Ελεγχος Ports

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υπαρχει καποιος τροπος ωστε να επιβεβαιωνω οτι εχω ανοιχτη καποια ports στον υπολογιστη μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αν (και τονίζω ιδιαίτερα το ΑΝ) καταλάβω καλά τι εννοείς θυμάμαι παλαιότερα ότι είχα ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή μου από το pc MAGAZINE που έκανε τεστ στον υπολογιστή και σου έδινε τη δυνατότητα ή να enable κάποιa port ή να την disable.Θα ψάξω να το βρώ να σου πω αν τελικά είναι αυτό που ρωτάς γιατί εχω τις αμφιβολίες μου...Πάντως ήταν για κάποιο συγκεκριμένο port μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτό που χρειάζεται είναι ένας port scanner.Και εδώ είναι η λίστα με τα range των ports.
Ένα γνωστό port scanner είναι το nmap.Από τη σελίδα του μπορείς να το κατεβάσεις και για windows.
Στη συνέχεια σαρώνεις και βλέπεις ποια είναι τα ανοιχτά πορτς σου.
Άλλο ένα free εργαλείο είναι και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Το πιο γνωστό site για να ελέγξεις μία συγκεκριμένη port, είναι το https://www.canyouseeme.org/ οπότε υποθέτω ότι σε καλύπτει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ναι αλλά αυτό πέραν του ότι ελέγχει μόνο ένα port κάθε φορά, από ότι βλέπω το site δείχνει μόνο ports τα οποία είναι ανοικτά και δεν χρησιμοποιούνται από κάποιο πρόγραμμα.:hmm:
πχ έχω ανοικτό ένα port για το thunderbird (το 1225) και επειδή είναι απασχολημένο σε αυτό το δείχνει ως κλειστό το site.Ωστώσο με sudo netstat -antuwp | egrep "(^[^t])|(^tcp.*LISTEN)" και απο nmap (απο ubuntu) το δείχνει ανοιχτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
υπάρχει επίσης το tcpview που σου δείχνει ποιο port έχει καταληφθεί από ποια διεργασία. αλλά αυτά αφορούν το pc, αν είσαι πίσω από ΝΑΤ δεν σημαίνει ότι είσαι προσβάσιμος από έξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτό το χρησιμοποιώ από τα Windowz (οταν τα χρησιμοποιώ:P),αρκετά χρήσιμο για να βλέπεις τις συνδέσεις.(αλλά πολύ "φτωχό" σε σύγκριση με τους port scanners)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top