Ας μοιραστούμε συμβουλές....

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
πολλές φορές μου έρχονται στο μυαλό διάφορες αναμνήσεις..., γυρνάω πίσω στο παρελθόν και φέρνω στη μνήμη μου παγωμένες εικόνες..., στιγμές που με οδήγησαν στο σήμερα και με πάνε στο αύριο
συμβουλές και υποδείξεις από γνωστούς και συγγενείς, που έμειναν κλειδωμένες στον χρόνο και παραμένουν μέχρι και τώρα.... η καθοδήγηση, που αρκετές φορές δεν αγγίζει έναν νέο άνθρωπο
είναι τόσες πολλές οι φορές, που με συμβούλευσαν οι δικοί μου και εγώ δεν τους άκουσα.... και άλλες τόσες, που συμβουλεύσα εγώ και δεν με ακούσανε
ας μοιραστούμε σε αυτό το θέμα διάφορες συμβουλές για την ζωή που θεωρούμε σημαντικές.... και ας μην τις τηρούμε..., μπορεί να είναι σημαντικές για κάποιον άλλον και ίσως τον βοηθήσουν στην καθημερινότητά του.... ας αρχίσω με κάποιες δικιές μου

αν δεν αγαπάς τον εαυτό σου..., η αγάπη που τρέφεις για τους άλλους είναι ψεύτικη
αν δεν είσαι δυνατός και σίγουρος για τον εαυτό σου..., δεν μπορείς να βοηθήσεις τους ανθρώπους που αγαπάς
κάποιος είπε οτί ποτέ δεν είναι αργά..., αν πέρασαν μερικά χρόνια αδράνειας, ίσως ήρθε η στιγμή να αλλάξεις πραγματικά..., έχεις δικαίωμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αγάπα τον εαυτό σου, αλλά μην τον κάνεις φίλο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
να σεβεσαι και να υπερασπιζεσαι με καθε τιμημα την ελευθερια και την ανεξαρτησια των ανθρωπων που αγαπας!
η αγαπη ειναι ελευθερια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Το άγχος απορρυθμίζει την αναπνοή μας και μας στερεί από την οφέλιμη ποσότητα διοξειδίου του άνθρακα! Γι' αυτό σας λέω: "Χαλαρά! Μπορούμε να εκπνέουμε και να εισπνέουμε, ανά 60 δευτερόλεπτα, χαλαρά και απαλά;"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Χαμογελα..για να σου χαμογελασουν!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αυτό που μου λέει η μαμά μου, είναι μια τούρκικη παροιμία:

Σε όποιο σημείο κι αν σταματήσεις το λάθος, κέρδος είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
μην κάνεις στους άλλους..., αυτά που δεν θα ήθελες να σου κάνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
επειδή έχει σημασία αυτός που θα συμβουλεύσει κάποιον..., δηλ. παίζει ρόλο από ποιον θα δεχτούμε κάποια συμβουλή..., γράφω την εξής

αν συνήθως δεν ακούς κανέναν..., προσπάθησε να ακούς, αυτούς που σε αγαπάνε και ενδιαφέρονται για εσένα
..., τουλάχιστον σκέψου για λίγο, αυτά που σου λένε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν ακούς τον έναν και τον άλλο για να χτίσεις ένα σπίτι, στο τέλος θα το χτίσεις θεόστραβο.

κάπου το έχω διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι ποιού είναι.

είναι και επίκαιρο εδώ και μήνες και μου'χει κάνει πολύ ζημιά.

Ποτέ μην ακούτε τους άλλους, θα σας καταστρέψει την ευτυχία σας αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Ένας μακρινός θείος μου είχε αγάπη σε δύο πράγματα , το καλό κρασί και τις παροιμίες . Η αγαπημένη του ήτανε :

όπου ακούς πολλά κεράσια , αργεί να ξημερώσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω προσωπικα μια συμβουλη εφαρμοζω κατα γραμμα.
αν ποτε σου ρθει ορεξη για διαβασμα, ξαπλωσε θα σου περασει.

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
~Τον άνθρωπο δεν πρέπει να τον κρίνουμε από τον τρόπο που μιλά, αλλά από τον τρόπο που σιωπαίνει....~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν θέλετε να δείτε αν κάποιος σας αγαπάει αληθινά, να μην τον κρίνετε από τις παρορμητικές στιγμιαίες αντιδράσεις του, αλλά από τη συνειδητή επίμονη δράση. Η αληθινή αγάπη μετριέται μόνο με πράξεις που δεν θα τις έκανε ποτέ κάποιος για οποιονδήποτε άλλον εκτός από εσάς.

Να μην θεωρήσετε ποτέ δύναμη οποιαδήποτε άλλη εκτός από την εσωτερική δύναμη που δίνει η αγάπη.

Να μην θεωρήσετε ποτέ πλούτο οτιδήποτε άλλο εκτός την αγάπη.

Να μην κρίνετε ποτέ την αγάπη λογοτεχνικά, θεολογικά ή τηλεοπτικά.

Να μην θεωρήσετε ποτέ τίποτα άλλο θάνατο, εκτός από το θάνατο της αγάπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πιστευω, το να μη δινεις συμβουλες ειναι συμβουλη. Εκτος αν στις ζητουν (αν καποιος χρειαζεται βοηθεια, αλλα κι εκει με προσοχη, κανεις δε μοιαζει με κανεναν κι αν δε παθεις, δε θα μαθεις).
Δεν νομιζω, τουλαχιστον σε μενα δεν εχει συμβει, με τα παθηματα ή τη ζωη των αλλων να μαθαινουμε.
Υπαρχουν καποια βασικα που πρεπει σαν ανθρωποι να τηρουμε κι ολοι λιγο πολυ πρεπει να θυμιζουμε στους αλλους, αν λογω συναισθηματικης φορτισης τεινουν να ξεχασουν, οπως μην προδωσεις, μην πεις ψεμματα, μην τρως τα νυχια σου και χιλια δυο.

Συνηθως οταν ενας ανθρωπος μου ζητα μια συμβουλη, ποτε δεν τη δινω αμεσα, αλλα δινοντας παραδειγματα ειτε απο τη ζωη μου ειτε γενικα, μαλλον επειδη αυτο μου αρεσει να κανουν και οι αλλοι σε εμενα..

και για να μπω λιγακι στην ατμοσφαιρα του θεματος, θα ελεγα σε καποιον ποτε μη λες ποτε και παντα, μη θεωρεις τιποτα δεδομενο και σιγουρο και πως τα παντα ρει κι ολα αλλαζουν με ενα κλικ του μυαλου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ένας μακρινός θείος μου είχε αγάπη σε δύο πράγματα , το καλό κρασί και τις παροιμίες . Η αγαπημένη του ήτανε :

όπου ακούς πολλά κεράσια , αργεί να ξημερώσει

Χαχαχα...είσαι φοβερός! Σίγουρα θα πίνεις απ' το ίδιο κρασί, που 'πινε κι ο θείος σου

Στο θέμα: Μην εμπιστεύεσαι ούτε τον ίσκιο σου, όταν έχεις τον ήλιο κατακούτελα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
να πας κ ας σου βγει και σε κακο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ο παππούς μου με την απλότητα που τον διέκρινε, έλεγε: << τζάμπα τυρί, παιδί μου, θα βρείς σε ένα μέρος στον κόσμο.
ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΦΑΚΑ>>.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
πολλές φορές βρισκόμαστε σε απόγνωση και μας καταλαμβάνει ένα αίσθημα στεναχώριας....

αυτό που θέλω να πω, είναι οτί πάντα θα υπάρχει μία λύση και ένας λόγος για να ξεφεύγουμε από αυτήν την άσχημη κατάσταση και να συνεχίζουμε αισιόδοξα στη ζωή..., όσο δύσκολο και αν είναι, πρέπει πάντα να ξεφεύγουμε από τη στεναχώρια, βλέποντας τη ζωή και από άλλες οπτικές γωνίες....

όταν στεναχωριέσαι, για κάποιους λόγους..., προσπάθησε να βρεις κάποιους άλλους, που θα σε βγάλουν από αυτήν την κατάσταση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τους φίλους σου να ξεχωρίζεις σε αυτούς που ... και σε αυτούς που χαίρονται στην χαρά σου. Αυτοί που
χαίρονται στην χαρά σου έχουν ανεκτίμητη αξία για εσένα. Γιατι δέν γνωρίζουν άλλα για εσένα συναισθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
πολλές φορές βρισκόμαστε σε απόγνωση και μας καταλαμβάνει ένα αίσθημα στεναχώριας....
Κάποτε είχε μπλοκάρει το εγκεφαλικό μου σύστημα απο μεγάλη στεναχώρια. Πήγαινα να σκάσω...
Μονολογώντας καθώς πήγαινα με το τρόλεϋ στην Κυψέλη, με άκουσα να μου λέω: ρέ (Μάξιμε), ακόμα και αυτό το σώμα δέν είναι δικό μας και κάποτε θα το αφήσουμε και εσύ στεναχωριέσαι για έναν χαρτοφύλακα;
Δέν μπορώ να περιγράψω το ξελάφρωμα που ένοιωσα. Λές και οι αλυσίδες που ήταν δεμένο το κεφάλι μου απο την στεναχώρια, διαλύθηκαν μονομιάς.
Η μεγάλη μου έκπληξη ήταν που ο ξεχασμένος πρίν δυό μέρες απο εμένα στην μέση του δρόμου χαρτοφύλακας, είχε βρεθεί και με περίμενε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top