• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

peggy69379

Νεοφερμένος

Η peggy69379 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αγαπητέ φίλε εξαρτάται από το είδος της ακμής που έχεις. Αν πρόκειται για μικρά σπυράκια και όχι εσωτερικές κύστες καλό θα είναι να συνεχίσεις με τοπικές θεραπείες και καλό πλύσιμο του προσώπου πρωί και βράδυ, αν μπορείς να ακολουθείς και μια διατροφή με πιο πολλά φρούτα και λαχανικά και να αποφεύγεις τα πολλά λιπαρά. Εμένα σε κρέμες η μοναδική που βοήθησε είναι η ERYBENZ έχει μέσα και αντιβίωση. Ξηραίνει τα σπυράκια άμεσα. Αν όμως έχεις πρόβλημα με κυστική ακμή καλό θα είναι να παρακαλέσεις τη δερματολόγο να σου χορηγήσει ισοτρετινοίνη γιατί όλες οι άλλες θεραπείες είναι αναποτελεσματικές. Έγώ είχα πρόβλημα κυστικής ακμής που άφηνε ουλές βελτίωση είδα μόνο με ισοτρετινοινη. Την πήρα στην ηλικία των 30 δύο φορές τη μία για τρείς μήνες και τον μεθεπόμενο χρόνο 5 μήνες. Είναι άκρως απαραίτητο όταν στη χορηγήσει η γιατρός να κάνεις κάποιες εξετάσεις αίματος γιατί έχει πολλές παρανέργειες. Στην αρχή η ακμή σου θα επιδεινωθεί θα έχεις ξηρότητα στα χείλια στα μαλλιά στο δέρμα και μυικούς πόνους για το διάστημα που θα ακολουθείς τη θεραπεία. Αν είσαι συνεπής και με τις εξετάσεις που θα κάνεις αξίζει το κόπο είναι η μόνη θεραπεία με σχεδόν οριστικά αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Δεν εχω κυστική ακμή (συμφωνα με το δερματολογο), ειναι κοινη ακμη , υπαρχει ομως και σε στηθος ωμους πλατη περα απο το προσωπο.
Ξεκινησα θεραπεια με αντιβιωση doxycycline , 8 κουτια χαπακια , σε συνδυασμο με καποια αλλα προιοντα.

αντε να δω αν αξιζει το κοπο:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krasti

Νεοφερμένος

Ο Krasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
αυτες της μερες εχω βγαλει κατι μικρα μικρα σπυρακια στο κουτελο.χρησιμοποιω gel avene το πρασινο ,αλλα οταν το κανω ,νιωθω μια ξηροτητα στο προσωπο...εχει καμοια συνδεσει με τα μικρα σπυρακια;
εχω κανει θεραπεια με χαπια για ακμης παλιοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρξ Βεμπερ

Νεοφερμένος

Ο Μαρξ Βεμπερ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Δε σπάω αυτά τα μεγαλα κόκκινα σπυρακια, αλλά έχουν αφήσει καποιες ουλές (είχα ρωτήσει τη δερματολόγο και μου είπε ότι οι ουλές δεν έγιναν επειδή τις πείραζα π.χ. αλλά έτσι είναι το ειδος της ακμής, κυστική, που αφήνει. Εχεις ακούσει ότι με τη θεραπεία,ακόμα και αν δεν εξαφανιστούν τελείως, εστω και λίγο όμως αν θα βελτιωθούν μήπως?
ισως το χαπι στις αποχρωματισει , ομως μην σε ανησυχει αυτο υπαρχουν laser που θα σου κανουν δερμα μωρου (fractional laser ) ειναι απλα απιστευτο ουτε εσυ δεν θα το πιστευεις το πως θα γινει το δερμα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
αυτες της μερες εχω βγαλει κατι μικρα μικρα σπυρακια στο κουτελο.χρησιμοποιω gel avene το πρασινο ,αλλα οταν το κανω ,νιωθω μια ξηροτητα στο προσωπο...εχει καμοια συνδεσει με τα μικρα σπυρακια;
εχω κανει θεραπεια με χαπια για ακμης παλιοτερα.
Σου κάνει δουλειά αυτό το Avene? Μωρ'μπράβο. Εγώ πραγματικά,επειδή ήταν άχρηστο δηλαδή,με ερέθιζε και ένιωθα ξηρό το δέρμα το σταμάτησα. Χρησιμοποιούσα για χρόνια (2 ή 3,θα σε γελάσω) έναν αφρό της Sebamed για λιπαρά δέρματα με ακμή και είχα σωθεί. Γενικά,εγώ είχα κοινή ακμή,δεν πήγα σε δερματολόγο γιατί δεν ήταν κάτι τρομερό απλά χρησιμοποιούσα το καθαριστικό αυτό πρωί βράδυ και δεν ακουμπούσα το πρόσωπο as much as possible. Α,και καλά επίσης προϊόντα που χρησιμοποιώ τώρα -περιστασιακά όμως- για ακμή είναι La roche posay το Effaclar creme moussante. Γενικά πέρσι που λόγω άγχους ένα τρίμηνο γέμισα σπυράκια με αυτό και μία κρέμα της ίδιας εταιρείας είχα σωθεί.
Πάντως αν ένα καθαριστικό σου προκαλεί ξηροδερμία,είτε πρέπει να το αλλάξεις γιατί είναι πολύ δυνατό είτε να χρησιμοποιείς μία κρέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krasti

Νεοφερμένος

Ο Krasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σου κάνει δουλειά αυτό το Avene? Μωρ'μπράβο. Εγώ πραγματικά,επειδή ήταν άχρηστο δηλαδή,με ερέθιζε και ένιωθα ξηρό το δέρμα το σταμάτησα. Χρησιμοποιούσα για χρόνια (2 ή 3,θα σε γελάσω) έναν αφρό της Sebamed για λιπαρά δέρματα με ακμή και είχα σωθεί. Γενικά,εγώ είχα κοινή ακμή,δεν πήγα σε δερματολόγο γιατί δεν ήταν κάτι τρομερό απλά χρησιμοποιούσα το καθαριστικό αυτό πρωί βράδυ και δεν ακουμπούσα το πρόσωπο as much as possible. Α,και καλά επίσης προϊόντα που χρησιμοποιώ τώρα -περιστασιακά όμως- για ακμή είναι La roche posay το Effaclar creme moussante. Γενικά πέρσι που λόγω άγχους ένα τρίμηνο γέμισα σπυράκια με αυτό και μία κρέμα της ίδιας εταιρείας είχα σωθεί.
Πάντως αν ένα καθαριστικό σου προκαλεί ξηροδερμία,είτε πρέπει να το αλλάξεις γιατί είναι πολύ δυνατό είτε να χρησιμοποιείς μία κρέμα.

ναι καθε φορα που το βαζω με ερεθιζει και μενα,οπωτε το σταματησα...
λεω βασικα να μην ξαναβαζω gel και τετοια μιας και καθε μερα κανω ενα μπανακι και οπως αναφερα εχω τελιωσει εδω και ενα χρονο θεραπεια με χαπια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
ναι καθε φορα που το βαζω με ερεθιζει και μενα,οπωτε το σταματησα...
λεω βασικα να μην ξαναβαζω gel και τετοια μιας και καθε μερα κανω ενα μπανακι και οπως αναφερα εχω τελιωσει εδω και ενα χρονο θεραπεια με χαπια.
Nαι,απλώς όταν βλέπεις ότι το πρόβλημα (η ακμή) ξαναχτυπά,εγώ τουλάχιστον ξεκινάω το καθαριστικό και την κρέμα που σου είπα και το σταματάω επιτόπου. Βέβαια,εγώ αναφέρομαι σε περίπτωση το πολύ 10 σπυριών σε όλο το πρόσωπο,απλά επειδή είμαι σχολαστική,δεν το αφήνω να επιδεινωθεί,γι'αυτό και χρησιμοποιώ τα προϊόντα αυτά. Πάντως,εγώ στη θέση σου ίσως να αναζητούσα ένα σαπούνι για επιδερμίδα με τάση ακμής καθαρά για προληπτικούς λόγους.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρξ Βεμπερ

Νεοφερμένος

Ο Μαρξ Βεμπερ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Nαι,απλώς όταν βλέπεις ότι το πρόβλημα (η ακμή) ξαναχτυπά,εγώ τουλάχιστον ξεκινάω το καθαριστικό και την κρέμα που σου είπα και το σταματάω επιτόπου. Βέβαια,εγώ αναφέρομαι σε περίπτωση το πολύ 10 σπυριών σε όλο το πρόσωπο,απλά επειδή είμαι σχολαστική,δεν το αφήνω να επιδεινωθεί,γι'αυτό και χρησιμοποιώ τα προϊόντα αυτά. Πάντως,εγώ στη θέση σου ίσως να αναζητούσα ένα σαπούνι για επιδερμίδα με τάση ακμής καθαρά για προληπτικούς λόγους.:/:
ασε μας κουκλιτσα μου που δεν ειχες και ακμη :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

Μαρξ Βεμπερ

Νεοφερμένος

Ο Μαρξ Βεμπερ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
χαλό.
ξέρει κανείς αν μετά από θεραπεία με χάπια η ακμή "φουντώνει"για κάποιο διάστημα στην αρχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Συνηθως φουντωνεις τον πρωτο μηνα που παιρνεις τα χαπια, αλλα δεν ειναι και απολυτο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αβοκάντο

Νεοφερμένος

Ο Αβοκάντο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά μόνο τα χείλη μου γινόντουσαν χάλια με τα χάπια και τις κρέμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Παρολο που δε μ αρεσει σαν ιδεα η ακμη κ ο ιδιος ειμαι πολυ τυχερος ωστε να μην ταλαιπωρηθω, μου κανει σεξυ σε πολλες κοπελες. Δεν ξερω γιατι. Κατι με αναβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tuxaios

Νεοφερμένος

Ο Tuxaios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά . Καιρός λοιπόν να σας πω και γω την ιστορία μου για την ακμή.
Είμαι 19 ετών και εδώ και περίπου 10-12 μήνες παλεύω με την καταραμένη ακμή.
Με το που πήγα φοιτητής , 2-3 μήνες αργότερα ξεκίνησα να βγάζω μικρά σπυράκια με πύον . Οκ , τίποτα σημαντικό έλεγα και συνέχιζα γιατί ούτε καν φαίνονταν μετά από μια μέρα.
Φέτος το καλοκαίρι τα πράγματα έγιναν πολύ άσχημα , ξεκίνησα δουλειά ως σερβιτόρος σε ένα beach bar και είδα το πρόσωπο μου να ξεφεύγει. Δεν είχα ποτέ τόσα πολλά σπυράκια μαζεμένα. Ειδικά η δεξιά πλευρά του προσώπου μου το είχε παρακάνει. Τέλος πάντων , μετα από μια βδομάδα ντροπής είπα να επισκεφτώ δερματολόγο.
Ο δερματολόγος δίχως να εξετάσει τον τύπο δερματός μου ή κάτι σχετικό (εμφανής η παντελής αδιαφορία του) μου πρότεινε τα φάρμακα Reducar.
Μια θεραπεία 6 μηνών και τα αποτελέσματα θα είναι άψογα μου είπε. 100% επιτυχία σε όλες τις περιπτώσεις που είχε.
Τέλος πάντων με τα πολλά , 5 Αυγούστου ξεκινώ τη θεραπεία. Κλασσικές παρενέργειες , ξηροδερμία , σκάσιμο στα χείλη και καμιά φορά ματωμένες βλέννες.
Ο 1ος μήνας , σκέτο μαρτύριο να πρέπει να πηγαίνω στη δουλειά φουντωμένος από τα φάρμακα γεμάτος νέα σπυριά.
Το πάλεψα , και έρχεται ο 2ος μήνας το πρόσωπο μου είχε γίνει αρκετά λείο , 1 νέο σπυράκι κάθε βδομάδα αλλά οι κοκκινίλες δε λέγαν να εξαφανιστούν.
Και έρχεται ο 3ος μήνας που βρίσκομαι τώρα..
Ένα ψυχολογικό ράκκος , που έχει να πατήσει σχολή ένα μήνα .. δεν βγαίνω για ποτό , σπάνιες οι έξοδοι τα πρωινά .
Παρεπιπτόντως τα έπαιρνε και ένας φίλος τα φάρμακα για 7 μήνες και το δέρμα του είναι σαν ποππουδάκι μωρού (εμφανή αποτελέσματα στους 4 μιση μήνες σε αυτον)
Τέλος πάντων αυτή είναι η ιστορία μου... να ξέρετε πως αυτά τα φάρμακα επηρρεάζουν λίγο την ψυχολογία σας. Εγώ ειδικά αυτό το μήνα ντρέπομαι να δω άνθρωπο στα μάτια ... αν και οι φίλοι μου λένε πως οκ δεν είναι τόσο άσχημα...αλλά φίλοι είναι αυτοί , τι θα πουν? πως έγινες έτσι ρε ?
Αυτά από μένα , όσοι πάρετε Reducar να έχετε υπομονή , καλούς φίλους και τα αποτελέσματα *ελπίζω* να είναι ικανοποιητικά.
Peace and love ! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Σε καταλαβαινω..φαντασου εχω με 5 μικρα σπυρια νευριαζω αν ειχα και ακμη δεν νομιζω να παταγα και εγω σχολειο :P . Υπομονη απλα..δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
υπάρχει κάποια μορφή καθαριστικού/ ντεμακιγιάζ που ενδείκνυται (ή όχι) για λιπαρή επιδερμίδα με λίγη ακμή? δε μιλάω για μάρκες, αλλά για γαλάκτωμα, τζελ, αφρό, υγρο γενικά :)

θα σου προτεινα γαλακτωμα ή υγρο...οταν ειχα ακμη χρησιμοποιούσα τησ αβεν το υγρο..τωρα πια που εχω καθαρισει, στισ δυσκολεσ μερεσ βγαζω 1-2, χρησιμοποιω τησ κασταλια το γαλακτωμα...εμεινα ευχαριστημενη και απο τα 2:)...τελικα τι χρησιμοποιησες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Παιδια εγω χρησιμοποιω αυτο g !
.Ουτε καν ακμη δεν εχω απλα 3-4 σπυρακια και λιγες κοκκινιλες επειδη τα σκαω :P . btw υπαρχει καμια κρεμα-σαπουνι που να κανει το δερμα σαν μωρου παιδιου? Επισης εγω πλενω την μουρη μου με αυτο καθε βραδυ μπορω και πρωι μηπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Παιδια εγω χρησιμοποιω αυτο !
.Ουτε καν ακμη δεν εχω απλα 3-4 σπυρακια και λιγες κοκκινιλες επειδη τα σκαω :P . btw υπαρχει καμια κρεμα-σαπουνι που να κανει το δερμα σαν μωρου παιδιου?
Επισης εγω πλενω την μουρη μου με αυτο καθε βραδυ μπορω και πρωι μηπως?
Χρησιμοποιώ της ίδιας σειράς το καθαριστικό τζέλ και όχι τον αφρό όπως εσύ, αλλά φαντάζομαι δεν υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά μεταξύ τους. Πλένω το πρόσωπο μου με αυτό κάθε πρωί, μετά βάζω μια πολύ καλή ενυδατικη της bioderma και το βράδυ ξαναπλένω το πρόσωπο μου με αυτό και μετά βάζω την κρέμα για την ακμή. Οπότε ναι, φαντάζομαι πως κι εσύ μπορείς να το χρησιμοποιείς 2 φορές την μέρα. Εμένα το γράφει και πάνω στην συσκευασία (1-2 δύο φορές) αρκεί βέβαια να μην σου "αφυδατώνει" πολύ το δέρμα. Κάποιες μερες θυμάμαι πως μετά το πλύσιμο με αυτό το τζελ ένιωθα το πρόσωπο μου να "τραβάει" οπότε πλάκωνα κατευθείαν την ενυδατική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Κατι μου ειπαν οτι δεν κανει να βαλω ενυδατικη στο προσωπο επειδη ειμαι μικρος..Οτι θα χαλασει η επιδερμιδα κ.τ.λ. Μαλλον και εγω πρεπει να πλενομαι πρωι-βραδυ με αυτη που εχω τωρα για καλυτερα αποτελεσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top