• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακουστικά Βαρηκοΐας

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Είναι και οι 3 πολύ καλές, νομίζω η Phonak έχει τα πιο πρωτοποριακά μοντέλα (έχει και μοντέλο με bluetooth, που μιλάς στο κινητό απευθείας από τα ακουστικά σου!). Όμως η τελική επιλογή είναι νομίζω θέμα γούστου - ποιος ήχος σου αρέσει περισσότερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

estiakos

Νεοφερμένος

Ο estiakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λιγο πολυ ολα εχουν αναπτυξει πλεόν τεχνολογια bluetooth (τις προαλλες δοκιμαζα τα Agil της oticon σε αυτον που φορω τα synchro)..Μεσα στη εβδομαδα, όμως, σκοπευω να παω να δω και να τσεκαρω τα Phonak (εχω διαβασει για τα Nano & Ambra, δεν θυμαμαι καποιο αλλο μοντελο τωρα..).
Αν καποια στιγμη σε φερει ο δρομος σου στο κεντρο-καταστημα που μου ειπες, σου ειναι ευκολο να ρωτησεις για αυτα τα 2??? ενδιαφερομαι για cic, για λογους διακριτικότητας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν έχει νοημα να ρωτήσω εγώ. Πάρε τηλέφωνο και ρώτα ό,τι θες εσύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rory32

Νεοφερμένος

Ο αρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λιγο πολυ ολα εχουν αναπτυξει πλεόν τεχνολογια bluetooth (τις προαλλες δοκιμαζα τα Agil της oticon σε αυτον που φορω τα synchro)..Μεσα στη εβδομαδα, όμως, σκοπευω να παω να δω και να τσεκαρω τα Phonak (εχω διαβασει για τα Nano & Ambra, δεν θυμαμαι καποιο αλλο μοντελο τωρα..).
Αν καποια στιγμη σε φερει ο δρομος σου στο κεντρο-καταστημα που μου ειπες, σου ειναι ευκολο να ρωτησεις για αυτα τα 2??? ενδιαφερομαι για cic, για λογους διακριτικότητας..
cic και ποιότητα ήχου δε παίζει....καλή ποιότητα ήχου έχουν μόνο τα εξωτερικά ακουστικά...άσε που πρέπει να τα αντικαθιστάς πιο γρήγορα, δες και τα naida τις phonak
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

estiakos

Νεοφερμένος

Ο estiakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Νομιζω οτι εχεις δικιο..

cic και ποιότητα ήχου δε παίζει....καλή ποιότητα ήχου έχουν μόνο τα εξωτερικά ακουστικά...άσε που πρέπει να τα αντικαθιστάς πιο γρήγορα, δες και τα naida τις phonak

Γιατι ρε συ το λες αυτο και με στενοχωρεις τωρα??Εχω την εντυπωση οτι για βαρηκοιες μεσης μορφης τα cic ανταποκρινονται αξιοπιστα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nabalm

Νεοφερμένος

Ο nabalm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα

ειμαι νεος στο forum σας.1

θα ηθελα να σε ρωτησω για τα ακουστικα με βαρια βαρικοια.ποια μαρκα & τυπο εχει καλη ποιοτητα αλλα χωρις να εχει περιορισμενους θορυβους,δηλ. θελω να ακουω την φωνη του αλλου και πολλων ατομων και ταυτοχρονα να ακουω και τους θορυβους?

ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

estiakos

Νεοφερμένος

Ο estiakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Η πλατια μαζα έχει εστιασει σε Widex, Phonak, Oticon, Beltone..Ωστόσο λιγο-πολυ ελαχιστες ειναι οι διαφορες τους, αυτο που διαφερει ειναι να ταιριαζει στα δικασου χαρακτηριστικά και το κατα ποσο ειναι επιτυχημενος ο προγαρμματισμος τους από τον ακοοπροθετιστη-πωλητη..Δωσε εμφαση στο τελευταιο..φορω Oticon και ενώ αρχικά πιεζομουν, μολις πήγα (επειτα από 2 μηνες) σε αλλον ακοοπροθετιστη, βελτιωθηκε κατα πολυ η ακουστικη αισθηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rory32

Νεοφερμένος

Ο αρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
καλησπερα

ειμαι νεος στο forum σας.1

θα ηθελα να σε ρωτησω για τα ακουστικα με βαρια βαρικοια.ποια μαρκα & τυπο εχει καλη ποιοτητα αλλα χωρις να εχει περιορισμενους θορυβους,δηλ. θελω να ακουω την φωνη του αλλου και πολλων ατομων και ταυτοχρονα να ακουω και τους θορυβους?

ευχαριστω
Οταν λές μεγάλη βαρηκοία τι ποσοστό? Ποιό είναι το χρονικό διάστημα που φοράς ακουστικά? και ποιά η τεχνολογία τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,835 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κανείς, μήπως είναι εφικτό να πουλήσω κάπου το ακουστικό βαρηκοίας μου. Υπάρχουν μήπως επιχειρήσεις που δέχονται να αγοράσουν μεταχειρισμένα ακουστικά;
Πρόκειται για ένα 17κάναλο Beltone Reach που δεν έχω δουλέψει πάνω από 8 ώρες συνολικά και θέλω να το πουλήσω αφενός μεν επειδή δεν το φοράω και αφετέρου για να αποσβέσω έστω ένα μικρό μέρος του ποσού που έδωσα για να το αγοράσω (2.250ευρώ το πήρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rory32

Νεοφερμένος

Ο αρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κανείς, μήπως είναι εφικτό να πουλήσω κάπου το ακουστικό βαρηκοίας μου. Υπάρχουν μήπως επιχειρήσεις που δέχονται να αγοράσουν μεταχειρισμένα ακουστικά;
Πρόκειται για ένα 17κάναλο Beltone Reach που δεν έχω δουλέψει πάνω από 8 ώρες συνολικά και θέλω να το πουλήσω αφενός μεν επειδή δεν το φοράω και αφετέρου για να αποσβέσω έστω ένα μικρό μέρος του ποσού που έδωσα για να το αγοράσω (2.250ευρώ το πήρα).
Τα ακουστικά είναι εξωτερικά? απο ποιά εταιρεία τα πήρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,835 μηνύματα.
Τα ακουστικά είναι εξωτερικά? απο ποιά εταιρεία τα πήρες?
Τι εννοείς εξωτερικά; Είναι το πιο μικρό ακουστικό που υπάρχει (ενδοτιαίο ή κάπως έτσι). Το πήρα από Γ. Δημόπουλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rory32

Νεοφερμένος

Ο αρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Συγνώμη και πάλι, πότε τα αγόρασες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,835 μηνύματα.
Συγνώμη και πάλι, πότε τα αγόρασες?
26/1/11 το παρέλαβα, δεν το δούλεψα σχεδόν καθόλου και το παράτησα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas81

Νεοφερμένος

Ο kostas81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπέρα ειμαι νεος στο forum και εχω μείωση ακοής, θέλω να αγοράσω ακουστικα βαρηκοιας αλλα δεν ξερω εταιρειες και τιμες, η απωλεια μου ειναι περιπου 70%.

ζητω τη γνωμη σας
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι; Οι πιο γνωστές εταιρίες πάντως είναι οι phonak, siemens, beltone, widex. Το τι διαλέξεις εξαρτάται από το ποιο ακουστικό σου δίνει τον ήχο που επιθυμείς. Αυτό βέβαια απαιτεί μια περίοδο προσαρμογής, κάθε αλλαγή πάντα είναι κάπως δύσκολη (ακόμα και απλώς να αλλάξεις ακουστικό ενώ ήδη φοράς και να πάρεις ένα πιο καινούργιο της εταιρίας που ήδη είχες απαιτεί υπομονή και διάθεση προσαρμογής). Θα ήταν καλό να βρεις εταιρία που να σου δίνει το ακουστικό για δοκιμή για 24 ώρες ΠΡΙΝ την αγορά του και η μόνη που ξέρω εγώ που κάνει κάτι τέτοιο είναι στην Γλυφάδα. Αν είσαι κέντρο, θα πας να ρωτήσεις στην Στάμου που έχει τα Siemens και είναι στην πλατεία Κανίγγος και στον Δημόπουλο που ανέφερε ο Scandal πιο πάνω. Η εταιρία που σου λέω στην Γλυφάδα είναι η Bιοακοή. Αν χρειάζεσαι κάτι άλλο, μη διστάσεις και ρίξε μια ματιά και στα προηγούμενα ποστ, μπορεί να βρεις κι άλλες ενδιαφέρουσες πληροφορίες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rory32

Νεοφερμένος

Ο αρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
καλησπέρα ειμαι νεος στο forum και εχω μείωση ακοής, θέλω να αγοράσω ακουστικα βαρηκοιας αλλα δεν ξερω εταιρειες και τιμες, η απωλεια μου ειναι περιπου 70%.

ζητω τη γνωμη σας
ευχαριστω
Κωστή η βαρηκοία σου είναι σημαντική, εάν δεν έχεις εμπειρία απο ακουστικά στην αρχή θα πάθεις ένα σόκ, τα μαγαζιά με τα ακουστικά στοχεύουν κυρίως στη τσέπη σου, δοκιμή σε μικρά ακουστικά δεν μπορείς να κάνεις, οπότε οπλίσου με υπομονή και ψάξε καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas81

Νεοφερμένος

Ο kostas81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα συμπασχοντες......καποια αλλη αποψη υπαρχει για το προβλημα μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αν δεν πας να ρωτήσεις σε καταστήματα, οι απόψεις δεν θα σε βοηθήσουν ιδιαίτερα γιατί είναι υποκειμενικές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chill

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Τα τελευταία 8 χρόνια χρησιμοποιώ και εγώ εσωτερικό ακουστικό και έχω ανάμικτα συναισθήματα ως προς την χρήση του. Ουσιαστικά μαζί δεν κάνουμε και χώρια δεν μπορούμε. Έχω ένα 6κάναλο αυτή τη στιγμή της siemens, το οποίο χρησιμοποιώ τα τελευταία 3 χρόνια και σιγά σιγά ετοιμάζομαι για την μετάβαση σε νεότερο μιας και η διαφορά στην ακουστική είναι χαώδης. Βέβαια το κόστος είναι τεράστιο αλλά μόνο με την "τέχνη" του lippering και την εναπομείνουσα φυσική ακοή δουλειά δυστηχώς δεν γίνεται.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nabalm

Νεοφερμένος

Ο nabalm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οταν λές μεγάλη βαρηκοία τι ποσοστό? Ποιό είναι το χρονικό διάστημα που φοράς ακουστικά? και ποιά η τεχνολογία τους?
καλησπέρα εχω ποσοστο απωλεια 70-75% και ποσοστο 25-30% ακοης.τελευταια που φοραω τωρα ειναι τα siemens αναλογικο και ψηφιακο τυπο δηλ. συνδιασμος των δυο τυπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top