Ομιλείτε Ελληνικά

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δε συμφωνώ με τις πηγές σου:

Aν λοιπόν σε άλλες περιπτώσεις σπεύδουμε να «εξομαλύνουμε» τον αρχαίο λόγο, προσθέτοντας μια «εξηγητική» λεξούλα που σχεδόν τον ακυρώνει (κάπως έτσι το «μέτρον άριστον» που αποδίδεται στον Kλεόβουλο τον Pόδιο έχει μάλλον οριστικά «διογκωθεί» στη μορφή «π α ν μέτρον άριστον»), στην «αποδοχή κληρονομιάς» που συζητούμε εδώ το κληρονόμημα συρρικνώνεται, πετσοκόβεται και βεβαίως αλλοιώνεται.

Πηγή: https://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_civ_280505_28/04/2002_23269

Μέτρον άριστον (Pitagora)

Metron Ariston significa "ottima misura". Riassume un po' la sensibilita dell'antica Grecia che riteneva il "metron", la "misura", il criterio per valutare la presenza o meno della saggezza di un uomo.
L'etica occidentale antica fondava l'essenza di una persona nel saper coltivare la virtu. Tema avversato in eta ellenistica da epicurei, scettici e cinici che avrebbero dato all'etica una seconda impostazione filosofica sfociata, in epoca medievale, nella "morale dell'indifferenza" e, in epoca moderna, nella "morale dell'obbligo".

Πηγή: https://www.bloggers.it/filaretum/index.cfm?blogaction=archive&file=blog_1_2005.xml
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κάτι μου λέει ότι μιλάμε για δύο διαφορετικές ρήσεις?? :rofl:
εγώ χρησιμοποίησα του Κλεόβουλου όπως το λέει και όπως το εννοεί (και ας το έχει κλεμένο, που δεν είμαστε και σίγουροι  :P)
ο Πυθαγόρας έζησε 2 αιώνες πριν τον Κλεόβουλο... για λόγους που δε γνωρίζω ο αγαπητός και φίλτατος Κλεόβουλος, πιθανά να παράφρασε την ρήση του Πυθαγόρα αλλά όπως και να έχει υπάρχουν τελικά και οι δύο ρήσεις!

:D

edit!!!!
πρέπει να φύγω!! η συνέχεια επί του θέματος αύριο!
πάντως έχει πλάκα... και φυσικά δεν υπάρχει αντιπαράθεση ε?
έρευνα κάνουμε που θα μας βγει μάλλον σε καλό! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εννοείται! :) Τα λέμε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
να ρωτήσω κι εγώ κάτι... η φράση "κατά πάσα πιθανότητα" δεν χρησιμοποιείται λανθασμένα (νοηματικά εννοώ);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κάτι άλλο...
Το πάρτυ, όταν αναφέρεται σε εκδήλωση γράφεται φυσικά πάρτυ.
Όταν λέμε "για την πάρτη σου" είναι πάρτυ ή πάρτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
για την πάρτη σου φυσικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ έτσι το ξέρω αλλά λέπω όλους να το γράφουν πάρτυ και σκέφτηκα μήπως τελικά το κάνω εγώ λάθος! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Το παρατήρησα κι εγώ αλλά είπα να μην το διορθώσω μήπως και με πούν κακιά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
σορυ που ανασύρω το post από την αφάνεια και θα γίνω γραφική και το ξέρω αλλά... μου έρχονται στο μειλ μου απαντήσεις από τα θέματα που έχω απαντήσει και τις κοιτάζω. Δεν θέλω να αναφερθώ με αφορμή πιο Post το γράφω αυτό (το οποίο από ότι είδα διορθώθηκε ορθογραφικά από άλλο μελος που έχει αυτή την αρμοδιότητα) αλλά προσωπικά αρνούμαι να δεχτώ ότι ακόμα και άτομα με "τρελό" πρόβλημα δυσλεξίας ξέρουν να χρησιμοποιούν το internet αλλά δεν ξέρουν να γράψουν σωστά τη φράση "εγώ θέλω"¨και να τη βλέπω ως "εγο θελο" .... δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ το Post ή αν υπάρχει αντίστοιχο με..καταγγελίες αλλά δεν μπορούσα να μην το πω θα έσκαγα! δεν είπα να κολλάμε σε περίεργες ή δύσκολες λέξεις αλλά να έχεις φτάσει 20 πχ και να γραφεις το "Εγώ" ως "εγο" ε, δεν μπορώ! θα πάθω κάτι η γυναίκα και είμαι και σε κρίσιμη ηλικία!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelokotsidou

Νεοφερμένος

Η trelokotsidou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Ρε παιδιά όντως...ώρες ώρες απορώ γιατί απαγορεύτηκαν τα greeklish:hmm:
Δηλαδή είναι καλύτερο να διαβάζω Παρασκευεί?:ermm:
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων... δεν προσπαθώ να την πώ σε κανέναν, αλλά από την στιγμή που επιβάλλεται η ελληνική γραφή, καλό θα ήταν να της συμπεριφερόμαστε με μεγαλύτερο σεβασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο XRZ. Κι εμένα με παραξενεύει πολλές φορές...
trelokotsidou τι μπορούμε να κάνουμε εμείς για την ορθογραφία? Άν τα greeklish επιτρέπονταν τότε τα μισα posts εδω μέσα θα ήταν γραμμένα σε greeklish. Τώρα πόσα βλέπεις με τόσο άθλια ορθογραφία? Hardly ένα 10% θα έλεγα και πολλοί βλέπω οτι βελτιώνονται.
Πάντως προσπαθούμε να βάλουμε ελληνικό ορθογραφικό έλεγχο στο forum αν και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουμε γιατί έχει πολλά προβλήματα το άτιμο! :(

A επίσης μην ξεχνάτε οτι πολλοί "εθισμένοι στα greeklish" χρησιμοποιούν μετατροπεις οι οποίοι κάνουν τέτοια λάθη μερικές φορές. Επίσης ακόμα κι αν δεν χρησιμοποιούν μετατροπέα έχυον εθιστεί τόσο στον τρόπο γραφής των greeklish που γράφουν έτσι και στα ελληνικά (στο pc)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
αλλά να έχεις φτάσει 20 πχ και να γραφεις το "Εγώ" ως "εγο" ε, δεν μπορώ! θα πάθω κάτι η γυναίκα και είμαι και σε κρίσιμη ηλικία!!!!

Υπάρχουν και χειρότερα, θα μπορούσε να το γράφει "αιγο" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Υπάρχουν και χειρότερα, θα μπορούσε να το γράφει "αιγο" :P

αιγο + πρόβατο = αιγοπρόβατο και είναι και ολόσωστο ορθογραφικά :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
σορυ που ανασύρω το post από την αφάνεια και θα γίνω γραφική και το ξέρω αλλά... μου έρχονται στο μειλ μου απαντήσεις από τα θέματα που έχω απαντήσει και τις κοιτάζω. Δεν θέλω να αναφερθώ με αφορμή πιο Post το γράφω αυτό (το οποίο από ότι είδα διορθώθηκε ορθογραφικά από άλλο μελος που έχει αυτή την αρμοδιότητα) αλλά προσωπικά αρνούμαι να δεχτώ ότι ακόμα και άτομα με "τρελό" πρόβλημα δυσλεξίας ξέρουν να χρησιμοποιούν το internet αλλά δεν ξέρουν να γράψουν σωστά τη φράση "εγώ θέλω"¨και να τη βλέπω ως "εγο θελο" .... δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ το Post ή αν υπάρχει αντίστοιχο με..καταγγελίες αλλά δεν μπορούσα να μην το πω θα έσκαγα! δεν είπα να κολλάμε σε περίεργες ή δύσκολες λέξεις αλλά να έχεις φτάσει 20 πχ και να γραφεις το "Εγώ" ως "εγο" ε, δεν μπορώ! θα πάθω κάτι η γυναίκα και είμαι και σε κρίσιμη ηλικία!!!!


Τώρα να πω ότι δε σε νοιώθω.... θα είναι ψέμα! ΣΕ ΝΟΙΩΘΩ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Tα greeklish φταίνε για όλα! :devil: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Michelle sorry απλά επειδή βλέπω ότι σου αρέσει η σωστή χρήση της γλώσσας, έχω να κάνω μια μικρή παρατήρηση: Η έκφραση "υπέρ του δέοντος" που χρησιμοποίησες στο "ποια είναι η καταλληλότερη έκφραση για να εκφραστεί κανείς για την κοπέλα του" είναι λάθος, αν και λέγεται πολύ συχνά. Το σωστό ειναι "υπέρ το δέον" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υπέρ του δέοντος είπα??? :blink:
Πωπω... :redface:
Το ξέρω οτι είναι "υπέρ το δέον", αν παρατηρήσεις το έχω χρησιμοποιήσει ουκ ολίγες φορές και εδω μέσα, αλλά τόσο πολύ που έχει επικρατήσει η λάθος έκφραση μερικές φορές μου ξεφευγει και το γράφω λάθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
ΟΚ, μην στεναχωριέσαι! Συγχωρεμένη λόγω ώρας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κάπου διάβασα οτι είναι λάθος να λέμε φιλόζωο αυτόν που αγαπά τα ζώα γιατί φιλόζωος είναι αυτός που αγαπά τη ζωή και οτι το σωστό είναι ζωόφιλος. Ισχύει? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Κάπου διάβασα οτι είναι λάθος να λέμε φιλόζωο αυτόν που αγαπά τα ζώα γιατί φιλόζωος είναι αυτός που αγαπά τη ζωή και οτι το σωστό είναι ζωόφιλος. Ισχύει? :hmm:
Συμφωνα με το Μειζον Ελληνικο Λεξικο ... Φιλόζωος σημαινει και αυτος που αγαπα την ζωή και αυτός που αγαπά τα ζωα.

Ομως o ζωόφιλος είναι μόνο αυτος που αγαπα τα ζωο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top