• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Κατι μου ειπαν οτι δεν κανει να βαλω ενυδατικη στο προσωπο επειδη ειμαι μικρος..Οτι θα χαλασει η υπερδερμιδα κ.τ.λ. Μαλλον και εγω πρεπει να πλενομαι πρωι-βραδυ με αυτη που εχω τωρα για καλυτερα αποτελεσματα!
δεν νομίζω πως ισχύει κάτι τέτοιο για τις ενυδατικές. δεν χαλάνε την επιδερμίδα, ίσα ίσα που της κάνουν καλό με την ενυδάτωση. πάντως δεν λέω πως σου είναι απαραίτητη, ιδιαίτερα αν έχεις λιπαρό δέρμα. εγώ την χρησιμοποιώ γιατί η κρέμα της ακμής μου ξηραίνει πολύ το δέρμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Χμμ θα το ψαξω κιολας για την ενυδατικη μηπως αρχισω να χρησιμοποιω και εγω..Επισης κατι αλλο που μου εχει κινήσει λιγο την περιεργεια ειναι ο ηλιος..κανει καλο η κακο στο προσωπο? Σαν να εχω χασει λιγο το χρωμα μου δεν ειναι τοσο πορτοκαλι οσο πρεπει επειδη δεν με βλεπει και πολυ ο ηλιος λεει η μανα μου :P . Ξερει κανεις κατι για αυτο? Να βγω να κανω λιγο ηλιοθεραπεια αμα ειναι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Χμμ θα το ψαξω κιολας για την ενυδατικη μηπως αρχισω να χρησιμοποιω και εγω..Επισης κατι αλλο που μου εχει κινήσει λιγο την περιεργεια ειναι ο ηλιος..κανει καλο η κακο στο προσωπο? Σαν να εχω χασει λιγο το χρωμα μου δεν ειναι τοσο πορτοκαλι οσο πρεπει επειδη δεν με βλεπει και πολυ ο ηλιος λεει η μανα μου :P . Ξερει κανεις κατι για αυτο? Να βγω να κανω λιγο ηλιοθεραπεια αμα ειναι :D
τι ήλιος μωρέ δεκεμβριάτικα; :P ο ήλιος δεν κάνει καλό στο δέρμα και πρέπει ΠΆΝΤΑ να βάζεις αντηλιακό τους καλοκαιρινούς μήνες. και εννοείται αντηλιακό και στο πρόσωπο. εγώ δεν του εδινα πολύ σημασία και δεν έβαζα αντηλιακό και πρόπερσυ το καλοκαίρι εμφανίστηκε ένα σκούρο σημάδι αριστερά στο μέτωπο (μέλασμα). γενικά δηλαδή μπορεί να σου προκαλέσει δυσχρωμία στο δέρμα, κηλίδες κτλ. Γι'αυτό μου έγραψε μια πολύ καλή αντηλιακή η οποία ήταν ειδική για επιδερμίδες με σημάδια και τώρα έχει εξαφανιστεί. Μην τον πέρνετε αψήφιστα τον ήλιο. Θυμάμαι κάπου είχα διαβάσει πως η ηλιακή ακτινοβολία λειτουργεί συσσωρευτικά και άτομα που εκτίθονται πολύ στον ήλιο για πολλά χρόνια χωρίς χρήση αντηλιακού έχουν αυξημένες πιθανότητες να προσβληθούν από καρκίνο του δέρματος στη συνέχεια της ζωής τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Σημερα για παραδειγμα δεν εχει ουτε ενα συννεφο..ελεγα να βγω λιγο στο μπαλκονι να κατσω! Αφου δεν κανει καλο ομως τι να κανω..Υπαρχει καμια φυσικη αλοιφη ισως? Κατι για μαγειρικη σοδα εχω ακουσει .. Ξερεις τιποτα αλλο μηπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Σημερα για παραδειγμα δεν εχει ουτε ενα συννεφο..ελεγα να βγω λιγο στο μπαλκονι να κατσω! Αφου δεν κανει καλο ομως τι να κανω..Υπαρχει καμια φυσικη αλοιφη ισως? Κατι για μαγειρικη σοδα εχω ακουσει .. Ξερεις τιποτα αλλο μηπως?
Φυσική αλοιφή για ποιο πράγμα;

Η μαγειρική σόδα "ανοίγει" το χρώμα του δέρματος, δεν το σκουραίνει.
Βάζεις ένα κουταλάκι σόδα και ένα κουταλάκι νερό, φτιάχνεις ένα πηχτό μείγμα και το εφαρμόζεις για ένα τέταρτο περίπου.Το χρησιμοποιούν συνήθως για τα στίγματα και τα σκουρόχρωμα σημάδια που αφήνει η ακμή. Βέβαια κατά πόσο καλό είναι κάτι τέτοιο για το πρόσωπο δεν ξέρω. Το είχα εφαρμόσει πάντως 2-3 φορές σε ένα σημάδι που είχα στον καρπό και μπορώ να πως πως σχεδόν εξαφανίστηκε. Αλλά για μαύρισμα, δεν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
παρτε ενα σπρευ που λιωνει τα μπιμπικια και ειστε μια χαρα.εγω αυτην εχω και δεν εχω κανενα προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Χμμ πως λεγεται αυτο το σπρει? Θα παω στο φαρμακειο αμα ειναι.. Επισης εχω κατι μικρα σημαδακια απο κατι σπυρια που ηταν αστο ποσο μεγαλα..Για αυτο θελω καποια αλοιφη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά . Καιρός λοιπόν να σας πω και γω την ιστορία μου για την ακμή.
Είμαι 19 ετών και εδώ και περίπου 10-12 μήνες παλεύω με την καταραμένη ακμή.
Με το που πήγα φοιτητής , 2-3 μήνες αργότερα ξεκίνησα να βγάζω μικρά σπυράκια με πύον . Οκ , τίποτα σημαντικό έλεγα και συνέχιζα γιατί ούτε καν φαίνονταν μετά από μια μέρα.
...

Ρε φίλε αμα τύχει και διαβάσεις αυτο το μηνυμα απαντησε μου τι έγινε με την ακμη σου.
Εγω εκανα θεραπεια με αντιβιωση ( χαπια) σε συνδυασμο με κατι αλλα προιοντα και ναι μεν μειωθηκε η ακμη , αλλα δεν εφυγε τελειως.Θελω να προχωρησω σε ισοτρετιτοινη ... μονο το reducar υπάρχει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις που περιπου κυμαινονται οι τιμες για θεραπεια των ουλων με laser? Ποσες φορες χρειαστηκε να επισκεφθειτε το γιατρο? Εχω ολοκληρωσει τη θεραπεια με χαπια, σημειωτεον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις που περιπου κυμαινονται οι τιμες για θεραπεια των ουλων με laser? Ποσες φορες χρειαστηκε να επισκεφθειτε το γιατρο? Εχω ολοκληρωσει τη θεραπεια με χαπια, σημειωτεον.


Μια φιλεναδα μου κανει θεραπεια ουλιτιδας μια φορα το χρονο, αν εννοεις κατι τετοιο και δινει γυρω στα 150 ευρω τη φορα..
Οι τιμες στα οδοντιατρικα ειναι διαφορες, καλο ειναι να κανεις ερευνα στα κεντρα και να ρωτησεις γιατρους πριν προβεις, διοτι αποτι εχω καταλαβει οτι θελει ζηταει ο καθενας, γιατι κατι τετοιο νομιζω δεν καλυπτεται απο το ταμειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Μια φιλεναδα μου κανει θεραπεια ουλιτιδας μια φορα το χρονο, αν εννοεις κατι τετοιο και δινει γυρω στα 150 ευρω τη φορα..
Οι τιμες στα οδοντιατρικα ειναι διαφορες, καλο ειναι να κανεις ερευνα στα κεντρα και να ρωτησεις γιατρους πριν προβεις, διοτι αποτι εχω καταλαβει οτι θελει ζηταει ο καθενας, γιατι κατι τετοιο νομιζω δεν καλυπτεται απο το ταμειο..

Νομιζω εννοει τις ουλες στο προσωπο και οχι τα ουλα αφου εκανε θεραπεια λεει για τα σπυρακια :P Παντος οι τιμες απο οτι ξερω ειναι λιγο υψηλες δεν ξερω ακριβη αριθμο βεβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Το να εγραφα για τις ουλες στα δοντια σε θεμα για την ακμη θα ηταν λιγο περιεργο ειναι η αληθεια :P Ναι, αναφερομαι στα σημαδια απ' τα σπυρακια... Γενικα ξερω οτι οι τιμες ειναι αρκετα υψηλες, απλα θελω ενα πιο ακριβες ποσο απ' οποιον ξερει, καθως κ τη συχνοτητα που χρειαστηκε να παει γι' αυτο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Α!! Αχχαα, δεν καταλαβα, ειδα ουλων και νομιζα ουλα. Κι εγω λεω μα γιατι το γραφει εδω και δεν του το χουν στειλει στα οφ ακομα? :P
Sorry, δεν ξερω γτιποτα γι αυτο που λες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Χαχα, δεν πειραζει. Καλη καρδια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valadis123

Νεοφερμένος

Ο valadis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Kαλησπέρα είμαι 20 ετών..είχα κάνει θεραπεία ακμής με χάπια 10mg δε θυμάμαι πως λέγονται πριν 3 χρονια και τα σταμάτησα.. είχα καθαρίσει..Πρόσφατα γέμισα πάλι μαύρα σμήγματα τα οποια επιστέφουν σε σπυράκια όπως γνωστόν..Πήγα στο δερματολόγο και μου έδωσε τη κρέμα airol για να καθαρίσει..Βεβαια αυτή με έχει ξεφλουδίσει όπως πρέπει αλλα πιστεύω ότι δεν λύνει το πρόβλημα ..Είπε ότι μπορεί να μου δώσει και χάπια αν δε λυθεί τα Reducar 10MG ...Μπορώ να περνώ τα χάπια και να κάνω και χρήση Airol κάθε βραδυ ? η θα ξεφλουδίσω αρκετά γιατι και τα δυο είναι για ξεφλούδισμα πια η γνώμη σας? ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Καλησπερα εχω καποιες αποριες σχετικα με τα σπυρακια, θελω σοβαρες απαντησεις ! Επειδη οπως οι περισσότεροι σε αυτην την ηλικεια βγαζουμε λιγα σπυρακια οπως εγω και μου σπανε πραγματικα τα νευρα..

1) Ο παγος και το κρυο βοηθανε η βλακειες? Δηλαδη εβαλα παγο πανω στο σπυρακι η την πληγη που ειχα απο το σπυρακι και ειδα οτι εγινε πιο μικρο! Αυτη η επιδραση ειναι προσωρινη η πραγματικα το κανει καλυτερα? Εχω ακουσει οτι παει πιο πολυ αιμα και καλα και ετσι η θεραπευεται πιο γρηγορα! Επισης ειναι καλυτερο να πλενω την μουρη με κρυο η ζεστο νερο?

2)Μου λεει η μανα μου βγες να σε δει ο ηλιος να δεις πως θα μαραθουν κατευθειαν.. Ισχυει κατι τετοιο? Ξερω οτι η ηλιοθεραπεια εχει αρκετα πλεονεκτημα αλλα και στα σπυρακια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
1)το κρυο γενικα κανει καλο στο δερμα γιατι γινεται συστολη αγγειων και μειωνονται ερεθισμοι και κοκκινιλες...να πλενεσαι με χλιαρο προς κρυο νερο,ποτε με ζεστο,ειδικα αν εχεις λιπαρο δερμα 2)δεν ειναι σιγουρο οτι ο ηλιος θα βελτιωσει την ακμη σου...η αποτελεσματικοτητα του ηλιου εξαρταται απο τον τυπο του δερματος σου και την μορφη ακμης που εχεις...αν εχεις ηπια ακμη,πιθανως θα εισαι οκ και δεν θα εμφανισεις αλλα μετα...αν ομως εχεις μετρια ακμη,μπορει μετα το περας του καλοκαιριου να εμφανισεις εξαρσεις χειροτερης μορφης..γι' αυτο γενικος κανονας οποτε βγαινεις στον ηλιο: ΠΑΝΤΑ αντηλιακο(για να προλαβεις παναδες,δυσχρωμιες,δερματιτιδες και εγκαυματα,οχι μονο την ακμη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλησπερα εχω καποιες αποριες σχετικα με τα σπυρακια, θελω σοβαρες απαντησεις ! Επειδη οπως οι περισσότεροι σε αυτην την ηλικεια βγαζουμε λιγα σπυρακια οπως εγω και μου σπανε πραγματικα τα νευρα..

1) Ο παγος και το κρυο βοηθανε η βλακειες? Δηλαδη εβαλα παγο πανω στο σπυρακι η την πληγη που ειχα απο το σπυρακι και ειδα οτι εγινε πιο μικρο! Αυτη η επιδραση ειναι προσωρινη η πραγματικα το κανει καλυτερα? Εχω ακουσει οτι παει πιο πολυ αιμα και καλα και ετσι η θεραπευεται πιο γρηγορα! Επισης ειναι καλυτερο να πλενω την μουρη με κρυο η ζεστο νερο?

2)Μου λεει η μανα μου βγες να σε δει ο ηλιος να δεις πως θα μαραθουν κατευθειαν.. Ισχυει κατι τετοιο? Ξερω οτι η ηλιοθεραπεια εχει αρκετα πλεονεκτημα αλλα και στα σπυρακια?


1) το γνωστό placebo (ψευτοφάρμακο). δεν κάνει τίποτα ο πάγος, τα δοκίμαζα κι εγώ αυτά στα 14, τσάμπα κόπος. πίστεψες όμως ότι θα πετύχει και μάλλον νομίζεις ότι τελικώς είχε αποτέλεσμα :P
2) εγώ για τη θάλασσα το ξέρω αυτό, ότι δηλαδή το θαλασσινό νερό στα "σκάει".
αν όμως έχεις πρόβλημα με την ακμή, γιατί δεν παίρνεις μια κρέμα? υπάρχουν πολλές, πήγαινε σ' ένα φαρμακείο και θα δεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δεν εχω 1000000 σπυρακια... εχω 3-4 αλλα μου την σπανε! Αναγκαζομαι και τα σκαω γτ δεν μπορω να τα βλεπω! Δινουν κρεμες χωρις συνταγη γιατρου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
εννοείται πως δίνουν. και πολλά σπυράκια να μην έχεις, πάρε την κρέμα και έχε την για ώρα ανάγκης. είναι χειρότερο το να τα σπας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top