Φύγε συ έλα συ

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ το συναίσθημα ως λάθος. Αλλιώς δεν θα ήταν τα αποτελέσματα του λάθος. Όταν κάτι είναι λάθος ξεκινάει απο τη ρίζα. Γιατί το συναίσθημα να μην είναι λάθος? Γιατί να ερωτευόμαστε λάθος ανθρώπους.. και μη μ πεις την κλασσική ατάκα "για να ξεχωρίσουμε τον σωστό". Θέλω πιο τεκμιριωμένη απάντηση!:D:D

Το συναίσθημα είναι κάτι αυθόρμητο, πώς μπορεί να είναι λάθος;

Γιατί ερωτευόμαστε λάθος ανθρώπους;

Μα ξέρουμε από την αρχή οτι είναι λάθος; Λάθος είναι το ταίριασμα μεταξύ μας, όχι ο έρωτας γι' αυτούς, ούτε οι ίδιοι οι άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ξεφύγαμε λίγοοοοοοοοοοοοοοο από το τόπικ; :P

Χμμμ...το έχω κάνει (να δω τελικά σε αυτή την ζωή τι δεν έχω κάνει ακριβώς :hmm:)
Δοκτορ μπορώ να σου βρω χίλιους δύο λόγους που ο καθένας μπορεί να συνεχίσει την ζωή του...και όλοι να ισχύουν...και άλλους μπορείς να τους κατανοείς - λογικά ή συναισθηματικά- και άλλους να μην πιστεύεις ότι υπάρχουν....

Όσο για εμένα... φεύγοντας από ένα μεγάλο (;) έρωτα δεν ήμουν σε φάση να δεθώ και να δοθώ... Ήμουν όμως σε φάση να τον ξεπεράσω...το ήθελα, το είχα ανάγκη...ήταν άμυνα...ήταν εγωισμός...όπως θέτε μπορείτε να το πείτε...
Οπότε πέρασε ένα μεγάλο χρονικό διάστημα που να βγαίνω και να μπαίνω σε σχέσεις ανετότατα...
Ως ένα σημείο, είχε γίνει και τρόπος ζωής...
Έδωσα και πήρα ο,τι μπορούσα....
Είχα και την δικαιολογία των 20 κάτι...:D
Και ότι μάζεψα εμπειρίες (για να μπορώ να το παίζω φωτεινός παντογνώστης με ό,τι έχω δει :P)
Όπως και να' χει για εμένα ήταν κάτι που το έζησα και δεν μετανιώνω...:)

P/s1: Για εμένα η αγάπη δεν περνάει ποτέ....
P/s2: Δεν υπάρχουν λάθος συναισθήματα και λάθος άνθρωποι που ερωτευόμαστε... Είμαστε άνθρωποι και νιώθουμε... κι αυτό είναι ευλογία (φωτεινός παντογνώστης που λέγαμε πριν :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Είχα και την δικαιολογία των 20 κάτι...:D

P/s1: Για εμένα η αγάπη δεν περνάει ποτέ....
P/s2: Δεν υπάρχουν λάθος συναισθήματα και λάθος άνθρωποι που ερωτευόμαστε... Είμαστε άνθρωποι και νιώθουμε... κι αυτό είναι ευλογία (φωτεινός παντογνώστης που λέγαμε πριν :P)

για τα δυο Ps σου να συμφωνήσω. Για την δικαιολογία...αναρωτιέμαι αν η ίδια ευκολία υπάρχει και για κάποιους που είναι 37-38-39 ετών, κι αν ναι τί δείχνει αυτό στη συγκεκριμένη περίπτωση, γιατί εγώ δίνω μεγάλη βαρύτητα στην ηλικία των ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν ξέρω Ντόκτορα...

Έχω ακούσει από συζητήσεις ότι στα 30 φεύγα έχεις ξεπεράσει τα "δράματα" και προχωράς πιο λογικά... 'Εχεις την εμπειρία και τις γνώσεις για να κρίνεις πότε αξίζει να μείνεις σε μια σχέση και πότε να σηκωθείς να φύγεις πιο εύκολα γιατί τα έχεις ζήσει και τα έχεις ξανά ζήσει...
Όπως και ξέρεις τι ζητάς ακριβώς οπότε προχωράς πιο εύκολα.... και ίσως το εντοπίζεις και πιο εύκολα...

Πραγματικά όμως δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει τότε....
Μπορεί να είναι και μια ετεροχρονισμένη εφηβεία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexxandra

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Μα καλά, δεν είναι δυνατόν δηλαδή απλά να του τελείωσε με την πρώην και να ερωτεύτηκε την νυν; Άνθρωποι είμαστε. Οτι ήταν 3 χρόνια μαζί και ΕΔΕΙΧΝΑΝ ευτυχισμένοι δε μου λέει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexxandra

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
για να μπω κ εγω στο θέμα..ειναι στο καταστάλαγμα του καθενός μας..αν και οταν συνήθως μπαίνεις σε μια σχέση οπου πριν ήσουν σε μια αλλα σχεση με αρκετή διάρκεια..μου βγάζει ανασφάλεια!!τώρα..ποτέ δεν ξέρεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
για να μπω κ εγω στο θέμα..ειναι στο καταστάλαγμα του καθενός μας..αν και οταν συνήθως μπαίνεις σε μια σχέση οπου πριν ήσουν σε μια αλλα σχεση με αρκετή διάρκεια..μου βγάζει ανασφάλεια!!τώρα..ποτέ δεν ξέρεις!!

εμένα πάλι μου βγάζει αναισθησία. Πώς ανοίγουν έτσι απλά το διακόπτη και τον κλείνουν λες και δεν συνέβη τίποτε ; 'Αρα ούτε ήταν ερωτευμένοι ούτε αγαπούσαν. 'Αμα αγαπάς αγαπάς, θες χρόνο να το ξεπεράσεις και δεν έχεις κέφια για γλέντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexxandra

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
μπορεί να ειναι κ αναισθησία..πολλά μπορεί να είναι..βέβαια δεν ξέρουμε εις βάθος το συγκεκριμένο παράδειγμα της θεματοθέτριας ωστε να βγάλουμε ενα συμπέρασμα,αυτο που εχω καταλάβει γενικά με αυτο το θέμα ειναι οτι όλοι στην ζωη μας θέλουμε αγάπη,πόσο μάλλον με τον σύντροφο μας!δεν γεννηθήκαμε ξέροντας να αγαπάμε..μάθαμε στην πορεία της..οπότε:/:
μπορεί να μην ξέρει ακόμα!!!
επισής ειναι σχετικό για τον καθένα μας ο χρόνος, ώστε να προχωρήσει σε μια άλλη σχέση..συνηθως ειναι απο 6 μηνο κ πάνω αλλα ειναι πολύ γενικό κ αόριστο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
εμένα πάλι μου βγάζει αναισθησία. Πώς ανοίγουν έτσι απλά το διακόπτη και τον κλείνουν λες και δεν συνέβη τίποτε ; 'Αρα ούτε ήταν ερωτευμένοι ούτε αγαπούσαν. 'Αμα αγαπάς αγαπάς, θες χρόνο να το ξεπεράσεις και δεν έχεις κέφια για γλέντια.

Και η αγάπη είναι μονοπωλιακή κάθε χρονικό διάστημα? Δλδ για κάποιο διάστημα αγαπάμε μόνο έναν άνθρωπο? αυτόν που χάσαμε? εννοώ ότι ενώ ξεπερνάμε κάποιον, άσχετα αν πάψουμε να τον αγαπάμε η όχι, δεν μπορούμε να αρχίσουμε να γνωρίζουμε ταυτόχρονα έναν άλλον άνθρωπο και να τον αγαπήσουμε και όλας με τον καιρό? δεν υπάρχει κάποιος διακόπτης που κλείνει, απλώς ο "διακόπτης" π λέγετε ζωή έχει πολλούς υποδιακόπτες που αναφέρονται στην αγάπη. Έτσι ενώ έχεις ανοιχτό τον έναν μπορείς να ανοίξεις και άλλον έναν (κ.ο.κ. αλλα μη το χέζουμε,ας μείνουμε εδώ). Η αγάπη όντως μένει αναλοίωτη στον χρόνο, και όσο ζούμε ο αριθμός των ανθρώπων που αγαπάμε αυξάνεται σταδιακά.. οπότε ++ σε αυτούς που μπορούν και συνεχίζουν γρηηηηηγορα τη ζωή τους χωρίς να κοντοστέκονται και να μιζεριάζουν κλέγοντας παλιές αγάπες, και ταυτόχρονα δημιουργώντας καινούριες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
απο τότε που ξεκίνησα να κανω μεγαλες σχεσεις δεν εχω μεινει καθολου μονη μου.
μπορει να χωριζα αλλα αμεσως μετα εμπαινα σε καποια αλλη σχεση!!
δεν ξερω αν το επιδιωκα η απλα μου συνεβαινε, το μονο που ξερω ειναι οτι με ικανοποιουσε!

το οτι εμπαινα σε μια σχεση αμεσως μετα δεν σημαινει οτι δεν αγαπουσα τους προηγουμενους, απλα καλως η κακως παντα δινω πολλα και κανω πολλες υποχωρησεις, μεχρι που μπουχτιζω και λεω το τελος, ετσι περναω στην επομενη σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
απο τότε που ξεκίνησα να κανω μεγαλες σχεσεις δεν εχω μεινει καθολου μονη μου.
μπορει να χωριζα αλλα αμεσως μετα εμπαινα σε καποια αλλη σχεση!!
δεν ξερω αν το επιδιωκα η απλα μου συνεβαινε, το μονο που ξερω ειναι οτι με ικανοποιουσε!

το οτι εμπαινα σε μια σχεση αμεσως μετα δεν σημαινει οτι δεν αγαπουσα τους προηγουμενους, απλα καλως η κακως παντα δινω πολλα και κανω πολλες υποχωρησεις, μεχρι που μπουχτιζω και λεω το τελος, ετσι περναω στην επομενη σχεση.

Αυτό μα ακριβώς αυτό το πραγμά εννοώ στα ποστ μου. Βέβαια η μόνη διαφορά μας ρία(αν μου επιτρέπεις την οικειότητα) είναι ότι εγώ κάνω υποχωρήσεις πολύ δύσκολα και έτσι δεν κάνω εύκολα μακροχρόνιες σχέσεις και μένω αρκετά διαστήματα μόνος. Επιλογή. Πάντως δεν έχει να κάνει με το αν θέλω να έχω χρόνο να ξεπεράσω και τα τιάυτα.. αν τύχει μπαίνω και εγώ με τα μπούνια σε νέα σχέση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
οποτε με καταλαβαινεις φανταζομαι...
παντα με κατηγορουσαν γι αυτο...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που δεν μπορούν απλά να μείνουν μόνοι τους. Συνήθως αυτό σημαίνει οτι πριν τελειώσουν την προηγούμενη σχέση - που τους έχει τελειώσει ήδη μέσα τους - έχουν ήδη βρει τον αντικαταστάτη και μόνο τότε δίνουν το τέλος. Μη σου κάνει εντύπωση γιατί για να βρει άλλη με τόση ευκολία πάει να πει οτι τα συναισθήματά του για την προηγούμενη κοπέλα είχαν από καιρό τελειώσει.
Εδώ η Χιμέλα με καλύπτει πλήρως. Είμαι κι εγώ ένα από εκείνα τα αναίσθητα, κατά Δόκτορα, κτήνη τα οποία πηδούν (καλά ...μεταπηδούν, μην παρεξηγηθούμε κιόλας:D:P) από την πρώην στην επόμενη κι ο λόγος είναι αυτός ακριβώς. Δεν φεύγω από μια σχέση, εάν αυτή δεν έχει προηγουμένως εξαντλήσει όλο της το δυναμικό, εάν δεν έχει μέσα μου τελειώσει οριστικά. Ειδάλλως παραμένω και προσπαθώ, αν και τα τελευταία χρόνια ανακάλυψα πως δεν οφελεί καν να προσπαθείς, αφού μια σχέση που πνέει τα λοίσθια δεν μπορεί ν' αναβιώσει, χωρίς τεράστιους συμβιβασμούς τουλάχιστον. Απλώς ο χρόνος κατά τον οποίον νομίζεις πως "προσπαθείς", αποτελεί στην πραγματικότητα τον απαιτούμενο χρόνο για να ξεπεράσεις την πρώην, ζώντας ακόμη μαζί της.

Στην πραγματικότητα, όσο είμαι σε μια σχέση που με καλύπτει, δεν δείχνω ενδιαφέρον γι' άλλη γυναίκα κι αυτό δεν το κάνω για λόγους ηθικής, αλλά είναι κάτι που μου βγαίνει αυθόρμητα κι αβίαστα. Όταν λοιπόν ξαφνικά νιώσω ενδιαφέρον για άλλη γυναίκα, αυτό από μόνο του αποτελεί δείγμα αλάνθαστο πως η σχέση στην οποία βρίσκομαι δεν με καλύπτει πια. Από εκεί και πέρα, θεωρώ πως δεν έχει κανένα νόημα να καταπιέσω το σώψυχό μου (κατά το σώβρακο κλίνεται η λέξις ταύτη :lol:) και να παραμείνω σε μία σχέση απλά και μόνο επειδή "πρέπει" (ποιος ακριβώς το ορίζει άλλωστε αυτό το "πρέπει"; ). Έτσι, η παρουσία τρίτου προσώπου ουσιαστικά συμπίπτει με τη συνειδητοποίηση του τέλους της σχέσης και σηματοδοτεί τη διαδικασία λύσης της.

(Πω πω, αδερφέ μου, τι γουρούνι όρθιο που είμαι!! Γαμώτο, γιατί δεν έδωσα εξετάσεις για την αστυνομία;:clapup:)

:confused:
προφανως και δεν εχεις ερωτευτει ποτε...
απλα ενθουσιαζεσαι.
στον ερωτα δεν υπαρχουν εγωισμοι.
δεν επιλεγεις ποιον θα ερωτευτεις, ουτε το ελεγχεις.
Αν και γενικά συμφωνώ με αυτά, θα διαφωνήσω κάθετα μόνο σ' ένα σημείο: Δεν υπάρχει πιο εγωιστικό συναίσθημα απ' τον Έρωτα!
Ο έρωτας με έρωτα περνάει.

Η αγάπη με τι περνάει;
Δεν περνάει, απλά με το γάμο, όπως έγραψε πολύ εύστοχα ο Σιντ, μετατρέπεται σε μίσος. Ο χωρισμός βοηθάει την αγάπη να ζήσει για πάντα...

μπορεί να ειναι κ αναισθησία..πολλά μπορεί να είναι..βέβαια δεν ξέρουμε εις βάθος το συγκεκριμένο παράδειγμα της θεματοθέτριας ...
Άντε να χαθείς καλέ, που μας εγχείρισες τον αγαπητό μας Δόκτορα!!:mad: Μα επιτέλους, είναι πράγματα αυτά εδώ μέσα; Σόδομα και Γόμμορααααα!!!:hehe:

οποτε με καταλαβαινεις φανταζομαι...
παντα με κατηγορουσαν γι αυτο...:worry:
Αυτήν πάλι την ηθικολογία των τρίτων, να σε κατηγορούν για αυστηρά προσωπικές επιλογές σου, δεν την έχω καταλάβει ποτέ μου. Μάλλον εδώ ισχύει η ρήση του Ιησού, ότι πολλοί βλέπουν την ακίδα στο μάτι του άλλου, ενώ δεν προσέχουν το δοκάρι που έχει χωθεί στο δικό τους μάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Πώς είναι δυνατόν να πηγαίνει κανείς από τη μια σχέση στην άλλη χωρίς ένα μικρό έστω ενδιάμεσο διάστημα μοναχικότητας, ανασυγκρότησης και περισυλλογής? :confused:

Εμένα τουλάχιστον μου κάνει περισσότερο σαν ψώνια στο Factory Outlet... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Πώς είναι δυνατόν να πηγαίνει κανείς από τη μια σχέση στην άλλη χωρίς ένα μικρό έστω ενδιάμεσο διάστημα μοναχικότητας, ανασυγκρότησης και περισυλλογής? :confused:

Με την απλή μέθοδο των 3.. Εγώ, η πρώην και υ νυν!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πώς είναι δυνατόν να πηγαίνει κανείς από τη μια σχέση στην άλλη χωρίς ένα μικρό έστω ενδιάμεσο διάστημα μοναχικότητας, ανασυγκρότησης και περισυλλογής? :confused:

Εμένα τουλάχιστον μου κάνει περισσότερο σαν ψώνια στο Factory Outlet... :/:
Με αυτό που έγραψες στην αρχή της παράθεσης, μου θύμισες μια ιστορία: Κάποιος γνωστός σπούδαζε στη Γερμανία και πήρε η έρμη η μάνα του, γυναίκα χωριού, το τρένο για να πάει να τον δει. Κατέβηκε στο σταθμό, αλλά προς στιγμήν δεν είδε το γιο της. Ρωτάει έναν Γερμανό, της απαντάει εκείνος στα Γερμανικά. Ρωτάει δεύτερο, ρωτάει τρίτο, τα ίδια. Με τα πολλά βρίσκει το γιο της. Μετά τις απαραίτητες αγκαλιές, η πρώτη ερώτηση που βρήκε να κάνει η μάνα ήταν: "Μα παιδάκι μου, πως συνεννοούνται τούτοι οι άγριοι μεταξύ τους;":clapup::clapup:

Είναι δύσκολο να κατανοήσουμε λοιπόν, πώς και γιατί υπάρχουν άνθρωποι διαφορετικοί από εμάς, όσο είναι απλοϊκά παρηγορητικό το να πιστεύουμε ότι η μόνη δυνατή προσέγγιση στα πράγματα είναι η δική μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Υπάρχουν καταστάσεις (όχι μόνο σχέσεις) που χρειάζονται χρόνο για να τις χωνέψεις, υπάρχουν κι άλλες που σου δίνουν το εφαλτήριο να προχωρήσεις άμεσα... Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανόνας ακόμη και στο ίδιο άτομο.

Όταν ο έρωτας σου χτυπήσει την πόρτα δεν θα κάτσεις να μετράς πόσος καιρός πέρασε από την προηγούμενη σχέση κι αν έχεις συμπληρώσει τα κουπόνια για την επόμενη. :P

Νιώθεις καλά και έτοιμος να προχωρήσεις; Προχωράς.
Νιώθεις ανήμπορος και δυστυχής; Κάθεσαι και κλαις τη μοίρα σου.
Νιώθεις πως ο καλύτερος σύντροφος είναι καμιά φορά η μοναξιά; Μένεις μόνος και τη "σπουδάζεις" που λέω κι εγώ...

Το ζητούμενο είναι να μπορείς να αξιολογήσεις εάν ο δρόμος επιλέχτηκε πραγματικά από σένα, ή σου τον επέβαλαν εξωτερικοί παράγοντες...

Ένα πράγμα έχω μόνο να παρατηρήσω: Αυτοί που δε αντέχουν να μένουν μόνοι, είναι σίγουροι ότι μπορούν να μοιραστούν αυτό που δεν αντέχουν με κάποιον άλλον; :P:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top