Δημοψήφισμα για το Δ.Ν.Τ. ;

Οφείλει η κυβέρνηση να προβεί σε δημοψήφισμα πριν ζητήσει βοήθεια από το ΔΝΤ
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 23)
  • Ναι

    Ψήφοι: 15 65.2%
  • Όχι

    Ψήφοι: 8 34.8%

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η ψευδόμενη ασύστολα κλίκα πολιτικών(ΠΑΣΟΚ-ΝΔ) που μας κυβερνάει από το 1974, μας παραδίδει στα πιράνχας του ΔΝΤ και της διεθνούς εν γένει τοκογλυφίας, χωρίς καν να μας ρωτήσουν. Άλλες εποχές θα μιλούσαμε για έσχατη προδοσία. Σήμερα, ούτε για δημοψήφισμα;
Δημοψήφισμα για να ψηφίσουν ποιοι; Το 75-80% που βγάζει ΠΑΣΟΚ/ΝΔ;
Σαν λαός νομίζω ερωτηθήκαμε στις εθνικές εκλογές του Οκτωβρίου, όπου και γνωρίζαμε ότι ήταν δυσμενής η κατάσταση. Τώρα αν ο κόσμος κάθισε και πίστεψε δηλώσεις τύπου "τα λεφτά υπάρχουν", ε είναι άξιος της μοίρας του. Αφού - πλην των σκληροπυρηνικών του ΠΑΣΟΚ - οι περισσότεροι που ψήφισαν ΠΑΣΟΚ το έκαναν για να "τιμωρήσουν" την ΝΔ. Όπως και το 2004 που βγήκε η ΝΔ για να "τιμωρηθεί" το ΠΑΣΟΚ. Κοινώς στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος. :confused:

Η δημοκρατία τελικά είναι όντως το "δημοκρατικότερο" πολίτευμα. Μας δίνει ακριβώς την κυβέρνηση που αξίζουμε, τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.

Δεν έχει και πολύ νόημα εν προκειμένω το δημοψήφισμα γιατί νομίζω ότι είμαστε πολύ οριακά. Αν δεν κάνω λάθος - και να με διορθώσει κάποιος οικονομικός αναλυτής - σαν χώρα έχουμε να πληρώσουμε ένα μεγάλο 10ετές ομόλογο μέσα στον Μάιο. Χωρίς ρευστό νομίζω μας ... παίρνουν ό,τι έχουμε και δεν έχουμε, σωστά;
Δηλαδή αναγκαστικά είναι μονόδρομος γιατί από ΚΑΠΟΥ πρέπει να δανειστούμε άμεσα. Αλλά αυτό το πράγμα απλώς καθυστερεί την χρεωκοπία μας. Εάν σαν χώρα δεν αναπτυχθούμε, δεν κινηθεί η αγορά και δεν έρθει χρήμα από έξω, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι κάποια στιγμή θα χρεωκοπήσουμε.

*σημειώνω ότι δεν είμαι οικονομικός αναλυτής, όσα λέω τα ξέρω από 3-4 πράγματα που 'χω διαβάσει, οπότε όπου κάνω λάθος (πάνω σε γεγονότα κι αριθμούς) με διορθώνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Δημοψήφισμα για να ψηφίσουν ποιοι; Το 75-80% που βγάζει ΠΑΣΟΚ/ΝΔ;
Σαν λαός νομίζω ερωτηθήκαμε στις εθνικές εκλογές του Οκτωβρίου, όπου και γνωρίζαμε ότι ήταν δυσμενής η κατάσταση. Τώρα αν ο κόσμος κάθισε και πίστεψε δηλώσεις τύπου "τα λεφτά υπάρχουν", ε είναι άξιος της μοίρας του. Αφού - πλην των σκληροπυρηνικών του ΠΑΣΟΚ - οι περισσότεροι που ψήφισαν ΠΑΣΟΚ το έκαναν για να "τιμωρήσουν" την ΝΔ. Όπως και το 2004 που βγήκε η ΝΔ για να "τιμωρηθεί" το ΠΑΣΟΚ. Κοινώς στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος. :confused:

Η δημοκρατία τελικά είναι όντως το "δημοκρατικότερο" πολίτευμα. Μας δίνει ακριβώς την κυβέρνηση που αξίζουμε, τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.

Δεν έχει και πολύ νόημα εν προκειμένω το δημοψήφισμα γιατί νομίζω ότι είμαστε πολύ οριακά. Αν δεν κάνω λάθος - και να με διορθώσει κάποιος οικονομικός αναλυτής - σαν χώρα έχουμε να πληρώσουμε ένα μεγάλο 10ετές ομόλογο μέσα στον Μάιο. Χωρίς ρευστό νομίζω μας ... παίρνουν ό,τι έχουμε και δεν έχουμε, σωστά;
Δηλαδή αναγκαστικά είναι μονόδρομος γιατί από ΚΑΠΟΥ πρέπει να δανειστούμε άμεσα. Αλλά αυτό το πράγμα απλώς καθυστερεί την χρεωκοπία μας. Εάν σαν χώρα δεν αναπτυχθούμε, δεν κινηθεί η αγορά και δεν έρθει χρήμα από έξω, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι κάποια στιγμή θα χρεωκοπήσουμε.

*σημειώνω ότι δεν είμαι οικονομικός αναλυτής, όσα λέω τα ξέρω από 3-4 πράγματα που 'χω διαβάσει, οπότε όπου κάνω λάθος (πάνω σε γεγονότα κι αριθμούς) με διορθώνετε.

Ξανά με ομόλογα Τ+οο θα δανειστούμε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanthippi

Νεοφερμένος

Η xanthippi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
.

Δεν έχει και πολύ νόημα εν προκειμένω το δημοψήφισμα γιατί νομίζω ότι είμαστε πολύ οριακά. Αν δεν κάνω λάθος - και να με διορθώσει κάποιος οικονομικός αναλυτής - σαν χώρα έχουμε να πληρώσουμε ένα μεγάλο 10ετές ομόλογο μέσα στον Μάιο. Χωρίς ρευστό νομίζω μας ... παίρνουν ό,τι έχουμε και δεν έχουμε, σωστά;
Δηλαδή αναγκαστικά είναι μονόδρομος γιατί από ΚΑΠΟΥ πρέπει να δανειστούμε άμεσα. Αλλά αυτό το πράγμα απλώς καθυστερεί την χρεωκοπία μας. Εάν σαν χώρα δεν αναπτυχθούμε, δεν κινηθεί η αγορά και δεν έρθει χρήμα από έξω, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι κάποια στιγμή θα χρεωκοπήσουμε.

....

-Ο "δρόμος μας" δεν είναι μονόδρομος, αλλά είναι "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα". Προσωπικά προτείνω να πάμε προς ...το ρέμα. Δηλαδή, να (δια)κηρύξουμε αδυναμία πληρωμής(πτώχευση), μιάς και αυτή είναι η εθνική πραγματικότητά μας.
-Εκτιμώ ότι η επιλογή του ΔΝΤ ενέχει μάλλον την βεβαιότητα της πολιτικής μας απουσίας ως "έθνος-κράτος", από του νυν και έως τους αιώνες. Απλά, η Επιχείρηση κλείνει επ' αόριστον!
-Αν για την νέα εθνική νομισματική μας εκκίνηση απαιτηθούν δάνεια, θα πρέπει για κάποιο σχετικά μεγάλο διάστημα να στηριχθούμε στον εσωτερικό δανεισμό και στη μείωση των καταναλωτικών μας απολαύσεων. Αλλά θα έχουμε μία ισχυρή πιθανότητα να διατηρήσουμε μία σχετική εθνοκρατική αυτοτέλεια και να είμαστε οι "νοικοκύρηδες στο σπίτι" μας( πχ, όπως το Ισραήλ, το πλέον υπερχρεωμένο ίσως κράτος του Πλανήτη).
-Αντίθετα, νομίζω, αν συνεχίσουμε να παρακολουθούμε τις "σοσιαλιστικές πουστιές"( του Ντομινίκ, του Τζορζ, του Τρισέ και των Γκολτμανς σαξ), στο τέλος θα μας πάρουν και τα λερωμένα μας βρακιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο "δρόμος μας" δεν είναι μονόδρομος
μο(υ)νοδρομο...:D

τι περιμεναμε..?ολοι ξερουμε τι παει κοντα στο μπιμπ...
:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Άγγελε, η αρνητική δεν είναι για σένα, αλλά για τον (και καλά) πρωθυπουργό μας. Κάπου έπρεπε ρε συ να ρίξω τη μούντζα να ξεσπάσω...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Άγγελε, η αρνητική δεν είναι για σένα, αλλά για τον (και καλά) πρωθυπουργό μας. Κάπου έπρεπε ρε συ να ρίξω τη μούντζα να ξεσπάσω...:redface:

Φίλε μου Όττο, δείξε λίγη κατανόηση. Ακόμη το παιδί (της Μάρτζυ εννοαώ!) δεν τέλειωσε το φροντιστήριο των αρχαιοελληνικών. Μόλις προχθές πρωτοδιάβασε τα "Έπη του Ομήρου για Αρχάριους"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alllantin

Νεοφερμένος

Ο alllantin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
ολες τις αλλες 5 φορες που χρεωκοπησε η Ελλαδα ,δεν εγινε δημοψηφισμα..τωρα γιατι να γινει..?


γιατί θα είναι η τελευταία φορά που θα έχουμε λεφτά για δημοσκόπηση :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
μο(υ)νοδρομο...:D

τι περιμεναμε..?ολοι ξερουμε τι παει κοντα στο μπιμπ...
:P:P

Καλά τα ισπανικά τι τα θελε;

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
-Ο "δρόμος μας" δεν είναι μονόδρομος, αλλά είναι "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα". Προσωπικά προτείνω να πάμε προς ...το ρέμα. Δηλαδή, να (δια)κηρύξουμε αδυναμία πληρωμής(πτώχευση), μιάς και αυτή είναι η εθνική πραγματικότητά μας.

Ωραία, έστω ότι κηρύσσουμε πτώχευση. Μετά θα πρέπει να ξαναξεκινήσουμε από μηδενική βάση, έτσι;
Από μόνοι μας δεν θα μπορέσουμε να ορθοποδήσουμε, άρα και πάλι και σε περίοδο πτώχευσης θα χρειαστούμε ένα μηχανισμό βοήθειας. Οι όροι και απαιτήσεις των μηχανισμών που θα μας έρθουν εάν κηρύξουμε πτώχευση δεν θα είναι σαφώς δυσμενέστεροι από τους όρους που μας επιβάλλει τώρα το ΔΝΤ; Εκτός κι αν θέλουμε να κλείσουμε τα σύνορά μας και να απομονωθούμε από τον υπόλοιπο κόσμο...

Δεν λέω ότι θα μας σώσει το ΔΝΤ. Ο μηχανισμός αυτός απλώς θα επιβραδύνει την πτώχευση που μαθηματικά θα επέλθει εάν συνεχίσουμε έτσι. Απλά έτσι ΜΠΟΡΕΙ να περισώσουμε κάτι με αυτήν την "ανάσα" που μας δίνεται, εάν βέβαια δούμε κάποιο μέτρο αναπτυξιακού χαρακτήρα, γιατί έως τώρα βλέπουμε μόνο μέτρα εισπρακτικού χαρακτήρα (φόροι από εδώ, φόροι από εκεί, πρόστιμα παραπέρα, κτλ). Είναι τραγικό βέβαια να χαρακτηρίζουμε "ανάσα" το ΔΝΤ, αλλά στην κατάσταση που είμαστε η εναλλακτική θα ήταν να κηρύσσαμε πτώχευση στις αρχές Μαΐου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ωραία, έστω ότι κηρύσσουμε πτώχευση. Μετά θα πρέπει να ξαναξεκινήσουμε από μηδενική βάση, έτσι;
...

Γεώργιε φίλε μου, στην περίπτωση πτώχευσης μπορεί να αρχίζουμε από "μηδενική βάση", αλλά τώρα συνεχίζουμε κάτω από τη "μηδενική βάση" και ξέρεις, κάτω απ' το μηδέν ορίζοντα έχουμε, το μείον άπειρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καλά τα ισπανικά τι τα θελε;
για να λεει καλα με τον Αλμουνια!.........:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ο οικονομολόγος, δημοσιογράφος και συγγραφέας, κ. Κωνσταντίνος Κόλμερ, παρουσίασε στις 23 Μαρτίου 2010, στο βιβλιοπωλείο «Αιγηίς», το βιβλίο του «Η έξοδος από την κρίση». Ακολούθησε συζήτηση σχετική με την συντρέχουσα κρίση της ΟΝΕ και της ΕΕ.

Σε εκπομπη που εδωσε συνεντευξη σχετικα με το Διεθνες Νομισματικο, θεωρησε πως τα πραματα για την επομενη δεκαετια θα ειναι δυσκολα για τα νοικοκυρια, δυσκολια που θα γινει πιο εμφανης μετα την 3 ετια. Μακροπροθεσμα, η οικονομια θα εξυγιανθει. Συμβουλη του προς τα νοικοκυρια ηταν: Κρατηστε ρεζερβες.
Που σημαινει, στα 100 μη δαπανατε τα 100 ή τα 200(με πιστωτικες και κ.ο.κ), αλλα τα 80 με μια ρεζερβα των 20.

Μιλα κατανοητα και με σαφηνεια. Δεν μπορω το μπουρδουκλωμα στα λογια, οχι επειδη δεν το καταλαβαινω, αλλα επειδη ο ξυλινος λογος απεναντι στην κοινωνια μας, στους απλους αστους, ειναι φιλτρο ψεματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top