• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

vivianadams

Νεοφερμένος

Η vivianadams αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 12 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μην φοβάσαι καθόλου!!! Μόνο αυτό έχω να σου πω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pussycat87

Νεοφερμένος

Η pussycat87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλημερα παιδια! ξερει κανεις ποτε η μυτη δενει μετα την ρινοπλαστικη;;; ποσο καιρο θελει για να γινει τοσο γερη οσο πριν;;; και ποσο καιρο θα πρεπει να προσεχουμε τον ηλιο και να φοραμε αντιηλιακο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει σε δημόσιο νοσοκομείο αισθητική επέμβαση ρινοπλαστικής, δηλαδή για ίσιωμα της μύτης; Αν ναι, πόση είναι η κάλυψη του ταμείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει σε δημόσιο νοσοκομείο αισθητική επέμβαση ρινοπλαστικής, δηλαδή για ίσιωμα της μύτης; Αν ναι, πόση είναι η κάλυψη του ταμείου;
H πλαστική, από οσο ξέρω, δεν καλύπτεται από κανένα ταμείο ή ασφαλιστική. Μόνο το διάφραγμα ή η πλαστική σε περίπτωση ατυχήματος (π.χ. τρακάρισμα).
Τωρα να σακατευτείς μόνος σου για τζάμπα πλαστική, δεν στο συνιστώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Οκ, σ' ευχαριστώ.
Μάλλον θα πρέπει να την ξεχάσω την πλαστική, αφού οι ιδιωτικές κλινικές ζητάνε 2000-3500 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tom63

Νεοφερμένος

Ο tom63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ειναι κανεις/καμια απο Πάτρα που σκεφτεται ή έχει ήδη κανει ρινοπλαστικη ;
Θα με βοηθουσε πολύ να βγαιναμε για ενα καφε (μπας και παρω μια αποφαση)
Αν ειναι στειλτε μου πλζ ..

κανα κινητο ή κανα facebook ( σε p.m. )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Καλά, κι εσύ περιμένεις ότι θα δεχτούν να συναντηθούν από κοντά με έναν με έναν άγνωστο για να συζητήσουν κάτι που μπορούν κάλλιστα και από δω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrysokoureli

Νεοφερμένος

Η xrysokoureli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μετά την επέμβαση έχω πολύ έντονους μαύρους κύκλους. Το΄χει πάθει κανένας άλλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μετά την επέμβαση έχω πολύ έντονους μαύρους κύκλους. Το΄χει πάθει κανένας άλλος;
Καλά, εγώ από πριν είχα και μαύρους κύκλους και λιπαρότητα, αλλά μετα παράγινε το κακό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrysokoureli

Νεοφερμένος

Η xrysokoureli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
βασικά με τους μαύρους κύκλους δεν παίζεται η κατάσταση, δεν είχα έντονο πρόβλημα πριν, φαντάζομαι ότι είναι επειδή ίσως τραυματίστηκαν οι ιστοί ή κάτι τέτοιο. ελπίζω να διορθωθεί και να μην μείνει μόνιμο πρόβλημα γιατί έτσι διόρθωσα τη μύτη αλλά χάλασε κάτι άλλο και θα πρέπει αναγκαστικά να φοράω μακιγιάζ.. πολύ ώραίο το μπλοκ σου, το διάβαζα όσο ανάρρωνα και με βοήθησε. τα αγγλικά σου είναι άψογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mmytimytoula

Νεοφερμένος

Η mmytimytoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σκέφτομαι κι εγώ τον τελευταίο καιρό να κάνω την επέμβαση αλλά αυτό που με έχει καθυστερήσει είναι οι απόψεις των γύρων μου που μου λένε να μην το κάνω γιατί δεν το χρειάζομαι...Πιστεύω όμως ότι μου το λένε επειδή φοβούνται το μετά... πόσο είναι το ποσοστό αποτυχίας στην σημερινή εποχή; Και από αισθητική πλευρά κι από λειτουργική... Εμένα το πρόβλημα είναι αισθητικό από όσφρηση μια χαρά πάει.... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
βασικά με τους μαύρους κύκλους δεν παίζεται η κατάσταση, δεν είχα έντονο πρόβλημα πριν, φαντάζομαι ότι είναι επειδή ίσως τραυματίστηκαν οι ιστοί ή κάτι τέτοιο. ελπίζω να διορθωθεί και να μην μείνει μόνιμο πρόβλημα γιατί έτσι διόρθωσα τη μύτη αλλά χάλασε κάτι άλλο και θα πρέπει αναγκαστικά να φοράω μακιγιάζ.. πολύ ώραίο το μπλοκ σου, το διάβαζα όσο ανάρρωνα και με βοήθησε. τα αγγλικά σου είναι άψογα.
Ευχαριστώ! Κι εγώ όσο ανάρρωνα δεν είχα τι να κάνω και σαν αιώνια φοιτήτρια Αγγλικής φιλολογίας, είπα να κάνω ένα "ημερολόγιο" για άλλους! Μην ανυσηχείς, σε άλλους σπάνε αγγεία στα μάτια πχ και είναι σαν ζόμπι για εβδομάδες, εμείς τουλάχιστον το καλύπτουμε μέχρι να φύγει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σκέφτομαι κι εγώ τον τελευταίο καιρό να κάνω την επέμβαση αλλά αυτό που με έχει καθυστερήσει είναι οι απόψεις των γύρων μου που μου λένε να μην το κάνω γιατί δεν το χρειάζομαι...Πιστεύω όμως ότι μου το λένε επειδή φοβούνται το μετά... πόσο είναι το ποσοστό αποτυχίας στην σημερινή εποχή; Και από αισθητική πλευρά κι από λειτουργική... Εμένα το πρόβλημα είναι αισθητικό από όσφρηση μια χαρά πάει.... :(
Μην το λες, κι εγώ για το αισθητικό πήγα και λεει είχα σουπερ στραβό διάφραγμα. Ποτέ δεν ένιωσα πρόβλημα, αλλά ποιός ξέρει, μπορεί να μου εβγαινε μετά. Οι περισσότεροι θα σου πουν ότι οι πλαστικές είναι "σατανικο" πράγμα, και να δέχεσαι τον εαυτό σου οπως σε έκανε ο θεος, μπλα μπλα μπλα. Κι εγώ για χρόνια έλεγα να υποστηρίζω αυτό που έχω, έκανα χιουμορ συνέχεια και γενικά το είχα ψιλοδεχτεί μέσω αυτοσαρκασμού. Αλλά όταν με έβλεπα σε φωτογραφίες, με έπιανε μεγαλη νευρικότητα. Πάντα τις πέρναγα από photoshop και δεν άφηνα άλλους να με βγάλουν (σε γάμους, γιορτές, γενέθλια, μαγαζιά, εκδρομές, κλπ). Ειχα αυτη την κομπλεξική συμπεριφορά και ενιωθα άσχημα που έπρεπε να "κρύβομαι" και να μην έχω καθόλου φωτογραφικές αναμνήσεις από εκδηλώσεις με φίλους.
Ποσοστό αποτυχίας δεν ξέρω, αλλά αν διαλέξεις καλό γιατρό, δεν νομίζω ότι έχεις κάτι να φοβηθείς. Ακόμα και στην σπάνια περίπτωση να μην πετύχει με τη μια, στην ξανακάνει τζάμπα. Οι γνωστοί γιατροί θα φοβηθούν αν τους "απειλησεις" ότι θα βγεις πχ στην τηλεόραση να πεις τι σου έκανε και θα βάλουν τα δυνατά τους να μην δυσφημιστουν. Για ένα όνομα ζουν έτσι κι αλλιως, δεν έχουν καν οικονομική ανάγκη εδώ και χρόνια. Τώρα αν πας σε δημοσιο νοσοκομείο, σε "αγνωστο" γιατρό, κάντο ΜΟΝΟ αν τον ξέρεις πολύ καλά και τον εμπιστεύεσαι γιατι εκεί δεν πολυπιάνουν τέτοια.
Και τέλος, σκέψου καλά αν αυτό είναι κατι που πραγματικά θέλεις.

Υ.Γ. Κάποιος θα σου κάνει παρατηρηση, για αυτό στο λέω εγώ: όχι Greeklish
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mmytimytoula

Νεοφερμένος

Η mmytimytoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ. Αν κ μου ήταν ποιο εύκολα! Το θέλω πραγματικά κ τους τελευταίους μήνες είμαι ποιο αποφασισμένη από ποτέ.. ; Ναι όσο αφορά το διάφραγμα γνωρίζω πως το 90% των ανθρώπων έχουν στραβό διάφραγμα! Είναι πολύ μικρό το ποσοστό που δεν έχει!;) Άρα όχι λοιπόν να στο παρουσιάζουν σαν πρόβλημα! Κ τι σε χρέωσε παραπάνω να φανταστώ? Ξέρω ότι υπάρχει γιατρος επώνυμος που όσους βλέπει τους το λέει... κ το παρουσιάζει ως πρόβλημα για να αρπάξει κάτι παραπάνω! Τι να πω... :mad:
Πάντως δεν σκέφτομαι να πάω σε δημόσια κλινική... Εσύ πως είσαι τώρα? ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα?
Σκέφτομαι να πάω να δώ την Α.Κ στο Μετροπόλιταν, τον Β. Π που ειναι στον παράδεισο Αμαρουσίου Κ τον τον Χρι..λο... Έχεις κάποια άποψη πάνω στους συγκεκριμένους?
Θα σου είμαι ευγνώμον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ. Αν κ μου ήταν ποιο εύκολα! Το θέλω πραγματικά κ τους τελευταίους μήνες είμαι ποιο αποφασισμένη από ποτέ.. ; Ναι όσο αφορά το διάφραγμα γνωρίζω πως το 90% των ανθρώπων έχουν στραβό διάφραγμα! Είναι πολύ μικρό το ποσοστό που δεν έχει!;) Άρα όχι λοιπόν να στο παρουσιάζουν σαν πρόβλημα! Κ τι σε χρέωσε παραπάνω να φανταστώ? Ξέρω ότι υπάρχει γιατρος επώνυμος που όσους βλέπει τους το λέει... κ το παρουσιάζει ως πρόβλημα για να αρπάξει κάτι παραπάνω! Τι να πω... :mad:
Πάντως δεν σκέφτομαι να πάω σε δημόσια κλινική... Εσύ πως είσαι τώρα? ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα?
Σκέφτομαι να πάω να δώ την Α.Κ στο Μετροπόλιταν, τον Β. Π που ειναι στον παράδεισο Αμαρουσίου Κ τον τον Χρι..λο... Έχεις κάποια άποψη πάνω στους συγκεκριμένους?
Θα σου είμαι ευγνώμον!
Σε αυτόν που πήγα εγώ, είχες επιλογή να κάνεις μόνο διάφραγμα για την χ τιμή και με 1000 ευρώ παραπάνω πλαστική και διάφραγμα. Ακόμα και μόνο πλαστική να έκανες, ήταν 1000 ευρώ παραπάνω. Αρα είναι έτσι διαμορφωμένες οι τιμές που στην ουσία η πλαστική είναι πιο ακριβή. Και λες, αφού πληρώνω που πληρώνω, ας κάνω και το διάφραγμα.
Σε μένα έχουν περάσει 5 μήνες και ακόμα είναι αρκετά πρησμένη και ευαίσθητη. Είμαι εδώ και μήνες σε μια φάση λες και μου περνάει ένα κρύωμα (δηλαδή λίγη καταρροή και αν δεν κάνω πλύσεις με ορό, μικρό μπούκωμα). Ξεπρήζεται ανομοιόμορφα και η δεξιά μου πλευρά είναι πιό χοντρή από την αριστερή. Βέβαια αισθητικά είμαι πολύ καλύτερα από πριν αλλά ακόμα δεν έχω φτάσει στο σημείο να είμαι απόλυτα ικανοποιημένη, λόγω του πρηξίματος. Ειχα μεγάλο πρόβλημα στο tip και γενικά το tip ξεπρηζεται πολύ δυσκολα...ασε που έχω και χοντρό δέρμα. Οπότε η δική σου περίπτωση πιθανά να μην είναι ίδια.
Εγώ πηγα σε άλλο γιατρό, αλλά για την Κυπραίου έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Για τους άλλους στη λίστα οι γνώμες που έχω ακούσει είναι πολύ λίγες και δεν μπορώ να βγάλω ένα γενικό συμπέρασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos85

Νεοφερμένος

Ο manos85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα παιδια..ειμαι καινουριος στην παρεα,αν και παρακολουθω στενα τη συγκεκριμενη θεματολογια..τωρα και δεκα χρονια τριβελιζε στο μυαλο μου αυτη η σκεψη..να φτιαξω τη μυτη..λιγο το οικονομικο,λιγο τα ταμπου(μενω επαρχια,κρητη),δε μπορουσα να προχωρησω,ωσπου το μαρτιο,μετα απο ενα ποδοσφαιρικο ατυχημα,και καταγμα στη μυτη,αποφασισα να σκηνοθετησω την αναγκαιοτητα της πλαστικης...να προσθεσω οτι η μυτη δεν ειναι τραγικη,απλα εχει αυτη την ηλιθια καμπουριτσα στη ραχη της μυτης,κι εχει και μια μικρη αποκκλιση προς τα αριστερα ο αξονας..με την αναπνοη,οχι τοσο...αρχισα λοιπον να κινω τις διαδικασιες πηγαινοντας σ 'εναν πλαστικο(ιδιωτη),ο οποιος βλεποντας τις ακτινογραφιες, μου ειπε οτι πριν το 6μηνο δε μπορω να κανω την επεμβαση,μεχρις ωτου να δεσουν τα κοκαλα..η επεμβαση μου ειπε οτι θα στοιχισει 3400,κομπλε,οι παντες πληρωμενοι!ο γιατρος η αληθεια ειναι μου απεπνεε εμπιστοσυνη!ο συγκεκριμενος,οταν τον ρωτησα,μου ειπε οτι θα την εκανε ανοιχτη την επεμβαση,επειδη λεει ειχε αρκετη δουλεια(η μυτη)..μονο αυτο δε μου πολυαρεσε!..με ρωτησε επισης αν ειχα ιδιωτικη ασφαλεια,με την οποια,θα αλλαζαμε ημερομηνιες,να προβαλλουμε το ατυχημα μετα την ασφαλεια,για να παρω τα λεφτα πισω!...εκανα λοιπον την ασφαλεια,και περιμενα,εχοντας ομως πει εξ αρχης στον ασφαλιστη τι ηθελα να κανω...η αληθεια ειναι οτι ψιλοφοβομουν την κομπινα, οτι δεν θα επιανε,και θα ετρωγα τα λεφτα στον κ...ο!...περιμενοντας λοιπον τον καιρο να περασει,μια γνωστη μου προτεινε,εναν ωρλ(επιμελητης Α)σε δημοσιο νοσοκομειο,ο οποιος εγχειρησε και την κορη της,οχι ομως στη μυτη..μου μιλησε με τα καλυτερα λογια,οπως κι ενας καρδιολογος απο το ιδιο νοσοκομειο!υποψιν οτι κανεις απο τους δυο,δεν εχει συμφερον!..κλεινοντας λοιπον ραντεβου,κι αφου μιλησαμε για ολα,μου εκλεισε χειρουργειο για τις 20 ιανουαριου..μου ειπε οτι θα μου την κανει κλειστη,και οτι δε χρειαζεται κατι παραπανω..τον ρωτησα επισης και για αμοιβη,και αφου δυσκολευτηκε λιγο,κι αφου μου ειπε οτι "επειδη προκειται και για αισθητικης φυσεως,να υπολογιζω γυρω στα 500-600,γι αυτον και τον αναισθησιολογο!"μου μιλησε με λεπτομερειες για την επεμβαση,και για το πριν,και για το μετα...ειναι επισης απο τους γιατρους που σου εμπνεουν εμπιστοσυνη!...και εδω λοιπον ειναι που θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη!..τελικα ποιος ειναι ιδανικος για μυτη?ενας ωρλ,που χειρουργει μονο μυτες,η ενας πλαστικος?ιδιωτικος που πληρωνεις,η σιγουρια του δημοσιου?επισης θα ηθελα να μου πει καποιος που εχει εμπειρια απο κλειστη,και ανοιχτη ρινοπλαστικη...τι ειναι καλυτερο?ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια..ειμαι καινουριος στην παρεα,αν και παρακολουθω στενα τη συγκεκριμενη θεματολογια..τωρα και δεκα χρονια τριβελιζε στο μυαλο μου αυτη η σκεψη..να φτιαξω τη μυτη..λιγο το οικονομικο,λιγο τα ταμπου(μενω επαρχια,κρητη),δε μπορουσα να προχωρησω,ωσπου το μαρτιο,μετα απο ενα ποδοσφαιρικο ατυχημα,και καταγμα στη μυτη,αποφασισα να σκηνοθετησω την αναγκαιοτητα της πλαστικης...να προσθεσω οτι η μυτη δεν ειναι τραγικη,απλα εχει αυτη την ηλιθια καμπουριτσα στη ραχη της μυτης,κι εχει και μια μικρη αποκκλιση προς τα αριστερα ο αξονας..με την αναπνοη,οχι τοσο...αρχισα λοιπον να κινω τις διαδικασιες πηγαινοντας σ 'εναν πλαστικο(ιδιωτη),ο οποιος βλεποντας τις ακτινογραφιες, μου ειπε οτι πριν το 6μηνο δε μπορω να κανω την επεμβαση,μεχρις ωτου να δεσουν τα κοκαλα..η επεμβαση μου ειπε οτι θα στοιχισει 3400,κομπλε,οι παντες πληρωμενοι!ο γιατρος η αληθεια ειναι μου απεπνεε εμπιστοσυνη!ο συγκεκριμενος,οταν τον ρωτησα,μου ειπε οτι θα την εκανε ανοιχτη την επεμβαση,επειδη λεει ειχε αρκετη δουλεια(η μυτη)..μονο αυτο δε μου πολυαρεσε!..με ρωτησε επισης αν ειχα ιδιωτικη ασφαλεια,με την οποια,θα αλλαζαμε ημερομηνιες,να προβαλλουμε το ατυχημα μετα την ασφαλεια,για να παρω τα λεφτα πισω!...εκανα λοιπον την ασφαλεια,και περιμενα,εχοντας ομως πει εξ αρχης στον ασφαλιστη τι ηθελα να κανω...η αληθεια ειναι οτι ψιλοφοβομουν την κομπινα, οτι δεν θα επιανε,και θα ετρωγα τα λεφτα στον κ...ο!...περιμενοντας λοιπον τον καιρο να περασει,μια γνωστη μου προτεινε,εναν ωρλ(επιμελητης Α)σε δημοσιο νοσοκομειο,ο οποιος εγχειρησε και την κορη της,οχι ομως στη μυτη..μου μιλησε με τα καλυτερα λογια,οπως κι ενας καρδιολογος απο το ιδιο νοσοκομειο!υποψιν οτι κανεις απο τους δυο,δεν εχει συμφερον!..κλεινοντας λοιπον ραντεβου,κι αφου μιλησαμε για ολα,μου εκλεισε χειρουργειο για τις 20 ιανουαριου..μου ειπε οτι θα μου την κανει κλειστη,και οτι δε χρειαζεται κατι παραπανω..τον ρωτησα επισης και για αμοιβη,και αφου δυσκολευτηκε λιγο,κι αφου μου ειπε οτι "επειδη προκειται και για αισθητικης φυσεως,να υπολογιζω γυρω στα 500-600,γι αυτον και τον αναισθησιολογο!"μου μιλησε με λεπτομερειες για την επεμβαση,και για το πριν,και για το μετα...ειναι επισης απο τους γιατρους που σου εμπνεουν εμπιστοσυνη!...και εδω λοιπον ειναι που θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη!..τελικα ποιος ειναι ιδανικος για μυτη?ενας ωρλ,που χειρουργει μονο μυτες,η ενας πλαστικος?ιδιωτικος που πληρωνεις,η σιγουρια του δημοσιου?επισης θα ηθελα να μου πει καποιος που εχει εμπειρια απο κλειστη,και ανοιχτη ρινοπλαστικη...τι ειναι καλυτερο?ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα!...
Που τη είδες την σιγουρία στο δημόσιο, δεν ξέρω. Ισως στην Κρήτη είναι αλλιώς τα πραγματα...Εγώ πάντα πίστευα ότι τον ιδιώτη που είναι όνομα στο χώρο μπορείς να τον εμπιστεύεσαι περισσότερο (αν κάτι πάει στραβά, μπορείς να τον "καταστρέψεις", πράγμα που δεν νομίζω να αφήσει να γίνει). Και για την συγκεκριμένη επέμβαση δεν κάνει ούτε πλαστικός, ούτε ΩΡΛ. Χρειάζεται πλαστικός ΩΡΛ (ακόμα και 2 ξεχωριστοί ταυτόχρονα, αλλά όχι "γενικος" πλαστικός. Κάποιος με ειδίκευση στο πρόσωπο ή τη μύτη).
Βέβαια έχεις και το οικονομικό στη μέση και αν είσαι σίγουρος για το γιατρό (έχεις δει τη δουλειά του, έχεις μιλήσει με ασθενείς, ή αν το αισθητικό δεν σε απασχολεί πολύ) διάλεξέ τον. Αλλά εγώ τουλάχιστον δεν θα εμπιστευόμουν κάποιον καθαρά ΩΡΛ ή κάποιον καθαρά πλαστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newage

Νεοφερμένος

Ο newage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, έχοντας διαβάσει την πλειονότητα των προηγούμενων δημοσιεύσεων (με έμφαση στις επιφυλακτικές-αρνητικές) θα ήθελα να εισφέρω και τη δική μου, εντελώς πρόσφατη εμπειρία.

Πριν επτά ημέρες μπήκα στο χειρουργείο για την ρινοπλαστική που τόσα χρόνια σκεπτόμουν. Είχε προηγηθεί η συνάντηση με τον γιατρό, τον οποίο μου είχε συστήσει φίλος. Ο φίλος αυτός είχε κάνει δύο επεμβάσεις -όχι όμως ρινοπλαστική- και γνώριζε επίσης την θετική άποψη μιας άλλης ιατρού ίδιας ειδικότητας.
Θεωρώ ότι αυτή η "διασταύρωση" πληροφοριών είναι ένας από τους ασφαλέστερους τρόπους επιλογής ιατρού. Επιπλέον έλεγξα δείγμα δουλειάς του στο site, αλλά είχα και την τύχη να γνωρίσω άτομο που είχε κάνει ρινοπλαστική στον ίδιο ιατρό και δεν ήταν άλλο από... τη γραμματέα του!

Μολονότι νόμιζα ότι το μόνο πρόβλημα της μύτης μου ήταν αισθητικό και συγκεκριμένα στην ράχη (η γνωστή "καμπουρίτσα") ο γιατρός μου εξήγησε ότι έπρεπε για μία αρμονική μύτη να αλλάξουν και άλλα πραγματάκια (λέπτυνση και ελαφριά ανύψωση άκρης μύτης, εμφυτεύματα στα ρουθούνια για καλύτερη αναπνοή κλπ.) Ήμουν λίγο επιφυλακτικός ως προς αυτά, από το φόβο μην γίνω γουρουνάκι ή εντελώς αγνώριστος. Πρέπει επίσης να πω ότι μου εξήγησε αναλυτικά τη διαδικασία αλλά δεν μου έδειξε στον υπολογιστή το πως θα μπορούσα να γίνω. Το τελευταίο είναι και κακό και καλό. Κακό διότι θες να ξέρεις μέσες άκρες πως θα μοιάζεις, καλό διότι υποθέτω ότι η εικόνα στον υπολογιστή από την πραγματικότητα μπορεί να διαφέρει και καλλιεργεί κανείς προσδοκίες που πιθανόν να μην είναι εφικτές.

Η επέμβαση έγινε σε ιδιωτική κλινική με συνολικό κόστος 3.000 ευρώ. Ολική αναισθησία φυσικά και χειρουργείο 2 ώρες. Πόνο μετεγχειριτικά δεν ένιωσα. Αντιθέτως βρήκα πολύ ενοχλητικά τα σφουγγαράκια που κλείνουν τα ρουθούνια με αποτέλεσμα να έπρεπε να αναπνέω από το στόμα. Μάλιστα τα ταμπον αυτά τα φορούσα επί μία εβδομάδα. Φορούσα επίσης το νάρθηκα και μία γάζα κάτω από τα ρουθούνια. Πρήξιμο και μελανιές είχα κάτω και γύρω από τα μάτια και έβαζα διαρκώς σακουλάκια με τριμμένο πάγο, που πρόσφεραν κάποια ανακούφιση. Παίρνω αντιβίωση ανά 12 ωρο.

Σήμερα είναι η έβδομη μέρα από το χειρουργείο. Αφαιρέθηκε ο νάρθηκας, τα σφουγγαράκια και κάτι σωληνάκια που είχα μέσα στη μύτη καθώς και τα ράμματα και αναπνέω κανονικά (επιτέλους!). Τα πρηξίματα έχουν υποχωρήσει, ενώ μένουν κάποιες μελανιές γύρω από τα μάτια. Ο γιατρός είπε ότι η μύτη θα ξεπρηστεί κατά 0,5 με 1 cm, όποτε και θα πάρει σε 3-4 βδομάδες το τελικό της σχήμα. Προς το παρόν ξεπλένω το εσωτερικό με fysiomer και βάζω εσωτερικά μία αλοιφή η οποία περιορίζει τις εκκρίσεις.

Ως προς το αισθητικό αποτέλεσμα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και μπορώ να πω ότι από την εικόνα που έχω προς το παρόν, το σχήμα της μύτης μου είναι καλύτερο απ' ότι τολμούσα να φανταστώ. Λειτουργικά νιώθω ότι είναι καλύτερα από πριν, αλλά πιθανόν να είναι απλώς η εντύπωσή μου αφού εδώ και μία βδομάδα ανέπνεα από το στόμα.

Συνολικά θεωρώ ότι το πιο δύσκολο στην όλη επέμβαση είναι τα ταμποναρισμένα ρουθούνια. Όλα τα υπόλοιπα παλεύονται.

Ελπίζω να βοήθησαν τα όσα ανέφερα. Ένιωσα την ανάγκη να το κάνω διότι όπως είπα το μάτι μου έπεφτε περισσότερο στις αρνητικού περιεχομένου δημοσιεύσεις με αποτέλεσμα να νιώθω ότι πάω να κάνω κάποιο φοβερό λάθος. Δεν είναι έτσι όμως, αν βρείτε τον κατάλληλο γιατρό όλα είναι εύκολα. Επιστρατεύστε φίλους και γνωστούς των οποίων τη γνώμη εμπιστεύεστε, ή έχουν ίδια εμπειρία.

Σ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ο γιατρός είπε ότι η μύτη θα ξεπρηστεί κατά 0,5 με 1 cm, όποτε και θα πάρει σε 3-4 βδομάδες το τελικό της σχήμα
Είσαι σίγουρος? Σε εμάς τους άλλους δηλαδή γιατί παίρνει χρόνο περίπου? Εγώ πάω για εξάμηνο και είναι ακόμα πρησμένη αρκετά. Η ο γιατρός σου είναι μάγος ή σου λέει μ@λακιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newage

Νεοφερμένος

Ο newage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ελπίζω να μην ισχύει το δεύτερο, αλλά θα πρέπει να περάσει ο καιρός για να σου απαντήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top