Η χριστιανική αγάπη ως αντίδοτο στην κοινωνική παρακμή

aipal

Νεοφερμένος

Ο aipal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πολλά κακά εκδηλώθηκαν τις τελευταίες ημέρες και μήνες στην χώρα μας.
Παρατηρώντας προσεκτικά από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης τις αναλύσεις των γεγονότων από κοινωνιολόγους, ψυχολόγους, πολιτικούς, δημοσιογράφους, στην τοπική κοινωνία στα σχολεία και στα καφενεία από μορφωμένους, αμόρφωτους, γέρους, μεσήλικες, νέους, σαν Χριστιανός άνοιξα το βιβλίο του Θεού να δω τι λέει για όλα αυτά.
Σχεδόν στο σύνολό τους όλοι έχουν γνώμη, βλέπουν τα πράγματα ανάλογα με την όραση των οφθαλμών τους και την επιθυμία της καρδιάς τους.
Παρακολουθώντας τις αναλύσεις και τις γνώμες, το πρώτο εδάφιο που μου έρχεται στο μυαλό είναι:
«Που ο σοφός; που ο γραμματεύς; που ο συζητητής του αιώνος τούτου; δεν εμώρανεν ο Θεός την σοφίαν του κόσμου τούτου;» ( Α Κορ α΄20 )
Πρώτη θέση στη ζωή της σημερινής κοινωνίας έχει η ύλη.
Ακόμα και οι λεγόμενοι Χριστιανοί ( ευτυχώς όχι όλοι ) δεν μπορούν να υψώσουν πνευματικό ανάστημα και να αναδείξουν πνευματικές αξίες γιατί και αυτοί έχουν γίνει δούλοι του μαμωνά της αδικίας κάτι που κάνει το λαό να σκανδαλίζεται και να εξουθενεί τις πνευματικές αξίες.
Μπορεί η μεγάλη πλειοψηφία της κοινωνίας μας να έχει εγκαταλείψει αυτές τις αξίες, αυτό όμως δεν σημαίνει μείωση του μεγέθους αυτών.
Η μεγαλύτερη αξία είναι η αγάπη.
Είναι μια λέξη που όλοι χρησιμοποιούν χωρίς να γνωρίζουν τις διαστάσεις του μεγέθους της με αποτέλεσμα την ουσιαστική απουσία της από την σύγχρονη κοινωνία μας.
Αν η κοινωνία μας είχε επίγνωση αυτής της αξίας δεν θα είχαμε τα γεγονότα των τελευταίων ημερών στη χώρα μας, στην Μέση Ανατολή και γενικότερα την υπάρχουσα κατάσταση παγκοσμίως.
Η Γραφή μας λέει ότι «ο Θεός είναι αγάπη» ( Α Ιωα δ΄16 )
Δεν λέει ότι έχει ένα μέρος της, μας βεβαιώνει ότι «είναι αγάπη», το ασύλληπτο μέγεθός της εκφράστηκε με την ενανθρώπιση του Σωτήρα.
Η Γραφή πάλι μας αναλύει τις κατά μέρος ιδιότητες της αγάπης.
Μία από αυτές εκφράζει το ποιο κάτω εδάφιο:
«Η αγάπη κακόν δεν κάμνει εις τον πλησίον» ( Ρωμ ιγ΄10 )
Βασικό στοιχείο για την απουσία της αγάπης είναι η πρακτική απόρριψη του εκφραστή της.
Όλα τα κακά ξεκινάνε από την έλλειψη της αγάπης δηλαδή από τον εκφραστή της κακίας.
Η Γραφή μας αναλύει την αιτία διάφορων κοινωνικών φαινομένων.
Για τις ταραχές μας φανερώνει ως αιτία για την εκδήλωση της κακίας τον Δημήτριο
Γενικά η Αγία Γραφή έχει την ικανότητα να ανακρίνει και να δώσει ορθή λύση σε οτιδήποτε έχει σχέση με την ανθρώπινη υπόσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η Γραφή μας λέει ότι «ο Θεός είναι αγάπη»
Εκτός αν είσαι Αμαληκίτης, ζείς στην γη των προγόνων σου Χαναάν, και σου κάνουν πόλεμο οι Ισραηλίτες.

Ο Θεός θα διατάξει τον θάνατο εσού, της γυναίκας σου,
των παιδιών σου, ακόμα και των κατσικιών σου
(Εξοδος ιζ' κ.ε.)


-----------------------------------------------------


Γενικά η Αγία Γραφή έχει την ικανότητα να ανακρίνει και να δώσει ορθή λύση σε οτιδήποτε έχει σχέση με την ανθρώπινη υπόσταση.
Εχμ, λογικό είναι,
αφού κόβει ό,τι δεν επιθυμεί από την ανθρώπινη υπόσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εκτός αν είσαι Αμαληκίτης, ζείς στην γη των προγόνων σου Χαναάν, και σου κάνουν πόλεμο οι Ισραηλίτες.

Ο Θεός θα διατάξει τον θάνατο εσού, της γυναίκας σου,
των παιδιών σου, ακόμα και των κατσικιών σου
(Εξοδος ιζ' κ.ε.)


-----------------------------------------------------


Εχμ, λογικό είναι,
αφού κόβει ό,τι δεν επιθυμεί από την ανθρώπινη υπόσταση.

Προφανώς, Ρεμπ., έχεις κατά νου τον "Θεό των πατέρων"( των Εβραίων), που σκότωσε εκείνο το βράδυ τα πρωτότοκα των Αιγυπτίων, αλλά και μερικά που επέστρεψαν από την Αίγυπτο( πχ Ιησούς Ναζωραίος)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Προφανώς, Ρεμπ., έχεις κατά νου τον "Θεό των πατέρων"( των Εβραίων), που σκότωσε εκείνο το βράδυ τα πρωτότοκα των Αιγυπτίων, αλλά και μερικά που επέστρεψαν από την Αίγυπτο( πχ Ιησούς Ναζωραίος)...

Ενώ, αν δεν τον είχε?
Φίλε Νωέα, η χριστιανική θρησκεία δε γίνεται όποτε μας βολεύει να είναι αδιαίρετη παλαια και καινή διαθήκη (την οποία παλαιά την διδάσκονται ακόμα τα παιδιά μας στα σχολεία) και όποτε μας βολεύει πάλι να είναι ξεχωριστά πράγματα γιατί είναι πιο εύκολο να "περάσουμε" τις διδαχές του Ναζωραίου.
Το σύστημα ιδεών και διδασκαλιών του χριστιανισμού είναι ενιαίο απλά με μια εξέλιξη απλοϊκή φυσικά αν συγκριθεί με την αρχαία ελληνική φιλοσοφία και τις διδασκαλίες του Βούδα, αλλά στο συγκεκριμένο χώρο, αυτό μπόρεσε να αναπτυχθεί.

Όσο για την αγάπη τώρα, δεν είναι εφεύρεση του χριστιανισμού, έννοιες όπως η συμπόνοια, η αλληλεγγύη, η αλληλοβοήθεια προϋπήρχαν του χριστιανισμού και θα επιβιώσουν αυτού σε διαβεβαιώ.
Αν θέλουμε να βρούμε την αγάπη και να τη χρησιμοποιήσουμε ως αντίδοτο ή ό,τι άλλο τέλος πάντων, πρέπει να αρθούμε πάνω από θρησκείες και συστήματα δοξασιών και να αναζητήσουμε το παγκόσμιο, ά-πειρο και ά-χρονο που βρίσκεται βαθειά μέσα μας όπως βρίσκεται και παντού γύρω μας (και πάντως δεν περιορίζεται σε κατασκευές τύπου "βασιλικής μετά τρούλου").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ενώ, αν δεν τον είχε?
Φίλε Νωέα, η χριστιανική θρησκεία δε γίνεται όποτε μας βολεύει να είναι αδιαίρετη παλαια και καινή διαθήκη (την οποία παλαιά την διδάσκονται ακόμα τα παιδιά μας στα σχολεία) και όποτε μας βολεύει πάλι να είναι ξεχωριστά πράγματα γιατί είναι πιο εύκολο να "περάσουμε" τις διδαχές του Ναζωραίου.
Το σύστημα ιδεών και διδασκαλιών του χριστιανισμού είναι ενιαίο απλά με μια εξέλιξη απλοϊκή φυσικά αν συγκριθεί με την αρχαία ελληνική φιλοσοφία και τις διδασκαλίες του Βούδα, αλλά στο συγκεκριμένο χώρο, αυτό μπόρεσε να αναπτυχθεί.

Όσο για την αγάπη τώρα, δεν είναι εφεύρεση του χριστιανισμού, έννοιες όπως η συμπόνοια, η αλληλεγγύη, η αλληλοβοήθεια προϋπήρχαν του χριστιανισμού και θα επιβιώσουν αυτού σε διαβεβαιώ.
Αν θέλουμε να βρούμε την αγάπη και να τη χρησιμοποιήσουμε ως αντίδοτο ή ό,τι άλλο τέλος πάντων, πρέπει να αρθούμε πάνω από θρησκείες και συστήματα δοξασιών και να αναζητήσουμε το παγκόσμιο, ά-πειρο και ά-χρονο που βρίσκεται βαθειά μέσα μας όπως βρίσκεται και παντού γύρω μας (και πάντως δεν περιορίζεται σε κατασκευές τύπου "βασιλικής μετά τρούλου").

[FONT=&quot][πρέπει να αρθούμε πάνω από θρησκείες και συστήματα δοξασιών]:[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αγαπητή μου φίλη, επʼ αυτού. Αν θέλεις μάλιστα, θα πρόσθετα ότι, ως «όπια των λαών», θρησκείες και συστήματα δοξασιών, αποτελούν εμπόδια, για την αγάπη μεταξύ των ανθρώπων![/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot][η χριστιανική θρησκεία δε γίνεται όποτε μας βολεύει να είναι αδιαίρετη παλαια και καινή διαθήκη (την οποία παλαιά την διδάσκονται ακόμα τα παιδιά μας στα σχολεία) και όποτε μας βολεύει πάλι να είναι ξεχωριστά πράγματα γιατί είναι πιο εύκολο να "περάσουμε" τις διδαχές του Ναζωραίου.][/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]-[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Σχετικά με την «χριστιανική θρησκεία», έτσι είναι, όπως τα λες, αγαπητή μου. Δεν ισχυρίστηκα ποτέ κάτι διαφορετικό, νομίζω…[/FONT]
[FONT=&quot]-[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Σχετικά τώρα με το «πέρασμα» των «διδαχών του Ναζωραίου», δεν είμαι βέβαιος αν αντιλαμβάνομαι σωστά, που το «πας». Εν πάσει περιπτώσει μου όμως, δεν έχω σχέση οπαδού- ινδάλματος, με τον Ναζωραίο, οπότε δεν έχω διάθεση ούτε σκοπιμότητα «βολέματος», όταν αναφέρομαι στον Ιησού Χριστό. Είναι σαν να μιλάω μαζί σου ή με όποιον άλλο άγνωστό μου, για τον αδελφό μου ή κάποιον φίλο μου. Και όχι βέβαια, για να πείσω ότι υπάρχουν( αδελφός ή φίλος), αλλά απλά, πχ πόσο τους αγαπώ ή πόσο καλοί είναι κλπ.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot][Το σύστημα ιδεών και διδασκαλιών του χριστιανισμού είναι ενιαίο απλά με μια εξέλιξη απλοϊκή φυσικά αν συγκριθεί με την αρχαία ελληνική φιλοσοφία και τις διδασκαλίες του Βούδα, αλλά στο συγκεκριμένο χώρο, αυτό μπόρεσε να αναπτυχθεί.][/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]-[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Επειδή τυχαίνει να είμαι εραστής και των τριών συγκεκριμένων πεδίων σκέψης που αναφέρεις, έχω εντελώς διαφορετική αντίληψη και επίγνωση για αυτά, ώστε να μη μου «επιτρέπεται» να αποτολμήσω οποιαδήποτε σύγκρισή τους. Υπαινίσσομαι, για το «με μια εξέλιξη απλοϊκή φυσικά…». Μου δίνετε την εντύπωση έτσι, ότι δεν έχετε εντρυφήσει ακόμη επαρκώς, σε κανένα από τα τρία αυτά πεδία σκέψης. Συγνώμη βέβαια, αλλά, σας το «εξομολογούμαι»! Και, τι εννοείτε με το «αλλά στο συγκεκριμένο χώρο, αυτό μπόρεσε να αναπτυχθεί»; Ποιος είναι ο «συγκεκριμένος χώρος»; Ποιο εννοείτε ως «αυτό»; Ελπίζω ότι θα μου απαντήσετε, θα είχε ενδιαφέρον![/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot][να αναζητήσουμε το παγκόσμιο, ά-πειρο και ά-χρονο που βρίσκεται βαθειά μέσα μας όπως βρίσκεται και παντού γύρω μας (και πάντως δεν περιορίζεται σε κατασκευές τύπου "βασιλικής μετά τρούλου").][/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]-[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Θα προτιμήσω να παραβλέψω, τη διαφαινόμενη άπαξιωτική σας διάθεση, για την «βασιλική μετά τρούλου». Είναι βασικά περισσότερο …ζήτημα αρχιτεκτονικής και γούστου.[/FONT]
[FONT=&quot]-[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Όσο για την προτεινόμενη «αναζήτηση», θα συμπλήρωνα: Ναι, καιρός να αποκτήσουμε «συμπαντική συνείδηση»( σε αντικατάσταση, της «γήινης»)![/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot][Όσο για την αγάπη τώρα, δεν είναι εφεύρεση του χριστιανισμού, έννοιες όπως η συμπόνοια, η αλληλεγγύη, η αλληλοβοήθεια προϋπήρχαν του χριστιανισμού και θα επιβιώσουν αυτού σε διαβεβαιώ.][/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]-[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Γιατί μου το «διαβεβαιώνετε»;[/FONT]
[FONT=&quot]-[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Ποιος είναι αυτός ο «εφευρετικός χριστιανισμός», που αναφέρεστε, αγαπητή μου φίλη; Ποιος χριστιανισμός ισχυρίστηκε ότι πρωτοτύπησε στις αρετές αυτές; Ένας τέτοιος χριστιανισμός, προφανώς και δεν θα επιβιώσει, αυτών των ανθρώπινων αρετών.[/FONT]
[FONT=&quot]-[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Με εξαιρετική όμως διαφωνία, μαζί σας, σχετικά με το ζήτημα της αγάπης! Πέρα από όλα όσα θα μπορούσαν να αποτελούν κάποιο οποιοδήποτε «σύστημα δοξασιών» ή θρησκευτικών ερμηνειών της «περίπτωσης Ιησούς Χριστός», η προσωπική μου αίσθηση γιʼ Αυτόν είναι, ότι αποτελεί την ιστορική πραγμάτωση του ορισμού, που λέει «Ο Θεός αγάπη εστί», και τίποτε παραπάνω! Μέχρι πριν από Εκείνον, την Αγάπη τη βίωνε ιστορικά, ίσως η κάθε μάνα και τη φιλοσοφούσαν, οι υπόλοιποι άνθρωποι (μεταξύ των οποίων μεγάλοι Φιλόσοφοι και Ποιητές), όπως περίπου σήμερα εμείς μιλάμε για Ειρήνη, Ανεργία, Δικαιοσύνη και παρόμοια. Γιατί η Αγάπη, δεν είναι «προς θεωρία», αλλά σκέτο «πράξη»! Και υπό αυτή την έννοια, «χριστιανισμός» ιστορικά δεν υπήρξε ποτέ, μετά την πρώτη σφαγή των «Χριστιανών» στην Ιερουσαλήμ( μέσα του 1ου μΧ αιώνα)…[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
[FONT=&quot]-[/FONT][FONT=&quot]Σχετικά με την «χριστιανική θρησκεία», έτσι είναι, όπως τα λες, αγαπητή μου. Δεν ισχυρίστηκα ποτέ κάτι διαφορετικό, νομίζω…[/FONT]
[FONT=&quot]-[/FONT][FONT=&quot]Σχετικά τώρα με το «πέρασμα» των «διδαχών του Ναζωραίου», δεν είμαι βέβαιος αν αντιλαμβάνομαι σωστά, που το «πας». Εν πάσει περιπτώσει μου όμως, δεν έχω σχέση οπαδού- ινδάλματος, με τον Ναζωραίο, οπότε δεν έχω διάθεση ούτε σκοπιμότητα «βολέματος», όταν αναφέρομαι στον Ιησού Χριστό. Είναι σαν να μιλάω μαζί σου ή με όποιον άλλο άγνωστό μου, για τον αδελφό μου ή κάποιον φίλο μου. Και όχι βέβαια, για να πείσω ότι υπάρχουν( αδελφός ή φίλος), αλλά απλά, πχ πόσο τους αγαπώ ή πόσο καλοί είναι κλπ.[/FONT]

Χαίρομαι για τη μη ύπαρξη σχέσης οπαδού-ινδάλματος γιατί αυτό πραγματικά θα δυσχέραινε τη συζήτηση. Η αναφορά στο Ναζωραίο ως αδελφό ή φίλο σε τιμά ως προς τη σχέση σου με τον πνευματικό δάσκαλο και φυσικά φέρνει κάποια ισορροπία σε οποιαδήποτε συζήτηση καθώς την απαλάσσει από δογματισμούς.


[FONT=&quot]-[/FONT][FONT=&quot]Επειδή τυχαίνει να είμαι εραστής και των τριών συγκεκριμένων πεδίων σκέψης που αναφέρεις, έχω εντελώς διαφορετική αντίληψη και επίγνωση για αυτά, ώστε να μη μου «επιτρέπεται» να αποτολμήσω οποιαδήποτε σύγκρισή τους. Υπαινίσσομαι, για το «με μια εξέλιξη απλοϊκή φυσικά…». Μου δίνετε την εντύπωση έτσι, ότι δεν έχετε εντρυφήσει ακόμη επαρκώς, σε κανένα από τα τρία αυτά πεδία σκέψης. Συγνώμη βέβαια, αλλά, σας το «εξομολογούμαι»! Και, τι εννοείτε με το «αλλά στο συγκεκριμένο χώρο, αυτό μπόρεσε να αναπτυχθεί»; Ποιος είναι ο «συγκεκριμένος χώρος»; Ποιο εννοείτε ως «αυτό»; Ελπίζω ότι θα μου απαντήσετε, θα είχε ενδιαφέρον![/FONT]

Μα δεν συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα "ζυγίζοντας" τα. Απλώς αναφέρω ότι κατά τη γνώμη μου η χριστιανική διδασκαλία ήταν υπεραπλουστευμένη σε πολλά σημεία της προσπαθώντας να ανταποκριθεί στο κοινωνικό-πολιτισμικό-οικονομικό περιβάλλον του γεωγραφικού χώρου στον οποίο αναπτύχθηκε και στο κοινωνικό-πολιτιστικό περιβάλλον των ανθρώπων μεταξύ των οποίων εξαπλώθηκε αρχικά . Βέβαια, ο Ναζωραίος ως ένας εκ των σημαντικών δασκάλων της ανθρωπότητας παρέδωσε και αυτός μερικά σημαντικά νοήματα, που δυστυχώς όμως, αφενός μεν δε γνωρίζουμε σε ποιό βαθμό έγιναν κατανοητά από τους συγχρόνους του, αφετέρου δε επιμελώς παραμερίστηκαν από τους διαδόχους-κωδικοποιητές της θρησκείας του και θεσπιστές της ως σύστημα εξουσίας πλέον...

Όσο για την προσωπική ενασχόληση και αναζήτηση στην αρχαία ελληνική γραμματεία και τη διδασκαλία του Βούδα, επιτρέψτε μου να τηρήσω τη σιωπή που μεταξύ άλλων μου δίδαξε ο χρόνος...

[FONT=&quot]-[/FONT][FONT=&quot]Θα προτιμήσω να παραβλέψω, τη διαφαινόμενη άπαξιωτική σας διάθεση, για την «βασιλική μετά τρούλου». Είναι βασικά περισσότερο …ζήτημα αρχιτεκτονικής και γούστου.[/FONT]
[FONT=&quot]-[/FONT][FONT=&quot]Όσο για την προτεινόμενη «αναζήτηση», θα συμπλήρωνα: Ναι, καιρός να αποκτήσουμε «συμπαντική συνείδηση»( σε αντικατάσταση, της «γήινης»)![/FONT]

Ευχαριστώ για την παράβλεψη και την διαφαινόμενη επιείκεια, ωστόσο δεν είναι απαξιωτική η διάθεση μου. Είναι απόλυτα και κατηγορηματικά αντίθετη σε ένα τυπολατρικό σύστημα που επιμένει να λατρεύει το άπειρο εντός του πεπερασμένου και το Δημιουργό όχι στη Δημιουργία του αλλά σε φθαρτά δημιουργήματα ανάγοντας ακόμα και λείψανα σε ιερά κειμήλια αναζητώντας την (πνευματική) ζωή στον (φυσικό) θάνατο. Είναι σαφώς μεταφορική η φράση και αφορά στο σύνολο των τύπων και των δογμάτων με τα οποία περιχαρακώνεται στις μέρες μας ο χριστιανισμός.

Όσο για την συμπαντική συνείδηση, εγκρίνω και επαυξάνω!


[FONT=&quot]-[/FONT][FONT=&quot]Γιατί μου το «διαβεβαιώνετε»;[/FONT]

Μα γιατί μου δώσατε την εντύπωση πως ανήκετε σε εκείνους που θεωρούν το χριστιανισμό την ύψιστη θρησκεία, άποψη που σαφώς σέβομαι, θεωρώντας την ωστόσο από την πλευρά μου εντελώς λανθασμένη και πλέον ιστορικά τελειωμένη.

[FONT=&quot]Ποιος είναι αυτός ο «εφευρετικός χριστιανισμός», που αναφέρεστε, αγαπητή μου φίλη; Ποιος χριστιανισμός ισχυρίστηκε ότι πρωτοτύπησε στις αρετές αυτές; Ένας τέτοιος χριστιανισμός, προφανώς και δεν θα επιβιώσει, αυτών των ανθρώπινων αρετών.[/FONT]

Μα ο χριστιανισμός της επίσημης εκκλησίας, της ελλαδικής εκκλησίας, του βατικανού, των κατά τόπους δογμάτων και αιρέσεων. Αν και η λέξη αίρεση δεν πιστεύω ότι πρέπει να χρησιμοποιείται γιατί δηλώνει υποκειμενισμό και μεροληψία.
Επίσης ο χριστιανισμός που διδάσκεται σήμερα στα ελληνικά σχολεία.
Τέλος πάντων ο χριστιανισμός που εκφράζεται από τους κατά καιρούς και τόπους "επίσημους" εκπροσώπους του και τους οπαδούς τους.
Και εάν η ουσιαστική χριστιανική διδασκαλία δεν απεκδυθεί όλες τις κοσμικές της μορφές και το βάρος των λαθών έως εγκλημάτων τους, θα εξαφανιστεί μαζί τους...

[FONT=&quot]Με εξαιρετική όμως διαφωνία, μαζί σας, σχετικά με το ζήτημα της αγάπης! Πέρα από όλα όσα θα μπορούσαν να αποτελούν κάποιο οποιοδήποτε «σύστημα δοξασιών» ή θρησκευτικών ερμηνειών της «περίπτωσης Ιησούς Χριστός», η προσωπική μου αίσθηση γιʼ Αυτόν είναι, ότι αποτελεί την ιστορική πραγμάτωση του ορισμού, που λέει «Ο Θεός αγάπη εστί», και τίποτε παραπάνω! Μέχρι πριν από Εκείνον, την Αγάπη τη βίωνε ιστορικά, ίσως η κάθε μάνα και τη φιλοσοφούσαν, οι υπόλοιποι άνθρωποι (μεταξύ των οποίων μεγάλοι Φιλόσοφοι και Ποιητές), όπως περίπου σήμερα εμείς μιλάμε για Ειρήνη, Ανεργία, Δικαιοσύνη και παρόμοια. Γιατί η Αγάπη, δεν είναι «προς θεωρία», αλλά σκέτο «πράξη»! Και υπό αυτή την έννοια, «χριστιανισμός» ιστορικά δεν υπήρξε ποτέ, μετά την πρώτη σφαγή των «Χριστιανών» στην Ιερουσαλήμ( μέσα του 1ου μΧ αιώνα)…[/FONT]

Μήπως εδώ (στο υπογραμμισμένο εδάφιο) αντιδράτε ακριβώς όπως εκείνοι που αρνούνται την ύπαρξη και διδασκαλία σημαντικών εννοιών από οποιοδήποτε άλλο σύστημα ιδεών πλην του χριστιανισμού? Από πού αντλείτε αυτή τη βεβαιότητα?

Κλείνοντας και με δεδομένη πλέον την αντίθεση μεταξύ των απόψεων και των πεποιθήσεων μας, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω γι αυτή την σύντομη ανταλλαγή απόψεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aipal

Νεοφερμένος

Ο aipal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εκτός αν είσαι Αμαληκίτης, ζείς στην γη των προγόνων σου Χαναάν, και σου κάνουν πόλεμο οι Ισραηλίτες.

Ο Θεός θα διατάξει τον θάνατο εσού, της γυναίκας σου,
των παιδιών σου, ακόμα και των κατσικιών σου
(Εξοδος ιζ' κ.ε.)


-----------------------------------------------------

Την δικαία κρίση να κρίνεις

Έχεις γνώση αγαπητέ για την κοινωνία των Χαναναίων;

Εάν έχεις θα θελες σήμερα η ανθρώπινη κοινωνία να έχει τα χαρακτηριστικά των λαών της περιοχής;

Έχεις γνώση της Αγίας Γραφής, η βρίσκεις κονσερβοκούτια από τη χωματερή του ίντερνετ;

Έχεις γνώση για τη συμπεριφορά του Θεού στους λαούς της περιοχής εξακόσια χρόνια περίπου πριν;

Εχμ, λογικό είναι,
αφού κόβει ό,τι δεν επιθυμεί από την ανθρώπινη υπόσταση.


Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;
Περιμένω να στηρίξεις με επιχειρήματα τη γνώμη σου

Προφανώς, Ρεμπ., έχεις κατά νου τον "Θεό των πατέρων"( των Εβραίων), που σκότωσε εκείνο το βράδυ τα πρωτότοκα των Αιγυπτίων, αλλά και μερικά που επέστρεψαν από την Αίγυπτο( πχ Ιησούς Ναζωραίος)...

Εχμ, λογικό είναι,
αφού κόβει ό,τι δεν επιθυμεί από την ανθρώπινη υπόσταση.

Προφανώς, Ρεμπ., έχεις κατά νου τον "Θεό των πατέρων"( των Εβραίων), που σκότωσε εκείνο το βράδυ τα πρωτότοκα των Αιγυπτίων, αλλά και μερικά που επέστρεψαν από την Αίγυπτο( πχ Ιησούς Ναζωραίος)...

Βλέπω να δίνεις μομφή στο Θεό.

Αν είχες στοιχειώδη δικαιοσύνη θα έγραφες όλα τα γεγονότα, όπως τι προηγήθηκε ώστε οι αναγνώστες να έχουν ολοκληρωμένη άποψη.

Ενώ, αν δεν τον είχε?
Φίλε Νωέα, η χριστιανική θρησκεία δε γίνεται όποτε μας βολεύει να είναι αδιαίρετη παλαια και καινή διαθήκη (την οποία παλαιά την διδάσκονται ακόμα τα παιδιά μας στα σχολεία) και όποτε μας βολεύει πάλι να είναι ξεχωριστά πράγματα γιατί είναι πιο εύκολο να "περάσουμε" τις διδαχές του Ναζωραίου.
Το σύστημα ιδεών και διδασκαλιών του χριστιανισμού είναι ενιαίο απλά με μια εξέλιξη απλοϊκή φυσικά αν συγκριθεί με την αρχαία ελληνική φιλοσοφία και τις διδασκαλίες του Βούδα, αλλά στο συγκεκριμένο χώρο, αυτό μπόρεσε να αναπτυχθεί.

Όσο για την αγάπη τώρα, δεν είναι εφεύρεση του χριστιανισμού, έννοιες όπως η συμπόνοια, η αλληλεγγύη, η αλληλοβοήθεια προϋπήρχαν του χριστιανισμού και θα επιβιώσουν αυτού σε
διαβεβαιώ.


Αν θέλουμε να βρούμε την αγάπη και να τη χρησιμοποιήσουμε ως αντίδοτο ή ό,τι άλλο τέλος πάντων, πρέπει να αρθούμε πάνω από θρησκείες και συστήματα δοξασιών και να αναζητήσουμε το παγκόσμιο, ά-πειρο και ά-χρονο που βρίσκεται βαθειά μέσα μας όπως βρίσκεται και παντού γύρω μας (και πάντως δεν περιορίζεται σε κατασκευές τύπου "βασιλικής μετά τρούλου").

Αγαπητέ

Μπορείς να μας δώσεις τα χαρακτηριστικά της αγάπης και να μας δώσεις στοιχεία κάποιας κοινωνίας η κάποιου ανθρώπου που να την εκφράζει έμπρακτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από αϊπαλ:
Αν είχες στοιχειώδη δικαιοσύνη θα έγραφες όλα τα γεγονότα, όπως τι προηγήθηκε ώστε οι αναγνώστες να έχουν ολοκληρωμένη άποψη.


Εννοείς πως ο Άνθρωπος έχει δικαίωμα να σκοτώνει μερικά από τα μυρμήγκια,
αν είναι να αποδώσει... δικαιοσύνη στα υπόλοιπα.







-------------------------------------------------

Αρχική Δημοσίευση από αϊπαλ:
Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;
Περιμένω να στηρίξεις με επιχειρήματα τη γνώμη σου


Γ Ν Ω Μ Η
ε ε ε ε ε
π π π π
ι ι ι ι ι
χ χ χ χ
ε ε ε ε
ί ί ί ί ί
ρ ρ ρ ρ
η η η η
μ μ μ μ
α α α α
---------------------------------------------------




Αρχική Δημοσίευση από νωεύς:
έχεις κατά νου τον "Θεό των πατέρων"( των Εβραίων), που σκότωσε εκείνο το βράδυ τα πρωτότοκα των Αιγυπτίων


Μη σε μέλει Νωέα μου, και αποδόθηκε δικαιοσύνη
και του Θεού του σκότωσαν αργότερα το πρωτότοκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Βλέπω να δίνεις μομφή στο Θεό.

Αν είχες στοιχειώδη δικαιοσύνη ....

- Βλέπεις κάτι τέτοιο, φίλε μου, επειδή ίσως μπερδεύεις τον Εισαγγελέα( Σατάν) με τον Πρόεδρο του Δικαστηρίου... Εν προκειμένω, εννοώ τον "Εξολοθρευτή""( βλ. Έξοδο), που με τίποτε δεν θα μπορούσα να τον αποδεχθώ ως Θεό. Εσύ;

- Εννοείς τη "δια νόμου δικαιοσύνη" ή τη "δια πίστεως"( βλ. Προς Ρωμαίους);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
- Βλέπεις κάτι τέτοιο, φίλε μου, επειδή ίσως μπερδεύεις τον Εισαγγελέα( Σατάν) με τον Πρόεδρο του Δικαστηρίου... Εν προκειμένω, εννοώ τον "Εξολοθρευτή""( βλ. Έξοδο), που με τίποτε δεν θα μπορούσα να τον αποδεχθώ ως Θεό. Εσύ;

Eγώ πάλι βλέπω μια αιώνια στημένη δίκη παρωδία με εισαγγελέα τον Γιαχβέ ανά τους αιώνες. Τον Σατάν πολύ αναρχοτρομοκράτη και παρτάκια τον κόβω ώστε να παίρνει ρόλο εξουσίας σε ένα δικαστήριο. Αυτός είναι πιο πολύ ό,τι φάμε ό,τι πιούμε κι ό,τι αρπάξει ο κώλος μας και συνήθως το διεκδικεί εκτός δικαστηρίων αφού δεν πιστεύει καν σε νόμους και δεν σέβεται και τους νόμους. Αυτό τουλάχιστον είναι η θέση των σατανιστών που ουσιαστικά εκπροσωπείται μόνο από την Εκκλησία του LaVey πιστεύω. Στη δίκη όμως παίζουν μεγάλο ρόλο και οι ένορκοι...Αυτοί ποιοί να'ναι ; Και τελικά ποιός δικάζει τί ήταν πάντα το μεγάλο μου ερώτημα. Στη διαπλοκή των θεικών εγκλημάτων δύσκολα ξεχωρίζει κανείς ποιός και γιατί κρατά μαχαίρι, πάντως όχι ο Φούντας στη Στέλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Πολλά κακά εκδηλώθηκαν τις τελευταίες ημέρες και μήνες στην χώρα μας.
Παρατηρώντας προσεκτικά από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης τις αναλύσεις των γεγονότων από κοινωνιολόγους, ψυχολόγους, πολιτικούς, δημοσιογράφους, στην τοπική κοινωνία στα σχολεία και στα καφενεία από μορφωμένους, αμόρφωτους, γέρους, μεσήλικες, νέους, σαν Χριστιανός άνοιξα το βιβλίο του Θεού να δω τι λέει για όλα αυτά.
Σχεδόν στο σύνολό τους όλοι έχουν γνώμη, βλέπουν τα πράγματα ανάλογα με την όραση των οφθαλμών τους και την επιθυμία της καρδιάς τους.
Παρακολουθώντας τις αναλύσεις και τις γνώμες, το πρώτο εδάφιο που μου έρχεται στο μυαλό είναι:
«Που ο σοφός; που ο γραμματεύς; που ο συζητητής του αιώνος τούτου; δεν εμώρανεν ο Θεός την σοφίαν του κόσμου τούτου;» ( Α Κορ α΄20 )
Πρώτη θέση στη ζωή της σημερινής κοινωνίας έχει η ύλη.
Ακόμα και οι λεγόμενοι Χριστιανοί ( ευτυχώς όχι όλοι ) δεν μπορούν να υψώσουν πνευματικό ανάστημα και να αναδείξουν πνευματικές αξίες γιατί και αυτοί έχουν γίνει δούλοι του μαμωνά της αδικίας κάτι που κάνει το λαό να σκανδαλίζεται και να εξουθενεί τις πνευματικές αξίες.
Μπορεί η μεγάλη πλειοψηφία της κοινωνίας μας να έχει εγκαταλείψει αυτές τις αξίες, αυτό όμως δεν σημαίνει μείωση του μεγέθους αυτών.
Η μεγαλύτερη αξία είναι η αγάπη.
Είναι μια λέξη που όλοι χρησιμοποιούν χωρίς να γνωρίζουν τις διαστάσεις του μεγέθους της με αποτέλεσμα την ουσιαστική απουσία της από την σύγχρονη κοινωνία μας.
Αν η κοινωνία μας είχε επίγνωση αυτής της αξίας δεν θα είχαμε τα γεγονότα των τελευταίων ημερών στη χώρα μας, στην Μέση Ανατολή και γενικότερα την υπάρχουσα κατάσταση παγκοσμίως.
Η Γραφή μας λέει ότι «ο Θεός είναι αγάπη» ( Α Ιωα δ΄16 )
Δεν λέει ότι έχει ένα μέρος της, μας βεβαιώνει ότι «είναι αγάπη», το ασύλληπτο μέγεθός της εκφράστηκε με την ενανθρώπιση του Σωτήρα.
Η Γραφή πάλι μας αναλύει τις κατά μέρος ιδιότητες της αγάπης.
Μία από αυτές εκφράζει το ποιο κάτω εδάφιο:
«Η αγάπη κακόν δεν κάμνει εις τον πλησίον» ( Ρωμ ιγ΄10 )
Βασικό στοιχείο για την απουσία της αγάπης είναι η πρακτική απόρριψη του εκφραστή της.
Όλα τα κακά ξεκινάνε από την έλλειψη της αγάπης δηλαδή από τον εκφραστή της κακίας.
Η Γραφή μας αναλύει την αιτία διάφορων κοινωνικών φαινομένων.
Για τις ταραχές μας φανερώνει ως αιτία για την εκδήλωση της κακίας τον Δημήτριο
Γενικά η Αγία Γραφή έχει την ικανότητα να ανακρίνει και να δώσει ορθή λύση σε οτιδήποτε έχει σχέση με την ανθρώπινη υπόσταση.
Να σε ρωτήσω κάτι?...η αγάπη όπως λες... είναι προνόμιο ή προτέρημα του χριστιανού?Ένας βουδιστής η μωομεθανός δεν είναι ικανός να νοιώσει ή να ζει με αγάπη?
Δεν είναι όλο αυτό εγωκεντρικό και περιοριστικό ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω κάτι?...η αγάπη όπως λες... είναι προνόμιο ή προτέρημα του χριστιανού?Ένας βουδιστής η μωομεθανός δεν είναι ικανός να νοιώσει ή να ζει με αγάπη?
Δεν είναι όλο αυτό εγωκεντρικό και περιοριστικό ?

Η άδολη και μέχρι αυτοθυσίας αγάπη είναι στοιχειώδη προϋπόθεση, για να υπάρξει κανείς ως "του Ιησού Χριστού"( "Χριστιανός"). Και, προφανώς, μία τέτοια αγάπη, δεν είναι "προνόμιο" καμίας σέκτας ανθρώπων. Είναι πανανθρώπινη ...πρόκληση και πρόσκληση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Προ Χριστού...... οι άνθρωποι ένοιωθαν αγάπη με δόλο?και δεν υπήρξε αυτοθυσία?
Ένας χριστιανός για μένα οφείλει να σέβεται την πίστη του συνανθρώπου του και να μην πιστέψει ούτε μια στιγμή ότι έχει βρει ή νοιώσει την πληρότητα της αγάπης....κάνοντας συγκρίσεις....στο ποια είναι η καλύτερη πίστη.....:redface:
Πιστεύεις εκεί που επιλέγεις γιατί κάνει καλό στην δικιά σου ψυχή και μόνο στην δικιά σου....
Και δεν νομίζω ότι είναι εις θέσιν κανένα ανθρώπινο ων να συγκρίνει ή να κρίνει την πίστη κανενός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Προ Χριστού...... οι άνθρωποι ένοιωθαν αγάπη με δόλο?και δεν υπήρξε αυτοθυσία?
...

- Και φυσικά ένοιωθαν...
- Και φυσικά υπήρξε...,

απλά, προ Χριστού, η αγάπη ήταν ο σκοπός, η κατάληξη, ενώ για τους Χριστιανούς (θα έπρεπε να είναι) η αφετηρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aipal

Νεοφερμένος

Ο aipal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εννοείς πως ο Άνθρωπος έχει δικαίωμα να σκοτώνει μερικά από τα μυρμήγκια,
αν είναι να αποδώσει... δικαιοσύνη στα υπόλοιπα.

Δεν έγραψα για τη δικαιοσύνη του Θεού ούτε για τη δικαιοσύνη των ανθρώπων, θα συζητήσουμε κι γι αυτά αργότερα αν θέλεις.

Έγραψα για την δική σου δικαιοσύνη, επειδή έγραψες τα γεγονότα μονόπλευρα, αυτό είναι δικαιοσύνη;
Εξακολουθείς να μην γράφεις όσα προηγήθηκαν, αυτό δεν δείχνει αντικειμενικότητα.

Αρχική Δημοσίευση από αϊπαλ


Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;
Περιμένω να στηρίξεις με επιχειρήματα τη γνώμη σου
Γ Ν Ω Μ Η
ε ε ε ε ε
π π π π
ι ι ι ι ι
χ χ χ χ
ε ε ε ε
ί ί ί ί ί
ρ ρ ρ ρ
η η η η
μ μ μ μ
α α α α




Δεν βλέπω επιχειρήματα αυτό σημαίνει ότι η γνώση σου πηγάζει από την χωματερή του ίντερνετ.



Αρχική Δημοσίευση από aipal
...

Βλέπω να δίνεις μομφή στο Θεό.

Αν είχες στοιχειώδη δικαιοσύνη ....



- Βλέπεις κάτι τέτοιο, φίλε μου, επειδή ίσως μπερδεύεις τον Εισαγγελέα( Σατάν) με τον Πρόεδρο του Δικαστηρίου... Εν προκειμένω, εννοώ τον "Εξολοθρευτή""( βλ. Έξοδο), που με τίποτε δεν θα μπορούσα να τον αποδεχθώ ως Θεό. Εσύ;

- Εννοείς τη "δια νόμου δικαιοσύνη" ή τη "δια πίστεως"( βλ. Προς Ρωμαίους);


Τίποτα από αυτά.
Την δικαιοσύνη και την αντικειμενικότητα των συνομιλητών μου.



Να σε ρωτήσω κάτι?...η αγάπη όπως λες... είναι προνόμιο ή προτέρημα του χριστιανού?Ένας βουδιστής η μωομεθανός δεν είναι ικανός να νοιώσει ή να ζει με αγάπη?
Δεν είναι όλο αυτό εγωκεντρικό και περιοριστικό ?



Η απάντηση είναι μέσα σ αυτά που έγραψα.

Ο πλησίον είναι οποιοσδήποτε άνθρωπος, όποιος δεν κάνει κακό στον πλησίον σημαίνει ότι έχει το συγκεκριμένο στοιχείο της αγάπης.



https://www.e-steki.gr/showthread.php?p=592051#post592051
γράφεις αόριστα.

Ξαναγράφω

Αν μπορείς να μας δώσεις πρώτα τα χαρακτηριστικά της αγάπης και στη συνέχεια κάποια κοινωνία η κάποιον άνθρωπο που να την εκφράζει έμπρακτα.

Υ.Γ.
Ζητάω έστω και ένα παράδειγμα που να έχει όλα τα χαρακτηριστικά της και όχι ένα μέρος της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top