Συζήτηση για... τρίχες!

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Σε αυτο διαφωνω, ποτε δεν ειχε διαφορα η ριζα μου με την ακρη και ειχα πολυ δυσκολη ριζα, που μπορουσε πολυ ευκολα να γινει λαθος (που ειχε γινει κι ολας). Εχω γυρισει σχεδον ολα τα κομμωτηρια της Αθηνας, λιγα μπορουν να σου πετυχουν την τελεια ντεκαπαζ(σε ολοκληρο το μαλλι, σαν να εφαρμοζεις βαφη, τις ανταυγειες τις θεωρω πιο ευκολες).
Αν δεν ανοιξει με τη πρωτη ντεκαπαζ, εφαρμοζεις και 2η σε λιγοτερο χρονο, αλλα αν εφτανα στο σημειο να κανω 2 ντεκαπαζ για να το χω ξανθο, δεν θα το χα καθολου γιατι ειναι 2πλη ταλαιπωρια για το μαλλι και δεν θα μπορουσα να εχω κιτρινη ριζα και ασπρο το εξωτερικο.

Ολα αυτα ομως για την ντεκαπαζ, αν κανεις απλη βαφη ειναι φυσιολογικοτατο να βγαινει διαφορετικο χρωμα.

K εγώ όταν κάνω ντεκαπαζ στην ρίζα βγαίνουν ίδια με τα έξω..με την πάροδο του χρόνου όμως και με τα λουσίματα αποκτά μια διαφορά! όχι κάτι άσχημο αλλά αποκτά! Τώρα τι να σου πω..ίσως εξαρτάται απο το μαλλί! Όσες φορές πάντως είχα ξανθά μαλλιά το ίδιο "θέμα" είχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
K εγώ όταν κάνω ντεκαπαζ στην ρίζα βγαίνουν ίδια με τα έξω..με την πάροδο του χρόνου όμως και με τα λουσίματα αποκτά μια διαφορά! όχι κάτι άσχημο αλλά αποκτά! Τώρα τι να σου πω..ίσως εξαρτάται απο το μαλλί! Όσες φορές πάντως είχα ξανθά μαλλιά το ίδιο "θέμα" είχα!
H διαφορα αυτη ειναι ασχετη με τη βαφη και ειναι το φυσιολογικο κιτρινισμα που το αντιμετωπιζεις με silver σαμπουαν. Χωρις silver τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα και 2 λεπτα πανω στο κεφαλι τα μαλλια μου γινονταν ενα δραμα :whistle:
Αυτο ομως δεν ειναι το ιδιο με το θεμα που αντιμετωπιζει η κοπελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
H διαφορα αυτη ειναι ασχετη με τη βαφη και ειναι το φυσιολογικο κιτρινισμα που το αντιμετωπιζεις με silver σαμπουαν. Χωρις silver τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα και 2 λεπτα πανω στο κεφαλι τα μαλλια μου γινονταν ενα δραμα :whistle:
Αυτο ομως δεν ειναι το ιδιο με το θεμα που αντιμετωπιζει η κοπελα.

Σταμάτησα να χρησιμοποιώ silver απ' όταν άλλαξα τόνο στο ξανθό και το έκανα πιο..γλυκό!:P
Είναι γεγονός όμως οτι το silver βοηθάει!
Παρ''ολα αυτά επιμένω ότι δεν μπορούν όλα τα μαλλιά να γίνουν (και να παραμείνουν) άσπρο-ξανθό.
Ένα μαλλί μαύρο σε τόνο 2 ή 3 δεν μπορεί να γίνει 12 και σίγουρα όχι με την πρώτη φορά! Επίσης το κιτρίνισμα της ρίζας που λες είναι γιατί εκτός απο την φυσική φθορά, φεύγει με τα λουσίματα και το ρεφλέ και φυσικά απο κάτω μένει το κίτρινο που προέκυψε απο το ντεκαπαζ!

Αυτά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Σταμάτησα να χρησιμοποιώ silver απ' όταν άλλαξα τόνο στο ξανθό και το έκανα πιο..γλυκό!:P
Είναι γεγονός όμως οτι το silver βοηθάει!
Παρ''ολα αυτά επιμένω ότι δεν μπορούν όλα τα μαλλιά να γίνουν (και να παραμείνουν) άσπρο-ξανθό.
Ένα μαλλί μαύρο σε τόνο 2 ή 3 δεν μπορεί να γίνει 12 και σίγουρα όχι με την πρώτη φορά! Επίσης το κιτρίνισμα της ρίζας που λες είναι γιατί εκτός απο την φυσική φθορά, φεύγει με τα λουσίματα και το ρεφλέ και φυσικά απο κάτω μένει το κίτρινο που προέκυψε απο το ντεκαπαζ!

Αυτά!:P
Το να φευγει με τα λουσιματα το ρεφλε και να μενει το κιτρινο ειναι απολυτα φυσιολογικο, δεν μπορω ομως να δικαιολογησω το οτι καποιος κανει ντεκαπαζ και φευγει απο το κομμωτηριο με ηδη κιτρινη ριζα(που αυτο το προβλημα εχει η κοπελα)
Ενα μαλλι με τοσο σκουρο τονο θα χρειαστει διπλη ντεκαπαζ γιατι η μια δεν θα του κανει τιποτα. Σε αυτο το μαλλι ομως προσωπικα δεν θα εκανα καθαρο ξανθο ή ασπρο, γιατι το ταλαιπωρεις παρα πολυ χωρις λογο, ολα ομως γινονται. Το πως παραμενει ενα μαλλι ασπρο-ξανθο, εξαρταται απο πολλους παραγοντες, απο τη ριζα, απο το σιλβερ σαμπουαν, απο τη μαρκα του σιλβερ και πως "καθεται" στο δικο σου μαλλι κλπ. Υπηρχαν επισης πελατισες που στις 15 μερες πηγαιναν παλι για ρεφλε γιατι ειχαν πολυ σκουρα βαση και κιτρινιζαν(που θα το εκανα, αν ειχα τετοιο μαλλι και ηθελα οπωσδηποτε καθαρο ξανθο-ασπρο, γιατι το κιτρινο το απεχθανομαι.)

αυτα κι απο μενα! Οτι αλλο θες mindcircus, ρωτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι να κουρευτώ καρέ, μέχρι τους ώμους αλλά εκτός από αυτό θα ήθελα να κάνω και κάτι άλλο όμως δεν ξέρω τι ακριβώς. Τι λέτε εσείς; Καμία ροζ ή μωβ ανταύγεια; Φράντζα ή αφέλειες; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
κοψε αφελειες και κανε μωβ ανταυγειες.αν ειναι και ανοιχτοχρωμα τα μαλλια σου θα ειναι πολυ ωραια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
κοψε αφελειες και κανε μωβ ανταυγειες.αν ειναι και ανοιχτοχρωμα τα μαλλια σου θα ειναι πολυ ωραια

Είναι σκούρο καστανό προς λίγο σκούρο πορτοκαλί στις άκρες, τα είχα βάψει μια περίοδο -μου χε κολλησει- και τώρα ειναι ετσι. Βέβαια και σε ακουροχρωμα ίσως να ναι ωραια, αν δεν το επιδιώξω δεν θα ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Είναι σκούρο καστανό προς λίγο σκούρο πορτοκαλί στις άκρες, τα είχα βάψει μια περίοδο -μου χε κολλησει- και τώρα ειναι ετσι. Βέβαια και σε ακουροχρωμα ίσως να ναι ωραια, αν δεν το επιδιώξω δεν θα ξέρω.
ωραια ειναι και σε σκουροχρωμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Καλό φαίνεται πράγματι, μόνο που εγώ δεν έχω σκοπό να το κάνω σε τόσο μαλλί, μια τούφα σκεφτόμουνα. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Είναι σκούρο καστανό προς λίγο σκούρο πορτοκαλί στις άκρες, τα είχα βάψει μια περίοδο -μου χε κολλησει- και τώρα ειναι ετσι. Βέβαια και σε ακουροχρωμα ίσως να ναι ωραια, αν δεν το επιδιώξω δεν θα ξέρω.
Βασικά,οι άκρες σου καροτίζουν;
Εγώ έχω τριχρωμία (φυσική) μπροστά στι ρίζα είναι ξανθά πίσω καστανά σκούρα το ενδιάμενο καστανο-πορτοκαλιά και οι άκρες μελί και καροτί κάποιες. Δεν ξέρω πώς το κατάφερα. Σκέψου και ombre Μαρία!:)
Εγώ από εβομάδα θα πάω να τα κάνω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Βασικά,οι άκρες σου καροτίζουν;
Εγώ έχω τριχρωμία (φυσική) μπροστά στι ρίζα είναι ξανθά πίσω καστανά σκούρα το ενδιάμενο καστανο-πορτοκαλιά και οι άκρες μελί και καροτί κάποιες. Δεν ξέρω πώς το κατάφερα. Σκέψου και ombre Μαρία!:)
Εγώ από εβομάδα θα πάω να τα κάνω.:D

Θα λεγα πως είναι ένας συνδιασμός καφέ με πορτοκαλί. :P
Ισως να φταίνε τα γονίδια για αυτή την φυσική τριχρωμία! Οσο για το ombre δεν ξέρω, μπορεί να μην μου πηγαίνει τόσο και μετά να μην θέλω να βγω από το σπίτι με τέτοιο μαλλί αλλά από την άλλη θα κάνω και μια αλλαγή. Θα το σκεφτώ, πάντως μπορείς να το κάνεις και μόνη σου παίρνοντας την κατάλληλη βαφή για ombre, σίγουρα πιο οικονομικό υποθέτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
αν δεν κανεις παντως τις ανταυγειες κανε ομπρε .και εγω εχω καστανα σκουρα και βγηκαν μια χαρα.βεβαια επειδη τα εκανα μονη με το κουτακι για το ομπρε δεν εκανε πολυ μπαμ το αποτελεσμα ειναι σαν φυσικο ξανοιγμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
αν δεν κανεις παντως τις ανταυγειες κανε ομπρε .και εγω εχω καστανα σκουρα και βγηκαν μια χαρα.βεβαια επειδη τα εκανα μονη με το κουτακι για το ομπρε δεν εκανε πολυ μπαμ το αποτελεσμα ειναι σαν φυσικο ξανοιγμα..

Αχα, εγώ πιστεύω πως στα μαλλιά αν ειναι να κάνεις μια τεράστια αλλαγή πχ από μαύρα να τα κάνεις ξανθά ας πουμε, καλυτερα να ναι μικρές οι αλλαγές καθε φορα και οχι αμεσως, φαινεται καπως. Μια συμμαθήτρια μου απο κάστανα τα εβαψε μαύρα και οσο να ναι ηταν εντελώς διαφορετική. Στην αρχή ούτε που την αναγνώρισα. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
ισα ισα που πρεπει να ειναι σταδιακη γιατι αλλιως θα καει με την ντεκαπαζ και αυτα..το κακο με τα χρωματα ειναι οτι δεν ξερεις αν θα σου πηγαινουν.εγω μετα το ομπρε θα τα αφησω καιρο για να τα ξαναβαψω γιατι οσο και να το κανεις το αβαφο μαλλι ειναι πιο υγειες και μακραινει ευκολοτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Θα λεγα πως είναι ένας συνδιασμός καφέ με πορτοκαλί. :P
Ισως να φταίνε τα γονίδια για αυτή την φυσική τριχρωμία! Οσο για το ombre δεν ξέρω, μπορεί να μην μου πηγαίνει τόσο και μετά να μην θέλω να βγω από το σπίτι με τέτοιο μαλλί αλλά από την άλλη θα κάνω και μια αλλαγή. Θα το σκεφτώ, πάντως μπορείς να το κάνεις και μόνη σου παίρνοντας την κατάλληλη βαφή για ombre, σίγουρα πιο οικονομικό υποθέτω.
Ναι,αλλά προσωπικά δε σκαμπάζω από βαφές οπότε προτιμάω το "σίγουρο τρόπο".:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
για ψαλιδι ισιωματος ποια μαρκα ειναι καλυτερη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ηλιαννα και Λουκουμα, δεν ξερω αν κανω ντεκαπαζ στη ριζα, το πιστευετε;
Εγω απλως μπαινω, λεω αυτο που θελω και καθομαι. Μαλλον θα επρεπε να ρωταω τι μου βαζουν.
Οπου ναναι θα τα βαψω, θα ρωτησω την κομμωτρια να μου πει και θα σας ξαναγραψω.
Σας ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemis1996

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Όσες έχετε κάνει όμπρε το κάνατε μόνες ή σε κομμωτήριο; Σκέφτομαι να κάνω τις άκρες ξανθές-μελί αλλά δεν ξέρω αν μου έχω εμπιστοσύνη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
ισα ισα που πρεπει να ειναι σταδιακη γιατι αλλιως θα καει με την ντεκαπαζ και αυτα..το κακο με τα χρωματα ειναι οτι δεν ξερεις αν θα σου πηγαινουν.εγω μετα το ομπρε θα τα αφησω καιρο για να τα ξαναβαψω γιατι οσο και να το κανεις το αβαφο μαλλι ειναι πιο υγειες και μακραινει ευκολοτερα
αα να και κάτι που έμαθα δεν το ήξερα, ε καλά ναι οι βαφές είναι χημικά :P :hehe:

Ναι,αλλά προσωπικά δε σκαμπάζω από βαφές οπότε προτιμάω το "σίγουρο τρόπο".:)
Ε λογικό, έτσι θα βγει και σωστό ενώ αν το κάνεις μόνη σου που δεν ξέρεις κιόλας πιθανόν να μην πετύχει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top