Online προσομοιωτής εκτέλεσης ψευδό-γλώσσας μηχανής

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σε αυτό το εξάμηνο, κάναμε στη σχολή ψευδό-γλώσσα μηχανής και σκεφτόμουν τι ωραία που θα ήταν να υπήρχε ένα πρόγραμμα που να μπορούμε να δοκιμάζουμε ο,τι γράφουμε. Έτσι, αποφάσισα να φτιάξω εγώ ένα προχτές αφότου έδωσα το μάθημα (ναι ξέρω, άργησα λίγο :P).
Το ποστάρω και εδώ λοιπόν, μιας και ίσως κάνουν και άλλοι τα ίδια (ξέρω στάνταρ ότι αυτό το βιβλίο διδάσκεται τουλάχιστον και στο τμήμα Πληροφορικής του Καποδιστριακού, πέρα από αυτό της ΑΣΟΕΕ) και ίσως χρησιμεύσει σε κάποιο φοιτητή πληροφορικής, πέραν αυτών της ΑΣΟΕΕ.

Θα το βρείτε εδώ: https://edu.e-steki.gr/pmc/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μπράβο!Πάρα πολύ ενδιαφέρον.
Θα προτεινα αν ειναι δυνατο να μπει ενα mini-appendix των εντολών ως προς τα έντελα που παίρνουν.(εκτος αν δουλευουν μονο με το συσσωρευτή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μόνο με έναν καταχωρητή δουλεύουν, τον συσσωρευτή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Whoa, έχω μείνει! :blink:



Φοβερό!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ενα μικρο bug:P
Δε μου δουλευει το κουμπι για την εμφανιση του πρωτοτυπου οταν καταφερω να παραγω καποιο σφαλμα.Πχ στην πρωτη εντολη βαλε LOAD 23
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ενα μικρο bug:P
Δε μου δουλευει το κουμπι για την εμφανιση του πρωτοτυπου οταν καταφερω να παραγω καποιο σφαλμα.Πχ στην πρωτη εντολη βαλε LOAD 23
Δεν είναι bug. Απλά μιας και η πρώτη εντολή είναι λάθος, διακόπτει την εκτέλεση του κώδικα εκεί, άρα δεν αλλάζει το activation record, οπότε το πρωτότυπο είναι το ίδιο με το αποτέλεσμα. :)
Αν η τελευταία εντολή πχ ήταν λάθος, θα δεις ότι θα δούλευε, μιας και μέχρι να φτάσει εκεί θα είχαν ήδη γίνει οι πράξεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν είναι bug. Απλά μιας και η πρώτη εντολή είναι λάθος, διακόπτει την εκτέλεση του κώδικα εκεί, άρα δεν αλλάζει το activation record, οπότε το πρωτότυπο είναι το ίδιο με το αποτέλεσμα. :)
Αν η τελευταία εντολή πχ ήταν λάθος, θα δεις ότι θα δούλευε, μιας και μέχρι να φτάσει εκεί θα είχαν ήδη γίνει οι πράξεις. ;)

:oops:
Θενκς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αχ ρε Michelle δεν μπορούσες να το είχες φτιάξει ... 5-6 χρόνια νωρίτερα που είχα φτύσει αίμα να περάσω το (καταργηθέν πλέον) ΕΚΥ και να καταλάβω assembly???

:P

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top