Γιατί δεν έχω πια Facebook

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Συγγνωμη αλλα κι εγω πιστευω οτι ειναι μια μοδα αντιδρασης και θα περασει. Θα συμφωνησω οτι δεν φταιει το εργαλειο αν δεν ξερεις πως θα το χρησιμοποιεις. Υπαρχουν καμμενοι που λιωνουν στα παιχνιδια του Facebook, ανεβαζουν 15,000 φωτογραφιες απο την εξοδο της προηγουμενης βραδιας, γραφουν αμπελοφιλοσοφιες κλπ. Επειδη ομως υπαρχουν ατομα που ειναι εξαρτημενα απο το Facebook, δεν φταιει το Facebook!!!! Αν εσυ το χρησιμοποιεις σωστα, ειναι ενα εργαλειο οπως και ολα τα αλλα. Μπορεις εχοντας Like σε ενημερωτικες σελιδες (κι οχι μονο στο 9GAG) να βλεπεις ολα τα τελευταια νεα σε μια και μονο σελιδα χωρις να ψαχνεις ενα ενα τα σαιτ, να σχολιαζεις ειδησεις, οπως ειπαν παιδια πιο πριν πλεον στα γκρουπ των σχολων υπαρχουν ολα τα τελευταια νεα για τη σχολη (αναπληρωσεις, ανακοινωσεις κλπ), αποριες για εργασιες, μπορεις να μιλησεις με τους γνωστους σου, να βρεις ατομα με τα οποια ειχες χαθει και ουτω καθεξης. Αν ξερεις να το χρησιμοποιησεις ειναι μια χαρα σελιδα. Τωρα οντως ειναι ενοχλητικο να βγαινεις και ολοι να καθονται καρφωμενοι στα κινητα τους αλλα σιγα σιγα περναει κι αυτο.

Αν θες να ξεχωρισεις απο τη μαζα, κανε κατι δημιουργικο, οχι αντιδραστικο. Το να λες ποσο ξεχωριστος εισαι που δεν εχεις Facebook, Google + κλπ δεν σε κανει πραγματικα ξεχωριστο, απλα πουλας μουρη οτι δν ανηκεις στις αμυαλες μαζες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Από τα μεγαλύτερα ψέμματα που γράφονται ως επιχειρήματα υπέρ του φβ!!!!!

Μίλα για τον εαυτό σου. Ο μόνος λόγος που απέκτησα πριν μερικούς μήνες fb ήταν για να είμαι up to date με το τι συμβαίνει στο πανεπιστήμιό μου, καθώς μέχρι τότε ήμουν ανενημέρωτος ή έμενα πίσω σχετικά με πολλά πράγματα που ήδη έπρεπε να είχα κάνει. Επίσης είναι με διαφορά ο πιο γρήγορος τρόπος οργάνωσης για γκρουπάκια μέσα στην πανεπιστημιακή κοινότητα. Έχοντας επίγνωση της αντικοινωνικότητάς μου, χωρίς αυτού του είδους την ενημέρωση μάλλον θα περνούσα όλο το χρόνο στο δωμάτιό μου. Πέρα από αυτά, δεν ανεβάζω ή ποστάρω τίποτα γιατί δεν χρειάζεται, μιλάω με 2-3 άτομα max, με άλλα λόγια την ίδια δουλειά θα έκανε κάποιος στο skype. Ούτε skype βασικά, steam θα 'λεγα.

Για όσους το αποφεύγουν με τη δικαιολογία παραβίασης απορρήτου, news flash, από τη στιγμή που βρίσκεστε στο διαδίκτυο αυτή η ασφάλεια παίρνει ένα ερωτηματικό (; ). Το fb δεν είναι παρά ένα κομμάτι του.

Υπάρχει και το άλλο - έχουμε μια από την Ουκρανία η οποία χρόνια τώρα (δεκαετίες, βασικά) φροντίζει τη γιαγιά μας. Τα τελευταία χρόνια δε μπορεί ούτε να κουνηθεί σχεδόν, ούτε να κάνει οποιαδήποτε βασική λειτουργία από μπάνιο μέχρι τουαλέτα, οπότε η εν λόγω κοπέλα την προσέχει 24/7. Εξ αιτίας αυτού είναι κλειδωμένη εδώ και πόσα χρόνια σε ένα διαμέρισμα στην Αθήνα, με μηδαμινή επαφή με οικογένεια ή φίλους της. Τον τελευταίο καιρό που την είχε πιάσει κάτι σαν κατάθλιψη μαζέψαμε λεφτά να της πάρουμε tablet και της φτιάξαμε μεταξύ άλλων fb και skype. Την βλέπω τώρα συχνά να συνδέεται, να βρίσκει και να μιλάει χαρούμενη με συγγενείς / φίλους από τη χώρα της, να ανεβάζει φωτογραφίες του εαυτού της, να κάνει τέλος πάντων κάτι που να την ευχαριστεί. Το έχει σαν διέξοδο, δηλαδή.

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και πάμπολλα διαφορετικά παραδείγματα. Πριν βιαστείτε να κρίνετε τον άλλον λοιπόν, σκεφτείτε λίγο πέρα από τον εαυτό σας.

Bottom line, ο καθένας κάνει αυτό που τον ευχαριστεί στο διαδίκτυο. Δε χρειάζονται ούτε τζάμπα περηφάνειες που δεν κάνετε κάτι που το κάνουν άλλοι, ούτε αισθήματα κατωτερότητας μήπως μένετε στην απέξω από τον κοινωνικό σας περίγυρο, από τη στιγμή που όλα είναι θέμα ελεύθερης επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Το τι έχουν δει τα ματάκια μου σε αυτό το θέμα είναι απίστευτο!!! Έχετε δαιμονοποιήσει το facebook όσο δεν παίρνει (και κάποιο αγιοποιούν άλλα μέσα όπως σκάιπ ,στέκι και δεν ξέρω κι εγώ ποιο άλλο). Το ότι μερικά άτομα θέλουν να βγάλουν όλη τη ποζεριά που φυλάνε μέσα τους στο facebook (φωτογραφίες,τσεκ ιν και δε συμμαζεύεται) δεν είναι ευθύνη του μέσου αλλά του εκάστοτε χρήστη.Το ότι σου δίνει κάποιες δυνατότητες όπως το να κάνεις τσεκ ιν ας πούμε δεν σημαίνει ότι ΠΡΈΠΕΙ να τις χρησιμοποιήσεις,ή αν τις χρησιμοποιείς δεν πρέπει να το κάνεις παντού και πάντα.

Τα πλεονεκκτήματά του είναι αναμέτρητα,αλλά ας πάρουμε τρία κορυφαία παραδείγματα:
1.Μπορείς να επικοινωνήσεις με φίλους που δεν βάζουν κάρτα/όταν δεν έχεις κάρτα
2 Δημοσιεύονται πληροφορίες για τη σχολή/σχολείο από συμφοιτητή/συμμαθήτρια
3.Μπορείς να ενημερωθείς για κάποιο προϊόν ενός καταστήματος ή για κάτι που ενδιαφέρει κάποιον άλλον με το που ανέβει
νοουτ:ακόμη και αν τα αρνηθείτε τα πλεονεκτήματα αυτά δεν εξαφανίζονται

Επίσης εσείς που λετε ότι:στο facebook δεν υπάρχουν προσωπικά δεδομένα(μάθαμε μια φράση και την πετάμε από εδώ και από εκεί),για πείτε μου,σε ποιο μέσο υπάρχουν προσωπικά δεδομένα; Στο τηλέφωνο (κινητό και σταθερό) ;Χαχα ας γελάσω!Διάφοροι τραπεζικοί,τύποι για έρευνες, ή και ανώμαλοι πως βρίσκουν το τηλέφωνό σας;Οι διαφημιστές την διεύθυνσή σας; Το ξέρετε ότι ακόμη και από το πισί αν μπείτε και πληκτρολογήσετε ένα όνομα στον χρυσό οδηγό(εγώ το έχω κοιτάξει στο 11888) βγαίνει τηλέφωνο και διεύθυνση;Μόνο αν πάτε να μείνετε σε καμιά σπηλιά σε κανένα ξέφωτο δεν πρόκειται να υποκλέψουν ΠΟΤΈ προσωπικά σας δεδομένα.Το facebook είναι ένα ακόμη μέσο επικοινωνίας από το οποίο μπορούν να διαρρεύσουν κάποιες πληροφορίες όπως και σε κάθε άλλο μέσο) και αν είσαι και λίγο αφελής θα διαρρεύσουν πολύ περισσότερες.

Κάτι ακόμη:είδα παραπάνω κάποιος να λέει ότι οι ρυθμίσεις να είσαι αόρατος κι έτσι δεν έχουν νόημα γιατί πάλι θα σε βρουν. Εμένα μια φίλη μου έχει κάνει κάτι ρυθμίσεις και :ούτε μπορείς να τη βρεις στην αναζήτηση,αυτή μπορεί να σε βρει και μόνο αν είστε ήδη φίλοι μπορείς να τη βρεις στην αναζήτηση,δεν έχει βάλει στο προφίλ της κανένα προσωπικό στοιχείο,αλλά και πάλι οι φίλοι της είναι όλοι κσλοί της φίλοι οπότε δεν θα έτρεχε κάτι αν είχε βάλει. Οκ αν είσαι ξέρω γω χακερ ή δουλέυεις στην εταιρία του facebook or something και θες οπωσδήποτε να την βρείς θα τη βρεις,αλλά έτσι προστατεύεται από διάφορους αδιάκριτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Για το μόνο πράγμα που ευγνωμονώ το '' βιβλίο της φάτσας'' είναι το ότι μπόρεσα να βρω και να επικοινωνήσω με συμμαθητές μου από το δημοτικό που δε θα μπορούσα σε καμία άλλη περίπτωση.
Παρόλα αυτά πιστεύω ότι μερικές από τις λειτουργίες του είναι άχρηστες! Όπως για παράδειγμα το ''τσεκ ιν''...Θαρρείς και με ενδιαφέρει εμένα που είχε πάει ο χρήστης τάδε Σάββατο βράδυ! Αν βρήκε τραπέζι στην Πάολα και στον Παντελίδη και το πόσο γαμάτα πέρασε ακούγοντας τον ατάλαντο!
Πολύ σωστά....εμείς το έχουμε καταντήσει έτσι. όμως σκεφτείτε ότι το φβ σε ωθεί να το χρησιμοποιήσεις με αυτό το τρόπο! Όλες οι λειτουργίες του βασίζονται στη δημοσίευση και στη κοινοποίηση στοιχείων όπως και πολλά άλλα μέσα επικοινωνίας...(άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερο).
Σε όλους ή τουλάχιστον στους περισσότερους αρέσει το θεαθήναι και οι φανφάρες... και το φβ δίνει τη καλύτερη πάσα για τέτοιου είδους πράγματα!
Πλέον δεν διαθέτω φβ διότι έχω βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια! Ο κάθε ένας το χρησιμοποιεί για να δειχθεί και να ''αποδείξει'' ότι περνάει καλά και ότι είναι κοινωνικός και πολλά άλλα ... θαρρείς και όλοι μας νοιαζόμαστε ή περιμένουμε από αυτό το μέσο για να ανακαλύψουμε το τι είναι ο άλλος. Άνετα μπορώ να πλασαριστώ σαν κάτι το οποίο δεν είμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Καλά,Ναουσαίε,μου θυμίζεις έντονα τη Lacta.
Κάθε φορά που πηγαίνω στο σουπερμάρκετ και βλέπω μια καινούρια,απροσδόκητη ιδέα της Lacta,my mind is totally blown.
Έτσι συμβαίνει και με εσένα,κάθε φορά που βλέπω κάτι ποστ σου σε θρεντ,my mind επίσης is totally blown.

Αυτό το θρεντ με προβλημάτισε αρκετά.Όχι τόσο οι ιστορίες εθισμένων στο φβ,αλλά οι ''αντιδραστικοί'' που ενώ δεν έχουν λογαριασμό στο φβ,αποτελούν τη μερίδα των ενεργών μελών στο παρόν φορουμ+διαθέτουν ένα ''ταπεινούλικο'' Skype.
Είστε άραγε όντως τόσο επαναστάτες όσο πιστεύετε; Χμμ;:redface:

Γιατί στις μέρες μας,πόσο μάλλον σε αυτό το φορουμ,πρέπει να υπάρχει ΤΟ 1 ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ.
Το απόλυτα σωστό+αγνό,ενώ από την άλλη καραδοκεί το ψεύτικο+υπερβολικό;
Δηλαδή ή πρέπει να έχεις φβ με 3.000 φωτοζ και εκατοντάδες τσεκ ιν,άρα εισαι επιφανειακός και δεν έχεις ζωή,ή να μην έχεις καθολου προφιλ και να κοκορεύεσαι για την σεμνή και μη μαζοποιημένη ζωή που κάνεις.

Το αστείο σε όλη την υπόθεση είναι οι σύντομες ''κραυγές διαφορετικότητας'' που δινει ο Ναουσαίος,ενώ η Ντάλι τις αποκρούει με εκτενεις,σοβαρές απαντήσεις.Και γιατί να μη συγκρίνουμε το φορουμ αυτό με το φβ; Μεσα κοινωνικής δικτύωσης είναι και τα 2.Άσχετο είναι να συγκρίνεις το iphone 5c με το Dell inspiron. :confused:

Άσε που πριν απο λίγο καιρό το ischool κόντευε να παραλληλιστεί με το διαβολικό φβ.
Θρεντ που ανανεώνεται με 10 φωτο/σεκοντ,σχολια κατω απο τη φωτο ''Σ'ευχαριστώ πολύ αγαπη μου<3'',ένα άλλο θρεντ που αναφεραμε υποθετικά ζευγαράκια που κυκλοφορουν στο στεκι.
Αυτο δηλαδή τί ήταν;
Και μην ξεχνάς Ναουσαίε,εκεί συμμετείχες αρκετά.:P Και το assίνι σου είδαμε,και τη χαρά σου για τα κολακευτικά σχόλια.

Αυτό δεν είναι οικιοθελής παραβίαση της προσωπικής ζωής; Ή μήπως οχι;

Για να το καταλάβουμε,αν γράφεις 15k μηνύματα σε ενα φορουμ,αυτό σημαίνει οτι έχεις ζωή.
Ενώ αν έχεις φβ,η ζωή σου είναι ανύπαρκτη.
Και το Skype τί είναι; Και αυτό το διαθέτουν εκατομμύρια χρήστες.Εκεί γιατί δεν πάτε κόντρα στο σύστημα;


Αλλά αυτό που με τσάκισε,είναι το ποστ του Δία.
Δία,ω Δία,σε αγαπώ μα αυτό με ξεπέρασε.Παλαιότερα μας αποκάλυψες οτι ειχες 2 πλαστά προφιλ,ένος κοριτσιού και ενός αγοριού.Frankly,προτιμώ μια τύπισσα που κάνει 200 δημοσιεύσεις τη μέρα,παρά να αιωρούνται κάτι τέτοια προφιλ στην κοινότητα του φβ.Αλλά σαν να μην έφτανε αυτό,μας γράφεις οτι έχεις και ένα ανώνυμο,άοσμο,άχρωμο προφιλ που το διατηρείς μέχρι σήμερα.Και καπάκι μας αναφέρεις τα βλέμματα των άλλων όταν μαθαίνουν οτι δεν έχεις φβ,σαν να βλέπουν εναν ''απολίτιστο'' μπροστά τους.
Μα αφού δεν τους λες την αλήθεια. :P

Ώρες ώρες εσείς που δεν έχετε προφίλ στο φβ,μου θυμίζετε τους χορτοφάγους+τους μη καπνιστές.
Στις 10 προτάσεις,οι 14 θα είναι ''Αχου,είμαι χορτοφάγος,δεν αντέχω το κρέας'',''Ω,ποσο σιχαίνομαι αυτούς που καπνίζουν,εγώ θα ζήσω περισσότερο''.

Well,κάποιοι θα πουν οτι τώρα κάνω ανοικτές προσωπικές επιθέσεις,μα θέλετε να επεκτείνω το θεμα σε κοινωνική κλίμακα;
Βαφτιζετε τους εαυτούς σας (κατα βάθος) ως επαναστάτες της σημερινής εποχής.
Δεν αρκεί να απέχεις από το φβ όμως. :(
Αυθεντικός επαναστάτης(τουλάχιστον στην ηλικία μας) είναι εκείνος που θα ορθώσει το ανάστημά του για να υπερασπιστεί έναν αδικημένο συμμαθητή,που θα αντιμιλήσει σε έναν αυθαίρετο καθηγητή.Ή τελοσπανδωνε,έναν συνάνθρωπο που χρειάζεται μια τρανταχτή υποστήριξη,την ώρα που οι γύρω εκούσια αγνοούν,''για να μη μπλέξουν''.
Είχα πολλούς συμμαθητές που δεν είχαν φβ,αλλά η ''επανάστασή'' τους ξεκινούσε και συγχρόνως σταματούσε εκεί.

Κάντε αυτήν την διαφορά επιτέλους.
Γιατί μπορεί να μην έχεις αγγίξει ποτέ το facebook,αλλά guess what,πάλι να μην έχεις ζωή.
Επειδή σε όλα τα υπόλοιπα συμβάντα γύρω σου να μένεις οικτρά παθητικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
Αλλά αυτό που με τσάκισε,είναι το ποστ του Δία. Δία,ω Δία,σε αγαπώ μα αυτό με ξεπέρασε.Παλαιότερα μας αποκάλυψες οτι ειχες 2 πλαστά προφιλ,ένος κοριτσιού και ενός αγοριού.Frankly, προτιμώ μια τύπισσα που κάνει 200 δημοσιεύσεις τη μέρα,παρά να αιωρούνται κάτι τέτοια προφιλ στην κοινότητα του φβ. Αλλά σαν να μην έφτανε αυτό,μας γράφεις οτι έχεις και ένα ανώνυμο,άοσμο,άχρωμο προφιλ που το διατηρείς μέχρι σήμερα.Και καπάκι μας αναφέρεις τα βλέμματα των άλλων όταν μαθαίνουν οτι δεν έχεις φβ,σαν να βλέπουν εναν ''απολίτιστο'' μπροστά τους. Μα αφού δεν τους λες την αλήθεια.
Κι εγώ σ' αγαπώ καλή μου, αλλά με αδικείς. Ναι ομολόγησα κάποιες αμαρτίες μου τις οποίες διέπραξα όταν πήγαινα στην Α λυκείου. Δε νομίζω ότι αυτά δεν συμβαίνουν και μη μου πεις ότι είμαι ο μόνος που έχει κάνει κάτι τέτοιο. (Ο αναμάρτητος πρώτος το mouse βαλέτω). Για το άλλο θέμα, το ξέρεις πολύ καλά ότι υπάρχουν χρήσιμες ανοικτές σελίδες στο fb που όμως για να τις δεις πρέπει να έχεις λογαριασμό, π.χ. σχετικά με τη σχολή μου.Έτσι αναγκάστηκα να δημιουργήσω ένα προφίλ. Είναι εντελώς λευκό, δεν έχει ούτε στοιχεία, ούτε φίλους, ούτε εικόνες, ούτε τίποτα. Δεν γράφω ποτέ με αυτό ούτε κάνω "like" και το έχω μόνο για να μπαίνω σε κάποιες ανοικτές κοινότητες. Δεν ξέρω γιατί αυτό το θεωρείς παράπτωμα. Στα υπογραμμισμένα αντιστρέφεις την πραγματικότητα. Με θεωρείς υπόλογο, ακριβώς επειδή είπα όλη την αλήθεια.
Υ.Γ. Θα συνεχίσω να σ' αγαπώ, αλλά ξανασκέψου όσα έγραψες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Αυτό το θρεντ με προβλημάτισε αρκετά.Όχι τόσο οι ιστορίες εθισμένων στο φβ,αλλά οι ''αντιδραστικοί'' που ενώ δεν έχουν λογαριασμό στο φβ,αποτελούν τη μερίδα των ενεργών μελών στο παρόν φορουμ+διαθέτουν ένα ''ταπεινούλικο'' Skype.
Είστε άραγε όντως τόσο επαναστάτες όσο πιστεύετε; Χμμ;:redface:

Δεν νομίζω να είναι αντιδραστικό να υπερασπίζεσαι και να λες την άποψή σου, όποια κι αν είναι αυτή. Επειδή δε ξέρω τα άλλα μέλη θα αναφερθώ σε μένα προσωπικά. Έχω στο "ενεργητικό μου" (:P) περίπου 375 μηνύματα και είμαι μέλος στο φόρουμ περίπου αν θυμάμαι καλά 1,5 χρόνο. Κατά μέσο όρο συνεπώς γράφω την ημέρα ένα (1) μήνυμα - απάντηση, από τα οποία τα περισσότερα αφορούν μαθήματα λυκείου- σχολές, αθλητική κουβεντούλα, track of the day, και ψυχιατρική- αυτισμός. Πραγματοποίησα εγγραφή για να πληροφορηθώ σχετικά με την προφορική εξέταση στις Πανελλαδικές και αργότερα με σκοπό να ενημερώσω όσους περισσότερους μπορώ για το αυτιστικό φάσμα. Στο chat δεν έχω συμμετάσχει ποτέ και ούτε θέλησα να το κάνω. Άμα ήθελα τσατ θα άνοιγα λογαριασμό σε κάποιο πραγματικό σάιτ κοινωνικής δικτύωσης και όχι σε ένα φόρουμ μαθητών-φοιτητών που η κύρια λειτουργία του είναι η ανταλλαγή απόψεων σε ζητήματα της καθημερινότητας και η λήψη απαντήσεων πάνω σε εκπαιδευτικά θέματα. Τις υπόλοιπες δυνατότητες που προσφέρει απλά τις αγνοώ. Θα μου πεις γιατί δεν κάνεις το ίδιο με το Facebook , θα σου πω πως το θεωρώ επικίνδυνο από πολλές απόψεις (τόσα ακούγονται) αλλά και αδύναμο να με βοηθήσει σε όσα ζητούσα. (Τα ανέφερα παραπάνω ) Άλλωστε είναι διαφορετικό ένα φόρουμ( διαδικτυακός τόπος συνάθροισης ιδεών) ,από το Facebook που ο σκοπός ύπαρξής του είναι τελείως διαφορετικός και σχετίζεται με τη γνωριμία κυρίως ανθρώπων και σύντομης συνομιλίας γνωστών (και μη) που αντικαθιστά απλά τη face to face επικοινωνία, με την ανάρτησης προσωπικών στιγμών (φωτό),με γελοία παιχνίδια κλπ. Δεν κατηγορώ όποιον έχει facebook πχ, απλά σε εμένα δεν ταιριάζει, στον χαρακτήρα μου, στην εν γένει ιδεολογία μου.
Και ναι, έχω Skype με 4 επαφές ( οικογένεια, κολλητή, ξάδερφος και θείος στο Λονδίνο) για να μπορώ να κάνω βιντεοκλήση και να μιλώ μαζί τους και να τους βλέπω δωρεάν αφού μένω μακριά και από τους τέσσερις. Το Σκάιπ δεν είναι σε καμία περίπτωση facebook , και πες μου ειλικρινά αν η χρήση που του κάνω είναι καταχρηστική ή έχει το χαρακτήρα της δικτύωσης. ( θυμίζω 4 άτομα! ) Γι αυτό και θεωρώ αστειευόμενη το λογαριασμό μου στο σκάιπ "ταπεινό".


Γιατί στις μέρες μας,πόσο μάλλον σε αυτό το φορουμ,πρέπει να υπάρχει ΤΟ 1 ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ.
Το απόλυτα σωστό+αγνό,ενώ από την άλλη καραδοκεί το ψεύτικο+υπερβολικό;
Δηλαδή ή πρέπει να έχεις φβ με 3.000 φωτοζ και εκατοντάδες τσεκ ιν,άρα εισαι επιφανειακός και δεν έχεις ζωή,ή να μην έχεις καθολου προφιλ και να κοκορεύεσαι για την σεμνή και μη μαζοποιημένη ζωή που κάνεις.
Δεν μου αρέσουν τα άκρα. Αλλά επειδή οι περισσότεροι άνθρωποι δυσκολεύονται να κρατούν μέτρο τείνουν να γίνονται υπερβολικοί και απόλυτοι ενίοτε. Και όσο για το "να κοκορεύεσαι", δεν νομίζω να το έπραξε κανείς πέρα από τα πλαίσια αστεϊσμού και απλή δήλωσης της προσωπικής γνώμης-επιλογής πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Και γιατί να μη συγκρίνουμε το φορουμ αυτό με το φβ; Μεσα κοινωνικής δικτύωσης είναι και τα 2. :confused:
Νομίζω αιτιολόγησα παραπάνω τη διαφορά τους, καθώς επίσης και της χρήσης που τουλάχιστον εγώ προσωπικά ασκώ.

Άσε που πριν απο λίγο καιρό το ischool κόντευε να παραλληλιστεί με το διαβολικό φβ.

Αυτό δεν είναι οικιοθελής παραβίαση της προσωπικής ζωής; Ή μήπως οχι;
Δεν ήξερα γι αυτό τον παραλληλισμό. Προσωπικά εγώ τα μόνα στοιχεία που έχω εδώ είναι η ηλικία μου και ένα ημιψευδώνυμο.

Για να το καταλάβουμε,αν γράφεις 15k μηνύματα σε ενα φορουμ,αυτό σημαίνει οτι έχεις ζωή.
Ενώ αν έχεις φβ,η ζωή σου είναι ανύπαρκτη.
Εδώ συμφωνώ.



Αλλά αυτό που με τσάκισε,είναι το ποστ του Δία.
Δία,ω Δία,σε αγαπώ μα αυτό με ξεπέρασε.Παλαιότερα μας αποκάλυψες οτι ειχες 2 πλαστά προφιλ,ένος κοριτσιού και ενός αγοριού.Frankly,προτιμώ μια τύπισσα που κάνει 200 δημοσιεύσεις τη μέρα,παρά να αιωρούνται κάτι τέτοια προφιλ στην κοινότητα του φβ.Αλλά σαν να μην έφτανε αυτό,μας γράφεις οτι έχεις και ένα ανώνυμο,άοσμο,άχρωμο προφιλ που το διατηρείς μέχρι σήμερα.Και καπάκι μας αναφέρεις τα βλέμματα των άλλων όταν μαθαίνουν οτι δεν έχεις φβ,σαν να βλέπουν εναν ''απολίτιστο'' μπροστά τους.
Μα αφού δεν τους λες την αλήθεια. :P
Και εδώ συμφωνώ.

Ώρες ώρες εσείς που δεν έχετε προφίλ στο φβ,μου θυμίζετε τους χορτοφάγους+τους μη καπνιστές.
Στις 10 προτάσεις,οι 14 θα είναι ''Αχου,είμαι χορτοφάγος,δεν αντέχω το κρέας'',''Ω,ποσο σιχαίνομαι αυτούς που καπνίζουν,εγώ θα ζήσω περισσότερο''.

Και εγώ πχ δεν καπνίζω, αλλά δεν σιχαίνομαι όσους το κάνουν. Προφανώς και στο συγκεκριμένο θέμα δεν είναι ώριμοι αρκετά για να προστατέψουν την υγεία τους. Και οι φίλοι μου έχουν fb πχ. Ε, και; τι; Θα σταματήσω μήπως να κάνω παρέα μαζί τους; Αν είναι δυνατόν.

Well,κάποιοι θα πουν οτι τώρα κάνω ανοικτές προσωπικές επιθέσεις,μα θέλετε να επεκτείνω το θεμα σε κοινωνική κλίμακα;
Βαφτιζετε τους εαυτούς σας (κατα βάθος) ως επαναστάτες της σημερινής εποχής.
Δεν αρκεί να απέχεις από το φβ όμως. :(
Αυθεντικός επαναστάτης(τουλάχιστον στην ηλικία μας) είναι εκείνος που θα ορθώσει το ανάστημά του για να υπερασπιστεί έναν αδικημένο συμμαθητή,που θα αντιμιλήσει σε έναν αυθαίρετο καθηγητή.Ή τελοσπανδωνε,έναν συνάνθρωπο που χρειάζεται μια τρανταχτή υποστήριξη,την ώρα που οι γύρω εκούσια αγνοούν,''για να μη μπλέξουν''.
Είχα πολλούς συμμαθητές που δεν είχαν φβ,αλλά η ''επανάστασή'' τους ξεκινούσε και συγχρόνως σταματούσε εκεί.

Κάντε αυτήν την διαφορά επιτέλους.
Γιατί μπορεί να μην έχεις αγγίξει ποτέ το facebook,αλλά guess what,πάλι να μην έχεις ζωή.
Επειδή σε όλα τα υπόλοιπα συμβάντα γύρω σου να μένεις οικτρά παθητικός.

Δεν νομίζω να βαφτίζεται κανείς επαναστάτης. Αλλά από την άλλη, δεν μπορείς να ξέρεις εσύ αν εγώ που δεν έχω Fb κάνω και άλλα πράγματα όπως να συμμετέχω σε φιλανθρωπικές οργανώσεις, αν είμαι δραστήρια κοινωνικά, αν έχω μπλέξει πολύ άσχημα( ειδικά στο σχολείο) προκειμένου να υποστηρίξω άτομα που δεν έφταιγαν , αν έχω ορθώσει το ανάστημα μου και ας έχω βρεθεί έτσι με την πλάτη στον τοίχο χωρίς να ευθύνομαι... Όλα αυτά και άλλα πολλά δεν μπορείς να τα ξέρεις, γιατί δεν ξέρεις τον καθένα μας προσωπικά και
γι αυτό δεν μπορείς να μας βάζεις όλους στο ίδιο καζάνι της ψευτοεπανάστασης. Κάποιοι ίσως να είναι, ναι. Κάποιοι όμως ίσως και να βασίζονται σε συγκεκριμένη ιδεολογία και αξίες και να μην ανήκουν στην κατηγορία που περιγράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γκρουπάκι έτους! Όποιος δει πρώτος κάποια ανακοίνωση τη ποστάρει και έρχεται σε όλους μας ειδοποίηση. simple as that. Που είναι το πρόβλημα;


Το πρόβλημα υπάρχει όταν η μόνη πηγή πληροφόρησης σχετικά με τη λειτουργία ενός δημόσιου ιδρύματος είναι μια third party πλατφόρμα την οποία μάλιστα για να χρησιμοποιήσεις πρέπει να φακελωθείς.

Δε καταλαβαίνω μόνο στη δική μας σχολή για το οτιδήποτε σημαντικό προκύψει ( και για διάφορά άλλα ) στέλνεται μήνυμα στο mail της σχολής;

τώρα πέρα απ αυτό το τι διευκολύνει τον καθένα είναι σχετικό οκ.

Αλλα προσωπικά θα προτιμούσα για οτιδήποτε σχετικό με φοιτητικά θέματα να υπάρχει μια πλατφόρμα η οποία θα σχετίζεται άμεσα με τη σχολή και θα ελέγχεται κεντρικά από όλους τους φοιτητές όπως πχ κάποιο online portal.
Και όχι μια κλίκα που δημιούργησε και ελέγχει ο Γιάννης με το Μήτσο σε ένα απόλυτα κερδοσκοπικό και άσχετο site όπως το facebook απλά και μόνο επειδή είναι εύκολο και γρήγορο.

Αλλά οι φοιτητές είναι να οργανώνονται μόνο όταν πρόκειται για εκδρομές στο Bansko.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν με ενοχλεί που κάποιοι θέλετε να κρύβεστε πίσω από το δάχτυλο σας..είναι και αυτό μια ενδιαφέρουσα ασχολία :P Το πόσο ζουν τα παιδιά γύρω μου που είναι όλη μέρα στο φβ στο σπίτι και όταν βγούν έξω έιναι στο φβ από το κίνητο, έχω μάτια να το δω!
Επίσης οι προσωπικές επιθέσεις μου φαίνονται λίγο αδιάφορες και ένας όμορφος τρόπος να κρύψεις το οτι μάλλον κάπου έχεις άδικο..το έχουμε χρησιμοποιήσει όλοι σαν μέθοδο τακτικής και έχει πλάκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Εμενα προσωπικα μου αρεσει το facebook και το θεωρω καλο εργαλειο οταν φυσικα η χρηση του ειναι σωστη και δε γινεται καταχρηση.εχω φιλους μονο οσους γνωριζω προσωπικα.με βοηθησε να βρω παλιους μου συμαθητες που ειχα χαθει εδω και χρονια και γενικοτερα πιστευω πως οταν το facebook χρησιμοποιειται σωστα δεν αποτελει κινδυνο.Το κακο ειναι πως το χρησιμοποιουν πλεον χρηστες ολο και μικροτερης ηλικιας και υπερβαινουν τα ορια πλεον τα μικρα παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vegasmaster

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Βασικά συμφωνώ με το κλείσιμο του Facebook,αν είναι να χάνεις τον χρόνο σου στο ίντερνετ τουλάχιστον δες μία ταινία, παίξε ένα παιχνίδι... προσωπικά ποτέ δεν έκανα φίλους άγνωστους και έτσι δεν εχω πάνω απο 200 φίλους, μία καλή λύση είναι να σβήνεις απο τον τοίχο σου τις αναρτήσεις των ατόμων που δεν σε ενδιαφέρουν, έτσι ο τοίχος μου είναι ίδιος για πολλές ώρες, βλέπω μόνο όσους με ενδιαφέρουν. Κρατάω το ΦΚ μου σε λειτουργία γιατί είναι ο καλύτερος τρόπος να μιλάω με φίλους στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Παίδες,το μήνυμα που θέλω να διαπεράσω μέσω του ποστ μου είναι το εξής:
Ο καθένας από εμάς διαθέτει τη φανταστική δύναμη να μετατρέψει το ischool σε facebook,ή το αντίστροφο.
Για να το διατυπώσω πιο κατανοητά,ας υποθέσουμε οτι θεωρούμε το φβ χαμηλού επιπέδου,ενώ το φορουμ αυτό πιο ψαγμενο.
Λεπόν,μπορεί ενας χρήστης να κάνει το ίδιο ακριβώς ενοχλητικό update,να ποστάρει 100 μηνύματα/μέρα,για να γράφει μόνο και μόνο για να αυξήσει το μετρητή μηνυμάτων του.(οκ,ευτυχώς που δεν έχουμε εδώ τσεκ-ιννννννννννν :angry: )
Come on,υπάρχουν ή υπήρχαν αρκετά τέτοια ενοχλητικά μέλη,που έπρατταν έτσι.
Και αντιστρόφως,μπορείς να κάνεις στο φβ όσα θα μπορούσες να κάνεις και στο ischool ή στο e-steki.
Για παράδειγμα,έχω 2-3 τυπάκια,που δεν τα γνωρίζω προσωπικά,αλλά χαίρομαι να ανταλλάζουμε απόψεις κοινωνικού,πολιτικού,αθλητικού ή ότι άλλου περιεχομένου μπορείτε να φανταστείτε (φιλίες,απλές καθημερινές λεπτομέρειες της ζωής) με μεγάλη δόση χιούμορ,την ώρα που μια μεγάλη μερίδα της νεολαίας επιλέγει το ανελέητο,ανουσιο check-in.
Τί να τους πω; ''Ελάτε στο ischool που είναι ο παράδεισος,και να αφήσουμε πίσω την κολασμένη γη του fakebook!Γιουριααααααα'' :slourp:

Ένα άλλο παράδειγμα:
Εκείνη την περίοδο που το ΕΚΠΑ ήταν κλειστό,οι ειδήσεις εσκεμμένα αγνοούσαν το συμβάν και ασχολούνταν θυμάστε με τί;
Με τη Χρυσή Ζύμη.Α,και μας ενημέρωναν πόση ταραμοσαλάτα κατανάλωσε ο Μασχαλολιάκος.
Οι φοιτητές δεν είχαν μια άμεση,έγκαιρη πηγή για να αντλήσουν τις τελευταίες πληροφορίες σχετικά με τον αγώνα των υπαλλήλων και το τί συμβαίνει γενικότερα εντός και εκτός κτηρίων του πανεπιστημίου.
Τσουπ,εμφανίστηκε εκείνος ο καθηγητής που ολημερίς καθόταν στο φβ και αναρτούσε ανακοινώσεις σε μορφή στατους,απαντούσε σε ερωτήσεις φοιτητών,κυρίως προωετών.Δεν λησμονούσε να αναφέρει τί συμβαίνει μεταξύ καθηγητών,υπουργών,απεργών και απεργοσπαστών. (Ω,μα δεν είχε καθόλου ζωή ο ποζέρας :P)
Εντάξει,πολλοί θα πουν οτι προπαγάνδιζε,οτι δεν ήταν τοσο ακριβής στα νέα του,οτι είχε μια άλλη σελίδα,απο όπου μπορούσε κανεις να ενημερωθεί χωρίς να δημιουργήσει λογαριασμό στο φβ(αλλά μετά την ''παράτησε'' και ενημερωνε πιο πολύ τη σελιδα του στο φβ).
Εδώ πολλά παιδιά έκαναν repost τις ανακοινώσεις του στο αντίστοιχο θρεντ του ischool.Αν δεν είχε κανεις φβ,τί θα γινόταν;
Θα έστελνε μεσετζιζ ο φίλος του Ναουσαίου σε όοοολους του φοιτητές; Μπαχαχαχ.

Και δε χρειάζεται να μου απολογηθείτε για τίποτα Δία και Σταυρούκο.
Εντάξει Δία,καταλαβαίνω οτι ίσως μετά από χρόνια,ένιωσες την ανάγκη να πεις το ''παράπτωμά'' σου (ας είναι αυτό το χειρότερό σου σε ολη τη ζωή :redface:) ανώνυμα,σε ενα φορουμ.Η αλήθεια είναι οτι λίγοι θα έκαναν τέτοια ομολογία.
Εκεί που κόλλησα είναι στο αρχικό σου ποστ,που ενώ λες στους άλλους οτι δεν έχεις φβ και σε κοιτούν με αλλόκοτο βλέμμα,αμέσως μετά αναφέρεις οτι εχεις ενα λευκό προφίλ για χρήσιμες,λιγοστές δουλειές.
Γιατί φοβάστε τόσο πολύ να πείτε ''Ναι,έχω φβ,αλλά το χρησιμοποιώ σπάνια και έξυπνα'' ;
Απλά πιστεύω οτι αυτό θα ήταν πιο όμορφο . :P
(Μπορεί και να μη σε νοιάζει η γνώμη μου,και πολύ καλά θα κάνεις)

Stavri_ ,σε ευχαριστώ που απάντησες ειρηνικά και ανέλυσες κάθε ''εκτόξευση παράνοιάς μου'',αλλά επίτρεψέ μου να γράψω το εξής:
Πριν 1 σελίδα μας είπες οτι η ύπαρξη του φβ είναι ανούσια και οτι πετάμε ό,τι είναι άχρηστο.
Δε μίλησες οτι για σένα αποτελεί ανούσιο και άχρηστο εργαλείο,αλλά όταν ανέφερα για πολλούς ''πλαστούς επαναστάτες'',επισήμανες το γεγονός οτι μπορεί να γενικεύω και οτι δεν ξέρω τι κανει ο άλλος στη ζωή του.
Απλά παρατηρώ μια αντίθεση,αυτό μόνο. :P
Αλλά γενικά,δε χρειάζεται να μου αναφέρεις την πορεία σου εδώ στο σκουλ,όλοι βλέπουμε οτι είναι φανταστίκ :flowers:

Τέλος,Λάκτα Νάουσας,δεν ξέρω αν έχω δίκιο,μα αυτό που γνωρίζω,είναι οτι διατύπωσα αλήθειες.
Αφού τα ποστ σου στο θρεντ ήταν δίχως έκταση και σαφή ουσία,προτίμησα να απαντήσω επίσης με μια τακτική,υπέροχα ταιριαστή για την περίπτωσή σου.
Απλά σου υπενθύμισα οτι μερικοί αυτό που κράζουν,κάνουν.Νταννννν :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
wtf. Το υπερ-αναλύετε!
Ο καθένας κάνει τι επιλογές του. Αν κάποιος επιλέγει να ανεβάζει 10 φωτοζ καθημερινά, μπράβο του και κουράγιο στους ''φβ-φίλους'' του.
On the other hand, υπάχουν ένα σωρό άλλες χρήσεις που μπορεί να κάνει κάποιος.

-Δε βάζεις φωτογραφίες σου, αν είσαι τόσο κατά και το θεωρείς δήθεν και επικίνδυνο.
-Δε βάζεις πραγματικό όνομα.
-Δεν κάνεις τσεκ ιν.
-Δεν μπαίνεις στο φβ από το κινητό όταν είσαι έξω.
-Δεν κάνεις λάικς.
ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ κάνεις όσα κάνουν οι άλλοι και σε ενοχλούν. Στο χέρι σου είναι.

Το ότι κάποιοι επιλέγουν να κάνουν κατάχρηση του φβ, είναι δικαίωμά τους, αυτό δε σημαίνει ότι το φβ, ως φβ, είναι μόνο για πορωμένα παιδάκια που δεν έχουν ζωή.
Κι εγώ στα χρόνια του λυκείου θυμάμαι δεν είχα φβ, και είχα φτιάξει μόνο για τον χαβαλέ και έχω καταλήξει σήμερα εθισμένη με το κινητό στο χέρι :hehe: [που κυρίως το' χω για επικοινωνία- άντε και κανένα τσεκ ιν:devil:].

Πείτε απλά ότι δεν μπορείτε το κλίμα των φβ-φίλων σας με τις χιλιάδες ανανεώσεις ανα δευτερόλεπτο κι όχι ότι το φβ δεν έχει να προσφέρει τίποτα.
Εγώ ακόμα και σε δωρεάν σεμινάρια έχω πάει λόγω φβ, ακόμα και εκπτώσεις σε δίδκτρα σχολών, να ενημερωθείς για θέσεις που ζητάνε άτομα για πρακτική, και μάντεψε, οι ανακοινώσεις γίνονται στο φβ,,,, και ό,τι μπορείς να φανταστείς. Γιου γκετ δε πόιντ.
Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω πολύμνια!αυτό και μόνο! :clapup::clapup::clapup:

Το πρόβλημα υπάρχει όταν η μόνη πηγή πληροφόρησης σχετικά με τη λειτουργία ενός δημόσιου ιδρύματος είναι μια third party πλατφόρμα την οποία μάλιστα για να χρησιμοποιήσεις πρέπει να φακελωθείς.

Δε καταλαβαίνω μόνο στη δική μας σχολή για το οτιδήποτε σημαντικό προκύψει ( και για διάφορά άλλα ) στέλνεται μήνυμα στο mail της σχολής;

αυτό είναι πρόβλημα των δημόσιων πανεπιστημίων και κατά συνέπεια του κράτους και όχι του facebook.

επειτα στο γιαχού δεν φακελώνεσαι; ΣΙΡΙΟΥΣΛΙ; Ταχυδρομικοί κώδικες,χώρα (καλά εκεί άμα θέλουν βρίσκουν το ip σου πως τα λετε σε δευτερόλεπτα) και το κορυφαίο; Κινητό τηλέφωνο! Πρόσφατα έκανα λογαριασμό στο γιαχού μέιλ( δημιουργώ λογαριασμούς ξεχνάω τους κωδικούς και ερωτήσεις ασφαλείας μην το ψάχνεις) και το πεδίο για τον αριθμό του κινητού ήταν υποχρεωτικό (και καλά για να σου στειλουν μήνυμα αν χάσεις τον κωδικό και κολοκύθια τούμπανα)

απλά εγώ διαπιστώνω ότι κατηγορείται το facebook επειδή μαθαίνετε ότι:η πιτσιρίκα γνώρισε τον τάδε μέσω facebook,ή οι χάκερς ασχολούνται ολοένα και πιο πολύ με το facebook,και επειδή δεν αναφέρουν τίποτα για το αθώο σκάιπ,γιαχού,μέσσεντζερ,χαίρεστε που επιλέξατε ένα ασφαλές μέσο επικοινωνίας ( :D λες και υπάρχει κάτι τέτοιο στις μέρες μας) και όταν ακούτε facebook σηκώνετε το φρύδι,σηκώνετε τη μύτη και απαντάτε απηυδισμένοι :εγώ δεν χρησιμοποιώ αυτό το ταπεινό μέσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν με ενοχλεί που κάποιοι θέλετε να κρύβεστε πίσω από το δάχτυλο σας..είναι και αυτό μια ενδιαφέρουσα ασχολία :P Το πόσο ζουν τα παιδιά γύρω μου που είναι όλη μέρα στο φβ στο σπίτι και όταν βγούν έξω έιναι στο φβ από το κίνητο, έχω μάτια να το δω!
Φυσικά γιατί μόνο με το φβ εθίζεται ο κόσμος στο διαδίκτυο. Σόρρυ κιόλας αλλά είναι βλακεία αυτό που λες. Στο ίντερνετ υπάρχουν ένα εκατομμύριο και βάλε πράγματα που μπορεί να κάνουν ένα άτομο να κολλήσει και να φτάσει σε σημείο να μη βγαίνει έξω μόνο και μόνο για να ασχολείται με αυτό. Και μάντεψε! Ω θεοί ακόμα και με αυτό το φόρουμ ας πούμε που τυπικά δεν είναι φβ μπορεί κάποιος να κολλήσει και να ξημεροβραδιάζεται εδώ μέσα. Δεν είναι το μέσο το πρόβλημα. Θες ένα μέσο επικοινωνίας. Ένα τέτοιο είναι το φβ και το κάθε φβ.. Στο χέρι του καθενός είναι πως θα το χρησιμοποιήσει.
Είναι σαν να λέμε ότι επειδή έχω ένα μαχαίρι αντί να κόψω ένα κρεμμύδι κόβω εσένα κομματάκια και για αυτό φταίει το μαχαίρι. Αμ δεν, εγώ φταίω :P (αστειάκι)
Εν τέλει, αν κάποια άτομα δεν μπορούν να διαχειριστούν τον τρόπο με τον οποίο κινούνται στο διαδίκτυο είναι αποκλειστικά δική τους ευθύνη. Δεν τους φταίει κανείς το κεφάλι τους μονάχα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν με ενοχλεί που κάποιοι θέλετε να κρύβεστε πίσω από το δάχτυλο σας..είναι και αυτό μια ενδιαφέρουσα ασχολία :P Το πόσο ζουν τα παιδιά γύρω μου που είναι όλη μέρα στο φβ στο σπίτι και όταν βγούν έξω έιναι στο φβ από το κίνητο, έχω μάτια να το δω!
Επίσης οι προσωπικές επιθέσεις μου φαίνονται λίγο αδιάφορες και ένας όμορφος τρόπος να κρύψεις το οτι μάλλον κάπου έχεις άδικο..το έχουμε χρησιμοποιήσει όλοι σαν μέθοδο τακτικής και έχει πλάκα

Κάνεις 2 "λάθη" (1 εδώ και 1 σε προηγούμενο ποστ):
1ον, θεωρείς ότι επειδή ξέρεις πολύ κόσμο ο οποίος είναι με το κινητό στο χέρι κάνοντας τσεκ-ιν κάθε 10'' , τότε ΟΛΟΣ ο κόσμος του fb αναπόφευκτα οδηγείται σε αυτό το στάδιο αργά ή γρήγορα, χάνει την έννοια της προσωπικής ζωής και της κοινωνικότητας και μπλα μπλα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι η γενιά μας έχει ξεφτιλιστεί τελείως σ' αυτό το θέμα, όμως δεν μπορείς ξέροντας 1,2,5,100,2000,1.000.000 καμένα παραδείγματα να μιλήσεις για το 100% των χρηστών που υπάρχουν εκεί μέσα.
2ον, θεωρείς ότι επειδή εσύ μπορείς χωρίς αυτό το μέσο να ενημερώνεσαι πλήρως και να νιώθεις ότι από ενημερωτικής άποψης είσαι 100% καλυμμένος, ότι θα βρεθεί ο φίλος σου ο οποίος θα σε ενημερώσει για το τάδε πράγμα (μήπως κι αυτός το έμαθε από το φβ όμως, χμμ?), αναπόφευκτα ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι χρήστες που χρησιμοποιούν το fb γι αυτόν τον σκοπό μπορούν να κάνουν το ίδιο. Δεν ζούμε όλοι κάτω από τις ίδιες συνθήκες, ας πάρω το πιο απλό παράδειγμα, ενημέρωση για θέματα της σχολής που τόσο μα τόσο θεωρείται αυτονόητο ότι δεν απαιτείται φβ για συντονισμό. Έχουμε άπειρες ανακοινώσεις που δεν βγαίνουν ΠΟΤΕ ηλεκτρονικά και αναρτώνται σε πίνακες ανακοινώσεων σε 4 νοσοκομεία σκορπισμένα σε όλη την πόλη που προφανώς δεν έχουμε όλοι την ίδια προσβασιμότητα. Σκέψου ότι την κάθε ανακοίνωση την βλέπουν κάθε φορά 30 άτομα (και πολλά λέω), σε ένα σύνολο 300 φοιτητών σε έτος, δηλαδή ο καθένας θεωρητικά πρέπει να πάρει να ενημερώσει άλλους 10?:confused: Νοτ.

Και τέλος θέλω να πω ότι την τρίχα την έχουμε κάνει τριχιά και ότι το facebook είναι άλλο ένα εργαλείο και είναι ξεκάθαρα θέμα θέλησης το πώς θα χρησιμοποιηθεί, σωστά ή λάθος (που στην τελική, ποιος είσαι εσύ κι εγώ και όλοι να κρίνουμε το σωστό ή το λάθος?). Έχεις κάθε δικαίωμα προφανώς να χλευάζεις καταστάσεις που σου φαίνονται γελοίες επειδή εσύ αποστασιοποιήθηκες από αυτό το μέσο-πολυμίξερ και είσαι καλά, όμως μην γενικεύεις. Γιατί αντιστοίχως μπορώ να γενικεύσω και γω και να πω ότι επειδή ξέρω έναν Νάουσα και έναν Δία και μία Stavri_ που δεν έχουν φβ αλλά διατηρούν άλλα μέσα ηλεκτρονικής επικοινωνίας (και σε αυξημένο βαθμό θα έλεγα), ΟΛΟΙ όσοι δεν έχουν fb είναι επαναστάτες χωρίς αιτία που κάνουν την γνωστή επανάσταση του καναπέ απέχοντας από το νο.1 μέσο κοινωνικής δικτύωσης. Ο παραλληλισμός είναι ακριβώς ο ίδιος και το συμπέρασμα βγαίνει με ακριβώς την ίδια ελαφρότητα, και δεν το λέω για να θιχτεί κανένας από τους 3 σας, απλά εσάς τους 3 συγκράτησα σ' όλον αυτόν τον καταιγισμό μηνυμάτων χωρίς fb :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αυτό είναι πρόβλημα των δημόσιων πανεπιστημίων και κατά συνέπεια του κράτους και όχι του facebook.

επειτα στο γιαχού δεν φακελώνεσαι; ΣΙΡΙΟΥΣΛΙ; Ταχυδρομικοί κώδικες,χώρα (καλά εκεί άμα θέλουν βρίσκουν το ip σου πως τα λετε σε δευτερόλεπτα) και το κορυφαίο; Κινητό τηλέφωνο! Πρόσφατα έκανα λογαριασμό στο γιαχού μέιλ( δημιουργώ λογαριασμούς ξεχνάω τους κωδικούς και ερωτήσεις ασφαλείας μην το ψάχνεις) και το πεδίο για τον αριθμό του κινητού ήταν υποχρεωτικό (και καλά για να σου στειλουν μήνυμα αν χάσεις τον κωδικό και κολοκύθια τούμπανα)

απλά εγώ διαπιστώνω ότι κατηγορείται το facebook επειδή μαθαίνετε ότι:η πιτσιρίκα γνώρισε τον τάδε μέσω facebook,ή οι χάκερς ασχολούνται ολοένα και πιο πολύ με το facebook,και επειδή δεν αναφέρουν τίποτα για το αθώο σκάιπ,γιαχού,μέσσεντζερ,χαίρεστε που επιλέξατε ένα ασφαλές μέσο επικοινωνίας ( :D λες και υπάρχει κάτι τέτοιο στις μέρες μας) και όταν ακούτε facebook σηκώνετε το φρύδι,σηκώνετε τη μύτη και απαντάτε απηυδισμένοι :εγώ δεν χρησιμοποιώ αυτό το ταπεινό μέσο

το email είναι πια μέρος της καθημερινότητάς μας δε νοείται πια άνθρωπος να μην έχει. Και τα στοιχεία που δίνεις όταν σχετίζονται με αυτό καθ' αυτό ( και δεν είναι μέρος κάποιου άλλου είδους social network όπως το yahoo και το g+ ) είναι περιορισμένα ώστε να εξυπηρετούν σκοπούς ασφαλείας και μόνο.
Αυτά δεν έχουν σχέση με ένα πλήρες προφίλ που θα έδινε κάποιος στο facebook πχ.

Και όταν μιλάμε για ασφάλεια έχουμε κυρίως ( ή εγώ τουλάχιστον ) στο μυαλό μας θέματα social engineering. Τεχνικά στο internet κανείς δεν είναι ασφαλής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Μπορείς να ενημερωθείς από κάποιον άλλον τότε..κάποιος θα το γνωρίζει! π.χ αυτός που το πόσταρε στο φβ μπορεί να σε πάρει τηλέφωνο ή να σου στείλει μήνυμα ή να σου γράψει στο σκαιπ ή στο βαιμπερ ή οπως το λενε το τελευταίο.
Αντί να πατήσει δηλαδή ο "ιδιοκτήτης" της πληροφορίας απλά ένα αριστερό click κι ένα enter και σε χρόνο dt να δουν την είδηση χιλιάδες χρήστες θα πρέπει να τους πάρει τηλέφωνο έναν-έναν,έτσι για να ικανοποιήσεις εσύ το κόμπλεξ σου με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
ΟΛΟΙ όσοι δεν έχουν fb είναι επαναστάτες χωρίς αιτία που κάνουν την γνωστή επανάσταση του καναπέ απέχοντας από το νο.1 μέσο κοινωνικής δικτύωσης. Ο παραλληλισμός είναι ακριβώς ο ίδιος και το συμπέρασμα βγαίνει με ακριβώς την ίδια ελαφρότητα, και δεν το λέω για να θιχτεί κανένας από τους 3 σας, απλά εσάς τους 3 συγκράτησα σ' όλον αυτόν τον καταιγισμό μηνυμάτων χωρίς fb :P .

Ωραία όλα τα άλλα, αλλά πώς βαφτίστηκε κάποιος επαναστάτης, επειδή δεν έχει φατσοβίβλιο; Και μάλιστα χωρίς αιτία! Αυτός που έχει δηλαδή είναι επαναστάτης με αιτία; Απλά δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάει η επανάσταση και το ανήσυχο πνεύμα με το αν έχεις ή δεν έχεις φβ.
Άμα έχεις με γεια σου με χαρά σου βαδίζεις με την ταχύτητα της εποχής σου,που σημαίνει γρήγορη πληροφόρηση και ακόμα πιο εύκολη επικοινωνία...δεν είναι κακό! Αλλά από την άλλη και το να μην έχεις δεν είναι κατακριτέο. Σημαίνει ότι προτιμάς να πληροφορήσε από άλλα μέσα. Αν βέβαια χρησιμοποιείς το φβ για πληροφόρηση, διότι αυτό που βλέπω από ένα μεγάλο μέρος ατόμων είναι ότι μόνο για πληροφόρηση δε το χρησιμοποιούν. Αλλά και αυτό πάλι είναι επιλογή τους.
Αυτό που με εκνευρίζει βέβαια σε κάποιους (όχι εδώ μέσα φυσικά μη παρεξηγηθώ, αλλά από άτομα που γνωρίζω) είναι που σου λένε ότι το χρησιμοποιούν μόνο για ενημέρωση, αλλά από την άλλη βλέπεις και ένα "Ο χρήστης τάδε πρόσθεσε 20 νέες φωτογραφίες στο τάδε άλμπουμ".... οκκκ και όταν τον ρωτήσεις τι γράφουμε αύριο σου λέει "Δεν ξέρω ρε συ... ήμουν φβ χτες όλη νύχτα":worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top