Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν είναι λίγες οι φορές που παρομοιάζεται η αυτοκτονία σαν μια εφηβική τρέλα ή γενικά μια επιπόλαια κίνηση. Απο την αλλή μερία η ψυχολόγοι ρίχνουν τις ευθύνες στα ψυχολογικά προβλήματα του ατόμου.

Εσείς; Έχετε σκεφτεί πότε να αυτοκτονήσετε έστω και αν η σκέψη κράτησε 1sec;
Προσωπικά το ρίχνω στα ψυχολογικά προβλήματα γιατί από όσες περίπτωσεις ξέρω (=έχω ακούσει) πάντα πρίν υπήρχε κάποιο είδος κατάθλιψης ή γενικά το ατόμο ήταν πολύ απόμακρο.

Προσοχή: Δεν έχω τάσεις αυτοκτονίας , τουλάχιστον αυτή την στιγμή :) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Ε πανω κατω αυτα. Για να αυτοκτονησει ενα ατομο, δυο θα ειναι οι λογοι συνηθως που θα τον οδηγουν σε κατι τετοιο:
1) Ο μαζοχισμος.
2) Τα ψυχολογικα προβληματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Για μένα αυτοκτονία είναι δειλία να αντιμετωπίσεις την ζωή και τίποτα παραπάνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
Για μένα αυτοκτονία είναι δειλία να αντιμετωπίσεις την ζωή και τίποτα παραπάνω..

Συμφωνώ με τα λεγόμενα του ]ifrit[
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Exposed μην μπερδεύεις την αυτοκτονία με τις ιδέες θανάτου...Είναι δύο τελείως διαφορετικές περιπτώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστευω οτι ο,τι και να λετε, όλοι μα όλοι το έχουμε σκεφτεί έστω για κλάσματα δευτερολέπτου. Ολονών έχει περάσει απο το μυαλό μας.
Το είχα διαβάσει παλιά και σε μια έρευνα αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Όταν υπάρχει το ερέθισμα από το περιβάλλον (όλοι έχουμε ακούσει για αυτοκτονία), αναπόφευκτα περνάει και από το δικό μας μυαλό..
Εχω αναρωτηθεί (κυρίως στις δύσκολες καταστάσεις) αν αυτοκτονούσα τι θα κάνανε οι συγγενείς/φίλοι μου. Είναι μια σκέψη όμως που όπως γρήγορα έρχεται, γρήγορα φεύγει.

@Vkey: ποια είναι η διαφορά μεταξύ αυτοκτονίας και ιδέας θανάτου? δεν είναι η αυτοκτονία μια ιδέα θανάτου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Όταν υπάρχει το ερέθισμα από το περιβάλλον (όλοι έχουμε ακούσει για αυτοκτονία), αναπόφευκτα περνάει και από το δικό μας μυαλό..
Εχω αναρωτηθεί (κυρίως στις δύσκολες καταστάσεις) αν αυτοκτονούσα τι θα κάνανε οι συγγενείς/φίλοι μου. Είναι μια σκέψη όμως που όπως γρήγορα έρχεται, γρήγορα φεύγει.

Αυτό εννοούσα κι εγώ! Αν δεν φύγει γρήγορα...υπάρχει πρόβλημα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Καλά,αν σου κάτσει.....πάει :D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Θεωρείτε ότι οι άνθρωποι που παίρνουν ναρκωτικά, ενδόμυχα, αποδέχονται την αυτοκτονία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Θεωρείτε ότι οι άνθρωποι που παίρνουν ναρκωτικά, ενδόμυχα, αποδέχονται την αυτοκτονία?

Προσωπικά όχι...
απλά ότι είναι χαμηλού επιπέδου, ηλ*θιοι και αυτοκαταστροφικοί :P

Η γνώμη μου για την αυτοκτονία είναι ότι όποιος τελικά την διαπράτει, είναι δειλός και δεν έχει τη δύναμη να αντιμετωπίσει τις δυσκολίες της ζωής.
Έχω διαβάσει επίσης ότι μετά από έρευνες που έγιναν, τελικώς στην μεγάλη πλειοψηφία τους τα άτομα που αυτοκτονούν, είναι κάτω του Μ.Ο. σε IQ!

Φυσικά και έχω σκεφτεί κάποια στιγμή να το κάνω, και η σκέψη κράτησε και πάνω από ένα δευτερόλεπτο, για την ακρίβεια κράτησε κάτι ώρες, αλλά όταν άρχισε να λειτουργεί η λογική μου, φυσικά και δεν το έκανα! (άλλωστε πως θα ήμουν εδώ τώρα αν το είχα κάνει :P )

όλοι φτάνουμε κάποιες φορές να λέμε "φτάνει, μέχρι εδώ ήταν, δεν αντέχω άλλο, θέλω να πεθάνω τώρα!" .... από την σκέψη αυτή όμως που ουσιαστικά δηλώνει απογοήτευση, κούραση και ελαφριάς μορφής παραίτηση, ώς τελικά την ίδια την πράξη, υπάρχει μια χαόδης απόσταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Exposed μην μπερδεύεις την αυτοκτονία με τις ιδέες θανάτου...Είναι δύο τελείως διαφορετικές περιπτώσεις...
Πως το συμπερένεις αυτό; Νομίζω ότι μιλήσα καθαρά για αυτοκτονία δεν εμπλέξα πότε την ιδεά θανάτου, άσχετα αν πιστεύω οτι η γραμμή που διαχωρίζει αυτές τις δύο έννοιες μεταβάλλεται από άνθρωπο σε άνθρωπο.

@ifrit από πότε η απογοήτευση από την ζωή λέγετε δειλία; Ξέρεις για την ζωή μας πολλές φορές δεν ευθυνόμαστε μόνο εμείς , μερικές φορές παιρνούν και αλλοί αποφάσεις που θα επιρρεάσουν την ζωή μας , γιατί θεωρείτε δειλία λοίπον όταν κάποιος δεν δεχτεί να διαλλήσει την ζωή του μόνο και μόνο επειδή κάποιος είναι κακιασμένος;

@Hetfield αχά δλδ όταν κάποιος δεν θέλει να είναι φορτομένος άλλο με βάσανα είναι μαζοχιστής; Αχά μίσο να ενημερώσω την λεξικό μου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
@ifrit από πότε η απογοήτευση από την ζωή λέγετε δειλία; Ξέρεις για την ζωή μας πολλές φορές δεν ευθυνόμαστε μόνο εμείς , μερικές φορές παιρνούν και αλλοί αποφάσεις που θα επιρρεάσουν την ζωή μας , γιατί θεωρείτε δειλία λοίπον όταν κάποιος δεν δεχτεί να διαλλήσει την ζωή του μόνο και μόνο επειδή κάποιος είναι κακιασμένος;

Για την ζωή μας ευθυνόμαστε ΜΟΝΟ εμείς ΠΑΝΤΑ!!!
Αν αρχίσεις να ρίχνεις το βάρος της ευθύνης της ζωής σου στους άλλους (όχι εσύ προσωπικά, γενικά μιλάω) εκτός απ όλα τα άλλα είσαι και ευθυνόφοβος!

Φυσικά και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να επιρεάσει τη ζωή μας αν δεν τον αφήσουμε ΕΜΕΙΣ να το κάνει! Αρα συμπερασματικά, η ευθύνη για τη ζωή μας είναι ευτυχώς... ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Δεν μπορούμε να βάλουμε τα πάντα στο ίδιο καζάνι πάντος. Υπάρχουν και άτομα που καταστράφηκαν οικονομικά, που έχασαν όλη τους την οικογένεια σε ατυχήματα κτλ. Είναι τελείως διαφορετικό για μια κοπελίτσα να θέλει να αυτοκτονήσει γιατι την γράφει ο γκόμενος της και για κάποιον που έχει χάσει τα παιδία και την γυναίκα του σε ένα τροχαίο. Δεν ξέρω κάποιες φορές αξίζει να συνεχίζεις να παλεύεις για να ξαναχτύσεις ότι γκρεμίστηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Για την ζωή μας ευθυνόμαστε ΜΟΝΟ εμείς ΠΑΝΤΑ!!!
Αν αρχίσεις να ρίχνεις το βάρος της ευθύνης της ζωής σου στους άλλους (όχι εσύ προσωπικά, γενικά μιλάω) εκτός απ όλα τα άλλα είσαι και ευθυνόφοβος!

Φυσικά και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να επιρεάσει τη ζωή μας αν δεν τον αφήσουμε ΕΜΕΙΣ να το κάνει! Αρα συμπερασματικά, η ευθύνη για τη ζωή μας είναι ευτυχώς... ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!
Λοίπον, σου αδίαζω όλους τους λογαρισμούς, σου αδίαζω το σπίτι, σου δημιουργώ τόσα πολλά χρέη που έρχονται και σε παίρνουν το σπίτι, δεν υπάρχει καμία αποδειξή ότι το έκανα εγώ. Για αυτό ευθυνέσε εσύ; Δεν νομίζω;

Να σου πω και ένα ακόμη πχ; Σου σκοτώνω όλα τα αγαπημένα σου προσώπα, για αυτό ευθύνεσαι εσύ;

Υπάρχουν χιλίαδες ακόμη παραδείγματα :)

@yianni με καλύψες απόλυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Δεν μπορούμε να βάλουμε τα πάντα στο ίδιο καζάνι πάντος. Υπάρχουν και άτομα που καταστράφηκαν οικονομικά, που έχασαν όλη τους την οικογένεια σε ατυχήματα κτλ. Είναι τελείως διαφορετικό για μια κοπελίτσα να θέλει να αυτοκτονήσει γιατι την γράφει ο γκόμενος της και για κάποιον που έχει χάσει τα παιδία και την γυναίκα του σε ένα τροχαίο. Δεν ξέρω κάποιες φορές αξίζει να συνεχίζεις να παλεύεις για να ξαναχτύσεις ότι γκρεμίστηκε.


Σίγουρα δε μπορούμε να τους βάλουμε όλους σε ένα καζάνι αλλά δεν αυτοκτονεί και όλος ο κόσμος που χάνει σε τροχαίο ή δεν ξέρω και γω πως αλλιώς ένα δικό του άνθρωπο... δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν χάσει το/τα παιδί/ά τους και συνέχισαν όμως να ζουν... τι σημαίνει αυτό? ότι δεν αγαπούσαν αρκετά τα παιδιά τους και συνέχισαν τη ζωούλα τους?
Τι είναι αυτό που διαχωρίζει τους αυτόχειρες τελικά από αυτούς που αποφασίζουν να συνεχίζουν να παλεύουν στην ζωή Ο,ΤΙ κι αν αυτή τους σερβίρει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Λοίπον, σου αδίαζω όλους τους λογαρισμούς, σου αδίαζω το σπίτι, σου δημιουργώ τόσα πολλά χρέη που έρχονται και σε παίρνουν το σπίτι, δεν υπάρχει καμία αποδειξή ότι το έκανα εγώ. Για αυτό ευθυνέσε εσύ; Δεν νομίζω;

Να σου πω και ένα ακόμη πχ; Σου σκοτώνω όλα τα αγαπημένα σου προσώπα, για αυτό ευθύνεσαι εσύ;

Υπάρχουν χιλίαδες ακόμη παραδείγματα :)

@yianni με καλύψες απόλυτα :)


πολύ ωραία τα παραδείγματα σου και μου δίνουν αφορμή να εδρεώσω αυτό ακριβώς που λέω...
αν πάω και αυτοκτονήσω επειδή καταστράφηκα οικονομικά, σαφώς και θα φταίω εγώ που έχω δώσει τόσο μεγάλη αξία στα υλικά αγαθά που με κάνουν να πιστεύω ότι η ζωή δέν είναι ωραία χωρίς σπίτι, λογαριασμούς καταθέσεων και αυτοκίνητο....

όσο για το ότι μου σκοτώνεις όλα μου τα αγαπημένα πρόσωπα... σαφώς και δεν θα αυτοκτονήσω... θα σε ψάχνω μέχρι να σε σκοτώσω!!!
κι άλλοι έχουν χάσει ρε παιδιά δικά τους αγαπημένα πρόσωπα αλλά δεν τέλειωσε η ζωή τους...
Η ζωή, το δώρο της ζωής, είναι ανεκτίμητο .... το θεωρώ απαράδεκτο να πετάς ένα τέτοιο δώρο τη στιγμή που δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει...
Ναι μου σκότωσες το παιδί μου... και που ξέρω ότι την επόμενη μέρα δεν θα έρθει στο δρόμο μου ένα άλλο παιδί, ένα ορφανό που θα του δώσω εγώ η ίδια ζωή μέσα απ το μεγαλείο της δικής μου ζωής και ψυχής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Σίγουρα δε μπορούμε να τους βάλουμε όλους σε ένα καζάνι αλλά δεν αυτοκτονεί και όλος ο κόσμος που χάνει σε τροχαίο ή δεν ξέρω και γω πως αλλιώς ένα δικό του άνθρωπο... δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν χάσει το/τα παιδί/ά τους και συνέχισαν όμως να ζουν... τι σημαίνει αυτό? ότι δεν αγαπούσαν αρκετά τα παιδιά τους και συνέχισαν τη ζωούλα τους?
Τι είναι αυτό που διαχωρίζει τους αυτόχειρες τελικά από αυτούς που αποφασίζουν να συνεχίζουν να παλεύουν στην ζωή Ο,ΤΙ κι αν αυτή τους σερβίρει?

Σίγουρα βρε Κακή Επιρροή αλλα εκει πια μπαίνει και ο παράγοντας άνθρωπος. Άλλοι τα παρατάνε πιό εύκολα απο κάπιους που θέλουν να το παλέψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Σίγουρα βρε Κακή Επιρροή αλλα εκει πια μπαίνει και ο παράγοντας άνθρωπος. Άλλοι τα παρατάνε πιό εύκολα απο κάπιους που θέλουν να το παλέψουν.

μα γιαυτό ακριβώς και αυτούς που τα παρατάνε τους λέμε σε άψογα ελληνικά QUITTERS! ή ενίοτε και LOOSERS! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
πολύ ωραία τα παραδείγματα σου και μου δίνουν αφορμή να εδρεώσω αυτό ακριβώς που λέω...
αν πάω και αυτοκτονήσω επειδή καταστράφηκα οικονομικά, σαφώς και θα φταίω εγώ που έχω δώσει τόσο μεγάλη αξία στα υλικά αγαθά που με κάνουν να πιστεύω ότι η ζωή δέν είναι ωραία χωρίς σπίτι, λογαριασμούς καταθέσεων και αυτοκίνητο....

όσο για το ότι μου σκοτώνεις όλα μου τα αγαπημένα πρόσωπα... σαφώς και δεν θα αυτοκτονήσω... θα σε ψάχνω μέχρι να σε σκοτώσω!!!
κι άλλοι έχουν χάσει ρε παιδιά δικά τους αγαπημένα πρόσωπα αλλά δεν τέλειωσε η ζωή τους...
Η ζωή, το δώρο της ζωής, είναι ανεκτίμητο .... το θεωρώ απαράδεκτο να πετάς ένα τέτοιο δώρο τη στιγμή που δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει...
Ναι μου σκότωσες το παιδί μου... και που ξέρω ότι την επόμενη μέρα δεν θα έρθει στο δρόμο μου ένα άλλο παιδί, ένα ορφανό που θα του δώσω εγώ η ίδια ζωή μέσα απ το μεγαλείο της δικής μου ζωής και ψυχής!
Προσωπικά πλέον θα έχω την τάση οποιοδήποτε εμπόδιο να το παλεύω μέχρι τέλος ή να το εκμεταλλεύομαι. Αλλά δεν είναι πάντα τόσο εύκολο. Αν ξαθνικά βρεθείς σε παγκάκι και το μόνο που θα έχεις είναι μόλις 20Cent δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά, δεν νομίζω ουτε καν το κουράγιο θα έχεις. Τα υλικά αγαθά καμία φορά είναι απαραίτητα να μπορέσεις να επιβιώσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top