Δημοσκόπηση: Πώς θέλεις την Ελλάδα;

Πώς θέλεις την Ελλάδα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 19)
  • Ανεξάρτητο Εθνικό Κράτος

    Ψήφοι: 9 47.4%
  • Αποικιακό Κράτος

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κατεχόμενο Κράτος

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Προτεκτοράτο

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ανεξάρτητο Ομοσπονδιακό Εθνικό Κράτος

    Ψήφοι: 4 21.1%
  • Ομόσπονδο σε Κράτος άλλης Εθνότητας

    Ψήφοι: 1 5.3%
  • Με κρατική διοίκηση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Επαρχία μίας συνταγματικής Ευρωπαϊκής Ένωσης

    Ψήφοι: 5 26.3%

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... ας χάσουμε λίγο τον ύπνο μας.

:redface::redface::redface:: Δεν σου είπε κανένας, φίλε μου, ότι η δράση που δεν ονειρεύεται, καταλήγει πάντα στον ...ύπνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Με ένα όριο μην γίνει το ανάποδο όμως.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τη θέλω ανθρώπινη, θέλω να φύγει η στάμπα της ''ο,τι να'ναι'' Ελλάδας. Θελω σεβασμό στον άνθρωπο, στη δουλειά, θέλω οργάνωση. Ειναι η όλη η νοοτροπία που θέλω ν'αλλάξει, αυτή του βολέματος που ακόμα και σήμερα εν καιρώ κρίσης καλά κρατεί και στέκει. Ευτυχώς που έγινε το μπαμ και χτύπησε καμπανα κι άρχισαν έναν εναν να τους βουτάνε, αλλά δεν αρκεί, η ζημιά έγινε και ποιός ξέρει για πόση ζημιά μιλάμε - δε μιλάμε καλύτερα γιατί δε μιλάνε και καλύτερα που δε μιλάνε γιατί ξέρουν το πού θα βρεθούν- Ο εγωισμός μας και το αίσθημα της αδικίας δεν θα πνίξει κάτι τέτοιο!
Χρειάζομαστε δύναμη και περιβάλλον αντίστοιχο, οργανωμένο και πειθαρχημένο, με πρόγραμμα ώστε να αισθανθούμε επαρκείς, λειτουργικοί, αποτελεσματικοί, ευτυχείς και έτοιμοι ν'ανταπεξέλθουμε στα καθημερινά, με στόχους απόλυτα σαφείς. Ο καθένας μας τους δικούς του με ηθική και δυναμισμό και όλοι μαζί για εναν κοινό στόχο! Στόχος να ξεπαστρεφονται τα εμπόδια, να λύνονται τα πρόβληματα κι όχι να δημιουργούνται!
Κι αυτό στόμα σε στόμα, που θα πάει, πρέπει να γίνει καταννοητό! Και δε μιλάω νασιοναλιστικά, μιλάω για κάτι απολύτως φυσιολογικό και δημοκρατικό, στο να ζεις ανθρώπινα! Οπου κι αν ήμουν, ο,τι κι αν έκανα, το ίδιο θα έλεγα. Μόνο που εδώ σε αυτόν τον τόπο έτυχε να βρεθώ και να μου δοθεί η ευκαιρία να προσπαθήσω να το διεισδύσω. Αν ζούσα σε μια χώρα με οργανωμένο σύστημα, θα απορροφιόμουν απόλυτα κι αν ζούσα σε μια τριτοκοσμική, θα πάλευα για το ίδιο ακόμα πιο πολύ. Ζω ομως εδώ κι εδώ θέλω να προσπαθήσω. Το κλίμα μας δεν το χει καμμία χώρα και γνωρίζουμε καλά πόσοι ελληνες διαπρέπουν στον εξωτερικό με την εξυπνάδα και το ταλέντο τους.
Θέλω οι νεότεροι να ενδιαφερθούν περισσότερο για την κοινωνία, να προσπαθήσουν να φερθούν προσγειωμένα κι όχι αντιδραστικά εις βάρος όλων. Να ενημερωνονται!! Να εκμεταλλευτούν τα ταλέντα τους, να δραστηριοποιηθούν δυναμικά κι όχι να μένουν απαθείς!
Ν'αρπάξουμε τα ηνία να φτιάξουμε ένα κόσμο καλύτερο για εμάς αλλά και για τους επόμενους! Να κάνουμε περήφανες τις παλιές γενιές μας και κυριώς τους εαυτούς μας! Να μάθουμε όλοι να σεβόμαστε, να παίρνουμε αλλά και να δίνουμε!
Προσωπικά είμαι πολύ αισιόδοξη και θέλω κάθε μέρα να φέρομαι έτσι και να παροτρύνω τον κόσμο γύρω μου να κοιτά μπροστά, οχι πονηρά, όχι με λοξές ματιές πως να φάει απο τον διπλανό του, πως να βολευτεί, πως να πάρει χωρίς να δώσει! Παροτρύνω να πάρει πρωτοβουλίες κι αυτές θα τις δώσουμε οι νέοι να γεμίσουμε ανθρωπιά και τσαγανό, ένα καλό τσαγανό. Οχι φόβος, όχι μουγκαμάρα!
Να διώξουμε όλη τη σαβούρα και να οργανωθούμε! Να πάρουμε και να δώσουμε ευκαιρίες! Να αρνηθούμε την πουστιά, την αδικία, να αμυνθούμε σε αυτά και στην ανάγκη αν με θράσος προσπαθούν να μας φημώσουν, να επιτεθούμε, είτε με εκλογές, είτε με κινητοποιήσεις, είτε με λόγο, και φυσικά με την καθημερινή μας συμπεριφορά, την σκέψη μας, τη νοοτροπία μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἐγὼ θέλω ἕνα κράτος τὸ ὁποῖο νὰ ὁρίζῃ τὶς ἐξελίξεις στὸ παγκόσμιο γίγνεσθαι καὶ ὄχι νὰ ὁρίζεται ἀπὸ αὐτές. Ἕνα κράτος τὸ ὁποῖο θὰ ἐξάγῃ τὸν ἑλληνικὸ πολιτισμὸ στὰ πέρατα τῆς γῆς καὶ δὲ θὰ εἶναι ἕνας πολιτιστικὸς μεταπράτης. Ἕνα κράτος τὸ ὁποῖο δὲ θὰ ἀναγκάζεται νὰ διαπραγματεύεται στὰ διεθνῆ φόρα γιὰ αὐτονόητα ζητήματα τὴς ἒθνικῆς του κληρονομιᾶς μὲ κρατίδια ἀνάξια λόγου. Ἕνα κράτος στὸ ὁποῖο κάποιος θὰ νιώθῃ περήφανος νὰ εἶναι πολίτης του καὶ στὸ ὁποῖο θὰ μαζεύεται ὅλη ἡ πνευματικὴ ἐλὶτ τοῦ κόσμου.

Μεγαλοϊδεατισμοὶ ὅλα αὐτὰ μπορεῖτε νὰ μοῦ πῆτε καὶ μᾶλλον θὰ ἔχετε δίκιο. Ἂν ὅμως δὲν ἔχῃς ὅραμα, εἶσαι καταδικασμένος νὰ ἐξαφανισθῇς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ενα ανεξαρτητο κρατος απαλαγμενο απο τον χαλκα των μνημονιων της ΕΕ του Ευρω και των μεγαλοσυμφεροντων ( γαμωτο παλι Κνιτιζω).

Φυσικα δεν πρεπει να κοιταξουμε μονο την ελλαδα αλλα και την συνολικη κατασταση.

Τι θελουμε μια Ευρωπη που θα κυριαρχουν το κεφαλαιο και η εκμεταλευση ή μια Ευρωπη στην οποια θα υπαρχει επικοινωνια μεταξυ των λαω, δεν θα υπαρχει ρατσισμος και ξενοφοβια και ο λαος θα ειναι ο πραγματικος κυριαρχος? (παλι κανεις σαν κνιτης αλεξ).

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
εν καιρώ κρίσης

εμένα πάλι μου αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά και ντοκτορά
στα σκαριά. Πλέον πας για φραπεδούμπα και μπύρα καϊζερ και αντί για μπάλα συζητάς
για χωροχρονικό ασυνεχές και μαύρες τρύπες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ. Επίπεδο!:P

Επίσης για τις γκόμενες, είσαι σίγουρος πια 100% ότι δε σε θέλει για τα λεφτά σου. :redface:





Ἐγὼ θέλω ἕνα κράτος τὸ ὁποῖο νὰ ὁρίζῃ τὶς ἐξελίξεις στὸ παγκόσμιο γίγνεσθαι καὶ ὄχι νὰ ὁρίζεται ἀπὸ αὐτές.



encrypted: Μια απέραντη υποκρισία του βίου.
Θες και analysis?
Δεν μπορείς να κάνεις χειραψία
με σφιγμένη γροθιά, λέει ο Γκάντι.
Αντί να ορίζεις τις ζωές των άλλων ως ανταποδωτικό ελιγμό προς
τους ορισθέντες, καλύτερε άνοιξε τις παλάμες σου και αυτομουντζώσου.
Θα ήτο κι αυτό, μια κάποια λύσις :redface:





Ἕνα κράτος τὸ ὁποῖο θὰ ἐξάγῃ τὸν ἑλληνικὸ πολιτισμὸ στὰ πέρατα τῆς γῆς καὶ δὲ θὰ εἶναι ἕνας πολιτιστικὸς μεταπράτης.


παράξενο που κρίνεις τον πολιτισμό ως εξαγώγιμο είδος,
κάτι σαν την ιστοριούλα που μας έμαθαν στο σχολιό,
λες κι ο πολιτισμός είναι feta cheese ή greek salamoura.

όποιος θέλει να μορφωθεί μορφώνεται.
Γιατί να κανεις export πολιτισμού?
Να νιώσεις ότι αναγνωρίζεις τον εαυτό σου μέσα από τα μάτια ενός
Καμερουνέζου ή ενός Σκανδιναβού?
Θα σε έκανε καλύτερο άνθρωπο αυτό?
Θα σε ωφελούσε κάπου? Προσωπικά?

Γιατί πάντα να θυμίζουν μερικοί με αυτή την μόνιμη προγονοπληξία τους
εκείνο το ανέκδοτο που κάποιο πιτσιρίκι έμαθε πως γίνονται τα παιδιά
και βγήκε να το φωνάζει. Μέχρι που κάποιος τον πλησιάζει και του λέει:
Μπάστα μεγάλε, για κοίτα γύρω σου, όλοι αυτοί δεν ήρθαν από κρόνους,
αλλά δεν φωνάζουν.

Τέλος, λύσε μου το αίνιγμα "πολιτιστικός μεταπράτης". :confused:



Ἕνα κράτος τὸ ὁποῖο δὲ θὰ ἀναγκάζεται νὰ διαπραγματεύεται στὰ διεθνῆ φόρα γιὰ αὐτονόητα ζητήματα τὴς ἒθνικῆς του κληρονομιᾶς μὲ κρατίδια ἀνάξια λόγου.
Η πανουργία του υψηλού λόγου κρύβει συχνά
την άγνοια του χαμηλού περιεχομένου.
Καθώς θα ξαναδιαβάζεις αυτές τις γραμμές προσπάθησε να ψηλαφήσεις
το θαύμα να τις αναθεωρήσεις.
Είναι ο τράγος και το ελάφι ΜΑΖΙ, σε ένα ζώο (τραγέλαφος) :)





Ἕνα κράτος στὸ ὁποῖο κάποιος θὰ νιώθῃ περήφανος νὰ εἶναι πολίτης του καὶ στὸ ὁποῖο θὰ μαζεύεται ὅλη ἡ πνευματικὴ ἐλὶτ τοῦ κόσμου.
το πρόβλημα του κόσμου μας είναι η ύπαρξη τέτοιων ελίτ.

δατς ολ.




Ἂν ὅμως δὲν ἔχῃς ὅραμα, εἶσαι καταδικασμένος νὰ ἐξαφανισθῇς.
Δεν μπορείς να αλλάξεις το παρελθόν,
αλλά μπορείς να καταστρέψεις το παρόν με το να στενοχωριέσαι για το μέλλον
(ανώνυμος αλκοόλας)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.
Θα ήθελα δύο πράγματα....
Ένα κράτος όπου οι πλούσιες συνοικίες με τις φτωχές γειτονιές διαφέρουν όπως η Βούλα απ' το Ελληνικό. :)
Να γίνει πραγματικότητα το όραμα του Καποδίστρια = Ανεξάρτητο Ομοσπονδιακό Εθνικό Κράτος

Επίσης για τις γκόμενες, είσαι σίγουρος πια 100% ότι δε σε θέλει για τα λεφτά σου. :redface:

Υπερβάλλεις. Απλά, υπάρχουν ολοένα και περισσότερα κορίτσια πια που δεν θέλουν το ίδιο τους τον εαυτό. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Θα ήθελα δύο πράγματα....
Ένα κράτος όπου οι πλούσιες συνοικίες με τις φτωχές γειτονιές διαφέρουν όπως η Βούλα απ' το Ελληνικό. :)
Να γίνει πραγματικότητα το όραμα του Καποδίστρια = Ανεξάρτητο Ομοσπονδιακό Εθνικό Κράτος



Υπερβάλλεις. Απλά, υπάρχουν ολοένα και περισσότερα κορίτσια πια που δεν θέλουν το ίδιο τους τον εαυτό. :(

:P:(:redface:: Θέλω μία Πολιτεία, όπου οι "συνιστώσες" της θα μπορούν να συμβιώνουν, έστω σαν εκείνες του ΣΥΡΙΖΑ!( Κάτι μεταξύ Ρήγα Φεραίου και Καποδίστρια, η ονειροπόλησή μου!:redface::redface::redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
ενα ανεξαρτητο κρατος απαλαγμενο απο τον χαλκα των μνημονιων της ΕΕ του Ευρω και των μεγαλοσυμφεροντων ( γαμωτο παλι Κνιτιζω).

Φυσικα δεν πρεπει να κοιταξουμε μονο την ελλαδα αλλα και την συνολικη κατασταση.

Τι θελουμε μια Ευρωπη που θα κυριαρχουν το κεφαλαιο και η εκμεταλευση ή μια Ευρωπη στην οποια θα υπαρχει επικοινωνια μεταξυ των λαω, δεν θα υπαρχει ρατσισμος και ξενοφοβια και ο λαος θα ειναι ο πραγματικος κυριαρχος? (παλι κανεις σαν κνιτης αλεξ).

:hmm:

Το έξω από την ΕΕ δεν είναι "μονοπώλιο" της ΚΝΕ :P
.....
Όχι προς απάντηση αλλά θα ήθελα να πάρω πάσα και να το συνεχίσω. Το "έξω από την ΕΕ", το "έξω το ΔΝΤ" και άλλα "επαναστατικά" που λέμε καλά είναι , αλλά το θέμα είναι πως λέγονται. Για να γίνω πιο σαφής οι δυο βασικοί διαχωρισμοί είναι α) ως πρόγραμμα/πρόταση διαχείρισης ή β) ως θέμα πολιτικής ζύμωσης. Στην πρώτη περίπτωση θα έλεγα ότι ανήκουν οι δυνάμεις της ΑΝΤΑΡΣΥΑ, όπου το "έξω από την ΕΕ" το συνοδεύουν μαζί με την διαγραφή του χρέους, την εθνικοποίηση των τραπεζών κτλ , φτιάχνοντας ένα πρόγραμμα διαχείρισης του...αστικού κράτους. Εγώ έχω την άποψη ότι μόνο ως θέμα πολιτικής ζύμωσης μπορεί να μπει το "έξω απο την ΕΕ", διότι δεν έχω "διαχειριστικές" αυταπάτες αλλά και επειδή το κίνημα δεν είναι σε φάση να προχωρήσει σε κάτι τέτοιο (διότι η έξοδος από την ΕΕ πρέπει να γίνει με όρους κινηματικούς και όχι των ιμπεριαλιστών). Είναι πραγματικά λυπητερό να βλέπεις την αριστερά, ακόμα και την εξωκοινοβουλευτική( με την έννοια ότι δεν έχει συγκεντρώσει τις ψήφους για να μπει στη βουλή), να επενδύει σε κοινοβουλευτικές λύσεις αντί να παρεμβαίνει στο πεδίο της ταξικής πάλης. Δεν ξέρω άμα πράγματι αγνοούν τον ιμπεριαλισμό και την εξάρτηση της χώρας ή αν τα κάνουν όλα για τις καρέκλες. Κλείνοντας, για να μιλάμε για εθνική ανεξαρτησία πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι η χώρα μας είναι εξαρτημένη από τις ξένες δυνάμεις και να για απαλλαχτούμε από τους δυνάστες (ξένους και ντόπιους) πρέπει το κίνημα να πάρει ξεκάθαρα αντιιμπεριαλιστικά χαρακτηριστικά (που η επίσημη αριστερά δεν βάζει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top