Ημέρα Παγκόσμιας δράσης

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Final argument περί του ματαίου των σβησμένων φώτων:

Αν υπολογίσεις την ενέργεια που σπαταλήθηκε για την προβολή
τις ανθρωποώρες για την έκφραση του υπέρ ή κατά...
Τα σκουπίδια που θα παράγει η διαφήμισή της...
μέχρι και τα χαπάκια
που θα καταναλωθούν από αυξημένη πίεση στο άκουσμα
τόσης μαλακίας για κάτι ασήμαντο...
Κι αυτά που γράφω μαλακία και σπατάλη είναι.

Προτιμώ τον Μιγκέλ Ντελίμπες:
Κάνε τη γη να σε νιώσει όσον το δυνατόν λιγότερο...
(από αύριο σίγουρα... το κόβω)

Ακόμα, και κυρίως, όταν γράφεις ποιήματα...

Αν είμαι σπίτι δεν είμαι τρελός να έχω τα φώτα σβηστά
αν δεν είμαι θα τα έχουν αυτοί που θα πάω,
δεν είναι τρελοί να μας έχουν στα σκοτάδια...

Άμα σου δίνουν χαρτί με ρίγες, γράφε διαγώνια.
Είναι μειοψηφικό, αλλά είναι θεραπευτικό.

Υ.Γ. Ξέχασα τα κεριά και τα προφυλακτικά, συγνώμη...

Earth hour = η ώρα της βλακείας αφρός της ανθρώπινης επιφανείας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Κάποιοι "ευαισθητοποιημένοι" βγήκαν στους δρόμους με κεριά στα χέρια...με βαθιά κατάνυξη έστειλαν το μήνυμα στα πέρατα της....γης! Μέχρι και το φεγγάρι έσβησε τα χάλια μας ...μη δεί!

:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δε μπορώ να πω... είχε πλάκα...
όλη η γειτονιά μου φωταγωγημένη και εμείς με το μωρό ξύπνιο να προσπαθούμε να το "ακινητοποιήσουμε" σε μία αγκαλιά για να μην τσακιστεί στα σκοτάδια :lol:
Τραγουδήσαμε όμως οικογενειακώς το "βγαίνει η βαρκούλα", το "δεν περνάς κυρά Μαρία", το "μια ωραία πεταλούδα" κι άλλα όμορφα μέχρι που κοιμήθηκε ο μικρός :)
Εντάξει, τα καταφέραμε! ... κι είχε το δικό του ενδιαφέρον η σκέψη ότι με όλα τα φώτα κλειστά και επιπλέον, χωρίς τηλεόραση, σταματάει στα σίγουρα το "πρόβλημα" της υπογεννητικότητας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και εγώ, και εγώ συμμετείχα :)
Παιδιά ήταν συγκινητικό...


Με το που πήγε 8.30, στράφηκα στον γενικό με το αυστηρό μου ύφος: "Ήρθε η ώρα σου".
Αυτός σα να με παρακαλούσε καθώς έστριβα το λαιμό του στο οφφ... Ξαφνικά, όλα σκοτείνιασαν,
μα για μένα όλα ήταν φανερά. Δεν ήμουν πλέον μόνο οικολογικά συνειδητοποιημένος, μα ένας Ακτιβιστής. Η καταστροφή του Πλανήτη δεν θα περάσει από το σπίτι μου :mad:

Μέσα στα σκοτάδια, έριξα τα πάντα κάτω μέχρι να βρώ το κινητό μου. Με αργές κινήσεις, βγήκα στον δρόμο, έχοντας μια διάθεση πλήρως απορριπτική του συγχρόνου τρόπου ζωής. Εκεί συνάντησα δυο γειτονες, που ήταν ήδη στο δρόμο κρατώντας κεριά. Με ένα βλέμμα καταλάβαμε όλοι μας πως ειμαστε συν-οικολόγοι. Δεν χρειάστηκε να ανταλλάξουμε άλλα λόγια, προχωρήσαμε τραγουδώντας. "Αν όλα τα παιδιά της Γής..."


Το σπίτι της Μαιρούλας ήταν και αυτό σκοτεινό. Υπέθεσα πως θα είχε βγεί στο δρόμο πιο πριν.
Συνέχισα την πορεία με τους συνοικολόγους, ελπίζοντας να την δω παρακάτω. :redface:
Η πορεία με τους συνοικολόγους ήταν μια μικρή αποκάλυψη, ποτέ δεν περίμενα πόσα πολλά μας ενώνουν, αν ξεπεράσουμε τον εγωισμό και δείξουμε την στοιχειώδη Αλληλεγγύη προς έναν σκοπό που μας αφορά όλους. Είδα μητέρες με τα παιδιά τους, ηλικιωμένα ζευγάρια, μα και νέους, πολλούς νέους, χέρι με χέρι ή μοναχικούς. Όλοι είμασταν μονιασμένοι καθώς προχωρούσαμε. Άναψα ένα τσιγάρο και προσέφερα και στους δίπλα. Σύντομα, μου είχαν αδειάσει το πακέτο! Το τύλιξα και το πέταξα κάτω, ελαφρώς τσαντισμένος, όχι γιατί η αλληλεγγύη κοστίζει, μα γιατί ο Δημος δεν εχει προνοήσει ποτέ μα ποτέ, να βάλει έναν κάδο στα σημεία όπου εγώ μένω από τσιγάρα. :mad:

Περάσαμε από το περίπτερο. Αγόρασα τσιγάρα. Όλος ο κόσμος αγόρασε από κάτι, μια λεμονάδα, μια κάρτα ανανέωσης, ένα πακέτο γαριδάκια, το περιοδικό "Κυνήγι και Ψάρεμα" (για το DVD δώρο "Κολασμένες Καλόγριες"). Προχωρήσαμε λίγο ακόμα, μα μας έπιασε η ψύχρα, και γυρίσαμε προς τα πίσω.

Στο δρόμο, είδαμε πεταμένα σκουπίδια: κουτιά απο λεμονάδες, πλαστικά περιτιλύγματα από καρτες ανανέωσης, άδεια πακέτα από γαριδάκια, ακόμα και το τελευταίο τεύχος του περιοδικού "Κυνήγι και Ψάρεμα". Όλοι μας θυμώσαμε με αυτούς που πέταξαν τα σκουπίδια :mad: αν είναι δυνατόν, πόσο αδιάφορος είναι αυτός ο κόσμος για ένα θέμα που αφορά άμεσα τα παιδιά και τα εγγόνια του :mad: Κάποιος αντέτεινε ότι φταίει ο δήμος που δεν βάζει έναν κάδο σε εκείνο το σημείο, και συμφωνήσαμε πως αυτό είναι μεν το πρώτο βήμα, μα χρειάζεται και οικολογική παιδεία, κάτι που εμείς είχαμε προφανώς αποκτήσει τόση ώρα πριν.

Στον δρόμο, κλώτσησα πέρα και ένα τυλιγμένο πακέτο τσιγάρα, φωνάζοντας δυνατά πόσο ανόητος είναι κάποιος για να μην το βάλει στην τσέπη και να το πετάξει μετά. Όλοι συμφώνησαν πως έχω δίκιο και πως είμαι πολύ ευαισθητοποιημένος οικολογικά.

Περνώντας μπροστά από το σπίτι της Μαιρούλας, με περίμενε μια μεγάλη απογοήτευση. Ένα SUV σταμάτησε μπροστά, κατέβηκαν η Μαιρούλα με έναν άγνωστο ψαρομάλλη, μπήκαν μέσα και... τι κρίμα... άνοιξαν τα φώτα και έβαλαν μουσική. :( Στεναχωρέθηκα με τη Μαιρούλα και το είπα σε όλους, νόμιζα πως ήταν περισσότερο οικολογικά συνειδητοποιημένη από το να βγεί ραντεβού αυτή τη νύχτα... Μα πέραν της οικολογίας, με τσάντισε που βγήκε με το μπάζο τον πουρέητζερ. :mad: Χάθηκε να βρεί έναν όμορφο νεαρό ιδεολόγο, πχ εμένα, που είμαι ο πιο οικολόγος της γειτονιάς;
Τι ηλίθιος και εγώ, τζάμπα τόσο καιρό πεταγόμουν στον αγρό εδώ πιο πάνω, για να μαζεύω αγκαλιές τα λουλούδια και να τα αφήνω ανώνυμα στην πόρτα της... Όλο τον αγρό ξεχορτάριασα για χάρη της, δεν έμεινε ούτε ένα λουλούδι, μα η άκαρδη προτίμησε έναν ψεύτικο κόσμο από πλαστικό και τζιπάρες :/:. Έκανα την καρδιά μου πέτρα και συνέχισα να ανεβαίνω το δρόμο μέχρι το σπίτι μου, αν και ελαφρώς μη αφοσιωμένος στον σκοπό για τον οποίο ξεκίνησα.


Φτάνοντας στο σπίτι, είδα πως ξέχασα την πόρτα ανοιχτή! :( Έτρεξα γρήγορα, παρασύροντας τα πάντα στο πέρασμά μου, και άνοιξα τον γενικό. Γύρισα όλο το σπίτι, ανάβοντας όλα τα φώτα, για να βεβαιωθώ πως δεν μπήκε κανείς. :( Όταν τελικά έκατσα, κατάλαβα πως το σπίτι σα να είχε κρυώσει, οπότε άναψα και το καλοριφέρ στους 30 βαθμούς. Άνοιξα την τηλεόραση, το πσ, το στερεοφωνικό μα το μυαλό μου ήταν στη Μαιρούλα :/: και τον ψαρομάλλη γκόμενό της :mad:. Θα της συγχωρούσα τα πάντα, μα όχι το να μην τα φτιάξει μαζί μου. :mad: Είμαι και Οικολόγος, όλη η γειτονιά το λέει. Ήθελα λίγο παγωτό για να περάσει η θλίψη.
Στράφηκα στο ψυγείο, όπου με περίμενε μια άσχημη έκπληξη: το παγωτό είχε λιώσει. Τσαντίστηκα τόσο πολύ :mad:. Το πήρα όπως ήταν και το πέταξα από το παράθυρο στον δρόμο.
Αχ, τι θυσίες έχει η Οικολογία και η σωτηρία του Πλανήτη. :/: Από την απογοήτευση, έπεσα στο κρεββάτι. Μα δεν μπορούσα να κοιμηθώ, παραήταν ζεστό το σπίτι! Οπότε, κατέβασα στους 29 το καλοριφέρ. Όλα και όλα, αν όλοι στον Πλανήτη κατέβαζαν τη θέρμανσή τους, οι εκπομπές διοξειδίου θα έπεφταν κατά μεγάλο ποσοστό. Αυτή η σκέψη μου έφτιαξε το κέφι κάπως, άνοιξα και την τβ της κρεββατομάρας για να χαζέψω μέχρι να κοιμηθώ.


Είναι σημαντικό να είσαι Οικολόγος.
Καληνύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχ πάρα πολύ καλό καί βασικά....οικολογικό! :D
Μέσα στο πλήθος, ψάχνω στο πλήθος, που ναι το κορίτσι (μαιρούλα) το κορίτσι π αγαπώ..:/:

την έκανε με τον ψαραντώνη :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κι όμως θα ήταν τόσο όμορφα, μια ώρα μέσα στην πόλη χωρίς φώτα...
Πέραν της οικολογικής συνείδησης που σαφώς και δεν αλλάζει με μιας ώρας συσκότισης, είναι καιρός να θυμηθούμε πόσο όμορφη είναι η νύχτα...
Η φωτορύπανση, των πόλεων γίνεται όλο και χειρότερη, τόσο που πλέον όταν σηκώσει κανείς τα μάτια του στο νυχτερινό ουρανό όχι μόνο δε βλέπει αστέρια, αλλά ένα μουντό απόκοσμο και άρρωστο ουρανό, που ακόμη κι αν δε το νιώθουμε μας επηρεάζει και μας και τα ζώα της νύχτας που χάνουν τους φυσικούς βιολογικούς ρυθμούς τους...(ποια ζώα θα μου πεις μέσα στην Αθήνα...).
Ήλπιζα ότι η συμμετοχή θα ήταν αρκετή ώστε να απολαύσω για μια ώρα τον όμορφο γαλαξία από το μπαλκόνι μου... Μάλλον πλέον όποιος θέλει να ευχαριστιέται νύχτα, θα πρέπει να ζει στην κ*λοπετινίτσα, αν και δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι δεν έχουν απαίσιες λάμπες που διαχέουν το φωτισμό τους προς το άπειρο και εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Σε αυτό που λες συμφωνώ απόλυτα. Δεν ξέρω γιατί αλλά είναι αρκετές οι φορές που έχω νοιώσει την ανάγκη να κοιτάξω ένα κομμάτι έναστρου ουρανού. Συνειρμικά μου ήρθε, απόσπασμα του Ατζακά, λογοτέχνη εξαίρετου:

Και δε βρίσκεις πουθενά, ούτε σε δάσος, ούτε σε ακτή μια γωνιά ήσυχη και καθαρή να ακουμπήσουν τα μάτια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Τα αστέρια από ψηλά μας βλέπουν σιωπηλά, οι ανάγκες είναι αμφίδρομες και νομοτελειακές, θεμελιώδης κανόνας της φύσης! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αν και να σου πω την αληθεια εγω ειμαι απαισιοδοξος γενικα..Για μενα τιποτα δεν προκειται να αλλαξει ακομα και να αποκτησουμε ολοι μας περιβαλλοντικη συνειδηση (κατι που ετσι και αλλιως ειναι ουτοπικο)..Το μεγαλυτερο κακο στο περιβαλλον το κανουν οι βιομηχανιες..Αυτες στο συστημα που εχουμε εχουν ως αποκλειστικο στοχο το κερδος..Για να μειωσουν τις περιβαλλοντικες επιπτωσεις θα πρεπει να μειωθει το κοστος τους.Αρα μονες τους αποκλειεται να το κανουν.Αρα μενει μονο η περιπτωση που θα τις αναγκασουν να αλλαξουν πολιτικη οι κυβερνησεις..
..
Χωρίς να θέλω να φέρω αντίρρηση απαραίτητα... από την άποψη της ενέργειας αν δεν κάνω λάθος το 40% καταναλώνεται στον κτιριακό τομέα και επίσης πολύ μεγάλο και αυξανόμενο ποσοστό στις μεταφορές. Άρα για το διοξείδιο του άνθρακα που παράγεται λόγω παραγωγής ενέργειας έχουμε κι εμείς ευθύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να φέρω αντίρρηση απαραίτητα... από την άποψη της ενέργειας αν δεν κάνω λάθος το 40% καταναλώνεται στον κτιριακό τομέα και επίσης πολύ μεγάλο και αυξανόμενο ποσοστό στις μεταφορές. Άρα για το διοξείδιο του άνθρακα που παράγεται λόγω παραγωγής ενέργειας έχουμε κι εμείς ευθύνη.
Η ηλεκτροκίνηση είναι διαθέσιμη στην αυτοκινητοβιομηχανία εδώ και δεκαετίες.
Λοιπόν γενικά έχουμε ευθύνες, αλλά για το συγκεκριμένο, ΟΧΙ. Δε θα σταματήσουμε να μετακινούμαστε. Συμφωνώ, όχι 3 αμάξια ανά οικογένεια, μπλα μπλα μπλα, μη τα ξαναλέμε. Αλλά δε βλέπω πώς να βοηθήσω όταν διαλέγουν μέχρι και σήμερα να πουλάνε το πετρέλαιο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Η ηλεκτροκίνηση είναι διαθέσιμη στην αυτοκινητοβιομηχανία εδώ και δεκαετίες.
Λοιπόν γενικά έχουμε ευθύνες, αλλά για το συγκεκριμένο, ΟΧΙ. Δε θα σταματήσουμε να μετακινούμαστε. Συμφωνώ, όχι 3 αμάξια ανά οικογένεια, μπλα μπλα μπλα, μη τα ξαναλέμε. Αλλά δε βλέπω πώς να βοηθήσω όταν διαλέγουν μέχρι και σήμερα να πουλάνε το πετρέλαιο τους.
Είμαστε off αλλά η ηλεκτροκίνηση δεν έχει καμμία σχέση με την μείωση της συνολικής ρύπανσης, έχει σχέση μόνο με την μείωση της "τοπικής ρύπανσης". Η παραγωγή του ηλεκτρισμού με το οποίο θα φορτίσεις το αμάξι σου μπορεί να ρυπαίνει επίσης, εξαρτάται από την πρώτη ύλη (πχ λιγνίτης, πετρέλαιο, φυσικό αέριο, ΑΠΕ - νομίζω και με σειρά προτεραιότητας).
Αντίθετα η κίνηση με τα ΜΜΕ ρυπαίνει σαφώς λιγότερο ανά άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Αλλά δε βλέπω πώς να βοηθήσω όταν διαλέγουν μέχρι και σήμερα να πουλάνε το πετρέλαιο τους.
Έτσι!
Αλλά ευτυχώς που δεν κινούμαστε με αέρα γιατί η θα τον φορολογούσαν η θα έβρισκαν τρόπο να μας τον πουλήσουν σαν δικό τους.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Συμβολική συσκότιση στις 20:30
Τα φώτα σβήνουν το βράδυ του Σαββάτου για την Ώρα της Γης


Αφίσα της WWF Ελλάς για την Ώρα της Γης

Αθήνα
Χιλιάδες πολίτες καλούνται να σβήσουν εθελοντικά τα φώτα για μια ώρα απόψε στις 20:30, συμμετέχοντας στη συμβολική Ώρα της Γης, μια διεθνή δράση ευαισθητοποίησης κατά της κλιματικής αλλαγής.

«Σήμερα πολλοί μπορεί να θεωρούν την προστασία του περιβάλλοντος "πολυτέλεια". Είμαστε από την απέναντι πλευρά. Η προστασία του περιβάλλοντος δεν είναι πολυτέλεια, είναι ανάγκη» αναφέρει στην ανακοίνωσή της η WWF Ελλάς, δίνοντας φέτος ειδικό χαρακτήρα στην ελληνική συμμετοχή, ζητώντας από τους πολίτες να συμπληρώσουν το σύνθημα «Μπορούμε να σώσουμε…» και καλώντας τους να στείλουν το δικό τους μήνυμα αισιοδοξίας για το περιβάλλον μέσω της σελίδας της στο Facebook.

Μέχρι σήμερα έχουν στείλει μηνύματα περισσότεροι από 2.000 άτομα.

«Το Σάββατο 31 Μαρτίου, στις 20:30, ενώνουμε τα μηνύματα και τις δυνάμεις μας και σβήνουμε τα φώτα για μια ώρα! Αυτό θα είναι το συνθηματικό μας, για την επόμενη μέρα που θα είναι μέρα συμμετοχής και δράσης» αναφέρεται.

Στο κάλεσμα συμμετοχής στην Ώρα της Γης ανταποκρίθηκε θετικά το υπουργείο Πολιτισμού. Έτσι τα φώτα θα σβήσουν στην Ακρόπολη (Ιερός Βράχος, Μνημείο Φιλοπάππου, ναός του Ηφαίστου) και στο παλαιό Φρούριο της Κέρκυρας.

Το «παρών» στις φετινές εκδηλώσεις θα δώσει και ο Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών, που θα σβήσει τα φώτα και θα διακόψει τη λειτουργία ενός από τους δύο διαδρόμους του από τις 8.30 έως τις 9.30 μ.μ.

Επίσης, κατά τη διάρκεια της Ώρας της Γης θα μειωθεί ο φωτισμός στα κτίρια, τους χώρους στάθμευσης οχημάτων προσωπικού και σε άλλους επιλεγμένους χώρους εντός του αεροδρομίου, ενώ ανακοινώσεις στους αεροσταθμούς θα ενημερώνουν το κοινό για την παγκόσμια κινητοποίηση.

Στη δράση συμμετέχει και ο Δήμος Αθηναίων, σβήνοντας για μια ώρα τα φώτα στα δημοτικά κτίρια, μεταφέροντας το μήνυμα «Μπορούμε να σώσουμε την πόλη μας». Επίσης, ο δήμος καλεί τους πολίτες να σβήσουν τα φώτα στα σπίτια τους, στέλνοντας το δικό τους μήνυμα συμμετοχής και δράσης.

Τα φώτα σε τρία κεντρικά σημεία της Θεσσαλονίκης (Λευκός Πύργος, Τρίγωνο Επταπυργίου, Κεντρικό Δημαρχείο) θα σβήσει συμβολικά και ο Δήμος Θεσσαλονίκης, προσκαλώντας και τους πολίτες της Θεσσαλονίκης να συμμετέχουν στην παραπάνω ενέργεια.

Στη δράση συμμετέχουν, επίσης, δεκάδες άλλοι δήμοι και Περιφέρειες σε όλη την Ελλάδα.

Το φωτισμό της θα διακόψει και η γέφυρα Ρίου- Αντιρρίου, αφιερώνοντας το φετινό συντονισμό σε όλους τους πολίτες που ενεργούν υπέρ του περιβάλλοντος.

Η Ώρα της Γης αποτελεί παγκόσμια πρωτοβουλία της «WWF» για την αντιμετώπιση των συνεπειών της κλιματικής αλλαγής. Πέρυσι περισσότερες από 5.200 πόλεις σε 135 χώρες σε όλο τον κόσμο έσβησαν τα φώτα, στέλνοντας ένα ισχυρό μήνυμα δράσης κατά της κλιματικής αλλαγής.


Για άλλη μία φορά θα κάνουμε τους οικολόγους για μία ώρα,και την επόμενη μέρα θα φροντίσουμε να ξοδέψουμε και με το παραπάνω όση ενέργεια εξοικονομήσαμε απο την μία ώρα.
Μου αρέσουν τέτοιες ενέργειες..Αλλά παράλληλα με θλίβουν. Δεν θα αλλάξει κάτι σε μία ώρα,είναι όμως μία καλή ευκαιρία για αφύπνιση της οικολογικής συνείδησης του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἐγὼ στὶς 20:30 λέω νὰ βάλω σίδερο, νὰ ἀνάψω τὸν θερμοσίφωνα, νὰ βάλω στὸ φοῦρνο φαγητό, νὰ βάλω πλυντήριο, νὰ κατεβάσω ταυτόχρονα δέκα ταινίες στὸν ὑπολογιστή, νὰ βάλω τὸ home cinema (ποὺ δὲν ἔχω :P) καὶ νὰ ἀνάψω τὸν μεγάλο πολυέλαιο στὸ σαλόνι (ποὺ ἐπίσης δὲν ἔχω :P)

Τὸ μήνυμά μου εἶναι τὸ ἑξῆς: Ἂς ἀντισταθοοῦμε ὅσο μποροῦμε στὶς νεοεποχίτικες ἀσκήσεις ὑποταγῆς. Στὶς 20:30 κάνουμε στὸ σπίτι μας φωταψία. Δὲ θὰ γίνουμε πιόνια στὶς ὀρέξεις τῶν τυράννων αὐτοῦ τοῦ κόσμου. Ἂν ἔχουμε λίγη ἀξιοπρέπεια καὶ λίγη λογική, ἂς μὴν τοὺς ἐπιτρέψουμε νὰ μᾶς κατευθύνουν μέσῳ τῶν πληρωμένων ΜΚΟ οἱ ὁποῖες τὸ μόνο ποὺ κάνουν εἶναι νὰ προετοιμάζουν τὴν παγκόσμια τυραννία τους.

Ὄχι στὴν ὥρα τῆς γῆς. Ναί στὴν ἀξιοπρέπεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πατρέα μου θύμησες την αντίδραση του ΚΚΕ απέναντι στο κίνημα της πατάτας. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πατρέα μου θύμησες την αντίδραση του ΚΚΕ απέναντι στο κίνημα της πατάτας. :hehe:

Ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι τὸ μήνυμά μου εἶχε ἕνα ὕφος προκήρυξης ὁμολογῶ:P

Ὅπως καὶ νά 'χῃ, θυμᾶμαι μιὰ φορὰ ποὺ ἤμουν στὴν Πάτρα ἕνα Σάββατο ποὺ συνέβαινε μιὰ τέτοια δράση καὶ περνοῦσα ἀπὸ τὴν πλατεία Γεωργίου (ἡ πιὸ κεντρικὴ πλατεία τῆς Πάτρας) καὶ ἦταν κάποιες κοπελιὲς (ἀπὸ τὴ WWF δὲ γνωρίζω ἂν ἦταν) καὶ εἶχαν μαζέψει κάτι πιτσιρίκια καὶ τὰ εἶχαν βάλει μέσα σὲ ἕνα κύκλο ἀπὸ ἀναμμένα κεριὰ καὶ ἔκαναν κάποια δρώμενα. Τὸ ὅλο σκηνικὸ ἦταν πασιφανὲς ὅτι ἦταν New-age. Ἔχω ξαναπεῖ τὴ γνώμη μου γιὰ ὅλες αὐτὲς τὶς όργανώσεις τύπου WWF, διεθνῆ άμνηστία, Unicef κλπ. Στὴν οὐσία εἶναι μιὰ βιτρίνα συμφερόντων καὶ αὐτὸ ἔχει καταδειχθεῖ πολλὲς φορὲς (ὕποπτα ἐμβόλια σὲ χῶρες τοῦ τρίτου κόσμου, ἐπιλεκτικὴ δράση τῆς διεθνοῦς ἀμνηστίας, κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Πατρέα μου θύμησες την αντίδραση του ΚΚΕ απέναντι στο κίνημα της πατάτας. :hehe:

Φιλενάδα είσαι ΘΕΑ :loltooth:

Ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι τὸ μήνυμά μου εἶχε ἕνα ὕφος προκήρυξης ὁμολογῶ:P

Ὅπως καὶ νά 'χῃ, θυμᾶμαι μιὰ φορὰ ποὺ ἤμουν στὴν Πάτρα ἕνα Σάββατο ποὺ συνέβαινε μιὰ τέτοια δράση καὶ περνοῦσα ἀπὸ τὴν πλατεία Γεωργίου (ἡ πιὸ κεντρικὴ πλατεία τῆς Πάτρας) καὶ ἦταν κάποιες κοπελιὲς (ἀπὸ τὴ WWF δὲ γνωρίζω ἂν ἦταν) καὶ εἶχαν μαζέψει κάτι πιτσιρίκια καὶ τὰ εἶχαν βάλει μέσα σὲ ἕνα κύκλο ἀπὸ ἀναμμένα κεριὰ καὶ ἔκαναν κάποια δρώμενα. Τὸ ὅλο σκηνικὸ ἦταν πασιφανὲς ὅτι ἦταν New-age. Ἔχω ξαναπεῖ τὴ γνώμη μου γιὰ ὅλες αὐτὲς τὶς όργανώσεις τύπου WWF, διεθνῆ άμνηστία, Unicef κλπ. Στὴν οὐσία εἶναι μιὰ βιτρίνα συμφερόντων καὶ αὐτὸ ἔχει καταδειχθεῖ πολλὲς φορὲς (ὕποπτα ἐμβόλια σὲ χῶρες τοῦ τρίτου κόσμου, ἐπιλεκτικὴ δράση τῆς διεθνοῦς ἀμνηστίας, κλπ)

Πέστα χρυσοστομε, προπαγανδα τα κανουν τα παιδακια!! Αυτες οι καινουργιστικες οργανωσεις κανουν πλυση εγκεφαλου στα παιδακια με απώτερο στοχο να τους εμφυσησουν τον προοδευτισμο και την αγαπη προς το περιβαλλον :eek: Ευτυχως να λες που υπαρχουν και οι εκκλησιές και τα κατηχητικα σχολιά που μέσα απο τον διάλογο και τη σηζητηση προσπαθουν να εμφυσησουν στα βόδια, εμ σωρι στα ατομα εννοουσα, τις αποψεις τους για εναν καλυτερο κοσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι .... New-age. ...

Θέλουν να μας συνηθίσουν στην παραδοχή, ότι 1 Ημέρα= 364 ημέρες! Στην τελική, παίρνουν από το κατά παράδοση εορτολόγιο , ειδικά της Δύσης, τη συνήθεια και αντικαθιστούν τη φαντασίωση, με ένα άλλο "αντικείμενο του πόθου", κι ο (πνευματικός) αυνανισμός συνεχίζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πέστα χρυσοστομε, προπαγανδα τα κανουν τα παιδακια!! Αυτες οι καινουργιστικες οργανωσεις κανουν πλυση εγκεφαλου στα παιδακια με απώτερο στοχο να τους εμφυσησουν τον προοδευτισμο και την αγαπη προς το περιβαλλον :eek: Ευτυχως να λες που υπαρχουν και οι εκκλησιές και τα κατηχητικα σχολιά που μέσα απο τον διάλογο και τη σηζητηση προσπαθουν να εμφυσησουν στα βόδια, εμ σωρι στα ατομα εννοουσα, τις αποψεις τους για εναν καλυτερο κοσμο

Μή βάζῃς στὸ στόμα μου λέξεις τὶς ὁποῖες δὲν εἶπα. Γιὰ τὴν ἀκρίβεια, καὶ μόνο ποὺ ἀντιπαραβάλλεις αὐτὲς τὶς ὀργανώσεις μὲ τὴν Ἐκκλησία καὶ τὸ κατηχητικό, οὐσιαστικὰ στερεοποιεῖς τὸ ἐπιχείρημά μου ὅτι αὐτὲς οἱ ὀργανώσεις στὴν πραγματικότητα δὲν σκοπεύουν ἁπλῶς στὴν εὐαισθητοποίηση γιὰ τὴ δράση πάνω σὲ κρίσιμα θέματα, ἀλλὰ προωθοῦν παγκοσμίως τὴ New-age ἰδεολογία μὲ ὅλα τὰ συμπαρομαρτοῦντα (πανθρησκεία, ἐσωτερισμός, πανσεξουαλισμός, φίμωση τοῦ λόγου μέσῳ τῆς πολιτικῆς ὀρθότητας κλπ). Ἀμφιβάλλω κατὰ πόσον αὐτὴ ἡ ἰδεολογία ἀπευθύνεται σὲ πρόσωπα καὶ ὄχι σὲ ἄβουλες μᾶζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
To pc δεν το κλείνουμε ε; :D
Αχ τι ρομαντικό που είναι να πληκτρολογείς στα σκοτάδια! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top