Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το ξερό σου το κεφάλι πρέπει να καταλάβει, ότι μια σοβαρή πολιτεία και συγκεκριμένα το υπουργείο υγείας δεν οφείλει να "βλέπει" δύο "κοινωνικές ομάδες" καπνιστές και μη καπνιστές, αλλά μόνο μια ευθύνη. Δηλαδή την διασφάλιση και την προαγωγή της Δημόσιας Υγείας. Ζήτημα του υπουργείου υγείας και γενικά της πολιτείας δεν πρέπει να είναι σε καμμία περίπτωση η ικανοποίηση των καπνιστών με την λήψη ευνοικών μέτρων και την δημιουργία παραθύρων στον νόμο, αλλά ο όσο το δυνατόν μεγαλύτερος περιορισμός του καπνίσματος που μέρος του περνάει και από αυτά τα σκληρά και άδικα για εσάς μέτρα.

Ποια ειναι η "ευθυνη" ακριβως?!
Εαν θελει να διασφαλισει τη δημοσια υγεια, τοτε ας ποινικοποιησει τον καπνο γενικοτερα...
Απο τη στιγμη ομως που επιλεγει μια μεσοβεζικη λυση, ας φροντισει να ικανοποιησει και τους μεν και τους δε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ακυρη είσαι εσύ και φαίνεσαι μάλιστα! Με τις μπούρδες που λές θα πέσει το ταβάνι και θα σε πλακώσει, πρόσεχε..
Και βέβαια ασκείς ακούσια βία στον άλλον όταν καπνίζεις και ο άλλος σιωπηλά, παρόλο που τον ενοχλεί το ανέχεται. Η βία δεν περιορίζεται μόνο στη σωματική όπως εσύ νομίζεις. Για να μη μείνουμε στις λέξεις, σημασία έχει ότι τον ενοχλείς, αυτό δε σου φτάνει ή θές ειδικά σεμινάρια για να το καταλάβεις;

Εσύ πόσα σεμινάρια θα χρειαστείς αγαπητέ μου για να κατανοήσεις ότι αν θέλεις σεβασμό και ευγένεια σε κάποια θέματα θα πρέπει και εσύ να δείχνεις αυτά τα στοιχεία?!
Σε πληροφορώ ότι και εμένα δεν μου αρέσει ο καπνός. Όταν με ενοχλεί πολύ όμως, πλησιάζω ευγενικά τον καπνιστή και τον παρακαλώ είτε να φυσάει αλλού τον καπνό του είτε να μην καπνίσει για λίγο. Σε πληροφορώ ότι ποτέ δεν είχα πρόβλημα και μου φέρθηκαν και ευγενέστατα! Και αυτό επειδή δεν πήγα σαν τον ενοχλημένο μάγκα παθητικό καπνιστή!:)

Ας χαμηλώσουμε όμως τους τόνους για να καταλήξουμε σε μία "πρόταση" που να βολεύει και τις δύο πλευρές. Το θέμα καλέ μου δεν είναι πια θα υπερισχύσει, το θέμα είναι να συμβιώσουμε όσο αρμονικότερα γίνεται!:)

Για να επιτευχθεί αυτή η αρμονική συμβίωση, προσωπική μου εκτίμηση, είναι ότι το νομοσχέδιο θα πρέπει να είναι ρεαλιστικό. Να είναι προσαρμοσμένο ώστε να έχει απήχηση από το ελληνικό κοινό και να λαμβάνεται υπ' όψιν.
Αυτό που σκέφτηκα εγώ είναι τα μαγαζιά να χωρίζονται σε δυο πλευρές, αυτή των καπνιστών και αυτή των μη καπνιστών. Για καλύτερα θα μπορούσε να τοποθετηθεί κάτι σαν βιτρίνα ενδιάμεσα που και να ταιριάζει με την αισθητική του μαγαζιού και να μην επιτρέπει στον καπνό να .."μεταφέρεται".
Εννοείται ότι απαραίτητος είναι ένας άριστος εξαερισμός, ένας τομέας που θα πρέπει να εξελιγθούμε και να τον λάβουμε πιο σοβαρά υπ' όψιν.

Αλλά αυτό που είπα στην αρχή θεωρώ είναι το Α και το Ω. Ο αλληλοσεβασμός και οι αμοιβαίες υποχωρήσεις μόνο θετικά αποτελέσματα μπορούν να φέρουν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
γιατι θυμομαστε τοσοι ανθρωποι τα δικαιωματα μας ,οταν προκειται για την πρεζα-εξαρτησιογονες ουσιες?

τοσο δεμενοι απο τις ουσιες ειμαστε πια?


σαν τους ναρκομανεις..

"με λενε Χιμελα και ειμαι καλα,,μπορω και χωρις τσιγαρο..":P

για σας το κανουν κοριτσια.
για να ειστε πιο ομορφες..:)

Οτι μπορώ μπορώ. Δε θέλω όμως. Δεν έχω το δικαίωμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Το ξερό σου το κεφάλι πρέπει να καταλάβει, ότι μια σοβαρή πολιτεία και συγκεκριμένα το υπουργείο υγείας δεν οφείλει να "βλέπει" δύο "κοινωνικές ομάδες" καπνιστές και μη καπνιστές, αλλά μόνο μια ευθύνη. Δηλαδή την διασφάλιση και την προαγωγή της Δημόσιας Υγείας. Ζήτημα του υπουργείου υγείας και γενικά της πολιτείας δεν πρέπει να είναι σε καμμία περίπτωση η ικανοποίηση των καπνιστών με την λήψη ευνοικών μέτρων και την δημιουργία παραθύρων στον νόμο, αλλά ο όσο το δυνατόν μεγαλύτερος περιορισμός του καπνίσματος που μέρος του περνάει και από αυτά τα σκληρά και άδικα για εσάς μέτρα.

Υπέροχα. Άρα θα καταστρατηγήσεις μία απόλαυση της πλειονότητας των Ελλήνων επειδή εσύ είσαι φανατικός αντικαπνιστής?:hmm:
Βάσει αυτού έτσι απαιτώ και εγώ την απαγόρευση κατανάλωσης αλκοόλ. Γιατί είναι και αυτό θέμα Υγείας. Πέραν του ότι το αλκοόλ βλάπτει τον ..καταναλωτή βλάπτει και εμένα, γιατί μετά ο μεθυσμένος που θα οδηγήσει θα έρθει να στουκάρει πάνω μου!

:confused::confused:

Πόσο σωστό το βλέπεις αυτό?;)

Πάν μέτρον άριστον, φίλε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Η ολική απαγόρευση του καπνίσματος μου φαίνεται λύση "μπαλώματος" όπως κι η θανατική ποινή. Αντί δηλαδή να φτιάξουμε το σύστημα ώστε να υπάρχουν ειδικοί χώροι καπνίσματος ή καλός εξαερισμός, μοστράρουμε μια απαγόρευση και καθαρίζουμε. Αυτό θα έχει τρομερό αντίκτυπο στις καπνοβιομηχανίες (που βασικά χέστηκα αν θα πλουτίσουν αλλά είναι μια τεράστια αγορά με μεγάλη κρατική δύναμη και επιρροή νομίζω) καθώς και στους καταστηματάρχες - ειδικά σε περίοδο κρίσης που βρισκόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Η ολική απαγόρευση του καπνίσματος μου φαίνεται λύση "μπαλώματος" όπως κι η θανατική ποινή. Αντί δηλαδή να φτιάξουμε το σύστημα ώστε να υπάρχουν ειδικοί χώροι καπνίσματος ή καλός εξαερισμός, μοστράρουμε μια απαγόρευση και καθαρίζουμε. Αυτό θα έχει τρομερό αντίκτυπο στις καπνοβιομηχανίες (που βασικά χέστηκα αν θα πλουτίσουν αλλά είναι μια τεράστια αγορά με μεγάλη κρατική δύναμη και επιρροή νομίζω) καθώς και στους καταστηματάρχες - ειδικά σε περίοδο κρίσης που βρισκόμαστε.

Πολύ σωστός και ο οικονομικός παράγοντας! Γιατί αν το καλοσκεφτούμε το κράτος βγάζει αρκετά από τους αυξημένους έμμεσους φόρους των τσιγάρων!!:P
Μα και σε ολική απαγόρευση να προβεί το κράτος, δεν είναι ένα μέτρο ρεαλιστικό και δεν θα έχει καθόλου ισχύ! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Απ'ότι έχω ακούσει λαμβάνουν μέτρα και για το αλκοολ με αυστηρότερους ελέγχους σε μαγαζιά και απαγόρευση της εισόδου ή της πώλησης αλκοόλ σε παιδιά κάτω των 18 ετών. Το αλκοόλ πάλι καλά, αν το καταναλώσεις με μέτρο δεν προκαλεί βλάβες σε αντίθεση με το τσιγάρο, ούτε ενοχλεί ή βλάπτει την υγεία του διπλανού σου (εκτός άν μεθύσεις... που και πάλι σε αυτή την περίπτωση σε βγάζουν από το μαγαζί ;))

Το τσιγάρο και τα τροχαία είναι το πρόβλημα των Ελλήνων και για αυτό θα πρέπει να περιοριστούν όσο δεν πάει. Και επειδή δεν μπορείς να καταργήσεις τα αυτοκίνητα ή τον καπνό γενικότερα, φτιάχνεις καλύτερους δρόμους, απαγορεύεις το κάπνισμα καθολικά σε δημόσιους χώρους όπως και θα γίνει. Τι πιο λογικό και ξεκάθαρο από αυτό;

Η ολική απαγόρευση του καπνίσματος μου φαίνεται λύση "μπαλώματος" όπως κι η θανατική ποινή. Αντί δηλαδή να φτιάξουμε το σύστημα ώστε να υπάρχουν ειδικοί χώροι καπνίσματος ή καλός εξαερισμός, μοστράρουμε μια απαγόρευση και καθαρίζουμε. Αυτό θα έχει τρομερό αντίκτυπο στις καπνοβιομηχανίες (που βασικά χέστηκα αν θα πλουτίσουν αλλά είναι μια τεράστια αγορά με μεγάλη κρατική δύναμη και επιρροή νομίζω) καθώς και στους καταστηματάρχες - ειδικά σε περίοδο κρίσης που βρισκόμαστε.

Δηλαδή αυτό που λές είναι να επενδύσει το κράτος και οι επιχειρήσεις διασκέδασης στο τσιγάρο...
Είμαστε σοβαροί αντί να το περιορίζουμε θα το συντηρούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Απ'ότι έχω ακούσει λαμβάνουν μέτρα και για το αλκοολ με αυστηρότερους ελέγχους σε μαγαζιά και απαγόρευση της εισόδου ή της πώλησης αλκοόλ σε παιδιά κάτω των 18 ετών. Το αλκοόλ πάλι καλά, αν το καταναλώσεις με μέτρο δεν προκαλεί βλάβες σε αντίθεση με το τσιγάρο, ούτε ενοχλεί ή βλάπτει την υγεία του διπλανού σου (εκτός άν μεθύσεις... που και πάλι σε αυτή την περίπτωση σε βγάζουν από το μαγαζί ;))

Το τσιγάρο και τα τροχαία είναι το πρόβλημα των Ελλήνων και για αυτό θα πρέπει να περιοριστούν όσο δεν πάει. Και επειδή δεν μπορείς να καταργήσεις τα αυτοκίνητα ή τον καπνό γενικότερα, φτιάχνεις καλύτερους δρόμους, απαγορεύεις το κάπνισμα καθολικά σε δημόσιους χώρους όπως και θα γίνει. Τι πιο λογικό και ξεκάθαρο από αυτό;

Το θέμα σου είναι μια απλή και .. συμβολική απαγόρευση ή ένα μέτρο που θα ισχύσει?
:confused:

Να φανταστώ πως όταν βγαίνεις έξω για να διασκεδάσεις καταναλώνεις αλκοόλ....
Και μετά οδηγάς κιόλας.. Όχι φυσικά ότι θα παραδεχτείς κάτι τέτοιο, αλλά οκ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δηλαδή αυτό που λές είναι να επενδύσει το κράτος και οι επιχειρήσεις διασκέδασης στο τσιγάρο...
Είμαστε σοβαροί αντί να το περιορίζουμε θα το συντηρούμε;

Μα ήδη οι επιχειρήσεις διασκέδασης επενδύουν στο τσιγάρο, καθώς και στο αλκοόλ κι αυτό θα φανεί με την απαγόρευση.

Δε θα συντηρούμε το τσιγάρο αλλά την ελεύθερη επιλογή των ανθρώπων να καπνίζουν αν θέλουν σε χώρους προκαθορισμένους.

Αν όμως βγει ένας νόμος που να λέει οτι κάποια επιχείρηση μπορεί να επιλέξει αν θα επιτρέπει ή όχι το κάπνισμα, πόσα μαγαζιά θεωρείς οτι θα επιλέξουν να απαγορεύσουν το κάπνισμα;

Καλώς ή κακώς ο καφές, το φαγητό ή η μουσική διασκέδαση συνδυάζεται από πολλούς με το τσιγάρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς ο καφές, το φαγητό ή η μουσική διασκέδαση συνδυάζεται από πολλούς με το τσιγάρο.
Κακώς

Καταρχήν εσύ συμφωνείς με τον περιορισμό του τσιγάρου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η ολική απαγόρευση του καπνίσματος μου φαίνεται λύση "μπαλώματος" όπως κι η θανατική ποινή. Αντί δηλαδή να φτιάξουμε το σύστημα ώστε να υπάρχουν ειδικοί χώροι καπνίσματος ή καλός εξαερισμός, μοστράρουμε μια απαγόρευση και καθαρίζουμε. Αυτό θα έχει τρομερό αντίκτυπο στις καπνοβιομηχανίες (που βασικά χέστηκα αν θα πλουτίσουν αλλά είναι μια τεράστια αγορά με μεγάλη κρατική δύναμη και επιρροή νομίζω) καθώς και στους καταστηματάρχες - ειδικά σε περίοδο κρίσης που βρισκόμαστε.
Όλοι οι καπνιστές ρίχνουν το φταίξιμο στο "σύστημα". Τυχαίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Κακώς

Καταρχήν εσύ συμφωνείς με τον περιορισμό του τσιγάρου;

Εννοείται. Δεν είμαι τελείως παράλογη να θέλω να δηλητηριάζω τους μη καπνιστές με το τσιγάρο μου. Δώστε μου όμως ένα μέρος που να μπορώ να πίνω τον καφέ μου και να καπνίζω. Ζητάω πολλά;

Όλοι οι καπνιστές ρίχνουν το φταίξιμο στο "σύστημα". Τυχαίο;

Ενώ το φταίξιμο πού είναι ρε Γιώργο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ενώ το φταίξιμο πού είναι ρε Γιώργο;
Στο ότι το σύστημα δεν είναι έτσι από μόνο του... από κάποιον παίρνει ανατροφοδότηση.
Όταν τόσοι καπνιστές λένε "εγώ θα συνεχίσω" ποιος φταίει αν όχι το σύστημα;


Ο φούφουτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Τι θα πρέπει να γνωρίζουν οι ιδιοκτήτες καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος για την εφαρμογή του νόμου απαγόρευσης του καπνίσματος.
https://www.yyka.gov.gr/ministry/grafeio-typoy/deltia-typoy/2010/aygoystos/ti-tha-prepei-na-gnorizoyn-oi-idioktites-katastimaton-ygeionomikoy-endiaferontos-gia-tin-efarmogi-toy-nomoy-apagoreysis-toy-kapnismatos

Περισσότερα στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης
https://www.yyka.gov.gr/

Τώρα ίσως οι καπνιστές αισθάνονται αυτό που αισθάνονταν τόσα χρόνια οι μη καπνιστές με τη στέρηση της απολαυσης του καφέ τους και του ποτού τους χωρίς να νιώθουν ότι είναι σε τεκέ....;):P

γεγονός είναι ότι οι απόψεις είναι ποικίλες και διαφορετικές....

εγώ είμαι κατά του καπνίσματος και δεν βρίσκω λόγο να με ντουμανιάζει κάποιος που θέλει να απολαύσει το τσιγάρο του, το πούρο του ή ακόμη χειρότερα την πίπα του με αυτό τον βαρύ και αποπνικτικό καπνό, γιατί κι εγώ θέλω να απολαύσω το ποτό μου χωρίς να πνίγομαι αλλά ούτε και να μυρίζουν τα μαλλιά μου και τα ρούχα μου καπνίλα λες και ήμουν σε τεκέ.....

από την άλλη πλευρά έχω φίλο περιπτερά που υποστηρίζει ότι με αυτό το νόμο του δένουν τα χέρια, γιατί η κύρια πηγή εσόδων ενός περιπτέρου είναι το τσιγάρο.... οπότε το περίπτερο που γειτνιάζει με τις καφετέριες και τα μπαράκια δεν θα κάνει τα έσοδα του, αφού οι πελάτες δεν θα μπορούν να καπνίσουν στα αντίστοιχα μαγαζιά.... άλλωστε είναι γνωστό ότι μπορεί καποιος να καταναλώσει και ολόκληρο πακέτο καθώς πίνει το ποτό του......

μια άλλη αποψη που παίζει είναι οι χώροι θα μπορούσαν να έχουν ιονιστές καθαριστές αέρα ανέξάρτητα απο τα τεραγωνικά τους.....από την πράξη προκύπτει ότι οι μαγαζάτορες παλιότερα για να συμμορφώνονται με το νόμο μπορεί να έφτιαχναν ένα τυπικό συτημα καθαρισμού του αέρα που δεν το έβαζαν να λειτουργήσει ποτέ.... δυστυχώς οι περισσότεροι μαγαζάτορες δεν έχουν τη λογική της υγιούς πολιτικής για το μαγαζί τους αλλά την λογική ότι αρπάξουμε..... θα πρέπει να σέβονται τον πελάτη και να παρέχουν όλα εκείνα τα στοιχεία τα απαραίτητα για την καλή παραμονή του στο χώρο ....... και το αντίστροφο φυσικά....

τέλος υπάρχει το γνωστό δίλημμα

Ο θεός έφτιαξε το χόρτο, ο άνθρωπος τη μπύρα. Ποιόν εμπιστεύεσαι?.....:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ποια ειναι η "ευθυνη" ακριβως?!
Εαν θελει να διασφαλισει τη δημοσια υγεια, τοτε ας ποινικοποιησει τον καπνο γενικοτερα...
Απο τη στιγμη ομως που επιλεγει μια μεσοβεζικη λυση, ας φροντισει να ικανοποιησει και τους μεν και τους δε...
Ε μην περνάμε στα άλλα άκρα. Η βασική ευθύνη του κράτους είναι όντως η υγεία μας, και νομίζω ότι η απόλαυση του καπνίζω-ενώ-πίνω απέχει ιεραρχικά αρκετά από τη δημόσια υγεία.
Αλλά επειδή:

Εννοείται. Δεν είμαι τελείως παράλογη να θέλω να δηλητηριάζω τους μη καπνιστές με το τσιγάρο μου. Δώστε μου όμως ένα μέρος που να μπορώ να πίνω τον καφέ μου και να καπνίζω. Ζητάω πολλά;
Κάποια κράτη της Ε.Ε. επιτρέπουν κάπνισμα σε χώρους όπου δε σερβίρεται φαγητό.
Αν υπήρχε τρόπος στην Ελλάδα να διασφαλίσουμε ότι κάποιοι χώροι που όντως δε σερβίρουν φαγητό, και όντως μόνο αυτοί και τόσοι, επιτρέπουν το κάπνισμα, έχει καλώς...
Αλλά μιλάμε για την κοινωνία της αρπαχτής, και έχουμε δει επανειλημμένα πόσο ισχυρό είναι αυτό το ένστικτο.

Τι θα πρέπει να γνωρίζουν οι ιδιοκτήτες καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος για την εφαρμογή του νόμου απαγόρευσης του καπνίσματος.
https://www.yyka.gov.gr/ministry/grafeio-typoy/deltia-typoy/2010/aygoystos/ti-tha-prepei-na-gnorizoyn-oi-idioktites-katastimaton-ygeionomikoy-endiaferontos-gia-tin-efarmogi-toy-nomoy-apagoreysis-toy-kapnismatos

Περισσότερα στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης
https://www.yyka.gov.gr/

Τώρα ίσως οι καπνιστές αισθάνονται αυτό που αισθάνονταν τόσα χρόνια οι μη καπνιστές με τη στέρηση της απολαυσης του καφέ τους και του ποτού τους χωρίς να νιώθουν ότι είναι σε τεκέ....;):P

γεγονός είναι ότι οι απόψεις είναι ποικίλες και διαφορετικές....

εγώ είμαι κατά του καπνίσματος και δεν βρίσκω λόγο να με ντουμανιάζει κάποιος που θέλει να απολαύσει το τσιγάρο του, το πούρο του ή ακόμη χειρότερα την πίπα του με αυτό τον βαρύ και αποπνικτικό καπνό, γιατί κι εγώ θέλω να απολαύσω το ποτό μου χωρίς να πνίγομαι αλλά ούτε και να μυρίζουν τα μαλλιά μου και τα ρούχα μου καπνίλα λες και ήμουν σε τεκέ.....

από την άλλη πλευρά έχω φίλο περιπτερά που υποστηρίζει ότι με αυτό το νόμο του δένουν τα χέρια, γιατί η κύρια πηγή εσόδων ενός περιπτέρου είναι το τσιγάρο.... οπότε το περίπτερο που γειτνιάζει με τις καφετέριες και τα μπαράκια δεν θα κάνει τα έσοδα του, αφού οι πελάτες δεν θα μπορούν να καπνίσουν στα αντίστοιχα μαγαζιά.... άλλωστε είναι γνωστό ότι μπορεί καποιος να καταναλώσει και ολόκληρο πακέτο καθώς πίνει το ποτό του......

μια άλλη αποψη που παίζει είναι οι χώροι θα μπορούσαν να έχουν ιονιστές καθαριστές αέρα ανέξάρτητα απο τα τεραγωνικά τους.....από την πράξη προκύπτει ότι οι μαγαζάτορες παλιότερα για να συμμορφώνονται με το νόμο μπορεί να έφτιαχναν ένα τυπικό συτημα καθαρισμού του αέρα που δεν το έβαζαν να λειτουργήσει ποτέ.... δυστυχώς οι περισσότεροι μαγαζάτορες δεν έχουν τη λογική της υγιούς πολιτικής για το μαγαζί τους αλλά την λογική ότι αρπάξουμε..... θα πρέπει να σέβονται τον πελάτη και να παρέχουν όλα εκείνα τα στοιχεία τα απαραίτητα για την καλή παραμονή του στο χώρο ....... και το αντίστροφο φυσικά....

τέλος υπάρχει το γνωστό δίλημμα

Ο θεός έφτιαξε το χόρτο, ο άνθρωπος τη μπύρα. Ποιόν εμπιστεύεσαι?.....:P:P:P

Οκ, το τσιγάρο είναι τζίρος. Αλλά κανείς δε λέει να κόψουν το κάπνισμα. Αν δημιουργούνται τα πηγαδάκια που σε τόοοοσα άλλα μέρη στον κόσμο δημιουργούνται, από καπνιστές, θα έχουν τον ίδιο τζίρο ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Στο ότι το σύστημα δεν είναι έτσι από μόνο του... από κάποιον παίρνει ανατροφοδότηση.
Όταν τόσοι καπνιστές λένε "εγώ θα συνεχίσω" ποιος φταίει αν όχι το σύστημα;


Ο φούφουτος;



Απ'ότι έχω ακούσει λαμβάνουν μέτρα και για το αλκοολ με αυστηρότερους ελέγχους σε μαγαζιά και απαγόρευση της εισόδου ή της πώλησης αλκοόλ σε παιδιά κάτω των 18 ετών. Το αλκοόλ πάλι καλά, αν το καταναλώσεις με μέτρο δεν προκαλεί βλάβες σε αντίθεση με το τσιγάρο, ούτε ενοχλεί ή βλάπτει την υγεία του διπλανού σου (εκτός άν μεθύσεις... που και πάλι σε αυτή την περίπτωση σε βγάζουν από το μαγαζί ;))

Το τσιγάρο και τα τροχαία είναι το πρόβλημα των Ελλήνων και για αυτό θα πρέπει να περιοριστούν όσο δεν πάει. Και επειδή δεν μπορείς να καταργήσεις τα αυτοκίνητα ή τον καπνό γενικότερα, φτιάχνεις καλύτερους δρόμους, απαγορεύεις το κάπνισμα καθολικά σε δημόσιους χώρους όπως και θα γίνει. Τι πιο λογικό και ξεκάθαρο από αυτό;



Aπο τη στιγμη που δεν εχει ποινικοποιηθει το τσιγαρο, εχω το δικαιωμα να μπορω να καπνιζω, εφοσον αυτη ειναι η επιλογη μου? Ναι...

Και θα επαναλαβω, οποιος θελει να βρει λυσεις, ψαχνει τροπους και δε μενει στις αιτιες και ποιος φταιει που, ωστε να μοιρασει ευθυνες...
Ας ειμαστε ρεαλιστες και οχι επιλεκτικα...Ναι ειναι βλαβερο για την υγεια μακροπροθεσμα και τη δικη μου και του διπλα που δεν το επιλεγει. Αδικο για τους δε? Σαφως.
Γιατι πρεπει να ειμαστε ακατονητα αφοριστικοι και ξεροκεφαλοι και να μην μπορουμε να καταληξουμε σε μια λυση που να τους ικανοποιει ολους βελτιωνοντας την κατασταση για τους αδικημενους μεχρι σημερα?
Οσο βλαπτει το τσιγαρο αλλο τοσο βλαβερο ειναι και το αλκοολ...θα ηταν ρεαλιστικο να ζησουμε μια ποτοαπαγορευση?
Και θα πει κανεις, πως επειδη ειναι και κατι αλλο βλαβερο, αυτο σημαινει οτι δεν πρεπει να γινει τιποτα με αυτο?
Σαφως και δε σημαινει αυτο. Αλλα το λιγοτερο που περιμενω απο τον επαναστατη που εχει αως λαβαρο το κοινο καλο και τη δημοσια υγεια, να "φωναζει" για ολα και οχι επιλεκτικα. Δηλαδη να μην ακουμπα με τα ακροδαχτυλα του το ενα θεμα και να τραβα απ τα μαλλια το αλλο...Μπαλανς γκαιςζ και γκερλες.ζ

Και κατι ακομα...το τελευταιο που με απασχολει ειναι ο τζιρος εκεινων που πωλουν καπνο και των κεντρων διασκεδασεως. Ειναι παραπλευρες απωλειες, που η αληθεια ειναι πως λιγο με νοιαζει εαν οι παχυλες τους τσεπες, παψουν να ειναι τετοιες.
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην μετατοπιστει η καταπιεση που μεχρι σημερα ενοιωθαν οι μη καπνιστες στους καπνιστες. Εφοσον δεν το ποινικοποιεις, δωσε μου το δικαιωμα να μπορω να καπνιζω σε συγκεκριμενους χωρους εκτος οικιας.

Ενιγουει...αρκετες σελιδες εχω γεμισει σε αυτο το θεμα απο την ημερα που δημιουργηθηκε εως και σημερα. :redface:Επαναλαμβανομαι...:redface::)



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.

Aπο τη στιγμη που δεν εχει ποινικοποιηθει το τσιγαρο, εχω το δικαιωμα να μπορω να καπνιζω, εφοσον αυτη ειναι η επιλογη μου? Ναι...

Δεν σου είπε να μην καπνίζεις κανείς...



Γιατι πρεπει να ειμαστε ακατονητα αφοριστικοι και ξεροκεφαλοι και να μην μπορουμε να καταληξουμε σε μια λυση που να τους ικανοποιει ολους βελτιωνοντας την κατασταση για τους αδικημενους μεχρι σημερα?
Απόλυτα δε θα ικανοποιεί κανέναν. Το τσιγάρο όμως δεν απαγορεύεται γιατί δε μας αρέσει, άλλωστε κάποιοι δεν ενοχλούνται καν... Αλλά γιατί είναι κακό για την υγεία, τέλος.


Οσο βλαπτει το τσιγαρο αλλο τοσο βλαβερο ειναι και το αλκοολ...θα ηταν ρεαλιστικο να ζησουμε μια ποτοαπαγορευση?
Εσύ μπορείς να καπνίσεις. Εγώ αν δε θέλω, κι εφ'όσον μου κάνει κακό, δικαιούμαι να μην καπνίσω.
Εσύ πιες. Εγώ δε θα πιω μαζί σου.

Η μόνη σύγκριση μεταξύ τσιγάρου και ποτού είναι ότι δεν επιτρέπεται να οδηγούμε πιωμένοι.


Αλλα το λιγοτερο που περιμενω απο τον επαναστατη που εχει αως λαβαρο το κοινο καλο και τη δημοσια υγεια, να "φωναζει" για ολα και οχι επιλεκτικα. Δηλαδη να μην ακουμπα με τα ακροδαχτυλα του το ενα θεμα και να τραβα απ τα μαλλια το αλλο...Μπαλανς γκαιςζ και γκερλες.ζ

Αφού δεν έπιασε αυτό το κόλπο...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οτι μπορώ μπορώ. Δε θέλω όμως. Δεν έχω το δικαίωμα;
εχεις,,
και θεωρητικα συμφωνω με τους ειδικους χωρους κλπ..
αλλα στη πραξη και με ευθυνη των καπνιστων κυριως, και των ιδιοκτητων των μαγαζιων,,δεν επιασε και εφαρμοστηκε αυτο..


επισης οπως απαγορευονται τα βαρια ναρκωτικα ετσι θα μπορουσε η πολιτεια να απαγορευσει και το ελαφρυτερο.. το τσιγαρο..

στην πραξη δεν βολευει βεβαια...για διαφορους λογους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Δεν σου είπε να μην καπνίζεις κανείς...


Οχι, αλλα
ας μη γελιομαστε...Οταν σου επιτρεπεται μονο στο σπιτι και στο δρομο, ειναι σα να σου λενε "μην καπνιζεις". Γι αυτο μιλησα για αστεια μεσοβεζικη λυση.

Απόλυτα δε θα ικανοποιεί κανέναν. Το τσιγάρο όμως δεν απαγορεύεται γιατί δε μας αρέσει, άλλωστε κάποιοι δεν ενοχλούνται καν... Αλλά γιατί είναι κακό για την υγεία, τέλος.


Σορρυ, αλλα δε μιλαμε για απολυτη ικανοποιηση. Εδω παμε απο το ενα ακρο στο αλλο...Οτιδηποτε πιο κοντα στη "μεση" δεν ειναι δλδ εφικτο?!
Και κανεις δεν υποστηριξε οτι απογορευτηκε επειδη δε σας αρεσει. Για το ποσο κακο κανει στην υγεια, το εχουμε χιλιοπει και παραδεχτει ολοι. Ειναι βλαβερο για την υγεια ολων. - Απο κει και περα τι κανουμε...


Η μόνη σύγκριση μεταξύ τσιγάρου και ποτού είναι ότι δεν επιτρέπεται να οδηγούμε πιωμένοι.

Η μονη συγκριση? Για "ριξε" ενα εξπλειν εδω γιατι εχω την εντυπωση πως δεν εχω καταλαβει σωστα...:redface:




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οταν σου επιτρεπεται μονο στο σπιτι και στο δρομο, ειναι σα να σου λενε "μην καπνιζεις". Γι αυτο μιλησα για αστεια μεσοβεζικη λυση.
και σε ολα τα τραπεζακια ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top