Δεν υπάρχει πια ανθρωπιά;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,981 μηνύματα.
Δυστυχώς όταν βρεθούν στην ανάγκη και δουν ότι όλοι είναι απαθείς τότε θα καταλάβουν πόσο άσχημο είναι. Γιατί μπορεί να μην το κάνεις εσύ ή εγώ , αλλά λένε ότι η ζωή επιστρέφει συμπεριφορές !!
Αυτό ακριβώς!!

Εννοειται απο ενα σημειο και μετά τα "επιχειρηματα" τους χάνουν την δυναμη τους οποτε περιμένεις να βρεθει στην αντιστοιχη θέση ο τύπος που ειναι αχάριστος για να τον κάνεις να νιώσει τι ειναι αυτο που του λές.

Μια χαρά τα λές Σοφια συνεχισε ετσι απο μένα εχεις support. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εννοειται απο ενα σημειο και μετά τα "επιχειρηματα" τους χάνουν την δυναμη τους οποτε περιμένεις να βρεθει στην αντιστοιχη θέση ο τύπος που ειναι αχάριστος για να τον κάνεις να νιώσει τι ειναι αυτο που του λές.

Μια χαρά τα λές Σοφια συνεχισε ετσι απο μένα εχεις support. :thumbup:

Εάν και σε καμία περίπτωση να μην βρεθούν έτσι, απλά δυστυχώς μερικοί καταλαβαίνουν με τον σκληρό τρόπο !


:dance3::dance3::air_kiss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Σοφία ακόμη δεν έχεις καταλάβει τι προσπαθώ να πω. Ο δικός μου ρόλος πχ είναι να βοηθήσω τον άλλο που έχει ανάγκη, αλλά δεν μπορώ να κρίνω εσένα που δεν θα το κάνεις. Λίγη ταπεινότητα και να κοιτάμε τι κάνουμε εμείς, όχι τι κάνουν οι άλλοι και μην περιμένεις να σου δώσουν και παράσημο καλοσύνης εφόσον η καλοσύνη σου περιορίζεται στην παραπατούσα γυναίκα και σου λείπει η κατανόηση προς τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σοφία ακόμη δεν έχεις καταλάβει τι προσπαθώ να πω. Ο δικός μου ρόλος πχ είναι να βοηθήσω τον άλλο που έχει ανάγκη, αλλά δεν μπορώ να κρίνω εσένα που δεν θα το κάνεις. Λίγη ταπεινότητα και να κοιτάμε τι κάνουμε εμείς, όχι τι κάνουν οι άλλοι και μην περιμένεις να σου δώσουν και παράσημο καλοσύνης εφόσον η καλοσύνη σου περιορίζεται στην παραπατούσα γυναίκα και σου λείπει η κατανόηση προς τους άλλους.

Και οι 10 είχαν λόγο να μην βοηθήσουν ; Ο ένας βιαζόταν για ραντεβού, του άλλου του πόναγε το νύχι, του άλλου το χέρι ο άλλος ήταν κουρασμένος. Δικαιολογίες. Δεν ζήτησα κανένα παράσημο το κάνω επειδή θέλω και μου αρέσει να βοηθάω δεν με αναγκάζει κανένας! Αν κάθε φορά βρίσκω έναν λόγο μην βοηθήσω και ο άλλος θα βρει έναν λόγο να μην με βοηθήσει. Δεν γίνεται συνέχεια από τους 10 να βοηθάνε ο ένας. Δε στέκει η λογική αυτή. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω την απάθεια που την βλέπω διαρκώς όχι μόνο σήμερα!
Καλό σου βράδυ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,981 μηνύματα.
Εάν και σε καμία περίπτωση να μην βρεθούν έτσι, απλά δυστυχώς μερικοί καταλαβαίνουν με τον σκληρό τρόπο !


:dance3::dance3::air_kiss:

Απλά ειναι απαθεις και δεν παιρνουν θέση πουθενά. Οποτε δεν στηριζεσαι και πάνω τους. Στη τελική μπορει και να μην μπώ καν στη διαδικασια να ασχοληθώ. Και τι με ενδιαφέρει εμενα να κάνω έναν άλλον να γινει πιο δραστηριος άστον έτσι.

Αλλα αυτο που λέει πιο πάνω η Helium δεν ισχυει. Οταν εισαι σε ένα σημειο και κάποιος χρειάζεται βοηθεια μπορει να μην αρκει ένα άτομο και να χρειάζεται και κάποιος ή και κάποιοι άλλοι οποτε μια χαρά μπορεις να κρινεις και να σχολιάσεις οποιον δεν ενδιαφέρθηκε. Και σιγουρα έχεις εναν λογο παραπανω διοτι μπηκες πρώτος μπροστα.

Εδω ρε συ την άλλη φορα ειμασταν σε ενα δρομο και καθως περπατουσαμε ηταν ένας τύπος και έσπρωχνε μια κοπελα ηταν ζευγάρι και τα ειχαν σπάσει. Το πιστευεις οτι καναμε παρέμβαση λεκτική βεβαια στον τύπο να μαζευτει; μέχρι το οπτικο μας πεδιο ξαφνιάστηκε και μαζευτηκε μετά δεν ξέρω τι έγινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Και οι 10 είχαν λόγο να μην βοηθήσουν ; Ο ένας βιαζόταν για ραντεβού, του άλλου του πόναγε το νύχι, του άλλου το χέρι ο άλλος ήταν κουρασμένος. Δικαιολογίες. Δεν ζήτησα κανένα παράσημο το κάνω επειδή θέλω και μου αρέσει να βοηθάω δεν με αναγκάζει κανένας! Αν κάθε φορά βρίσκω έναν λόγο μην βοηθήσω και ο άλλος θα βρει έναν λόγο να μην με βοηθήσει. Δεν γίνεται συνέχεια από τους 10 να βοηθάνε ο ένας. Δε στέκει η λογική αυτή. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω την απάθεια που την βλέπω διαρκώς όχι μόνο σήμερα!
Καλό σου βράδυ !
Δεν μπορείς να ξέρεις. Αυτό λέω.
Κρίμα, και είχα όρεξη για κουβέντα. Αλλά για να ζητάς βοήθεια στο chat μαλλον σε ζόρισα. Με συγχωρεις. Καλό σου βράδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,981 μηνύματα.
Και οι 10 είχαν λόγο να μην βοηθήσουν ; Ο ένας βιαζόταν για ραντεβού, του άλλου του πόναγε το νύχι, του άλλου το χέρι ο άλλος ήταν κουρασμένος. Δικαιολογίες. Δεν ζήτησα κανένα παράσημο το κάνω επειδή θέλω και μου αρέσει να βοηθάω δεν με αναγκάζει κανένας! Αν κάθε φορά βρίσκω έναν λόγο μην βοηθήσω και ο άλλος θα βρει έναν λόγο να μην με βοηθήσει. Δεν γίνεται συνέχεια από τους 10 να βοηθάνε ο ένας. Δε στέκει η λογική αυτή. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω την απάθεια που την βλέπω διαρκώς όχι μόνο σήμερα!
Καλό σου βράδυ !

κΑΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚειται να πάρεις και παράσημο και να ήθελες! Ο καλος καλό δεν βλέπει να ξέρεις :loltooth:

σιγα μην αφησει ο άλλος το βιντεο που τραβάει για να βοηθησει τον συνάνθρωπο του που έχει προβλημα χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Επηρεασμενος απο την ομωνυμη σελιδα του φατσοβιβλιου, θα ελεγα οτι η συνεισφορα σου στο κοινωνικο συνολο ειναι μετρια. Δεν εκανες επ'ουδενι κακο, το αντιθετο, αλλα δεν αλλαξες και τον κοσμο που βοηθησες μια μαστουρωμενη να κατσει σε μια καρεκλα.

Επισης, ασε την κριτικη στους υπολοιπους κατα μερους. Καλα κανεις και ντυνεσαι εθελοντρια αστυνομος ανθρωπιας, αλλα πρωτον, δεν ξερεις τι συμβαινει στο κεφαλι του καθενος και δευτερον, οποιος βοηθαει επειδη γουσταρει να βοηθησει, το κραταει για τον εαυτο του και δε το διατυμπανιζει προκειμενου να παρασημοφορηθει για την ανθρωπια του. Βοηθησες, καλα εκανες, μαγκια σου, ας μεινουμε εκει.

τωρα με το ζητημα της ανθρωπιας, πιο πολυ αφορμη για αμπελοφιλοσοφιες δινουμε παρα για ουσιαστικο διαλογο. αλλος θα υποστηριξει το μεν κι αλλος το δε για να καταληξουμε στο πως εχουν αλλαξει οι καιροι, πως εχουν φθαρει οι ανθρωπινες σχεσεις κι αλλα ωραια :P

Κυριως αυτο. Καθε τετοια κουβεντα ειτε μπαινει σε μια λουπα οπου οι δυο πλευρες αναμασανε τα ιδια επιχειρηματα ειτε καταληγει σε ενα αυθαιρετο και παντοτε πομπωδες συμπερασμα, πληρως αχρηστο βεβαια, πως κατι εχει χαλασει στη συγχρονη κοινωνια οπου εχουμε ξεπουλησει τη ψυχη μας στο διαολο του χρηματος. Λες και ειμαστε ταξιδιωτες στο χρονο τυπου Doctor Who και εχουμε πληρη αποψη για το πως ηταν η "ανθρωπια" ή οι ανθρωπινες σχεσεις στο παρελθον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,981 μηνύματα.
Δεν το διατυμπανιζει για να παρασημοφορηθεί αλλα μηπως κινητοποιηθεί και κανείς άλλος να συνδράμει.

Αν και οι παρτάκηδες δεν θα το κάνουν έτσι και αλλιώς. Ειτε γιατι φοβουνται υπερβολικά ειτε γιατι θέλουν ανταλλάγματα. Βεβαια οτι δινεις παιρνεις. Αυτο το λέω επειδη κάποιοι παραπονιούνται οτι κανεις δεν τους βοηθησε κάποια στιγμή ενω ουτε αυτοι το έχουν κανει ποτέ πρώτοι. Οποτε ειναι μια αυτο εκπληρούμενη προφητεία.
Δεν βοηθάς -> Δεν σε βοηθάνε
Εισαι καχυποπτος -> Ειναι καχύποπτοι.

Οποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται. Οποιος θέλει συμμαχιες και φιλιες και καταστάσεις θα βραχεί και λιγο. Εκτος και αν για κάποιους (που οντως ισχυει) η φιλια ειναι μονο στα χαχα και τα χουχου. Οποτε και ο άλλος που βλέπει τέτοια στάση ζωής φρενάρει. Και εκει που ηταν να μπει και λιγο μπροστά σου λέει άστο δεν αξιζει η φάση ειναι αδιαφορη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
O άνρθωπος είναι το πιο ανθρώπινο μέλος στη φύση και μεταφορικά και κυριολεκτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,981 μηνύματα.
O άνρθωπος είναι το πιο ανθρώπινο μέλος στη φύση και μεταφορικά και κυριολεκτικά.


Εγω έχω ακουσει οτι ένας άνθρωπος μπορει και να σε προδώσει ένας σκύλος ποτέ!



Ο άνθρωπος ειναι το μεγαλυτερο θηρίο! Βάζω στοιχημα τα ζώα μπορει και να σκέφτονται "Ωχ ηρθαν παλι αυτοι οι μλκες" οταν μας βλέπουν να πατάμε σε δικιές τους περιοχές. Γιατι ξέρουν οτι αργα ή γρηγορα θα τις καταστρέψουμε. :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Εγω έχω ακουσει οτι ένας άνθρωπος μπορει και να σε προδώσει ένας σκύλος ποτέ!



Ο άνθρωπος ειναι το μεγαλυτερο θηρίο! Βάζω στοιχημα τα ζώα μπορει και να σκέφτονται "Ωχ ηρθαν παλι αυτοι οι μλκες" οταν μας βλέπουν να πατάμε σε δικιές τους περιοχές. Γιατι ξέρουν οτι αργα ή γρηγορα θα τις καταστρέψουμε. :down:

Ο σκύλος θα σου είναι πιστός γιατί είσαι ο ηγέτης του. Μπορείς να τον βαράς, να τον κακομεταχειρίζεσαι αλλά αυτός θα είναι πιστός. Είναι κατασκευασμένος να είναι έτσι για τη επιβίωση. Αν πέσεις στο γκρεμό θα πέσει και αυτος να σε σώσει. Όμως δεν θα κάνει το ίδιο για έναν άγνωστο.

O άνθρωπος αντίθετα θα προσφέρει την βοήθεια του για έναν άνθρωπο που δεν το έχει δει ποτέ του, θα ταίσει τα αδέσποτα γατάκια και σκυλάκια στη γειτονιά, δεν θα βiάζει όποιο θηλυκό περάσει στο δρόμο, θα φτιάξει μια ΜΚΟ κ.λπ. Ο άνθρωπος έχει αξίδες και ιδανικά που έχει φτιάξει να τηρεί αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα πάντως, μου τη σπάει η ηθικολογία γενικά. Και αυτοί που νομίζουν ότι θα φτιάξουν τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί x-man?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Γιατί δεν είμαι Ιεροεξεταστής του 15ου αιώνα που το παίζει σημαιοφόρος της ηθικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι κάπου στη μέση. Οι άνθρωποι που αφιερώνουν τη ζωή τους στο να βοηθούν τους άλλους ξεχνώντας ίσως τους δικούς τους ανθρώπους και τη δική τους ζωή και επικρίνουν όσους δε βοηθάνε, μού φέρνουν αμηχανία. Πιστεύω οτι ο καθένας λίγο να βοηθάει και να νοιάζεται για τους γύρω του τα πράγματα θα πάνε καλύτερα. Όχι υπερβολές πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Εμένα πάντως, μου τη σπάει η ηθικολογία γενικά. Και αυτοί που νομίζουν ότι θα φτιάξουν τον κόσμο.

Αν καποιος δεν θελει να κανει τον κοσμο καλυτερο δεν πειραζει δεν χρωσταει τιποτα σε κανεναν εξαλλου.
Το προβλημα ξεκινα με αυτους που θελουν να κανουν τον κοσμο χειροτερο πιστευω.

Η γνώμη μου είναι κάπου στη μέση. Οι άνθρωποι που αφιερώνουν τη ζωή τους στο να βοηθούν τους άλλους ξεχνώντας ίσως τους δικούς τους ανθρώπους και τη δική τους ζωή και επικρίνουν όσους δε βοηθάνε, μού φέρνουν αμηχανία. Πιστεύω οτι ο καθένας λίγο να βοηθάει και να νοιάζεται για τους γύρω του τα πράγματα θα πάνε καλύτερα. Όχι υπερβολές πάντως.

Himela οταν μπορεις να βοηθησεις,βοηθας.Δεν χρειαζεται να το μαθει ποτε κανενας.Εαν καπως ακουστει δεν πειραζει,ομως εαν θες να βγεις να το φωναξεις η να κατηγορησεις αλλους πρεπει να σκεφτεις καλα εαν τελικα βοηθας για τον συνανθρωπο η επειδη το επιταζει καποιος συγκεκριμενος ηθικος κωδικας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή η μάκα που κρατά τον παγκόσμιο πλούτο, διαχειρίζεται ορισμένες ΜΚΟ αμφιβόλου ηθικής με κατηγορίες για σεξουαλικά σκάνδαλα και στηρίζει διαχρονικά την παγκοσμιοποίηση, παλιότερα μέσω της αποικιοκρατίας και σήμερα μέσω της προπαγάνδας για Νεά Τάξη. Ίδια άτομα εδώ και αιώνες, οι περιουσίες μεταβιβάζονται από τους μπαμπάδες στους γιους. Τίποτα δεν έχει αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα σε όλους !!

Η ανθρωπιά δεν αποφέρει συνήθως υλικό κέρδος, οπότε γιατί να υπάρχει; Πού νομίζετε ότι ζούμε;

Είναι αυτό που ανέφερε και ο Γιάννης θεωρώ πώς η ηθική ικανοποιήση που λαμβάνεις αφού βοήθησες έναν άνθρωπο είναι πάνω από όλα από κάθε υλικό κέρδος κλπ.

Η ανθρωπιά αποφέρει το κέρδος της ηθικής ικανοποίησης. Για αυτό υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που κάνουν φιλανθρωπίες. Για αυτό υπάρχουν τόσες εθελοντικές οργανώσεις.

Αυτό ακριβώς και για εμένα αυτό που κάνουν αυτοί οι άνθρωπο σε εθελοντικές οργανώσεις βλέπε γιατρούς χωρίς σύνορα, γιατρούς του κόσμου, κιβωτός του κόσμου κλπ, είναι απλά λειτούργημα, δεν είναι καν επάγγελμα.

Επηρεασμενος απο την ομωνυμη σελιδα του φατσοβιβλιου, θα ελεγα οτι η συνεισφορα σου στο κοινωνικο συνολο ειναι μετρια. Δεν εκανες επ'ουδενι κακο, το αντιθετο, αλλα δεν αλλαξες και τον κοσμο που βοηθησες μια μαστουρωμενη να κατσει σε μια καρεκλα.

Επισης, ασε την κριτικη στους υπολοιπους κατα μερους. Καλα κανεις και ντυνεσαι εθελοντρια αστυνομος ανθρωπιας, αλλα πρωτον, δεν ξερεις τι συμβαινει στο κεφαλι του καθενος και δευτερον, οποιος βοηθαει επειδη γουσταρει να βοηθησει, το κραταει για τον εαυτο του και δε το διατυμπανιζει προκειμενου να παρασημοφορηθει για την ανθρωπια του. Βοηθησες, καλα εκανες, μαγκια σου, ας μεινουμε εκει. Κυριως αυτο. Καθε τετοια κουβεντα ειτε μπαινει σε μια λουπα οπου οι δυο πλευρες αναμασανε τα ιδια επιχειρηματα ειτε καταληγει σε ενα αυθαιρετο και παντοτε πομπωδες συμπερασμα, πληρως αχρηστο βεβαια, πως κατι εχει χαλασει στη συγχρονη κοινωνια οπου εχουμε ξεπουλησει τη ψυχη μας στο διαολο του χρηματος. Λες και ειμαστε ταξιδιωτες στο χρονο τυπου Doctor Who και εχουμε πληρη αποψη για το πως ηταν η "ανθρωπια" ή οι ανθρωπινες σχεσεις στο παρελθον.

Οι πρώτες βοήθειες είναι η προσφορά σε έναν άνθρωπο βοήθειας προτού επέλθει ιατρική βοήθεια. Δεν είναι η παροχή ιατρικής βοήθειας αρχικά. Εάν δεν προσέφερα έστω και αυτήν την παραμικρή βοήθεια αυτή η γυναίκα μπορούσε να είχε σκοτωθεί αν την παρέσερνε κάποιο αμάξι , εάν χτυπούσε κάπου. Δεν με νοιάζει αν ήταν μαστουρωμένη και δεν ξέρω εγώ τι ήταν και δεν με αφορά, έχει και αυτή ανθρώπινη ζωή. Αφού δίπλα υπήρχε φαρμακείο άρα και πιο εξειδανικευμένη βοήθεια ασφαλώς προτίμησα να την απομακρύνω από τον κίνδυνο (που ήταν ο δρόμος) και μετά να καλέσω ανθρώπους που ξέρουν κάτι παραπάνω από εμένα. Άλλωστε το πρωτόκολλο πρώτων βοηθειών ορίζει αυτό. Έλεγχος χώρου για τυχόν κίνδυνο και για το θύμα και για αυτόν που θα πάει να βοηθήσει. Και είναι ένα σημείο δυστυχώς που το αμελούν οι περισσότεροι και έχουμε διπλά και τριπλά θύματα!

Φυσικά και δεν ξέρω τι συμβαίνει στο κεφάλι του καθενός αλλά ούτε και το έγραψα με σκοπό να διατυμπανίσω αυτό που έκανα, αλλά για να εκφράσω το παράπονό μου, την ενόχλησή μου να το πω στο γεγονός ότι περνάνε άνθρωποι από δίπλα έχει ο άλλος κάποιο πρόβλημα και δε ενδιαφέρεται κανείς να προσφέρει βοήθεια, μέχρι αυτός ή κάποιος γνωστός του να χρειαστεί βοήθεια μα να μην το βοηθήσει κανένας. Τότε αυτός ή γνωστοί του θα δικαιολογήσουν τους άλλους που είδαν τον άνθρωπο να έχει πρόβλημα, αλλά δεν βοήθησαν επειδή δεν ήξεραν τι έχει στο κεφάλι του; Φυσικά δεν υποχρεωούται κανείς να βοηθήσει κανέναν αλλά το να αφήνεις έναν αβοήθητο μπροστά σου εμένα δεν μου αρέσει. Αλλά μετά όταν ο άλλος δεν βοηθήσει εσένα ή έναν γνωστό σου όταν είσαι σε ανάγκη πχ στον δρόμο, για να αποτρέψει τα χειρότερα μην διαμαρτυρηθείς του τύπου " Μα καλά κανείς δεν είδε να βοηθήσει ; " (γενικά το λέω όχι προσωπικά σε εσένα). Γιατί εκ του ασφαλούς μιλάμε όλοι πολύ εύκολα.

Γενικά θεωρώ ανθρώπινο, ηθικό και πολύ ωραίο να προσφέρεις στον άλλον ότι και να είναι αυτός έστω και την παραμικρή βοήθεια που μπορείς .... Και ξανά τονίζω σκοπός του θέματος δεν είναι να διατυμπανίσω τι έκανα αλλά να αποδείξω ότι σε ένα περιστατικό μπορεί να περάσουν 20 άτομα μα να μην βοηθήσει ΚΑΝΕΙΣ. Απαράδεκτο για εμένα.

Η γνώμη μου είναι κάπου στη μέση. Οι άνθρωποι που αφιερώνουν τη ζωή τους στο να βοηθούν τους άλλους ξεχνώντας ίσως τους δικούς τους ανθρώπους και τη δική τους ζωή και επικρίνουν όσους δε βοηθάνε, μού φέρνουν αμηχανία. Πιστεύω οτι ο καθένας λίγο να βοηθάει και να νοιάζεται για τους γύρω του τα πράγματα θα πάνε καλύτερα. Όχι υπερβολές πάντως.

Συμφωνώ σε αυτό που λες όλα με μέτρο και φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε και τους δικούς μας. Ωστόσο, δεν επέκρινα όσους βοηθάνε αλλά αντίθετα η άποψή μου είναι αυτή που είπα και παραπάνω. Τους κατακρίνω μόνο από την άποψη ότι είναι άσχημο να αφήνεις κάποιον αβοήθητο μπροστά στα μάτια σου, εμένα η συνείδησή μου δεν το επιτρέπει.

Νίκο δεν είναι θέμα ηθικού κώδικα που στο επιβάλλει κάποιος αλλά ευσυνειδησίας του να χρειάζεται κάποιος βοήθεια και να πας να την προσφέρεις. Αν δεν την προσφέρεις ενώ ο άλλος στα μάτια σου, έχει κάποιο πρόβλημα δεν ξέρω εάν είναι σωστό !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top