Βιβλία & Ταινίες του Stephen King

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Το remake της Λάμψης πλησιάζει περισσότερο στο βιβλίο γιατί ο ίδιος έγραψε το σενάριο. Έχει γράψει σενάρια για αρκετές τηλεταινίες που βασίζονται στα έργα του. Και δυστυχώς ελάχιστα έχουν φτάσει ως εδώ.
Πάντως εμένα αυτό που μου άρεσε αρκετά από τα έργα που γυρίστηκαν από διάφορους άλλους ήταν το Carrie, το Christine, το Stand by me. Και μεγαλύτερη απογοήτευση ήταν το Αδυναμία... Το σκότωσαν μιλάμε το έργο. Καμία σχέση δεν είχε τελικά. Κρίμα γιατί το βιβλίο ήταν καταπληκτικό.
Κάποια βιβλία του είναι κομμάτι δύσκολο να βρεθούν γιατί τα έχει υπογράψει με το όνομα Backman. Ήταν από τα πειράματά του. χεχεχε

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ^^Vampire^^:
Πάντως εμένα αυτό που μου άρεσε αρκετά από τα έργα που γυρίστηκαν από διάφορους άλλους ήταν το Carrie, το Christine, το Stand by me.

Το Stand By Me ήταν φοβερή ταίνια :D :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThyClub

Νεοφερμένος

Ο ThyClub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Η καταιγίδα του αιώνα. Τίποτα δεν θα με κάνει να το ξεχάσω :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Από Στίβεν Κίνγκ, έχω διαβάσει τα : Πολύτιμα αντικείμενα, Το πράσινο μίλι και τα 5 από τα 7 βιβλία του Μαύρου πύργου. Εδώ και κάποιο καιρό έχει κυκλοφορήσει το 6 και θα το πάρω όπου να ναι. Όλα ήταν κορυφαία έργα κατα τη γνώμη μου και αξίζουν τα λεφτά τους. :) Ο Κίνγκ είναι κορυφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Επειδή ''στη βράση κολλάει το σίδερο'', πρίν από καμια ώρα, αγόρασα το έκτο βιβλίο της σειράς του Μάυρου Πύργου και ξεκίνησα το διάβασμα. Φαίνεται αρκετά καλό σαν τα άλλα. Ελπίζω να το απολαύσω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
26/06/06 βγαίνει και το 7ο βιβλίο στα Ελληνικά.
Το 6ο υστερεί λίγο σε σχέση με τα υπόλοιπα,γιατί αναφέρεται πολύ στην Σουζάνα και δεν προωθείται πάρα πολύ η δράση των άλλων.Το 7ο αξίζει τρελά έχω ακούσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Λογικά το έβδομο, που είναι και το τελευταίο, θα είναι και το καλύτερο αφού θα δίνονται απαντήσεις στα μεγάλα ερωτήματα που έχουν προκύψει. ;) :)

Έχω ακούσει ότι ο Κίνγκ σκεφτόταν να αποσυρθεί μετά το τέλος της εφταλογίας. Ξέρει κανείς αν αυτό αληθεύει? :hmm: (Ελπίζω όχι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Εχτές τελείωσα το έκτο βιβλίο του μαύρου πύργου. Ωραίο ήταν και καταφέρνει να σε διατηρεί σε εγρήγορση και αγωνία για το τί θα γίνει στο τελευταίο. Πραγματικά η σειρά του Μαύρου πύργου, πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο έχει γράψει ο Κίνγκ.(Κρίνοντας πάντα από τα 6/7 που έχω διαβάσει) Όσοι έχουν υπομονή, λίγα χρήματα στην άκρη και ελεύθερο χρόνο, τότε πρέπει να την αποκτήσουν τη σειρά αυτή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
The Dark Tower.....Η πλέον ΚΟΡΥΦΑΙΑ του δουλειά!

:worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship:

Υ.Γ.:Τι γνώμη έχετε για το τέλος του???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Εκπλητικό τέλος.Γνήσιος King.Αριστούργημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
μπορώ να πώ με σιγουριά ότι μπορεί να βγάλει φοβερές ταινείες μεγάλης διάρκιας άλλα στις μικρής μπάζει πάρα πολλύ, έχει βγάλει μια σειρά με μικρές τρομάκτικές ιστορίες, δεν έχω ξαναδεί ποιο αποτυχιμένες, γενικά ότι σε μικρής διάρκειας δεν ξέρω άλλα του βγαίνουν μάπες, κατα τα άλλα είναι ένας πολλύ καλός δημηουργός ο όποιος αξίζει συγχαριτήρια για τις δουλειές που έχει κάνει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
μπορώ να πώ με σιγουριά ότι μπορεί να βγάλει φοβερές ταινείες μεγάλης διάρκιας άλλα στις μικρής μπάζει πάρα πολλύ, έχει βγάλει μια σειρά με μικρές τρομάκτικές ιστορίες, δεν έχω ξαναδεί ποιο αποτυχιμένες,

Dreamscapes and Nightmares νομίζω λέγεται αυτή η σειρά. Είχα δει το πρώτο dvd κι εκτός απ'την ιστορία με τα πλαστικά στρατιωτάκια οι άλλες δυο ήταν... :whatever: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Dreamscapes and Nightmares νομίζω λέγεται αυτή η σειρά. Είχα δει το πρώτο dvd κι εκτός απ'την ιστορία με τα πλαστικά στρατιωτάκια οι άλλες δυο ήταν... :whatever: .

Που να δείς και τα άλλα 3 dvd ακόμα χειρότερα και ναι αυτή είναι η σειρα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Judge Dredd

Νεοφερμένος

Ο Judge Dredd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μια ταινια εχει σκηνοθετησει για πλακα ο ανθρωπος το Maximum Overdrive, δεν ειναι σκηνοθετης συγραφεας ειναι, τα δικαιωματα παραχωρει και δεν ανακατευεται στις παραγωγες επισης τα περισσοτερα απο αυτα ειναι τηλεοπτικες παραγωγες μινι σειρες για την τηλεοραση οπως " Το κορακι" που για μενα ειναι το καλυτερο βιβλιο του. Οι καλες ταινιες βασισμενες πανω στα βιβλια του ειναι της πρωτης εποχης κυριως οπως το Καρυ, Ολικη Εκλειψη, Cujo το βρωμοσκυλο. Τα περισσοτερα βιβλια του ειναι δυσκολο να μεταφερθουν λογω του πυκνογραμμενου υφους που μπορει να χωρεσει πολλες εικονες σε μια σελιδα, τρανταχτο παραδειγμα η Ονειροπαγιδα και η Απογνωση που μεταφερθηκαν για σινεμα κ τηλεοραση αντιστοιχα και ηταν χαλια λογω των μετριων σκηνοθετων. Καλη μεταφορα ειναι και η Μissery και φυσικα η Λαμψη που δεν ειναι ακριβως μεταφορα, ακριβης μεταφορα ειναι και η Νεκρη Ζωνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Διαβάζω σχεδων 10 χρονια βιβλια του king. επωμένος τα έχω διαβάσει σχεδον όλα! προσοχη παιδια μην διαβασετε ποτε "το παιχνιδι του Ντολαν" ενα απο τα χειροτερα του. θα σας προτινα να διαβάσετε το"sallem lot", "το κινητο", το "ρουζ Μαντεν" και το μακραν καλήτερο η "Αυπνια", οχι μονο επιδη μπλεκει την ελληνικη μυθολογια, αλλα οταν το διαβασα μου συνευει κατι παραξενο. μεχρι να το τελιωσω δεν μπορουσα να κοιμηθω, μου πηρε δυο μερονυχτα αλλα τα καταφερα να το τελιωσω:spasiklas:! δεν είναι το περιεχομενο του που θα νομιζετε πως φοβηθικα αλλα κατι παραξενο. Τι; ελα ντε! α! το εδωσα σε αρκετους μετα να το διαβασουν - χωρις φυσικα να τους πω πως με επιρεασε- και είχαν και εκεινοι προβλημα υπνου μεχρι να το τελιωσουν. εχει κανεις απο εσας παρομοια εμπιρεια; Αν ναι θα ήθελα να μου πειτε.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Νομιζω πως γραφει βιβλια για να τα δει καποτε να γινονται ταινιες κι οχι απλα να υπαρχουν ατοφια σαν βιβλια. Ολο αυτο το Αμερικανο υφος δηλαδη. Ετοιμα σεναρια. Γενικοτερα παντως ξερει τι κανει.
Το πρασινο μιλι μου αρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δε νομίζω πως ένας συγγραφέας γράφει απλά για να γράψει.. Ο άνθρωπος είναι αλλού.. Ξεχωρίζω το salems lot και την ονειροπαγίδα σαν βιβλία καθώς και τις ιστοριούλες everything's eventual.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Από οσα μεταφερθηκαν σε ταινιες μου αρεσαν (περιπου με αυτη τη σειρα).

The Shawshank Redemption
The Green Mile
The Dead Zone (film and tv series)
The Stand
Needfull Things
Misery
Storm Of The Century
Thinner
The mouth of madness
Apt Pupil
Stand By me
The Lawnmower man
The Dark Half
Rose red
The Running man
1408
The Tommyknockers
The Nightflier
The Langoliers
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
The Langoliers, η πρώτη ταινία του που είχα δει. Wow. Εμπειρία.
Shawshank - respect.
Green Mile - respect.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Δε νομίζω πως ένας συγγραφέας γράφει απλά για να γράψει.. Ο άνθρωπος είναι αλλού.. Ξεχωρίζω το salems lot και την ονειροπαγίδα σαν βιβλία καθώς και τις ιστοριούλες everything's eventual.

Σαφως και ειναι αλλου αλλα παιζει μεγαλο ρολο σε ποιανης χωρας την κουλτουρα και πολιτισμο εργαζεται. Και στην προκειμενη περιπτωση, δε ξερω κατα ποσο το αποφευγει βεβαια, βγαινει αυτο το "πιασαρικο" στα βιβλια του και η επιθυμια του να γινουν και ταινιες περα απο best seller (που οκ δεν μπορεις να τον κατηγορισεις για το 2ο, συγγραφεας ειναι).
Δε λεω ψεμματα, τοσα βιβλια του εγιναν ταινιες. Η ποσοτητα των ταινιων αποδικνυει οτι ο τροπος γραφης των βιβλιων του ειναι και "σεναριακος" ;)
Απλα το τονιζω δε λεω πως ειναι κατι κακο απαραιτητα (το τονιζω γιατι βλεπω οτι αρεσει πολυ ο Κινγκ εδω περα και μπορει ανετα να παρεξηγηθει κατι απο αυτα που λεω. Αλλιως δε θα τονιζα τπτ.)

edit/ Langoliers και ονειροπαγιδα μεγαλες πατατες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top