Ποιο θεωρείτε κατάλληλο ύψος για τον/τη σύντροφό σας;

Τι ύψος έχετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 322)
  • Μέχρι 1.50

    Ψήφοι: 6 1.9%
  • 1.51-1.65

    Ψήφοι: 60 18.6%
  • 1.66-1.75

    Ψήφοι: 114 35.4%
  • 1.76-1.80

    Ψήφοι: 49 15.2%
  • 1.81-1.85

    Ψήφοι: 46 14.3%
  • 1.86-1.90

    Ψήφοι: 22 6.8%
  • 1.91-1.95

    Ψήφοι: 13 4.0%
  • 1.96+

    Ψήφοι: 12 3.7%
  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δε θα με ενοχλούσε το ύψος που θα έχει ο φίλος μου όσο το αν περνάω καλά εγώ η ίδια μαζί του. Στο παρελθόν μου άρεσαν πολύ ψηλά αγόρια αλλά όταν ξεκίνησα να κάνω σχέσεις και τα λοιπά, όλοι ήταν στο ύψος μου περιέργως. :P Ακόμη προσπαθώ να το εξηγήσω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatashaLP

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
γενικά έχω ένα θέμα με το ύψος του συντρόφου
είμαι που είμαι κ εγώ ψηλή (1.76)
το ιδανικό΄θα ήταν ο σύντροφος να με περνάει κανά κεφάλι
αλλά εντάξει,συμβιβάζομαι με ισουψείς :P

κοντύτερους όμως,ποτέ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω ειμαι 1.74 :clapup: γενικα χωρις παρεξηγηση κοριτσια αλλα το πολυ κοντο δεν μαρεσει καθολου. Δεν ειναι λογικο να πεφτω πανω σε ανθρωπο επειδη δεν τον ειδα και να ψαχνω να βρω τι χτυπησα:redface:..και δεν εννοω οτι ειμαι το πρωτο μποι αλλα ειναι μερικοι που ειναι νανοι.. οσο για τα αγορια οταν εισαι ενα 1.70 και εισαι αγορι ναι φιλε εισαι κοντος.. Απο 1.83 και πανω ο αντρας ειναι οτι πρεπει για μενα.
Μολονότι σου απανταω πολύ αργα από τοτε που εγραψες αυτό το ποστ δε με ενδιαφερει καθολου αν καποτε θα το διαβασεις.
;) Το γεγονος ότι πέφτεις πανω σε ανθρωπο δεν οφείλεται στο υψος του , αλλα ουτε και στο δικο σου. Οφείλεται ισως στον αγαρμπο βηματισμο σου και από τη στιγμη που βγαινεις εξω θα πρεπει να προσεχεις τι κυκλοφορει περιμετρικα για να αποφεύγονται τετοιου είδους "ατυχηματακια" ;) . Επισης, ο χαρακτηρισμος "νανος" θεωρω πως δεν αντιπροσωπευει κανεναν. Πλεον ολοι γνωρίζουμε ότι υπαρχουν ανθρωποι από 1.45 εως 1.95+ κι ο καθενας εχει διαφορετικα γουστα, επομένως οι εννοιες "κοντος" και "ψηλος" είναι για τον καθενα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ! Δε νομιζω πως αν ειχες υψος 1.60 θα αποκαλουσες ένα αγορι του 1.70 κοντο. ;)
Αντε γιατι γεμισε ο τοπος με μερικες του 1.75+ και το παιζουν και θεογκομενες μη χεσω. :P
Αυτά από εμένα, 1.68.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Πάντως εμένα μ'αρέσει να υπάρχει σχετικά μικρή διαφορά ύψους με τον άλλον.Δηλαδή να σε περνάει μισό ή ένα κεφάλι.Κάπου εκεί...Το νιώθεις κάπως "πιο κοντά" σου.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Πάντως εμένα μ'αρέσει να υπάρχει σχετικά μικρή διαφορά ύψους με τον άλλον.Δηλαδή να σε περνάει μισό ή ένα κεφάλι.Κάπου εκεί...Το νιώθεις κάπως "πιο κοντά" σου.:redface:

Ειδικά όταν τον αγκαλιάζεις/σε αγκαλιάζει και βρίσκεις πάνω στο στήθος του όταν υπάρχει αυτή η διαφορά ύψους.. :inlove:
Σκάω, σκάω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Ειδικά όταν τον αγκαλιάζεις/σε αγκαλιάζει και βρίσκεις πάνω στο στήθος του όταν υπάρχει αυτή η διαφορά ύψους.. :inlove:
Σκάω, σκάω.:P

Ωραία πράγματα!:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simos_Moss

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Είμαι 1.80, όσο για την κοπέλα το ιδανικό για μένα είναι να βρίσκεται ένα κεφάλι κάτω από εμένα ή στο ίδιο ύψος με βαριά καρδιά, αλλά ανέκαθεν μου άρεσαν πιο πολύ οι κοντούλες, κοντά στο 1.65-1.70, το βρίσκω πολύ ρομαντικό στο φιλί... :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Όχι και κοντούλες οι 1,70 ρε φίλε, μην τρελλαθούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Τώρα συζητάμε σοβαρά για το ύψος των ανθρώπων; Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για (πανάρχαιο) στερεότυπο (με άρωμα ρατσισμού). Όπως στα ζώα που ζουν σε αγέλες, το πιο μεγαλόσωμο και δυνατότερο γίνεται αρχηγός, έτσι από τα προϊστορικά χρόνια ο ψηλός άνθρωπος κυριαρχούσε. Διαφωνώ στο να ξεχωρίζουμε τους ανθρώπους με βάση κάτι το οποίο δεν επιλέξαμε, αλλά μας το έδωσε η φύση. Το να κάνουμε διάκριση ψηλός - κοντός, δεν είναι πολύ διαφορετικό από το άσπρος - μαύρος. Αυτό που έχει αξία είναι το μυαλό και ο χαρακτήρας. Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα "κοντών" που διέπρεψαν σε όλους τους τομείς.
Έχουμε λοιπόν το αρχαίο πρότυπο - στερεότυπο του ψηλού άντρα που θέλουν οι γυναίκες. Να τις περνάει δυο κεφάλια και αυτές να χαίρονται που οι φίλες τους τις ζηλεύουν. Μου φαίνεται πιο ωραίο να έχουν και οι δύο τα χείλη τους στο ίδιο ύψος, ώστε να μη χρειάζεται σκύψιμο ή τέντωμα. Επίσης έχουμε και το πρόσφατο στερεότυπο της ψηλής γυναίκας. Αυτό μάλλον μας το δημιούργησαν τα μέσα ενημέρωσης με τις πανύψηλες "μοντέλες" που μας λανσάρουν. Για κάποιους ίσως είναι μεγάλη υπόθεση να ακούσουν για την πάρτη τους "Κοίτα ρε ο Μήτσος, κυκλοφορεί με δίμετρη γκόμενα".
Υ.Γ. Είμαι ένας κοντούλης με ύψος h = 1,76m (ξυπόλυτος).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Εγω ειμαι ενα 1.75 ξυπολητη και δεν με νοιαζει αν το ετερον ημισυ θα ειναι πιο κοντος ή πιο ψηλος απο μενα.Βεβαια εχω ακουσει και στερεοτυπα του τυπου που θα βρεις ψηλο γαμπρο και θα τον σκεπαζεις και τετοια,αλλα αδιαφορω..
Παντως μου φαινεται περιεργο που το 1.75 για τις γυναικες θεωρειται καλο υψος(ψηλες δηλαδη),ενω για τους αντρες θεωρειται οτι ειναι κοντοι οπως εγραψε και ο Διας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roccohooshie

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εννοείται ότι είναι ρατσιστικό να τίθεται θέμα ύψους και είμαι σίγουρη ότι ακόμη κι όσοι έχουν ένα πρότυπο σε σχέση με το ύψος του/της συντρόφου τους, αργά ή γρήγορα θα το αναιρέσουν, μιας που αν βρεθεί το κατάλληλο άτομο δε θα μετρήσει καθόλου το ύψος του ή τουλάχιστον θα μπει σε τελείως δεύτερη μοίρα..Εγώ πάντως που θεωρούμαι ψηλή (1, 76, όπως κι εσύ κοντούλη Δία :P) έχει τύχει στο παρελθόν να ερωτευτώ σφόδρα ένα τύπο που ήταν 1, 65 βαριά..
Η αλήθεια είναι ότι δε θα μου άρεσε να είμαι 1,50, αλλά ούτε και 1,90, ένα μέσο ύψος είναι το πιο ιδανικό από πρακτικής άποψης νομίζω, γιατί το αισθητικό μέρος δεν έχει να κάνει με το ύψος αλλά με τις αναλογίες του σώματος γενικά! Όμως είναι φοβερό το πόσο είμαστε επηρεασμένοι από τα στερεότυπα και σ΄αυτό το ζήτημα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Εννοείται ότι το ύψος δεν αποτελεί κριτήριο για να επιλέξεις τον σύντροφό σου.Απλά θεωρώ ότι οι γυναίκες συνήθως "βάζουν στο μάτι" ψηλότερους άντρες επειδή υποσυνείδητα θεωρούν ότι θα τους προσφέρουν προστασία και αντίστοιχα οι άντρες υποσυνείδητα επιλέγουν πιο κοντές γυναίκες από αυτούς γιατί θέλουν να τους παρέχουν προστασία.Χωρίς αυτό να αποτελεί κανόνα βέβαια.
Μια φορά είχα δει ένα ζευγάρι στο οποίο η κοπέλα περνούσε τον τύπο ενάμισι κεφάλι και φορούσε και τακούνια.Είχαν πλάκα σαν όψη, αλλά φαινόταν πολύ ταιριαστοί και αγαπημένοι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.

Υ.Γ. Είμαι ένας κοντούλης με ύψος h = 1,76m (ξυπόλυτος).


Έλα:P, κοπλιμέντα ζητάς:P, μια χαρά είναι το ύψος σου. :P Καταρχάς, έχεις τα νιάτα σου, που είναι μεγάλο προσόν. :P Ρώτα κι εμένα που γέρασα:/:. Τώρα πλέον η νεότητα μου φαίνεται κάτι ανεκτίμητο.
Anyway! Εγώ (388) και ο γεροντάκος μου (49):P (my boyfriend:P ) κατά σύμπτωση έχουμε λογική διαφορά ύψους (1.73 VS 1.81)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Anyway! Εγώ (388) και ο γεροντάκος μου (49):P (my boyfriend:P ) κατά σύμπτωση έχουμε λογική διαφορά ύψους (1.73 VS 1.81)
:) Xaxaxaxa!!! Με τη girlfriend μου τα έχω δει όλα τα των υψομετρικών διαφορών. Ξεκινήσαμε από την εφηβική μας ηλικία και στην αρχή με περνούσε κάπου 3cm. Όμως, αυτή έμεινε εκεί, ενώ εγώ ψήλωσα κι άλλο, οπότε τώρα την περνάω εγώ κατά 3cm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Εγω που ειμαι 1.81 ειμαι καλά δηλαδή;και εκείνη που γουσταρω 1.70 ειναι .Ειναι και αυτός ένας παράγοντας που διστάζω να την προσεγγίσω.Κανω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Γενικά το βρισκω χαζο να τίθεται θεμα ύψους. Θελω να πιστεύω οτι ειναι απλα ενας αριθμός λολ αλλιως εμεις οι κοντουλες δεν εχουμε καμια ελπίδα :P Τωρα αν ο άλλος/η κολλαει επειδη δεν θελουν να τον βλέπουν με ψηλότερο/κοντοτερο/ομορφοτερο άτομο επειδη θα νιώθει ασχημα και οι αλλοι θα σχολιάζουν,τι να πω. Κόμπλεξ μου φαινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
:) Xaxaxaxa!!! Με τη girlfriend μου τα έχω δει όλα τα των υψομετρικών διαφορών. Ξεκινήσαμε από την εφηβική μας ηλικία και στην αρχή με περνούσε κάπου 3cm. Όμως, αυτή έμεινε εκεί, ενώ εγώ ψήλωσα κι άλλο, οπότε τώρα την περνάω εγώ κατά 3cm.
Αν βάλει ψηλοτάκουνο όμως οι ισορροπίες αλλάζουν ξανά!:P
Όπως είπαν κι άλλοι το ύψος είναι ενα κριτήριο αλλά όχι και το βασικότερο !!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Γενικά το βρισκω χαζο να τίθεται θεμα ύψους. Θελω να πιστεύω οτι ειναι απλα ενας αριθμός λολ αλλιως εμεις οι κοντουλες δεν εχουμε καμια ελπίδα :P Τωρα αν ο άλλος/η κολλαει επειδη δεν θελουν να τον βλέπουν με ψηλότερο/κοντοτερο/ομορφοτερο άτομο επειδη θα νιώθει ασχημα και οι αλλοι θα σχολιάζουν,τι να πω. Κόμπλεξ μου φαινεται.

Έχεις δίκιο σε μια σχέση πάνω απ' όλα μετράει η ψυχική προσέγγιση κι όχι η σωματική διάπλαση. Κι 1.50 να ήταν ο φίλος μου δεν θα με πείραζε καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Αν βάλει ψηλοτάκουνο όμως οι ισορροπίες αλλάζουν ξανά!
Δεν φοράει (ούτε έχει) ψηλοτάκουνα παπούτσια. Λέει ότι δεν της αρέσουν, αλλά δεν αποκλείω να το κάνει για μένα. Αν βάλει ψηλοτάκουνο, δεν νομίζω ότι θα με στεναχωρήσει και δεν θα προσπαθήσω να ψηλώσω κι άλλο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Δεν φοράει (ούτε έχει) ψηλοτάκουνα παπούτσια. Λέει ότι δεν της αρέσουν, αλλά δεν αποκλείω να το κάνει για μένα. Αν βάλει ψηλοτάκουνο, δεν νομίζω ότι θα με στεναχωρήσει και δεν θα προσπαθήσω να ψηλώσω κι άλλο.


Εσύ είσαι συγκροτημένο, ώριμο και προσγειωμένο άτομο. Υπάρχουν όμως και άντρες, οι οποίοι θέλουν οπωσδήποτε να είναι εκείνοι ψηλότεροι από τις συντρόφους τους. :eek:Με τον πρώην μου είχαμε το ίδιο ύψος και μου είχε απαγορεύσει να φοράω τακούνια. Έτσι, κι αλλιώς δεν φοράω ψηλά, 3-5 εκατοστά, εκεί κινούμαι. Εκείνος όμως ήθελε να φοράω μόνο flat. Ε, αυτό ήταν μια καταπίεση για εμένα. Το παιδί που είμαστε τώρα μαζί όχι μόνο δεν έχει πρόβλημα, αλλά αντίθετα μου λέει ότι θα ήθελε να φοράω πιο ψηλά τακούνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top