[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσε πολύ το σκούρο πράσινο για τα μάτια και γενικά τα σκουρα χρωματα (μαύρο, σκούρο μπλε, γκρι, κλπ) αλλά δεν νομίζω τα υπόλοιπα να μην πηγαίνουν. Και στο ντύσιμο πάλι σκουρόχρωμα διάλεγα, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είχα και πολλά ανοιστόχρωμα :P. Τωρα άμα τα ξαναέκανα κόκκινα δεν θα κόλλαγα σε τέτοια και θα φόραγα ο,τι χρώμα μου κατέβαινε.

Πορτοκαλί δεν έχω δοκιμάσει να βάλω απ’ όταν τα έκανα κόκκινα, πάντως νομίζω θα φαινόταν μια χαρά, αφού φοράω πολύ συχνά φούξια μπλούζες! Από μακιγιάζ τώρα προτιμώ τα έντονα χρώματα στα κράγιον (κόκκινο της φωτιάς, φούξια, έντονο πορτοκαλί) και smoky eyes ή με μαύρο ή με σκούρο μπλε-πράσινο. Eπίσης έχω ένα μωβ παλτό που δείχνει να έχει πολύ πέραση! Αλλά εγώ ούτως ή άλλως φοράω όλα αυτά, οπότε.. :P

Αααα εγώ γενικά ποτέ δε φόραγα πολλά χρώματα πάνω μου, ειδικά τώρα το χειμώνα. Συνήθως είμαι με μαύρα/μπεζ/καφέ/άσπρα/γκρι και τέτοια χρώματα σε ουδέτερες αποχρώσεις, δηλαδή δε θα με δεις με φούξια όπως η kajira, δε ξέρω καν αν έχω τέτοιο χρώμα ρούχα.:redface:
Τώρα βέβαια, που' χα πάει για ψώνια έφαγα ένα κόλλημα με το μπλέ, μπλέ σε όλες τις αποχρώσεις, σκούρο, ηλεκτρίκ κτλ. Νομίζω ότι κάνει απίστευτη αντίθεση και αναδεικνύει το μαλλί, όπως και το άσπρο ή το μαύρο.:redface:
Έτσι κι αλλιώς δε καθόμουν ποτέ να συνδυάσω μαλλιά με ρούχα, γιατί ό,τι έχω, δε φαίνεται άσχημο.
Όσο για το μακιγιάζ, παραμένει ίδιο με πάντα, με εξαίρεση τα Χριστούγεννα που έβαλα ΚΟΚΚΙΝΟ κραγιόν και eyeliner ξέρωγω, που ποτέ δε βάφομαι τόσο έντονα, αλλά ήταν πολύ ωραίο με το μαλλί.:redface:
Από κει και πέρα, μαύρο μολύβι όπως πάντα και σκούρες αποχρώσεις γενικότερα.:redface:

ΑΝ ΚΑΙ, όπως είπα δε δίνω σημασία στο χρώμα των μαλλιών, αρκεί το ρούχο/μακιγιάζ να μου ταιριάζει.:D

Ναι και το μπλε σε ρούχο φαίνεται απίστευτο με τα κόκκινα μαλλιά :D

Eιδικά το τιρκουάζ!:D


Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια! Τα εβαψα την Παρασκευη και επειδη ηταν η πρωτη μου αποπειρα για κοκκινα μαλλια ηθελα αποψεις απο πιο ειδικους! Την Πρωτοχρονια τα συνδυασα με πετρολ μπλουζακι και σκουρα σκια στα ματια και ηταν πολυ ωραιο αποτελεσμα! Αν και το κοκκινο με χλωμαινει, μου αρεσει πολυ γιατι τονιζει περισσοτερο τα ματια μου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
6 συμβουλές για έναν όμορφο χειμώνα
  • Ακόμα ένα ποτηράκι: Τον χειμώνα καταναλώνουμε πολύ λιγότερο νερό από ό,τι το καλοκαίρι, με αποτέλεσμα ο οργανισμός μας να αφυδατώνεται σταδιακά. Δεν ξεχνάμε να πίνουμε νερό και προσπαθούμε να προσεγγίζουμε την ποσότητα που καταναλώναμε το καλοκαίρι. Γύρω στα 8 ποτήρια την ημέρα.
  • Τραγουδάτε στο μπάνιο: 'Μουλιάζουμε' την επιδερμίδα μας, μπαίνοντας στο μπάνιο, όχι το ντους, για 10-15 λεπτά, με χλιαρό νερό. Καλό θα ήταν να προσθέσουμε και μια κουταλιά αιθέριο έλαιο ή λάδι μπάνιου. Όσο πιο ξηρή είναι η επιδερμίδα, τόσο πρέπει να μειώνουμε τη θερμοκρασία του νερού, γιατί το καυτό νερό αφυδατώνει περισσότερο το δέρμα. Αποφεύγουμε τα ισχυρά καθαριστικά σαπούνια, που 'σκοτώνουν' τα λιπίδια του δέρματος και το κάνουν ακόμα ξηρότερο. Επιλέγουμε σαπούνια με φυτική γλυκερίνη και ουδέτερο Ph.
  • Λίγη κρέμα ακόμα: Μετά το μπάνιο, δεν τρίβουμε το δέρμα μας με την πετσέτα, αλλά σκουπίζουμε απαλά, ταμπονάροντας στα ερεθισμένα σημεία. Ενώ το σώμα μας είναι ακόμα υγρό, απλώνουμε γαλάκτωμα σώματος, 'φυλακίζοντας' έτσι το νερό μέσα στους πόρους του δέρματος. Η βαζελίνη και άλλα προϊόντα από παράγωγα πετρελαίου ανακουφίζουν προσωρινά, αλλά προκαλούν μεγαλύτερη ξηρότητα και ευαισθησία από τη συνεχή χρήση.
  • Βιταμίνη Α:το απόλυτο όπλο Αυξάνουμε την κατανάλωση φρούτων και λαχανικών. Εκτός από το νερό, δίνουν στον οργανισμό μεγάλες ποσότητες βιταμίνης Α, που είναι το πιο ισχυρό αντίδοτο κατά της ξηροδερμίας.
  • Λιγότερος καφές: Μειώνουμε όσο μπορούμε την ποσότητα του καφέ που καταναλώνουμε, γιατί λειτουργεί ως ισχυρό διουρητικό, αυξάνοντας τις απώλειες νερού από τον οργανισμό. Το ίδιο πρέπει να κάνουμε και με το αλκοόλ.
  • Χειμωνιάτικο στυλ: Όταν βγαίνουμε στον κρύο αέρα, καλύπτουμε τα εκτεθειμένα μέρη του δέρματος με γάντια, κασκόλ, ακόμη και σκουφιά. Προτιμάμε πολλά και λεπτά ρούχα παρά λίγα και χοντρά, γιατί έτσι διευκολύνουμε την αναπνοή του δέρματος, ελέγχουμε ευκολότερα τη θερμοκρασία του σώματος και δεν ιδρώνουμε. Καλό είναι να απλώνουμε στο εκτεθειμένο δέρμα και τα χείλη μας κρέμα ή λάδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
  • Χειμωνιάτικο στυλ: Όταν βγαίνουμε στον κρύο αέρα, καλύπτουμε τα εκτεθειμένα μέρη του δέρματος με γάντια, κασκόλ, ακόμη και σκουφιά. Προτιμάμε πολλά και λεπτά ρούχα παρά λίγα και χοντρά, γιατί έτσι διευκολύνουμε την αναπνοή του δέρματος, ελέγχουμε ευκολότερα τη θερμοκρασία του σώματος και δεν ιδρώνουμε. Καλό είναι να απλώνουμε στο εκτεθειμένο δέρμα και τα χείλη μας κρέμα ή λάδι.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
σορυ για το γέλιο αλλά δεν άντεξα. Ντύσιμο τύπου "layers" και καλυμμένα όλα τα εκτεθειμένα μέρη του δέρματος σε θερμοκρασία +10?! :rofl::rofl::rofl:
Απορία: σε θερμοκρασία -10 τι φοράτε;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
σορυ για το γέλιο αλλά δεν άντεξα. Ντύσιμο τύπου "layers" και καλυμμένα όλα τα εκτεθειμένα μέρη του δέρματος σε θερμοκρασία +10?! :rofl::rofl::rofl:
Απορία: σε θερμοκρασία -10 τι φοράτε;:hmm:

κυκλοφορούμε με ηλεκτρική κουβέρτα :lol::lol::lol: ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εσείς κοριτσάκια τι μεικ απ χρησιμοποιείτε; Για ρίξτε ιδέες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
kryolan[το στικ] τα βραδια γιατι ειναι βαρυ,αρκετα καλυπτικο και μου κραταει ωρες,maybelline[το μους] το πρωι επειδη ειναι ελαφρυ και διακριτικα καλυπτικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
kryolan[το στικ] τα βραδια γιατι ειναι βαρυ,αρκετα καλυπτικο και μου κραταει ωρες,maybelline[το μους] το πρωι επειδη ειναι ελαφρυ και διακριτικα καλυπτικο

Της Maybelline το μους δε μ'αρέσει, Kryolan όμως δεν έχω δοκιμάσει. Είναι επαγγελματικά απ'ο,τι βλέπω. Απο πού το προμηθεύεσαι;
Για το βράδυ ψάχνω, διότι εχω δοκιμάσει διάφορα κατά καιρούς και κόλλησα μετά και αποφάσισα να πειραματιστώ και να μην κολλήσω αλλες δυο σεζόν στα ίδια. Για το πρωι είμαι καλλυμένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ναι ειναι επαγγελματικα.Απο το μαγαζι τους τα προμηθευεσαι [στο ελληνικο σαιτ λενε τη διευθυνση]
Εμενα με βολευει επειδη ακριβως η εταιρια φτιαχνει προιοντα που προοριζονται για sfx και γενικως θεατρικο μακιγιαζ.Το συγκεκριμενο που χρησιμοποιω ειναι λιγο δυσκολο στη χρηση και οπως ειπα προηγουμενως ειναι αρκετα βαρυ.Δηλαδη δεν το συνιστω ετσι ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
:hmm:
Χρησιμοποιώ ήδη προιόντα επαγγελματικά, οπότε για την χρήση δε με απασχολεί, έχω μάθει να μακιγιάρομαι με τεχνικές, το ''βαρύ'' με προβληματίζει γιατί το δέρμα μου δε δέχεται -ακόμα τουλάχιστον- τα βαριά προιόντα, εκτός αν παίζεις με την ποσότητα και τις μίξεις. Πάντως θα το τσεκάρω, θα τηλεφωνήσω να πάω απο κει. Σ'ευχαριστώ!:)

Κοπελιές υπόλοιπες, αν έχετε κι εσείς να προτείνετε, να ψαχτώ μια και καλή...


2. Μόλις βγήκα απο το κομμωτήριο υπερευτυχισμένη, τα άλλαξα λιγάκι! :D Στην κομμωτρια μου τεμεναδες πρεπει να κανω, καθε φορα μου κανει αυτο που θελω, οπως το χω φανταστει, χωρις να της λεω πολλα λογια.:) Και ειναι τρομερο πως την εμπιστευομαι απεριοριστα και για να εμπιστευτω εγω ειδικά χέρι, θα πρεπει να'ναι άσσος. Αμα δε μαρεσει κατι βεβαια δεν θα κατσω να πω τι δε μ'αρεσε ή να μπλεχτω στη δουλεια του αλλου ή ιδιοτροπίες που ακούω γενικά- δε μ'αρεσει αυτο-, απλως δε θα ξαναπαω και αυτη η γυναικα μ'εχει καταγοητευσει με το απιθανο χερι της! Ειναι επισης επαγγελματίας και σε σταση και σε υφος. Μπραβο της δημοσια κι ας μη μας βλεπει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Eγώ βάζω της Radiant με μικρή επικάλυψη, μιας και δεν έχω σημάδια στο πρόσωπο και απεχθάνομαι το πολύ πάστωμα.
Είναι αρκετά ρευστό, απλώνεται ομοιόμορφα στο λεπτό και είναι σα να μη φαίνεται ότι φοράω make up.
Εδώ και τρία χρόνια δεν το έχω αλλάξει, αλλά αναγκαστικά αν θέλεις να αλλάξεις, θα πρέπει να το πας δοκιμαστικά. Αυτό που θα σου προτείνω εγώ, μπορεί εσένα να μη σου κάθεται καλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ωραια μεικαπ εχει και η Μακ. Ψάξε αυτό που έχει σε σωληνάριο, είναι λίγο βαρύ βέβαια, αλλά εχει πολύ καλή υφή. Επίσης είναι κάπως ακριβό σε τιμή. Εμένα μ αρέσουν ακόμα και τα μεικαπ της Μαξ Φακτορ, αλλά έχω καιρό να πάρω, όμως αξίζει μια δοκιμή και έχουν πολύ λογικές τιμές. Για βράδυ κι εγώ χρησιμοποιώ της Κρυολαν, αλλά μόνο τοπικά κι αφού πρώτα βάλω άλλο μεικαπ αποκάτω.
Αυτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Προσωπικά δεν έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένη απο κάποιο μέικ απ. Περισσότερο θα έλεγα απο πούδρα. Δεν τα μπορώ τα μεικ απ πλεον, τα νοιώθω πολύ βαριά στο πρόσωπό μου. Αν ήθελες πούδρα θα είχα να σου προτείνω μερικές πραγματικά απίστευτες.

Κορίτσια την βοήθειά σας, το Πάσχα θα γίνω νονά και δεν ξέρω τι να φορέσω...Αρχικά σκεφτόμουν φόρεμα, μετά φούστα στενή και πουκάμισο αλλά ακόμη δεν έχω καταλήξει κάπου. Εχετε καμμιά ιδέα? Εχει παρει κάτι το μάτι σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Νομιζω πως αναλογα με τα χρωματα σου ένα φόρεμα θα ήταν καλύτερη επιλογή και λιγότερο αυστηρή, ειδικά αν είσαι και αδυνατούλα ή μικροκαμωμένη. Πες μας τι χρώμα μαλλιών έχεις και τι σωματότυπο περίπου και όλο και κάποια πιο συγκεκριμένη πρόταση θα προκύψει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Ξανθές ανταυγιες και μακρύ καρέ. Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι η εποχή, περίεργες θερμοκρασίες και σκαμπαναβάσματα. Ασε που δεν ανέφερα πως θα γίνει σε νησί.:)

κατι τέτοιο περίπου φανταζόμουν σε φούστα
μου άρεσε αρκετά το τελευταίο αλλά και πάλι σκέφτομαι τον καιρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Απαπα παπα πα
Όχι μακρύ! Το μακρύ δύσκολα σε χαρίζει και τις περισσότερες φορές είναι υπερβολή, άσε που για την εποχή που το θέλεις, δύσκολα μπορείς να το συνδυάσεις με κάτι από πάνω, όπως σακάκι, ζακετάκι, μπολερό κλπ.. Ειδικά το δεύτερο πολύ φαντασμαγορικό βρε παιδί μου. :P
Για βάφτιση θες κάτι σοβαρό - αλλά όχι πολύ σοβαρό, κομψό, νεανικό και χαρούμενο

Στο πολύ γρήγορο από τα πρώτα αποτελέσματα του γούγλη και που θα πηγαίνει με το ξανθό σου μαλλί και με μια ζακετούλα από πάνω..



Γενικά να προτιμήσεις φόρεμα σε στενή γραμμή, γιατί συνδυάζονται καλύτερα με κάποιο σακάκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Γι αυτό είπα φούστα στενή με πουκάμισο ή κάποιο μπλουζάκι απο μέσα, φοράω μια γόβα και ξεμπέρδεψα. Δεν ξέρω πολύ με δυσκολέυει η εποχή. Οσο για τα μάξι φορέματα εμένα μου πάνε πάρα πολύ, γιατί είμαι πολύ ψηλή.
Δεν ξερω τι να κάνω και που να ψάξω, άσε που σακάκι δεν φοράω με τίποτα. Γι αυτό βρε κορίτσια ρίχτε καμμιά ιδέα;)

Δεν μου πολυαρέσει το φόρεμα αυτό ειδικά απο χρωματισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top