Πυρκαγιά!

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Σας σιχαίνομαι καθάρματα. Εκείνο το σπιτάκι στο Σύνταγμα ποιος θα το κάψει επιτέλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Δεν πέταξε ρωσικό ελικόπτερο γιατί συλλάβαμε τον πιλότο

Κυριακή, 23 Αυγούστου 2009, 23:27



Ο κόσμος καίγεται στην κυριολεξία και οι γραφειοκράτες -κατά κυριολεξία- χτενίζονται. Η υπόθεση που αποκαλύπτει η «zougla.gr» συνέβη το απόγευμα της Κυριακής 23 Αυγούστου, την ώρα που η Αττική είχε γίνει παρανάλωμα του πυρός.

Μετά από συνεννόηση των αρμοδίων Aρχών, η Κύπρος απέστειλε ειδικό ελικόπτερο πυρόσβεσης, μισθωμένο από τη Ρωσία, προκειμένου να συνδράμει στην κατάσβεση των πυρκαγιών.

Κατά τις 10:45 το πρωί το ελικόπτερο απογειώθηκε από την Κύπρο, με κατεύθυνση τη Ρόδο, όπου και θα ανεφοδιαζόταν. Στη Ρόδο προσγειώθηκε στις 13:00 μετά το μεσημέρι. Οι Αρχές του αεροδρομίου, κατά τον έλεγχο των ταξιδιωτικών εγγράφων του πληρώματος, ανακάλυψαν πως ο συγκυβερνήτης του ελικοπτέρου -με ρωσικό διαβατήριο- χρωστούσε στο Ελληνικό Δημόσιο το υπέρογκο ποσό των... 600 ευρώ και τον συνέλαβαν!

Αυτό θα πει ζήλος γραφειοκράτη και μάλιστα όταν η πρωτεύουσα της χώρας βρίσκεται υπό πύρινη πολιορκία.

Βεβαίως, το ελικόπτερο δεν μπορούσε να συνεχίσει την αποστολή του χωρίς συγκυβερνήτη. Πληροφορούμενος τα καθέκαστα ο Υπουργός Δικαιοσύνης της Κύπρου, Λουκάς Λουκά, και αντιλαμβανόμενος το εύρος της ανοησίας των ημετέρων δημοσίων υπαλλήλων, έσπευσε να ενημερώσει τον αναπληρωτή υπουργό εσωτερικών Χρήστο Μαρκογιαννάκη.

Ο ημέτερος υπουργός κατόπιν τούτου έδωσε εντολή στους γραφειοκράτες του Δημοσίου στη Ρόδο να αφεθεί ελεύθερος ο συγκυβερνήτης, ώστε να συνεχίσει την αποστολή του. Όπερ και εγένετο.

Βεβαίως, το διάστημα των 5 ωρών που το ελικόπτερο έμεινε καθηλωμένο στο αεροδρόμιο της Ρόδου ήταν κρισιμότατο για την εξέλιξη των πυρκαγιών. Πέραν τούτου, μετά τις 19:00 , έπεσε και η νύκτα και ως γνωστόν τα εναέρια μέσα δεν επιχειρούν μετά τη δύση του ήλιου. Με λίγα λόγια, το ελικόπτερο που θα μπορούσε να έχει μπει στη μάχη από το μεσημέρι, τελικά θα πετάξει την επομένη. Ενδεχομένως μερικά σπίτια να είχαν γλυτώσει και μερικά δένδρα να είχαν σωθεί, εάν δεν μεσολαβούσε αυτή η καθυστέρηση στην έλευση του ελικοπτέρου.

Το περίεργο με αυτήν την ιστορία δεν είναι το τελικό αποτέλεσμα, αλλά η νοοτροπία εκείνων που νομίζουν ότι έχουν τις τύχες της χώρας στα χέρια τους. Ένας γραφειοκράτης αποφάσισε -προφανώς για να καλύψει τα νώτα του- πως θα έπρεπε να συλλάβει έναν πιλότο που είχε ως αποστολή να βοηθήσει στην κατάσβεση των πυρκαγιών -και όλα αυτά για 600 ευρώ!

Το ζήτημα είναι τυπικά γελοίο και ουσιαστικά βλακώδες. Αποτελεί ύμνο στην παραφροσύνη του Δημοσίου. Για μία ακόμη φορά, η λογική σταμάτησε εκεί που άρχισε το Ελληνικό Δημόσιο. Συγχαρητήρια στον γραφειοκράτη και συλλυπητήρια στους αρμοδίους.


πηγη= zougla.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τι να πεις;
Να καούν

Στίχοι: Σταμάτης Μεσημέρης
Μουσική: Σταμάτης Μεσημέρης
Πρώτη εκτέλεση: Βασίλης Παπακωνσταντίνου

Έχω κάνει πέντε γάμους δέκα αρραβώνες
Και καθάριζα από νόμους μέτρα και κανόνες
Έχω σπείρει δυο μάγκες και πέντε έξι κόρες
Να ʽχω στα γεράματα μου όταν πιάσουν μπόρες οοο

Να καούν τα ξερά
Να καούν τα χλωρά
Να καούν και τα παράλια
Εγώ είμαι τρελός
Και εντός και εκτός
Η ζωή μου κανενός (δις)

Έχω βάλει υποθήκη ένα στρέμμα δρόμο
Έχω αφήσει και διαθήκη με μένα κληρονόμο
Πιλοτάρω ένα καΐκι από εφημερίδες
Και χορεύω μʼ αστεράκια και πυγολαμπίδες οοο

Να καούν τα ξερά
Να καούν τα χλωρά
Να καούν και τα παράλια
Εγώ είμαι τρελός
Και εντός και εκτός
Η ζωή μου κανενός (δις)

Έχω κάνει πέντε γάμους δέκα αρραβώνες
Και θα κάνω κι άλλους τόσους να ʽχω νοσοκόμες
Με το σκύλο μου παρέα βγαίνω στο σεργιάνι
Και ξωπίσω μας ο μπόγιας τρέχει και δεν φτάνει

Να καούν τα ξερά
Να καούν τα χλωρά
Να καούν και τα παράλια
Εγώ είμαι τρελός
Και εντός και εκτός
Η ζωή μου κανενός

Ζήτω το έθνος παιδιά
Όπα όπα λέω δεν πάω σπίτι μου απόψε
Να καούν τα κάρβουνα
Να καούν τα ψάρια
Να καούν τα καμένα
Να καούν οι γόπες
Τα φροντιστήρια
Τα κομμωτήρια
Τα λογιστήρια
Στάχτη και μπέρμπερη
Για περάστε για περάστε
Έχω πανέμορφη κουτσομούρα καμένη έχω λέμε
Ζήτω το έθνος παιδιά ζήτω ζήτω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Με έβαλε σε υποψίες μια δήλωση του Πέτρου Δούκα σε ένα παράθυρο του Mega, όταν τον ρώτησαν για τις αποζημιώσεις των πυρόπληκτων, κι αυτός απάντησε "δεν είναι η κατάλληλη ώρα τώρα, θα τα πούμε μεθαύριο". Και τίθεται το ερώτημα πως ξέρει οτι οι φωτιές θα σταματήσουν ως την Τετάρτη, από τη στιγμή που καίνε ανεξέλεγκτα εδώ και 4 μέρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
τουλάχιστον, να φροντίσει η κυβέρνηση, το επόμενο καλοκαίρι να διαθέτει πυροσβεστικό εξοπλισμό, επαρκή για να καλύψει μια μέση ολική έκταση, ωστέ να είμαστε καλυμμένοι.... αν και πιστεύω οτί και οι πολίτες, μοιράζονται ένα σημαντικότατο μερίδιο ευθύνης για την κατάσταση που επικρατεί.... και να μην πετάμε το μπαλάκι στην κάθε κυβέρνηση.... βέβαια η κάθε κυβέρνηση, πρέπει να λαμβάνει επαρκή μέτρα για την προστασία των δασών και εμείς να γίνουμε πιο υπεύθυνοι.... πάντως δεν είναι θέμα κυβέρνησης, γιατί με την ''κρίση'' που επικρατεί, δεν υπάρχει η δυνατότητα αγοράς εξοπλισμού.... άρα δεν είναι λόγος να κατηγορούμε την κάθε κυβέρνηση για την αδυναμία αυτή.... εξάλλου, καμμία κυβέρνηση δεν κράτησε τη θέση της, σύμφωνα με τις υποσχέσεις της....άρα τη ψάχνουμε να βρούμε ρε παιδιά...; γιατί δεν αφήνουμε το θέμα αυτό στην ησυχία του.... από τη μία δεν θέλουμε να καταστρέφουμε τη φύση.... και από την άλλη πληρώνουμε για να την καταστρέψουμε.... ή από την άλλη, η φύση θα εκδικηθεί το σύνολο και όχι αυτούς που την καταστρέφουν....

Πόσο δίκιο έχεις! Η εξουσία διαφθείρει.. Όταν δεν έχεις λεφτά και δύναμη προστετεύεις το περιβάλλον παλεύοντας με ένα κλαρί από δέντρο να σβήσεις δύο μέτρα φωτιά. Κι όταν έχεις δύναμη και χρήμα,καταστρέφεις το βιος του άλλου,αφήνεις να καούν σπίτια,άνθρωποι, ζώα,δάση..για να αποκτήσεις ακόμα πιο πολλά απ'οσα έχεις ήδη. Δε λέει να είσαι φραγκάτος και να μην έχεις και μια βίλα-ησυχαστήριο μές το δάσος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Σας σιχαίνομαι καθάρματα. Εκείνο το σπιτάκι στο Σύνταγμα ποιος θα το κάψει επιτέλους;

Εννοείς τη Βουλή? Ας μη φτάνουμε στην ισοπέδωση. Μια κακή δημοκρατία είναι προτιμότερη από άλλες καταστάσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Με έβαλε σε υποψίες μια δήλωση του Πέτρου Δούκα σε ένα παράθυρο του Mega, όταν τον ρώτησαν για τις αποζημιώσεις των πυρόπληκτων, κι αυτός απάντησε "δεν είναι η κατάλληλη ώρα τώρα, θα τα πούμε μεθαύριο". Και τίθεται το ερώτημα πως ξέρει οτι οι φωτιές θα σταματήσουν ως την Τετάρτη, από τη στιγμή που καίνε ανεξέλεγκτα εδώ και 4 μέρες?
Θέλω να πιστεύω οτι με το "μεθαύριο" εννοούμε "μόλις σβήσει και η τελευταία φωτιά"

Επίσης από το βράδυ αναμένεται ύφεση των ανέμων οπότε πιθανά να ελπίζουν ότι θα μπορέσουν να τις σβήσουν/ελέγξουν αύριο με τη (σχετική) άπνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εννοείς τη Βουλή? Ας μη φτάνουμε στην ισοπέδωση. Μια κακή δημοκρατία είναι προτιμότερη από άλλες καταστάσεις..

λολ you sure about that? Η δημοκρατια ειναι η μοναρχια των ηληθιων.

παρεπιπτοντος αυτη η βλακεια επιτελους με τους οικοπεδοφαγους και τις "βιλες" που χτιζονται στα καμενα πρεπει να σταματησεις.

1) οικοπεδα στις χαραδρες μεσα δεν εχει
2) "βιλες" χτιζονται σε ωραιες περιοχες, αυτος που εχει λεφτα θα παει να χτισει στο καβουρι, την εκαλη, την βουλιαγμενη η μεσα σε ενα ομορφο δασος, οχι στα αποκαιδια, αυτοι που χτιζουν στα καμενα ειναι κατι φτωχομπινεδες που φτιαχνουν αυτα τα τετραγωνα κουτια που λενε σπιτια
3) οταν μια δασικη φωτια αποκτησει καποιον ογκο δεν εχει καμια σημασια τι κανεις, απλα θα καψει οσο καψει, και παρεπιπτοντος η φωτια αυτη ξεκινησε μεσα σε μια χαραδρα κοντα στο γραμματικο ΤΟ ΒΡΑΔΥ (που αεροπλανα και ελικοπτερα δεν πετανε). Μεχρι να φτασει το πρωι και λογο αερα πλεον ΔΕΝ ηταν ελενξημο.

Ερωτηση: Γιατι να πιασει φωτια η χαραδρα βραδιατικα?
Απαντηση: Γιατι οι κατοικοι του γραμματικου δεν ηθελαν το ΧΥΤΑ.

Ερωτηση: Γιατι δεν υπαρχουν ζωνες αντιπηρικης προστασιας?
Απαντηση: Γιατι οι δασαρχες αν δεν παρουν ΜΙΖΑ μυνηουν τους πυροσβεστες που θελουν να κανουν ζωνες. ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΦΛΙΚΑΔΕΣ

Δεν ειναι καινουριο οτι το ελληνικο κρατος ειναι ενα κωλοχανειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Τουλάχιστον δεν πεθαίνει κανένας άνθρωπος..εμάς οταν είχε πιάσει φωτιά στην Πελοπόννησο είχαν καεί πόσοι ανθρωποι,70 άτομα κ μέσα σε αυτούς ήταν ένας καλός μου φίλος..κρίμα πάρα πολύ..τι ψάχνουμε να βρούμε τώρα..κρίμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
λολ you sure about that? Η δημοκρατια ειναι η μοναρχια των ηληθιων.

Είμαι. Εξ'άλλου,εξελίχθηκε σ'αυτή τη 'μοναρχία ηλιθίων' με την ανοχή μας. Με την νοοτροπία μας ίσως. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε,και που κάνουμε, είναι να την κατηγορούμε και να την θρέφουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofitsa

Νεοφερμένος

Ο sofitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
τωρα στην ανατολικη αττικη εχει ξεσπασει μια πολυ μα παρα πολυ μεγαλη φωτια, δεν μπορει να την σβισουν ουτε τα αεροσκαφη που ριχνουν νερο καθε λεπτο...ριχνουν νερο και μεχρι να ξαναερθουν η φωτια αναζωπηρωνεται!!!αχχ!!μου ελιψε οταν στις ειδησεις δεν ηξεραν τι να πουν και ελεγαν οτι τους κατεβαινε!!!!!!!!χαχαχα!!!!!και δεν βαζει και τις σειρες και αναγκαζομαι να βλεπω αυτα!!!οχχχ!!!!!
αα , και για τους εμπριστες θα σας πω γιατι βαζουν φωτια:
1ον]γιατι θελουν να χτισουν σπιτι και επιδη δεν τουσ αφινουν καινε την βλαστηση και ετσι δημιουργειται η πυρκαγια
2ον]απο απροσεξιa:καιγοντας χορτα, ψηνοντας!
3ον]απο εμπριστες
αυτα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως πολλα σπιτια που καηκαν μεσα στα δαση..ειναι καθαρα παρανομα..οποτε δεν θα παρουν καμια αποζημιωση..και καλα θα παθουν..:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Είμαι. Εξ'άλλου,εξελίχθηκε σ'αυτή τη 'μοναρχία ηλιθίων' με την ανοχή μας. Με την νοοτροπία μας ίσως. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε,και που κάνουμε, είναι να την κατηγορούμε και να την θρέφουμε..

εισαι σιγουρη οτι εσυ (η εγω) δεν εισαι μερος των ηλιθιων? Πιστευεις οτι ο ηλιθιος το ξερει οτι ειναι ηλιθιος? (απαντηση: οχι δεν το ξερει αν το ηξερε δεν θα ηταν ηλιθιος)

δωσε την εξουσια σε ενα τυχαιο ανθρωπο και δες το συμπαν να καιγεται. Ο μεσος ανθρωπος ειναι ανοητος, εγωκεντρικος, φιληδονος, φυγοπονος, τεμπελης, αμορφοτος και κυριως ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
εισαι σιγουρη οτι εσυ (η εγω) δεν εισαι μερος των ηλιθιων? Πιστευεις οτι ο ηλιθιος το ξερει οτι ειναι ηλιθιος? (απαντηση: οχι δεν το ξερει αν το ηξερε δεν θα ηταν ηλιθιος)

δωσε την εξουσια σε ενα τυχαιο ανθρωπο και δες το συμπαν να καιγεται. Ο μεσος ανθρωπος ειναι ανοητος, εγωκεντρικος, φιληδονος, φυγοπονος, τεμπελης, αμορφοτος και κυριως ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙ

Μέσοι άνθρωποι υπάρχουν και στην Γερμανία και στην Αγγλία και σε τόσες χώρες. Υπάρχει όμως μια διαφορά πρόληψης και ποιότητας παροχών σε κρίσιμες καταστάσεις. Ποιο είναι το σφάλμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μέσοι άνθρωποι υπάρχουν και στην Γερμανία και στην Αγγλία και σε τόσες χώρες. Υπάρχει όμως μια διαφορά πρόληψης και ποιότητας παροχών σε κρίσιμες καταστάσεις. Ποιο είναι το σφάλμα;

Ο μεσος γερμανος ειναι σαφως πιο μορφομενος απο τον μεσο ελληνα, σοβαρα τωρα συγκρινεις τους ελληνες με τους γερμανους?

Θα σου φερω το εξις σαν πρωτο παραδειγμα, η ελλαδα ειναι η ΠΡΩΤΗ στην ευρωπη χωρα στην παιδικη παχυσαρκια. Τhat is το μεσο ελληνακι ειναι ενα τεμπελικο πλασμα που οι γονεις του το ταιζουν σκατα ολη τη μερα. Το μεσο γερμανακι οχι (συγκριτικα με την ελλαδα εννοω). Δεν πιστευω να φταινε οι πολιτικοι που κανουμε τα παιδια μας χοντρα?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μέσοι άνθρωποι υπάρχουν και στην Γερμανία και στην Αγγλία και σε τόσες χώρες. Υπάρχει όμως μια διαφορά πρόληψης και ποιότητας παροχών σε κρίσιμες καταστάσεις. Ποιο είναι το σφάλμα;

Ο μεσος γερμανος ειναι σαφως πιο μορφομενος απο τον μεσο ελληνα, σοβαρα τωρα συγκρινεις τους ελληνες με τους γερμανους?

Θα σου φερω το εξις σαν πρωτο παραδειγμα, η ελλαδα ειναι η ΠΡΩΤΗ στην ευρωπη χωρα στην παιδικη παχυσαρκια. Τhat is το μεσο ελληνακι ειναι ενα τεμπελικο πλασμα που οι γονεις του το ταιζουν σκατα ολη τη μερα. Το μεσο γερμανακι οχι (συγκριτικα με την ελλαδα εννοω). Δεν πιστευω να φταινε οι πολιτικοι που κανουμε τα παιδια μας χοντρα?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Θέλω να πιστεύω οτι με το "μεθαύριο" εννοούμε "μόλις σβήσει και η τελευταία φωτιά"

Επίσης από το βράδυ αναμένεται ύφεση των ανέμων οπότε πιθανά να ελπίζουν ότι θα μπορέσουν να τις σβήσουν/ελέγξουν αύριο με τη (σχετική) άπνοια.
Τελικά επεσε μέσα ο κος Δούκας. Με το που έκανε τις δηλώσεις, και τη στιγμή που τίποτα δεν ήταν σίγουρο, ως δια μαγείας οι φωτιές σταμάτησαν. Μπράβο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Ταιρίαζει ο τίτλος,
" Η ΣΥΝΟΜΩΣΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ ",
στην επόμενη Φωτογραφία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ -ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2009.jpg
    ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ -ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2009.jpg
    131.6 KB · Εμφανίσεις: 117

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Υπηρεσία θα μπλοκάρει τα αυθαίρετα στα καμένα της Αττικής.

ΤΗ ΣΥΣΤΑΣΗ Ειδικής Υπηρεσίας Πρόληψης και Καταστολής των αυθαίρετων κατασκευών για τα καμένα προβλέπει, μεταξύ άλλων, νομοσχέδιο που προωθεί το υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής. Η αντίστροφη μέτρηση για τη διαβούλευση αρχίζει σήμερα, οπότε η υπουργός Περιβάλλοντος κ. Τίνα Μπιρμπίλη θα παρουσιάσει το Σχέδιο Νόμου για τις καμένες εκτάσεις της Αττικής στους εμπλεκόμενους φορείς: στον Δήμο Πεντέλης, στη Νομαρχία Ανατολικής Αττικής, στην Κτηματολόγιο Α.Ε., στο Γεωτεχνικό Επιμελητήριο, στους Δασολόγους, στις Περιβαλλοντικές Οργανώσεις.

...
Αναστολή αδειών
Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, η κυβέρνηση σχεδιάζει να προχωρήσει σε αναστολή έκδοσης νέων οικοδομικών αδειών και στο «πάγωμα» των αδειών που έχουν εκδοθεί- τουλάχιστον μέχρι να οριοθετηθούν και να κηρυχθούν αναδασωτέες οι περιοχές που επλήγησαν από τις φωτιές τού καλοκαιριού. Για την έκδοση νέων οικοδομικών εργασιών, πηγές του υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής έλεγαν ότι η πρόθεση είναι μεταξύ των δικαιολογητικών που θα ζητηθεί να υποβάλουν οι ενδιαφερόμενοι να είναι οι ακριβείς συντεταγμένες της θέσης του οικοπέδου που πρόκειται να χτιστεί.

Η εκτίμηση είναι ότι η διαδικασία για την κήρυξη των καμένων περιοχών ως αναδασωτέων αναμένεται να έχει ολοκληρωθεί έως τον Δεκέμβριο. Οι όποιες εξαιρέσεις αναμένεται να ανακοινωθούν σήμερα. Εξαιρούνται τα νομίμως υφιστάμενα σπίτια που υπέστησαν ζημιές και θα ενταχθούν στο Πρόγραμμα Επιδότησης για την ανακατασκευή ή επισκευή τους. Από τους βασικούς άξονες του νομοσχεδίου είναι η απαγόρευση εκτέλεσης εργασιών στα καμένα έως ότου κυρωθούν οι σχετικοί δασικοί χάρτες. Κύκλοι του υπουργείου έλεγαν χθες ότι θα ασκηθεί πίεση στα δασαρχεία για να προχωρήσουν στην αυστηρότερη εφαρμογή του νόμου. «Θα σταματήσουν τα κόλπα με τους αποχαρακτηρισμούς στα δάση», έλεγαν χαρακτηριστικά.
Το νομοσχέδιο- που βασίζεται σε πρόταση που συνέταξε το ΠΑΣΟΚ αμέσως μετά τις φωτιές με επικεφαλής τον σημερινό υφυπουργό Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής κ. Γιάννη Μανιάτη- προβλέπει επίσης τη χρησιμοποίηση της σύγχρονης τεχνολογίας για την προστασία των δασών με τη λειτουργία τηλεσκοπικού συστήματος εντοπισμού νέων οικοδομών στα δάση και την υποχρεωτική κτηματογράφηση με επείγουσες διαδικασίες.

Ο νόμος για τα δάση
Από το υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής εξετάζεται και το ενδεχόμενο να ενταχθεί στο νομοσχέδιο για τα καμένα της Αττικής και η εξαγγελία της υπουργού- κατά τη διάρκεια των προγραμματικών δηλώσεων- για αναστολή του νόμου για τα δάση του 2003 και η επαναφορά του παλαιότερου νόμου του ΄79.

Ο νόμος του 2003 έχει μια σειρά από «παραθυράκια» που προωθούν την εξαίρεση δασικών εκτάσεων και είναι η βασική αιτία που το Συμβούλιο της Επικρατείας- έπειτα από προσφυγές- έχει μπλοκάρει τους δασικούς χάρτες με το σκεπτικό ότι εξαιρούνται μεγάλες χορτολιβαδικές εκτάσεις.

Στο νομοσχέδιο προβλέπεται επίσης η συνεχής παρακολούθηση των χρήσεων γης και της οικολογικής εξέλιξης και αποκατάστασης των καμένων, αφού τα μέτρα, εκτός από την Αττική, προβλέπεται- με την ψήφιση του νομοσχεδίου- να επεκταθούν και σε άλλες περιοχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top