Πολιτικός προσανατολισμός

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Εγραφε σε μια Πρωτοσλαβικη γλλωσσα (απο την οποια προηλθαν και τα Ελληνικα)

Παρακαλώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
η αριστερα ειναι εκεινη η κοινωνικη πολιτικη που πιστευει στην κοινωνικη δικαιοσυνη, προασπιζεται την ισοτητα, την αλληλεγγυη,το δημοσιο χαρακτηρα των βασικων αγαθων(παιδεια,υγεια),την προστασια του περιβαλλοντος και βρισκεται εναντια σε μια σειρα ανισοτιμων αντιληψεων, οπως ρατσισμος,εθνικισμος,θρησκοληψια
έχετε την καλοσύνη να το εξηγήστε αυτό και στους αλβανούς-βούλγαρους-ρουμάνους-ρώσους-ουκρανούς μετανάστες, γιατί όταν τους το λέω εγώ με βρίζουν.....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δεξιότατατο κόμμα είναι με αριστερίστικο περιτύλιγμα η Φ.Σ. Δηλαδή πού οδηγούν οι ιδιωτικοποιήσεις ; Δεν αφαιρούν προνόμια των εχόντων, δεν οδηγούν σε απολύσεις ; 'Οχι ότι διαφωνώ με τις ιδιωτικοποιήσεις, το αντίθετο, αλλά τί είναι ο νεοφιλελευθερισμός ;
Ομολογώ οτι με μπέρδεψες λίγο....
Τί είναι λοιπόν ο νέο-Φιλλελευθερισμός? Σαν ορισμός είναι ο παλιός, ο αρχικός Φιλλελευθερισμός. Που στο πέρασμα των χρόνων παρέκλινε στα οικονομικά θέματα προς τα αριστερα-κρατικιστικά μοντέλα και ξέφυγε απο την αρχική του μορφή. Ο νέο-φιλελλευθερισμός λοιπόν παραπέμπει στην αρχική έννοια του φιλελλευθερισμού. Ο πραγματικός όρος είναι Φιλλελευθερισμός. Αλλα άν βολεύει κάποιους ας τον βαφτίσουν όπως θέλουν.
Ο φιλελλευθερισμός κυριαρχείται όχι απο ιδεολογίες-ιδεοληψίες αλλά απο Αρχές. Με κυρίαρχη αυτών τα ανθρώπινα δικαιώματα. Όλων όμως των ανθρώπων (εξ ου και η συμφωνία μας με την παγκοσμιοποίηση). Τα ανθρώπινα δικαιώματα παραβιάζονται κατάφωρα απο τους πάντες και όχι μόνο απο τα κράτη. Παραβιάζονται με τη βία των κρατικών όπλων ή και ομάδων πληθυσμού. Η φιλελλεύθεροι ζητούν να περιορίζεται η χρήση της κρατικής βίας μόνο στο απαραίτητο. Ας δούμε μερικά παραδείγματα:
1. Οι αγρότες κλείνουν τους δρόμους. Παραβιάζουν το δικαίωμα της μετακίνησης των ανθρώπων αν δεν τους πληρώσουν τις τιμές που ζητούν (=λύτρα) Παραβιάζουν λοιπόν το δικαίωμά των ταξιδιωτών στην ελεύθερη μετακίνηση ΓΙΑΤΙ? Για τα "λύτρα"
2. Οι αριστεροί ζητούν να μην αναγνωρίζονται τα πτυχία των κολλεγίων-ξένων πανεπιστημίων άσχετα με την πραγματική αξία αυτών. Ζητούν να χρησιμοποιηθεί η κρατική βία για να εμποδιστεί το δικαίωμα στη δουλειά ενός ανθρώπου άσχετα με το αν έχει τις γνώσεις να το κάνει. (*θυμίζουμε: νόμος σημαίνει υπάκοή αλλιώς φυλακή. Αν δεν συμφωνεί να μπεί κάποιος φυλακή τότε βγαίνουν τα όπλα) Παραβιάζουν το ανθρώπινο δικαίωμα της ελεύθερης εργασίας του ατόμου ΓΙΑΤΙ? Για να μην χάσουν χρήματα άλλες -οργανωμένες- ομάδες πληθυσμού
3. Το κράτος απαιτεί χρήματα για να πληρώσει τους παπάδες. Αν δεν πιστεύω-διαφωνώ και δεν πληρώσω θα έρθουν οι ένστολοι υπάλληλοί με τα όπλα τους και θα με καλέσουν να τους ακολουθήσω. Παραβιάζουν το δικαίωμά μου να διαθέτω τον μόχθο της εργασίας μου όπως επιλέγω. ΓΙΑΤΙ? Ποιού ανθρώπου τα ανθρώπινα δικαιώματα παραβίασα?
4. Φιλήσυχος πολίτης καπνίζει αρειμανίως την φούντα του στο σπιτάκι του. Το κράτος μπουκάρει με όπλα και τον σέρνει στη φυλακή. Παραβιάζουν το ανθρώπινο δικαίωμά του να κάνει στον εαυτό του ότι θέλει. ΓΙΑΤΙ? Ποιόν πείραξε? Ποιού ανθρώπου τα ανθρώπινα δικαιώματα παραβίασε?
5. Εργοδότης φαλιρίζει και απολύει τους υπαλλήλους του. Το κράτος του ζητάει να πληρώσει αλλιώς Φυλακή. ΓΙΑΤΙ? Ποιού ανθρώπου τα ανθρώπινα δικαιώματα παραβίασε?
6. Επιθυμώ να επιλέγω το σχολείο του παιδιού μου. Το κράτος μου το απαγορεύει. Αποφαζίζω λοιπόν να μην πληρώνω τους φόρους που μου αναλογούν για την παιδεία και να πληρώσω με τα χρήματα αυτά ένα ιδιωτικό σχολείο που επιλέγω. Το κράτος στέλνει τους ένστολους υπαλλήλους του με τα όπλα τους και με βάζουν στη φυλακή. Παραβιάζουν το ανθρώπινο δικαίωμά μου να επιλέγω την μόρφωσή μου. ΓΙΑΤΙ? Ποιού ανθρώπου τα ανθρώπινα δικαιώματα παραβίασα?

Λέμε όχι στην κρατική βία που εξηπηρετεί τους βολεμένους καθώς και στην βία που ασκούν οι οργανωμένες ομάδες πληθυσμού για να διατηρήσουν και να αυξήσουν τα προνόμιά τους που αντλούν απο τους φόρους των ανοργάνωτων ανθρώπων
Λέμε ναί στην κρατική βια μόνο όταν αυτή ασκείται για να διασφαλίσει τα ανθρώπινα δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σε μπέρδεψα γιατί για μένα δεν είναι άσπρο - μαύρο οι ιδιωτικοποιήσεις όπως και δεν είναι μαύρο - άσπρο η άσκηση πολιτικής εξουσίας. Ποιές επιχειρήσεις ιδιωτικοποιούνται και κάτω από ποιές συνθήκες και σε ποιές χρονικές περιόδους, όταν το κράτος είναι χρεωκοπημένο ή όταν λειτουργεί άψογα το κρατικό Πανεπιστήμιο, το νοσοκομείο και οι κρατικοί οργανισμοί ; Οδηγηθήκαμε στον διάλυση του κράτους από τους ίδιους που σήμερα προπαγανδίζουν νεοφιλελευθερισμό κι αυτοί παλιά ήταν κρατιστές (βλέπε ΠΑΣΟΚ). Αναγκαίο κακό ένας βαθμός νεοφιλελευθερισμού σχετικά με την οικονομία, αλλά όχι ότι είναι πανάκεια. Πολύ μεγάλο κείμενο, θυμίζει λίγο πολιτική διαφήμιση του χρεοκωπημένου επιχειρηματία Στέφανου Μάνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Τί είναι το κράτος? Ένα σύνολο δημοσίων υπαλλήλων. Ξέρετε πολλούς που να θέλησαν να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι για να προσφέρουν στην κοινωνία και σε σας και όχι για να βολευτούν-αράξουν?
Φαντάζεστε οτι κάπου κάποιος δημόσιος υπάλληλος ενδιαφέρεται πραγματικά αν ο δάσκαλος ή ο καθηγητής σας είναι καλός? Αν τα νοσοκομεία είναι καλά? Αν το πανεπιστήμιο σας προσφέρει τα επαγγελματικά εφόδια που θα σας χρειαστούν? Αν τα ταμεία σας θα σας δώσουν κάποτε σύνταξη?
Από αυτούς περιμένεντε να ενδιαφερθούν για την παιδεία-υγεία-δουλειά-σύνταξή σας? Θα περιμένετε απ΄άπειρον φοβάμαι....ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΩΣΤΕ? Αυτοί βολεύτηκαν και δεν τους κουνάνε "ούτε τα κομάντα" που λένε και τα ημισκούμπρια. Το τραγικό στην Ελλάδα είναι οτι απαγορεύεται να μην εμπιστεύεσαι το κράτος (απαγορεύονται ιδιωτικά πανεπιστήμια, οι ασφαλιστικές εισφορές πάνε υποχρεωτικά στα ταμεία που μας λένε κλπ)
Το κράτος είναι ανίκανο να λειτουργήσει εξ΄ορισμού: αποτελείται απο ανθρώπους νοιάζονται να βολευτούν-αράξουν (ανθρώπινο είναι). Γι΄αυτό και παγκοσμίως όσο μεγαλύτερο είναι το κράτος τόσο μεγαλύτερη είναι η φτώχια...Γι΄αυτό και είμαστε υπερ της μείωσης του κράτους στο ελάχιστο εφικτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Ομολογώ οτι με μπέρδεψες λίγο....
Τί είναι λοιπόν ο νέο-Φιλλελευθερισμός? Σαν ορισμός είναι ο παλιός, ο αρχικός Φιλλελευθερισμός. Που στο πέρασμα των χρόνων παρέκλινε στα οικονομικά θέματα προς τα αριστερα-κρατικιστικά μοντέλα και ξέφυγε απο την αρχική του μορφή. Ο νέο-φιλελλευθερισμός λοιπόν παραπέμπει στην αρχική έννοια του φιλελλευθερισμού. Ο πραγματικός όρος είναι Φιλλελευθερισμός. Αλλα άν βολεύει κάποιους ας τον βαφτίσουν όπως θέλουν.
Ο φιλελλευθερισμός κυριαρχείται όχι απο ιδεολογίες-ιδεοληψίες αλλά απο Αρχές. Με κυρίαρχη αυτών τα ανθρώπινα δικαιώματα. Όλων όμως των ανθρώπων (εξ ου και η συμφωνία μας με την παγκοσμιοποίηση). Τα ανθρώπινα δικαιώματα παραβιάζονται κατάφωρα απο τους πάντες και όχι μόνο απο τα κράτη. Παραβιάζονται με τη βία των κρατικών όπλων ή και ομάδων πληθυσμού. Η φιλελλεύθεροι ζητούν να περιορίζεται η χρήση της κρατικής βίας μόνο στο απαραίτητο. Ας δούμε μερικά παραδείγματα:
1. Οι αγρότες κλείνουν τους δρόμους. Παραβιάζουν το δικαίωμα της μετακίνησης των ανθρώπων αν δεν τους πληρώσουν τις τιμές που ζητούν (=λύτρα) Παραβιάζουν λοιπόν το δικαίωμά των ταξιδιωτών στην ελεύθερη μετακίνηση ΓΙΑΤΙ? Για τα "λύτρα"
2. Οι αριστεροί ζητούν να μην αναγνωρίζονται τα πτυχία των κολλεγίων-ξένων πανεπιστημίων άσχετα με την πραγματική αξία αυτών. Ζητούν να χρησιμοποιηθεί η κρατική βία για να εμποδιστεί το δικαίωμα στη δουλειά ενός ανθρώπου άσχετα με το αν έχει τις γνώσεις να το κάνει. (*θυμίζουμε: νόμος σημαίνει υπάκοή αλλιώς φυλακή. Αν δεν συμφωνεί να μπεί κάποιος φυλακή τότε βγαίνουν τα όπλα) Παραβιάζουν το ανθρώπινο δικαίωμα της ελεύθερης εργασίας του ατόμου ΓΙΑΤΙ? Για να μην χάσουν χρήματα άλλες -οργανωμένες- ομάδες πληθυσμού
3. Το κράτος απαιτεί χρήματα για να πληρώσει τους παπάδες. Αν δεν πιστεύω-διαφωνώ και δεν πληρώσω θα έρθουν οι ένστολοι υπάλληλοί με τα όπλα τους και θα με καλέσουν να τους ακολουθήσω. Παραβιάζουν το δικαίωμά μου να διαθέτω τον μόχθο της εργασίας μου όπως επιλέγω. ΓΙΑΤΙ? Ποιού ανθρώπου τα ανθρώπινα δικαιώματα παραβίασα?
4. Φιλήσυχος πολίτης καπνίζει αρειμανίως την φούντα του στο σπιτάκι του. Το κράτος μπουκάρει με όπλα και τον σέρνει στη φυλακή. Παραβιάζουν το ανθρώπινο δικαίωμά του να κάνει στον εαυτό του ότι θέλει. ΓΙΑΤΙ? Ποιόν πείραξε? Ποιού ανθρώπου τα ανθρώπινα δικαιώματα παραβίασε?
5. Εργοδότης φαλιρίζει και απολύει τους υπαλλήλους του. Το κράτος του ζητάει να πληρώσει αλλιώς Φυλακή. ΓΙΑΤΙ? Ποιού ανθρώπου τα ανθρώπινα δικαιώματα παραβίασε?
6. Επιθυμώ να επιλέγω το σχολείο του παιδιού μου. Το κράτος μου το απαγορεύει. Αποφαζίζω λοιπόν να μην πληρώνω τους φόρους που μου αναλογούν για την παιδεία και να πληρώσω με τα χρήματα αυτά ένα ιδιωτικό σχολείο που επιλέγω. Το κράτος στέλνει τους ένστολους υπαλλήλους του με τα όπλα τους και με βάζουν στη φυλακή. Παραβιάζουν το ανθρώπινο δικαίωμά μου να επιλέγω την μόρφωσή μου. ΓΙΑΤΙ? Ποιού ανθρώπου τα ανθρώπινα δικαιώματα παραβίασα?

Λέμε όχι στην κρατική βία που εξηπηρετεί τους βολεμένους καθώς και στην βία που ασκούν οι οργανωμένες ομάδες πληθυσμού για να διατηρήσουν και να αυξήσουν τα προνόμιά τους που αντλούν απο τους φόρους των ανοργάνωτων ανθρώπων
Λέμε ναί στην κρατική βια μόνο όταν αυτή ασκείται για να διασφαλίσει τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Τί είναι το κράτος? Ένα σύνολο δημοσίων υπαλλήλων. Ξέρετε πολλούς που να θέλησαν να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι για να προσφέρουν στην κοινωνία και σε σας και όχι για να βολευτούν-αράξουν?
Φαντάζεστε οτι κάπου κάποιος δημόσιος υπάλληλος ενδιαφέρεται πραγματικά αν ο δάσκαλος ή ο καθηγητής σας είναι καλός? Αν τα νοσοκομεία είναι καλά? Αν το πανεπιστήμιο σας προσφέρει τα επαγγελματικά εφόδια που θα σας χρειαστούν? Αν τα ταμεία σας θα σας δώσουν κάποτε σύνταξη?
Από αυτούς περιμένεντε να ενδιαφερθούν για την παιδεία-υγεία-δουλειά-σύνταξή σας? Θα περιμένετε απ΄άπειρον φοβάμαι....ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΩΣΤΕ? Αυτοί βολεύτηκαν και δεν τους κουνάνε "ούτε τα κομάντα" που λένε και τα ημισκούμπρια. Το τραγικό στην Ελλάδα είναι οτι απαγορεύεται να μην εμπιστεύεσαι το κράτος (απαγορεύονται ιδιωτικά πανεπιστήμια, οι ασφαλιστικές εισφορές πάνε υποχρεωτικά στα ταμεία που μας λένε κλπ)
Το κράτος είναι ανίκανο να λειτουργήσει εξ΄ορισμού: αποτελείται απο ανθρώπους νοιάζονται να βολευτούν-αράξουν (ανθρώπινο είναι). Γι΄αυτό και παγκοσμίως όσο μεγαλύτερο είναι το κράτος τόσο μεγαλύτερη είναι η φτώχια...Γι΄αυτό και είμαστε υπερ της μείωσης του κράτους στο ελάχιστο εφικτό

Ο φιλελευθερισμος κυριαρχειται απο αρχες? Δηλαδη το ασυδοτο και ανεξελεγχτο εμποριο τι αρχη το διεπει? "Κυριαρχη αυτων τα ανθρωπινα δικαιωματα"??? Και η παραβιαση ανθρωπινων δικαιωματων απο τις εταιριες τι ειναι? Κυριαρχη αρχη κι αυτη?

Παγκοσμιοποιηση... Για σενα λοιπον η παγκοσμιοποιηση ειναι προασπιση των δικαιωματων ολων των ανθρωπων και οχι μια εξομοιωση (αμερικανοποιηση) των παντων και η απολεση της κουλτουρας και της διαφορετικοτητας?

Λες "Οι φιλλελευθεροι ζητουν να περιοριζεται η κρατικη βια μονο στο απαραιτητο"... Δηλαδη τοσο αντικειμενικο ειναι το απαραιτητο? Ξερεις αυτη η προταση με παραπεμπει σε λογικες που δεν θελουμε να θυμομαστε...

1. "Οι αγροτες κλεινουν τους δρομους..." Εδω ακριβως με αυτα που λες φαινεται η νοοτροπια των φιλλελευθερων. Δεν σας ενδιαφερει καν ΓΙΑΤΙ ο αγροτης παει και κλεινει το δρομο. Μηπως αδικηθηκε σε κατι? Μπορει και οχι, δε λεω, αλλα εσυ τα κανεις ολα ενα. Σας απασχολει μονο οταν αδικηθουν τα δικαιωματα (ή συμφεροντα) των εργοδοτων-κεφαλαιουχων. Ο κοσμακης δεν εχει λοιπον -κατα τη γνωμη σας παντα- το δικαιωμα να εκφραζει διαμαρτυρια, ακομα και αν εχει δικιο. Και ουτε σκεφτεστε αν δεν του μενει αλλη επιλογη διαμαρτυριας εκτος απο το να κλεισει το δρομο...

2. Περι δημοσιων πανεπιστημιων ειναι μεγαλο θεμα και τα εχω ξαναπει, οποτε εδω θα τα πω περιληπτικα. Γνωμη μου ειναι οτι η παιδεια θελει αλλαγες, ριζικες αλλαγες, σε ολα της τα επιπεδα. Πρεπει να γινει μια παιδεια που να βγαζει σκεπτομενους και αξιολογους ανθρωπους στην κοινωνια και οχι ρομποτ που παπαγαλιζουν. Πρεπει ακομα να αναδεικνυει τις ικανοτητες των παιδιων και να τους προσφερει εδαφος για δημιουργικοτητα. Πρεπει επιτελους να σταματησει να ειναι μια "αγγαρεια", χωρις ουσια, με καθηγητες και μαθητες που βαριουνται, και φυσικα να σταματησει να αντιμετωπιζεται απο ολους και απο το κρατος απλα ως προετοιμασια για σπουδες και αργοτερα εργασια (εργασια στην τυχη μαλιστα, ασχετα απο την κλιση των μαθητων). Ολα αυτα ας αλλαξουν, και μετα ας αναγνωρισουν ο,τι θελουν. Αλλα εσεις οι "φιλλελευθεροι" δεν νοιαζεστε καθολου για ολα αυτα, παρα προτεινετε σαν μονη λυση την αναγνωριση των ιδιωτικων πανεπιστημιων και νοιαζεστε μονο για να βγαινουν και αλλα "γραναζια" του συστηματος και της αγορας και οχι ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

Επισης, καλο ειναι οι ανθρωποι να ανταγωνιζονται στην αγορα με βαση τις ικανοτητες τους και οχι με βαση το ποσα λεφτα (μπορεσαν) και διεθεσαν για την επαγγελματικη τους καταρτηση και μορφωση.

Νομος δεν δημαινει "Υπακοη αλλιως φυλακη". Σημαινει "θεσπιση κανονων μετα απο ψηφιση, για την εξυπηρετηση των πολιτων μιας χωρας". Ακομα και ο τροπος που αντιλαμβανεσαι μια λεξη ή φραση πολλες φορες δειχνει καποιες νοοτροπιες που οδηγησαν σε πολιτευματα που δεν θελουμε να θυμομαστε...

3. Εδω συμφωνω απολυτα μαζι σου.

4. Ποιος το κανει αυτο δηλαδη και που? Σε καποια δικτατορικα καθεστωτα σαφως και γινονται τετοιες φασιστικες πρακτικες. Αλλα ειναι μονο οι "φιλλελευθεροι" δηλαδη που δεν τις δεχονται αυτες?

5. Κανενος. Και κανονικα δεν θα επρεπε να πληρωσει, γιατι απλα δεν εχει τα χρηματα να το κανει και ουτε και αυτος βεβαια ηθελε να φαληρησει. Αλλα εσας τους "φιλλελευθερους" μονο αυτες οι περιπτωσεις σας ενδιαφερουν, ενω αν ισχυει το αντιθετο, δηλαδη αν ο εργοδοτης καταπατα εργατικα δικαιωματα, τοτε γαργαρα...

6. Η λυση ειναι να βελτιωθει η παιδεια και οχι να βρεθει στην πληρη ανυποληψια, υπο την σκια των ιδιωτικων σχολειων. Η κοινωνικη προνοια, παιδεια, περιθαλψη ποτε δεν ενδιεφερε εσας τους φιλελευθερους γιατι απλα εχετε να πληρωσετε για ποιο χάι κλάς πραγματα. Τον βιοπαλαιστη κοσμακη ομως δεν τον σκεφτεστε που θα πρεπει να φαει στη μαπα μια απαραδεκτη προνοια μονο και μονο επειδη δυσκολα τα βγαζει περα και δεν εχει να πληρωσει για περισσοτερα...

Και μιας και λες ολα αυτα για τους ενστολους που μπουκαρουν, να προσθεσω κι εγω αυτο: "Πολυεθνικη εταιρια καταστρεφει το περιβαλλον και καταπατα ανθρωπινα και εργατικα δικαιωματα. Ενστολοι μπουκαρουν και τσουβαλιαζουν τους ενοχους." Μηπως κι εδω πρεπει να αφησουμε ελευθεριες? Α οχι... εδω γαργαρα...

Λες "Λεμε οχι στην κρατικη βια που...κλπ" . Κι εγω μαζι σου. Για την ιδιωτικη βια ομως γιατι δεν κοπτεσαι? Α, εδω γαργαρα!

Λες "Ξερετε πολλους που εγιναν δημοσιοι υπαλληλοι για να προσφερουν στην κοινωνια και σε εσας..." Και σε ρωταω κι εγω με τη σειρα μου: Ξερεις πολλους που εγιναν ιδιωτικοι υπαλληλοι για να προσφερουν στην κοινωνια και σε εσας? Η ακομα περισσοτερο, ξερεις πολλους που εγιναν εργοδοτες για να προσφερουν στην κοινωνια και σε εσας? Οσον αφορα τη πληρη μονιμοτητα των δημοσιων υπαλληλων, ειμαι κι εγω αντιθετος. Πρεπει να ειναι δυνατον να απολυονται απο την εργασια τους αν γινει ενας αριθμος παραπονων πολιτων που δεν εξυπηρετηθηκαν σωστα. (Οπως αλλωστε συμβαινει και σε βορειο-ευρωπαικα κρατη). Δεν ειναι ομως ο νεοφιλελευθερισμος η λυση γι αυτο. Μπορει μια χαρα να συμβαινει σε μια σοσιαλιστικη χωρα.

Η "λυση για την φτωχια" δεν ειναι το ανεξελεγχτο εμποριο... Περα απο την καταπολεμηση της φτωχιας πρεπει να ενισχυθει και η κρατικη προνοια, και να καταπολεμηθει ο χαρακτηρας "μισθωτης σκλαβιας" της εργασιας και να προασπιζονται τα εργατικα δικαιωματα ολων (και των εργοδοτων και των εργαζομενων). Αυτο μπορει να γινει μονο με κρατικο ελεγχο. Γιατι δεν γινεται να μην επεμβεις οταν σε ενα κλουβι βρισκεται ενα λιονταρι και μια αρκουδα... Καποιος θα κατασπαραχθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Εγραψα αυτο: "4. Ποιος το κανει αυτο δηλαδη και που? Σε καποια δικτατορικα καθεστωτα σαφως και γινονται τετοιες φασιστικες πρακτικες. Αλλα ειναι μονο οι "φιλλελευθεροι" δηλαδη που δεν τις δεχονται αυτες?"

Να διορθωσω: Προφανως μιλας για τη νομιμοποιηση (μη-ποινικοποιηση) της χρησης ναρκωτικων. Κι εγω μαζι σου. Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο. Και επισης ειμαι υπερ της νομιμοποιησης του εμποριου-χρησης της κανναβης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ο φιλελευθερισμος κυριαρχειται απο αρχες? Δηλαδη το ασυδοτο και ανεξελεγχτο εμποριο τι αρχη το διεπει?
Θα ήθελα να μου πεις ΜΙΑ περίπτωση που το ανεξέλεκτο εμπόριο βλάπτει τους ανθρώπους ΣΥΝΟΛΙΚΑ (όχι τους Έλληνες ας πούμε ή τους Γάλλους) Βέβαια οι έλληνες αγρότες λένε όχι στις εισαγωγές φτηνών προϊόντων απο τις υποανάπτυκτες χώρες. Γιατί άραγε? Μα για να μπορούν να πουλήσουν τα δικά τους προϊόντα όσο θέλουν. Και οι φτωχοί μαύροι-ινδοί-αιγύπτιοι κλπ ας πάνε να βρούνε να τα πουλήσουν αλλού.
Και η παραβιαση ανθρωπινων δικαιωματων απο τις εταιριες τι ειναι?
Και πάλι δεν καταλαβαίνω. Ποιά παραβίαση? γίνετε λίγο πιο συγκεκριμένος. Τους φυλακίζουν? Τους κλέβουν τα λεφτά τους? Τους υποχρεώνουν σε κάτι? Έχουν καλύτερη επιλογή αλλά είναι υποχρεωμένοι να δουλεύουν στις πολυεθνικές? Οι έλληνες γιατί επιλέγουν τις πολυεθνικές και όχι π.χ. τις μικρές ελληνικές τίμιες (ΧΑ!) εταιρείες? Μήπως γιατί σε αυτές ακριβώς τις μικρές ελληνικές εταιρείες τους λιώνουν στη δουλειά και τους κλέβουν το ΙΚΑ και πολλές φορές και τους μισθούς?
Παγκοσμιοποιηση... Για σενα λοιπον η παγκοσμιοποιηση ειναι προασπιση των δικαιωματων ολων των ανθρωπων και οχι μια εξομοιωση (αμερικανοποιηση) των παντων και η απολεση της κουλτουρας και της διαφορετικοτητας?
Ναι, αυτό είναι. Η ισότητα όλων των ανθρώπων ασχέτως φυλής θρησκείας ή κράτους. Ο κινέζος εργάτης να δικαιούται να μου προσφέρει το προϊόν του μόχθου του χωρίς να τον εμποδίζει ο έλληνας. Ο σκοπιανός ή ο αφρικανός αγρότης να δικαιούται να μου πουλήσει την πραμάτεια του χωρίς να τον εμποδίζει ο έλλληνας αγρότης. Τώρα πώς σχετίζεται αυτό με την απώλεια της κουλτούρας δεν το αντιλαμβάνομαι.
Λες "Οι φιλλελευθεροι ζητουν να περιοριζεται η κρατικη βια μονο στο απαραιτητο"... Δηλαδη τοσο αντικειμενικο ειναι το απαραιτητο?
Ναι, είναι αντικειμενικό. Όταν κάποιος κλέψει κάποιον, βιάσει κάποιον, ασκήσει βία, προκαλεί βλάβη στην υγεία του πληθυσμού μολύνοντας το περιβάλλον (βλέπε ΚΑΙ τους "φίλους" αγρότες που μας έχουν ποτίσει φυτοφάρμακα και αντιβιοτικά για 10 ζωές) κλπ. όταν γενικότερα παραβιάσει τα ανθρώπινα δικαιώματα στη ζωή και την ελευθερία των άλλων.

Το κείμενο αρχίζει να γίνεται τεράστιο και θα μας πετάξουν όξω (με το δίκιο τους...) Γι΄ αυτό θα απαντήσω μόνο για τους αγρότες.
Ποίο είναι λοιπόν το δίκιο τους? ΄Ποιοί το καθορίζουν? Αυτοί ε? καλό....
Και απο ποιούς το ζητάνε? ποιοί θα το πληρώσουν? Ο Καραμανλής? Ο Παπανδρέου? Ή μήπως το μεγάλο κεφάλαιο και οι πολυεθνικές? (εδώ γελάμε...) Θα τα πληρώσουν οι ίδιοι που τα πληρώνουν πάντα: ο "κοσμάκης"
Αν δεν τους φτάνουν τα λεφτά να δουλέψουν περισσότερο. Και αν δεν έχουν δουλειά να έρθουν εδώ στην Αθήνα που έχει, να δούνε τι καλά που είναι να δουλεύεις σαν σκυλί για 600 Ευρώ και το βράδυ να μοιράζεις πίτσες για να ζήσεις. Να απο ποιούς θα πάρουν τα λεφτά που ζητάνε....Γιατί δεν είδα να κάνουν έκπτωση φόρων στη βενζίνη ή στα τσιγάρα ή στο ΦΠΑ σε κανένα φτωχό. Τα παίρνουν κι απο τους φτωχούς και τους άνεργους ΑΣΥΣΤΟΛΑ..

Πρεπει να γινει μια παιδεια που να βγαζει σκεπτομενους και αξιολογους ανθρωπους στην κοινωνια και οχι ρομποτ που παπαγαλιζουν.
Φαντάζομαι τους "σκεπτόμενους και αξιόλογους" όπως τους εννοείτε ΕΣΕΙΣ! Αν εγώ δεν θέλω να βγώ "σκεπτόμενος και αξιόλογος" κατά πως το ορίζετε ΕΣΕΙΣ αλλά απλώς ενημερωμένος επιστήμονας αυτό σας δίνει το δικαίωμα να μου ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΤΕ να εργαστώ γιατί δεν είμαι "σκεπτόμενος και αξιόλογος"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον ο σχετικός διάλογος μέχρι εδώ επι του θέματος του "πολιτικού προσανατολισμού". Αλλά σχετικά, έχω κάποια κατά τη γνώμη μου "βασική" αποροία, προκειμένου για τον "πολιτικό προσανατολισμό" της χώρας μας, από το "απώτερο παρελθόν" και μέχρι στο σχετικά "εγγύς μέλλον". Όπως και να το κάνουμε, η χώρα μας είναι ένα γεωγραφικο-ιστορικό μόρφωμα, με ειδικό βάρος στις πολιτισμικές παρακαταθήκες που διαχειρίζεται ακόμη η Δύση και διεκδικεί πλέον σχετικό λόγο επ' αυτού και η Ανατολή(μέσω της Παγκοσμιοποίησης κλπ). Ανατέμνοντας όμως κανείς την "μυθική" όσο και την "αρχαιολογική"(εντοπιστική) ιστοριογραφία, καταλήγει μεταξύ άλλων και στη διαπίστωση, ότι ένα μέρος του όποιου ιστορικού δράματος παίχθηκε στη γεωγραφική ενδοχώρα του Ελληνισμού, είναι ότι αυτός είχε πρόβλημα ηγεμονίας, από τον "Τρωϊκό Πόλεμο" και μέχρι τον "Πελοπονησσιακό Πόλεμο". Δηλαδή, από τον Αγαμέμνωνα μέχρι τον Μ. Αλέξανδρο- κάπου χίλια χρόνια πάνω κάτω- δεν είχε κοινά αποδεκτό Ηγέτη( Βασιλιά κ.π.). Από εκεί και μετά βέβαια, ο Ελληνισμός, ως γνωστό, πολιτικά τουλάχιστον μέσα στο παγκόσμιο στερέωμα, βρίσκεταν πάντα, "μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας" και πάντα με "ξένους" ή "ξενόφιλους Βασιλείς". Πόσο και ποιο ρόλο κατά τη γνώμη σας έπαιξε στην πορεία των "ελληνικών πραγμάτων", το "κενό ηγεμονίας", είτε καθ' όλη την "ρωμαϊκή περίοδο"(146 π.Χ. - 1453 μΧ), την "Τουρκοκρατία"(1453-1913) και "Αγγλοκρατία"(1831-1945), είτε και από το 1945 και μέχρι "αύριο" με την "αμερικανοκρατία";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Λοιπόν! Τοποθετείται γύρω στο Μάρτιο τρέχοντος έτους, ο "έσχατος χρόνος", που σαν "ξεχωριστή χώρα" ή, αν θέλει κανείς, ως "συγκεκριμένος τόπος"(Ελλάδα) μίας συγκεκριμένης "διατοπικής ενότητας" της Παγκοσμιοποίησης( Ευρωπαϊκή Ένωση), θα πρέπει να "αναπροσανατολιστούμε": "σφαιρικά" και ως "ανάδελφο έθνος".
Βασικό όσο και κλασικό πολιτικό ζήτημα: ποιοι είμαστε-τι έχουμε-τι θέλουμε. Είμαστε μία συγκεκριμένη περιοχή της Ευρωπαϊκής Ένωσης(ΕΕ), όπου το Ευρώ, για πολλούς και διάφορους λόγους, είναι υποτιμημένο, σε σχέση με τις υπόλοιπες περιοχές της (ΕΕ). Τι φταίει γι' αυτό; Απ' το ερώτημα αυτό, η όποια πολιτική απάντηση, δεν μπορεί παρά να είναι "Ανα-Κεφαλαίωση": της ιστορίας(Μεταπολίτευσης, έστω) και της "οικονομικής πραγματικότητάς" μας. Χρειαζόμαστε "Κεφάλαια": "ανθρώπινα" και τραπεζικά. Τα πρώτα, για να βγούμε από τη χαβούζα του σκανδαλισμού και της ανακύκλωσής του. Τα υπόλοιπα, για να ξεκινήσουμε έστω, από "μηδενική βάση", ως μία αληθινά "Νέα Αρχή". Η πιο απλή και ακριβοδίκαιη απογραφή των αποτελεσμάτων της Μεταπολίτευσης(1975-2004), καταλήγει στο συμπέρασμα, ότι το βασικό μέλλημά της ήταν, να αξιοποιηθούν οι "Επιδοτήσεις της ΕΟΚ", για να υπάρχουν στο μέλλον και στην παγκόσμια αγορά, "Ελληνικές Τράπεζες". Τίποτε άλλο! Αγροτική παραγωγή και αγροτιά, βιομηχανική παραγωγή και εργατιά, τουριστικές υπηρεσίες και "σερβιτόροι", έτσι κι αλλιώς, θα είναι και στην "Ελλάδα", πολυεθνικού ενδιαφέροντος ζητήματα. Ενόψει λοιπόν της "Παγκοσμιοποίησης", η κυριάρχη πολιτική καθοδήγηση της "εθνικής οικονομίας" μας, μετά την Χούντα, φαίνεται πως θέλησε να σώσει το "Εθνόσημα", ως μελλοντικό εικόνισμα πίσω από τα γραφεία και κάποιων Τραπεζών, που χάρη "παγκόσμιου σεβασμού" προς τους (Αρχαίους) Έλληνες, θα διακρίνονται από τους Καταναλωτές, ως "Ελληνικές". Δεν είναι φυσικά αναπάντητο το ερώτημα "πως σε μία καταχρεωμένη Ελληνική Κοινωνία", μπορούν οι "Ελληνικές Τράπεζες", όχι μόνο να επιβιώνουν, αλλά να βγάζουν κέρδη "αλά Ελδοράντο"; Εκεί όπου υπάρχει η "μαρμίτα", εκεί μαζεύονται και οι "τερμίτες", έλεγε κάποτε ο λαός! Από εκεί θα ξεκινήσει και η "Άνοιξη" (2008), της "μελλοντικής Ελλάδας". Μάρτιο, δεν έλεγε και η Ιστορία ότι είχε ξεκινήσει και η "Εθνική Ελλάς";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Τι σημαίνει κατά τη γνώμη σου(σας) σήμερα "δεξιά πολιτική" και τι, "αριστερή πολιτική";:hmm::hmm::hmm:

(Όχι κατά τη γνώμη μου...)

Αριστεροί είναι όσοι πιστεύουν στην πρόοδο της κοινωνίας και στη βελτίωση των συνθηκών ζωής με επανάσταση και αλλαγή του παρόντος συστήματος.
Δεξιοί είναι όσοι πιστεύουν ότι η κοινωνία μπορεί να βελτιωθεί μόνο με μεταρρυθμίσεις.

Οι όροι αυτοί ίσχυαν και στο γαλλικό κοινοβούλειο(από τις θέσεις των κομμάτων) και σήμαιναν το ίδιο ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αριστεροί είναι όσοι πιστεύουν στην πρόοδο της κοινωνίας και στη βελτίωση των συνθηκών ζωής με επανάσταση και αλλαγή του παρόντος συστήματος.
Δεξιοί είναι όσοι πιστεύουν ότι η κοινωνία μπορεί να βελτιωθεί μόνο με μεταρρυθμίσεις.
Χμ... Δηλαδή ας πούμε αυτοί οι οποίοι θέλουν να επαναστατήσουν εναντίον του συστήματος της Κούβας και επιζητούν βελτίωση των συνθηκών ζωής τους με επανάσταση, θεωρούνται αριστεροί κατά τη γνώμη σου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Οι όροι αυτοί ίσχυαν και στο γαλλικό κοινοβούλειο(από τις θέσεις των κομμάτων) και σήμαιναν το ίδιο ακριβώς.

Δλδ απο τοτε μεχρι σημερα δεν εχει αλλαξει τιποτα? :confused::confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Χμ... Δηλαδή ας πούμε αυτοί οι οποίοι θέλουν να επαναστατήσουν εναντίον του συστήματος της Κούβας και επιζητούν βελτίωση των συνθηκών ζωής τους με επανάσταση, θεωρούνται αριστεροί κατά τη γνώμη σου; :hmm:

Αν υπάρχουν κάποιοι "τέτοιοι" στην Κούβα... αριστεροί θα αυτοαποκαλούνται! Αλλά εγώ όχι, δεν τους θεωρώ αριστερούς! Για αυτό είπα και "όχι κατά τη γνώμη μου"!

Δλδ απο τοτε μεχρι σημερα δεν εχει αλλαξει τιποτα? :confused::confused::confused::confused:

οι ορολογίες παραμένουν οι ίδιες, απλά αλλάζουν οι καταστάσεις! δλδ σήμερα δεν είναι αριστεροί αυτοί που θέλουν τον καπιταλισμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μαντεύεις ότι θα αυτοαποκαλούνται αριστεροί, προφανώς. Μάλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Άρα, ο "αριστερισμός" ταυτίζεται με τον σοσιαλισμό; :hmm: Αλλά - όπως σωστά είπες- ο όρος προήλθε από τις θέσεις στο γαλλικό κοινοβούλιο πριν την εμφάνιση του Μαρξ και του κομμουνιστικού μανιφέστου. Οι αριστεροί τότε ήταν αυτοί που πίστευαν στην αλλαγή του κατεστημένου, οι "προοδευτικοί".

Σήμερα ο όρος ταυτίζεται με τον σοσιαλισμό και τον κομμουνισμό απλά γιατί οι κομμουνιστές επαναστάτες ήθελαν να αλλάξουν το κατεστημένο.

Άρα ο ορισμός έχει αλλάξει πλέον και δεν ορίζει τον "προοδευτικό" απαραίτητα, αλλά τον "σοσιαλιστή" και τον "κομμουνιστή". Μάλιστα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να δώσω τον ορισμό του "Αριστερού", με όρους της σημερινής παγκόσμιας πολιτικής πραγματικότητας. Ποιο είναι το κυρίαρχο και βασικό σύμβολο των ανθρώπων, στις σχέσεις μας, με τον εαυτό μας και τους υπόλοιπους ανθρώπους(Κοινωνία-Αγορά); Δηλώνω: το χρήμα. Όποιος λοιπόν σήμερα θεωρεί, ότι το χρήμα ως τέτοιο, θα πρέπει να αποκαθηλωθεί από τη θέση του αυτή στις "ανθρώπινες καρδιές"(μυάλα, στην πραγματικότητα!), είναι Αριστερός. Απλά, θα πρέπει να πει στους υπόλοιπους ανθρώπους(τους Δεξιούς ή οιωνεί Αριστερούς), πως θα "διασταυρώνονται" μεταξύ τους οι άνθρωποι χωρίς αυτό(το χρήμα), στα "σταυροδρόμια" του "κοινωνικού βίου" τους.
Αυτά, μόνον για το παγκυρίαρχο σύμβολο της εποχής μας, που ακόμη και για τον αέρα που αναπνέουμε, ζητάει τα "ρέστα" του, τα "Φι Πι Α":devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
να ρωτησω κατι?
ελπιζω να ειμαι στο σωστο θεμα.

ασπαζομαι τις αποψεις πολλων ατομων και βουλευτων Ν.Δ, συμφωνω με κεντρικες ιδεες του Πασοκ (βασικα πραγματα) αλλα μου αρεσει και η θεωρια του μαρξ (οχι τα σημερινα ΚΚΕ κλπ τοσο πολυ ομως)..
θεωρουμαι αναποφασιστη? η κατι αλλο? το ξερω οτι ειναι μπερδεμενη η κατασταση αλλα θα ηθελα να κατηγοριοποιησω λιγο περισσοτερο τον εαυτο μου, περα απο το οτι μου αρεσουν συγκεκριμενες ιδεες και πολιτικες φυσιογνωμιες.
μπορει να βοηθησει καποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
ασπαζομαι τις αποψεις πολλων ατομων και βουλευτων Ν.Δ, συμφωνω με κεντρικες ιδεες του Πασοκ (βασικα πραγματα) αλλα μου αρεσει και η θεωρια του μαρξ (οχι τα σημερινα ΚΚΕ κλπ τοσο πολυ ομως)..
θεωρουμαι αναποφασιστη? η κατι αλλο?

θεωρείσαι μάλλον προβληματισμένο, αντικειμενικό και ψαγμένο άτομο;)
πάντως αυτό που θα ήθελα να τονίσω είναι, εκτός από τις ιδέες και τις απόψεις αυτών με τους οποίους συμφωνείς, να κοιτάζεις και τις πράξεις τους. Αυτά που ψηφίζουν, είναι σύμφωνα με αυτά που λένε ότι πιστεύουν;
π.χ. κάποιος που λέει σε ομιλία του ότι είναι υπέρ της αναδάσωσης, αλλά ψηφίζει να παραχωρηθούν καμμένες εκτάσεις σε ξενοδοχειακές μονάδες, μάλλον δεν αξίζει την εκτίμησή σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
να ρωτησω κατι?
ελπιζω να ειμαι στο σωστο θεμα.

ασπαζομαι τις αποψεις πολλων ατομων και βουλευτων Ν.Δ, συμφωνω με κεντρικες ιδεες του Πασοκ (βασικα πραγματα) αλλα μου αρεσει και η θεωρια του μαρξ (οχι τα σημερινα ΚΚΕ κλπ τοσο πολυ ομως)..
θεωρουμαι αναποφασιστη? η κατι αλλο? το ξερω οτι ειναι μπερδεμενη η κατασταση αλλα θα ηθελα να κατηγοριοποιησω λιγο περισσοτερο τον εαυτο μου, περα απο το οτι μου αρεσουν συγκεκριμενες ιδεες και πολιτικες φυσιογνωμιες.
μπορει να βοηθησει καποιος?
Συγνώμη, αλλά από αυτά που διαβάζω, διαβλέπω μία δόση "ιδεολογικής θολούθας", φυσιολογικής σε γενικές γραμμές για τα κατά πλειοψηφεία δεδομένα των καιρών μας και όχι απαραίτητα "επιλήψιμης". Αλλά υπάρχει "θολούρα". Σ' ανάλογη περίσταση, προσωπικά πήρα σημαντική "πνευματική ενέργεια" και σχετικό ξελαμπικάρισμα, όταν δίαβασα το βιβλίο του Κρισναμούρτι "Η φλόγα της προσοχής". Το προτείνω ανεπιφύλακτα, και ως "γυαλιστικό" των ανθρώπινων "νευρώνων" από τη σκουριά του "γνωστού"( και τετριμένου: ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΚΚΕ κλπ κλπ):devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top