Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

anastasios5

Νεοφερμένος

Ο anastasios5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ρε παιδια μην το παρακουραζουμε το θεμα...ο καθενας εχει μαθει αλλιως οπως επισης ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη δεν γινεται να συμφωνησουν ποτε παρα πολλοι ανθρωποι σε ενα θεμα.ακομα και στην ερωτηση τι χρωμα εχει η θαλασσα οι απαντησεις ειναι χιλιαδες και με πολλες παραμετρους....δεν ειναι αναγκη να απορριπτουμε μια αποψη οταν δεν συμπιπτει με την δικη μας.και προς θεου δεν αξιζει να μαλωνουμε για χαζομαρες... :) ας ακουστουν ολες οι αποψεις και ο καθενας ας κρινει αν τον καλυπτουν ή οχι....

μετα απο αυτη την παρανθεση ας περασουμε στο θεμα μας....εγω οπως ειπα και σε αλλο ποστ πιστευω οτι στο πρωτο ραντεβου πρεπει να πληρωνει ο αντρας...ειναι καπως ιπποτικο ας το πουμε.ετσι κάνεις και καλη εντυπωση στην κοπελα,γιατι ειλικρινα πιστεψτε με οτι αρκετες κοπελες ενοχλουνται και δυσαρεστουνται αν στο πρωτο ραντεβου τους πει ο αλλος μισα-μισα..... δεν σημαινει οτι αυτο ειναι λογικο ή σωστο απλα ειναι κατι σαν παραδοση να πληρωνει ο αντρας στην πρωτη επαφη....σιγουρα παλιομοδιτικη αντιληψη αλλα υπαρχει και σημερα...σε καμια περιπτωση δεν νομιζω οτι ειναι δικαιο για την κοπελα και πολλες φορες νομιζουν οτι με αυτη την κινηση τις υποτιμουμε αλλα δεν ειναι ετσι....μην το παιρνετε στραβα κοριτσια για να σας καλοπιασουμε το κανουμε ;)
αυτα εχω να πω προς το παρον...ελπιζω να μην με αρπαξετε απ'τα μουτρα αν δεν σας αρεσε κατι απ΄τα λεγομενα μου απλα πειτε αν εχετε αντιρρηση και θα το συζητησουμε ηρεμα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Έχει να κάνει με απλούς, άγραφους νόμους ............ και ας ανήκουν σε μια άλλη εποχή....

Οπότε δεν έχεις πρόβλημα ο άντρας σου να σε θέλει παρθένα, να σε δέρνει ίσως, να σε απατά και να κάθεσαι στο σπίτι να μεγαλώνεις τα παιδιά ε;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Οπότε δεν έχεις πρόβλημα ο άντρας σου να σε θέλει παρθένα, να σε δέρνει ίσως, να σε απατά και να κάθεσαι στο σπίτι να μεγαλώνεις τα παιδιά ε;:hmm:
Μόνο αυτό δεν είπα...Έκανα ένα σχόλιο για ένα κέρασμα και έχει διαστρεβλωθεί , εντελώς όμως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Μόνο αυτό δεν είπα...Έκανα ένα σχόλιο για ένα κέρασμα και διαστρεβλωθεί εντελώς όμως..

Είπες οτι είναι καλό να διατηρούμε κάποια πράγματα από το παρελθόν. Γιατί να διατηρήσουμε λοιπόν μόνο αυτό κι όχι αυτά που προανέφερα; Επίτηδες έβαλα τα συγκεκριμένα γιατί με την υπερβολή θα καταλάβει κάποιος τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antoni Gaudi

Νεοφερμένος

Ο Antoni Gaudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Δεν βρίσκω τίποτα κακό στο να κερνάει ο άντρας στα πρώτα ραντεβού.

Στη συνέχεια της σχέσης θεωρώ όμως ότι πρέπει να υπάρχει ένας καταμερισμός και να λαμβάνεται υπόψη η οικονομική κατάσταση καθενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Είπες οτι είναι καλό να διατηρούμε κάποια πράγματα από το παρελθόν. Γιατί να διατηρήσουμε λοιπόν μόνο αυτό κι όχι αυτά που προανέφερα; Επίτηδες έβαλα τα συγκεκριμένα γιατί με την υπερβολή θα καταλάβει κάποιος τι εννοώ.

Για κάτι συγκεκριμένο αναφέρθηκα...Για το κέρασμα κ το πρώτο ραντεβου και τι σημαίνει...Έλεος, δεν υπονόησα ποτέ κάτι τέτοιο...Ενα κέρασμα είναι το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για κάτι συγκεκριμένο αναφέρθηκα...Για το κέρασμα κ το πρώτο ραντεβου και τι σημαίνει...Έλεος, δεν υπονόησα ποτέ κάτι τέτοιο...Ενα κέρασμα είναι το θέμα...
Οκ, αφού μιλάμε για "ένα κέρασμα" γιατί δεν το κάνεις εσύ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Είπες οτι είναι καλό να διατηρούμε κάποια πράγματα από το παρελθόν. Γιατί να διατηρήσουμε λοιπόν μόνο αυτό κι όχι αυτά που προανέφερα; Επίτηδες έβαλα τα συγκεκριμένα γιατί με την υπερβολή θα καταλάβει κάποιος τι εννοώ.

ε ρε κοπελα μου ποτε δερνανε οι ελληνες τις γυναικες τους?? θα με τρελανετε! ελεος! ακου επιχειρημα!!! μονο στη δικια μου η οικογενεια η ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ μαλιστα (γεννημενη το 1900!!!) οχι μονο δε την εδερναν αλλα εκανε και τα κουμαντα του σπιτιου της???

τι να πω!!! ισως επεσα σε παρα πολυ δυναμικο σοι. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Οκ, αφού μιλάμε για "ένα κέρασμα" γιατί δεν το κάνεις εσύ; :)
Θα το κάνω!!!!Αλίμονο!!!:) Απλώς πιστεύω, ότι είναι ένας τρόπος ν δέιξει ο άλλος ότι δεν βγαίνουν σε φιλικό επίπεδο...Ουφ αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θα το κάνω!!!!Αλίμονο!!!:) Απλώς πιστεύω, ότι είναι ένας τρόπος ν δέιξει ο άλλος ότι δεν βγαίνουν σε φιλικό επίπεδο...Ουφ αυτό
Συμφωνώ ότι είναι ένας τρόπος να το δείξει ο άλλος. Και ο αντίλογος: γιατί να μην το δείξεις πρώτα εσύ ότι και εσύ δεν τον βλέπεις μόνο φιλικά τον άλλον και πρέπει ντε και καλά το "πρώτο" κέρασμα να το κάνει ο άντρας;

ε ρε κοπελα μου ποτε δερνανε οι ελληνες τις γυναικες τους?? θα με τρελανετε! ελεος! ακου επιχειρημα!!! μονο στη δικια μου η οικογενεια η ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ μαλιστα (γεννημενη το 1900!!!) οχι μονο δε την εδερναν αλλα εκανε και τα κουμαντα του σπιτιου της???

τι να πω!!! ισως επεσα σε παρα πολυ δυναμικο σοι. :look:
Ρε μανία που έχουν όλοι με το ξύλο. Έχω αναφέρει τόσες φορές ένα άλλο παράδειγμα.

Αφού ορισμένες κοπέλες είστε των παραδόσεων, γιατί δεν σταματάτε να ψηφίζετε; Επί τόσες δεκαετίες είχαν μεγαλώσει γενιές και γενιές με την πεποίθηση ότι δεν είναι στον "ρόλο" την γυναίκας να ψηφίζει.
Όπως, αντίστοιχα, τώρα υποστηρίζετε ορισμένες ότι δεν είναι στον "ρόλο" της γυναίκας να κερνάει.

Την ίδια λογική έχουν και τα δύο: δηλαδή καμία λογική! Απλά στερεότυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ο καθένας με οτι την βρίσκει βρε παιδιά... Μπορεί εγώ να κάνω διαφορετικά το πρώτο βήμα...Επειδή θα με κεράσουν στο πρώτο ραντεβού και θα το εκλάβω ως κίνηση, δεν σημαίνει ότι θα κάτσω να φάω ξύλο, ή οτι μ έμαθε η μαμά μου να κάνω έτσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
γιατί δεν είναι σωστό
Ποιος ορίζει τι είναι "σωστό"; Ο Θεός; Ο Αλλάχ; Ο fockos; Ο Ρούντολφ το ελαφάκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
ε ρε κοπελα μου ποτε δερνανε οι ελληνες τις γυναικες τους?? θα με τρελανετε! ελεος! ακου επιχειρημα!!! μονο στη δικια μου η οικογενεια η ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ μαλιστα (γεννημενη το 1900!!!) οχι μονο δε την εδερναν αλλα εκανε και τα κουμαντα του σπιτιου της???

τι να πω!!! ισως επεσα σε παρα πολυ δυναμικο σοι. :look:

Σοβαρά αρνείσαι οτι τις περασμένες δεκαετίες (μέχρι και σήμερα) ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό αντρών κακοποιούσαν τις γυναίκες τους;:eek: Αυτό νομίζω οτι είναι λίγο ντροπή για κάποιο θύμα που τώρα το διαβάζει αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ποιος ορίζει τι είναι "σωστό"; Ο Θεός; Ο Αλλάχ; Ο fockos; Ο Ρούντολφ το ελαφάκι;

Σωστό σε μια κοινωνική ομάδα είναι αυτό που έχει καθιερωθεί στην ιστορία αυτής της ομάδας.
Το σωστό και το λάθος είναι κάτι σχετικό.....

π.χ. θα δεχόταν κάποια γυναικά να δουλεύει και ο άντρας της να κάνει οικιακά στο σπίτι; Πολλες τώρα θα απαντήσουνε ναι αλλά στην πραγματικότητα πολύ λίγες το δέχονται αυτό. (εξαιρούνται οι stars)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Πω ρε φίλε...Τα δυο φύλα είναι ισότιμα.ΔΕΝ είναι ίσα.Σταματήστε να ζητάτε ισότητα μεταξύ τους,είναι απλά γελοίο.Κι όχι,δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να πληρώνει ο άντρας ένα πρώτο ραντεβού.Ούτε σημαίνει αυτό πως σε έναν γάμο η γυναίκα δε θα συνεισφέρει,ούτε πως δε θα δουλεύει,ούτε πως θα τρώει ξύλο(άκους εκεί ξύλο).Μερικοί γουστάρουμε να στέλνουμε λουλούδια,το να τραβάς στην άλλη την καρέκλα για να κάτσει,να της ανοίγεις την πόρτα να περάσει,να νιώθεις και να νιώθει πως την προστατεύεις.Να επιτελεί καθένας έναν ρόλο που βιολογικά έχει.Επίσης,προσωπικά,ευκολότερα μπορώ να βριστώ εγώ με τον κολλητό μου στο γήπεδο,παρά να βρω ελκυστική μια κοπελίτσα που θα φωνάζει στο δρόμο "Πάρε τα @@ μου μ@λ@κ@",σαν λιμενεργάτης.Δεν είπα πως δεν της δίνω το δικαίωμα,αφού κι εγώ ίσως πω τον άλλο "μ@λ@κ@" πάνω στο παιχνίδι.Δεν είπα πως είναι "άντρας",όποιος βρίσει,από την άλλη όμως,η προσπάθεια μερικών γυναικών για πλήρη ισότητα,κι όχι ισοτιμία,έχει πολύ περίεργα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι είναι ένας τρόπος να το δείξει ο άλλος. Και ο αντίλογος: γιατί να μην το δείξεις πρώτα εσύ ότι και εσύ δεν τον βλέπεις μόνο φιλικά τον άλλον και πρέπει ντε και καλά το "πρώτο" κέρασμα να το κάνει ο άντρας;


Ρε μανία που έχουν όλοι με το ξύλο. Έχω αναφέρει τόσες φορές ένα άλλο παράδειγμα.

Αφού ορισμένες κοπέλες είστε των παραδόσεων, γιατί δεν σταματάτε να ψηφίζετε; Επί τόσες δεκαετίες είχαν μεγαλώσει γενιές και γενιές με την πεποίθηση ότι δεν είναι στον "ρόλο" την γυναίκας να ψηφίζει.
Όπως, αντίστοιχα, τώρα υποστηρίζετε ορισμένες ότι δεν είναι στον "ρόλο" της γυναίκας να κερνάει.

Την ίδια λογική έχουν και τα δύο: δηλαδή καμία λογική! Απλά στερεότυπα.

πρωτον ποιος σου ειπε οτι εγω δε κερναω στα ραντεβου μου?:confused:
δευτερον το ξυλο ειναι το γελοιο επιχειρημα της υποθεσης γιαυτο και το αναφερω. τα αλλα μου ειναι απλα αδιαφορα γιατι δεν με απασχολει το ποιος θα κερασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σοβαρά αρνείσαι οτι τις περασμένες δεκαετίες (μέχρι και σήμερα) ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό αντρών κακοποιούσαν τις γυναίκες τους;:eek: Αυτό νομίζω οτι είναι λίγο ντροπή για κάποιο θύμα που τώρα το διαβάζει αυτό...
Ε, καλά, δεν μπορούν να βγουν αξιόπιστα συμπεράσματα μόνο από τις μαρτυρίες ενός ατόμου. Το ότι κάτι τέτοιο δεν γινόταν στην Μάνη δεν σημαίνει ότι δεν γινόταν στην υπόλοιπη Ελλάδα. Άλλωστε, είναι γνωστό το ότι στην Μάνη έχουν άλλους κανόνες πειθαρχίας - ενδεχομένως να ήταν και από τα πιο πολιτισμένα μέρη εκείνες τις εποχές, όσον αφορά τα δικαιώματα της γυναίκας.

Πάμε να δούμε μία έρευνα του 2006;
Σύμφωνα με επιδημιολογικές μελέτες που πραγματοποιήθηκαν ανά χώρα για κακοποιημένες γυναίκες, η Ελλάδα κατέχει την ενδέκατη θέση με ποσοστό περίπου 6% των γυναικών να ομολογούν πως έχουν υποστεί κάποιου είδους κακοποίηση. Στις πρώτες θέσεις βρίσκονται η Ιαπωνία (77%) και η Τουρκία (60%), ενώ στο σύνολο των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης μία στις πέντε γυναίκες υφίσταται, στη διάρκεια της ζωής της βιαιότητες που ασκούνται από τον σύζυγο ή τον σύντροφό της.

Η ενδοοικογενειακή βία είναι διαδεδομένη στην Ελλάδα, σε όλες τις κοινωνικές και εθνοτικές ομάδες. Ωστόσο, δεν υπάρχει ειδική νομοθεσία που να προστατεύει τις γυναίκες κατά της βίας στα σπίτια τους ή που να λαμβάνει υπόψη την ειδική σχέση και εξάρτηση που υπάρχουν ανάμεσα στο θύμα και στον δράστη. Επιπρόσθετα, το γεγονός ότι οι Αρχές βλέπουν την ενδοοικογενειακή βία σαν ιδιωτική υπόθεση έχει παίξει καθοριστικό ρόλο για το μεγάλο ποσοστό ατιμωρησίας που απολαμβάνουν οι δράστες τέτοιων πράξεων.
Για να γίνονται τέτοια τώρα, φανταστείτε τι γινόταν παλιότερα.

Και για να καταλήξουμε στο προκείμενο - και εντός θέματος - βλέπετε ότι κάποια πράγματα που είναι προϊόντα ... παραδόσεων, συνεχίζουν να υφίστανται και σήμερα παρά το κύμα αλλαγών προς την ισότητα των δύο φύλων.

Έτσι λοιπόν:

  • Όπως είναι αδιανότητο το να έχει ο άντρας την ελευθερία να κακοποιεί την γυναίκα του.
  • Έτσι είναι και αδιανότητο να έχει ο άντρας την "υποχρέωση" να κερνάει στο πρώτο ραντεβού. Δεν προκύπτει από πουθενά, πώς να το κάνουμε.
Η διαφορά μεταξύ των δύο είναι ότι η δεύτερη "παράδοση" βολεύει τις κοπέλες. Γιατί; Γιατί ξέρουν, με το κέρασμα, ότι ο άλλος δεν τις βλέπει μόνο φιλικά, ενώ αυτές μπορούν να μην δείξουν κανένα σημάδι. Συνεπώς με το κέρασμα περνάει το παιχνίδι εξ' ολοκλήρου στα χέρια των γυναικών, καθώς αυτές πλέον έχουν το μπαλάκι - ενώ αυτή η διαδικασία θα πρέπει να είναι αμοιβαία.

Μάλιστα, απορώ πώς ορισμένες συνδυάζουν το κέρασμα με το αν ο άλλος είναι ευγενικός ή και με το αν θα μπορέσει να συντηρήσει σπίτι! Και το αν ο άλλος κερνάει ή όχι να το θεωρούν "απαραίτητο" για να συνεχίσουν. Μπορεί αυτός που σας κερνά να είναι ο βιαστής της γειτονιάς σας, αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Πω ρε φίλε...Τα δυο φύλα είναι ισότιμα.ΔΕΝ είναι ίσα.Σταματήστε να ζητάτε ισότητα μεταξύ τους,είναι απλά γελοίο.Κι όχι,δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να πληρώνει ο άντρας ένα πρώτο ραντεβού.Ούτε σημαίνει αυτό πως σε έναν γάμο η γυναίκα δε θα συνεισφέρει,ούτε πως δε θα δουλεύει,ούτε πως θα τρώει ξύλο(άκους εκεί ξύλο).Μερικοί γουστάρουμε να στέλνουμε λουλούδια,το να τραβάς στην άλλη την καρέκλα για να κάτσει,να της ανοίγεις την πόρτα να περάσει,να νιώθεις και να νιώθει πως την προστατεύεις.Να επιτελεί καθένας έναν ρόλο που βιολογικά έχει.Επίσης,προσωπικά,ευκολότερα μπορώ να βριστώ εγώ με τον κολλητό μου στο γήπεδο,παρά να βρω ελκυστική μια κοπελίτσα που θα φωνάζει στο δρόμο "Πάρε τα @@ μου μ@λ@κ@",σαν λιμενεργάτης.Δεν είπα πως δεν της δίνω το δικαίωμα,αφού κι εγώ ίσως πω τον άλλο "μ@λ@κ@" πάνω στο παιχνίδι.Δεν είπα πως είναι "άντρας",όποιος βρίσει,από την άλλη όμως,η προσπάθεια μερικών γυναικών για πλήρη ισότητα,κι όχι ισοτιμία,έχει πολύ περίεργα αποτελέσματα.

κάτι τέτοιο εννοούσα...ότι κάποια πράγματα είναι στη φύση...Το ότι θα σε κεράσουν δεν σημαίνει ότι δεν θα γίνεις μια εργαζόμενη μητέρα που συνεισφέρει στο σπίτι της και έχει τ ρόλο της στα κοινά...Ο καθένας λειτουργεί με το ενστικτό του και με ότι του βγει..Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτός ο πόλεμος για τη πιο νεωτεριστική άποψη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Μάλιστα, απορώ πώς ορισμένες συνδυάζουν το κέρασμα με το αν ο άλλος είναι ευγενικός ή και με το αν θα μπορέσει να συντηρήσει σπίτι! Και το αν ο άλλος κερνάει ή όχι να το θεωρούν "απαραίτητο" για να συνεχίσουν. Μπορεί αυτός που σας κερνά να είναι ο βιαστής της γειτονιάς σας, αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα.

Αυτό τι σχέση έχει...Μπορεί να σε κεράσει και να είναι ........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top