριση ήχων, και τείνει στην φυσιολογική ακοή
3. έχεις κάνει και άλλα ακοογράμματα για σιγουριά? (το ότι είναι μικρό το μωρό (αλληλεπίδραση εννοώ) δεν ξέρω αν βοηθάει στο αποτέλεσμα του ακουογράμματος)
4. Κάποιες μεγάλες εταιρείες που επισκέφθηκα είναι Siemens ΣΤΑΜΟΣ , ευήκκοον (Gn Resound, Oticon), Χρυσικός Δ. (Widex) , Ελληνικά ακουστικά κέντρα (Starkey), Ακοή Ανδρεάδη (Oticon)
5. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλήξει ακόμη
6. Ρωτα αν η βαρηκοία είναι ικανή να επηρρεάσει την ομιλία του παιδιού
7. Ψάξτο με υπομονή
8. Πιθανολογώ ότι επειδή πρόκειται για μωρό και δεν υπάρχει αλληλεπίδραση χρήστη θα πρέπει να καταφύγεις σε πολλή ακριβή τεχνολογία ακουστικού αυτόματου που να φιλτράρει ενοχλητικούς θορυβους, σφυρίγματα, να προσαρμόζεται στα διάφορα περιββάλοντα. (εξωτερικό περιβάλλον) ή μπορεί αντιστρόφως τώρα να χρειάζεται να τα φορά μόνο μέσα στο σπίτι για να μαθαίνει νέους ήχους ή στο πάρκο όταν πάτε βόλτα αλλά όχι μέσα στο αυτοκίνητό ή στην Πατησίων

Τα παραπάνω δεν είναι συμβουλές αλλά βοήθεια για να αποκτήσεις απορίες. Σε κάθε περίπτωση η συμβουλή μου είναι τακτική σχετικά παρακολούθηση από γιατρούς σύμφωνα και με τον γιατρό σας φυσικά.


Α όποιος έχει ακουστική εμπειρία με τα παραπάνω ακουστικά ή εμπειρία service, και after sales support θα ήθελα τα σχόλια του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εχουμε να κάνουμε με ένα βρέφος για αυτό θεωρώ απαραίτητο να υπάρχει στην ομάδα που θα λάβει αποφάσεις ένας παιδίατρος , ένας ΩΡΛ καθώς και οι γονείς (οι οποίοι απλά θα ακούσουν κάθε ενδοχόμενο τα θετικά και τα αρνητικά και μετά θα αποφασίσουν.

Το παιδάκι είναι 8 μηνών το να βάλει ακουστικά (τουλάχιστον 1) θα το βοηθήσει να ακούσει να ακούσει και κατεεπέκτασει να μιλήσει σωστά. Αν το παιδί δεν ακούει καθόλου το ψ σίγουρα δε θα το πει. (και σίγουρα θα ακούει αλλοιωμένο και το σ ή το π.

αν το παιδί έχει πρόβλημα στην ένταση και όχι στις συχνοτητες τότε δε χρειάζεται αν έχει στις συχνότητες (αν διαβάζω σωστά το ακουόγραμμα έχει) έχει τότε πιστεύω ότι καλό είναι να έχει ακουστικό τουλάχιστον στο ένα αυτί.

Από την άλλη το ακουστικό μπορεί να έχει παράσιτα και πρέπει η ομάδα που θα ασχοληθεί με το παιδί να κάνει σωστές μετρήσεις και ελέγχους ώστε να αποφευχθεί αυτό. Δε θα σου πω τι θα κάνεις θα σου πω να βρεις ιατρούς εμπιστοσύνη σου και να τους ακούς τυφλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

looserguy

Νεοφερμένος

Ο looserguy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
https://ear-care.gr/amplification.html

Στην παραπάνω σελίδα έχει κάποιες πληροφορίες που ίσως βοηθήσουν. Φυσικά δεν την παραθέτω για τον γιατρό τον συγκεκριμένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rory32

Νεοφερμένος

Ο αρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σωστά δεν έχεις άδικο... αλλά είναι να τα βάλει, γιατί να περιμένουμε; Υπάρχει λόγος;
πρέπει να περιμένεις για 2 λόγους.
Α} η απώλεια είναι μικρή
Β) στήν ηλικία που είναι δεν υπάρχει πλήρη κάλυψη απο τα ασφλιστικά ταμεία (δεν πάει σχολείο)
Γ} εάν επιμένεις να βάλεις ακουστικά βάλε όσο πιο απλά υπάρχουν το παιδί δεν έχει δυνατότητα να καταλάβει τη καλη ποιότητα ήχου απο αυτή την ηλικία που προσφέρουν τα πολυκάναλα ακουστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

looserguy

Νεοφερμένος

Ο looserguy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Looserguy γιατί δεν κοιτάς και για phonak; Αλλά ξέρω μόνο μία κοπέλα στην Γλυφάδα που φέρνει τα τελευταία μοντέλα, όλοι τους υπόλοιπους δεν τους συνιστώ. Νομίζω θα σου αρέσει αρκετά ο ήχος τους! Απ' όσα μοντέλα έγραψες πάντως, είχα παλιά siemens από Στάμου και είχαν χάλια σέρβις (αλλά μιλάμε για πριν δέκα χρόνια) και τα widex είναι τα μόνα που με είχε κάπως εντυπωσιάσει ο ήχος τους, αλλά και πάλι προτιμώ τα phonak.

Πάντως σχετικά με το να βάλετε ακουστικά σε ένα βρέφος, μόλις σκέφτηκα και κάτι άλλο: εγώ όταν αγόρασα τα τελευταία μου ακουστικά πριν δύο μήνες, χρειάστηκα τουλάχιστον τρεις συνεδρίες για να τα ρυθμίσω όπως ήθελα προκειμένου να μη θέλω να τα πετάξω έξω από το παράθυρο κάθε φορά που άκουγα μουσική ή μιλούσαν πολλά άτομα μαζί και πάλι δεν ξέρω αν είναι στο επίπεδο που θα ήθελα. Καταλαβαίνετε λοιπόν πως ένα βρέφος είναι αδύνατον να σας δώσει οδηγίες για το πως ακούει και τι ρυθμίσεις θέλει και απλώς θα εκνευρίζεται και θα νιώθει απαίσια, χωρίς να μπορείτε να κάνετε τίποτα γι αυτό. Πραγματικά τα βρέφη έχουν φοβερές προσαρμοστικές ικανότητες, αν το παρακολουθείτε από κοντά, κάνετε συχνά ακουογράμματα και του μιλάτε δυνατά και καθαρά, νομίζω δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.. φαντάσου πως εγώ χωρίς ακουστικά τις αντρικές φωνές σχεδόν δεν τις ακούω, παρόλα αυτά ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την ομιλία μου ή την αντίληψή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

looserguy

Νεοφερμένος

Ο looserguy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σχετικά με την ομιλία... Από πότε έχεις βαρηκοία? εκ γενετής?
Για πες αντιπρόσωπο Phonak. Πήγα σε έναν Ανδρεάδη στην Ομόνοια και δεν με ικανοποίησε η αντιμετώπιση του.
Πόσων καναλιών είναι τα ακουστικά σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zed_25

Νεοφερμένος

Η zed_25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα...Προσωπικά έχω βαρηκοία εκ γενετής αν και η μητέρα μου άρχισε να το καταλαβαίνει όταν ήμουν γύρω στα τρία με τέσσερα...Αυτό σημαίνει ότι είχα ήδη αρχίσει να μιλάω κανονικά αλλά ρωτούσα αρκετές φορές όταν δεν άκουγα και επίσης τότε δεν έλεγα κάποια σύμφωνα...Να διευκρινίσω ότι η βαρηκοία μου εντάσεται στην κατηγορία της μεσαίας βαρηκοίας και μάλλον απο το ακουόγραμμα που είδα υποθέτω ότι μιλάμε για ελαφριάς μορφής. Προσωπική μου άποψη είναι να το ψάξετε αρκετά ακόμα ακριβώς επειδή δεν μιλάμε για μεγάλη βαρηκοία. Επίσης απ' ότι γνωρίζω εάν η ζημιά είναι στο νεύρο δεν μπορεί να διορθωθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σχετικά με την ομιλία... Από πότε έχεις βαρηκοία? εκ γενετής?
Για πες αντιπρόσωπο Phonak. Πήγα σε έναν Ανδρεάδη στην Ομόνοια και δεν με ικανοποίησε η αντιμετώπιση του.
Πόσων καναλιών είναι τα ακουστικά σου?
Eκ γενετής ναι, έχω δυσπλασία στο τελευταίο οστάριο, αλλά ακουσικά έβαλα στην δευτέρα Δημοτικού. Η μητέρα μου το κατάλαβε επειδή αν στεκόταν πίσω μου και μου μίλαγε δεν ανταποκρινόμουν. Στοιχεία για τα ακουστικά θα σου στείλω σε ΠΜ, μη κάνουμε και τσάμπα διαφήμιση :) Φοράω ακουστικά με 16 κανάλια αυτή τη στιγμή και ενσωματωμένο bluetooth :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

estiakos

Νεοφερμένος

Ο estiakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους..

Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και έκανα εγγραφη με αφορμη το παρόν θέμα. Ειμαι 30 ετών και αντιμετωπίζω πρόβλημα νευροαισθητηριας βαρηκοΐας μεσαίου βαθμού. Φορώ συστηματικά ακουστικά (δυστυχως) από 26-27 ετών..Ειδικότερα φορώ ενδοκαναλικά τύπου CIC (τα μικρότερα από οσο γνωριζω), ωστόσο δεν ειμαι αρκετά ικανοποιημένος. Εχω φορέσει παλιότερα Widex (όχι CIC όμως και όχι συστηματικά, μονο στο φροντιστηρίο αγγλικών), ενώ τωρα φορώ της Oticon.
Θέλω να ψαξω για ποιοτικά ψηφιακά ακουστικά (έχουν περάσει 3-4 χρόνια από τοτε που πρωτοεβαλα τα Oticon), αλλά δεν γνωρίζω καθόλου πρόσωπα και καταστάσεις.. Έίναι εύκολο κάποιος να με ενημερώσει σχετικά:
α) Αξιόπιστους γιατρους ΩΡΛ, οι οποίοι θα μπορούν να με κατευθυνουν υπεύθυνα?
β) Αξιόπιστα ψηφιακά ακουστικά (ποια ειναι η γνωμη σας για Oticon, Phonak, Widex, Bernafon, Starkey κλπ????)
γ) Αξιόπιστους ακοοπροθετιστές, οι οποίοι γνωρίζουν από προγραμματισμο και θα με αναλάβουν υπεύθυνα, χωρίς να με αντιμετωπίζουν σαν ενα ακομη "πορτοφόλι"???
Εχω αγχωθεί, γιατι ειχα αντιμετωπίσει προβληματα παλιοτερα με ανεύθυνους, οι οποίοι με αντιμετωπιζαν ως πειραματόζωο και εκαναν προχειρες ρυθμισεις στο ακουστικο, χωρίς ποτέ να φτασω στο επιθυμητο αποτέλεσμα (δεν ξεχωρίζω ευκολα ηχους, δεν εχω σωστό έλεγχο της φωνής μου, σε θορυβωδες περιβάλλον τρελαινομαι από το αγχος και πολλά αλλα γνωστα συμπτωματα που διαβασα πιο πανω..)

Ευχαριστω για τον χρόνο σας και συγνωμη για το μακροσκελές του μηνυματος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ τελευταία φορά αγόρασα ακουστικά phonak και παρότι δεν έμεινα εντελώς ικανοποιημένη με τις συσκευές, από εξυπηρέτηση δεν είχα κανένα παράπονο γιατί η κοπέλα ενδιαφέρθηκε πραγματικά και κάναμε πολλές επισκέψεις για ρυθμίσεις, εως ότου να φτάσει το ακουστικό να με καλύπτει κι έτσι να μην έχω θέμα. Επίσης εκτίμησα το ότι μου έδωσε τα ακουστικά να τα δοκιμάσω για δύο μέρες έκαστο, ΠΡΙΝ τα αγοράσω και ΠΡΙΝ καν δώσω προκαταβολή, ενώ αφού τα αγόρασα μου έδωσε δωρεάν μπαταρίες για ένα χρόνο!
ΩΡΛ δεν χρειάζεσαι, σου κάνουν ακουόγραμμα εκεί και ξερουν που να σε κατευθύνουν. Τα Phonak άλλωστε είναι από τις καλύτερες μάρκες και προσωπικά μου αρέσει πολύ ο ήχος τους. Δεύτερα για μένα έρχονται τα widex και τρίτα τα beltone, αλλά με επιφύλαξη γιατί τα έχω δοκιμάσει μόνο για μερικά λεπτά και μπορεί να κάνω λάθος αφού δεν τα είχαμε ρυθμίσει ιδιαίτερα.
Αν ενδιαφέρεσαι για το κέντρο αυτό που σου λέω, στείλε μου ΠΜ να σου στείλω πληροφορίες - είναι στην περιοχή της Γλυφάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Παιδιά τώρα σας ανακάλυψα και θέλω την άποψή σας για ένα θέμα που μας απασχολεί.

Έχουν ένα παιδάκι 8 μηνών και διαγνώστηκε (από την στιγμή της γέννησης) βαρηκοΐα, μικρή, αλλά ικανή για να βάλει ακουστικά, πάντα κατά την γνώμη των γιατρών.

Σας δείχνω το ακούογραμμα (δεν λέγεται έτσι για μικρά παιδιά) και δείχνει ότι έχει "θέμα" στις μεσαίες - υψηλές συχνότητες. Πήγαμε σε ένα κέντρο ακουστικής, που αναφέρεται παραπάνω και μας έδειξε τρία ακουστικά, με 5, 8 και 17 κανάλια, με τιμή ανάλογη.


Οι ερωτήσεις πάνε κυρίως για στα νεαρά άτομα που φοράνε ακουστικό και έχουν γνώμη και κρίση για την πάθηση τους...

1. Θεωρείται ότι θα κάνω καλά να βάλω στο παιδί μου ακουστικό με αυτή την απώλεια ακοής;

2. Πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι το παιδί μου δεν θα ακούει παράσιτα, αλλοιωμένες φωνές, το "σσσσσσσ" και άλλα ανάλογα προβλήματα;

3. Πιστεύετε ότι το παιδί όταν μεγαλώσει θα είναι χαρούμενη που τα φοράει ή εναντιωμένη που τις τα βάλαμε; (Φυσικά εξαρτάται στο παιδί, αλλά θέλω να μάθω πως το βιώσατε εσείς...)

4. Της Beltone το συστήνετε; Είναι το ακριβότερο και με τα περισσότερα κανάλια, αλλά είμαι πιο σίγουροι ότι θα έχει τα λιγότερα προβλήματα ακουστικής (μιας και δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε) (Οι απαντήσεις να μην έχουν βάση το οικονομικό μέγεθος, αλλά το αποτελεσματικότερο για το παιδί)

Εννοείται ότι έχω πάρει την άποψη πολλών γιατρών, ειδικών και ακουστικών κέντρων, αλλά δεν έχω πάρει την άποψη των παθόντων που για μένα είναι η βαρύνουσα και ίσως η πιο σημαντική, που πολύ μας την ξεχνάμε...

Σας ευχαριστώ πολύ, κάθε απάντηση είναι δεκτή και μας βοηθάει πολύ να κατασταλάξουμε...
Πραγματικά θα ήθελα να μάθω νέα από την περίπτωση του παιδιού σας.
Κατά τη γνώμη μου μακάρι να μην έβαλε ακουστικό.
(Συγνώμη και για την παρατήρηση, λίγα πράγματα ξέρω, αλλά το ακουόγραμμα μου φαίνεται λίγο της πλάκας. Ίσως βέβαια να ήταν και περιττή η μικρολεπτομέρεια.)
Επίσης, πως μπόρεσαν να διαγνώσουν πως ακούει τέλεια τα φωνήεντα; Μωρό είναι, έναν παρατεταμένο ήχο όπως το /aaaaaa/ το διακρίνει εύκολα ακόμη και από τα χείλη σας.

Και Scandal, δεν διάβασα όλα τα μηνύματα, αλλά ελπίζω να μη φοράς 2 ακουστικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Και Scandal, δεν διάβασα όλα τα μηνύματα, αλλά ελπίζω να μη φοράς 2 ακουστικά. :P
Κανένα δε φοράω :P:P
Ζε τα σέλω :/:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

estiakos

Νεοφερμένος

Ο estiakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διεθεσες να διαβασεις το μηνυμα μου και να απαντησεις..Θα με ενδιεφερε πραγματικά να μου δωσεις στοιχεία (ονομα εταιρίας, διευθυνση, τηλ, που κυμαινονται οι τιμές των ακουστικών Phonak) και τι να προσεξω... Επίσης, σε εξυπηρετει συγκεκριμενος γιατρος ΩΡΛ ή έχει κάποιον να συστησεις?? Σε ευχαριστώ πολύ

Α, μπορείς επίσης Κωνσαντινα να μου πεις σε ποιο τομεα δεν ησουν ικανοποιημενη με τις συσκευες??Με προβληματισε λιγο το σχόλιο αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rory32

Νεοφερμένος

Ο αρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ τελευταία φορά αγόρασα ακουστικά phonak και παρότι δεν έμεινα εντελώς ικανοποιημένη με τις συσκευές, από εξυπηρέτηση δεν είχα κανένα παράπονο γιατί η κοπέλα ενδιαφέρθηκε πραγματικά και κάναμε πολλές επισκέψεις για ρυθμίσεις, εως ότου να φτάσει το ακουστικό να με καλύπτει κι έτσι να μην έχω θέμα. Επίσης εκτίμησα το ότι μου έδωσε τα ακουστικά να τα δοκιμάσω για δύο μέρες έκαστο, ΠΡΙΝ τα αγοράσω και ΠΡΙΝ καν δώσω προκαταβολή, ενώ αφού τα αγόρασα μου έδωσε δωρεάν μπαταρίες για ένα χρόνο!
ΩΡΛ δεν χρειάζεσαι, σου κάνουν ακουόγραμμα εκεί και ξερουν που να σε κατευθύνουν. Τα Phonak άλλωστε είναι από τις καλύτερες μάρκες και προσωπικά μου αρέσει πολύ ο ήχος τους. Δεύτερα για μένα έρχονται τα widex και τρίτα τα beltone, αλλά με επιφύλαξη γιατί τα έχω δοκιμάσει μόνο για μερικά λεπτά και μπορεί να κάνω λάθος αφού δεν τα είχαμε ρυθμίσει ιδιαίτερα.
Αν ενδιαφέρεσαι για το κέντρο αυτό που σου λέω, στείλε μου ΠΜ να σου στείλω πληροφορίες - είναι στην περιοχή της Γλυφάδας.
Καλησπέρα φίλη μήπως έχεις κάποια σχέση με την εταιρεία που γράφεις? στο παρελθόν είχα διαβάσει κάποια πολύ θετικά σχόλια σου για τη συγκεκριμένη εταιρεία.
λύσε μου μια απορία. πως σου έδωσαν ακουστικά αρκετών χιλιάδων ευρώ δίχως χρήματα για δοκιμή?
πες μας και εδώ να πάμε στο μαγαζί που λές και να ξεχάσουμε να τα επιστρέψουμε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χαχαχαχαχα, καταρχάς είχε τα στοιχεία μου, δεν μου τα έδωσε έτσι.
Κατά δεύτερον, όχι δεν έχω καμία σχέση με καμία εταιρία με ακουστικά, απλώς φοράω τέτοια από 6 χρονών και είμαι πλέον 33, οπότε καταλαβαίνεις πως πλέον έχω μια σχετική εμπειρία.
Αν όντως ενδιαφέρεσαι να μάθεις που είναι η εταιρία κι όχι να βρεις τρόπο να δοκιμάσεις ακουστικά τζάμπα, ενημέρωσέ με με ΠΜ να σου δώσω τα στοιχεία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

estiakos

Νεοφερμένος

Ο estiakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολύ Κωνσταντινα και απο δω για τις πολυτιμες πληροφορίες σου..

Και τωρα η ερωτηση της ημερας:
Widex, Phonak ή Oticon???
Phonak, Widex ή Oticon???
Oticon, Widex ή Phonak??? Θέλω να ρωτήσω δηλ ποια από τις 3 εταιρίες θεωρείται πιο αξιόπιστες, πρωτοπόρες και ποιοτικές στα ψηφιακά ακουστικά?? Oποιος γνωρίζει ας πει την γνωμη του, please..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top