Νεοελληνική λογοτεχνία. Μπορεί το Ροζ;

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δε μιλαω για το γεγονος αυτο καθε αυτο.Ακολουθα τη σκεψη μου και μη μενεις στο επιφανειακο.Σου λεει οτι ο αλλος εχει ωόδες κεφαλι,μουστάκι,και γουσταρει την απολυτη συμμετρία.Εγω κι εσυ φανταζομαστε το ιδιο πρόσωπο?Τι γινεται ομως αν δουμε Πουαρό στην tv?
Δεν νομίζω ότι έχει τη παραμικρή σημασία για την Κρίστυ το ότι εσύ και εγώ θα εννοήσουμε μάλλον με μικρότερες ή μεγαλύτερες διαφορες την οπτική αναπαράσταση που μας έρχεται στο νου για το μουστάκι του Πουαρώ... !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατί στα βιβλία συνήθως βρίσκουμε τη λογοτεχνία; :hmm::angelnot:
ενταξει,,και εγω τοτε να λεω ολα τα αυτοκινητα Φιατ..;)


το βιλιο ειναι ενα γενικοτερο συνολο..που μπορει να γραφει τα παντα...
οχι μονο λογοτεχνια..

και πρεπει να το ξεκαθαρισουμε..γιατι λεμε "να διαβαζει ο κοσμος βιβλια και μερικοι εννουν μονο λογοτεχνια.."
να ειμαστε ακριβεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
ενταξει,,και εγω τοτε να λεω ολα τα αυτοκινητα Φιατ..;)


το βιλιο ειναι ενα γενικοτερο συνολο..που μπορει να γραφει τα παντα...
οχι μονο λογοτεχνια..

και πρεπει να το ξεκαθαρισουμε..γιατι λεμε "να διαβαζει ο κοσμος βιβλια και μερικοι εννουν μονο λογοτεχνια.."
να ειμαστε ακριβεις..

Εδώ μιλάμε για το πόσα ΒΙΒΛΙΑ ελληνικής παραγωγής, με πεζό λόγο, θα μπορούσαν να κερδίσουν ενα Νόμπελ. Είναι αρκετά ακριβές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ΒΙΒΛΙΑ ελληνικής παραγωγής, με πεζό λόγο, θα μπορούσαν να κερδίσουν ενα Νόμπελ. Είναι αρκετά ακριβές;
τετοιο βιβλιο ειναι και ενα εγκυκλοπαιδικο ελληνικο βιβλιο?αυτο περιλαμβανεται?
ειδες που δεν ειμαστε αρκετα σαφεις?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι έχει τη παραμικρή σημασία για την Κρίστυ το ότι εσύ και εγώ θα εννοήσουμε μάλλον με μικρότερες ή μεγαλύτερες διαφορες την οπτική αναπαράσταση που μας έρχεται στο νου για το μουστάκι του Πουαρώ... !

Aρχισε να το νομιζεις αν το ακολουθεις ως επάγγελμα.Το να μπορει να ταξιδεψει σε ενα δικο του κοσμο ειναι το πρωτο που θελει ο αναγνωστης απο ενα βιβλιο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Aρχισε να το νομιζεις αν το ακολουθεις ως επάγγελμα.Το να μπορει να ταξιδεψει σε ενα δικο του κοσμο ειναι το πρωτο που θελει ο αναγνωστης απο ενα βιβλιο.:)

Υπάρχει αυτή η κατηγορία. Υπάρχει και η κατηγορία όμως αναγνωστών που θέλει να ταξιδέψει στο κόσμο που παρουσιάζει ο συγγραφέας.


τετοιο βιβλιο ειναι και ενα εγκυκλοπαιδικο ελληνικο βιβλιο?αυτο περιλαμβανεται?
ειδες που δεν ειμαστε αρκετα σαφεις?;)
Είδα ότι θέλεις να κάνεις τη συζήτηση σοφιστία. Και επειδή υπάρχουν και άλλοι, εγώ τουλάχιστον αποχωρώ μέχρι να υπάρξουν πραγματικά σχόλια επι του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγώ τουλάχιστον αποχωρώ
και εγω..;)
(σου σπασα τα νευρα ε?:P)
συγγνωμη..:angel::hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.

Είδα ότι θέλεις να κάνεις τη συζήτηση σοφιστία. Και επειδή υπάρχουν και άλλοι, εγώ τουλάχιστον αποχωρώ μέχρι να υπάρξουν πραγματικά σχόλια επι του θέματος.


Είναι ενα βιβλίο για την οικογενειακή κακοποίηση, για το πώς τα ονειρα θάβονται στις οικογένειες, και πώς ορισμενοι άνθρωποι, δεν τα ξεχνάνε ποτέ. Ενα βιβλίο για το σέξ, την αγάπη, την ομορφιά και την αλήθεια, όπως όλοι τα νοιώθαμε κάποτε, και πάρα πολλοί ίσως άνθρωποι και καταστάσεις μας πίεσαν να αλλάξουμε γνώμη γιʼαυτά.
ΠΗΓΗ
Εδώ το τι υπάρχει στο βιβλίο σου.(Αν δεν καταλαβα καλα και δεν ειναι δικο σου,πασο.Δε χρειαζεται να διαβασεις παρακατω,και η συγγνωμη απο μενα.)

Αδιαφορεί για τη κόρη που είναι λεσβία, αδιαφορεί που παράτησε το σχολείο και το έριξε στην αλητεία, αδιαφορεί για την ερωμένη της που είναι εκβιάστρια, αλλά σκάει για τον άπιστο μπαμπά τόσο που εκείνος να σκάσει 30000 ευρώ (ασε πιά τα 150,000) ; Χανει πολυ το σενάριο...

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αυτή η θεωρία ότι οι ομοφυλόφιλοι γεννιούνται έτσι, οπότε δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γι'αυτό, προαγει την ομοφυλοφιλία αφενός κα ιαφετέρου προωθείται ώστε να μήν τυχόν διανοηθούν να το γυρίσουνε οι γκέυ ποτέ. Αν τους κάτσει δηλαδή καμια καλή γκόμενα ή γκόμενος

Κι εδω αυτά που εκφράζεις στο φορουμ για το πως βλεπεις την αλληλεπιδραση ενος ομοφυλοφιλου με το συνολο (πχ οικογένεια).Στο πρώτο σχολιαζεις μια και κατ'εμε φτιαχτη ιστορια,αλλα οπως το λες,φαινεται οτι το οτι η κορη ειναι λεσβία,πρεπει να κανει εναν γονεα να σκεφτει σοβαρα.(τουλαχιστον),σαν να παιρνει ναρκωτικα για παραδειγμα.Το δευτερο δε χρειαζεται αναλυση.


Οι παραθέσεις μου και μόνο-δεν ξέρω αν τις θεωρείς-για μενα αποτελούν σχόλιο.Πραγματικό σχολιο επι του θεματος.Σχόλιο στο οτι κι εσυ για παραδειγμα,δε νομιζω πως γραφεις εντελως χύμα αυτο που σκέφτεσαι καθε φορα.

Απο κει και περα καθενας εχει τις αποψεις του περι συγγραφης,και θεωρει αλλα πραγματα σημαντικα οταν γραφει,ή πληρωνει για να διαβασει,και αλλα οχι.

Αν θελεις,μπορεις κι αυτο να το αποκαλεσεις σοφιστεία,δε θα το αντικρούσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Διάβασα φέτος το καλοκαίρι "Το σπίτι δίπλα στο ποτάμι" της Μαντά. Μου το είχαν κάνει δώρο πέρυσι τα Χριστούγεννα και το είχα ήδη βάλει στην τσάντα θαλάσσης που λέει ο λόγος :P
Δεν είναι από τα βιβλία που θα σου αφήσουν κάτι, παρολαυτά μπορώ να πω πως με συγκίνησε κάποιες φορές.
Με απογοήτευσε ο γραπτός της λόγος καθώς δεν παρουσίαζε κανένα ενδιαφέρον και θα το έβαζα άνετα στο πιο κακογραμμένο βιβλίο που έχω διαβάσει. Με κούρασαν οι τόσες λεπτομέρειες του σεξ και πως έτρεμαν οι πρωταγωνίστριες κατά τη διάρκειά του και πόσο έντονες επιθυμίες είχαν και πόσο ιδρωμένος ήταν ο άλλος και τι φορούσαν και τι της ψιθύρισε στο αυτί και τι πάθος και τι ουρλιαχτά και τι τι τι ..

Διαβαζόταν άνετα, νεράκι, δε σε έκανε να αμπελοφιλοσοφείς, ούτε σου παρουσίαζε κάτι καινούργιο. Ήταν απλά ένα βιβλίο για να περνάς την ώρα σου ευχάριστα, χωρίς σκοτούρες και βαριές αναλύσεις.


Αν ήταν να το κατατάξω σε ένα χρώμα οπωσδήποτε.. definitely pink!
Αλλά τα γούστα μου είναι και πιο βαριά. Έχω διαβάσει ΠΟΛΥ λογοτεχνία κυρίως ρώσικη και μετά το "Η αγάπη άργησε μια μέρα" του περσινού καλοκαιριού, το "Σπίτι δίπλα στο ποτάμι" ήταν η δεύτερη και τελευταία - μέχρι του χρόνου το καλοκαίρι-:redface: απόπειρα για κάτι πιο σαχλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Δεν θελω να δεχτω οτι ενα βιβλιο που θα αγορασω σε ανυποπτο χρονο θα με χαρακτηρισει για το τι ειμαι.
Αγοραζω βιβλια για πολλους λογους
1) Γιατι καποιος γνωστος μου το συστησε (περιπτωση Μαντα ,Δημουλιδου)
2)Γιατι γινεται ντορος και θελω να εχω δικη μου αποψη(περιπτωση Κοελιο ,Μπραουν κτλ)
3)Γιατι ειναι βιβλιο συγγραφεα που εχω αγαπησει προηγουμενα εργα του (δεν σημαινει οτι θα μου αρεσει και το καινουριο)
4)Αγοραζω βιβλιο ειδικου ενδιαφεροντος με περιεχομενο που αναφερεται σε πραγματα που με αφορουν (μαγειρικη ,κηπος ,εγκυμοσυνη ,ψυχολογια εφηβων κτλ)
5)Αγοραζω βιβλια που αφορουν την δουλεια μου
6)Αγοραζω ενα βιβλιο επειδη μου κεντρισε το ενδιαφερων ο τιτλος το εξωφυλλο το ονομα του δημιουργου (περιεργο αλλα μου εχει συμβει)
Πως μπορουν να με χαρακτηρισουν λοιπον τοσο ετεροκλητα βιβλια μεταξυ τους με αυτο που ειμαι?
Πως θα με χαρακτηρισει καποιος κοιτωντας τα ραφια τις βιβλιοθηκης μου μπορει? δεν νομιζω για να εχει αποψη θα πρεπει να κατσω μαζι του και να ανταλαξουμε αποψεις για το καθενα απο αυτα
ισως τοτε κατι καταλαβει αλλα κοιτωντας τους τιτλους μονο οποιο συμπερασμα και αν βγαλει θα ειναι απλα αυθαιρετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει τα πάντα από τις προηγούμενες σελίδες, αλλά η άποψή μου όσον αφορά τα συγκεκριμένα αναγνώσματα είναι ότι για να θεωρηθεί κάποιος ενδιαφέρων και ψαγμένος άνθρωπος δεν χρειάζεται να διαβάζει Ντοστογέφσκι και Σαρτρ όλη την ώρα. Προσωπικά είμαι κάπως απενοχοποιημένη, και αν και εν γένει προτιμώ την "ποιοτική" λογοτεχνία, δεν με χαλάει να διαβάσω και κάτι πιο ελαφρύ. Αλλά απαραίτητη προϋπόθεση είναι να είναι καλογραμμένο και να έχει κάποια, υποτυπώδη at least, υπόθεση. Το μοναδικό βιβλίο της Μαντά που έχω διαβάσει είναι το "Βαλς για 12 θεούς", το οποίο τοποθετώ στο top 5 των χειρότερων βιβλίων που έχω διαβάσει. Η υπόθεση θυμίζει σαπουνόπερα, η γυναίκα παρουσιάζεται σαν έρμαιο των πόθων της, ο άντρας σαν μονόδρομος για την ευτυχία, οι διάλογοι τραγελαφικοί, απαίσιο βιβλίο. Συγγνώμη, αλλά δεν θεωρώ την Μαντά ανάλαφρη λογοτέχνιδα, επειδή το συγκεκριμένο υποτιμά άλλους που κάνουν κλάσεις ανώτερη δουλειά στο συγκεκριμένο είδος. Δυστυχώς πάντως σπάνια διαβάζω βιβλία που προσφέρουν ψυχαγωγία χωρίς να αγγίζουν την σαχλαμάρα, κυρίως στην ελληνική λογοτεχνία, καθώς υπάρχουν αρκετά καλά ξενόγλωσσα βιβλία που το κατορθώνουν. Από το να πάρω την Μαντά στην παραλία πάντως προτιμώ το Marie-Claire, περισσότερα θα μου δώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
[σημ: μιλάει για τον Κοέλιο] Δεν τον ξερω τον κυριο (παιζει να μου πεις οτι ειναι δικο σου το ονομα)αλλα ως σκεψη γενικα μαζι σου
Δεν μπορείς να κάνεις ένα search στο Google για τον Κοέλιο, παριστάνεις κι ότι δεν τον ξέρεις και ύστερα βγάζεις ολόκληρο αυτό το κατεβατό;
ΠΗΓΗ
Εδώ το τι υπάρχει στο βιβλίο σου.(Αν δεν καταλαβα καλα και δεν ειναι δικο σου,πασο.Δε χρειαζεται να διαβασεις παρακατω,και η συγγνωμη απο μενα.)





Κι εδω αυτά που εκφράζεις στο φορουμ για το πως βλεπεις την αλληλεπιδραση ενος ομοφυλοφιλου με το συνολο (πχ οικογένεια).Στο πρώτο σχολιαζεις μια και κατ'εμε φτιαχτη ιστορια,αλλα οπως το λες,φαινεται οτι το οτι η κορη ειναι λεσβία,πρεπει να κανει εναν γονεα να σκεφτει σοβαρα.(τουλαχιστον),σαν να παιρνει ναρκωτικα για παραδειγμα.Το δευτερο δε χρειαζεται αναλυση.


Οι παραθέσεις μου και μόνο-δεν ξέρω αν τις θεωρείς-για μενα αποτελούν σχόλιο.Πραγματικό σχολιο επι του θεματος.Σχόλιο στο οτι κι εσυ για παραδειγμα,δε νομιζω πως γραφεις εντελως χύμα αυτο που σκέφτεσαι καθε φορα.

Απο κει και περα καθενας εχει τις αποψεις του περι συγγραφης,και θεωρει αλλα πραγματα σημαντικα οταν γραφει,ή πληρωνει για να διαβασει,και αλλα οχι.

Αν θελεις,μπορεις κι αυτο να το αποκαλεσεις σοφιστεία,δε θα το αντικρούσω.
Και το λές και σχόλιο επι του θέματος δήθεν άσχετε... ;)

Δεν θελω να δεχτω οτι ενα βιβλιο που θα αγορασω σε ανυποπτο χρονο θα με χαρακτηρισει για το τι ειμαι. Αγοραζω βιβλια για πολλους λογους ........
Πως μπορουν να με χαρακτηρισουν λοιπον τοσο ετεροκλητα βιβλια μεταξυ τους με αυτο που ειμαι?


Και όμως για κοίταξε.


Αγοραζω βιβλια για πολλους λογους
1) Γιατι καποιος γνωστος μου το συστησε (περιπτωση Μαντα ,Δημουλιδου).
Πρίν μιλήσεις μαζί τους για το περιεχόμενο του βιβλίου; Αυτό τότε είναι μια άποψη ζωής, κάτι απο αυτό που είσαι. Δηλαδή το "κάνω ότι κάνουν οι γνωστοί μου". Αν σου πούνε ότι το βιβλίο είναι ροζ θα το πάρεις; Αν σου πούνε ψέματα ότι είναι αριστούργημα, όπως θα σου έλεγε η Νεράιδα, την επόμενη φορά που θα σου συνιστούσε βιβλίο η Νεράιδα θα το διάβαζες;

2)Γιατι γινεται ντορος και θελω να εχω δικη μου αποψη(περιπτωση Κοελιο ,Μπραουν κτλ)
Κι αυτό πάλι είναι αυτό που είσαι. Θέλεις δηλαδή να σχηματίζεις προσωπικη άποψη. Άλλοι δεν ΄θέλουν και αγοράζουν τα μπεστ σέλλερ, μάλιστα ήδη προδιατεθειμένοι να τους αρέσουν, όπως και στους άλλους.

3)Γιατι ειναι βιβλιο συγγραφεα που εχω αγαπησει προηγουμενα εργα του (δεν σημαινει οτι θα μου αρεσει και το καινουριο)

Εδώ σαφώς η αγορά υποδηλώνει αυτο που είσαι, την προσωπικη σου άποψη.
4)Αγοραζω βιβλιο ειδικου ενδιαφεροντος με περιεχομενο που αναφερεται σε πραγματα που με αφορουν (μαγειρικη ,κηπος ,εγκυμοσυνη ,ψυχολογια εφηβων κτλ)

Επειδή ΕΙΣΑΙ, εγκυμονούσα, μαγείρισα, σου αρέσει ο κήπος, έχεις παιδιά έφηβους κοκ.
5)Αγοραζω βιβλια που αφορουν την δουλεια μου
Αυτό και άν είναι αυτό που είσαι

6)Αγοραζω ενα βιβλιο επειδη μου κεντρισε το ενδιαφερων ο τιτλος το εξωφυλλο το ονομα του δημιουργου (περιεργο αλλα μου εχει συμβει)
Και η περιέργεια φυσικά είναι αυτό που είσαι. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο περίεργοι ούτε όλοι περίεργοι για τα ίδια πράγματα ούτε όσα τους κινούν την περιεργεια θέλουν όλοι, στον ίδιο βαθμό, να τα γνωρίσουν ή, πόσο μάλλον, τα αναζητούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δεν μπορείς να κάνεις ένα search στο Google για τον Κοέλιο, παριστάνεις κι ότι δεν τον ξέρεις και ύστερα βγάζεις ολόκληρο αυτό το κατεβατό;
Πρώτον,σοβαρα δεν τον ξερω.Εσυ ξερεις καθε μεγαλο καθηγητη των θετικών επιστημών (που τυχαινει να ειναι και πολυ πετυχημενος συγγραφεας?)Δε θα μου πεις εσυ τι ισχυει για μενα και τι οχι.Δευτερον,εσκεμμενα δε θα κατσω να ψαξω,εγω οταν θελω να παρουσιασω κατι,το δειχνω ο ιδιος,δε βαριεμαι.Τριτον,εγω ειμαι αυτο που με χαρακτηριζεις,ή εσυ που στην τελευταια μου παραθεση απαντας,χωρις να σχολιασεις κατι,αλλα συνεχιζεις για τον Κοελιο,δειχνοντας πως ξερεις κατι παραπάνω?Αν οντως με θεωρουσες δηθεν ασχετο,δε θα απαντουσες,και μαλιστα με τετοιο μενος.Ξερεις κατι,εγω δηλωνω ασχετος απο συγγραφη βιβλιων (δε με ξέρεις και δε θα σου αναλυσω τη σταδιοδρομια μου ως μαθητης)Τουλαχιστον εγω σκοπευω να γινω χημικος,όχι συγγραφεας...

Οταν καποιος δεκαεννιαχρονος "τολμά" να αμφισβητει την αυθεντια μας,του εξηγουμε το "σωστο" με ηρεμο τροπο,ωστε να καταλαβει.Διαφορετικα μαντεψε ποιος γινεται δηθεν.Οσο για το "κατεβατο",αν δεν ειχα δικιο,δε θα σε πειραζε.


Σημείωση:Buggs,εδω δεν ειναι για να αμφισβητησω τις οποιες συγγραφικες σου αρετες.(δεν ειναι ειρωνια)Κατι που δεν εχω διαβασει δε δυναμαι να το κρινω.Το αν καποιος αλλος θα το κανει εδω δε με αφορα.Μαθε να δεχεσαι αντιλογο ομως σε αυτα που λες,χωρις να προκαλεις ζητώντας "καλυτερη" απαντηση.Γιατι παντα ειναι πιθανο πως ισως βρεθει,και ειναι ακομη πιο απιθανο να δεχθεις εκεινη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ημουν ετοιμη να γραψω αλλα για να μη λεω τα ιδια με αλλα λογια, εδω ενα συν
Δεν έχω διαβάσει τα πάντα από τις προηγούμενες σελίδες, αλλά η άποψή μου όσον αφορά τα συγκεκριμένα αναγνώσματα είναι ότι για να θεωρηθεί κάποιος ενδιαφέρων και ψαγμένος άνθρωπος δεν χρειάζεται να διαβάζει Ντοστογέφσκι και Σαρτρ όλη την ώρα. Προσωπικά είμαι κάπως απενοχοποιημένη, και αν και εν γένει προτιμώ την "ποιοτική" λογοτεχνία, δεν με χαλάει να διαβάσω και κάτι πιο ελαφρύ. Αλλά απαραίτητη προϋπόθεση είναι να είναι καλογραμμένο και να έχει κάποια, υποτυπώδη at least, υπόθεση.

Μπαγκς,
Εδώ σαφώς η αγορά υποδηλώνει αυτο που είσαι, την προσωπικη σου άποψη.
Αυτην περιοδο διαβαζω το ''περιμενωντας τον Γκοντο'' του Samuel Beckett. Πεσσιμιστης και ιδεαλιστης, εργο που κραυγαλεα φωναζει για τον μεταμοντερνισμο και την παθητικοτητα του κοσμου απεναντι στις βουλες των ολιγων. Εργαρα που χει ανεβει σε θεατρα παγκοσμιως.
Παραλληλως, οποτε χρησιμοποιω μετρο εχω στην τσαντα μου κι ενα μυθιστορημα της Ιντια Ναιτ '' η ζωη μου σε ενα πιατο'', πολυυυ ροζ, μιλα για μια 33 χρονη παντρεμενη που τα χει ολα και κατι της φταιει, ετσι τα δυαλυει ολα στο λεπτο κι ανακτα την αυτοπεποιθηση της.

Ειμαι πολυ χαλια γιατρε μου? :wall:

---->Μπαγκς, κοψε την αυτοδιαφημιση, καντανταει αηδια. Με ολο το θαρρος ετσι? Εκει που παω να σε διαβασω, αρχιζω και βαριεμαι.Ελπιζω να μη δινεις αυτον τον αερα και στα βιβλια σου. Νασαι πιο ανοιχτομυαλος θελω. ;) Και που ξερεις, οντας πιο ταπεινος ισως παρεις και το Νομπελ αφου το γλειφεσαι:
αν καταφέρω να προσέρω κάτι, που θα γαληνέψει τις ψυχές των ανθρώπων, και θα τους δώσει ελπίδα λύσεις και όνειρα, στη θέση της απελπισίας που τόσοι αισθάνονται σήμερα, τοτε μονο θα μου το δώσουν. Και τότε θα είμαι χαρούμενος για το έργο που προσφερα, απλά το Νόμπελ θα είναι η επιβεβαίωση. Ναι το θέλω.
Καλο ειναι να κανουμε ονειρα παντως. Δεν κανω πλακα, ουτε ειρωνευομαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μετά απο αυτό
Διάβασα φέτος το καλοκαίρι "Το σπίτι δίπλα στο ποτάμι" της Μαντά. .....Με απογοήτευσε ο γραπτός της λόγος καθώς δεν παρουσίαζε κανένα ενδιαφέρον και θα το έβαζα άνετα στο πιο κακογραμμένο βιβλίο που έχω διαβάσει. Με κούρασαν οι τόσες λεπτομέρειες του σεξ και πως έτρεμαν οι πρωταγωνίστριες κατά τη διάρκειά του και πόσο έντονες επιθυμίες είχαν και πόσο ιδρωμένος ήταν ο άλλος και τι φορούσαν και τι της ψιθύρισε στο αυτί και τι πάθος και τι ουρλιαχτά και τι τι τι .. Διαβαζόταν άνετα, νεράκι, δε σε έκανε να αμπελοφιλοσοφείς, ούτε σου παρουσίαζε κάτι καινούργιο. Ήταν απλά ένα βιβλίο για να περνάς την ώρα σου ευχάριστα, χωρίς σκοτούρες και βαριές αναλύσεις. Αν ήταν να το κατατάξω σε ένα χρώμα οπωσδήποτε.. definitely pink!

και αυτό
Το μοναδικό βιβλίο της Μαντά που έχω διαβάσει είναι το "Βαλς για 12 θεούς", το οποίο τοποθετώ στο top 5 των χειρότερων βιβλίων που έχω διαβάσει. Η υπόθεση θυμίζει σαπουνόπερα, η γυναίκα παρουσιάζεται σαν έρμαιο των πόθων της, ο άντρας σαν μονόδρομος για την ευτυχία, οι διάλογοι τραγελαφικοί, απαίσιο βιβλίο. Συγγνώμη, αλλά δεν θεωρώ την Μαντά ανάλαφρη λογοτέχνιδα, επειδή το συγκεκριμένο υποτιμά άλλους που κάνουν κλάσεις ανώτερη δουλειά στο συγκεκριμένο είδος. Δυστυχώς πάντως σπάνια διαβάζω βιβλία που προσφέρουν ψυχαγωγία χωρίς να αγγίζουν την σαχλαμάρα, κυρίως στην ελληνική λογοτεχνία, καθώς υπάρχουν αρκετά καλά ξενόγλωσσα βιβλία που το κατορθώνουν. Από το να πάρω την Μαντά στην παραλία πάντως προτιμώ το Marie-Claire, περισσότερα θα μου δώσει.

όμως επειδή έχουμε και αυτό


---->Μπαγκς, κοψε την αυτοδιαφημιση, καντανταει αηδια. Με ολο το θαρρος ετσι?

Θα ήθελα να διευκρινίσω το εξής:

Αν αυτή τη στιγμή πουλούσα όσο η κυρία Μαντά, γράφοντας όπως και η κ. Μαντά δεν είναι προφανές ότι δεν θα άνοιγα ποτέ αυτό το θέμα; Πιστεύω ότι είναι απόλυτα κατανοητό αυτό απο εχθρούς και φίλους. Εκτός και αν οποιοσδήποτε εδώ πιστεύει ότι η κ. Μαντά παραπονιέται που δεν της έχουν δώσει το Νόμπελ ακόμη με αυτά που γράφει.

Εχοντας διαβάσει πλέον ενα βιβλίο, είμαι σε θέση να έχω προσωπική άποψη. Οι κριτικές που παρέθεσα των 2 συμφορουμιστριών, δεν έρχονται καθόλου μακριά απο αυτήν που θα έδινα κι εγώ για το "Ερωτας σα Βροχή". Τρια βιβλία λοιπόν, που έχουν αυτές τις κριτικές απο κάποιους όμως στην Ελλάδα πουλάνε τρελά. Στην Ελλάδα (μόνο) αυτά τα βιβλία ανέδειξαν τον/την συγγραφέα της χρονιάς το 2009!! Τι σημαίνει αυτό; Δεν σημαίνει κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
το νοημα στη λογοτεχνια δν ειναι να παιρνουμε βραβεια....ειναι να παιρνουμε μαθηματα για τη ζωη, να καλλιεργουμε το πνευμα και το νου, να γαληνευουμε την ψυχη......αυτος ειναι ο σκοπος της λογοτεχνιας!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γιατι εχεις φαει τετοιο σκαλωμα με τη Μαντα συγκεκριμενα? Τοσο πολυ σε πειραξε που εχει περισσοτερες πωλησεις? Τι ανταγωνισμος ειναι αυτος? Αν ειναι ετσι οι συγγραφεις, αντι ναναι ηρεμοι που θα με κοθοδηγησουν και σιγουροι με τον εαυτο τους, να με ισορροπουν, να μου πειτε ποιοι ειναι τοσο ανταγωνιστικοι να μην τους διαβασω ποτε. ουτε και να τους στηριξω. Ξερεις ποσους ειχα προτυπα μικρη κι εφαγα γειωσαρα μεγαλωνοντας αφου εμαθα περισσοτερα γι αυτους, τη φημη τους, τη ζωη τους και σε καποιες περιπτωσεις ατομα που δεν αξιζαν τιτλους και τελικα με το μεσον τους τους πηραν με το ετσι θελω? Τεσπα υπολογιζω το εργο και κακως μαλλον υπολογιζω και ολα τα υπολοιπα, συνθηκες κλπ. Ποσο μαλλον αν ο τιτλος ειναι μεσου η μιας μειονοτητας που προκηρρυσει καποιον αξιο.
Σε πληροφορω, αντε θα ξαναπω της underwater τα τελεια λογια, ο ψαγμενος δεν κρινεται μονο απο το αν διαβαζει σαρτρ η ελυτη. Πολλα ειναι αυτα καθιστουν το μυαλο του και την προσωπικοτητα του. Πιστεψε με προσωπικα δε θα γινομουν ποτε μια κολλημενη (παρα)μορφωμενη των βιβλιων, αλλα ουτε θα εφτανα σε σημειο να συζητω για βιβλια και να μην εχω διαμορφωσει αποψη, εχοντας πολυδιαβασει διαφορα ειδη. Κι σσοι δε διαβαζουν με ποικιλια, κακως κανουν που δεν το κανουν γιατι το διαβασμα σου ανοιγει φτερα, πολυ μεγαλα φτερα!!!
Σημασια για μενα ειναι να σε ευχαριστει αυτο που διαβαζεις, να σε διδασκει/ αναλογως τα προτυπα και την εποχη παει αυτο, να προσαρμοζεσαι, να ξερεις τι σου αρεσει και κυριως γιατι σου αρεσει.
Ρε συ, καντο για την παρτη σου και μη σε νοιαζει τι θα πουλησεις, δεν μπορεις?
Αφου ουσιαστικα δεν ειναι απορια σου ολο το θεμα, την εχεις ηδη την απαντηση. Τσαντισμενος εισαι( και διαισθανομαι..αλλα ισως κανω λαθος εδω, και στεναχωρημενος) με τις επιλογες του κοσμου. Ε λοιπον η δεξτου τες ή περιμενε να γινει το μπαμ και η ανατροπη. Δεν ειμαι εχθρος σου Μπαγκς, εσυ μου δινεις τροφη να σε σχολιασω. Κι αυτο γιατι μου αρεσουν οι πιο χαμηλων τονων καλλιτεχνες.
Αμα σε πειραζουν οσα λεω, δε σου ξαναλεω και τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Γιατι εχεις φαει τετοιο σκαλωμα με τη Μαντα συγκεκριμενα? Τοσο πολυ σε πειραξε που εχει περισσοτερες πωλησεις?

Γιατί απο εμένα τις πήρε; Δεν βλέπω ακόμη καποια σχέση μεταξύ του δικού μου (δυνητικού αφού ακόμη είμαι άγνωστος) αναγνωστικού κοινού και του κοινού της κ.Μαντά.

Απο εκεί και πέρα, το άν, σε μια αγορά που μπαίνεις πρώτη φορά, αγοράζουν μόνο ντομάτες κι εσύ πουλάς πιπεριές, ε δεν είναι λογικό να σε ενδιαφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γενικά δε νομιζω πως ο μεσος ορος επιπεδου ειναι πολυ υψηλος, οπότε γενικά στις τεχνες, το τι πουλαει πολυ, ειναι συνηθως χαμηλοτερου επιπεδου. Δειτε τη μουσικη σκηνη, τα βιβλια, τον κινηματογραφο..need i go on?

Εγω πχ ειχα διαβασει το "Ουρανεια προφητεια" γιατι με επεισαν/μου το ζητησαν στην ουσια. Και δε βρηκα τιποτα φαντασμαγορικο και ψαγμενο και λυτρωτικο ή καινουργιο, για να γινει τοσος ντορος. Ουτε με τον Νταν Μπραουν που σερβιρε ξαναζεσταμενο και ξενο φαγητο. Δεν εντυπωσιαστηκα. Ευπεπτα πραγματα να περναει η ωρα. Ναι, αν δεν εχω τιποτα καλυτερο ν ακανω, μπορει να τα πιασω. Αλλα συνηθως ή εχω ή βρισκω. Εστω βιβλιο πιο χρησιμο ή πιο ενδιαφερον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γιατί απο εμένα τις πήρε; Δεν βλέπω ακόμη καποια σχέση μεταξύ του δικού μου (δυνητικού αφού ακόμη είμαι άγνωστος) αναγνωστικού κοινού και του κοινού της κ.Μαντά.

Απο εκεί και πέρα, το άν, σε μια αγορά που μπαίνεις πρώτη φορά, αγοράζουν μόνο ντομάτες κι εσύ πουλάς πιπεριές, ε δεν είναι λογικό να σε ενδιαφέρει;

Πουλα πιπεριες και φατες μονος σου στην αναγκη, εσενα σου αρεσουν, αυτο εχει σημασια! Αυτο λεω τοση ωρα και ειδες επεσα και μεσα στο οτι τοχεις παρει προσωπικα και πατριοτικα. Ομως δεν ειναι σωστο να μιλας για μια συγγραφεα οταν εσυ ο ιδιος δηλωνεις συγγραφεας. Δε θα κατηγορουσα δηλαδη μια συναδελφο οσο αντιθετες κι αν ημασταν σε νοοτροπια αλλα κι αντιληψεις. Δε ξερω ρε συ, αυτη ειναι η γνωμη μου. Eγω σου λεω τι θεωρω σωστοτερο, δε σου λεω γινε σαν την Μαντα αφου δε σαρεσει, αλλα δωσε ολο σου το ειναι σε αυτο που κανεις εσυ! Τα καλα και τα μη ποιοτικα αργα η γρηγορα φαινονται. Και στην τελικη αυτη την εποχη δυανυουμε, σε αυτον τον αιωνα ζουμε που αυτο πουλαει.
Καποτε πουλουσαν οι ιοτοριες με βοσκοπουλες και ιπποτες τον Μεσαιωνα και την Αναγεννηση, μετα ηρθαν οι στοχαστες και μιλησαν πιο ρεαλιστικα, μετα μπηκαν τα drugs και ο μεταμοντερνισμος και αρχισαν τα πιο σουρεαλ, σημερα οι σχεσεις φτανουν σε αποτελματωση και ο κοσμος εχει αναγκη να διαβαζει γι αυτες, αφου δυσκολευεται να τις ζησει στην ζωη του. Αυριο θα ρθει κατι αλλο, ετσι πανε αυτα....Διακρινω γενικα μια ταση παρελθοντολογισμου κι απαξιωση της σημερινης κοινωνιας, που ομως ζουμε σε αυτην!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top