Κλάπηκε η σωρός του Τάσου Παπαδόπουλου

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Δεν μου φαίνεται αηδιαστικό.

Ούτε περίεργο ή απόκοσμο . Στο εξωτερικό γίνονται πολύ συχνά τέτοια περιστατικά.

Μπορεί να είναι οτιδήποτε. Από οργάνωση μέχρι κάθε είδος διεστραμμένου. Αλλά και πάλι κλάιν , δεν καταλαβαίνω γιατί φρικάρετε.

Πάντως ας μην αρχίζει η συνομωσιολογία και η κινδυνολογία που δεν έχουν βάση.
ό,τι και να'ναι...δεν είναι λόγος να διογκώνουμε καταστάσεις. Ειδικά σε εθνική κλίμακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Κάτι παρόμοιο σκέφτηκα κι εγώ για να είμαι ειλικρινής. Ειδικά τώρα ("τώωωρα;") που το ΔΗ.Κ.Ο. πήρε την κάτω βόλτα, για όλα τους έχω ικανούς. Δεν θα κολλούσαν στη βεβήλωση ενός τάφου.

Υγ. Άλλο ένα επιχείρημα υπέρ της καύσης των νεκρών, I guess.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι απο κει που δεν θα πατούσε κανένας στο μνημόσηνο και ούτε που το θυμομασταν οι περισσότεροι βρέθηκαν δεκάδες δηκοικοι και όχι μόνο να καλέσουν τον κόσμο απο την την τηλεόραση να παρεβρεθει. Παντως αν θυμάσαι και πριν την κηδεια του στις τηλεορασεις μιλούσαν για λαοθάλασσα και στον τέλος ούτε καν οι μισοι δικοι του δεν πάτησαν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεν μου φαίνεται αηδιαστικό.

Ούτε περίεργο ή απόκοσμο . Στο εξωτερικό γίνονται πολύ συχνά τέτοια περιστατικά.

Μπορεί να είναι οτιδήποτε. Από οργάνωση μέχρι κάθε είδος διεστραμμένου. Αλλά και πάλι κλάιν , δεν καταλαβαίνω γιατί φρικάρετε.

Πάντως ας μην αρχίζει η συνομωσιολογία και η κινδυνολογία που δεν έχουν βάση.
ό,τι και να'ναι...δεν είναι λόγος να διογκώνουμε καταστάσεις. Ειδικά σε εθνική κλίμακα.

Πέρα από το αν το βρίσκει κανείς αποκρουστικό ή όχι, είναι μια πράξη σιχαμένη (ηθικά εννοώ).

Δεν ξέρω αν είναι κάτι στο οποίο πρέπει να μιμηθούμε τις χώρες του εξωτερικού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Πέρα από το αν το βρίσκει κανείς αποκρουστικό ή όχι, είναι μια πράξη σιχαμένη (ηθικά εννοώ).

Δεν ξέρω αν είναι κάτι στο οποίο πρέπει να μιμηθούμε τις χώρες του εξωτερικού...

Το γεγονός ότι γίνεται συχνά στο εξωτερικό , δε σημαίνει ότι το είπα για να υποστηρίξω τη δράση και σε Ελλάδα-Κύπρο , και να παροτρύνω να γίνεται...
Προσωπικά με αφήνει αδιάφορο.

γιατί είναι ηθικά σιχαμένη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ότι είναι ανήθικο και αποκρουστικό δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς. Αυτό που προσπαθώ εγώ να σκεφτώ είναι ποιο είναι το κίνητρό τους:/. Τι συμφέροντα μπορούν να εξυπηρετηθούν από έναν νεκρό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
πολλα, απο οικονομικα μεχρι πολιτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Λύτρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
ρε ο κοσμος εχει τρελαθει τα μυαλα τους(αν εχουν)ειναι πανω απο τα κεφαλια τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

Ναι και μετά θα πάρουνε τηλέφωνο τον πρωθυπουργό και θα του πούνε ή φέρνετε το χρήμα ή ...τον σκοτώνουμε:hmm:. Εγώ πιστεύω πιο πολύ συμβολική είναι η κίνηση ή απλά θέλανε δημοσιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Το γεγονός ότι γίνεται συχνά στο εξωτερικό , δε σημαίνει ότι το είπα για να υποστηρίξω τη δράση και σε Ελλάδα-Κύπρο , και να παροτρύνω να γίνεται...
Προσωπικά με αφήνει αδιάφορο.

γιατί είναι ηθικά σιχαμένη?

Το είπα επειδή ανέφερες ότι δεν είναι τόσο περίεργο. Νομίζω θα έπρεπε.

Κατ' εσένα είναι ηθικά αποδεκτή πράξη?
Σιχαμένη είναι, γιατί δεν σέβεται ένα νεκρό, οποιοδήποτε κι αν είναι το κίνητρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Σιχαμένη είναι, γιατί δεν σέβεται ένα νεκρό, οποιοδήποτε κι αν είναι το κίνητρο.
σιχαμενη ειναι επειδη εχει να κανει με ενα πτωμα σε αποσυνθεση, και οχι επειδη δεν σεβονται τον νεκρο:P για αυτο, πολλοι το περιγραφουν ως ανηθικη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
σιχαμενη ειναι επειδη εχει να κανει με ενα πτωμα σε αποσυνθεση, και οχι επειδη δεν σεβονται τον νεκρο:P για αυτο, πολλοι το περιγραφουν ως ανηθικη:P

->
Πέρα από το αν το βρίσκει κανείς αποκρουστικό ή όχι, είναι μια πράξη σιχαμένη (ηθικά εννοώ).
;) Είναι κάτι παραπάνω από ανήθικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Το είπα επειδή ανέφερες ότι δεν είναι τόσο περίεργο. Νομίζω θα έπρεπε.

Κατ' εσένα είναι ηθικά αποδεκτή πράξη?
Σιχαμένη είναι, γιατί δεν σέβεται ένα νεκρό, οποιοδήποτε κι αν είναι το κίνητρο.

Θα πρεπε τι? να πιστεύω ότι είναι περίεργο?

Ε, λοιπόν , δεν μου πολυφαίνεται περίεργο.

Είναι πολύ ευκολότερο να απαγάγεις έναν νεκρό , παρά έναν ζωντανό για λύτρα. Ο κόσμος είναι τόσο ηλίθιος που θα τα δινε και για τον νεκρό. (παράδειγμα φέρνω , δε λέω ότι ο συγκεκριμένος έδρασε για αυτό το λόγο)

Ηθικά αποδεκτή , με ποιά είδους ηθική?

Με την δική μου ηθική , απλά με αφήνει παγερά αδιάφορο , τίποτα άλλο.
Ούτε το επικροτώ , ούτε το καταδικάζω , κλάιν.

Πώς σεβόμαστε τους νεκρούς οι υπόλοιποι???

με το να ανάβουμε καντήλια και να κάνουμε μνημόσυνα (στημένα) για να τους θυμόμαστε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Θα πρεπε τι? να πιστεύω ότι είναι περίεργο?

Ε, λοιπόν , δεν μου πολυφαίνεται περίεργο.

Είναι πολύ ευκολότερο να απαγάγεις έναν νεκρό , παρά έναν ζωντανό για λύτρα. Ο κόσμος είναι τόσο ηλίθιος που θα τα δινε και για τον νεκρό. (παράδειγμα φέρνω , δε λέω ότι ο συγκεκριμένος έδρασε για αυτό το λόγο)

Ηθικά αποδεκτή , με ποιά είδους ηθική?

Με την δική μου ηθική , απλά με αφήνει παγερά αδιάφορο , τίποτα άλλο.
Ούτε το επικροτώ , ούτε το καταδικάζω , κλάιν.

Πώς σεβόμαστε τους νεκρούς οι υπόλοιποι???

με το να ανάβουμε καντήλια και να κάνουμε μνημόσυνα (στημένα) για να τους θυμόμαστε???

Έχω παρατηρήσει ότι σε όλα τα θέματα έχεις μια ισοπεδωτική στάση,αν πράγματι είναι η λογική σου όλη αυτή που βγάζει εδώ και όχι κάτι στημένο απλά για να προκαλέσεις,τότε πραγματικά δεν θέλω να σχολιάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει ότι σε όλα τα θέματα έχεις μια ισοπεδωτική στάση,αν πράγματι είναι η λογική σου όλη αυτή που βγάζει εδώ και όχι κάτι στημένο απλά για να προκαλέσεις,τότε πραγματικά δεν θέλω να σχολιάσω.

μιλάω απρόσωπα , η τελευταία απο τις προθέσεις μου θα ήταν να προκαλέσω.

Λοιπόν , τι θεωρείς ισοπέδωση?

το στήσιμο στα μνημόσυνα? στήσιμο είναι...περιγραφή της πραγματικότητας.

το στήσιμο μπορεί άλλοι να το εννοούν και άλλοι να το κάνουν για τους τύπους , εντελώς τυπικά δλδ. Ψεύτικα.

Μεγάλο ποσοστό μνημοσύνων στα οποία έτυχε να παρεβρεθώ είχαν άτομα που ψεύτικα "θυμούνταν" το νεκρό , και κολλούσαν σε άλλα ζητήματα , όπως
"τι θα πει η γειτόνισσα για τα κόλυβα"..

προσωπικά πιστεύω , ότι η τιμή του νεκρού μπορεί να γίνει με άλλους τρόπους που μπορεί να διαφέρουν και για τον καθένα.
Η σκέψη , η πνευματική αφιέρωση , κρατούν ζωντανούς τους νεκρούς στη μνήμη.

Καμία ισοπέδωση, εσύ ισοπεδώνεις τις θέσεις και τις προθέσεις μου.

Εξάλλου όπως λέει και γνωστό ποίημα του Ουράνη:

"... τότε οι νεκροί πεθαίνουνε όταν τους λησμονάνε..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει ότι σε όλα τα θέματα έχεις μια ισοπεδωτική στάση,αν πράγματι είναι η λογική σου όλη αυτή που βγάζει εδώ και όχι κάτι στημένο απλά για να προκαλέσεις,τότε πραγματικά δεν θέλω να σχολιάσω.
Δεν διαφέρει και πολύ από όσους σε όλα τα θέματα εκφράζουν ακραίες απόψεις αποτροπιασμού χωρίς πολλή σκέψη (γιατί είναι μόδα να αγανακτούμε για θέματα που δεν μας αφορούν, για ότι δεν ακολουθούν τις νόρμες της κοινωνίας, για ότι δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε εν τέλει).
Απλή παρατήρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Δεν διαφέρει και πολύ από όσους σε όλα τα θέματα εκφράζουν ακραίες απόψεις αποτροπιασμού χωρίς πολλή σκέψη (γιατί είναι μόδα να αγανακτούμε για θέματα που δεν μας αφορούν, για ότι δεν ακολουθούν τις νόρμες της κοινωνίας, για ότι δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε εν τέλει).
Απλή παρατήρηση.


:no1:Συμφωνώ για την παρατήρηση. Με μία διαφορά : Διαφέρει η μια στάση απο την άλλη. Μιλάω για την δικιά μου , η οποία θεωρώ ότι δεν είναι ισοπεδωτική. Τώρα για το "ισοπεδωτική" . Ναι συμφωνώ ότι δε διαφέρει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top