• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
1η μέρα περιόδου (=πόνος ΑΦΟΡΗΤΟΣ, συχνότατη τάση για τουαλέτα, ιδρώτας, μου φταίει και η μύγα που πετάει γύρω μου, δεν μπορώ να βρω θέση που να με βολεύει να κάτσω) και να δίνω δίπλωμα αμαξιού πώς σας φαίνεται;;; Και μου λέει ο εξεταστής: "εσύ πολύ αγχωμένη είσαι, γιατί;" :confused: Τι να σου πω κι εσένα έλεγα μέσα μου... :P

Στην εξεταστική του Ιουνίου, έδωσα τρία μαθήματα την 1η ημέρα της περιόδου (9-11, 13-15, 17-19), τα οποία μάλιστα ήταν της ίδιας καθηγήτριας. Πάω λοιπόν στο τελευταίο μάθημα σε άθλια κατάσταση και κάθομαι σ'ένα έδρανο στην μέση της αίθουσας. Το σκέφτομαι λίγο, παίρνω τα πράγματά μου και αποφασίζω να πάω στην άκρη να κάτσω. Με κοιτάει η καθηγήτρια όλο περιέργεια και της απαντάω με αξιολύπητη φωνή "Εεε να 'χω τον τοίχο να ακουμπάω λίγο" με κοίταξε όλο συμπόνοια. :loltooth:

αχέκμ.
Δεν μπορώ να βάλω ταμπόν. έχω προσπαθήσει 5-6 φορές σε διαφορετικές περιόδους και μόνο μια φορά κατάφερα να το βάλω σωστά. Τι κάνω λάθος; Θέλει κάποια κλίση την ώρα που το βάζεις μέσα;

Τις πρώτες φορές ανεξαρτήτως ροής καλό είναι να δοκιμάζεις με το μικρότερο μέγεθος ταμπόν που υπάρχει. Γενικά θέλει κάποια κλίση ναι προς τα πίσω και πάνω (?) (δεν ξέρω πώς να το περιγράψω) και να μπει σχετικά βαθιά ωστέ να μην το νιώθεις καθόλου. Αν το νιώθεις, δεν έχει μπει σωστά.

Η μεσαία εικόνα δείχνει το σωστό κι η τρίτη το λάθος:

Φέρατε το θέμα στην επιφάνεια κι έχω και καθυστέρηση λόγω άγχους και πόνους μια βδομάδα τώρα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Έχεις περίοδο, πρέπει να δουλέψεις 8ωρο, ενώ πονάς, ζεσταίνεσαι, κρυώνεις, έχεις νεύρα, σχολάς, έχεις ακόμα πιο πολλά νεύρα, του λες "έρχομαι σπίτι". Φτάνεις και βλέπεις αυτό να σε περιμένει


Τον παντρεύεσαι ή δε τον παντρεύεσαι; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τον εχεις παντρευτει απο χθες κιολας Πρινσες! Ναναι καλα το παλικαρι, μαλαμα, χρυσος! Μπραβο του!! :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αυτο με τα νευρα, κλαμματα στα καλα καθουμενα, ιδρωτας, κτλ γιατι δεν το ψαχνετε λιγο να το διορθωσετε; Επι 2 χρονια ημουν κομματια και ο κυκλος μου δεν ηταν τοσο σταθερος οπως παλαιοτερα. Απο τοτε ομως που ο γιατρος μου ανακαλυψε οτι εχω ελλειψη μιας βιταμινης και μου ειπε να παιρνω συμπληρωμα και συμπληρωμα ασβεστιου, εγινα αλλος ανθρωπος. Δεν εχω νευρα, δεν κλαιω με το παραμικρο, δεν ποναω σχεδον καθολου, δεν πρηζομαι και πανω απο ολα ο κυκλος μου εγινε και παλι ρολοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Έχεις περίοδο, πρέπει να δουλέψεις 8ωρο, ενώ πονάς, ζεσταίνεσαι, κρυώνεις, έχεις νεύρα, σχολάς, έχεις ακόμα πιο πολλά νεύρα, του λες "έρχομαι σπίτι". Φτάνεις και βλέπεις αυτό να σε περιμένει
Τον παντρεύεσαι ή δε τον παντρεύεσαι; :(
Αν η καλή μου, μου έφερνε τέτοιες ΧΧΧΧΧΧΧΧ, θα έχανε κάθε ελπίδα. Αν όμως με περίμεναν τα παρακάτω, κάτι μπορεί να γινόταν...



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αν η καλή μου, μου έφερνε τέτοιες ΧΧΧΧΧΧΧΧ, θα έχανε κάθε ελπίδα. Αν όμως με περίμεναν τα παρακάτω, κάτι μπορεί να γινόταν...




Εεε γούστα είναι αυτά. Εγώ με τα δικά σου θα ξέρναγα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Εεε γούστα είναι αυτά. Εγώ με τα δικά σου θα ξέρναγα.
Δε φανταζόμουνα ότι υπάρχει άτομο που δεν του αρέσουν το γιουβέτσι και ο μπακλαβάς!!!:eek:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Thats me.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Γιατι δεν παιρνεις tampax με applicator για να μην εχεις αυτο το προβλημα;
Mα μόνο με τα tampax με applicator έχω δοκιμάσει :redface:
Αλλά δεν μπαίνουν. Νιώθω ότι δεν βάζω αρκετά μέσα το απλικατέρ για να το "σπρώξω".
Αλλά είναι σαν να μην προχωράει γαμώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Mα μόνο με τα tampax με applicator έχω δοκιμάσει :redface:
Αλλά δεν μπαίνουν. Νιώθω ότι δεν βάζω αρκετά μέσα το απλικατέρ για να το "σπρώξω".
Αλλά είναι σαν να μην προχωράει γαμώτο.

To απλικατερ πρεπει να μπει σχεδον ολο μεσα. Δοκιμασε διαφορετικη γωνια γιατι πολλες φορες αλλαζει κλιση ο κολπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
To απλικατερ πρεπει να μπει σχεδον ολο μεσα. Δοκιμασε διαφορετικη γωνια γιατι πολλες φορες αλλαζει κλιση ο κολπος.
Θα το δοκιμάσω ξανά στην επόμενη περίοδο.
Καμιά φορά την ώρα που το βάζω νιώθω ενόχληση και δεν ξέρω αν πρέπει να το πιέσω λίγο παραπάνω ή όχι :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Mα μόνο με τα tampax με applicator έχω δοκιμάσει :redface:
Αλλά δεν μπαίνουν. Νιώθω ότι δεν βάζω αρκετά μέσα το απλικατέρ για να το "σπρώξω".
Αλλά είναι σαν να μην προχωράει γαμώτο.

Μήπως να δοκιμάσεις και τα o.b. που δεν έχουν απλικατέρ; Ποιος ξέρει μπορεί να σου φανεί πιο εύκολο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κοριτσια, καππια στιγμη νομιζω εδω, ειχα ρωτησει αν γνωριζει καποια αφεψιματα για την περιοδο που χαλαρωνουν στην περιοδο γιατι τα πολλα παυσιπονα κι εγω δεν τα συμπαθω. Θελω να σας πω πως εψαξα και δοκιμασα ενα βοτανο αχιλλεα λεγεται και κανει αριστη δουλεια. Βεβαια δεν ειμαι υπερ της υπερκαταναλωσης και στα στα βοτανα και στα χαπια αλλα για τις πρωτες δυο μερες ειναι βαλσαμο, ενα δυο φλυτζανια.

Να το ξερετε κι εσεις. Και... υπομονη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εμένα το μεγαλύτερο μου άγχος είναι μην αλλάξει κάτι με την περίοδο και αρχίσω να πονάω ξαφνικά. Οι φίλες μου πεθαίνουν στον πόνο και δεν ξέρω φοβούμαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εμένα το μεγαλύτερο μου άγχος είναι μην αλλάξει κάτι με την περίοδο και αρχίσω να πονάω ξαφνικά. Οι φίλες μου πεθαίνουν στον πόνο και δεν ξέρω φοβούμαι. :P

Με όσες φίλες μου το'χουμε συζητήσει έχουμε παρατηρήσει ότι μετά τη πρώτη σεξουαλική επαφή ever, ο πόνος ήταν πολύ πιο πολύς στη περίοδο και όσες δε πόναγαν αρχικά άρχισαν να πονάνε μετά. Αν και μετά από αυτό δεν πονάς, είσαι πολύ τυχερή.
Τώρα δε ξέρω αν στέκει αυτό που λέω, απλά κοριτσίστικες συζητήσεις:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Κορίτσια, χέλπ.
Μου ήρθε περίοδος Κυριακή βράδυ και από το Σάββατο ένιωθα ζαλάδες, ατονία, ανακατωσούρα. Νόμιζα πως έφταιγε κάτι που με είχε στεναχωρήσει ή πως είχα αγχωθεί αλλά συνεχίζω μέχρι και σήμερα να έχω αυτό το χάλι. Ειδικά σήμερα το πρωί ένιωθα πως θα λιποθυμήσω. Να σημειώσω πως ,όπως κάθε μήνα τέτοιες μέρες, τρώω σαν βόδι οπότε δεν παίζει θέμα πείνας. Επίσης,περιέργως, δεν πονάω καθόλου. Λέτε να φταίει η περίοδος; :hmm: Πρώτα φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Κορίτσια, χέλπ.
Μου ήρθε περίοδος Κυριακή βράδυ και από το Σάββατο ένιωθα ζαλάδες, ατονία, ανακατωσούρα. Νόμιζα πως έφταιγε κάτι που με είχε στεναχωρήσει ή πως είχα αγχωθεί αλλά συνεχίζω μέχρι και σήμερα να έχω αυτό το χάλι. Ειδικά σήμερα το πρωί ένιωθα πως θα λιποθυμήσω. Να σημειώσω πως ,όπως κάθε μήνα τέτοιες μέρες, τρώω σαν βόδι οπότε δεν παίζει θέμα πείνας. Επίσης,περιέργως, δεν πονάω καθόλου. Λέτε να φταίει η περίοδος; :hmm: Πρώτα φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Φυσιολογικά μου ακούγονται εμένα, επειδή εγώ έτσι είμαι αυτές τις μέρες. Μέχρι και εμετό μπορεί να κάνω καμιά φορά.
Κορίτσια δεν είναι παιχνιδάκι η περίοδος, γίνεται χαμός στο σώμα μας όταν έχουμε περίοδο, γι' αυτό νιώθουμε αδυναμία, ζαλάδες, τρέμουλο, υπληνία, πόνο, πρήξιμο κτλ.
Να τρως φρούτα και λαχανικά και γενικά καλή διατροφή και νταξ, ψυχραιμία και σοκολάτες, αν συνεχίσει και μετά τη περίοδο, ίσως να είναι και κάτι άλλο άσχετο.
Υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Κορίτσια, χέλπ.
Μου ήρθε περίοδος Κυριακή βράδυ και από το Σάββατο ένιωθα ζαλάδες, ατονία, ανακατωσούρα. Νόμιζα πως έφταιγε κάτι που με είχε στεναχωρήσει ή πως είχα αγχωθεί αλλά συνεχίζω μέχρι και σήμερα να έχω αυτό το χάλι. Ειδικά σήμερα το πρωί ένιωθα πως θα λιποθυμήσω. Να σημειώσω πως ,όπως κάθε μήνα τέτοιες μέρες, τρώω σαν βόδι οπότε δεν παίζει θέμα πείνας. Επίσης,περιέργως, δεν πονάω καθόλου. Λέτε να φταίει η περίοδος; :hmm: Πρώτα φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο.

ανακατωσούρα με πιάνει και μένα μερικές φορές αλλά δεν είναι κάτι σοβαρό, η κάθεμιά μας βιώνει και λίγο διαφορετικά τις περιόδους της. π.χ. εγώ δεν έχω αυτό με τις λιγούρες, αντιθέτως νιώθω σαν να έχω μια πέτρα μέσα στο στομάχι μου και δεν μπορώ να φάω. όταν νιώθεις έτσι, να ξεκουράζεσαι. να τρως σωστά, ε και υπομονή, περαστικό είναι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μπορει να επαθες τροφικη δηλητηριαση ή κατι αλλο. Αν τα συμπτωματα επαναληφθουν την επομενη ή και την μεθεπομενη φορα κανε μια επισκεψη στον γυναικολογο σου για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Θα μιλούσε η μάνα μου με την παιδίατρο σήμερα και της είπα να ρωτήσει και γι'αυτό. Της είπε ότι κυκλοφορεί μια ίωση αυτές τις μέρες που συνοδεύεται από ζαλάδες, ναυτία και ατονία και κρατάει γύρω στις 2-3 μέρες. Σήμερα είμαι μια χαρά οπότε πολύ πιθανό να την κόλλησα και να μου πέρασε. Εντωμεταξύ, όοοτι ίωση κυκλοφόρησε φέτος την έχω κολλήσει :P Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top