• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σε νοσοκομείο δεν γίνεται ρε παιδιά. Εμένα μου είπαν 1000 euro και στην κάνουν σε νοσοκομείο ο ορυλλάςG....

Τι, απλά πήγες σε ένα νοσοκομειο και λες "θέλω ρινοπλαστικη"? Χωρίς να ξέρεις τον γιατρό, να τον έχεις δει πιό πριν τέλος πάντων?
Εννοείται ότι γίνεται σε νοσοκομείο το χειρουργείο, αλλά συνήθως ο κόσμος διαλέγει γιατρό και μετά πάει στο νοσοκομείο που χειρουργεί αυτός ο γιατρός. Πρώτη φορά το ακούω από την ανάποδη, γιατί είναι λεπτή η επέμβαση. Δεν πας για κρεατάκια πχ, αρα λες "καλό νοσοκομείο ειναι εδώ, ας πάω". Εχει σημασία ποιόν γιατρό θα διαλέξεις για να έχεις λειτουργικό και αισθητικό αποτέλεσμα. Δεν βλέπεις τι χαμός γίνεται σε αυτό το θέμα με τους "χασάπηδες"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atsidas

Νεοφερμένος

Ο atsidas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Και γιατρό πώς θα βρω ρε φίλος ή μάλλον πού; Δεν έχω ξανακάνει εγχείριση και δεν ξέρω και πολλά ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Πρώτα βρίσκεις τον γιατρό και έπεινα πάς όπου σου πεί εκείνος πως χειρουργεί?
Γουρούνι στο σακί θα πάρεις? Χειρουργείο θα μπείς, δεν θα πας για ψώνια, ασε που και στα ψώνια την ψάχνεις και λίγο τη φάση.
Ψάξε, ρώτα και βρές έναν γιατρό που θα κερδίσει την εμπιστοσύνη σου και που θα σε συμβουλεύσει για το αν θα πρέπει να κάνεις την επέμβαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paneli

Νεοφερμένος

Ο paneli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας,

θα ήθελα και εγώ να πω λίγα πράγματα από την εμπειρία που είχα στην ρινοπλαστική. Έψαξα αρκετά στο internet για να πάρω πληροφορίες για γιατρούς από άτομα που είχαν κάνει ρινοπλαστική. Οι απόψεις πολλές άλλες θετικές και άλλες αρνητικές για τον κάθε γιατρό. Από εκεί και πέρα κατέληξα σε 3 ονόματα γιατρών. Από αυτά ήθελα να επισκεφτώ τα 2 γιατί για το 3 μου είπαν ότι τζάμπα θα πήγαινε η επίσκεψη. Έτσι επισκέφτηκα αρχικά μια γιατρό στον Πειραιά. Ο τρόπος που μου μίλησε με έκανε να την εμπιστευτώ. Είχα καλές εντυπώσεις από την επίσκεψη και την εξέταση. Το πρόβλημα μου ήταν διάφραγμα, στραβή μύτη και κοκαλάκι (σχετικά δύσκολη περίπτωση). Με έβγαλε φωτογραφίες και μετά από μία εβδομάδα μου έστειλε μια εκτίμηση. Την επισκέφτηκα πάλι για να πω τις σκέψεις μου πως έβλεπα την εκτίμηση. Από την δεύτερη επίσκεψη μου έδωσε περισσότερες λεπτομέρειες και την εμπιστεύτηκα ακόμα. Μετά από 2 εβδομάδες έκλεισα χειρουργείο. Το χειρουργείο έγινε αρχές Σεπτεμβρίου. Όλα πήγαν καλά. Δεν θα σας πω την μετεγχειρητική πορεία (νάρθηκας, διαμονή στην κλινική, κ.α.) γιατί είναι περίπου ίδια με όσα έχουν ειπωθεί στο forum. Θα πάω κατευθείαν στις τελικές εντυπώσεις που αυτά έχουν περισσότερη σημασία:
1) Δεν ένοιωσα καθόλου πόνο.
2) Μόνο οι 2 πρώτες μέρες είναι λίγο περίεργες (λίγο οι σιλικόνες που έχεις στα ρουθούνια το πρώτο βράδυ και πρέπει να ανασαίνεις από το στόμα και λίγο η κακοκεφιά λόγω της αναισθησίας).
3) Την τρίτη μέρα άρχισα να παίρνω τα πάνω μου όπου άρχισα να κάνω κρύα ντους και πιστεύω ότι με βοήθησαν πολύ.
Τώρα σχεδόν 1 μήνα μετά νιώθω λίγο πρησμένη την μύτη μου και όσο μπορώ της κάνω μασάζ. Μέχρι τώρα μου αρέσει το αισθητικό και λειτουργικό αποτέλεσμα. Περιμένω να περάσει ο καιρός για να δω πως θα διαμορφωθεί τελικά. Επίσης να πω ότι για το μετεγχειρητικό στάδιο βασικό είναι ο οργανισμός του καθένα αλλά πόνο κανένας δεν νιώθει γιατί σου δίνουν παυσίπονα την μέρα που μένεις μέσα.

Δεν μετάνιωσα που την έκανα, μετάνιωσα όμως που δεν την είχα κάνει νωρίτερα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Υ.Γ. Δεν γράφω ονόματα γιατρών για να μην νομίζουν κάποιοι ότι κάνω διαφήμιση. Όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει pm για να του πω ονόματα. Παιδία επισκεφτείτε γιατρούς και κάντε την εκεί που νιώθετε εμπιστοσύνη είτε αυτός είναι σε δημόσιο νοσοκομείο είτε σε κλινική. Μην κοιτάτε τα μεγάλα ονόματα και μην εμπιστεύεστε τι σας προτείνουν οι άλλοι παρά μόνο ποιόν εμπιστεύεται ο εαυτός σας περισσότερο.
Υ.Γ. Παρόλο που είμαι από Πάτρα αφιέρωσα λίγο χρόνο παραπάνω για να καταλήξω σε γιατρό αλλά και κούραση για να ανέβω Πειραιά (επισκέψεις και χειρουργείο) όμως ευτυχώς όλα πήγαν καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bambola19

Νεοφερμένος

Ο bambola19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μια φίλη μου που έχει κάνει μου είπε πάνω από χρόνο. Ενας γνωστός μου λέει 6-7 μήνες, αλλά δεν καπνίζει, δεν πίνει, προσέχει πολύ, κλπ.
Κι εμένα στους 4 μήνες και κάτι είναι ακόμα πολύ πρησμένη από μπροστά. Το προφιλ τέλειο όμως...

λες σε λιγο καιρο και εμας να ξεπριστει απο μπροστα? Να λεπτυνει? και μενα το προφιλ τελειο ειναι ! αλλα λιγο διαφορετικη η μια μερια απο την αλλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dwarfins

Νεοφερμένος

Η dwarfins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα.Αντιμετωπιζω εντονα προβληματα αναπνοης,εχω στραβο διαφραγμα κ μετα απο παροτρυνση και του ωρλ σκεφτομαι να κανω εγχειρηση επεμβαινοντας και λιγο αισθητικα μιας που η μυτη μου εχει ηβο.(μ'ενα σμπαρο 2 τρυγονια).Το προβλημα μου ειναι η επιλογη του γιατρου.Εχω διαβασει ολα τα ποστς εδω και μπορω να πω οτι μπερδευτηκα πολυ.Αρχικα σκεφτομουν να επισκεφτω τον γνωστο κ μη εξαιρετεο στο Κολωνακι Α.Σ. αλλα απογοητευτηκα αρκετα απο τα οσα διαβασα,κυριως σε σχεση με την αλαζονεια κ τα παρακαλια,βασικο μειονεκτημα για γιατρο που θες να του εμπιστευτεις την μυτη σου.Εντυπωσιαστηκα πολυ απο την περιγραφη της γιατρου στο Μετροπολιταν.Απο ψαξιμο στο νετ εχω καταληξει στα γνωστα ονοματα Κολ....,Καρ......ν και Κεραμ........Αδυνατω ομως να τους επισκεφτω ολους..Οποιος μπορει κ θελει να με συμβουλεψει θα του ημουν υποχρεη.Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrysokoureli

Νεοφερμένος

Η xrysokoureli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα.Αντιμετωπιζω εντονα προβληματα αναπνοης,εχω στραβο διαφραγμα κ μετα απο παροτρυνση και του ωρλ σκεφτομαι να κανω εγχειρηση επεμβαινοντας και λιγο αισθητικα μιας που η μυτη μου εχει ηβο.(μ'ενα σμπαρο 2 τρυγονια).Το προβλημα μου ειναι η επιλογη του γιατρου.Εχω διαβασει ολα τα ποστς εδω και μπορω να πω οτι μπερδευτηκα πολυ.Αρχικα σκεφτομουν να επισκεφτω τον γνωστο κ μη εξαιρετεο στο Κολωνακι Α.Σ. αλλα απογοητευτηκα αρκετα απο τα οσα διαβασα,κυριως σε σχεση με την αλαζονεια κ τα παρακαλια,βασικο μειονεκτημα για γιατρο που θες να του εμπιστευτεις την μυτη σου.Εντυπωσιαστηκα πολυ απο την περιγραφη της γιατρου στο Μετροπολιταν.Απο ψαξιμο στο νετ εχω καταληξει στα γνωστα ονοματα Κολ....,Καρ......ν και Κεραμ........Αδυνατω ομως να τους επισκεφτω ολους..Οποιος μπορει κ θελει να με συμβουλεψει θα του ημουν υποχρεη.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλημέρα

εγώ επέλεξα τον τελευταίο γιατρό από αυτούς που γράφεις. Δεν έχω κάνει επέμβαση, θα την κάνω την επόμενη βδομάδα και θα βγάλω το νάρθηκα την μεθεπόμενη τρίτη οπότε αν θέλεις μπορώ να σου πω τότε πως πήγε. Τον επέλεξα γιατί στην σελίδα του μου άρεσαν όλες οι μύτες στο μετά γιατί δεν τις σηκώνει ιδιαίτερα και επίσης επειδή έχει δίπλωμα αναγνωρισμένο από την ευρωπαική ένωση. Από κοντά ήταν πάρα πολύ καλός και συμπαθής. Έχει δουλέψει για χρόνια σε κλινικές στην αγγλία που ξέρω γιατί έμενα εκεί και αν το ψάξεις στο νετ του δίνουν πολύ καλό feedback οι ασθενείς μετεγχειρητικά. Εμένα αυτό με έπεισε γιατί έχει αρκετή εμπειρία τουλάχιστον. Κάτι άλλο που μου άρεσε είναι ότι με έστειλε στον ωρλ με τον οποίο συνεργάζεται και μου είπε ότι δεν χειρουργεί μόνος του το διάφραγμα γιατί ο κατάλληλος γι' αυτό είναι ο ωρλ κτλ.. κι αυτό μου άρεσε αρκετά. Τώρα πως θα είναι το αποτέλεσμα δεν ξέρω και φοβάμαι πολύ. Θα σου πω σε λίγες μέρες. Επίσης με φοβίζει το ότι δεν έχω δει κανένα άλλο ποστ για τον συγκεκριμένο γιατρό σε αυτό ή αλλο φόρουμ. Και θα 'θελα να ξέρω και την εμπειρία κανενός άλλου από ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrysokoureli

Νεοφερμένος

Η xrysokoureli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γεια σας,

θα ήθελα και εγώ να πω λίγα πράγματα από την εμπειρία που είχα στην ρινοπλαστική. Έψαξα αρκετά στο internet για να πάρω πληροφορίες για γιατρούς από άτομα που είχαν κάνει ρινοπλαστική. Οι απόψεις πολλές άλλες θετικές και άλλες αρνητικές για τον κάθε γιατρό. Από εκεί και πέρα κατέληξα σε 3 ονόματα γιατρών. Από αυτά ήθελα να επισκεφτώ τα 2 γιατί για το 3 μου είπαν ότι τζάμπα θα πήγαινε η επίσκεψη. Έτσι επισκέφτηκα αρχικά μια γιατρό στον Πειραιά. Ο τρόπος που μου μίλησε με έκανε να την εμπιστευτώ. Είχα καλές εντυπώσεις από την επίσκεψη και την εξέταση. Το πρόβλημα μου ήταν διάφραγμα, στραβή μύτη και κοκαλάκι (σχετικά δύσκολη περίπτωση). Με έβγαλε φωτογραφίες και μετά από μία εβδομάδα μου έστειλε μια εκτίμηση. Την επισκέφτηκα πάλι για να πω τις σκέψεις μου πως έβλεπα την εκτίμηση. Από την δεύτερη επίσκεψη μου έδωσε περισσότερες λεπτομέρειες και την εμπιστεύτηκα ακόμα. Μετά από 2 εβδομάδες έκλεισα χειρουργείο. Το χειρουργείο έγινε αρχές Σεπτεμβρίου. Όλα πήγαν καλά. Δεν θα σας πω την μετεγχειρητική πορεία (νάρθηκας, διαμονή στην κλινική, κ.α.) γιατί είναι περίπου ίδια με όσα έχουν ειπωθεί στο forum. Θα πάω κατευθείαν στις τελικές εντυπώσεις που αυτά έχουν περισσότερη σημασία:
1) Δεν ένοιωσα καθόλου πόνο.
2) Μόνο οι 2 πρώτες μέρες είναι λίγο περίεργες (λίγο οι σιλικόνες που έχεις στα ρουθούνια το πρώτο βράδυ και πρέπει να ανασαίνεις από το στόμα και λίγο η κακοκεφιά λόγω της αναισθησίας).
3) Την τρίτη μέρα άρχισα να παίρνω τα πάνω μου όπου άρχισα να κάνω κρύα ντους και πιστεύω ότι με βοήθησαν πολύ.
Τώρα σχεδόν 1 μήνα μετά νιώθω λίγο πρησμένη την μύτη μου και όσο μπορώ της κάνω μασάζ. Μέχρι τώρα μου αρέσει το αισθητικό και λειτουργικό αποτέλεσμα. Περιμένω να περάσει ο καιρός για να δω πως θα διαμορφωθεί τελικά. Επίσης να πω ότι για το μετεγχειρητικό στάδιο βασικό είναι ο οργανισμός του καθένα αλλά πόνο κανένας δεν νιώθει γιατί σου δίνουν παυσίπονα την μέρα που μένεις μέσα.

Δεν μετάνιωσα που την έκανα, μετάνιωσα όμως που δεν την είχα κάνει νωρίτερα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Υ.Γ. Δεν γράφω ονόματα γιατρών για να μην νομίζουν κάποιοι ότι κάνω διαφήμιση. Όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει pm για να του πω ονόματα. Παιδία επισκεφτείτε γιατρούς και κάντε την εκεί που νιώθετε εμπιστοσύνη είτε αυτός είναι σε δημόσιο νοσοκομείο είτε σε κλινική. Μην κοιτάτε τα μεγάλα ονόματα και μην εμπιστεύεστε τι σας προτείνουν οι άλλοι παρά μόνο ποιόν εμπιστεύεται ο εαυτός σας περισσότερο.
Υ.Γ. Παρόλο που είμαι από Πάτρα αφιέρωσα λίγο χρόνο παραπάνω για να καταλήξω σε γιατρό αλλά και κούραση για να ανέβω Πειραιά (επισκέψεις και χειρουργείο) όμως ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

Paneli να σε ρωτήσω, σε πόσες μέρες φεύγει το μελάνιασμα; είχα δει σε ένα βίντεο στο γιου τιουμπ μία κοπέλα που της πήρε πάρα πολύ χρόνο να ξεμελανιάσει και επίσης είχαν πειραχτεί και τα μάτια της και ξεκοκκίνησαν μετά από 2 μήνες. τρομαχτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dwarfins

Νεοφερμένος

Η dwarfins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλημερα !Το βιντεο αυτο το ειχα δει και εγω και ειναι πραγματικα φρικιαστικο.Σιγουρα ο συγκεκριμενος γιατρος ηταν χασαπης ,δεν νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο ενα τετοιου ειδους οιδημα.xrysokoureli χαιρομαι που πηρες την αποφαση,εχω δει και εγω την ιστοσελιδα του συγκεκριμενου γιατρου και εντυπωσιαστηκα.Απλα πιστευω οτι ειναι καλυτερο να επισκεφτεις και καποιον που ειναι ωρλ με ειδικευση στην ρινοπλαστικη γιατι η αναπνοη ειναι το πρωτο που πρεπει να βελτιωθει κ υστερα το αισθητικο κομματι.Ευχομαι να πανε ολα τελεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrysokoureli

Νεοφερμένος

Η xrysokoureli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
σε ευχαριστώ :) επισκέφτηκα ωρλ, κάνει το διάφραγμα ο ωρλ και ο πλαστικός το αισθητικό κομμάτι, δεν το κάνει μόνος του το διάφραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dwarfins

Νεοφερμένος

Η dwarfins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
σε ευχαριστώ :) επισκέφτηκα ωρλ, κάνει το διάφραγμα ο ωρλ και ο πλαστικός το αισθητικό κομμάτι, δεν το κάνει μόνος του το διάφραγμα.
Πολυ χαιρομαι τοτε!!Αν σου εβγαλε εμπιστοσυνη ο συγκεκριμενος γιατρος,να πας!!!Αυτο ειναι το σημαντικοτερο!Καλη επιτυχια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paneli

Νεοφερμένος

Ο paneli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Paneli να σε ρωτήσω, σε πόσες μέρες φεύγει το μελάνιασμα; είχα δει σε ένα βίντεο στο γιου τιουμπ μία κοπέλα που της πήρε πάρα πολύ χρόνο να ξεμελανιάσει και επίσης είχαν πειραχτεί και τα μάτια της και ξεκοκκίνησαν μετά από 2 μήνες. τρομαχτικό.

Xrysokoureli το μελανιασμα άρχισε να υποχωρεί την 3 μέρα και μέσα σε 10 μέρες είχε φύγει αρκετα ίσα που φαινόταν λίγο στα μάτια σαν μικρή σκιά όταν τα έκλεινα. Μην το σκέφτεσαι αυτό. Σκέψου το αποτελεσμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrysokoureli

Νεοφερμένος

Η xrysokoureli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Xrysokoureli το μελανιασμα άρχισε να υποχωρεί την 3 μέρα και μέσα σε 10 μέρες είχε φύγει αρκετα ίσα που φαινόταν λίγο στα μάτια σαν μικρή σκιά όταν τα έκλεινα. Μην το σκέφτεσαι αυτό. Σκέψου το αποτελεσμα

σ' ευχαριστώ, ελπίζω και μένα να μου κρατήσει τόσο λίγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
σ' ευχαριστώ, ελπίζω και μένα να μου κρατήσει τόσο λίγο
Κι εμένα έτσι, από την 6η μέρα με λίγο μεικ απ δεν φαινόταν τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivianadams

Νεοφερμένος

Η vivianadams αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 12 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καταλαβαίνω την αγωνία όλων σας εδώ μέσα, και ο μόνος λόγος που θέλω να γράψω αυτά που θα γράψω είναι όχι μόνο για να περιγράψω την πολύ πρόσφατη δική μου εμπειρία αλλά για να δώσω κουράγιο σε όσους αποφασίζουν να κάνουν ρινοπλαστική.
Δεν θα μιλήσω για το προεγχειρητικό στάδιο, γιατί την απόφαση μου ίσως άργησα να την πάρω, αλλά την επιλογή γιατρού την είχα κάνει χρόνια πριν.
Έπρεπε να διορθώσω το στραβό μου διάφραγμα, τις μεγάλες κόγχες και γιατί όχι? την απέξω εικόνα της μύτης.
Όσο μεγαλώνουμε, αυτά τα προβλήματα μεγαλώνουν παράλληλα , κι όταν άρχισα να ακούω από τον κάθε Ωρλ που επισκεφτόμουν κάθε φορά που ήμουν άρρωστη ή απλά μπουκωμένη ότι κάποια στιγμή θα αναγκαζόμουν να κάνω την επέμβαση σκέφτηκα ότι ίσως τώρα είναι η καλύτερη περίοδος μιας και το χρόνο πίσω δεν μπορούμε να τον γυρίσουμε.
Μετά λοιπόν από κάποιες "ωραίες" νύχτες άπνοιας του καλοκαιριού είπα¨. ή τώρα ή ποτέ!...
Δεν είμαι άτομο που φημίζομαι για την αποφασιστικότητα μου αλλά σε θέματα υγείας δεν πρέπει να παίζουμε...
Κι έτσι ούτε που το κατάλαβα πώς βρέθηκα στο κρεβάτι του χειρουργείου. Η επέμβαση πήγε πολύ καλά, οι μελανιές που φοβόμουν ότι θα έχω αν και ήταν αρκετές τις πρώτες ημέρες εξαφανίστηκαν πολύ γρήγορα και στις 10 ημέρες ακριβώς δεν φαινόταν τίποτα.
Και το πρήξιμο του προσώπου εξαφανίζεται σταδιακά, αλλά και αυτό μπορώ να πω οτι στις 10 ημέρες ( δεν είμαι υπερβολική) δεν το παρατηρούσες εύκολα. Ίσως έχει μείνει λίγο πρηξιματάκι στην άκρη της μύτης (είμαι 27 ημέρες μετά το χειρουργείο) αλλά δεν είναι κι ό,τι χειρότερο.
Ηαναπνοή μου είναι... ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΠΙΑ ( νοιώθω επιτέλους να φουσκώνει ο θώρακας) κι η εμφάνιση της μύτης ... ? Όπως ακριβώς θα ήθελα να έχω γεννηθεί...
Με τον σύζυγο μου είχα διαφωνία πριν την αισθητική επέμβαση γιατί όταν του έλεγα οτι η πετυχημένη ρινοπλαστική είναι αυτή που δεν .. κάνει μπαμ και φαίνεται, αυτός απορούσε κι έλεγε.. Μα πώς θα αλλάξεις την μύτη σου χωρίς να φαίνεται? και συνέχιζε να μου λέει.. Μα γιατί δεν ρωτάς τον γιατρό πώς θα την ήθελες? Εγώ επέμενα πως είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στον γιατρό και μόνο αυτός ξέρει τι δυνατότητες έχει και τι μου ταιριάζει.. ΤΕΛΟΣ.
Τώρα λοιπόν το θεωρεί θαύμα... Βρίσκει τέλεια την ..αλλαγή και την μύτη κούκλα!!! Το μόνο μας πρόβλημα είναι οτι ψάχνουμε παλιες φωτογραφίες να δούμε τι άλλαξε!!! Μόνο αν κοιτάξω φωτογραφίες μου πριν την επέμβαση θα δω την διαφορά.. Φαντάζομαι πως αυτή η καινούρια μύτη προσαρμόστηκε τέλεια στο περιβάλλον .. χαχαχα
Αυτό που θέλω να τονίσω για το μετεγχειρητικό στάδιο είναι πως κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά και προφανώς η ηλικία είναι ένας σημαντικός παράγοντας που διαφοροποιεί τα πράγματα..
Γράφτηκα σε αυτό το φόρουμ μετά την επέμβαση ( όπως σας είπα τον γιατρό μου τον είχα επιλέξει χρόνια πριν όταν είχα δει δουλειά του σε γνωστή μου). Γράφτηκα όχι για να διαφημίσω αλλά ούτε και να δυσφημίσω... όταν σταμάτησα σταδιακά τα παυσίπονα άρχισα να ..νοιώθω μετεγχειρητικούς πόνους στην περιοχή της άνω γνάθου όπου έχω ένα σοβαρό θεματάκι με τα δόντια μου και έτσι πανικοβλήθηκα ότι ίσως να έχει γίνει κάποια ζημιά...
Πανικοβλήθηκα αρκετά και ανησύχησα σε.. τρελό βαθμό. Ομως τελικά απεδείχθη οτι ηταν φυσιολογικοί πόνοι για την δική μου περίπτωση.. κι έτσι σιγά σιγά εξαφανίστηκαν...
Μου φαίνεται σαν θαύμα οτι όλα είναι καλά κι αυτό που έχω να πω είναι οτι πρέπει να μην είμαστε υπερβολικοί και να έχουμε υπομονή..
Χαίρομαι που αποδείχτηκα λάθος και χαίρομαι επίσης που δεν ανακάλυψα αυτό το φόρουμ πριν την επέμβαση.... Νομίζω οτι θα είχα κατατρομάξει και θα έβλεπα για όλη μου την υπόλοιπη ζωή αυτήν την καμπουρίτσα της μύτης μου κάθε πρωί στον καθρέφτη... όσα χρόνια μου απέμεναν βέβαια με...την αναπνοή που είχα γιατί θεωρώ απολύτως φυσιολογικό να μας δημιουργούνται αμφιβολίες διαβάζοντας κάποια πικρόχολα σχόλια μερικών, μερικών..
Καλή επιτυχία σε όσους αποφασίζουν να κάνουν αυτή την επέμβαση και να σκέφτεστε πάντα θετικά!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni fotiou

Νεοφερμένος

Η eleni fotiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.vivianadams επειδή με ενδιαφέρει να κάνω και εγώ ρινοπλαστική και θαήθελα να μάθαινα περισσότερα για τον γιατρό σου αν θέλεις να επικοινωνήσουμε στείλε μου email στο ellikioss@gmail.com σε ευχαριστώ εκ των προ
τέρων/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steki365

Νεοφερμένος

Ο steki365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ελένη παίζει ρόλο η ηλικία. Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά αν είσαι μικρή μάλλον δεν ενδείκνυται να κάνεις ρινοπλαστική επέμβαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν μου φαίνεται κατω από 16, άρα γιατί να μην μπορεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrysokoureli

Νεοφερμένος

Η xrysokoureli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
@christinelle ευχαριστώ, ελπίζω να μου πάει και μένα τόσο καλά με το μελάνιασμα!

Καλησπέρα, έκανα την επέμβαση στα μέσα της βδομάδας και τώρα είμαι στο σπίτι πρησμένη και μελανιασμένη. Το απίστευτο είναι ότι σχεδόν κάθε φορά που κοιτάζομαι στον καθρέφτη είμαι διαφορετική, έχω πρηστεί αλλού ή έχω ξεπρηστεί σε άλλα σημεία, αλλού μελανιάζω αλλού ξεμελανιάζω...
γενικά πάντως νιώθω μια χαρά. Ανυπομονώ να δω την καινούρια μύτη την επόμενη βδομάδα!!! ελπίζω να είναι καλή...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrysokoureli

Νεοφερμένος

Η xrysokoureli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
θέλω να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κανέναν να νιώθει μουδιασμένο τον ουρανίσκο του μετά την επέμβαση. Μου έφυγε το μελάνιασμα και το πρήξιμο αλλά ακόμα νιώθω μουδιασμένο τον ουρανίσκο μου και τα 2 μπροστινά δόντια. Ο γιατρός μου είπε ότι θα περάσει αλλά φοβάμαι λιγάκι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top