Επαίτες στο δρόμο, πώς τους αντιμετωπίζετε;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αλήθεια πόσες φόρες σας έχει τύχει να μην δώσετε κάποιο νόμισα σε αυτούς που ζήτανε ελεημοσύνη στα πεζοδρόμιο και να ακούτε βρίζιδια;

Πλέον εγώ το έχω πάρει αποφάση να μην ξαναδώσω, η συμπεριφορά αυτή εμένα μου σπάει τα νεύρα... Έλεος μας ρώτησανε αν έχουμε εκεινή την στιγμή λέφτα; Μας ρώτησανε αν έχουμε τον χρόνο; Μας ρώτησανε αν μας περισευούν; ... Δεν το νομίζω αρά δεν έχουν κανένα δικαίωμα να βγάζουν έτσι αυθαίρετο συμπεράσματα.

Εύχομαι να είμαι ο μοναδίκος που του έχουν τύχει τέτοια περιστατικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Καλά είσαι! Χαρακτηριστικό παράδειγμα ενας παππούς που τριγυρνάει μέσα στην ΑΣΟΕΕ. Κουβαλάει ενα τεράστιο βιβλίο και σου λέει να υπογράψεις μέσα. Αν υπογράψεις μετά σου ζητάει λεφτά! Αν δεν του δώσεις λεφτά σε βρίζει!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί να υπογράψεις; :worry: toing....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
τι λες τώρα....
με έχει πλακώσει στα φτυσίδια στο παρμπριζ σταματημένη σε φανάρι μικρό γυφτάκι επειδή δεν ήθελα να μου καθαρίσει τα τζάμια!:mad:
ήταν η πρώτη φορά που τα πήρα τόσο πολύ στο δρόμο με "πιτσιρίκι"...
τράβηξα χειρόφρενο και βγήκα έξω και το πήρα στο κυνήγι!
αν το έφτανα θα έτρωγε κανά δυο γερές! (λυπάμαι που το λέω, ναι ντρέπομαι αλλά με είχε βγάλει πολύ εκτός εαυτού :( )
όμως όπως είπα... ΑΝ το έφτανα :P
που να το φτάσεις το δαιμονισμένο... :P δεν το φτάνεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Καλά εγώ το μεγαλύτερο το σκηνικό το έπαθα την πρώτη μέρα που ήρθα φοιτήτρια Σαλονικα..Με πιάνει ένα γυφτάκι στο κέντρο και μου ζητάει λεφτά του λέω δεν έχω ψιλά και όντως δεν έιχα..Μου ξαναζητάει και του λέω ευγενικά πάλι ότι δεν έχω..Και τι κάνει?Μου αρπάζει και μου κόβει την ασημένια αλυσίδα με το σταυρό μου ευτυχώς πρόλαβα και συγκράτησα τον σταυρό..Και το γυφτάκι καπνός..Αν το είχα πιάσει....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
αν το έφτανα θα έτρωγε κανά δυο γερές! (λυπάμαι που το λέω, ναι ντρέπομαι)
δεν πρέπει να ντρέπεσε ούτε να λύπασε, αυτοί ξεπέραν τα όρια:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω να δειτε γελιο, να εχει μια γρια και να λεει βοηθατε χριστανοι, δεν μπορω να περπατισω κλπ, περναω εγω κανονικα και οπως παω να την περασω 9ποτε δεν δινω λευτα σε ζητιανους) και μου πιανει το ποδι, μου λεει "θες να μεινεις αναπηρος και να μην εχεις να φας και να μην σου δεινουν λευτα" και της απανταω "Εγω πολυ απλα θα βρω μια δουλεια, οχι σαν εσενα που εισαι μια χαρα και ζιτιανευεις" και συκωνετε πανω και με πιανει στο κυνιγει... αναπηρι κατα τα αλλα:D:hehe::rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Στο πανεπιστήμιο Κύπρου έχουμε γιαγιά περίπτωση! Δύο χρόνια που μένω Λευκωσία αυτή η γυναίκα είναι πανταχού παρούσα!!! Στο πανεπιστήμιο, στις καφετέριες στην Λευκωσία, την βλέπω να περπατάει σε κάτι άσχετους δρόμους από όπου τυχαίνει να περνάω κτλ! Απίστευτη περίπτωση σας λέω. Έχει κάτι εικόνες και πουλάει βέβαια (ξέρετε από εκείνες τις χάρτινες τις ψεύτικες) ή κάτι στυλό της πλάκας. Έχω αγοράσει 2-3 φορές αλλά έχω σταματήσει αυτήν την κακιά συνήθεια γιατί κοστίζει στην τσέπη μου και έπειτα βλέπω πως μας κοροϊδεύει... Όποτε της πούμε ότι δεν έχουμε λεφτά μας κοιτάει με μια απίστευτη κακία!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Καλά είσαι! Χαρακτηριστικό παράδειγμα ενας παππούς που τριγυρνάει μέσα στην ΑΣΟΕΕ. Κουβαλάει ενα τεράστιο βιβλίο και σου λέει να υπογράψεις μέσα. Αν υπογράψεις μετά σου ζητάει λεφτά! Αν δεν του δώσεις λεφτά σε βρίζει!:P

Καλά αυτός ο παππούς είναι κλασσικός, τον έχω πετύχει 5-6 φορές στην Κυψέλη και στα Εξάρχεια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
τι λες τώρα....
με έχει πλακώσει στα φτυσίδια στο παρμπριζ σταματημένη σε φανάρι μικρό γυφτάκι επειδή δεν ήθελα να μου καθαρίσει τα τζάμια!:mad:

....και φτυσίδια και μπουνιά στο τζάμι ....άστα και το μόνο πράγμα που μου την έδωσε είναι πως αιφνιδιάστικα και δεν πρόλαβα να το αρπάξω :angry: από το μαλί! ΑΑΑσε που στις γυναίκες κάτι τέτοιες συμπεριφορές είναι πολύ ποιό συχνές!:mpinelik:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Θα σας πω και εγω τις ιστοριες μου. Ημουνα ενα βραδυ στον ηλεκτρικο στην Ομομοια με εναν φιλο μου. Καπου εκει γυρω τριγυρνουσαν δυο τοξικομανεις, πολυ ζαλισμενοι, σε σημειο να καταρευσουν (προφανως απο τη πρεζα). Μου λεει ο ενας "Φιλε εχεις λεφτα; Μην στα παρω και ετσι"! :vava:
Επισης, επειδη συχναζω σε μια καφετερια στα Εξαρχεια, μου εχει τυχει πολλες φορες να με σταματησουν τοξικομανεις και να μου ζητησουν λεφτα. Εννοειτε πως τους λεω συνεχεια πως δεν εχω, αλλα σε μια περιπτωση οταν αρνηθηκα να δωσω σε εναν μου λεει: "Δηλαδη πρεπει να σας τα παιρνουμε με το ζορι";:angry:

Εγω προσωπικα ποτε δεν τους δινω λεφτα, γιατι ειτε οι πιο πολλοι τα θελουν για πρεζα, ειτε οι πιο πολλοι κοροϊδευουν και μερικες φορες ακουω και βρισιδια, αλλα τα αγνοω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τελικά ο μόνος τρόπος να βοηθήσεις φτωχούς είναι είναι πας σε καμια οργάνωση :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Ενας ακομη καλυτερος ειναι οταν σου ζητανε λεφτα π.χ. για να φανε, τοτε παρτον και τραβα τον σε ενα τυροπιταδικο να του αγορασεις μια τυροπιτα. Αν λεει ψεματα, σιγα μην κατσει να χασει το χρονο του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Aπο ζητιανους εχω δει ΤΑ ΚΟΥΦΑ μιλαμε....
Στο Αργος απ' οπου ειμαι πηγαινα παραμονη 15 Αυγουστου εκκλησια και ερχεται ενα παιδακι και μου ζηταει λεφτα.
Ημουν και χαρουμενος εκεινη την μερα και του εδωσα.(500σαρικο τοτε κιολας.*οχι ευρω!)
Και το μπασταρδο με το που το παιρνει βγαζει ενα ματσο απο την τσεπη του οπου θα ηταν συνολικα καμια 100αρια χιλιαδες και το βαζει αναμεσα...:|
Εκεινη την στιγμη αισθανθηκα πως αναψε μια φωτεινη πινακιδα πανω απο το κεφαλι μου με ενα βελακι να με δειχνει και να αναβοσβηνει η λεξη "ΜΑΛΑΚΑΣ"...:( :P
Δευτερη περιπτωση στην Αθηνα οπου ειδα εναν τυπακο και καλα κουτσο και του εδω σα κατι...
Τελικα οταν ξαναπερναγα απο εκει τον ειδα να σηκωνεται και δεν ηταν κουτσος, απλως το ενα ποδι το ειχε μεσα σε κατι σαν "φρεατιο" και εκανε τον κουτσο...:|
Παλι η ιδια πινακιδα εμφανιστηκε...
Απο τοτε οταν ειναι να δωσω δινω μονο σε οργανωσεις ή σε ατομα τα οποια τα βλεπω οτι ειναι διαλυμμενα.
Και δεν μιλαω για ναρκωμανεις.Εχω δει ατομο να ζητιανευει και ηταν πραγματικα ο μισος.
Παραξενευτηκα μαλιστα οταν του εδωσα τα λεφτα και μου ειπε "να εισαι καλα παιδι μου.την ευχη μου."
Δεν περιμενα να μπορει να μιλησει.
Και οταν ειδε ποσο παραξενευτικα, μου ειπε οτι ειχε σοβαρο ατυχημα απο εκρηξη ναρκης και ειχε μεινει ετσι.
Και οταν σας λεω παιδια μισος, να φανταστειτε οτι ακομα και απο το κεφαλι του ελειπε ενα κοματι μεγαλυτερο απο την μπουνια μου.
Οπως και να εχει παντως δυστυχως το 90% ειναι απατεωνες...να μην πω παραπανω...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Είναι άνθρωποι που φαίνεται ότι έχουν ανάγκη (κυρίως άνθρωποι από ατυχήματα) τα χρήματα και ζητιανεύουν, γιατί δεν μπορούν να δουλέψουν.. σε "μάνες" όμως με τα μωρά στην αγκαλιά μέσα στα τρένα και τα λεωφορεία, δεν έχω δώσει ποτέ μου χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Ιστοριούλα....
Περπατώντας στην Καλλιθέα, με σταματάει μια πολύ καθώς πρέπει γιαγιούλα (καμία σχέση με ζητιάνα) και με ρωτάει αν μπορώ να της αγοράσω κάτι να φάει. Επειδή δεν υπήρχε κάτι εκεί κοντά, τσακίστηκα να βρω τυροπιτάδικο, σαντουιτσάδικο οτιδήποτε, και την άφησα μόνη της λέγωντάς της ότι επιστρέφω αμέσως.
Όταν γύρισα 5-10 λεπτά αργότερα, η γιαγιούλα δεν πίστευε στα μάτια της, γιατί νόμιζε ότι απλά της είπα μια δικαιολογία για να την αποφύγω. Της είχα αγοράσει τυρόπιτα, τσουρέκι και κουλούρια και της έδωσα και κάποια μετρητά που κρατούσα επάνω μου (δυστυχώς όχι πολλά). Η γιαγιούλα άρχισε να κλαίει και μου φιλούσε τα χέρια.
Δεν έχω νιώσει τόσο παράξενα ποτέ στη ζωή μου......
Δεν την ξαναείδα ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Δεν έχω νιώσει τόσο παράξενα ποτέ στη ζωή μου......
Εδω νίωσαμε εμεις παράξενα που την διαβάζαμε απλώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Έχω και άλλη μία παρόμοια ιστορία.
Χριστούγεννα, ανήμερα, και είμαι καθ'οδόν για ένα club. Περνώντας έξω από ένα μεγάλο ξενοδοχείο των Αθηνών, από την πίσω μεριά, βλέπω κουρνιασμένο έναν άνθρωπο ανάμεσα στην είσοδο του προσωπικού του ξενοδοχείου και της διπλανής πολυκατοικίας. Σταμάτησα το αυτοκίνητο, κατί που δεν θα έκανα αν ήταν οποιαδήποτε άλλη μέρα, αλλά λόγω Χριστουγέννων ένιωθα κάπως..... Δεν κατέβηκα, αλλά μπόρεσα να διακρίνω ότι ήταν γυναίκα, όχι παραπάνω από 50 χρονών, σίγουρα όχι ζητιάνα ή τσιγγάνα ή οτιδήποτε τέτοιο, και έκλαιγε.
Πήρα το δρόμο προς το σπίτι μου (το οποίο ήταν αρκετά κοντά) πήρα ένα πάπλωμα που είχα στο πατάρι και δεν το χρησιμοποιούσα ποτέ, λίγο φαγητό σε ένα τάπερ από το χριστουγεννιάτικο τραπέζι και ξαναγύρισα στην γυναίκα.
Δυστυχώς δεν δέχθηκε τίποτα. Μου είπε ότι είναι άστεγη μεν, αλλά ουδέποτε είχε δεχτεί το παραμικρό από ελεημοσύνη. Με ευχαρίστησε και μου ευχήθηκε ότι καλύτερο.
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Είσαι ένα λαμπρό παράδειγμα ηθικής πάντως crazyhelen... :) μπράβο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

modelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
crazyhelen να ξερεις οτι για καθε καλο που κανεις η ζωη στο επιστρεφει πισω με κατι καλυτερο!!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top