Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
εγω απλα τρελλενομαι με καποιες κοπελες που θεωρουν πως θα καταστραφουν,θα καταστραφει η καριερα τους κ.τ.λ
οταν καλοπερνανε...δε το σκευτονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
δεν θεωρω ακριβως ζωουλα ενα μη εμφυτευμενο γονημοποιημενο ωαριο.δεν εχει καν καρδουλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εγω απλα τρελλενομαι με καποιες κοπελες που θεωρουν πως θα καταστραφουν,θα καταστραφει η καριερα τους κ.τ.λ
οταν καλοπερνανε...δε το σκευτονται?
Προφανώς το σκέφτονται, γι'αυτό παίρνουμε και προφυλάξεις. Δεν νομίζω να είπε καμία στο θέμα ότι δεν παίρνει προφυλάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Τώρα παίζουμε με τις λέξεις. Γονιμοποιημένο ωάριο, έμβρυο, ζωούλα, δεν ξέρω τι. Το νόημα μένει ίδιο. Αν οικειοποιηθώ το μωρό (ή το ζυγωτό) τόσο ώστε να δεθώ συναισθηματικά μαζί του, κάνοντας έκτρωση το σκοτώνω. Αν το πω συσσωμάτωμα κυττάρων δεν το σκοτώνω. Αυτό που δεν νοώ είναι το πώς και το ποιος μπορεί να το δει τόσο ψυχρά και να μην δεθεί με το μωρό του. Είναι γεγονός πάντως πως όταν ένα συναίσθημα είναι τόσο δυνατό μπορεί να ονομαστεί και ηθική. Προσωπική μεν, αλλά ηθική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Aν θυμάμαι καλά, όταν είχα πρώτο απαντήσει σε αυτό το ποστ προσωπικά είχα χρησιμοποιήσει την έκφραση συνονθύλευμα κυττάρων που μέσω της διαδικασίας μίτωσης και μείωσης αναπτύσσεται το έμβρυο... Η ίδια γενετική χρησιμοποιεί αυτό τον όρο (άλλωστε τότε που προσωπικά το είχα χρησιμοποιήσει, είχα διδαχτεί πλήρως τα στάδια της σύλληψης και της ανάπτυξης του εμβρύου στην μήτρα). Όσο σκληρό κι αν ακούγεται για μία νέα ζωούλα ισχύει... Είναι κύτταρα που έρχονται να ενωθούν και να δώσουν το έμβρυο :)(για πληροφορίες εδώ)

Πέρα από αυτό -για εμένα- προσωπικά κάνω έκτρωση δεν σημαίνει κοιτάζω μόνο την δικιά μου ζωή αλλά και την ζωή που μπορώ να προσφέρω στο μωρό μου.... Το να γίνει κάποιος γονιός από βιολογικής άποψης είναι κάτι εύκολο, πρακτικά όμως χρειάζονται πολλά πράγματα....

Κοιτάω την ζωή και του μωρού μου όταν:
α) δεν είμαι σε θέση να το μεγαλώσω σωστά (οικονομικά αλλά κυρίως από συναισθηματική πλευράς) Δεν θέλω να δω ποτέ το παιδί μου σαν στιγμιαίο λάθος (πολύ in έχει γίνει αυτή την έκφραση :P)
β) δεν έρχεται μέσα σε μια οικογένεια την στιγμή που έχω επιλέξει να την κάνω (κι αφορά ακόμα κι αν έχω επιλέξει να κάνω μονογονεϊκή)

Αρχική Δημοσίευση από αριαδνη:
εγω απλα τρελλενομαι με καποιες κοπελες που θεωρουν πως θα καταστραφουν,θα καταστραφει η καριερα τους κ.τ.λ
οταν καλοπερνανε...δε το σκευτονται?

Γι' αυτό όταν κάνεις σεξ για να καλοπεράσεις απλά προσέχεις... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klark

Νεοφερμένος

Ο klark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Η έκτρωση για όσους δεν το γνωρίζουν είναι ΦΟΝΟΣ. Το μωράκι είναι ολοκληρωμένος άνθρωπος απο τη στιγμή που θα γίνει η σύλληψη του εμβρύου. Για όσους δεν κατάλαβαν απο τη στιγμή που γονιμοποιηθεί το ωάριο, και όταν λέω ολοκληρωμένος άνθρωπος εννοώ ότι απο τη στιγμή εκείνη αποκτάει ψυχή το έμβρυο. Επομένως είναι άνθρωπος με αισθήματα και καρδούλα. Έχουν δημοσιευτεί βίντεο που δείχνουν την αγωνία του εμβρύου τη στιγμή που κάνουν την έκτρωση, πως προσπαθεί να ξεφύγει απο τη βελόνα του γιατρού.

Οπότε ό,τι δικαιολογία και να έχετε κατά νου σας ικετεύω να την αποβάλλετε και να το ξανασκεφτείτε πριν προχωρήσετε σε μία άμβλωση-φόνο ενός παιδιού που ήθελε να ζήσει σε αυτό τον κόσμο και να χαρεί,λυπηθεί,αγαπήσει,αγαπηθεί αισθανθεί όπως κάναμε και εμείς. Σκεφτείτε ότι μπορεί να ήμασταν εμείς στη θέση αυτού του παιδιού.
(η ταπεινή μου άποψη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Η έκτρωση για όσους δεν το γνωρίζουν είναι ΦΟΝΟΣ. Το μωράκι είναι ολοκληρωμένος άνθρωπος απο τη στιγμή που θα γίνει η σύλληψη του εμβρύου. Για όσους δεν κατάλαβαν απο τη στιγμή που γονιμοποιηθεί το ωάριο, και όταν λέω ολοκληρωμένος άνθρωπος εννοώ ότι απο τη στιγμή εκείνη αποκτάει ψυχή το έμβρυο. Επομένως είναι άνθρωπος με αισθήματα και καρδούλα. Έχουν δημοσιευτεί βίντεο που δείχνουν την αγωνία του εμβρύου τη στιγμή που κάνουν την έκτρωση, πως προσπαθεί να ξεφύγει απο τη βελόνα του γιατρού.

Οπότε ό,τι δικαιολογία και να έχετε κατά νου σας ικετεύω να την αποβάλλετε και να το ξανασκεφτείτε πριν προχωρήσετε σε μία άμβλωση-φόνο ενός παιδιού που ήθελε να ζήσει σε αυτό τον κόσμο και να χαρεί,λυπηθεί,αγαπήσει,αγαπηθεί αισθανθεί όπως κάναμε και εμείς. Σκεφτείτε ότι μπορεί να ήμασταν εμείς στη θέση αυτού του παιδιού.
(η ταπεινή μου άποψη)

Πραγματικά χαίρομαι που υπάρχουν τέτοιοι άντρες σαν και εσένα!!!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
πεστα βρε klark!!!!κ εμεις αυτο φωναζουμε!!!ειναι το πιο ευκολο ομως να υποστηριζουν το αντιθετο...

κατα την angie ann η εκτρωση δεν ειναι φονος αλλα ΣΩΤΗΡΙΑ!!!!!!
Υ.Γ.εχω δει κ εγω αυτα τα video με τα εμβρυα που απαμακρυνονται οταν πλησιαζει η βελονα του γιατρου..ειναι σοκαριστικο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
οι αντρες τελικα ειναι πιο ευαυσθητοι απο τις γυνακες,τις υποψηφιες μαναδες...
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
κατα την angie ann η εκτρωση δεν ειναι φονος αλλα ΣΩΤΗΡΙΑ!!!!!!

Κατά την Angie Ann η έκτρωση είναι μία ακόμα απόδειξη ότι ευτυχώς δεν ζούμε στον Μεσαίωνα...
Και ευτυχώς μια γυναίκα μπορεί να αποφασίσει τι θα κάνει με τη ζωή της μόνη της.

Δεν πα να κάνει του μωρού η καρδιά και τικιτάκα και τικιτούκα όταν πεθαίνει....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klark

Νεοφερμένος

Ο klark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Μα για ποια σωτηρία μιλάνε??
Αν ήμασταν εμείς στη θέση του?
Ας γεννηθεί το μωράκι και ας το δώσουν για υιοθεσία!
Ξέρετε πόσα ζευγάρια ενώ θέλουν να τεκνοποιήσουν, δεν μπορούν?
Και μερικές κοπέλες που έχουν αυτή τη ψυχούλα μέσα τους τη σκοτώνουν? Τι τύψεις έχουν αυτοί οι άνθρωποι μετά? Ψυχολογικά προβλήματα!
Ουφ με συγχωρείτε αλλά φούντωσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
αυτο ειναι το θεμα Vkey ,οτι δε προσεχουν οσο θα επρεπε οταν καλοπερνανε γιατι αν ηταν ετσι δε θα ημασταν η χωρα με το μεγαλυτερο ποσοστο εκτρωσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Μα για ποια σωτηρία μιλάνε??
Αν ήμασταν εμείς στη θέση του?
Ας γεννηθεί το μωράκι και ας το δώσουν για υιοθεσία!
Ξέρετε πόσα ζευγάρια ενώ θέλουν να τεκνοποιήσουν, δεν μπορούν?
Και μερικές κοπέλες που έχουν αυτή τη ψυχούλα μέσα τους τη σκοτώνουν? Τι τύψεις έχουν αυτοί οι άνθρωποι μετά? Ψυχολογικά προβλήματα!
Ουφ με συγχωρείτε αλλά φούντωσα...

Mπα μην νομίζεις. Ξέρω αρκετές που δεν έχουν καθόλου τύψεις και που είναι και πολύ ευτυχισμένες.

το να δώσεις το παιδί σου για υιοθεσία δεν είναι και τόσο εύκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
αν θες διαβασε τη γραφει η angie ann και θα καταλαβεις τι τυψεις εχουν klark...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Άσε αυτή η Angie Ann πολύ κακός άνθρωπος...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
οι αντρες τελικα ειναι πιο ευαυσθητοι απο τις γυνακες,τις υποψηφιες μαναδες...
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
Είδες φιλενάδα μου?
Τελικά έτσι είναι...όσο και να μην θέλουμε να το πιστέψουμε...
Έχω τρανταχτά παραδείγματα μανάδων που αφίνουν τα νεογέννητα και τα μεγαλώνουν οι πατεράδες τους...μμμ αυτά βλέπω και λέω...υπάρχει τελικά κάτι που να ευαισθητοποιεί μια γυναίκα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
το ασχημο ξερεις ποιο ειναι?οτι αυτες οι γυναικες που θεωρουν την εκτρωση σωτηρια αποκτουν παιδια και οι αλλες που παλευουν χρονια να αποκτησουν δεν αποκτουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klark

Νεοφερμένος

Ο klark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Το θέμα είναι Angie ότι μπορείς να αποφασίζεις και να κάνεις ό,τι θέλεις με τη ζωή σου, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ!!!Διότι απλά μπορεί να νιώθεις αυτή τη δύναμη ότι είσαι Θεός και κάνεις ότι θέλεις αλλα ΔΕΝ είσαι. Και η άμβλωση είναι φόνος, ο φόνος είναι έγκλημα, άσχετα που δεν τιμωρείται απο τον νόμο.
(Τα παραπάνω αναφέρονται στις μάνες και όχι προσωπικά σε εσένα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
δε θα σε ελεγα κακο ανθρωπο απλα εισαι λιγο αναισθητη σαυτο το θεμα.τι να πω,ο καθενας εχει το χαρακτηρα του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top