Παραχωρήσεις και υποχωρήσεις για τις σχέσεις μας...

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Στην τελευταία συζήτηση που είχα με αυτόν που έζησα μια άκρως τρικυμιώδη σχέση σε μια προσπάθειά του να μη χωρίσουμε ως αντίπαλα στρατόπεδα μου είπε μεταξύ των άλλων και το εξής ..
«Παρ’ όλα όσα έγιναν δεν θέλω να σκέφτεσαι τα χειρότερα για μένα» ….
Του απάντησα ότι «όχι δεν σκέφτομαι τα χειρότερα για σένα…τα σκέφτομαι για μένα..»:/:
Τι ήθελε να πει ο ποιητής –δλδ εγώ- ….ότι έκανα τόσες υποχωρήσεις και παραχωρήσεις ώστε μέσα από όλη αυτή την διαδικασία να χάσω τον εαυτό μου…:/:
να μη με αναγνωρίζω πώς το λένε ….ακόμα δεν τα έχω βρει πλήρως με τον εαυτό μου για όσα έκανα και όσα δέχτηκα τα 2 τελευταία χρόνια.
και να το κάνεις για μια καλή κατάσταση ναι έχει και λογική…όχι όμως σε αρρωστημένες σχέσεις …όχι…

Συμβιβασμούς κάνουμε και πρέπει να κάνουμε σε κάθε διαπροσωπική μας σχέση, είτε φιλική, είτε οικογενειακή, είτε επαγγελματική, είτε ερωτική…
Σημασία έχει να βάζουμε όρια, να διατηρούμε την αξιοπρέπειά μας και κυρίως να μη φτάνουμε ποτέ στο σημείο να δικάζουμε εαυτούς για λάθη που μπορούσαμε να αποφύγουμε.
Όπως είπε και το φίλτατο Γίδι παραπάνω… Στο τέλος της μέρας είμαστε εμείς και ο εαυτός μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Σαν λογικό -θέλω να πιστεύω- άτομο,έχω κι εγώ έναν Α εγωισμό,τον οποίο όμως αποφάσισα να κάνω τελείως πέρα στη σχέση μου,με αποτέλεσμα όχι απλά να κάνω υποχωρήσεις και παραχωρήσεις,αλλά στο τέλος,να οδηγηθώ στο σημείο,εξαιτίας αυτών,να χρειάζομαι οπωσδήποτε ένα διάλλειμα απ'τη σχέση μου..είχα φτάσει σ'ένα σημείο,όπου στα πάντα υποχωρούσα..και δεν ήταν ότι ο σύντροφός μου μου φερόταν άσχημα ή το εκμεταλλευόταν..καμία σχέση..απλά,σε πολλά πράγματα καταπιεζόμουν και υποχωρούσα,μόνο και μόνο για να μην καταλήξουμε να τσακωθούμε,αλλά τελικά όλο αυτό μαζεύτηκε μέσα μου και έπαθα μία εσωτερική έκρηξη μεγαλύτερη κι απ'αυτή της Χιροσίμα..:mad17: δική μου μ@λ@κία,δε λέω..δεν απαίτησε ποτέ ο σύντροφός μου να κάνω αυτές τις υποχωρήσεις..ήθελα και τις έκανα..αφού κάναμε λοιπόν αυτό το διάλλειμα απ'τη σχέση μας,για να τα βρω και πάλι με τον εαυτό μου και ν'αποβάλλω ότι είχε μαζευτεί μέσα μου τόσο καιρό,αποφασίσαμε να ξαναπροσπαθήσουμε,αλλά όσο κι αν τον αγαπούσα ή ήθελα να'μαστε μαζί,ένοιωθα ότι πλέον δεν είχα άλλη υπομονή..δεν ένοιωθα ικανή ή ότι άντεχα να κάνω έστω και την πιο μικρή υποχώρηση..
Επομένως,θεωρώ ότι είναι καλό
οπωσδήποτε να κάνουμε υποχωρήσεις σε μια σχέση και να μην είμαστε αυτό που λένε "αγύριστα κεφάλια",αλλά μέχρι το σημείο που δεν χάνουμε τον εαυτό μας και που δεν πάυουμε να είμαστε αυθεντικοί για το καλό του άλλου ή της σχέσης μας... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Εγω δεν πηγα σημερα για δουλεια γιατι ηθελα να περασω τη σημερινη μερα με το αμορε μου που γυρισε επιτελους απο το χωριο.Ειχα να το δω μια βδομαδα! ε, λιγο ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ανέβα θεματάκι!!

Πιο πολύ γιατί θυμήθηκα μία φίλη, η οποία ήταν τόοοσο ερωτευμένη...
Έμαθε τη γλώσσα του, σχεδίαζε το μέλλον τους στη χώρα του (Νότιο Αμερική, κιόλας!!), δούλευε σα σκυλί για να έχει λεφτά να μείνει όσο το περισσότερο μπορούσε δίπλα του (2 μήνες)...
Και τελικά... ε, δεν "έκατσε" το αίσθημα...
Χμ, μήπως γιατί ήταν τόσο διαφορετικοί;
Γιατί είχε βάλει εκείνη πολλά καλούπια;
Ή γιατί είχαν ειδωθεί μία μόνο φορά, πριν πάει να τον βρει στη Ζούγκλα;

Ε, μετά είδαμε και πάθαμε να τη συνεφέρουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Καμία υποχώρηση ούτε παραχώρηση.Προσφέρω σαν άνθρωπος ένα πακέτο λειτουργιών το οποίο κάποια εταίρα απλά το δέχεται ή το απορρίπτει.Το να κάτσω να αλλάζω πράγματα του χαρακτήρα μου σημαίνει ότι πλέον δεν μιλάμε για μένα αλλά για κάποιον άλλον...

Πιστεύω ότι τέτοιου είδους ενέργειες οδηγούν στα αδιέξοδα των σχέσεων γιατί κανένας δεν μπορεί να αντιληφθεί τη διαφορετικότητα των ανθρώπων και φυσικά να την αγαπήσει.Ο κόσμος είναι πολύ οραίος για τον αλλάξουμε.Πέραν του ότι δεν έχουμε τα copy right να το κάνουμε δεν μπορούμε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top