Επαίτες στο δρόμο, πώς τους αντιμετωπίζετε;

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Η μαντάμ.... ρακοσυλλέκτρια!

Εγώ συνήθως δεν δίνω λεφτά γιατί τους θεωρώ απατεώνες !!!
Έχω τρεις περιπτώσεις.
1.η μια ζητιάνευε καθημερινώς ,περνώντας πολλές φορές από πόρτα σε πόρτα.Μέρες αφού πέθανε την βρήκε ο γιος της στο σπίτι της όπου είχε μαζέψει ένα σωρό λεφτά!Μπορεί να είναι αυτη που λες, για Θεσσαλονίκη πρόκειται ?

2.Περπατούσα στην Αριστοτέλους με τον φίλο μου και έρχεται ένα κοριτσάκι να μου πουλήσει χαρτομάντηλα . Της λέω αν θες έλα να σου πάρω κάτι να φας από το περίπτερο,ένα κρουασάν πχ.Και τι κάνει το σκασμένο?φώναξε ένα σωρό κορίτσια στο περίπτερο να διαλέξουν παγωτά! Ακούω σε κάποια φάση "πάρε το πιο ακριβό ,αυτή πληρώνει" .Αυτό ήταν !σηκώθηκα κι έφυγα!!!Αγενέστατα!Νομίζω τελικά όμως τα πλήρωσε ο φίλος μου!

3.Στη γειτονιά μου παλιά ζητιάνευε μια γιαγιά που όλοι την αγαπούσαν!Την είχε εγκαταλείψει ο γιος της και σταματούσε τον κόσμο στο δρόμο και ρωτούσε αν τον ήξεραν!Όταν της δίναμε λεφτά μας κοιτούσε στα μάτια και μας έσφιγγε τα χέρια.Αυτό που μου φαινόταν κάπως είναι πως όταν της έδιναν 1 ευρω και παραπάνω τα έκρυβε αμέσως στα ρούχα της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ δίνω όταν βλέπω πολύ μεγάλους ηλικιακά ανθρώπους.
Με πιάνει η καρδιά μου.
Δεν δίνω σε παιδάκια ποτέ, μα ποτέ.
Μια φορά ένας άντρας με καταράστηκε που δεν του έδωσα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Μόνο σε παππούδες δίνω. Πονάει η ψυχή μου που τους βλέπω έτσι. Ακόμη και απατεώνες να είναι είμαι της άποψης "Κάνε το καλό κι ας πέσει στο γιαλό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
δεν δινω.δεν προκειται περι αναισθησιας αλλα επειδη υπαρχουν τόοοοοοοοοοοοοοοσοι απατεωνες.
π.χ. πηγαιναμε καπου με το αμαξι και βλεπω εναν ''κυριο'' ο οποιος ηταν σε ενα αναπηρικο καροτσακι και κατευθυνοταν σε ενα περιπτερο(κιοσκι δεν ξερω τι)και ξαφνικα σηκωνεται!!!!!!!Και ξυνει τον πισινο του.....
Επειδη γενικα ειμαι καχυποπτη δινω μονο ρουχα βιβλια παιχνιδια σε οικογενειες με παιδακια που ξερω οτι περνουν δυσκολα
δεν δινω χρηματα γιατι
1.δεν ξερω που θα καταληξουν(θα παρουν φουστανακι στη μικρη,η θα βαλουν λιγη βενζινη
2Γιατι το θεωρω ελεημοσυνη,θεωρω πως οταν απλα βοηθας τον αλλον,σεβεσαι την προσωπικοτητα του ενω οταν κανεις ελεημοσυνες,λες απο μεσα σου(η χειροτερα απεξω σου) ''αχ τον κακομοιρη''.Γενικα οι περισσοτεροι που δινουν λεφτα θεωρω πως το κανουν ωστε να γινει''η καλη πραξη της ημερας'' και να ''εξασφαλισουν μια θεση στον παραδεισο''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Προσπαθώ με κάθε τρόπο να μήν καταλάβουν την παρουσία μου, άν γίνει κάνω πως κοιτάζω αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω για να δώσω.
Αλλά αν ήμουν πλούσια θα έδινα. :(

Σε ναρκομανείς και περίεργους δεν απαντάω καν, γιατί φοβάμαι μη μου κάνουν τίποτα ρε, ή άμα δουν το Iphone το 5 μου, ίσως μου το κλέψουν, και φεύγω τρομαγμένη, δε γυρνάω καν το βλέμμα μου. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Αν είναι γύφτος, δεν δίνω τίποτα.
Αν είναι πρεζάκι, δεν δίνω τίποτα.
Αν είναι ηλικιωμένος, δίνω ο,τι μπορώ.
Αν είναι παιδί τού δίνω φαγητό, ποτέ λεφτά.
Αν είναι εξαθλιωμένος μεσήλικας, δίνω λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Σε ναρκομανείς και περίεργους δεν απαντάω καν, γιατί φοβάμαι μη μου κάνουν τίποτα ρε, ή άμα δουν το Iphone το 5 μου, ίσως μου το κλέψουν, και φεύγω τρομαγμένη, δε γυρνάω καν το βλέμμα μου. :(

Είδες τι μπορεί να κάνει ένα Iphone 5; Γεμίζει τους ανθρώπους με φόβο. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
ειμαι πολυ καχυποπτη...ειδικα με τα παιδακια...ζητανε χρηματα και βλεπεις πιο κει τη μανα τους να τα παρακολουθει..οταν βλεπω ομως κατι γερακους στεναχωριεμαι παρα πολυ...δεν δινω και παλι ομως τιποτα γιατι δεν μου περισσευουν..σε ναρκωμανεις δεν δινω τιποτα για ευνοητους λογους..
θυμαμαι περυσι μου ειχε τυχει στα κτελ να καθομαι διπλα σε εναν ναρκωμανη που ειχε βγει λεει με αναστολη απο τη φυλακη(τν ιστορια τς ζωης του μ ειπεεε)..ειχα χεστει πανω μου εντωμεταξυ!και μετα αρχισε να μου ζηταει λεφτα για να παρει ταξι..συγκεκριμενα ηθελε 5 ευρω..του ειπα πως δεν εχω και επεμενε!!ηθελε επειγοντως χρηματα!!(δεν ειχε κ αλλη θεση να κατσω πουθενα αλλου!)μου εχει μεινει τραυματικη εμπειρια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Η μαμά μου πάντα δίνει κάτι. Μια φορά ήρθαν στο σπίτι μας και μας ζήτησαν φαγητό. Η μαμά μου αντί να δώσει κάτι απλό άρχισε να τους δίνει ένα σορό πράγματα. Κάποια στιγμή κοιτάει η γύφτισσα τα μακαρόνια και λέει " MISKO δεν έχεις?". ΕΛΕΟΣ!

χαχαχα ελεος ρ φιλεε..απιστευτο θρασος!!:P
εννοειται οτι η γυναικα το εκανε για να βοηθησει και δεν περιμενε καλους τροπους ως ανταποδοση αλλα αυτο με τ μισκο ηταν τραγικοο!δειχνει αχαριστια και νταξει δεν γινεται συνεχεια να λεμε 'κανε το καλο και ριξτο στο γυαλο'...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
δινω παντα! δεν μπορω να μην δωσω μετα θα το σκεφτομαι ολη μερα. σε οποιονδηποτε γερους,μεταναστες,πρεζακια,παιδια,αστεγους, ξερω δεν τους σωζεις ετσι αλλα απο το τιποτα...και γενικα μου την δινει οταν βλεπω περαστικους να περνανε και να παριστανουν οτι δεν τους παρατηρησαν καν:/:
νταξει ρε φιλε,στην τελικη, 1 κουλουρι ή ενα πακετο τσιγαρα λιγοτερο so what?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
σινεφιλ μαλλον δεν πηγαινεις συχνα στο κέντρο.
σε καθε τετραγωνο πλεόν παίζει να υπάρχουν έως κ 5 επαίτες. είναι αδύνατον να δώσεις σε όλους.

(ή δύνατον αν αποφασίσεις να αλλάξεις τη ζωή σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
σινεφιλ μαλλον δεν πηγαινεις συχνα στο κέντρο.
σε καθε τετραγωνο πλεόν παίζει να υπάρχουν έως κ 5 επαίτες. είναι αδύνατον να δώσεις σε όλους.

(ή δύνατον αν αποφασίσεις να αλλάξεις τη ζωή σου)

κι ομως συχνα πηγαινω και ναι ξερω τι γινεται αλλα και λιγοτεροι να ηταν,τι πιστευεις? θα τους εδιναν? και εκτος απο αυτο σιγα το ποσο που θα δωσεις, συνηθως 10λεπτα δινουν.. εκτος απο αυτο μπορουν να δωσουν σε μερικους, οι περισσοτεροι δεν δινουν σε κανεναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Είμαστε τόσο πολλοί!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Έλεος μας ρώτησανε αν έχουμε εκεινή την στιγμή λέφτα; Μας ρώτησανε αν έχουμε τον χρόνο; Μας ρώτησανε αν μας περισευούν; ... Δεν το νομίζω αρά δεν έχουν κανένα δικαίωμα να βγάζουν έτσι αυθαίρετο συμπεράσματα.
Αχ τα κακοπαιδα. Να πας και να τους το πεις βρε. Ακου εκει. Κανενα απολυτως δικαιωμα. Κανενα !!!

αχ0αχ0αχ0αχ0χα0χα0αχ0χα0χα0χα0

Ρε σε ποιο απο τα παραμυθια που σας διαβαζαν μικροι ζειτε ακομη? Πολυ γελιο αυτο το τοπικ. Και μαρεσει που πολλοι στεναχωριουνται που εδωσαν λιγα η ενιωσαν αργοτερα μαλακες που τους δουλεψαν και οχι πριν :P

1) Δεν δινεις λεφτα σε κανεναν, καταρχην γιατι ετσι γουσταρεις. Κατα δευτερον γιατι εγω κοιταω την παρτυ μου,κοιτα εσυ την δικη σου. Προβλημα σου και στα αρχιδια μου ετσι απλα :D

2) Σιγα να μην δωσεις φραγκα στα μπασταρδα τα ζητιανακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Λεφτά; :eek:
Ποτέ μα ποτέ! Γιατί όλοι σε δουλεύουν κανονικότατα!
Δε μιλάω για τραυματισμένους, μιλάω για αυτούς που δεν έχουν να φάνε.
Πόσες φορές θεέ μου, πόσες φορές έχω τύχει τέτοια περιστατικά; Να μου ζητάνε λεφτά γιατί "δεν έχουν να φάνε", να λέω δεν έχω πάνω μου ψιλά, πάρε το κουλούρι/τυρόπιτα/κρουασάν ή ότι έχω πάνω μου τέλος πάντων σε φαγώσιμο και να φεύγουν σαν τις βρεγμένες γάτες με ένα βλέμμα απογοήτευσης.

Δηλαδή οκ μας δουλεύεις; Λεφτά ζητάς για να φας αλλά αν σου δώσω φαγητό λες όχι;
ΒΡΕ ΟΥΣΤ!


Όσο για τα γυφτάκια, εκεί είναι που δεν πρόκειται να δώσω! Θαρρείς και το γυφτάκι παίρνει τη βούρτσα από μόνο του και βγαίνει στους δρόμους. Άλλοι τα βάζουν να τα κάνουν αυτά και άλλοι τα τσεπώνουν, και σε αυτές τις περιπτώσεις κάποιος πρέπει να παρέμβει επιτέλους!

Έ, τώρα αν δω καμιά μητέρα με μικρό παιδάκι στη γειτονιά βοηθάω με τη μητέρα μου όσο μπορούμε αλλά ποτέ με χρήματα, μόνο υλικά αγαθά και τρόφιμα.
Κουβέρτες, ρούχα που μίκρυναν στη μικρή μας, φαγητά κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ισχύει σε μεγάλο βαθμό αυτό. Σε ένα φανάρι λίγο πιό πάνω είναι πάντα ένας με κομμένο πόδι, ο οποίος πηγαινοέρχεται με chopper για να ζητιανέψει. Και σε ένα άλλο φανάρι είναι ένας ρακένδυτος γέρος σε αναπηρικό καρότσι που μια φορά του έδωσα μια σακούλα φαγητά, τα πήρε με απίστευτη ταχύτητα και μου είπε "λεφτά δεν έχεις?". Κρίμα τα φαγητά δηλαδή, καλύτερα να τα έδινα σε κανένα σκύλο/γάτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athanasiad

Νεοφερμένος

Η athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Προσπαθώ να καταλάβω από το πρόσωπό τους, από τα μάτια τους και άν με πείσουν, δίνω. Το θέμα είναι ότι με πείθουν οι περισσότεροι:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Εγώ στην αρχή έδινα απλά πλέον το έκοψα στο σπορ. Ειδικά σε γυφτάκια ΠΟΤΕ!
Το πιο ακραίο που μου έχει τύχει,ήταν ένας που μου ζητούσε να του δώσω χρήματα για να πάρει στο παιδί του ..κρέπα!Όχι γάλα,κρέπα!
Νομίζω ότι θα πρέπει και τα διάφορα μαγαζιά να τους απαγορεύουν να μπαίνουν μέσα και να ζητιανεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top