Αναμνήσεις από την ΕΤ1

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Με αφορμή το θέμα Συμφωνείτε με το κλείσιμο της ΕΤ1;
άρχισα να κοιτάζω τα διάφορα site που μας ενημέρωναν για τις εξελίξεις.... και έτσι ξαφνικά έπεσα πάνω στην ιστοσελίδα της εφημερίδας LIFO που είχε αφιέρωμα με τίτλο "Αποχαιρετώντας την ΕΤ1 με αξέχαστες στιγμές της σε βιντεάκια" του Άρη Δημοκίδη και το θεώρησα καλή ιδέα να θυμηθούμε ιστορίες από την ΕΤ 1 που πλέον κλείνει...... και όχι μόνο videos.

Τι βλέπαμε από παιδικές σειρές, από καθημερινές ελληνικές και ξένες σειρές, από ειδήσεις, από εκπαιδευτική τηλεόραση....
Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας.....

πηγή


Αναγγελία προγράμματος - απ' την μετέπειτα ηθοποιό Μαρία Λεκάκη


Τα πασίγνωστα Στρουμφάκια


Εμένα μου άρεσε το Μονόγραμμα της ΕΤ1
ήταν μια εκπομπή άρτια δομημένη και τεκμηριωμένη ....

Θυμάμαι στην μεγαλη έκθεση του Τσαρούχη στο μουσείο Μπένακη στην Πειραιώς... παρουσίαζαν σε διαμορφωμένη αίθουσα το Μονόγραμμα που ήταν αφιερωμένο στον ζωγράφο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.


Τι να λεμε τωρα :(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.


Τι να λεμε τωρα :(:(
Μ'αυτά μεγαλώσαμε.. Γυρίζοντας από δημοτικό κάψιμο από τις 2-5 με Ουράνιο Τόξο, Κιμ η δυνατή, Ατρόμητοι, Τσικιτίτας και Το Διάλειμμα.. Αυτά ήτανε παιδικά.. :clapup:Και μερικές φορές είχα αγγλικά στις 4 αλλά περίμενα μέχρι τις 3,58 - 4,00 για να τελειώσουν οι Ατρόμητοι, ειδάλλως δεν πήγαινα φροντιστήριο.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.

:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Aντίο Ερτ1...
Θα μου λείψει το ειδικό τέλος που αξίωνες από τους φόρους μου. :(
Και οι ανόητες λατινοσειρές που γέμιζαν τα νωχελικά μεσημέρια μας...

Βέβαια έκανες και ένα καλό για μένα, με σύστησες στο La Planete Sauvage.
...Ή μάλλον, αυτό το έκανε η Ετ2.


Το ξανασκέφτηκα.
Στα τσακίδια και εσύ και οι διευθυντές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelio

Νεοφερμένος

Η vaggelio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Μ'αυτά μεγαλώσαμε.. Γυρίζοντας από δημοτικό κάψιμο από τις 2-5 με Ουράνιο Τόξο, Κιμ η δυνατή, Ατρόμητοι, Τσικιτίτας και Το Διάλειμμα.. Αυτά ήτανε παιδικά.. :clapup:Και μερικές φορές είχα αγγλικά στις 4 αλλά περίμενα μέχρι τις 3,58 - 4,00 για να τελειώσουν οι Ατρόμητοι, ειδάλλως δεν πήγαινα φροντιστήριο.. :D
νταξει οκ τωρα δεν φανταζεσαι τι θυμησες:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

regan

Νεοφερμένος

Η regan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δεν θα μου λείψει καθόλου η ΕΤ. Αντίθετα μου έχουν λέιψει τα λεφτά από τα τέλη που πλήρωνα για αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μ'αυτά μεγαλώσαμε.. Γυρίζοντας από δημοτικό κάψιμο από τις 2-5 με Ουράνιο Τόξο, Κιμ η δυνατή, Ατρόμητοι, Τσικιτίτας και Το Διάλειμμα.. Αυτά ήτανε παιδικά.. Και μερικές φορές είχα αγγλικά στις 4 αλλά περίμενα μέχρι τις 3,58 - 4,00 για να τελειώσουν οι Ατρόμητοι, ειδάλλως δεν πήγαινα φροντιστήριο..


Τι μου θυμησες!Εγω ειχα φροντιστηριο και 3 η ωρα(μεσ'το καταμεσημερο)
Ποσο γρηγορα περνανε τα χρονια!!!!!Ειμαι 16 και τα θυμαμε λες και περασε μισος αιωνας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτά τώρα εσείς τα λέτε θύμησες;;; Αυτά έγιναν πριν από λίγα χρόνια :pfff:

Για καθίστε να σας πει η γιαγιά -που στην εποχή της είχε ΜΟΝΟ ΕΡΤ- με τι μεγάλωσε:

Ο κήπος με τ' αγάλματα:


Μαντάμ Σουσού

"...μόνο να τα βλέπει κανείς - αυτά τα απαίσια ψαράκια- παθαίνει αναγουλίασης. Δώσε στην κυρία ένα αστακουδάκι από μένα, να δει η πτωχούλα πως είναι τα θαλάσσια είδη υψηλής περιωπής" :lol:

Το μυστήριο του χρυσού πιθήκου

Αυτός ο Stephen Collins, παίζει να ήταν ο πρώτος ηθοποιός που ερωτεύτηκα :redface:

Γράφει ένας στα σχόλια:
Άντε τότε, να μου λέγανε πως δεν θα γίνω πιλότος...
Αυτό το έργο ήταν η θρησκεία μου μιλάμε για την φανατίλα την τρελή.
Μια μέρα ενώ το βλέπαμε μανούριασε η μάνα μας και μας την έκλεισε ...
Φάγαμε και τις μπούφλες μας και μας έχωσε για ύπνο..
Αξέχαστη πίκρα!!! Τότε αν έχανες έργο τέλειωσε, δεν είχε θα το δώ στο νετ !!!!!
Ας γύρναγα στο τότε, κι ας τις έτρωγα κάθε μέρα με το ξυλίκη.




(να μη τα βάλω όλα, να έχω και για επόμενο ποστ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
1989 Στο κάμπινγκ



Καστ, χαρακτήρες και πλοκή που έβγαζε άνετα και μια ηθογραφο-κοινωνιολογική ανάλυση έτσι να βρίσκεται... και παίζεται ακόμα σε επαναλήψεις, ψάξτε το...


...να σας πάω και μια πιο πίσω?;)





και τώρα λίγο homework


(κι αυτό παίζεται ξανά αυτό τον καιρό, θα μου πείτε σιγά το πράγμα, ε, δεν πειράζει, πίσω από τις λέξεις κρύβεται μια ολόκληρη φιλοσοφία, μια στάση ζωής, μια νοοτροπία από αυτές που χάσαμε και μάλλον κακό μας έκανε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,850 μηνύματα.
MacGyver, 1985-92



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Τί τρεχάλες μου θύμησες τώρα:redface:... που τελείωνε το φροντιστήριο την ώρα που άρχιζε η σειρά και τρέχαμε σαν τις παλαβές για να φτάσουμε γρήγορα στο σπίτι... :P άσε τους καυγάδες με τους καθηγητές όταν ήθελαν να μας κρατήσουν παραπάνω ώρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,850 μηνύματα.
Τί τρεχάλες μου θύμησες τώρα:redface:... που τελείωνε το φροντιστήριο την ώρα που άρχιζε η σειρά και τρέχαμε σαν τις παλαβές για να φτάσουμε γρήγορα στο σπίτι... :P άσε τους καυγάδες με τους καθηγητές όταν ήθελαν να μας κρατήσουν παραπάνω ώρα :D

Ωραίος τύπος ο Richard, πρότυπο για κάθε νέο της εποχής. 8) Ήταν Macgyver και στη ζωή του. Εκτός από ηθοποιός ήταν και σκηνοθέτης, παραγωγός αλλά και συνθέτης. Η μουσική που ακουγόταν στην αρχή της σειράς ήταν δικιά του, είχε και rock μπάντα που έπαιζε τις μουσικές του! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ΜΕΡΕΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ (συνεντεύξεις Μαρία Ρεζάν)

Για τη Ρεζάν τι να πει κανείς ; 'Εξυπνη, ήρεμη, σαρκαστική, η πιο cool Ελληνίδα δημοσιογράφος όλων των εποχών.
Εδώ καλεσμένος ο Σαβόπουλος λέει για τις πολιτικές του μεταστροφές και αναθεωρήσεις. Είχε καλέσει και τον Μίκη, τότε π[ου ακόμα ήταν με τον Μητσοτάκη, αλλά δεν τη βρήκα αυτή την εκπομπή.

ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ (συνεντεύξεις του 'Αρη Σκιαδόπουλου).

Τζαζ καταστάσεις. Ο 'Αρης φιλοξενούσε πάντα προσωπικότητες με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, από cult φιγούρες όπως την Ταυγέτη, τον Σίμο τον Υπαρξιστή και τον Λούστα μέχρι τη Βουγιουκλάκη και τον Κραουνάκη.

και όλες οι συνεντεύξεις του Δαβίδ Ναχμία.

ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ, μια σειρά για τα ζώα και την οικολογία (Χρόνης Μίσσιος)

Μια ακόμα τέλεια εκπομπή με ευαισθησίες για μας τα ζώα.

those were the days
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Εγω δεν ξερω πολλά,λογω ηλικίας αλλα ισχύουν κ για μένα αυτα:
Μ'αυτά μεγαλώσαμε.. Γυρίζοντας από δημοτικό κάψιμο από τις 2-5 με Ουράνιο Τόξο, Κιμ η δυνατή, Ατρόμητοι, Τσικιτίτας και Το Διάλειμμα.. Αυτά ήτανε παιδικά.. Και μερικές φορές είχα αγγλικά στις 4 αλλά περίμενα μέχρι τις 3,58 - 4,00 για να τελειώσουν οι Ατρόμητοι, ειδάλλως δεν πήγαινα φροντιστήριο..

κ να προσθέσω τα παιχνίδια χωρίς συνορα..λατρεία!

https://www.youtube.com/watch?v=1DtNJoYHH1A
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρανιααααα

Δραστήριο μέλος

Η ρανιααααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 506 μηνύματα.

:worship::bye::cry_x: ουράνιο τόξο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
...Είναι μία μόνο μία ...

... μόνο μία ...

... η Ονειρεμένη Φρουτοπία ...

... είναι μία ...

... μόνο μία ...

... δεν υπάρχει άλλη καμμία !

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η Φρουτοπία δεν ήταν της οικογένειας Σοφιανού;

Είχαν φτιάξει ένα ωραίο τηλεπαιχνίδι για παιδιά που το λάτρευα, το Στούντιο Φούσκοι.



Έτος: 1983
Τηλεπαιχνίδι
32 εκπομπές

Ημερομηνία προβολής πρώτης εκπομπής: Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 1983
Ημερομηνία προβολής τελευταίας εκπομπής: Δευτέρα 18 Ιουνίου 1984
Είδος: Τηλεπαιχνίδι
Κανάλι: ΕΡΤ
Σκηνοθέτης: Φαίδων Σοφιανός, Πέτρος Δεδεγιάννης
Παρουσιαστής/ές: Φαίδων και οι Φούσκοι
Σχόλια/Πλοκή: Τηλεοπτικό παιχνίδι για μεγάλα παιδιά, που παρουσιάζουν οι "Φούσκοι", οι τεράστιες κούκλες. Οι Φούσκοι πήραν διάφορα αστεία και σοβαρά παιχνίδια γνώσεων, επιδεξιότητας, κινητικά, παρατηρητικότητας, πολύ ρυθμό και μουσική, πολλά και μεγάλα δώρα για παίκτες, τηλεθεατές και μακρινούς "συμπαίκτες" από την επαρχία.... τα ανακάτεψαν καλά, έφτιαξαν ένα κεφάτο και πρωτότυπο τηλεοπτικό παιχνίδι για παιδιά 8-14 χρόνων. Όταν όμως άρχισαν να συμμετέχουν και οι ίδιοι, το παιχνίδι άρχισε να παραγίνεται τρελό.....

Πηγή

Η Οικογένεια Σοφιανού διατηρεί δικό της site.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
...καλά στην οικογένεια Σοφιανού χρωστάει πολλά, και η ελληνική τηλεόραση και η ελληνική εκπαίδευση (γι αυτά που δεν έκανε) και όλοι μας...

Φούσκοι, Φρουτοπία, Τιμολέων, Ροζαλία και Χιλιοποδαρούσα? Ένα θέμα μόνοι τους γεμίζουν πλάκα πλάκα...





αλλά δε μου λέτε, το εμ τι βι της παιδικής μας ηλικίας το θυμάστε?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,850 μηνύματα.
Οι Ντιουκς (The Dukes of Hazzard, 1979-85) :)



Καλά ε...χρόνια ερωτευμένος με την Catherine Bach! :redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top