Ομιλείτε Ελληνικά

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
επισης, ειναι η κρυψωνα και οχι ο κρυψωνας.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από κρονάκος:
Η κορη σου θα ειναι σημαιοφορος, σε αυτην να πανε τα συνχαριτιρια... οχι σε σενα...!

συγχαρητήρια --> συν + χαίρω = χαίρομαι μαζί σου

Χρησιμοποιείται για να πουμε σε κάποιον ότι χαιρόμαστε κι εμείς γι'αυτό που τον κάνει χαρούμενο. Άρα εδώ τα συγχαρητήρια πηγαίνουν και στην Isiliel :) (συγχαρητήρια κι από μένα b.t.w)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
επισης, ειναι αλλο η ύβρις και άλλο οι ύβρεις
για τα βρισίδια/μπινελικια κτλ χρησιμοποιουμε το δευτερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Τα διαλυτικά πως μπαίνουν; Ήθελα να τα χρησιμοποιησω σε κάποιο θέμα και δεν ήξερα πως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τα διαλυτικά πως μπαίνουν; Ήθελα να τα χρησιμοποιησω σε κάποιο θέμα και δεν ήξερα πως!


νομίζω ότι εξαρτάται απ το πληκτρολόγιο σου αλλά θα σου πω πως μπαίνουν στο δικό μου τουλάχιστον :P
γυρισμένο στα Ελληνικά φυσικά, πατάς shift + άνω κάτω τελεία + το γράμμα (πχ ι) και το αποτέλεσμα είναι ϊ
αν θες να έχει και τόνο (ΐ) πατάς shift + ς + το γράμμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
νομίζω ότι εξαρτάται απ το πληκτρολόγιο σου αλλά θα σου πω πως μπαίνουν στο δικό μου τουλάχιστον :P
γυρισμένο στα Ελληνικά φυσικά, πατάς shift + άνω κάτω τελεία + το γράμμα (πχ ι) και το αποτέλεσμα είναι ϊ
αν θες να έχει και τόνο (ΐ) πατάς shift + ς + το γράμμα :)

Ναι έτσι βγαίνει και στο δικό μου πληκτρολογιο! Ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
επισης, ειναι αλλο η ύβρις και άλλο οι ύβρεις
για τα βρισίδια/μπινελικια κτλ χρησιμοποιουμε το δευτερο :)
λήφθηκε υπόψη ;):P

Ναι έτσι βγαίνει και στο δικό μου πληκτρολογιο! Ευχαριστώ πολύ! :)
παρακαλώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
ηρθα παλι το σπασικλακι.. :P

οταν θελουμε να πουμε οτι δεν υπαρχει κατι, λεμε "ελλείψει αυτού" με "ει" και οχι με "η" στο τελος.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
ελλείψει αυτού

αυτό είναι το σωστό
& νομίζω πως είναι δοτική πτώση κ ότι έχει ξεμείνει από αυτή στις μέρες μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
ελλείψει αυτού

αυτό είναι το σωστό
& νομίζω πως είναι δοτική πτώση κ ότι έχει ξεμείνει από αυτή στις μέρες μας...

yeap το ιδιο λεμε.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Επισης ειναι αισθηματικα και οχι αισθιματικα η αιστιματικα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Επισης ειναι αισθηματικα και οχι αισθιματικα η αιστιματικα.:)

...και για την ακρίβεια, αισθηματικά...! ;)
Το αίσθημα.

Άκυρο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Μία ερώτηση για τους γνώστες... Τι διαφορά έχει το "κατ'αρχήν" με το "κατ'αρχάς"? Που χρησιμοποιείται το καθένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Μία ερώτηση για τους γνώστες... Τι διαφορά έχει το "κατ'αρχήν" με το "κατ'αρχάς"? Που χρησιμοποιείται το καθένα?

& εγώ την έχω αυτή την απορία :hmm:

νομίζω πως είναι το ίδιο ως χρήση, αλλά αν υπάρχει κ κάποιος φιλόλογος να μας εξηγήσει τον λόγο θα ήταν καλύτερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Μία ερώτηση για τους γνώστες... Τι διαφορά έχει το "κατ'αρχήν" με το "κατ'αρχάς"? Που χρησιμοποιείται το καθένα?
Αν δεν κάνω λάθος, το κατ'αρχάς σημαίνει σύμφωνα με τις αρχές. ΠΧ ψηφίστε κατ'αρχάς (κατά τις αρχές).
Το κατ'αρχήν ...αρχικά.

Παίζει βέβαια και να είναι ανάποδα! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Σωστή η Youki, μόνο που όντως είναι ανάποδα.
Το ήξερα, ήθελα να δω αν το ξέρει κανείς. Το είχε δείξει στην εκπομπή που έχει το ίδιο όνομα με αυτό εδώ το thread;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
...και γράφεται "κατ' αρχίν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top