Κάνε το καλό...

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
...λένε, και ρίξτο στον γυαλό.

Ετσι δε λένε;
Ο καθένας κοιτάζει την "πάρτη"του, συμφωνείτε; Έχετε απογοητευτεί απο συμπεριφορέσ τέτοιεσ, σωστά;
Όχι, αν διαφωνείτε, go ahead! Ο λόγος δικός σας!

Κάνεις το καλό και το ρίχνεις στον γυαλό; Πρέπει να το κάνουμε γιατί το καλό μας επιστρέφεται ή και... λίγο -εως πολύ-βόλεμα... δε βλάπτει;

Τι λένε οι νέοι και οι πιό "παλαιοί" κι έμπειροι; Πού έχετε οι τελευταίοι καταλήξει;
Οι νεότεροι τι αρχές έχετε λάβει και ποιά μέχρι τώρα τα συμπεράσματά σας απο την ζωή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Κάνε το καλό για να μην γίνεις στην επόμενη ζωή σκουλήκι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Εχει τυχει πολλες φορες να κανω το καλο,και να βρω τον μπελα μου κιολας.
Ακομα ειμαι μικρη σε ηλικια για να συναντησω περιεργες καταστασεις,αλλα ενα συμπερασμα εχω βγαλει και αυτο ειναι να βοηθας να ατομα που αξιζουν και να μην σπαταλας τον χρονο σου σε ανουσια προσωπα.Δεν αξιζει.Νταξει πολλες φορες στην ζωη μας θα γινουμε κοροιδα,αλλα με μετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Κάνε αυτό που λέει η καρδιά σου. Ίσως να μην θεωρηθεί "καλό" αυτό που θα επιλέξεις να κάνεις αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι και κακό. Ο καθένας -κακά τα ψέματα- κρίνει το καλό και το κακό σύμφωνα με το συμφέρον του και/ή με τα δικά του κριτήρια.

Γενικά πιστεύω πως πρέπει να κάνουμε αυτό που πραγματικά πιστεύουμε. Αν σκεφτόμαστε πάντα να κάνουμε το καλό για τους άλλους χωρίς να το νιώθουμε, τότε για μένα δεν έχει κανένα νόημα. Ούτε πιστεύω πως γίνεται πάντα να φροντίζουμε μόνο για τους άλλους και το καλό τους παραμελόντας τον εαυτό μας. Ναι, ξέρω ακούγεται εγωιστικό. Αλλά δεν νομίζω πως είναι. Το καλύτερο είναι να κρατάμε ισορροπίες. Και τις υποχωρήσεις μας να κάνουμε όταν χρειάζεται, και τα λάθη μας να παραδεχόμαστε, και να δίνουμε δεύτερες ευκαιρίες όταν πρέπει. Και δεν είναι λίγες οι φορές που πολλοί εκμεταλεύονται την καλοσύνη μας, και εκεί ακριβώς χρειάζεται να επέμβει ο εγωισμός μας. Με άλλα λόγια, να ξέρουμε τι κάνουμε και γιατί το κάνουμε.

Όσον αφορά το "ρίξτο στο γυαλό", ναι ρίξτο. Γιατί αν υπερηφανεύεσαι για όλα αυτά που προσφέρεις, τότε να τα βράσω κι αυτά και σένα. Ή νιώσε το και κάνε το ή καλύτερα να μην το κάνεις καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το καλό τις πιο πολλές φορές δικαιώνεται, αλλά ακόμα κι αν δεν δικαιωθεί, έχουμε εμείς τη συνείδησή μας ήσυχη ότι το πράξαμε.;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Αν δεν μπορείς να το ρίξεις στο γιαλό, μην κάνεις το καλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Κανονικά έτσι πρέπει. Αν έχεις σκοπό να κάνεις κάτι, κάντο, χωρίς να περιμένεις ανταπόδωση γι' αυτό. ΑΛΛΑ οι άνθρωποι είμαστε πολύ εγωιστές για να σκεφτόμαστε έτσι.
Μερικές φορές κάνεις κάτι καλό και πραγματικά δε σε ενοχλεί η συνέχεια, άλλες όμως φορές θέλεις από τον άλλον να κάνει κάτι αντίστοιχο και για σένα. Δε μπορείς μια ζωή να προσφέρεις και να μη παίρνεις τίποτα πίσω, κάποια στιγμή φουλάρεις και αρχίζεις να νιώθεις και ηλίθιος-θύμα.

Εγώ πάω με βάση τη καρδιά μου και αυτό που λέω συχνά είναι να κάνουμε αυτό που νιώθουμε κι ας μη μας βγει σε καλό, αλλά έχω μάθει να κρίνω καταστάσεις και ανθρώπους, όσο περνάνε τα χρόνια δίνω όλο και λιγότερες ευκαιρίες σε ανθρώπους και περιμένω όλο και πιο πολύ από αυτούς να συμπεριφερθούν όπως εγώ απέναντί τους. Ίσως έχω κουραστεί από ανθρώπους που εκμεταλλεύονται τη καλοσύνη κάποιων και θέλω να τους απομακρύνω όσο τo δυνατόν πιο πολύ από τη ζωή μου.
Κρατάς, όχι απαραίτητα αυτούς που σου έχουν δώσει, αλλά αυτούς που τουλάχιστον θα ήθελαν να σου δώσουν και έχουν τη πρόθεση και εκτιμούν και δεν έχουν κακία μέσα τους. Καθαρούς ανθρώπους μόνο δίπλα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω παντως πλεον, βλεπεις η ζωη σε κανει ετσι, πολυ δυσκολα κανω καλο και το ριχνω στο γυαλο. Αν δηλαδη φερομαι καλα και δω συμπεριφορα που δε μου αξιζει, φερομαι αντιστοιχα, μιλω στην ιδια γλωσσα δηλαδη. Πιστεψτε με νιωθω πολυ πιο καλα άποτι παλιοτερα πολυ πιο νεα που εχω νιωσει θυμα. Γιατι δε φταιει ο αλλοσ αν εσυ γινεσαι θυμα εφοσον του χεισ δωσει οοοολη την τροφη, n'est ce pas? Οπωσ και να χει, τωρα πια νιωθω ικανοποιηση οταν δινω ενα και παιρνω ενα. Οταν δινεις δεκα και δεν παιρνεις τιποτα, εκει ειναι οτι χειροτερο. Πλεον ειμαι λοιπον ικανοποιημενη, βαζω ορια κι όποιος τα ξεπερασει, θα δυσανασχετησει στο τελος. Δεν λεω πως εκδικουμαι, ειναι σα να απανταω σε οποιον με απογοητευσει " μη με βλεπεις ετσι γλυκουλα, κατα βαθος κρυβω ενα "σκορπιο" μεσα μου:P " Λεω ρε παιδι μου πχ " δε με απασχολει" και το εννοω.

Παντως την καλη που λεμε, την κανω. Οχι, την κανω. Αν νιωσω πως θελω, την κανω. Και την αρχη επισης κανω. Ξερεις, δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ευκολο να κανουν την αρχη, μιαν αρχη τελοσπαντων. Να ρθουν κοντα, να δωσουν. Αλλωστε ειμαι πολυ δοτικη και συναισθηματικη απο τον χαρακτηρα μου και δεν αλλαζει. Ολοι οσοι με γνωριζουν καλα, το επιβεβαιωνουν. Παρολαυτα σαν νεα συνηθιζα να τα παιρνω πολυ μεσα μου. Πλεον εχω γινει πιο bitch. Πιο αναισθητη.
Σιγουρα δεν αναφερομαι σε περιπτωσεις ιδιαιτερες που πραγματικα δε θελω ανταλλαγματα, οταν υπαρχει αναγκη κ την δινω απλοχερα και φυσικα τα παραπανω δεν ισχυουν για την οικογενεια μου και τους ανθρωπους που αγαπαω! Οταν αγαπησω, σε καμμια περιπτωση δε φερομαι εγωιστικα.

Παντως γενικως κι εξαιρωντας τις περιπτωσεις που σας είπα, ολες οι αλλες σχεσεις ειναι λιγο πολυ win to win και καλο ειναι ολοι μας να μην ειμαστε ουτε θυτες αλλα ουτε και μαλ.. θυματα!

Princess, αυτο με την καρδια να το κοιταξεις :P Το μυαλο πρεπει να κοβει περισσοτερο. Καλη η καρδια αλλα όπου πραγματικα κι αποδεδειγμενα αξιζει! Με μετρο με μετρο λοιπον!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αν είναι το βγάλουμε "ξινό" στον άλλο, καλύτερα να μην το κάνουμε καθόλου.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top