Εθελοντισμός

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αλήθεια ποια είναι η γνώμη σας για τον ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟ ?



εγώ ήμουν εθελόντρια στους ολυμπιακούς αγώνες του 2004, στο κλειστό του μπάσκετ (οακα)

μπορώ να πω πως ήταν από τις αγαπημένες μου εμπειρίες και μέρες

μακάρι να ξαναγινόντουσαν οι ολυμπιακοί αγώνες εδώ και σίγουρα θα γινόμουν ξανά εθελόντρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Εγώ δεν θα γινόμουν ποτέ εθελοντής για χάρη μιας κυβέρνησης. Για κάποια μη κυβερνητική οργάνωση χαλαρα.


Το ζήτημα με τις κυβερνήσεις είοναι ότι σε ταράζουν στους φόρους και στο γράψιμο και όταν σε χρειάζονται τσουπ!

Φιλαράκι γίνε εθελοντής. Σίγουρα σε κάποιους αρέσει, αλλά εγώ ασπάζομαι το μανιφέστο του ΔΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ





Το μανιφέστο του Δεθελοντισμού

· Το παγκόσμιο κίνημα του Δεθελοντισμού εμπνέεται από τις πανανθρώπινες αξίες των θερινών διακοπών και της αμειβόμενης εργασίας. Τζάμπα, αυγουστιάτικα δεν δουλεύει!
· Ο δεθελοντής δεν ρωτήθηκε ποτέ αν θέλει να έρθουν οι ολυμπιακοί στην Αθήνα. Οι ολυμπιακοί που είναι στον Πειραιά του φαίνονται ήδη παρα πολλοί.
· Ο δεθελοντής έχει παρατηρήσει ότι καμία χώρα των δέκα εκατομμυρίων κατοίκων δεν έχει διεκδικήσει ποτέ μια τόσο μεγάλη διοργάνωση. Αβίαστα έρχεται στο μυαλό του ότι οι Ολλανδοί, οι Βέλγοι, οι Σκανδιναβοί είναι μαλάκες κι εμείς εδώ έξυπνοι. Η ολυμπιάδα για τον δεθελοντή, δεν είναι η νέα μεγάλη ιδέα. Είναι η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας.
· Ο δεθελοντής γνωρίζει ότι στους Ολυμπιακούς χρειάζονται δυόμισι εθελοντές ανά αθλητή και προειδοποιεί ότι κάποιοι εθελοντές μπορεί να βρεθούν κομμένοι στη μέση!
· Ο δεθελοντής γνωρίζει ότι για κάθε εθελοντή που κρατάει τα καλάθια με τις φόρμες των αθλητών στο στίβο αντιστοιχούν δέκα εθελοντές παρκαδόροι στις εγκαταστάσεις του μοντέρνου τριάθλου. Επίσης δεν συγχέει τους εθελοντές με τους κριτές οι οποίοι επίσης τριγυρνάνε στους αθλητικούς χώρους αλλά κάνουν πιο κυριλέ δουλειές.
· Ο δεθελοντής συμμετέχει στην ολυμπιακή προετοιμασία κάθε μέρα οδηγώντας ανάποδα σε μονόδρομους, υπερπηδώντας χαντάκια, αποφεύγοντας φορτηγά και μπουλντόζες χωρίς αναβολικά και χωρίς να ανταμείβεται με το βαθμό του υπολοχαγού.
· Ο δεθελοντής δεν βλέπει το λόγο για τον οποίο πρέπει να δαπανήσουμε τέσσερις ετήσιους προϋπολογισμούς της Μέσης Εκπαίδευσης για την ασφάλεια 20 ημερών αγώνων, πολλώ μάλλον, που για να αποσβεστεί το ποσόν πρέπει να παρακολουθούνται και να δέρνονται συστηματικά οι πολίτες της χώρας για τα επόμενα 78 χρόνια.
· Ο δεθελοντής έχει προσέξει ότι έχουν εξαφανιστεί τα αδέσποτα από την Αθήνα. Στην πιο αισιόδοξη περίπτωση, έχουνε πάει εθελοντές. Το ίδιο ισχύει και με τα δέντρα για τα οποία έχουν παραγγελθεί εθελοντές σε φυτώρια της Ισπανίας.
· Ο δεθελοντής γνωρίζει ότι η αφιλοκερδής ενίσχυση μιας κερδοσκοπικής επιχείρησης δικαιολογείται μόνο αν είναι δουλειά του μπατζανάκη του και πρόκειται να ανταμειφθεί με πλουσιοπάροχο γεύμα και αιώνια υποχρέωση.
· Ο δεθελοντής γνωρίζει ότι αυτό που του ζητάνε να κάνει τζάμπα κάποιος άλλος το πληρώνεται ως οφσορ εταιρεία συμβούλων που είχε την ιδέα.
· Ο δεθελοντής δεν δελεάζεται με συλλεκτικές καρφίτσες, τιμητικά διπλώματα ούτε με παντούφλες με τον Φοίβο και την Αθηνά. Άμα είναι να του νομιμοποιήσουνε το αυθαίρετο ή να του βάλουνε το παιδί στο δημόσιο το συζητάει. Αλλά και πάλι γνωρίζει ότι γιʼ αυτές τις δουλειές υπάρχουνε οι εκλογές.
· Ο δεθελοντής δεν ανησυχεί για την επιτυχή έκβαση των αγώνων. Την εγγυάται η παρουσία στις τάξεις των εθελοντών του συνόλου των γνωστών προσωπικοτήτων της πολιτικής, κοινωνικής και καλλιτεχνικής ζωής. · Ο δεθελοντής έχει ήδη βγάλει εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς. Κατάστρωμα για Ικαρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
εγώ δεν το έκανα για να κερδίσει η κυβέρνηση.

το έκανα για την εμπειρία που ήταν απίστευτη. ξέρεις πόσο ωραία ήταν να πηγαίνεις στο οακα και να είναι γεμάτο ανθρώπους από όλον τον κόσμο και να βλέπεις τις μπλούζες τους που έδειχναν από ποια χώρα ήταν. η περιοχή ήταν γεμάτη χρώματα, γέλια, ζωή, άκουγες πάρα πολλές και διαφορετικές γλώσσες

αχ μου λείπει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Δεν είπα ότι το έκανες για αυτό. Απλά εκφέρω τη δική μου άποψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εγώ εργάστηκα το 2004, στους Παραολυμπιακούς!
Τέλεια εμπειρία ήταν... έμαθα πολλά...

Μακάρι να ξαναβρώ την ευκαιρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
και γω ήμουν εθελόντρια στους Ολυμπιακούς Αγώνες..Λόγω ηλικίας όμως μπορούσα μόνο στις τελετές έναρξης και λήξης...Εγώ συμμετείχα στην τελετή λήξης.Και έχω να πω πως από την τηλεόραση "έχασε" πολύ σαν θέαμα..:(Αν το έβλεπες από μέσα ήταν υπέροχο!Εγώ το είδα μετά στην τηλεόραση και δε το αναγνώριζα...ήταν πολύ μέτριο:/:
Η εμπειρία όμως ήταν μοναδική!Ήταν απίστευτα!Υπέροχα!Δε ξέρω πως να το περιγράψω...Είμαι πολύ περήφανη που μπόρεσα να γίνω εθελόντρια σε ένα τέτοιο γεγονός και μάλιστα στη χώρα μου:) Εύχομαι να μπορέσω να το ξαναζήσω:)

Από άλλες μορφές εθελοντισμού θα με ενδιέφερε η αιμοδοσία και ίσως να συμμετείχα στους γιατρούς χωρίς σύνορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Από άλλες μορφές εθελοντισμού θα με ενδιέφερε η αιμοδοσία και ίσως να συμμετείχα στους γιατρούς χωρίς σύνορα.


Αυτά μάλιστα...

Έγινες και εξώφυλλο στην τελετή λήξης, έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Α ναι;; Για δείξε!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
γίδι ήμουν και εγώ στους παραολυμπιακούς....;)
αλήθεια σε τι αθλήματα?

εγώ ενόργανη και τελικοι μπάσκετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
έχετε ακούσει για την ευρωπαική εθελοντική υπηρεσία?
και για το έλιξ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
γίδι ήμουν και εγώ στους παραολυμπιακούς....;)
αλήθεια σε τι αθλήματα?

εγώ ενόργανη και τελικοι μπάσκετ

Εγώ ήμουν στο Ολυμπιακό Χωριό! Οργανώναμε τις εκλογές για τους Αθανάτους... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Εγώ ήμουν στο Ολυμπιακό Χωριό! Οργανώναμε τις εκλογές για τους Αθανάτους... :)

τι έκανες??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τη στήναμε στους αθλητές έξω από το εστιατόριο και τους καλούσαμε να ψηφίσουν!
Εγώ έπαιρνα πόζα και φώναζα
"Ψηφίσατεεεε;;;
Have you voteeeed?
Moechten Sie waehleeeeen?"
...

etc etc :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
Α ναι;; Για δείξε!! :)
Είναι σε περιοδικό το εξώφυλλο και δε μπορώ να την περάσω στον υπολογιστή...
Είχε πολύ φάση πάντως τώρα που το θυμάμαι..Με είχε πάρει η γιαγιά μου τηλέφωνο και έλεγε ότι είμαι στο περιοδικό!!και δε την πίστευα γιατί τα χάνει που και που και πίστευα ότι έκανε λάθος...:P Αλλά τελικά είχε δίκιο:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
https://www.cvgpeep.gr/gr/evs.htm

αυτό έλεγα
πως σας φαίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lala

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον!!
Είδα το λινκ και καποιες φωτογραφίες..
Σίγουρα αξίζει!

Όσο για το θέμα του εθελοντισμού γενικότερα είναι σίγουρα πολύ καλή ως εμπειρία γιατί κάνεις κάτι χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα, αλλά επειδή πιστεύεις σ'αυτό.. οπότε σιγουρα δε θα πήγαινα εθελόντρια στους ολυμπιακούς αγώνες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ έχω συμμετάσχει σε work-camp, σε μια εκδήλωση της ΓΓΝΓ και σε μια μη κυβερνητική οργάνωση για άτομα με HIV. Μου αρέσει ο εθελοντισμός και ψάχνω ευκαιρίες να ασχοληθώ συστηματικά εδώ αν κάτσω κι Ελλάδα αν γυρίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top