Η επικαιρότητα εν συντομία

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σταμάτησε να αναπτύσσετε στην ηλικία των 2 ετών...
αυτο σημαινει οτι δεν γερναει κιολας?
δεν νομιζω
απλα θα γερασει και θα πεθανει με εναν περιεργο τροπο..



Στον «πάγο» η αύξηση της θητείας!

Σώφρων ο υπουργός Αμυνας ανακοίνωσε χθες, με κατηγορηματικό τρόπο, ότι παγώνει το θέμα αύξησης της θητείας, παρά την αντίθετη -και ομόφωνη- εισήγηση του στρατιωτικού κατεστημένου. «Επιπόλαιοι χειρισμοί σε ένα τόσο σοβαρό θέμα που αφορά τη νεολαία μας δεν επιτρέπονται», είπε ο Π. Παναγιωτόπουλος, κόβοντας κάθε άλλη συζήτηση για το θέμα αυτό που επηρεάζει αρνητικά την ψυχολογία των νέων.



Το «καμπανάκι» είχε χτυπήσει ήδη, με τη μικρή προσέλευση κατάταξης στην τελευταία ΕΣΣΟ...
Βρέθηκε... ισοδύναμο!
Εν τω μεταξύ, ο Π. Παναγιωτόπουλος έριξε χθες στο υπουργείο Οικονομικών και στην τρόικα το «μπαλάκι» για το ειδικό μισθολόγιο των στρατιωτικών. Μιλώντας στα στελέχη της 1ης Στρατιάς, στη Λάρισα, τους είπε ότι το υπουργείο Αμυνας έκοψε και άλλο τους εξοπλισμούς και τα λειτουργικά έξοδα και βρήκε το αριθμητικό ισοδύναμο (40 εκατομμύρια το 2012 και 120 εκατομμύρια το 2013) για να μην εφαρμοστεί το ειδικό μισθολόγιο στους στρατιωτικούς, οι οποίοι έχουν ήδη χάσει το 37% των αποδοχών τους και προβλέπεται περαιτέρω μείωση 12%.
Τώρα το ζητούμενο είναι αν το υπουργείο Οικονομικών θα κάνει δεκτή τη «χακί» εισήγηση και αν η τρόικα θα κάνει πίσω στην οριζόντια εφαρμογή του ειδικού μισθολογίου. Πάντως, ο Πάνος πήρε όλο το «χαρτί» χθες στη Λάρισα...

  • Και μια λεπτομέρεια: Την εισήγηση-μελέτη για το αριθμητικό ισοδύναμο του ειδικού μισθολογίου των στρατιωτικών επεξεργάστηκε ο Π. Παναγιωτόπουλος με τον ταξίαρχο Οικονομικού Γ. Μπούρο και τους συνεργάτες του. Τώρα με τις κρίσεις, λοιπόν, ο υπουργός Αμυνας αντάμειψε τον ταξίαρχο, κάνοντάς τον υποστράτηγο, παρά τις αντιρρήσεις κάποιων «γαλάζιων» αποστράτων...
και ενα καλο νεο,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Πουλάνε σφαγμένα σκυλιά στο κέντρο της Αθήνας!

Αυτοσχέδιο φρικιαστικό παζάρι στο κέντρο της Αθήνας από Ασιάτες



Απίστευτο σοκ προκαλεί μια καταγγελία από Έλληνες πολίτες, οι οποίοι αντίκρισαν στην οδό Αγησιλάου στο κέντρο της Αθήνας σκυλιά σκοτωμένα, να έχουν κρεμαστεί ανάποδα ώστε να πουληθούν σε ένα αυτοσχέδιο παζάρι «κρέατος».

Εκατοντάδες πολίτες κατήγγειλαν το περιστατικό τηλεφωνώντας στην Ελληνική Φιλοζωική Εταιρεία. Η Φιλοζωική με ανακοίνωσή της, που αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της, μιλάει για πληθώρα επώνυμων καταγγελιών για την απίστευτη εικόνα που βίωσαν Έλληνες πολίτες όταν είδαν κρεμασμένα σκοτωμένα σκυλιά προς πώληση στην οδό Αγησιλάου στο κέντρο της Αθήνας από Κινέζους «πωλητές».

Παράλληλα συνεχώς πληθαίνουν οι καταγγελίες για την εξαφάνιση αδέσποτων σκύλων και γατιών σε περιοχές όπου ζουν Ασιάτες. Η Φιλοζωική γνωστοποιεί στους Έλληνες πολίτες ότι τέτοιου είδους γεγονότα πρέπει να καταγγέλλονται στην Άμεση Δράση προκειμένου να επέμβουν στον τόπο του συμβάντος για τη σύλληψη των δραστών.

Να σημειωθεί ότι παρόμοιες πράξεις αποτελούν ποινικό αδίκημα που διώκεται αυτεπάγγελτα από τον νόμο (3170/03 και 1197/81), ενώ ο υπό ψήφιση νόμος για την προστασία των μικρών ζώων στη χώρα μας θα είναι πολύ αυστηρότερος προβλέποντας μάλιστα πολυετείς φυλακίσεις άνευ δικαιώματος εξαγοράς.









πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Βίασαν άγρια Αφγανό και τον σκότωσαν στο Ναύπλιο :/:

link
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Σήμερα 11 Αυγούστου 2012 συμπληρώνονται 16 ολόκληρα χρόνια από την άγρια δολοφονία του Τάσου Ισαάκ κατά τη διάρκεια αντικατοχικής διαδήλωσης στην περιοχή της νεκρής ζώνης, στη Δερύνεια Αμμοχώστου.

Στις 24 Ιουνίου 2008 το ευρωπαϊκό δικαστήριο έκρινε ένοχη την Τουρκία για την δολοφονία των Σολωμού και Ισαάκ. Σύμφωνα με το δικαστήριο η Τουρκία κρίθηκε ένοχη για την παραβίαση του άρθρου 2 της ευρωπαϊκής συνθήκης για τα ανθρώπινα δικαιώματα γιατί δεν έγινε καμία έρευνα για να βρεθούν οι υπαίτιοι για τον θάνατο του.

Ο Τάσος Ισαάκ (1972 - 11 Αυγούστου 1996) δολοφονήθηκε σε διάρκεια αντικατοχικής διαδήλωσης στην περιοχή της νεκρής ζώνης, στη Δερύνεια της επαρχίας Αμμοχώστου.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Βίασαν άγρια Αφγανό και τον σκότωσαν στο Ναύπλιο :/:

link

Έπιασαν Πακιστανό για απόπειρα βιασμού τουρίστριας

Εξιχνιάσθηκε η ανθρωποκτονία 19χρονου αλλοδαπού στην Αργολίδα.

Βρε δες κάτι συμπτώσεις... Πάκι κι αυτοί... Σαν εκείνους στο μετρό, που ένας Πάκι μαχαίρωσε έναν ομοεθνή του μέσα στον συρμό στην Ομόνοια και σηκώθηκε κι έφυγε σαν κύριος.

Χωρίς να θέλω να μειώσω το περιστατικό από τα δικά μας ζώα τους Έλληνες που βίασαν στην Ζάκυνθο και θέλουν κι αυτοί ευνουχισμό, μήπως διακρίνεις μια δυσαναλογία στα εγκλήματα που συμβαίνουν τελευταία από συγκεκριμένες εθνικότητες, με βάση το ποσοστό τους ως προς τον γηγενή πληθυσμό; Λέω μήπως ρε παιδί μου. Εκτός κι αν δεν παρακολούθησες στατιστική στο σχολείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
μπλα μπλα.. Χωρίς να θέλω να μειώσω το περιστατικό από τα δικά μας ζώα τους Έλληνες που βίασαν στην Ζάκυνθο και θέλουν κι αυτοί ευνουχισμό, μήπως διακρίνεις μια δυσαναλογία στα εγκλήματα που συμβαίνουν τελευταία από συγκεκριμένες εθνικότητες, με βάση το ποσοστό τους ως προς τον γηγενή πληθυσμό; Λέω μήπως ρε παιδί μου. Εκτός κι αν δεν παρακολούθησες στατιστική στο σχολείο...

εγώ που διακρίνω μια δυσαναλογία στα εγκλήματα που συμβαίνουν τελευταία από συγκεκριμένες εθνικότητες και γνωστοποιούνται από τα μέσα μαζικής "ενημέρωσης" και βρίσκουν τον δρόμο τους μέσα από το "αμερόληπτο" σύστημα απονομής δικαιοσύνης της χώρας μας, με βάση το ποσοστό τους ως προς τον γηγενή πληθυσμό, βλέπω κάτι διαφορετικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Για πες μας κάποια που ξέρεις εσύ, Bopajgo, και δεν γνωστοποιήθηκαν. Και να μας πεις πώς τα έμαθες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valar_Morghulis

Νεοφερμένος

Ο Valar_Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
To πρόβλημα είναι ότι εξετάζοντας το θέμα του βιασμού π.χ περνάμε από την συγκεκριμένη περίπτωση στην γενίκευση!!

Παρατηρώντας τα στοιχεία της αστυνομίας θα διαπιστώσουμε ότι οι Έλληνες κατέχουν τα πρωτία στην εγκληματικότητα και μετά έπαινονται οι υπόλοιποι...!

Το γεγονός ότι Έλληνες είναι πρώτοι στις κλοπές παραδείγματος χάριν, όμως, δεν σημαίνει ότι όλοι οι Έλληνες είναι κλέφτες (κάτι που ισχύει για τους Πακιστανούς, οι οποίοι όλοι είναι βιαστές και λαθροπίθηκοι)...!

Δηλαδή..γενικεύουμε και χαρακτηρίζουμε ένα λαό...αλλά το δικό μας έθνος την βγάζει λάδι...unfair!!

Ουσιαστικά...αυτό που γίνεται όμως (ειδικότερα από δεκανίκια του συστήματος όπως είναι η Χ.Α) είναι , κατά την προσωπική μου άποψη, να πέσει το μπαλάκι σε ένα εύκολο στόχο, όπως οι μετανάστες ώστε να μην επικεντρωθούμε στην κατάντια μας.

Με λίγα λόγια..γίνεται μια προσπάθεια να εμφανιστει η σημερινή κρίση κυρίως κ ως εθνική και όχι ως συστημική - καπιταλιστική! Προτάσσεται δηλαδή το εθνικό-εθνικιστικό απέναντι στο οικονομικό. Και αυτή η εξήγηση προσφέρει τις καλύτερες υπηρεσίες στην πολιτική σαβούρα που κυβερνά!
Μπερδεύει,συσκοτίζει,αποπροσανατολίζει και τελικά κατευθύνει σε λάθος μεριές...!

Η συνθηματολογία βέβαια όλων αυτών...παραπέμπει σε λογικές "εναντίων όλων" και εξωσυστημικές (δηλαδή εφορμείται από μια "αριστερή σκοπιά" που την χρισημοποιεί ως κάλυμα) ωστόσο η πραγματικότητα αποδεικνύει το αντίθετο...!

Παράδειγμα...την στιγμή που οι Χρυσαυγίτες και λοιποί πατριώτες και προστάτες του δικαίου, με περισσή αυταπάρνηση, ορμούσαν να αποδώσουν δικαιοσύνη στον Πειραιά...παράλληλα στο Κοινοβούλιο εμπόδιζαν την συσταση επιτροπής για το ξεπούλημα της Αγροτικής Τράπεζας....!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Για πες μας κάποια που ξέρεις εσύ, Bopajgo, και δεν γνωστοποιήθηκαν. Και να μας πεις πώς τα έμαθες.
βρε zed μου, σοβαρά τώρα?
τη ρατσιστική βία κατά των μεταναστών και τις διακρίσεις σε βάρος τους τις βλέπω κάθε μέρα γύρω μου, από τα βλέμματα ανθρώπων που αντιλαμβάνονται τον κόσμο όπως εσύ, μέχρι τα κενά στην ελληνική νομοθεσία για την προστασία των δικαιωμάτων τους..
όπως βλέπω και την κρατική βία που ασκείται σε όλους μας, και που εσύ πιθανόν αρνείσαι να δεχτείς..
τέλος πάντων, δεν έχω να σου πω κάτι άλλο προς το παρόν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
To πρόβλημα είναι ότι εξετάζοντας το θέμα του βιασμού π.χ περνάμε από την συγκεκριμένη περίπτωση στην γενίκευση!!

Παρατηρώντας τα στοιχεία της αστυνομίας θα διαπιστώσουμε ότι οι Έλληνες κατέχουν τα πρωτία στην εγκληματικότητα και μετά έπαινονται οι υπόλοιποι...!

Ουάου. Ευτυχώς, γιατί αν ήμασταν δεύτεροι, μάλλον θα σήμαινε ότι τελικά οι αλλοδαποί στην Ελλάδα είναι περισσότεροι από τους Έλληνες. Δεν αργεί να συμβεί, κουράγιο παιδιά, ο πολυπόθητος στόχος σας θα επιτευχθεί.
Να σου θυμίσω επίσης ότι η αξιολάτρευτη κυβέρνησή μας έχει δώσει υπηκοότητα μέσα σε μια νύχτα σε χιλιάδες λαθραίους και θεωρούνται Έλληνες πλέον, για να μπορούν να ψηφίζουν μπατσόκ και νδ.
Να σου θυμίσω επίσης ότι Έλληνες θεωρούνται και οι Ρομά (νομίζω ξέρεις τι "επαγγέλονται" οι περισσότεροι...).
Να σου θυμίσω επίσης ότι υπάρχουν πολλά περιστατικά τα οποία δεν καταγράφονται καν στην αστυνομία. Όπως πχ στο νησί μου πριν λίγες μέρες όπου αλλοδαποί μαχαίρωσαν ομοεθνή τους αλλοδαπό οικογενειάρχη επειδή τόλμησε να ζητήσει 70€ που του χρωστούσαν επί έναν χρόνο. Και φυσικά το συμβάν δεν καταγράφηκε καν, καθώς θα μπορούσαν να φέρουν ένα σωρό ψευδομάρτυρες ή να του σφάξουν κανά παιδί/γυναίκα, ακόμα χειρότερα. Ίσως κι επειδή ένας από αυτούς είναι καταδότης της αστυνομίας... Αλήθεια, πόσα τέτοια συμβαίνουν κι αλλού και δεν καταγράφονται από φόβο; Ενώ άμα μαχαιρώσω εγώ κάποιον, που ούτε σχέσεις με μαφία έχω ούτε τους είμαι χρήσιμος των αστυνομικών ως ρουφιάνος, τσιράκι, δοσοληψίες ή κάτι αντίστοιχο, τσουπ, αμέσως καταγραφή.

βρε zed μου, σοβαρά τώρα?
τη ρατσιστική βία κατά των μεταναστών και τις διακρίσεις σε βάρος τους τις βλέπω κάθε μέρα γύρω μου, από τα βλέμματα ανθρώπων που αντιλαμβάνονται τον κόσμο όπως εσύ, μέχρι τα κενά στην ελληνική νομοθεσία για την προστασία των δικαιωμάτων τους..
όπως βλέπω και την κρατική βία που ασκείται σε όλους μας, και που εσύ πιθανόν αρνείσαι να δεχτείς..
τέλος πάντων, δεν έχω να σου πω κάτι άλλο προς το παρόν..

Σόρρυ, αλλά εγώ έχω ανοιχτό και το άλλο μάτι και βλέπω κάθε μέρα στην Αθήνα φόβο να κυκλοφορήσεις έξω, επιθέσεις και ληστείες σε πολίτες (αλήθεια, Tζάκεν -ή valar morghulis-, αυτά τα περιστατικά καταγράφονται στα στατιστικά; Ή μένουν αδήλωτα; ) και ουδεμία ασφάλειά μας άμα θέλουμε να βαδίσουμε πχ σε κανά στενάκι στην Ομόνοια (πολύ extreme, το ξέρω, αλλά βρίσκω έναν ρομαντισμό σε αυτά τα μέρη...). Δικαίωμά μου είναι να περπατήσω στην πόλη μου, όμως κάποιοι μου το στερούν. Αμφιβάλλω αν περνάτε καμιά βόλτα από εκείνα τα μέρη να δείτε ποιοι...

Βλέπω και αυτά που λες και δεν έχεις άδικο Bopajgo, αλλά βλέπω και την άλλη μεριά, όχι μόνο όποια με βολεύει για να το παίξω φιλάνθρωπος εκ του ασφαλούς.

Όσο για την κρατική βία που αναφέρεις ότι αρνούμαι να την δεχτώ, προφανώς είναι επειδή είσαι καινούργια στο φόρουμ και δεν έχεις διαβάσει παλαιότερα ποστ μου, οπότε και θεωρείς ότι αγνοώ την κρατική βία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
αυτό
μήπως διακρίνεις μια δυσαναλογία στα εγκλήματα που συμβαίνουν τελευταία από συγκεκριμένες εθνικότητες, με βάση το ποσοστό τους ως προς τον γηγενή πληθυσμό;
που το στηρίζεις;

Δεν είδα κάτι σοβαρό σε άλλα θέματα σουιτχαρτ, για αυτό προφανώς και ζητάω από σένα κάτι.
Εχμ, έχω πει απόψεις σχετικά με το πρηγούμενο θέμα μέχρι το σημείο που θεώρησα πως άξιζε να πω. Από κει και πέρα όταν κάποιες ερωτήσεις μου φαίνονται αδιάφορες για διάφορους λόγους ή ακόμα και όταν οι απαντήσεις θεωρώ πως είναι προφανείς, δε θα ασχοληθώ. Ποιο το πρόβλημά σου; Με έχεις πρήξει ρε συ, με το συμπάθειο κιόλας. Σου είπα ήδη δυο-τρεις φορές πως μου φάνηκαν άκυρες οι ερωτήσεις μα και το όλο νόημα των ποστ σου, πόσες θες ακόμα να σου το πω; Όταν η ερώτηση δε μου κινεί το ενδιαφέρον, δεν θα απαντήσω. Μου επιτρέπεις; :P Το θεωρώ χάσιμο χρόνου που στη τελική δεν έχει αποτέλεσμα.

Όσο για το "υφάκι", μιας και ενδιαφέρεσαι, προέρχεται από λέξεις του στυλ: "Αφγανός πούστης", "ήρθαν όλοι οι γύφτοι" και άλλα τέτοια ωραία που διάβασα σε διάφορα θρεντάκια και προφανώς απευθύνεται σε άτομα που τις χρησιμοποιούν και άτομα που συμφωνούν με τα άτομα αυτά.

Με βγάζεις οφφ τόπικ one more time αλλά έχε χάρη που περιμένω να μου φέρουν τα μακαρόνια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Όσο για το "υφάκι", μιας και ενδιαφέρεσαι, προέρχεται από λέξεις του στυλ: "Αφγανός πούστης", "ήρθαν όλοι οι γύφτοι" και άλλα τέτοια ωραία που διάβασα σε διάφορα θρεντάκια και προφανώς απευθύνεται σε άτομα που τις χρησιμοποιούν και άτομα που συμφωνούν με τα άτομα αυτά.

Με βγάζεις οφφ τόπικ one more time αλλά έχε χάρη που περιμένω να μου φέρουν τα μακαρόνια. :P

Όχι γλυκιά μου, δεν θα απαντώ μόνο σε ό,τι γουστάρεις ενώ εσύ θα θεωρείς αδιάφορο ότι δεν σε βολεύει.

Τις ρατσιστικές αυτές βρισιές ΔΕΝ τις χρησιμοποίησα εγώ όπως πολύ καλά ξέρεις. Αν τυχαίνει να συμφωνώ σε κάποια θέματα με κάποιους που χρησιμοποιούν αυτές τις φράσεις, δεν σημαίνει ότι είμαι όμοιός τους. Είναι τραγικά ειρωνικό το ότι παριστάνεις πως είσαι κατά της γενίκευσης και την χρησιμοποιείς τόσο εύκολα όταν σε συμφέρει. Οπότε βρες άλλη δικαιολογία για το υφάκι σου προς εμένα και γενικά προς όποιον έχει απόψεις αντίθετες των δικών σου.

Υ.Γ.: Κι ο Μπάμπης ο σουγιάς βραστά μακαρόνια έτρωγε, πρόσεχε μην σε θεωρήσουν ίδια με αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valar_Morghulis

Νεοφερμένος

Ο Valar_Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν καταγράφονται όλα ή όχι ( προφανώς δεν καταγράφονται όλα...και αυτό αφορά ημεδαπούς αλλοδαπούς) πάντως σίγουρα δεν θα μιλάμε και για κανέναν αριθμό ικανό να ξεπεράσει τους Έλληνες πρωταθλητές!
Σε κάθε περίπτωση πάντως το θέμα δεν είναι ποιος κάνει πιο πολλά εγκλήματα ...το θέμα είναι να μην περνάμε από το ένα άκρο στο άλλο...εμείς οι καλοί - αυτοί οι κακοί...και άλλα τέτοια όμορφα!

Έχουμε φτάσει στο σημείο να έχουμε ποινικοποιήσει την ίδια τους την ύπαρξη και να τους τιμωρούμε επειδή τόλμησαν να πατήσουν το πόδι τους άγια τούτα χώματα..επειδή είχαν την ατυχία να μην είναι Έλληνες...επειδή απλώς υπάρχουν!!!

Και αν ακόμη μπήκαν λαθραία...συνεχίζουν να διατηρούν βασικά δικαιώματά τους...και ο χειρώτερος εγκληματίας του κόσμου έχει δικαιώμα στην ζωή και στο να δικαστεί για αυτό που έκανε και μόνο για αυτό!

Η ελληνική κοινωνία έχει κάνει βέβαια την επιλογή της ως φαίνεται...! Αν είχε την ευκαιρία δεν θα έδιωχνε απλώς τους μετανάστες...θα τους έκαιγε ζωνταντούς...και έτσι θα αποδείνκυε την ανωτερότητά της!!!
Όπως άλλωστε αποδεικνύει την πολιτισμική της υπεροχή καθημερινώς αν κρίνει κανείς από το πως φέρεται στους ίδιους τους Έλληνες...στους δρόμους,στις δημόσιες υπηρεσίες, στην βοήθεια που παρέχει στα ΑΜΕΑ, στα νοσοκομεία κλπ κλπ...!!!

Υ.Γ Τουλάχιστον, τώρα με τις επιχειρήσεις σκούπα...θα φτιάξει και η εικόνα της Ελλάδας στο εξωτερικό...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
(..) Σόρρυ, αλλά εγώ έχω ανοιχτό και το άλλο μάτι και βλέπω κάθε μέρα στην Αθήνα φόβο να κυκλοφορήσεις έξω, επιθέσεις και ληστείες σε πολίτες (..) Δικαίωμά μου είναι να περπατήσω στην πόλη μου, όμως κάποιοι μου το στερούν. Αμφιβάλλω αν περνάτε καμιά βόλτα από εκείνα τα μέρη να δείτε ποιοι... Βλέπω και αυτά που λες και δεν έχεις άδικο Bopajgo, αλλά βλέπω και την άλλη μεριά, όχι μόνο όποια με βολεύει για να το παίξω φιλάνθρωπος εκ του ασφαλούς. Όσο για την κρατική βία που αναφέρεις ότι αρνούμαι να την δεχτώ, προφανώς είναι επειδή είσαι καινούργια στο φόρουμ και δεν έχεις διαβάσει παλαιότερα ποστ μου, οπότε και θεωρείς ότι αγνοώ την κρατική βία.

εντάξει, θα παραδεχτώ πως δεν έχω διαβάσει και τα 1600+ ποστ σου..
ζητώ συγγνώμη και παρακαλώ τους θεούς του ολύμπου να δείξουν έλεος.. :redface:

σοβαρά τώρα, στο θέμα μας..

δε θα αρνηθώ ότι τα πράγματα στους δρόμους έχουν γίνει πιο σκληρά και επικίνδυνα.. άλλωστε δε μένω στην αθήνα, και δε σκοπεύω να σχολιάσω μια καθημερινότητα που δεν έχω ζήσει.. αυτό που βλέπω εγώ όμως είναι ότι τώρα, περισσότερο από ποτέ, η κρίση εντείνει τις κοινωνικές εντάσεις και ανισότητες και πλήττει - πρώτα και κύρια - τις ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες..
οι μετανάστες είναι μια από αυτές..
αν δε μπορείς να δεχτείς ότι οι μετανάστες ληστεύουν δήθεν "παραπάνω" από τους έλληνες όχι για κανένα άλλο λόγο, παρά γιατί βρίσκονται εδώ και χρόνια σε δεινότερη κατάσταση από τους έλληνες μεσοαστούς που αποτελούν ίσως την πλειοψηφία, τότε δε νομίζω ότι μπορούμε να συννενοηθούμε κάπως..
και αν όντως αντιλαμβάνεσαι την ύπαρξη της κρατικής βίας, θα καταλάβαινες ότι βία από τη πλευρά του κράτους είναι και το να μη μπορεί να εξασφαλίσει σε όλους δουλειά και αξιοπρεπή διαβίωση, όχι στους έλληνες, όχι στους μετανάστες, αλλά σε όλους όσους είναι πρόθυμοι να εργαστούν και να ζήσουν αρμονικά σε αυτή τη χώρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ανακάλυψαν το μόριο που σταματά τη μετάσταση των καρκινικών κυττάρων!

Επιστήμονες του University of Toronto ανακάλυψαν το μόριο που πιθανότατα ευθύνεται για την παραμονή των καρκινικών κυττάρων στον ιστό όπου γεννιούνται για να μη γίνονται μεταστάσεις σε άλλα όργανα.






Το μόριο ονομάστηκε «flightless» επειδή αυξάνει την προσκόλληση των κυττάρων (ακόμα και των καρκινικών) στον ιστό όπου βρίσκονται αρχικά, ώστε να μη ταξιδεύουν στο σώμα.
Σύμφωνα με τον επικεφαλής της έρευνας, Christophe McCulloch:
«Η μελέτη του συσκεκριμένου μορίου και του ρόλου που παίζει στον έλεγχο της κίνησης των κυττάρων, μας αφήνει υποσχέσεις για τη δημιουργία νέων φαρμάκων και θεραπειών για τον έλεγχο ασθενειών που σχετίζονται με την ανεξέλεγκτη κίνηση των κυττάρων. Ελπίζουμε ότι κάποια μέρα οι θεραπείες θα βοηθήσουν στη ρύθμιση αυτής της κίνησης ώστε να περιορίσουμε τη διάδοση των καρκινικών κυττάρων από τον όγκο στο υπόλοιπο σώμα»
Η έρευνα δημοσιεύτηκε στο περιοδικό The FASEB και περιλαμβάνει τη μελέτη τριών διαφορετικών τύπων κυττάρων, τα οποία τροποποιήθηκαν κατάλληλα για την παραγωγή διαφορετικών ποσοτήτων flightless μορίων. Αυτά που παρήγαγαν τη μεγαλύτερη ποσότητα έμειναν προσκολλημένα στους ιστούς τους για πολύ περισσότερο σε σύγκριση με τα άλλα.
Ελπιδοφόρα εξέλιξη, αλλά όπως συνηθίζεται, θα αργήσουμε να δούμε άμεσα αποτελέσματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Ολονύχτιο ανθρωποκυνηγητό Χρυσής Αυγής με πέτρες και ρόπαλα κατά μεταναστών!

Άγρια επεισόδια εκτυλίχτηκαν στην περιοχή της Λυκόβρυσης μεταξύ ομάδας ροπαλοφόρων και μεταναστών. Σύμφωνα με πληροφορίες του Pheme.gr ένας από τους μετανάστες δέχθηκε επίθεση με μαχαίρι και διακομίσθηκε στο ΚΑΤ, ενώ συμπατριώτης του χτυπήθηκε με ρόπαλο στο κεφάλι.


Το χρονικό του ανθρωποκυνηγητού
Ήταν λίγο πριν τα μεσάνυχτα, όταν έντρομοι οι κάτοικοι της Λυκόβρυσης ξύπνησαν από τις φωνές μελών της Χρυσής Αυγής που εξαπέλυσαν ανθρωποκυνηγητό στους δρόμους κατά των μεταναστών. Για αρκετή ώρα, σύμφωνα με μαρτυρίες, οι μετανάστες έτρεχαν να κρυφτούν, για να γλυτώσουν από την εγκληματική επίθεση των ροπαλοφόρων. Σε ορισμένες περιπτώσεις, τα μέλη της ακροδεξιάς παράταξης δεν δίστασαν να επιτεθούν στα σπίτια κατοίκων της περιοχής, οι οποίοι εδώ και αρκετά χρόνια νοικιάζουν διαμερίσματα σε αλλοδαπούς που εργάζονται νόμιμα στην Ελλάδα. Όπως καταγγέλλουν κάτοικοι της περιοχής στο Pheme.gr μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες οι ομάδες πραγματοποιούσαν επιθέσεις με πέτρες, ξύλα και ρόπαλα, επιχειρώντας να σπάσουν τις πόρτες και τα παράθυρα των κατοικιών που διαμένουν αλλοδαποί. Κάτοικοι της Λυκόβρυσης αποδοκίμασαν με έντονο τρόπο την εγκληματική συμπεριφορά τους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Ο Ερντογάν, με μία μόνο κίνηση-σκάνδαλο, εξευτέλισε όσους εν Ελλάδι εμμένουν να βλέπουν στο πρόσωπό του έναν αξιόπιστο εταίρο, ο οποίος θα μπορούσε να φέρει μια καινούργια μέρα στις ελληνοτουρκικές σχέσεις. Αυτό που έγινε, με απλά λόγια, είναι η απαγόρευση σε Έλληνες υπηκόους να αγοράζουν σπίτια και οικόπεδα στην Κωνσταντινούπολη, στην Ανδριανούπολη και στη μικρασιατική ακτή, τη γη της Ιωνίας, επέβαλαν οι Νεοθωμανοί Πανισλαμιστές του ΑΚΡ! Την ίδια ώρα, κάποιοι χαζοχαρούμενοι πολιτικάντηδες, πολιτικοί, ακόμα και υπουργοί (αν χρειαστεί θα επανέλθουμε για κάποιους… καλοντυμένους που κομπάζουν για τις ειδικές τους σχέσεις με την «Υψηλή Πύλη» και άλλα ενδιαφέροντα…) οι οποίοι επιχαίρουν για τις επενδύσεις που επιδιώκουν να κάνουν Τούρκοι μεγαλοεπιχειρηματίες στην Ελλάδα, σιωπούν όμως επιδεικτικά για τα υπόλοιπα…

Η Άγκυρα με μία κίνηση απίστευτου θράσους, η οποία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως εχθρική (ούτε καν το πολιτικώς ορθό «μη φιλική»), τοποθετεί τους Έλληνες υπηκόους στο ίδιο τσουβάλι με τους Σύρους, του Αρμένιους και τους… Βορειοκορεάτες, οι οποίοι θα αντιμετωπίζουν ανυπέρβλητα προβλήματα στην αγορά ακίνητης περιουσίας και διενέργειας επενδύσεων στη χώρα.



Ούτε λίγο ούτε πολύ με τον νόμο που πέρασε το ΑΚΡ, επιτρέπεται σε υπηκόους 183 κρατών να αγοράζουν ότι θέλουν στη Τουρκία, πλην Ελλήνων, Αρμενίων, Συρίων και Βορειοκορεατών. Η Άγκυρα έστειλε επιστολή σε όλες της τις πρεσβείες στο εξωτερικό προτρέποντας τις διπλωματικές της αποστολές να προωθήσουν το πρόγραμμα προσέλκυσης επενδύσεων ενώ πρόκειται να επιστρατευτούν μέχρι και αστέρια του σινεμά της χώρας σε μία προσπάθεια να φέρουν από τις αραβικές χώρες αλλά και αυτές του Κόλπου… πετροδολάρια. Την ίδια στιγμή βέβαια, μεγάλες τράπεζες σε ΗΠΑ και Ευρώπη, φροντίζουν να επισημαίνουν στους πελάτες τους το ρίσκο που θα είχε ακόμα και το απλό άνοιγμα λογαριασμού στην Τουρκία… Τι ακολουθεί άραγε;

Ας δούμε όμως την περίπτωση των ανθρώπων δεύτερης κατηγορίας, των Γκιαούριδων. Οι πολίτες της Ελλάδας δεν θα μπορούν να επενδύσουν σε 28 παράκτιες επαρχίες στη Μικρά Ασία, συμπεριλαμβανομένης βέβαια της Κωνσταντινούπολης ενώ η συγκεκριμένη απαγόρευση δεν θα ισχύει για τους Μουσουλμάνους της Δυτικής Θράκης. Αυτό δεν είναι αρκετό για να πετάξουν έξω τον Τούρκο επιχειρηματία που επενδύσει σε μαρίνες στα ελληνικά νησιά;

Να ήταν μόνο αυτό; Σύμφωνα με τον Αττίλα Λοκ, δικηγόρο της Κωνσταντινούπολης «οι Έλληνες πολίτες δεν επιτρέπεται να αγοράσουν περιουσία στην παράκτια περιοχή γύρω από την Τουρκία… κι εάν ένας Έλληνας κληρονομούσε περιουσία θα έπρεπε να τη διεκδικήσει δικαστικά μέσα σε ένα μήνα, καθώς δεν δικαιούταν να έχει περιουσία εκεί».

Το μέγεθος του κόμπλεξ αλλά και της κακόβουλης προδιάθεσης της κυβέρνησης των Νεοθωμανών προς την Ελλάδα είναι τεράστιο αφού και στις άλλες χώρες που συνορεύουν με τη Τουρκία, δεν τους επιτρέπεται να αποκτήσουν γη – σε συγκεκριμένα σημεία. Στους Έλληνες όμως αποκλείεται η απόκτηση περιουσίας σε ολόκληρη την ακτογραμμή της Τουρκίας καθώς και στη Κωνσταντινούπολη, μία πόλη 15 εκατομμυρίων, με το ένα τρίτο αυτής να κατοικείται από Κούρδους και την ελληνική κοινότατα να μετριέται σε λίγους χιλιάδες προχωρημένης ηλικία κατά πλειοψηφία κατοίκους.

Οπότε κι εμείς νομιμοποιούμαστε να αναφέρουμε, ότι όταν ο ενοικιαστής κάνει έξωση στον ιδιοκτήτη τότε το να πεις οτιδήποτε είναι λίγο, ενώ καταντάει και περιττό. Να σημειώσουμε μόνο πως η συγκεκριμένη νομοθετική πρωτοβουλία της Τουρκίας αποτελεί καθαρά εχθρική προς τη χώρα μας ενέργεια και έρχεται να βάλει το κερασάκι στην τούρτα των πογκρόμ που έχει υποστεί το ελληνικό έθνος από της «κουμπάρους» και «αδερφούς», οι οποίοι για ακόμα μία φορά δείχνουν τη δικαιολογημένη, το κατανοούμε, ανασφάλεια που τους διακατέχει, ειδικά προς Έλληνες και Αρμενίους, αφού γνωρίζουν πως κάποια στιγμή το ενοικιαστήριο θα λήξει.

Πηγή: https://www.defence-point.gr/news/?p=55480

Στα πλαίσια της "ελληνοτουρκικής φιλίας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλοι στα άρματα λοιπόν να πάρουμε πίσω την Πόλη (των 15.000.000 κατοίκων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top