Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
ρε παιδια να κανω μια αφελη ερωτηση παλι? γιναμε που γιναμε ρομπα στις ερωτησεις ας την κανω και αυτη..
υπαρχει περιπτωση καποιος να ειναι γκει και εμφανισιακα να μην σε παραπεμπει καθολου προς τα εκει? και αν ναι τι χαρακτηρηστικα εχει στον χαρακτηρα του αφου εμφανισιακα δεν εχει..?

Moonlight, προφανώς και γίνεται! Μπορεί πχ ένας γκέι να πηγαίνει γυμναστήριο, να έχει μηχανή, να παρακολουθεί ποδοσφαιρικούς αγώνες/αγώνες μπάσκετ κτλ. Να μην έχει καθόλου θυληπρεπή συμπεριφορά. Να ντύνεται κανονικά. Να κάνει παρέες περισσότερο με αγόρια (στρ8 φίλους εννοώ). Μπορεί ακόμα να μιλάει και για γκόμενες! (ναι, ναι καλά ακούσατε:P). Άντε μετά να καταλάβεις εσύ ότι είναι γκέι!

Σύμφωνα με τους ψυχολόγους και γενικά τους ερευνητές της ομοφυλοφιλίας, συνήθως ένας γκέι μπορεί να είναι είτε αυτός που έχει το πάνω χέρι είτε αυτός που ..υφίσταται την όλη κατάσταση..! Πως να το θέσω κιόλας κομψά; Οι ίδιοι οι γκέι κατατάσσουν τους εαυτούς τους στον ρόλο του παθητικού ή του ενεργητικού.

Και ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα...ο άντρας έχει το πάνω χέρι και η γυναίκα είναι εκείνη ..που υφίσταται την όλη κατάσταση?:confused::confused:

Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν μπορεί να γίνει εναλλαγή ρόλων,αλλά γενικά υπάρχει μια τάση για διαχωρισμό ρόλων και συμπεριφορών ΚΑΙ στους γκέι.

Βέβαια, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όλοι έχουμε και θηλυκό και αρσενικό στοιχείο μέσα μας. Δεν είναι απαραίτητο σε μία σχέση μεταξύ δύο γκέι ατόμων, ο ένας να έχει τονισμένη οποιαδήποτε πλευρά!

Όπως μπορεί να δει κανείς ένα στρέιτ ζευγάρι οπου η γυναίκα δουλεύει κι ο άντρας πλένει πιάτα,για παράδειγμα. Είτε στρέιτ είτε γκέι έχει κανείς τονισμένη είτε τη θηλυκή ή την αρσενική του πλευρά..

Σορρυ αλλά η γυναίκα που δουλεύει έχει τονισμένη την αρσενική της πλευρά, και ο άντρας που πλένει πιάτα, έχει τονισμένη την θηλυκή του πλευρά?!? Τα πιάτα δηλαδή πώς πρέπει να πλυθούν, μόνα τους? Η πχ ο άντρας (που απολύθηκε λόγω της οικονομικής κρίσης- λέμε τώρα:P) πρέπει να τα πλύνει?

μόνος σίγουρος τρόπος να καταλάβεις αν κάποιος είναι γκέι (αν κρυβεται) είναι να σου το πει ή να τον δεις να κάνει πράγματα με κάποιον άλλον...όλα τα άλλα είναι στερεότυπα (μιλάει κάπως, περπατάει κάπως, του αρέσουν τα χ πράγματα κλπ). Προσωπικά θεωρώ ότι προδοτικό είναι και το που κοιτάνε, αν πχ περάσει μια γκομενάρα κα δεν ρίξουν ούτε μια ματιά και ύστερα περάσει κάποιος όμορφος και τον κάνουν scan (και αυτό το κάνουν συνέχεια) τότε (πιθανόν) έχεις να κάνεις με κάποιον γκέι

Νομίζω ότι κοιτάνε είναι το πιο προδοτικό απ' όλα, γιατί το 99% των γκέι έχουν ένα ανοικτό ραντάρ και ψάχνουν για όμορφους άντρες μες στην εμβέλεια του:P (τσεκαρισμένα αυτά, λολ). Είναι πολύ δύσκολο να μην κοιτάξεις κάποιον όμορφο, όπως ακριβώς είναι δύσκολο σε ένα στρ8 να μην κοιτάξει τις τεράστιες βυζάρες της κοπέλας:P ή σε μία κοπέλα να κοιτάξει τον γυμνασμένο κώλο κάποιου:P

Είναι λάθος να νομίζει ο κόσμος ότι οι γκέι είναι κάπως, οι περισσότεροι είναι νορμάλ άνθρωποι και πρέπει να το ψάξεις πολύ για να βρεις ορισμένα σημάδια που να τους προδίδουν...υπάρχουν θυληπρεπείς άντρες που είναι 100 % str8 και νταλικιέρηδες που είναι γκέι...

:thumbup::thumbup::thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.

τι ειναι αυτο?:confused:


α και αμα ενας αντρας λες δεις μια γυναικα ή τελοσπαντων εχει διπλα του μια γυναικα και δεν... τοτε σιγουρα μιλαμε για γκει? ασχετως αν δεν κανει σκαν αντρες? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
τι ειναι αυτο?:confused:


α και αμα ενας αντρας λες δεις μια γυναικα ή τελοσπαντων εχει διπλα του μια γυναικα και δεν... τοτε σιγουρα μιλαμε για γκει? ασχετως αν δεν κανει σκαν αντρες? :hmm:

Όχι βρε Μουν μου...:P:P Δηλαδή εσύ όποτε περνάει ένας άντρας από δίπλα σου, πρέπει σόι και ντε να τον καρφώνεις;; Αποκλείεται το να είναι κάποιος στρέιτ και απλά να περνάει φάση που βαριέται;! Τώρα, αν τύχει και κοιτάξει μπροστά σου κάποιον άντρα σαν ξερολούκουμο και αρχίσει να σκανάρει τότε μάλλον...:whistle: Αλλά και πάλι, ενδείξεις είναι όλα αυτά, όχι αποδείξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Το gaydar είναι υποτίθεται η ικανότητα των γκέι αντρών και καταλαβαίνουν ποίοι είναι γκέι και ποίοι όχι. Βέβαια εγώ νομίζω ότι δεν ισχύει και πολύ γιατί υπάρχουν και γκέι που φαίνονται τελείως στρ8 όπως είπαμε, οπότε δύσκολο να το καταλάβεις! (βέβαια ίσως φταίει και ότι το δικό μου είναι τελείως χαλασμένο:P)

α και αμα ενας αντρας λες δεις μια γυναικα ή τελοσπαντων εχει διπλα του μια γυναικα και δεν... τοτε σιγουρα μιλαμε για γκει? ασχετως αν δεν κανει σκαν αντρες?

Όχι, εγώ συχνά παρατηρώ και γυναίκες δίπλα μου και μερικές φορές σχολιάζω κιόλας όταν είναι όμορφες ή είναι ωραία ντυμένες!:P Οπότε όλα είναι σχετικά! Και το σκαν σε άντρες σχετικό είναι μερικές φορές, μπορεί να κοιτάει κάποιος τους φέτες κοιλιακούς του άλλου, τα μπράτσα ή κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
τι ειναι αυτο?:confused:
gaydar=gay radar= ικανότητα που (υποτίθεται) έχουν οι γκέι να αναγνωρίζουν έναν άλλον γκέι .Γι αυτό λένε πως αν νομίζεις πως κάποιος είναι γκέι, ρώτα έναν τρίτο (γκέι) να τον δει και ναστο επιβεβαιώσει. Βέβαια δεν ξέρω πόσο ακριβές είναι αυτό, αν και κατά την γνώμη μου πρέπει να υπάρχει ένας τρόπος να αναγνωρίζονται μεταξύ τους (αλλιως τι κάνανε στον μεσαίωνα που αν έλεγαν κάτι τους καίγανε στην πυρά:hmm:?? λογικά κινούνταν με την διαίσθηση, με το gaydar τους)


α και αμα ενας αντρας λες δεις μια γυναικα ή τελοσπαντων εχει διπλα του μια γυναικα και δεν... τοτε σιγουρα μιλαμε για γκει? ασχετως αν δεν κανει σκαν αντρες? :hmm:

σίγουρη δεν μπορείς να είσαι ποτέ:(, μπορεί να τσεκάρει μια γυναίκα πολύ δικαριτικά και εσυ να μην το παίρνεις χαμπάρι και χίλιες δυο άλλες περιπτώσεις (μπορεί να μην του λέει τπτ και να μην έχει λόγο να την κοιτάξει) Θεωρώ πάντως πως αν τσεκάρει άντρες και τον πιάνεις συχνά να το κάνει αυτό και αντίστοιχα τις γυναίκες ούτε που τις κοιτάει υπάρχει μία πιθανότητα, επαναλαμβάνω, μία πιθανότητα να είναι γκέι/λεσβία. Μην βασιστείς όμως σε αυτό μόνο, ο πιο ασφαλής τρόπος είναι να ρωτήσεις
Και όπως είπε και ο nikolas, και εγώ σχολιάζω όμορφες κοπέλες (όμορφα αγόρια δεν μπορώ να σχολιάσω προφανώς) και μπορεί να τις χαζεύω, οπότε και πάλι μηδέν στο τετράγωνο, καταλήγεις από την αρχή....Το να προσπαθείς να καταλάβεις αν κάποιος είναι γκέι είναι πάρα πολυ επίπονο και συνήθως δεν οδηγεί πουθενα αν ο άλλος κρύβεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σε ολες αυτες τις περιπτωσεις, καλο ειναι να χρησημοποιουμε παντα λεξεις οπως "ισως", "μοιαζει" "φαινεται να" κλπ.
Γιατι κανενας δεν πεφτει παντα μεσα, και φυσικα δεν φαινονται ολοι οι ομοφυλοφιλοι απο ενδυμασια,και συμπεριφορα.

Το οτι στην πλειοψηφια το καταλαβαινεις απο μανιερισμους,τροπο κινησης,ομιλιας,αποψεων κλπ δε θα το ελεγα στερεοτυπο. Στερεοτυπο γινεται εαν το θεωρησουμε οτι ειναι απολυτο κριτηριο (και φανταζομαι αυτο ηθελε να πει η Michele)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Το οτι στην πλειοψηφια το καταλαβαινεις απο μανιερισμους,τροπο κινησης,ομιλιας,αποψεων κλπ δε θα το ελεγα στερεοτυπο. Στερεοτυπο γινεται εαν το θεωρησουμε οτι ειναι απολυτο κριτηριο (και φανταζομαι αυτο ηθελε να πει η Michele)

αυτό βασικά εννοώ και εγώ, ότι τρόποι κίνησης κλπ σου δίνουν μια ιδέα, παρ'όλα αυτά δεν μπορείς ποτέ να είσαι 100% σίγουρος εκτός αν ρωτήσεις και αν δεν ρωτήσεις μόνο εικασίες μπορείς να κάνεις (εκτός πια αν μιλάμε για πολύ κραγμένους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
αυτό βασικά εννοώ και εγώ, ότι τρόποι κίνησης κλπ σου δίνουν μια ιδέα, παρ'όλα αυτά δεν μπορείς ποτέ να είσαι 100% σίγουρος εκτός αν ρωτήσεις και αν δεν ρωτήσεις μόνο εικασίες μπορείς να κάνεις (εκτός πια αν μιλάμε για πολύ κραγμένους)

Gandalf,σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου. (Επίσης μ'αρέσει ο τρόπος που γράφεις.)
Αν βασιστείς στα στερεότυπα (θηλυπρεπές περπάτημα,κουτσομπολιό,ναζάκια) είσαι μόνο 50% σίγουρος οτι έχεις να κάνεις με γκέι. Αλλά υπάρχουν και οι ενδείξεις που δεν αφορούν το φύλο, αλλά είναι στάνταρ και στα δύο φύλα,ετερό ή ομό. Αυτό έλεγα πρίν, και λόγω κακής διατύπωσης μπέρδεψα την Michelle..
Δεν είμαι γκέι για να ξέρω από πρώτο χέρι,αλλά έχω δευτεροξάδελφο που είναι ομοφυλόφιλος και φίλη που είναι λεσβία. Ο μεν ξαδελφός είναι ο θηλυπρεπής γκέι,που κάνει παρέα με κορίτσια, δεν έπαιζε μικρός με αυτοκινητάκια,και τον συγκινεί η κλασσική μουσική,αλλά η δε φίλη, παίρνεις όρκο οτι είναι στρέιτ,γιατί φοράει συνέχεια φούστες, έχει μακριά μαλλιά και βάφεται άψογα,σαν επαγγελματίας μακιγιέζ. Τα στερεότυπα λοιπόν του φύλου δεν καλύπτουν και τους δύο!
Έχω κάνει συζητήσεις επι συζητήσεων με την φίλη μου που είναι λεσβία και έχω πειστεί οτι μάλλον μόνο ένας γκέι μπορεί να καταλάβει έναν γκέι αν δεν υπάρχουν 'φανερές' ενδείξεις. Απ΄όσο μου έχει πεί, μια λεσβία καταλαβαίνει μια άλλη λεσβία από τον τρόπο που θα την κοιτάξει- όπως κοιτάζει ένας στρέιτ άντρας μια γυναίκα,ή μια στρέιτ γυναίκα έναν άντρα, με υπονοούμενο. Κάτι που συμβαίνει όταν φλερτάρουν οι στρέιτ, θα συμβεί και στον γκέι. Πχ, όπως ένας στρέιτ άντρας νιώθει άβολα όταν είναι μόνος με γυναίκα αλλά νιώθει οκ όταν είναι με άντρες, έτσι κι ένας γκέι νιώθει άβολα μόνος με άντρα,αλλά η συντροφιά των γυναικών είναι οκ γι'αυτόν. Τρίτη ένδειξη είναι το γεγονός οτι ένας γκέι/λεσβία, θα απορρίπτει άτομα του αντίθετου φύλου χωρίς λόγο,και θα είναι χωρίς σχέση για πολλά χρόνια. Η φίλη μου ειδικά, επειδή δεν μπορούσε να πεί οτι δεν της αρέσουν οι άντρες,έλεγε οτι δήθεν είναι ερωτευμένη με κάποιον χωρίς ανταπόκριση επί 4 χρόνια και δεν θέλει να βρεί άλλον,μάλιστα είχε κάνει την Χριστίνα, Χρήστο... :/:
Και το gaydar,φαντάζομαι,βασίζεται σ'αυτά τα 3 σημάδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Gandalf,σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου. (Επίσης μ'αρέσει ο τρόπος που γράφεις.)

είμαι καλός στην έκθεση:D:D:D αν και όταν μιλάω είμαι πιο άχαρος δυστυχώς...:worry:

Αν βασιστείς στα στερεότυπα (θηλυπρεπές περπάτημα,κουτσομπολιό,ναζάκια) είσαι μόνο 50% σίγουρος οτι έχεις να κάνεις με γκέι. Αλλά υπάρχουν και οι ενδείξεις που δεν αφορούν το φύλο, αλλά είναι στάνταρ και στα δύο φύλα,ετερό ή ομό. Αυτό έλεγα πρίν, και λόγω κακής διατύπωσης μπέρδεψα την Michelle..

Έχω κάνει συζητήσεις επι συζητήσεων με την φίλη μου που είναι λεσβία και έχω πειστεί οτι μάλλον μόνο ένας γκέι μπορεί να καταλάβει έναν γκέι αν δεν υπάρχουν 'φανερές' ενδείξεις. Απ΄όσο μου έχει πεί, μια λεσβία καταλαβαίνει μια άλλη λεσβία από τον τρόπο που θα την κοιτάξει- όπως κοιτάζει ένας στρέιτ άντρας μια γυναίκα,ή μια στρέιτ γυναίκα έναν άντρα, με υπονοούμενο. Κάτι που συμβαίνει όταν φλερτάρουν οι στρέιτ, θα συμβεί και στον γκέι. Πχ, όπως ένας στρέιτ άντρας νιώθει άβολα όταν είναι μόνος με γυναίκα αλλά νιώθει οκ όταν είναι με άντρες, έτσι κι ένας γκέι νιώθει άβολα μόνος με άντρα,αλλά η συντροφιά των γυναικών είναι οκ γι'αυτόν. Τρίτη ένδειξη είναι το γεγονός οτι ένας γκέι/λεσβία, θα απορρίπτει άτομα του αντίθετου φύλου χωρίς λόγο,και θα είναι χωρίς σχέση για πολλά χρόνια. Η φίλη μου ειδικά, επειδή δεν μπορούσε να πεί οτι δεν της αρέσουν οι άντρες,έλεγε οτι δήθεν είναι ερωτευμένη με κάποιον χωρίς ανταπόκριση επί 4 χρόνια και δεν θέλει να βρεί άλλον,μάλιστα είχε κάνει την Χριστίνα, Χρήστο... :/:
Και το gaydar,φαντάζομαι,βασίζεται σ'αυτά τα 3 σημάδια.

σύμφωνώ με όλα! και ειδικά το βλέμμα το έχω προσέξει κι εγώ ο ίδιος, ξέρω έναν τύπο απ'το φροντιστήριο που πηγαίνω που, αν και δεν το χει πει ότι είναι γκέι, είναι λιγάκι κραγμένος, ασχολείται πολύ με τη μόδα και τις μάρκες, είναι ντυμένος στην τρίχα, κάνει παρέα μόνο με κορίτσια, χρησιμοποιεί όλη την ώρα εκφράσεις όπως μωρί, είχε πετάξει μια φορά κάτι για ομοφυλόφιλα λιοντάρια (κόντεψαν να μου πεταχτούν τα μάτια από τς κόγχες όταν το άκουσα αυτό από ένα 17χρονο αγόρι) κτλ κτλ...μόνο μπροστά σε άλλα κορίτσια όλα αυτα (και σε μένα που πλέον με έχει συνηθίσει, στην αρχή όμως με ντρεπόταν πολύ) Άλλα αν εμένα κάτι μου βαράει είναι ο τρόπος που με κοιτάει, ειλικρινά σαν να υπάρχει κάτι θυληκό στο βλέμμα του που δεν υπάρχει στους υπόλοιπους φίλους μου..... και δεν ξέρω.... για κάποιο λόγο είμαι βέβαιος ότι κάτι έχει καταλάβει για έμενα, παρόλο που δεν έχω δώσει κάποια ένδειξη...
η αλήθεια είναι πως μέχρι πρόσφατα δεν μου έκανε κλικ αισθηματικά, όμως αφού το σκέφτηκα καλύτερα θεωρώ πως είναι μια ευκαιρία να κάνω κάτι και να μιλήσω με κάποιον που με καταλαβαίνει...ο χρόνος θα δείξει, κάτσε ν' αρχίσει πρώτα η σχολική χρονιά (είμαι νινί ακομα!!) :P
το τελικό συμπέρασμα είναι βέβαια πως για να βρει ένας γκέι έναν άλλον πρέπει να στύβει το κεφάλι του να καταλάβει αν ο άλλος είναι γκέι ή όχι (πριν αρχίσει φυσικά να αναρωτιέται αν του αρέσει του αλλουνού ή όχι)....φαντάζεσαι να του πω κάτι και να πει πως δεν είναι γκέι???? θα γίνω απίστευτη ρόμπα, να δω μετά πως θα κάνουμε μάθημα στην ίδια αίθουσα....όλα αυτά όπως καταλαβαίνεις είναι φοβερά κουραστικά, για εμένα τουλάχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Gandalf. Τί εστί "κραγμένη"; Δεν το θεωρείς κάπως υποτιμιτικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
η αλήθεια είναι πως μέχρι πρόσφατα δεν μου έκανε κλικ αισθηματικά, όμως αφού το σκέφτηκα καλύτερα θεωρώ πως είναι μια ευκαιρία να κάνω κάτι και να μιλήσω με κάποιον που με καταλαβαίνει...ο χρόνος θα δείξει, κάτσε ν' αρχίσει πρώτα η σχολική χρονιά (είμαι νινί ακομα!!)

Πιστεύω ότι είναι μια καλή ευκαιρία, είτε είναι γκέι είτε όχι, να γνωρίσεις ένα ακόμα παιδί και να αναπτύξεις σχέσεις και με άλλους! Ακόμα καλύτερα βέβαια αν είναι γκέι, γιατί θα μπορείς να έχεις είτε έναν γκέι φίλο είτε αγόρι;), αν όλα πάνε καλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο μεν ξαδελφός είναι ο θηλυπρεπής γκέι,που κάνει παρέα με κορίτσια, δεν έπαιζε μικρός με αυτοκινητάκια,και τον συγκινεί η κλασσική μουσική,

Τί σχέση έχει το μουσικό γούστο με την ομοφυλοφιλία ; Με συγκινεί και εμένα η κλασσική μουσική, αλλά και η ροκ. 'Αμα άκουγα δηλαδή μόνο ροκ θα ήμουν str8 ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
που κάνει παρέα με κορίτσια
Δηλαδή δεν θα ήθελες να κάνεις παρέα με τον σύντροφο σου; Θέλεις απλά σεξ; Τότε γιατί είσαι υπερ των σχέσεων και όχι απλά των fuck buddies, one night stands or something like it;
Ποία η διαφορά ενός fuck buddy με μια σχέση αν αφαιρέσουμε την έννοια φιλία, παρέα κτλ κτλ;

και τον συγκινεί η κλασσική μουσική
:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως η το ερωτημα της δημοσκοπησης ειναι λαθος...αλλο τι γνωμη εχετε για την ομοφυλοφιλια..αλλο τη γνωμη εχετε για τους ομοφυλοφιλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Τι εννοεις ακριβως αγγελε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Gandalf. Τί εστί "κραγμένη"; Δεν το θεωρείς κάπως υποτιμιτικό;

έχεις δίκιο:(..παρασύρθηκα, γιατί ομολογουμένως είναι ο πιο συνηθισμένος (αν και υποτιμητικός, θα συμφωνήσω 100%) όρος για έναν γκέι που φαίνεται ότι είναι γκέι (και ο όρος γκέι εμένα δεν μου αρέσει καθόλου, μου ακούγεται υποτιμητικός επίσης)....
θα χρησιμοποιώ άλλα επίθετα άλλη φορά (πάντως σε καμμία περίπτωση δεν το εννοούσα υποτιμητικά!)

Τί σχέση έχει το μουσικό γούστο με την ομοφυλοφιλία ; Με συγκινεί και εμένα η κλασσική μουσική, αλλά και η ροκ. 'Αμα άκουγα δηλαδή μόνο ροκ θα ήμουν str8 ;

και εγώ προσωπικά λατρεύω linkin park και rhcp και έχω μαύρα μεσάνυχτα από κλασσική μουσική :D
γι'αυτό λέμε και στα προηγούμενα post πως όλα αυτά είναι στερεοτυπικές ενδείξεις που συχνά σε οδηγούν σε λάθος εκτιμήσεις, μόνο αν τον ρωτήσεις και σου το πει ότι είναι γκέι μπορείς να είσαι βέβαιος.....το θέμα είναι πώς στο καλό κάνεις μια τέτοια ερώτηση??? (οέο?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
το θέμα είναι πώς στο καλό κάνεις μια τέτοια ερώτηση??? (οέο?)

Τους ρωτάς στα ίσια υποθέτω ή συχνάζεις μόνο σε clubs/bars για ομο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τι εννοεις ακριβως αγγελε?


ειμαι κατα μιας συμπεριφορας ή συνηθειας..αλλα οχι κατα του ανθρωπου //.ειμαι κατα των ναρκωτικων αλλα αγαπω και προσπαθω να βοηθησω τους ναρκομανεις..ειμαι κατα καποιων στοιχειων ή γουστου ενος χαρακτηρα αλλα οχι κατα του ανθρωπου...

υπαρχει τεραστια διαφορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Τους ρωτάς στα ίσια υποθέτω ή συχνάζεις μόνο σε clubs/bars για ομο ;

φαντάζεσαι εγώ 17 χρονών που είμαι να τρέχω σε gay club????? :D
φαντάζεσαι να τον ρωτήσω ευθέως τον τύπο (με τον οποίο είμαστε στο ίδιο τμήμα) και να μου πει πως δεν είναι??? πώς θα κάνουμε μάθημα μαζί μετα?? δεν είναι τόσο απλό, μάλλον μέσω ηγουμενίτσας πρέπει να το πας το όλο θέμα στην ηλικία μου αλλά και πάλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Τί σχέση έχει το μουσικό γούστο με την ομοφυλοφιλία ; Με συγκινεί και εμένα η κλασσική μουσική, αλλά και η ροκ. 'Αμα άκουγα δηλαδή μόνο ροκ θα ήμουν str8 ;


Νομίζω οτι ήμουν σαφής σ'αυτά που έγραψα.Αν απομονώνεις μια φράση μου, χωρίς να κάνεις τον κόπο να διαβάσεις τα υπόλοιπα δεν φταίω εγώ που βγάζεις λάθος συμπεράσματα. Να το αναλύσω ακόμα πιο πολύ,λοιπόν.

1η προκείμενη: Ο γκει ξαδελφός μου ικανοποιεί τα στερεότυπα για τους γκέι,αφού σύμφωνα με το στερεότυπο όταν κάνεις παρέα με κορίτσια και περπατάς με 'σπασμένη' μέση είσαι γκέι.
2η προκείμενη: Η λεσβία φίλη μου δεν ικανοποιεί τα στερεότυπα,αφού δεν είναι καθόλου αρρενωπή,αντιθέτως είναι ιδιέταιρα θηλυκή.

1ο συμπέρασμα: Η στερεότυπη συμπεριφορά δεν είναι κριτήριο ομοφυλοφιλίας.
2ο συμπέρασμα: Διάβασε πάλι απ'την αρχή την καταχώρηση μου και θα συμπεράνεις ότι ΥΠΑΡΧΟΥΝ γκέι κριτήρια,αλλά δεν είναι τα ίδια με τα γκέι ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ.

και εγώ προσωπικά λατρεύω linkin park και rhcp και έχω μαύρα μεσάνυχτα από κλασσική μουσική :D
γι'αυτό λέμε και στα προηγούμενα post πως όλα αυτά είναι στερεοτυπικές ενδείξεις που συχνά σε οδηγούν σε λάθος εκτιμήσεις, μόνο αν τον ρωτήσεις και σου το πει ότι είναι γκέι μπορείς να είσαι βέβαιος.....το θέμα είναι πώς στο καλό κάνεις μια τέτοια ερώτηση??? (οέο?)

Αυτό είναι που ήθελα να πω,συμπυκνωτικά.

ειμαι κατα μιας συμπεριφορας ή συνηθειας..αλλα οχι κατα του ανθρωπου //.ειμαι κατα των ναρκωτικων αλλα αγαπω και προσπαθω να βοηθησω τους ναρκομανεις..ειμαι κατα καποιων στοιχειων ή γουστου ενος χαρακτηρα αλλα οχι κατα του ανθρωπου...

υπαρχει τεραστια διαφορα...

Υπάρχει μηδέν διαφορά.
Σ'αρέσουν οι άντρες= είσαι ομοφυλόφιλος=σ'αρέσει το γκειλίκι και το εξασκείς.
Σ'αρέσουν τα ναρκωτικά=είσαι ναρκομανής=σ'αρεσει η δόση και την παίρνεις.

Πρώτη φορά ακούω να είναι κανείς γκέι ή ναρκομανής με το ζόρι-χωρίς να θέλει!!!!!!!
Αυτοί που δηλώνουν κατά των γκέι,ενώ είναι γκέι,κατ'εμέ είναι για φτύσιμο.

Επίσης το να παίρνεις δόση και να νιωθεις άσχημα είναι λογικό.
Να είσαι γκέι και να νιώθεις άσχημα είναι αδικαιολόγητο. Και δεν φταίει ποτέ ο γκέι γι'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top