Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
πραγματικά έχω κουραστεί με το όλο θέμα.....
...και πριν βιαστείτε να πείτε κάτι για το πόσο κακό κάνουν στα παιδιά σκεφτείτε πόσο κακό κάνουν στην κοινωνία και το άτομο όσοι καπνίζουν 2 πακέτα την ημέρα,οπλοφορούν παράνομα,θεωρούν δικούς τους δρόμους,έχουν θεό το λάδωμα
Kι εγώ θεωρώ ότι το παρακουράσαμε το θέμα.....
Από πότε όμως η συγκριτική αξιολόγηση άσχετων μεταξύ τους γεγονότων ως προς την επίδραση τους στην ποιότητα ζωής του συνόλου αλλά και του ατόμου, απενοχοποιεί τα "λιγότερο" επιβλαβή ;
Ωραία λογική, από άτομο...που δεν μπήκε καν στην 3η δεκαετία της ζωής του (μην ξεχνιόμαστε)
Δηλαδή, επειδή κάθε χρόνο αφήνουν την τελευταία τους πνοή στην άσφαλτο 2.500 περίπου συνάνθρωποί μας από τροχαία, δικαιολογούνται και παίρνουν άφεση οι θάνατοι από...ηλεκτροπληξία; :confused:

Χωρίς να συνυπολογίσω την υποσυνείδητη παραδοχή σου ότι είναι όντως κακό για τα παιδιά μια υιοθεσία από gay!
Ξεκαθάρισε τι θέλεις!

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
αν φτάνοντας και εγώ να διανύω την 5η δεκαετία μου και να μην καταλαβαίνω τι διαβάζω καλύτερα να μην φτάσω ποτέ....

υ.γ.έχω μπει στην 3η δεκαετία αν και πραγματικά δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό,επίση θα παρακαλούσα να διαβάζεις πιο προσεκτικά και να εκφράζεις στοχευμένα τι όποιες παρατηρήσεις σου αλλιώ δεν έχει νόημα η όποια συζήτηση από το πως δουλεύει τηλεοσκόπιο μέχρι το πως φτιάχνοντε τα σουτζουκάκια.
αν σου λέω για κάτοπτρα και εσύ(ο όποιο εσύ) μου λεέι για τοματοπελτέ,προφανώς και δεν θα οδηγηθούμε κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
αν φτάνοντας και εγώ να διανύω την 5η δεκαετία μου και να μην καταλαβαίνω τι διαβάζω καλύτερα να μην φτάσω ποτέ....

υ.γ.έχω μπει στην 3η δεκαετία αν και πραγματικά δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό,επίση θα παρακαλούσα να διαβάζεις πιο προσεκτικά και να εκφράζεις στοχευμένα τι όποιες παρατηρήσεις σου αλλιώ δεν έχει νόημα η όποια συζήτηση από το πως δουλεύει τηλεοσκόπιο μέχρι το πως φτιάχνοντε τα σουτζουκάκια.
αν σου λέω για κάτοπτρα και εσύ(ο όποιο εσύ) μου λεέι για τοματοπελτέ,προφανώς και δεν θα οδηγηθούμε κάπου.
Προφανώς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
επίσης θεωρώ μέγιστο καραγκιοζιλίκι να καταφέρονται τόσοι και τόσοι κατά των ομόφυλων με 50 τόμους επιχειρήματα και όταν έρθουν αντιμέτωποι με ομόφυλο ζευγάρι γυναικών δια ζώσης ή μέσω οθόνης να πανηγυρίζουν

συμφωνω..η ομοφυλοφιλια ειναι διαστροφη ειτε γυναικεια ειτε ανδρικη..

ολα αυτα που λεμε παντως ειναι στα λογια..

οι ανεκτικοι-ες στα λογια ειναι παντα πολυυυυ περισσοτεροι απο τους ανεκτικους στην πραξη..

στην πραξη φαινεται ο ανθρωπος..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ακομα και αν υποθεσουμε πως 80% ειναι προδιαθεση και 20% επηρρεασμος απο τα προτυπά εξακολουθω να ειμαι αρνητικη.:/:
Σου υπενθυμίζω πως και τα παιδιά που μεγαλώνουν σε σπίτια ετερόφυλων, σε ένα ποσοστό, είτε είναι δικά τους είτε υιοθετημένα, μπορεί να καταλήξουν ομοφυλόφιλοι.

Δεν με ενδιαφέρει να βγάλουμε την υιοθεσία από ομοφυλόφιλους "λάδι", αλλά αφού το συζητάμε, να βρούμε τα πραγματικά προβλήματα που θα είχε μια τέτοια συνθήκη. :hmm:

ακριβως. γιαυτο και οταν μεγαλωνει σε μια οικογενεια που δεν του αρμοζει, επεμβαινει η κοινωνικη λειτουργος ακομα και αν τα παιδια ειναι δικα τους. ποσο μαλλον οταν μεγαλωνουν ''ξενα'' παιδακια.
Τώρα άσχετα με το θέμα που συζητάμε εδώ, έχεις δει ποτέ να συμβαίνει αυτό σε ελληνική οικογένεια; :confused:
Ή που είναι όλες υπόδειγμα οικογενειακού βίου, ή που κάτι άλλο συμβαίνει... :worry::P
Εγώ πάντως, μόνο σε Αμερικάνικη ταινία το έχω δει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει να βγάλουμε την υιοθεσία από ομοφυλόφιλους "λάδι", αλλά αφού το συζητάμε, να βρούμε τα πραγματικά προβλήματα που θα είχε μια τέτοια συνθήκη. :hmm:

Κάτι μου λέει ότι τα πραγματικά προβλήματα θα βγούνε όλα φανταστικά. (αν δεν βγούνε ομοφοβικά) :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@Πατρεύς, ξαναδιαβάζω το μήνυμά μου, αλλά δεν καταλαβαίνω σε ποια από τις δύο ερωτήσεις που περιέχει μου απαντάς. :hmm:

Με τη λογική σου, νομιμοποιείται ηθικά η κοινωνία να χαρακτηρίζει ανθρώπους ως άρρωστους χωρίς ισχυρά επιστημονικά στοιχεία;
[...]
Αναρωτιέμαι βάσει και της τελευταίας πρότασης, μήπως η προσωπική ηθική σου κατευθύνεται από τα θρησκευτικά πιστεύω σου;

Σ.σ. Προς Ισίλιελ: Η Εκκλησία δε διαφωνεί με την επιστήμη. Διαφωνεί με την πολιτικοποιημένη χρήση επιστημονικών θεωριών η οποία προσπαθεί με το μανδύα της επιστημονικότητας αλλά στην ουσία με καθαρά πολιτικά και ιδεολογικά κριτήρια να αντιπαλαίσει τις διδασκαλίες της.


:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Σου υπενθυμίζω πως και τα παιδιά που μεγαλώνουν σε σπίτια ετερόφυλων, σε ένα ποσοστό, είτε είναι δικά τους είτε υιοθετημένα, μπορεί να καταλήξουν ομοφυλόφιλοι.

μα σου απαντησα ηδη σε αυτο. πιστευω πως κατα ενα αρκετα μεγαλυτερο ποσοστο ευθυνεται η προδιαθεση αλλα και κατα ενα μικροτερο ο επηρρεασμος. τριτη φορα στο λεω.:P



Τώρα άσχετα με το θέμα που συζητάμε εδώ, έχεις δει ποτέ να συμβαίνει αυτό σε ελληνική οικογένεια; :confused:
Ή που είναι όλες υπόδειγμα οικογενειακού βίου, ή που κάτι άλλο συμβαίνει... :worry::P
Εγώ πάντως, μόνο σε Αμερικάνικη ταινία το έχω δει. :D

αμε! βλεπω παρατραγουδα εγω τι με περασες?:whistle:
αλλα ακομα και να μην ισχυε στην ελλαδα, το γεγονος αυτο δε το κανει και σωστο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Θα απαντήσω ευθέως Δήμητρα. Δεν καθορίζεται η στάση κανενός σε αυτό το ζήτημα από τη στάση της επιστήμης. Αν δηλαδή έβγαιναν σήμερα οι επιστήμονες και έλεγαν ότι η ομοφυλοφιλία είναι βλαβερή δε θα άλλαζε κάτι στη στάση των κινημάτων των ομοφυλοφίλων αλλά ούτε και αυτών οι οποίοι υποστηρίζουν το γάμο τους. Είναι θέμα πρώτ' απ' όλα της πρακτικής που ακολουθεί ο καθένας αλλά και της ιδεολογίας του. Όπως είπα και πιο πριν, δεν μπορεί κανείς να διασταυρώσει αν ισχύουν ή όχι τα επιστημονικά πορίσματα. Πόσω μάλλον στην ομοφυλοφιλία ή στα ναρκωτικά τα οποία δε συνιστούν παθήσεις οργανικές αλλά είναι συνήθειες τις οποίες αποκτά ο άνθρωπος. Και ναι, η ηθική μου εκπορεύεται και από τα θρησκευτικά μου πιστεύω. Και δε θεωρώ ότι είναι αυτός λόγος να είναι λιγότερο σημαντικές οι αντιρρήσεις μου. Άλλωστε -κατ' εμέ τουλάχιστον- οι μεγαλύτεροι επιστήμονες της ανθρώπινης ψυχής είναι οι Πατέρες της Εκκλησίας. Αν ανοίξει κάποιος να διαβάσει ένα κείμενο του Αγ. Ιωάννου του Χρυσοστόμου ή του Αγ. Ιωάννου της Κλίμακος θα καταλάβει τί εννοώ.

Άλλωστε και οι ψυχολόγοι (και αυτό μου το έχει πει άνθρωπος με διδακτορικό στην ψυχολογία και άκρως «φιλελεύθερες» απόψεις), όταν κάνουν ένα πείραμα, δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να είναι 100% σίγουροι για την εγκυρότητα του πειράματος ούτε για την ορθότητα των κριτηρίων και των μεθόδων που έχουν ακολουθήσει όπως θα ήταν ένας θετικός επιστήμονας. Γιατί συμβαίνει αυτό; Μα γιατί απλούστατα οι άνθρωποι αυτοί μελετούν την ανθρώπινη ψυχή... Πώς είναι δυνατόν να μελετάς την ανθρώπινη ψυχή και να μπορείς -μέσω κάποιων ερωτηματολογίων ή άλλων εργαλείων- να περιγράψεις τον τρόπο με τον οποίο αυτή λειτουργεί; Ξεκινάς πάντοτε με αυθαίρετες υποθέσεις τις οποίες προσπαθείς κατά το μάλλον ή ήττον να επιβεβαιώσεις. Και στην ομοφυλοφιλία λοιπόν, η οποία δεν είναι οργανική πάθηση όπως π.χ. η σχιζοφρένεια, δεν μπορεί οποιοσδήποτε ψυχολόγος να μου πει ότι από τα πειράματα τα οποία έκανε βρήκε με σιγουριά αν είναι ή όχι κάτι το φυσιολογικό. Όπως είπα και πριν, ποιά είναι τα κριτήριά του; Ποιά είναι η μέθοδος που ακολούθησε;

Θα μου πεις -και δικαίως- πού καταλήγουμε τελικά. Δέχεσαι αδιαμαρτύρητα τις αποφάνσεις Πατέρων της Εκκλησίας και όχι -κάποιων- ψυχολόγων οι οποίοι στο κάτω-κάτω είναι επιστήμονες «με τη βούλα»; Οι Πατέρες της Εκκλησίας ακολούθησαν μια εμπειρική μέθοδο η οποία νομίζω έχει την αξία της. Προσπάθησαν να καθαρθούν από τα πάθη του μέσω της Θείας Χάριτος και αφού πλέον είχαν σε πολύ μεγάλο βαθμό αποκτήσει την «απάθεια», δηλαδή την ιδιότητα πλέον οι πράξεις τους αλλά και οι σκέψεις τους να κατευθύνονται από μόνο κριτήριο την αγάπη προς το Θεό και όχι κάποιο ιδιοτελές κριτήριο, μπόρεσαν να ερευνήσουν στο βάθος της την ανθρώπινη ψυχή και τον τρόπο με τον οποίο αυτή λειτουργεί.

Πλειστάκις στο παρελθόν πάντως -και επιμένω σ' αυτό- προσπάθησαν πολλοί υπό τον μανδύα της επιστημονικότητας να πολεμήσουν την Εκκλησία αλλά, ως επί το πλείστον, οι θεωρίες τους καταρρίφθηκαν και καταρρίπτονται μέχρι και σήμερα. Σήμερα μάλιστα, που έχει προχωρήσει και η επιστήμη, δεν μπορούν πλέον να ξεγελάσουν τόσο εύκολα τον κόσμο όπως πριν από 100 χρόνια παραδείγματος χάριν που έβλεπε κάποιος με το στόμα ανοικτό κάποιον ο οποίος προέβαλε μια νέα επιστημονική ανακάλυψη αληθινή ή υποθετική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Σου υπενθυμίζω πως και τα παιδιά που μεγαλώνουν σε σπίτια ετερόφυλων, σε ένα ποσοστό, είτε είναι δικά τους είτε υιοθετημένα, μπορεί να καταλήξουν ομοφυλόφιλοι.

Ο μόνος λόγος που είμαι αντίθετη στην υιοθεσία παιδιών από ομοφυλόφιλους είναι γιατί ξέρω τι θα τραβήξουν σε αυτή τη χώρα που γέννησε τη δημοκρατία (τρομάρα να μας έρθει) και που όλοι έχουν γνώμη και δικαίωμα κατακραυγής για όλους εκτός από τον εαυτό τους και το κάθε τι διαφορετικό είναι κατακριτέο και διαχτυλοδειχτούμενο.:mad:

Η έκφραση "μπορεί να καταλήξουν ομοφυλόφιλοι" μου φαίνεται άσχημη, γιατί δείχνει οτι τελικά, όσο κι αν υποστηρίζουμε το δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι θέλει στο κρεβάτι του, το θεωρούμε όμως "κατάντια" και κακό εν γένει.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν καθορίζεται η στάση κανενός σε αυτό το ζήτημα από τη στάση της επιστήμης.
διαφωνω σε αυτο..

μακαρι να αποδειχτει και επισημως οτι ειναι επιβλαβης η ομοφυλοφιλια..εγω εκει μασιζομαι..

αλλο η επιστημη(με την ενοια της ανθρωπινης λογικης αποδειξης με πειραματα ),άλλο το κατεστημενο των επιστημονων που χρηματοδοτουνται για να κανουν ερευνες απο διαφορα κεντρα


όσο κι αν υποστηρίζουμε το δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι θέλει στο κρεβάτι του, το θεωρούμε όμως "κατάντια" και κακό εν γένει.
αλλο το ενα αλλο το αλλο..
εχεις δικαιωμα να αυτομαστιγωνεσαι..αλλα καλο για σενα δεν ειναι..

οι ομοφυλοφιλοι θελουν απλα ανοχη ή να δεχθουμαι και ως φυσιολογικη τη συμπεριφορα τους..?
αλλο το ενα και αλλο το αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Η Εκκλησία ως προς το θέμα της εξουσίας έχει ως οδηγό τη ρήση του Κυρίου «ο θέλων πρώτος είναι, έστω πάντων εσχάτος». Αντιλαμβάνεται δηλαδή την πολιτική ως διακονία.

Προφανώς, φίλτατε Πατρέα, εννοείτε τον τύπο και τάξη εκκλησίας, που απορρέει από τις Γραφές και όπως την είχαν διανοηθεί οι αρχαίοι Χριστιανοί:redface:! Μακάρι να έμενε όμως έτσι, και μετά τις πολυάριθμες διασπάσεις της, αφότου απέκτησε εξουσιαστικά προνόμια από τον ...Καίσαρα!

Υγ: Αγαπητέ και προσφιλέστατε Άγγελε, η φυσιολογικότητα στο σεξ παραπέμπει μόνον στην ανάγκη αναπαραγωγής και όχι σε κάποιες στερεότυπες εκδηλώσεις του, επιβεβλημένες συνήθως, είτε από τον εκάστοτε ηθικισμό είτε από έκτακτες υγιονομικές αιτιάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Προφανώς, φίλτατε Πατρέα, εννοείτε τον τύπο και τάξη εκκλησίας, που απορρέει από τις Γραφές και όπως την είχαν διανοηθεί οι αρχαίοι Χριστιανοί:redface:! Μακάρι να έμενε όμως έτσι, και μετά τις πολυάριθμες διασπάσεις της, αφότου απέκτησε εξουσιαστικά προνόμια από τον ...Καίσαρα!
παντως η χριστιανικη εκκλησια και ολες οι αλλες βασικα δεν ηταν ποτέ υπερ της ομοφυλοφιλιας..

ουτε ιησους και μωαμεθ ηταν υπερ..

οχι οτι λεει κατι σε αρκετους ανθρωπους..αλλα να ξερουμε τι λεμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η έκφραση "μπορεί να καταλήξουν ομοφυλόφιλοι" μου φαίνεται άσχημη, γιατί δείχνει οτι τελικά, όσο κι αν υποστηρίζουμε το δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι θέλει στο κρεβάτι του, το θεωρούμε όμως "κατάντια" και κακό εν γένει.:(

καταλήγω [katalíγo] P αόρ. κατέληξα, απαρέμφ. καταλήξει : 1. για κτ. που τελειώνει σε κάποιο σημείο, που τερματίζει κάπου: Eξοχικός δρόμος που καταλήγει σε ένα δάσος. Tο λεωφορείο ξεκινάει από την Aθήνα και καταλήγει στη Θεσσαλονίκη, έχει τέρμα στη Θεσσαλονίκη. Tα απορρίμματα με τα ειδικά αυτοκίνητα καταλήγουν στις χωματερές. || Tο καμάκι είναι ένα στέλεχος που καταλήγει σε τρεις αιχμές, η μία άκρη του σχηματίζει αιχμές. 2α. ολοκληρώνω μια διαδικασία, συμπληρώνω μια ενότητα με κτ.: O γεωργός αρχίζει με τη σπορά και καταλήγει με τη συλλογή του καρπού. O ομιλητής αφού ανέπτυξε το θέμα, κατέληξε με τα εξής… Oι αγώνες άρχισαν με την παρέλαση των αθλητών και κατέληξαν με την απονομή των μεταλλίων. β. αντί για το ρήμα πεθαίνω, όταν θέλουμε να απαλύνουμε την έννοια του θανάτου: O ασθενής κατέληξε. 3α. ύστερα από μια σειρά ενεργειών ή γεγονότων φτάνω σε ένα αποτέλεσμα: Όλες οι προσπάθειές μου κατέληξαν σε αποτυχία. H διαδήλωση άρχισε ειρηνικά, κατέληξε όμως σε αιματηρές συγκρούσεις. Πρόσεξε μήπως η υπόθεση αυτή καταλήξει σε βάρος σου. O δεσμός τους κατέληξε σε γάμο. Aντίπαλοι στην αρχή, κατέληξαν να γίνουν αχώριστοι φίλοι. || φτάνω σε ένα σημείο όπου δε θα έπρεπε να φτάσω, καταντώ: Mε τις σπατάλες του κατέληξε να πεθάνει πάμφτωχος. Πρόσεξε μην καταλήξεις στη φυλακή. Kοίτα πού κατέληξες! Προσωπικά κειμήλια που καταλήγουν στις δημοπρασίες. || (απρόσ.) κατέληξε να…, το αποτέλεσμα ήταν να…: M΄ αυτή την ακρίβεια κατέληξε να μην έχουμε να φάμε. β. φτάνω σε κάποιο συμπέρασμα: Eρευνήσαμε την υπόθεση και καταλήξαμε (στο συμπέρασμα) ότι δεν υπάρχει λύση. || αποφασίζω κτ.: Ύστερα από πολλές συζητήσεις καταλήξαμε (στην απόφαση) να ζητήσουμε βοήθεια / καταλήξαμε στο εξής σχέδιο. Ποιο σπίτι θα αγοράσετε τελικά; – Δεν καταλήξαμε ακόμη. [λόγ. < αρχ. καταλήγω `τελειώνω, κλείνω΄ & σημδ. γαλλ. finir par, aboutir]

Οι τονισμένες φράσεις αποδίδουν το νόημα που θέλησα να δώσω στην έκφραση που χρησιμοποίησα.
Κάθε λέξη που σκέφτηκα, θα προκαλούσε κάποιου είδους δυσαρέσκεια, άρα κατέληξα στην πιο ήπια κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
παντως η χριστιανικη εκκλησια και ολες οι αλλες βασικα δεν ηταν ποτέ υπερ της ομοφυλοφιλιας..

ουτε ιησους και μωαμεθ ηταν υπερ..

οχι οτι λεει κατι σε αρκετους ανθρωπους..αλλα να ξερουμε τι λεμε..

Ναι, έτσι είναι! Αλλά "χριστιανική εκκλησία" βασικά συναποτελούν "εν πνεύματι και αληθεία", οι "ελθόντες εις μετάνοιαν" κι όχι οι "εγγεγραμμένοι ούτως" στα Ληξιαρχεία και Δημοτολόγια:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
φτάνω σε ένα σημείο όπου δε θα έπρεπε να φτάσω, καταντώ: Mε τις σπατάλες του κατέληξε να πεθάνει πάμφτωχος. Πρόσεξε μην καταλήξεις στη φυλακή. Kοίτα πού κατέληξες!

Δε σου κάνω επίθεση αλλά εφόσον μου παρέθεσες αυτές τις έννοιες, βλέπω την έννοια αυτή που έδωσα στο ρήμα αυτό και μου φάνηκε άσχημο.:/:

Άγγελε σου έχω ξαναπεί πολλές φορές οτι η ομοφυλοφιλία από μόνη της δεν κάνει κακό στον ανθρωπο. Κακό κάνει η αντιμετώπιση από την κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αλλά "χριστιανική εκκλησία" βασικά συναποτελούν "εν πνεύματι και αληθεία", οι "ελθόντες εις μετάνοιαν"
η μετανοια.. δεν σημαινει οτι δεν ειναι αμαρτια...

ο Ιησους συγχωρεσε την πορνη και της ειπε να μην αμαρτανει..δεν της ειπε οτι ειναι καλη η πορνεια..

και μια σχετικη ειδηση..
https://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_14/07/2010_346651
Αντιδράσεις στην Αργεντινή για τους γάμους ομοφυλόφιλων
Xιλιάδες άνθρωποι συμμετείχαν χθες Τρίτη στην κινητοποίηση εναντίον των γάμων ομοφυλοφίλων που συνδιοργάνωσε η εκκλησία έξω από το Κογκρέσο στο Μπουένος Άιρες, ενώ οι γερουσιαστές ετοιμάζονται να ψηφίσουν το νομοσχέδιο που έχει ήδη εγκριθεί από την κάτω βουλή.
«Θέλουμε μπαμπά και μαμά», «Πείτε ναι στην αληθινή οικογένεια», έγραφαν ορισμένα από τα πανό που μετέφεραν οι διαδηλωτές, αποκηρύσσοντας το νομοσχέδιο το οποίο στελέχη της Ρωμαιοκαθολικής εκκλησίας αποκαλούν «έργο του σατανά».
Η Αργεντινή, μια χώρα όπου το 91% των πολιτών δηλώνουν καθολικοί, οδεύει προς το να γίνει η πρώτη χώρα στη Λατινική Αμερική που θα νομιμοποιήσει το γάμο ζευγαριών του ιδίου φύλου εάν η Γερουσία εγκρίνει το νομοθέτημα σήμερα Τετάρτη.
Το νομοσχέδιο, που παραχωρεί ίσα δικαιώματα στα ομόφυλα ζευγάρια με εκείνα των ετερόφυλων, ψηφίστηκε από τη βουλή την 5η Μαΐου, αλλά αντιμετωπίζει πολύ πιο έντονη αντίσταση στη Γερουσία.
Περίπου 200 υποστηρικτές του νομοσχεδίου συγκεντρώθηκαν παράλληλα στον Οβελίσκο, ένα γνωστό μνημείο στο Μπουένος Άιρες, χτυπώντας κατσαρόλες και παιανίζοντας με βουβουζέλες, στο πλαίσιο της εκστρατείας «Κάντε θόρυβο για την Ισότητα» του Inadi, του ινστιτούτου κατά των διακρίσεων στην Αργεντινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
η μετανοια.. δεν σημαινει οτι δεν ειναι αμαρτια...

ο Ιησους συγχωρεσε την πορνη και της ειπε να μην αμαρτανει..δεν της ειπε οτι ειναι καλη η πορνεια..

και μια σχετικη ειδηση..
https://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_14/07/2010_346651

Την αμαρτία τη γνωρίσαμε, φίλε μου Άγγελε, καιρός να μάθουμε και τι εστί μετάνοια, πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Την αμαρτία τη γνωρίσαμε, φίλε μου Άγγελε, καιρός να μάθουμε και τι εστί μετάνοια, πια!
απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μεταφέρω κάτι που ειπώθηκε σε άλλο θέμα για ένα σύντομο σχόλιο:
Βρε, εδώ άλλοι έχουν δημιουργήσει ολόκληρο κίνημα και δίνουν αγώνα με.....επιχειρήματα για να καταφέρουν να αποκτήσουν το δικαίωμα του γάμου, κι εσύ το αποποιείσαι αχάριστο πλάσμα; :confused:
Αυτό για το οποίο παλεύουν τα κινήματα που αναφέρεις, είναι η εξασφάλιση του δικαιώματος να παντρεύονται, έτσι ώστε να έχουν τη δυνατότητα αλλά και την επιλογή να το αποποιηθούν. :P
Πώς να αποποιηθείς κάτι που δεν έχεις το δικαίωμα να ασκήσεις; :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top