Επαίτες στο δρόμο, πώς τους αντιμετωπίζετε;

firefly13

Νεοφερμένος

Ο firefly13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Λεφτά; :eek:
Ποτέ μα ποτέ! Γιατί όλοι σε δουλεύουν κανονικότατα!
Δε μιλάω για τραυματισμένους, μιλάω για αυτούς που δεν έχουν να φάνε.
Πόσες φορές θεέ μου, πόσες φορές έχω τύχει τέτοια περιστατικά; Να μου ζητάνε λεφτά γιατί "δεν έχουν να φάνε", να λέω δεν έχω πάνω μου ψιλά, πάρε το κουλούρι/τυρόπιτα/κρουασάν ή ότι έχω πάνω μου τέλος πάντων σε φαγώσιμο και να φεύγουν σαν τις βρεγμένες γάτες με ένα βλέμμα απογοήτευσης.

Δηλαδή οκ μας δουλεύεις; Λεφτά ζητάς για να φας αλλά αν σου δώσω φαγητό λες όχι;
ΒΡΕ ΟΥΣΤ!

Μην τους παρεξηγεις, την δοση τους θελουν να παρουν,κι επειδη δε μπορουν να σου πουν φερε λεφτα να παρω πρεζα, σου λενε δεν εχω να φαω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Με συμπονετικό βλέμμα και ζεστό χαμόγελο, αν έδινα σε κάθε έναν τους από κάτι θα 'χα φαληρίσει προ πολλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Μην τους παρεξηγεις, την δοση τους θελουν να παρουν,κι επειδη δε μπορουν να σου πουν φερε λεφτα να παρω πρεζα, σου λενε δεν εχω να φαω:P

Μη το λες.
Έχω τύχει και πρεζάκι που μου πρόσφερε λεφτά.
Με σταματάει και μου ζητάει 1 ευρώ για να φάει και ο τύπος είναι τελειωμένος, στο κόσμο του κανονικά, σέρνεται κτλ.
Δε ξέρω αλλά αυθόρμητα μου βγήκε και είπα "όχι, μήπως έχεις εσύ 30 λεπτά να συμπληρώσω για εισιτήριο;", απλώνει το χέρι του μπροστά μου, μου δείχνει τα ψιλά του και μου λέει "να εγώ αυτά έχω πάρε".
Νταξ λύθηκα στα γέλια, και έφυγα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Κακως, επρεπε να τα παρεις να κανεις την δουλεια σου :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
"ΠΗΤΣΑΜ: Λαμβάνω την τιμή να συστηθώ: Ιερεμίας Ιωνάθαν Πήτσαμ, της Α. Ε. Πήτσαμ Κόμπανυ. Δουλειά της εταιρείας είναι να ξυπνά στους ανθρώπους τη λύπηση για τον άνθρωπο. Και το δηλώνω ξεκάθαρα… Η επιχείρηση πάει κατά διαόλου. Και σας το λέω εγώ, ο Ιερεμίας Πήτσαμ, που ελέγχω τα δύο τρίτα των ζητιάνων του Λονδίνου και κάτι ξέρω από ανθρώπινο οίκτο. Τι συγκινεί λοιπόν σήμερα τον άνθρωπο; Τίποτα. Γιατί και το πιο μαύρο χάλι, άντε και το συνηθίσει ο άλλος, δεν του λέει τίποτε. Κανένας δεν λυπάται κανέναν. Γίναμε αναίσθητοι και, μη σας κακοφανεί, γίναμε και γουρούνια. Βλέπεις στη γωνία έναν ωραίο γερό άνδρα με στρατιωτικό αμπέχονο και κομμένο το δεξί του χέρι, τρομάζεις, σαστίζεις, βγάζεις και του δίνεις τρία σελίνια. Τη δεύτερη φορά να σου πάλι ο κουλός στη γωνία του δρόμου, βγάζεις και του ακουμπάς δύο σελίνια. Άντε και βρεθεί ο κουλός μπροστά σου για τρίτη φορά, σου τη δίνει και τον καρφώνεις στον μπασκίνα της γειτονιάς. Το ίδιο συμβαίνει και με τις ταμπέλες (πιάνει από το ράφι μια ταμπέλα και τη δείχνει στο κοινό). ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ. Ωραία κουβέντα, ωραία ταμπέλα, τι να την κάνεις που ξέφτισε σε δύο βδομάδες. Άλλη ταμπέλα: ΑΓΑΠΑ ΜΕ, ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΣΥ. Καλό, ε; Δύσκολο να το πιάσεις, αλλά όμορφο. Δούλεψε πάνω από δύο μήνες, αλλά πάει κι αυτό, ξέφτισε… Τελειώνουνε κι οι όμορφες κουβέντες, τι νομίζεις; Ο κόσμος άλλαξε, θέλει καινούργια πράγματα."

Μπέρτολντ Μπρεχτ, «Η όπερα της πεντάρας​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Severus7

Νεοφερμένος

Ο Severus7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αλήθεια πόσες φόρες σας έχει τύχει να μην δώσετε κάποιο νόμισα σε αυτούς που ζήτανε ελεημοσύνη στα πεζοδρόμιο και να ακούτε βρίζιδια;

Πλέον εγώ το έχω πάρει αποφάση να μην ξαναδώσω, η συμπεριφορά αυτή εμένα μου σπάει τα νεύρα... Έλεος μας ρώτησανε αν έχουμε εκεινή την στιγμή λέφτα; Μας ρώτησανε αν έχουμε τον χρόνο; Μας ρώτησανε αν μας περισευούν; ... Δεν το νομίζω αρά δεν έχουν κανένα δικαίωμα να βγάζουν έτσι αυθαίρετο συμπεράσματα.

Εύχομαι να είμαι ο μοναδίκος που του έχουν τύχει τέτοια περιστατικά....

η αληθεια ειναι δεν μου εχει τυχη γιατι σχεδον παντα δινω αλλα ελα λιγο στην θεση τους φαντασου σε ποση απελπισια βρισκονται, σκεψου οτι εσυ εχεις φαγητο και σπιτι αυτη στην καλυτερη περιπτωση τι εχουν ?ενα χαρτονι και μια τυροπιτα τους εχεις ρωτησει πως νιωθουν οταν ειναι αναγκασμενοι να ζητιανεψουν εχει αναρωτηθει κανεις μας πως ειναι να χανεις καθε ιχνος αξιοπρεπειας και να μην εχεις αλλη επιλογη απο το να το κανεις γιατι αλλιως παπαλα? πρεπει να δειχνουμε κατανοηση γιατι αμα εισαι, δεν σου λεω πολυ, για 2 μηνες στο δρομο δεν σου εχει μεινει και πολυ υπομονη ειδικα αμα η επιβιωση σου εξαρταται απο το 50λεπτο που θα σου δωσει καποιος εγω πρσωπικα θα ειχα τρελαθει ξερωντας πως απο εδω και περα αυτη ειναι η ζωη μου..δεν νομιζω οτι τα βρισιδια πηγαιναν σε εσενα.. εγω πιστευω οτι αμα μπορεις να δωσεις δωσε στο κατω κατω οταν δινουμε λεφτα σε ανθρωπος που τα χρειαζονται δεν πρεπει να το κανουμε για να νιωσουμε εμεις καλυτερα, αυτο ειναι εγωιστικο, το κανουμε για τον αλλον επειδη εχει μεγαλυτερη αναγκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
η αληθεια ειναι δεν μου εχει τυχη γιατι σχεδον παντα δινω αλλα ελα λιγο στην θεση τους φαντασου σε ποση απελπισια βρισκονται, σκεψου οτι εσυ εχεις φαγητο και σπιτι αυτη στην καλυτερη περιπτωση τι εχουν ?ενα χαρτονι και μια τυροπιτα τους εχεις ρωτησει πως νιωθουν οταν ειναι αναγκασμενοι να ζητιανεψουν εχει αναρωτηθει κανεις μας πως ειναι να χανεις καθε ιχνος αξιοπρεπειας και να μην εχεις αλλη επιλογη απο το να το κανεις γιατι αλλιως παπαλα? πρεπει να δειχνουμε κατανοηση γιατι αμα εισαι, δεν σου λεω πολυ, για 2 μηνες στο δρομο δεν σου εχει μεινει και πολυ υπομονη ειδικα αμα η επιβιωση σου εξαρταται απο το 50λεπτο που θα σου δωσει καποιος εγω πρσωπικα θα ειχα τρελαθει ξερωντας πως απο εδω και περα αυτη ειναι η ζωη μου..δεν νομιζω οτι τα βρισιδια πηγαιναν σε εσενα.. εγω πιστευω οτι αμα μπορεις να δωσεις δωσε στο κατω κατω οταν δινουμε λεφτα σε ανθρωπος που τα χρειαζονται δεν πρεπει να το κανουμε για να νιωσουμε εμεις καλυτερα, αυτο ειναι εγωιστικο, το κανουμε για τον αλλον επειδη εχει μεγαλυτερη αναγκη
Μηηηη, θα κλαψω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

technomaniac

Νεοφερμένος

Ο technomaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ δεν είναι σε κανέναν, δεν μου περισσεύουν και δεν μπορώ να δεχτώ ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητιανεύεις για να ζήσεις. Ο άνθρωπος είναι από την φύση του δυνατός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ελάχιστες φορές δίνω, και μόνο σε αυτούς που φαίνονται ειλικρινείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
εγώ δε δίνω επειδή πολύ αμφιβάλλω ότι έχουν όντως ανάγκη........έχουμε δεί όλοι τους ανάπηρους που ζητιανεύουν,και ξαφνικά σηκώνονται να ξύσουν τον κ$^ο τους :whistle::whistle::whistle:
έτσι δίνω μόνο σε άτομα που ξέρω :)
αλλά τις στιγμές που έρχονται να ζητιανέψουν,αρχίζουν τα παρακάλια κι εγώ προσπαθώ να συνεχίσω τη δουλειά μου,νιώθω πολύ γουρούνι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Κάθε μέρα στο μετρό ,στο κέντρο μου ζητάνε 6-7 άτομα να τους δώσω κάτι.Κι εγώ νιώθω γουρούνι που αδιαφορώ και δε τους δίνω αλλά δε μπορώ να το παίξω και μητέρα Τερέζα με τα λεφτά των γονιών μου.Ακόμα παλεύω για το μέλλον μου,για την ανεξαρτησία μου,εγώ η ίδια επιβαρύνω τους γονείς μου,πώς θα μπορούσα να δίνω λεφτά σε 10 ανθρώπους τη μέρα?Δε γίνεται.Πάντως με απασχολεί πολύ αυτό το ζήτημα και δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα ως προς το τι είναι σωστό και ηθικό για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάθε μέρα στο μετρό ,στο κέντρο μου ζητάνε 6-7 άτομα να τους δώσω κάτι.Κι εγώ νιώθω γουρούνι που αδιαφορώ και δε τους δίνω αλλά δε μπορώ να το παίξω και μητέρα Τερέζα με τα λεφτά των γονιών μου.Ακόμα παλεύω για το μέλλον μου,για την ανεξαρτησία μου,εγώ η ίδια επιβαρύνω τους γονείς μου,πώς θα μπορούσα να δίνω λεφτά σε 10 ανθρώπους τη μέρα?Δε γίνεται.Πάντως με απασχολεί πολύ αυτό το ζήτημα και δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα ως προς το τι είναι σωστό και ηθικό για όλους.

Γιατί νιώθεις γουρούνι? Δεν έχεις καμία ηθική ή άλλη υποχρέωση να δώσεις τίποτα και σε κανέναν. Εκκλησίες που κάνουν συσσίτια, μοιράζουν ρούχα κτλ έχουμε μπόλικες και οι συγκεκριμένοι μπορούν να πάνε εκεί ή στις κρατικές πρόνοιες. Εμένα στο δρόμο με σταματάνε δύο ειδών άτομα, είτε πρεζόνια οπότε δεν δίνω με τίποτα, είτε γύφτισσες 20 χρονών με τα μωρά αγκαλιά, οπότε η απάντηση είναι "Ας το σκεφτόσουνα πριν το κάνεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Κάθε μέρα στο μετρό ,στο κέντρο μου ζητάνε 6-7 άτομα να τους δώσω κάτι.Κι εγώ νιώθω γουρούνι που αδιαφορώ και δε τους δίνω αλλά δε μπορώ να το παίξω και μητέρα Τερέζα με τα λεφτά των γονιών μου.Ακόμα παλεύω για το μέλλον μου,για την ανεξαρτησία μου,εγώ η ίδια επιβαρύνω τους γονείς μου,πώς θα μπορούσα να δίνω λεφτά σε 10 ανθρώπους τη μέρα?Δε γίνεται.Πάντως με απασχολεί πολύ αυτό το ζήτημα και δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα ως προς το τι είναι σωστό και ηθικό για όλους.

Ειναι η αρχη ακομα, μετα μαθαινεις και δεν δινεις καθολου. Σκεψου απλα πως ακομη και να δωσεις λεφτα, δεν βοηθας σημαντικα ωστε ν' αλλαξει η κατασταση. Οπως ειπε και ο Ξεχασμενος, υπαρχουν απειρα συσσιτια και γενικως παρεχεται βοηθεια μεχρι ενος σημειου. Η αλλη λυση ειναι να παρεις τον αστεγο απο το χερακι και να του παρεχεις στεγη, ρουχα, φαγητο και δουλεια μεχρι να σταθει (αν ποτε σταθει) στα ποδια του. Ειναι δυνατο να γινει αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η πιο επικη κατηγορια επαιτων ειναι γυφτοι που κυκλοφορουν με την ελληνικη ταυτοτητα φατσα μουρη, λενε για το προβλημα τους και μεχρι προσφατα ελεγαν το απολυτο επιχειρημα: τους ειχε βγαλει ο Παπαδακης ή ο Αυτιας. Νταξει αυτο το επιχειρημα γκρεμιζει ολες τις επιφυλαξεις μου.

Παντως σοβαρα τωρα, με το να δινεις εικοσαλεπτα δεν λυνεις κανενα προβλημα, το πολυ πολυ αν λυπηθεις πολυ καποιον πηγαινε παρε ενα κουλουρι και δωσ'του το. Επισης πολλοι επαιτες δεν πεινανε αλλα θελουν λεφτα για τσιγαρα οποτε το θεωρω τουλαχιστον κοροϊδια να τους δινεις ακομα και 5λεπτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Δεν είναι "καλή πράξη" η ελεημοσύνη.
Καθότι πώς γίνεται να μην μας ενοχλεί να ελεούμε άλλους όταν εμείς οι ίδιοι θα νιώθαμε ταπείνωση και προσβολή αν μας ελεούσαν οι άλλοι;

Νομίζω πως οι περισσότεροι που δίνουν σε επαίτες το κάνουν για να "ξεμπερδεύουν", καθώς θεωρούν πιο ενοχλητικό να μην δώσουν (ιδιαίτερα αν ο επαίτης είναι απ’ τους "επίμονους") παρά να δώσουν.
Πάντως, είτε δώσεις είτε δεν δώσεις, ενοχλητικό είναι.

Κι αν όλοι δίναμε και η επαιτεία "είχε ψωμί", τι θα καταφέρναμε; Απλώς θα αυξάνονταν οι επαίτες.
Με το να δίνεις ελεημοσύνη δεν προσφέρεις τίποτα και δεν βοηθάς κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Βασικά εγώ λεφτά δεν δίνω ποτέ. Πού ξέρω τι το θέλει, τι θα το κάνει, τι κύκλωμα υπάρχει από πίσω, αν θα τα κρατήσει όντως.

Αλλά αν με πλησιάσουν και μου πουν ότι θέλουν φαγητό, τους αγοράζω. Θυμάμαι μια φορά που περίμενα στην στάση είχε από πίσω έναν φούρνο, και με πλησίασε ένας, μου είπε "Γεια σου, με λένε Κώστα, αυτό το κουλούρι που βλέπεις να κρατάω είναι ό,τι έχω φάει μες στην μέρα, μπορείς να μου αγοράσεις κάτι απ' το φούρνο;". Και όταν του είπα ναι θα μπω να του αγοράσω κάτι, μου είπε "Ντρέπομαι που θα στο πω, αλλά μπορεί αυτο το κάτι να είναι ζαμπονοτυρόπιτα;" Ε, παιδιά, με συγκίνησε όπως μου το είπε, του αγόρασα 2 και έπρεπε να τον δείτε πώς έκανε. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Βασικά εγώ λεφτά δεν δίνω ποτέ. Πού ξέρω τι το θέλει, τι θα το κάνει, τι κύκλωμα υπάρχει από πίσω, αν θα τα κρατήσει όντως.

Αλλά αν με πλησιάσουν και μου πουν ότι θέλουν φαγητό, τους αγοράζω. Θυμάμαι μια φορά που περίμενα στην στάση είχε από πίσω έναν φούρνο, και με πλησίασε ένας, μου είπε "Γεια σου, με λένε Κώστα, αυτό το κουλούρι που βλέπεις να κρατάω είναι ό,τι έχω φάει μες στην μέρα, μπορείς να μου αγοράσεις κάτι απ' το φούρνο;". Και όταν του είπα ναι θα μπω να του αγοράσω κάτι, μου είπε "Ντρέπομαι που θα στο πω, αλλά μπορεί αυτο το κάτι να είναι ζαμπονοτυρόπιτα;" Ε, παιδιά, με συγκίνησε όπως μου το είπε, του αγόρασα 2 και έπρεπε να τον δείτε πώς έκανε. :redface:

Μπράβο σου!Έχει λογική αυτό με το φαγητό που λέτε πολλά παιδιά.Απλώς είναι τόσοι πολλοί πραγματικά αν σταματούσα κάθε φορά που άκουγα κάποιον δε θα πήγαινα σε καμία δουλειά/μάθημα.

Γιατί νιώθεις γουρούνι? Δεν έχεις καμία ηθική ή άλλη υποχρέωση να δώσεις τίποτα και σε κανέναν. Εκκλησίες που κάνουν συσσίτια, μοιράζουν ρούχα κτλ έχουμε μπόλικες και οι συγκεκριμένοι μπορούν να πάνε εκεί ή στις κρατικές πρόνοιες. Εμένα στο δρόμο με σταματάνε δύο ειδών άτομα, είτε πρεζόνια οπότε δεν δίνω με τίποτα, είτε γύφτισσες 20 χρονών με τα μωρά αγκαλιά, οπότε η απάντηση είναι "Ας το σκεφτόσουνα πριν το κάνεις".


Αυτό με τα μωρά το σκέφτομαι κι εγώ.Αλλά νομίζω μπροστά στα μωράκια νιώθω περισσότερο γουρούνι γιατί δε φταίνε σε τίποτα που η μάνα τους για τον α,β,γ,δ,ε,ζ λόγο τα έκαναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αυτό με τα μωρά το σκέφτομαι κι εγώ.Αλλά νομίζω μπροστά στα μωράκια νιώθω περισσότερο γουρούνι γιατί δε φταίνε σε τίποτα που η μάνα τους για τον α,β,γ,δ,ε,ζ λόγο τα έκαναν.

Προφανώς δεν θα δώσεις σε όλους και κάθε φορά.

Αλλά αν σε συγκινεί η εικόνα του μικρού παιδιού που είναι 24/7 στους δρόμους, μπορείς μια στο τόσο να αγοράζεις κουλουράκια από έναν φούρνο και να τα μοιράζεις στα 5-10 που θα βλέπεις να ζητιανεύουν. Ή αν φτιάχνεις καμιά φορά στο σπίτι μπισκότα π.χ. να κάνεις και 10 παραπάνω για να τα δώσεις. Κοίτα να είναι μόνα τους όμως όταν τα μοιράσεις για να προλάβουν να το χλαπακιάσουν πριν τους το αρπάξει αυτός που τα ελέγχει.

Είναι μικρές κινήσεις που λες "ε τώρα σιγά τι να τους κάνει ένα μπισκότο", αλλά καμιά φορά είναι το μόνο που τρώνε για ώρες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Αυτό με τα μωρά το σκέφτομαι κι εγώ.Αλλά νομίζω μπροστά στα μωράκια νιώθω περισσότερο γουρούνι γιατί δε φταίνε σε τίποτα που η μάνα τους για τον α,β,γ,δ,ε,ζ λόγο τα έκαναν.
Ξεχνάς βέβαια το κοινωνικό/πολιτιστικό υπόβαθρό και τα επίπεδα εκπαίδευσης αυτών των ατόμων. Αμφιβάλλω ότι τα άτομα που περιγράφεις πιο πάνω χρησιμοποιούν προφυλακτικό κατά τη σεξουαλική τους επαφή, προχωρούν σε διαδικασίες διακοπής κύησης ή είχαν ποτέ τους κάποιας μορφής σεξουαλική εκπαίδευση.

Κατηγορείς την μητέρα -και για κάποιο λόγο όχι τον πατέρα- τέλος πάντων εν μέρη δεν έχεις και άδικο.
Αλλά για φαντάσου λίγο το σενάριο η δεσποινίς/κυρία να λέει στο φίλο/άντρα(?) της "όχι δεν θέλω να κάνω σεξ μαζί σου" ή "πήγαινε να αγοράσει προφυλακτικά" ή "σκάσε το χιλιάρικο έμεινα έγκυος (ή όσο κάνει τέλος πάντων)" :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό με τα μωρά το σκέφτομαι κι εγώ.Αλλά νομίζω μπροστά στα μωράκια νιώθω περισσότερο γουρούνι γιατί δε φταίνε σε τίποτα που η μάνα τους για τον α,β,γ,δ,ε,ζ λόγο τα έκαναν.

Και σε αυτό ακριβώς το συναίσθημά σου ποντάρουν αυτές οι γυναίκες και κουβαλάνε τα μωρά μαζί τους στους δρόμους όλη τη μέρα. Ποντάρουν στο ότι είσαι γυναίκα και το μωρό θα σου ξυπνήσει τα μητρικά σου ένστικτα και έτσι θα δώσεις χρήματα. Χρησιμοποιούν τα ίδια τους τα παιδιά ως οικονομικό μέσο συντήρησης. Αυτοί οι άνθρωποι είναι τα χειρότερα άτομα στην κοινωνία, μην πέφτεις στην παγίδα τους.

Ξεχνάς βέβαια το κοινωνικό/πολιτιστικό υπόβαθρό και τα επίπεδα εκπαίδευσης αυτών των ατόμων. Αμφιβάλλω ότι τα άτομα που περιγράφεις πιο πάνω χρησιμοποιούν προφυλακτικό κατά τη σεξουαλική τους επαφή, προχωρούν σε διαδικασίες διακοπής κύησης ή είχαν ποτέ τους κάποιας μορφής σεξουαλική εκπαίδευση.

Κατηγορείς την μητέρα -και για κάποιο λόγο όχι τον πατέρα- τέλος πάντων εν μέρη δεν έχεις και άδικο.
Αλλά για φαντάσου λίγο το σενάριο η δεσποινίς/κυρία να λέει στο φίλο/άντρα(?) της "όχι δεν θέλω να κάνω σεξ μαζί σου" ή "πήγαινε να αγοράσει προφυλακτικά" ή "σκάσε το χιλιάρικο έμεινα έγκυος (ή όσο κάνει τέλος πάντων)" :hmm:

Όχι δεν ξεχνάει τίποτα. Οι γύφτοι είναι ΚΑΤ ΕΠΙΛΟΓΗΝ σε αυτό το επίπεδο. Έχουν δωρεάν παιδεία, δωρεάν υγεία, παίρνουν του κώλου τα επιδόματα, δεν μπορείς καν να του πεις γύφτους γιατί αποτελούν προστατευμένη "μειονότητα" μη χέσω, δεν πληρώνουν απολύτως τίποτα στο κράτος και παρόλα αυτά επιλέγουν να ζουν και να μεγαλώνουν τα παιδιά τους σε αυτές τις συνθήκες. Έχουν μαγαρίσει ότι δημόσια περιουσία υπάρχει, από κουτιά της ΔΕΗ (κάποιοι ήταν τόσο ηλίθιοι που σκοτώθηκαν προσπαθώντας να κλέψουν τον χαλκό από ένα κουτί της ΔΕΗ) μέχρι μάρμαρα από νεκροταφεία.

Παντρεύονται από τα 16 και γεννοβολάν σαν ζώα και μετά στέλνουν τα παιδιά τους μέχρι το δημοτικό, ίσα ίσα να μάθουν γραφή ανάγνωση και αριθμητική και μετά στα φανάρια. Τα δε κορίτσια πολλές φορές δεν πάνε ούτε δημοτικό. Αν εγώ έκανα αυτά τα πράγματα στο παιδί μου, το κράτος θα μου είχε πάρει προ πολλού την επιμέλεια, για τους γύφτους ούτε λόγος. Πρωτού τους λυπηθείς λοιπόν, κοίτα τις επιλογές που κάνανε.

Και btw κατηγορούσαμε την μητέρα γιατί αυτή έχει το μωρό στην αγκαλιά και ζητιανεύει, όχι για κανέναν άλλο λόγο, έλεος πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top