Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Εγώ αυτό που ξέρω είναι.Ότι έχω φίλους (μαζί και εγώ) που δεν έχουμε οικονομική άνεση.
Μου έλεγε ο φίλος μου λοιπών προχτές.Ρε θανάση θέλω να γνωρίσω μια κοπέλα και δεν το τολμώ.
Εγώ ξεμένω στην μέση του μηνα από χρήματα,άντε τώρα να τα φτιάξω μαζί τις και να βγαίνουμε βόλτες,εδώ δεν μπορώ καλά καλά να συντηρήσω τον εαυτό μου,πως θα συντηρώ και αυτήν?(ούτε καν κάνουνε κίνηση να πληρώσουν λέει,όλα τα περιμένουν από εμενα,μέχρι και τις διακοπές που πηγαίναμε μονο το εισιτήριο δικό τους,όλα τα αλλα το κορόιδο..) Αν δεν το κάνω σιγά σιγά θα την κάνει,γιατί αν δει η γυναικα ότι δεν έχεις οικονομική άνεση την κάνει και πάει αλλου.Γιατί η σημερινή\σύγχρονη; γυναικα θέλει την βόλτα τις τα λούσα τις,τις διακοπές τις,και αν δεν της τα προσφέρεις δεν θα κάτσει με σένα,θα πάει εκεί που μπορεί να τα βρει.(πελατειακή σχέση δηλαδή..).Και ο συγκεκριμένος έχει μεγάλη πείρα από αυτά μια και δούλευε μια ζωή σε καφέ,bar κτλπ και είχε συναναστροφές με πολλές γυναίκες.Και λέει ο άνθρωπος και με το δίκιο του,πόσες φορες να το κάνω αυτό;Που να βρω όλα αυτά τα χρήματα να συντηρώ 2;Aντε και βγαίνω την πρώτη,την δεύτερη,την τρίτη φορα,μετά τι γίνετε;

Και το αποτέλεσμα είναι να μην τολμάμε να κάνουμε σχέση,μια και οι απαίτησης τον γυναικών είναι αυτές που είναι.Γιατί όλες καλά τα λέτε από εδώ,αλλα συνήθως αλλα λέτε και αλλα κάνετε..Υπάρχουν βεβαίως και οι εξαίρεσης που εννοούν αυτά που λένε,αλλα είναι σπάνιες :whistle:

Ξεκίνησα να διαβάζω το θέμα κι έμεινα εδώ: θα σου πω κι εγώ μια αντίστροφη ιστορία: ήξερα κάποιον άντρα που παντρεύτηκε 2 γυναίκες και είχε διαφορετική συμπεριφορά στο θέμα χρημάτων με την καθεμία. Δηλαδή στη μία δεν έδινε λεφτά για τίποτα, τσιγγούνης μέχρι αηδίας, και στην άλλη ζούσε αυτήν, το παιδί της και τη μάνα της, κι ό,τι του ζητούσε αυτή της το έπαιρνε. Και διερωτώμαι: μήπως είναι όπως τους μάθουμε; Τελικά πώς νιώθουν οι άντρες όταν γνωρίσουν μια θεογκόμενα κι έχει την απαίτηση να την πληρώνουν; Το βρίσκουν χαριτωμένο, αναμενόμενο, άσχημο;

Θα συνεχίσω να διαβάζω το θέμα, απλά ως εδώ να πω τη γνώμη μου: η νοοτροπία που υπάρχει (ή πιστεύω πως υπάρχει) είναι "σε κέρασα - θα μου κάτσεις". Αυτό δεν το δέχομαι. Δε θα κάτσω σε κάποιον επειδή με κέρασε αλλά επειδή γουστάρω. Γι' αυτό το λόγο το συνεχές κέρασμα δεν το δέχομαι. Δεν θεωρώ τον άντρα υποχρεωμένο να κερνάει μια γυναίκα συνεχώς γιατί τον συνοδεύει... Δηλαδή χάρη του κάνει; Αυτή δε διασκεδάζει; Κι αν δε διασκεδάζει και το κάνει για το κέρασμα, περνάμε σε άλλη κατηγορία.

Υπάρχουν γυναίκες που το έχουν σαν σύστημα να περιμένουν κέρασμα από τους άντρες. Έχω δει δηλαδή κοπέλα να βγαίνει κατά τις 10 για φαγητό και νυχτερινή διασκέδαση και να παίρνει μαζί της (πάντα!) κλειδιά, κινητό και να χώνει 5 ευρώ μες στο σουτιέν "για ώρα ανάγκης". Για μένα είναι ξεφτίλα να περιμένω από τον άντρα να με κεράσει. Κάποιες φορές, αν το κάνει με ωραίο κι ευγενικό τρόπο χωρίς να υποννοεί "σε κέρασα - θα μου κάτσεις" μπορεί να το δεχτώ. Αλλά πάντα θα επιμένω να πληρώσω τα δικά μου, ώσπου να δείξω στον άλλον οτι το εννοώ κι οτι δεν το κάνω χάριν εντυπωσιασμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
αστο καλο σου βρε μελιω πως τα λες :hehe::hehe::hehe:
αυτο κι αν ειναι ξεφτυλα πρωτου βαθμου:mad: ηθελε να παρει και λουλουδι ο κυριος!! αντε μωρεεεεεεε
ο τσιγγουνης παιδια οπως ειπε και μια φιλη μου ειναι και τσιγγουνης και στα συναισθηματα και αυτο ειναι μεγαλη αληθεια.

τωρα στο θεμα μας. στο πρωτο ραντεβου δεν το συζηταμε. παμε παρακατω.
στα επομενα και φυσικα θα ακολουθησει κερασμα απο την κοπελα προς θεου. εκτος και αν ειναι ο αλλος τυπος του δεν αφηνω ποτε την κοπελα που συνοδευω να πληρωσει οποταν ειναι ρεζηλι να κανεις σκηνες μες το κεντρο.

αντε πανε και τα επομενα ραντεβου. οταν εισαι σε σχεση εγω δεν μπορω προσωπικα να εχω το αγχος αν θα δεκτει να πληρωσω και να συζητω συνεχεια για λεφτα δεν μπορω. οποταν παμε στην καλη λυση που κατ'εμενα ειναι η εξης. υπαρχει κοινο πορτοφολι. δηλ. ξερω γω βαζουν απο τοσα, τα κρατα ο αντρας και κινουνται ελευθερα οπου θελουνε.

:hmm:δεν ξερω εμενα μου φενεται καλη λυση. εσας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Όλα καλά αυτά, αλλά πιστεύω ότι η γυναίκα οφείλει -ναι οφείλει- εφ' όσον κάποιος θέλει να την κεράσει να το δεχθεί ευγενικά χωρίς να το κάνει και θέμα. Γυναίκες, δεν είναι ντροπή να σας κερνάμε, ούτε σας υποτιμούμε με αυτό. Να πω εδώ μια ιστορία, είχα βγει με μια κοπέλα με την οποία πήγε κάτι να γίνει ένα επεισοδιακό ραντεβού. Το ότι αυτή με ήθελε βέβαια έβγαζε μάτι αλλά επέμενε οπωσδήποτε να πληρώσει αυτή. Τελικά με τα χίλια ζόρια την έπεισα να πληρώσει ο καθένας τα δικά του... Η κοπέλα πίστευε ότι αν την κερνούσα, θα την υποβίβαζα... Άβυσσος η ψυχή των γυναικών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Όλα καλά αυτά, αλλά πιστεύω ότι η γυναίκα οφείλει -ναι οφείλει- εφ' όσον κάποιος θέλει να την κεράσει να το δεχθεί ευγενικά χωρίς να το κάνει και θέμα. Γυναίκες, δεν είναι ντροπή να σας κερνάμε, ούτε σας υποτιμούμε με αυτό.

Απλως σκεψου οτι αυτο ισχυει κι απο τη μερια των γυναικων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Όλα καλά αυτά, αλλά πιστεύω ότι η γυναίκα οφείλει -ναι οφείλει- εφ' όσον κάποιος θέλει να την κεράσει να το δεχθεί ευγενικά χωρίς να το κάνει και θέμα. Γυναίκες, δεν είναι ντροπή να σας κερνάμε, ούτε σας υποτιμούμε με αυτό. Να πω εδώ μια ιστορία, είχα βγει με μια κοπέλα με την οποία πήγε κάτι να γίνει ένα επεισοδιακό ραντεβού. Το ότι αυτή με ήθελε βέβαια έβγαζε μάτι αλλά επέμενε οπωσδήποτε να πληρώσει αυτή. Τελικά με τα χίλια ζόρια την έπεισα να πληρώσει ο καθένας τα δικά του... Η κοπέλα πίστευε ότι αν την κερνούσα, θα την υποβίβαζα... Άβυσσος η ψυχή των γυναικών...

Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να συμβαίνουν τα εξής:

1. Επέμενε να πληρώσει για να δει αν θα προσπαθήσεις να την πείσεις να πληρώσεις εσύ.

2 Ήθελε πραγματικά να πληρώσει για να σου δείξει τον καλό της χαρακτήρα κι οτι δε σε θέλει για τα λεφτά.

3. Ήταν υπερβολικά φεμινίστρια και κάπου έχασε τον μπούσουλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Διαλέγω το 3 έτσι όπως φάνηκε από το τί επακολούθησε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να συμβαίνουν τα εξής:

1. Επέμενε να πληρώσει για να δει αν θα προσπαθήσεις να την πείσεις να πληρώσεις εσύ.

2 Ήθελε πραγματικά να πληρώσει για να σου δείξει τον καλό της χαρακτήρα κι οτι δε σε θέλει για τα λεφτά.

3. Ήταν υπερβολικά φεμινίστρια και κάπου έχασε τον μπούσουλα.

Το να θελει μια γυναικα να κερασει, επειδη απλα γουσταρει να το κανει, οπως ακριβως και ο ανδρας, δεν παιζει, ραιτ?!

Και θα πρεπει να το κανει ειτε για να τσεκαρει ειτε για να δειξει ποσο καλη ειναι ειτε γιατι ειναι υπερβολικα φεμινιστρια και εχει χασει το μπουσουλα. Μαλιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Κοίτα, Νεράιδα, αυτή είναι μια συγκεκριμένη περίπτωση την οποία ανέφερα. Φυσικά δεν έχω πρόβλημα να με κεράσει μια κοπέλα. Αυτό που με εκνευρίζει όπως είπα είναι ότι πολλές γυναίκες αρνούνται το κέρασμα και καλά για να δείξουν ότι είναι "υπεράνω" και ότι δεν έχουν καθόλου ανάγκη τον άνδρα... Αυτό εγώ στηλιτεύω, όχι την πηγαία διάθεση κάποιας να κάνει ένα κέρασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εχετε απλως υποψιν σας οτι οπως μεγαλωνουν τα αγορια ετσι μεγαλωνουν εδω και αρκετες δεκαετιες και τα κοριτσια.
Οπως μαθαινουν εσας να μην εχετε αναγκη να πληρωνει καποιος αλλος την εξοδο σας ετσι και εμας.
Προσωπικα εχω υιοθετησει το "σημερα εγω, αυριο εσυ" κ.ο.κ.
Οπως κι αν εχει, το σημαντικο ειναι, οποιος και να κερναει, οταν και εαν γινεται, να το κανει με την καρδια του και για κανεναν αλλο λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι η απόφαση του άντρα να κεράσει μια γυναίκα είναι τόσο ανιδιοτελής όσο την παρουσιάζεις (εκτός αν γιορτάζει οπότε εντάξει). Νομίζω οτι οι λόγοι είναι άλλοι. Ας πούμε, γιατί έτσι έχει μάθει από το σπίτι του, οτι ο άντρας πρέπει να κερνάει τη γυναίκα. Ή για να μην τον κακοχαρακτηρίσει η γυναίκα. Ή για να της δείξει οτι τη γουστάρει και έρχεται σεξάκι. Πάντως κάποιον να πει, βγάζω μια γυναίκα έξω και γουστάρω να την κεράσω, δεν έχω δει. Όλοι (εδώ τουλάχιστον) είπαν οτι το κάνουν γιατί πρέπει. Οπότε ναι, για μένα δεν παίζει να κεράσει μια γυναίκα έναν άντρα γιατί έτσι γούσταρε. Ειδικά αφού επέμενε τόσο και το έκανε μεσανατολικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Προσωπικα οπως παρατηρησα παραπανω, εαν καποιος δεν το κανει απο την καρδια του, καλυτερα να μην το κανει καθολου.

Μεταξυ μας, εκεινο το ατομο που κανει την κινηση για αλλο λογο, εμπιστευτειτε με, φαινεται. Και εαν οχι την 1η φορα ή τη 2η, θα φανει καποια στιγμη και μαλιστα πολυ συντομα.

Εγω παντως ειμαι μια απο αυτες που δεν πιστευεις οτι κερνουν επειδη περνουν καλα και γουσταρουν, επιμενοντας μαλιστα μεχρι να σπασουν τα νευρα του αλλου, εαν μου κανει τον/την δυσκολο/-η
Σημειωτεων, αρκετες φιλες και γνωστες μου, εχουμε το ιδιο κολλημα. Οταν γουσταρουμε κερναμε...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
συγνωμη καλε εμενα γιατι δεν μου απαντησε κανεις στο ερωτημα μου?? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι η απόφαση του άντρα να κεράσει μια γυναίκα είναι τόσο ανιδιοτελής όσο την παρουσιάζεις (εκτός αν γιορτάζει οπότε εντάξει).
Νομίζω οτι οι λόγοι είναι άλλοι. Ας πούμε, γιατί έτσι έχει μάθει από το σπίτι του, οτι ο άντρας πρέπει να κερνάει τη γυναίκα. Ή για να μην τον κακοχαρακτηρίσει η γυναίκα. Ή για να της δείξει οτι τη γουστάρει και έρχεται σεξάκι.


Αλλά τι είναι καλή μου Himela , ιδιοτελής ? Δλδ τι μπορεί να θέλει ?
Να την κάνει Καρέζη στα κόκκινα φανάρια ?

Να πουλήσει τα όργανά της σε κλινικές στην Ινδία ?
Τι ακριβώς ?

Ενώ ας πούμε αμα δεν πληρώσει θα του κοπεί η όρεξη για " σεξάκι " όπως το ονομάζεις ? Και τι είναι το σεξ δλδ ανάμεσα σε δυο ανθρώπους που δεν έχουν ως επάγγελμα τον αγοραίο έρωτα ? Εμπορεύσιμο αγαθό ?:hmm:
Δεν είναι κάτι που απʼ όσο ξέρω το θέλουν και οι δύο ?
Μόνο ο άντρας θα το θέλει στη προκειμένη περίπτωση , η γυναίκα όχι , και θα το κάνει από μεγαλοψυχία γιατί την κέρασε ένα καφέ 10 ευρώ ?

( Ούτε στη Φυλής τέτοιες τιμές και σόρυ δλδ .)


Πάντως κάποιον να πει, βγάζω μια γυναίκα έξω και γουστάρω να την κεράσω, δεν έχω δει. Όλοι (εδώ τουλάχιστον) είπαν οτι το κάνουν γιατί πρέπει. Οπότε ναι, για μένα δεν παίζει να κεράσει μια γυναίκα έναν άντρα γιατί έτσι γούσταρε. Ειδικά αφού επέμενε τόσο και το έκανε μεσανατολικό.


Όλοι ? Ποιοι όλοι ? Τόσα άτομα εδώ μέσα και μάλιστα γυναίκες λέμε σε πολύ απλά ελληνικά πως θέλουμε να πληρώνουμε και να κερνάμε χωρίς να περιμένουμε τίποτα , χωρίς να υπάρχει λόγος γιατί έτσι μας αρέσει ,τι είμαστε αόρατοι ?


Μάλιστα .

Δεν μπορώ να συνδιαλλαγώ άλλο λυπάμαι .
Ειδικά όταν έχω απέναντι μου το ισχυρό επιχείρημα πως υπάρχουν δύο ειδών απόψεις : Η δικιά μου και η λάθος ! Ευτυχώς ή δυστυχώς , αυτή την λογική , δεν την ενστερνίζομαι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Μάλλον δε διαβάζεις καλά τι γράφω. Είπα:

κάποιον να πει, βγάζω μια γυναίκα έξω και γουστάρω να την κεράσω, δεν έχω δει. Όλοι (εδώ τουλάχιστον) είπαν οτι το κάνουν γιατί πρέπει.

Οπότε προφανώς αναφέρομαι σε άντρες. Εσύ λες οτι υπάρχουν γυναίκες που το λένε. Μα εγώ μίλησα για άντρες! Είπε κανείς εδώ οτι βγάζω μια γυναίκα έξω γιατί γουστάρω να την κεράσω; Υπάρχει άντρας που θα βγει με μια γυναίκα ξέροντας από πριν οτι δε θα γίνει τίποτα μεταξύ τους (ούτε τώρα ούτε ποτέ) και να την κερνάει; Εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα, αλλά παραμένουν εξαιρέσεις.

Μόνο ο άντρας θα το θέλει στη προκειμένη περίπτωση , η γυναίκα όχι , και θα το κάνει από μεγαλοψυχία γιατί την κέρασε ένα καφέ 10 ευρώ ?

Όχι βέβαια, θα το θέλει κι η γυναίκα, αλλά έρχεσαι στα λόγια μου: θα το θέλει ο άντρας, άρα είναι ένας λόγος (αν όχι ο μοναδικός) που την κερνάει.

Δεν μπορώ να συνδιαλλαγώ άλλο λυπάμαι .
Ειδικά όταν έχω απέναντι μου το ισχυρό επιχείρημα πως υπάρχουν δύο ειδών απόψεις : Η δικιά μου και η λάθος ! Ευτυχώς ή δυστυχώς , αυτή την λογική , δεν την ενστερνίζομαι !

Δεν καταλαβαίνω σε ποιο ακριβώς σημείο έδειξα οτι δεν συνδιαλέγομαι κι οτι αυτή είναι η άποψή μου κι οι άλλοι να πάτε να πνιγείτε. Επειδή πραγματικά με προσβάλλεις, σου ζητώ είτε να μου παραθέσεις τα λόγια μου στα οποία φαίνεται κάτι τέτοιο, είτε να το πάρεις πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
παντα μα παντα οποιο ραντεβου και αν ειναι κανω κινηση (για να μη δειξω γαιδουρα) αλλα γενικα ποτε δε μαφηνουν να πληρωνω:P

Δείγμα κατά συνθήκης ψεύδους, υποκρισίας και γκομενικής δηθενιάς; Δεν βαριέσαι, οι βάσεις της ηθικής μας κοινωνίας είναι αυτές έτσι κι αλλιώς. Ξέρεις, ο άλλος απέναντι έχει κι αυτός στο λαιμό κεφάλι και καταλαβαίνει πως το κάνεις για το θεαθήναι. Ξέρεις πόσο άσχημα φαίνεται κάτι τέτοιο σ' έναν άντρα;

και για να ξεκαθαρισω τη θεση μου δε το κανω για τα λεφτα.. ειναι η κινηση και ο τροπος του αλλου και ισως φταινε και τα προτυπα και οι ιδεες που μου εχουν περασει πριν βγω απο το αυγο κιολας!!

Τα πρότυπα είναι για ν' αμφισβητούνται. Όταν δεν σε εκφράζουν τ' απορρίπτεις. Εφόσον τα ενστερνίζεσαι και τα υιοθετείς, είσαι και πλήρως υπεύθυνη γι' αυτά. Να λείπουν λοιπόν οι δικαιολογίες του στυλ "η κοινωνία με κατάντησε μανάβη":P:D

παντως να αναφερω οτι την καλυτερη προταση για κερασμα μου την εκανε ενας που τη στιγμη που πηγα να βγαλω το πορτοφολι μου με σταματαει αγριευει και μου λεει: ''οταν εισαι μαζι μου, αυτη την κινηση δε θα την ξανακανεις!''

Άτσα ρε μεγάλε!! Πάντως, δεν υπάρχει τίποτε δωρεάν σ' αυτήν την κενωνία την άτιμη και ψεύτρα, ή όπως το λένε κάποιοι "ο τζάμπας πέθανε". Δεν θα ήθελα να επεκταθώ περί του τι ακριβώς περιμένει κάποιος ως αντάλλαγμα από αυτήν του τη συμπεριφορά, μεγάλο κορίτσι είσαι, σκέψου το. Δεν εννοώ σίγουρα το σεξ... Η μακραίωνη πάντως εμπειρία μου (το Χάος είναι αιώνιο βλέπετε), λέει πως θα σου στοιχίσει στην πορεία πιο ακριβά από ένα πιάτο φαγητό ή έναν καπουτσίνο...

@ self-instructive depressing
άμα σου πω ότι δεν κατάλαβα τίποτα ?:hmm:

Όσο λιγότερο σε καταλαβαίνουν, τόσο περισσότερο σε σέβονται, είπε ο Μακιαβέλλι. So, respect!!


Ας πω και ένα ανέκδοτο – τρου στόρυ

Μου έχει τύχει το εξής περιστατικό σε πρώτο ραντεβού , γυρνοβολάει στα τραπέζια ο γνωστός λουλουδέμπορας και πωλεί άνθη , το παληκάρι λοιπόν προσφέρεται να μου πάρει λουλούδια ( τα οποία είναι συνήθως απαίσια αλλά δεν βαριέσαι , η κίνηση μετράει ) .
Παίρνει λοιπόν που λέτε το λέλουδο και μου το προσφέρει ευγενέστατα , ( ο έμπορας πάνω από τα κεφάλια μας) , κι αρχίζει να ψάχνει στις τσέπες του , ψάχνει από δω , ψάχνει από κει , βγάζει ένα πάκο με λεφτά μέσα στον οποίο αναζητεί το ακριβές ποσόν κι αφού δεν το βρίσκει με ρωτάει :


- Μήπως έχεις … τόσα ( δεν θυμάμαι και το ποσόν το απώθησα πλήρως ) γιατί έχω μόνο « χοντρά » ?

Άσχετο, αλλά έχω ακούσει γυναίκες να λένε πως θεωρούν αυτήν ακριβώς την κίνηση, το να σου πάρει κάποιος λέλουδα από πλανώδιο μικροπωλητή, ως "πολύ φτηνή". Άντε να βγάλεις μετά άκρη...

Great Spagos said: "Όποια περιμένει κέρασμα από εμένα, θα βγάλει αράχνες περιμένοντας. Εάν έχει δε μόνο πέντε ευρώπουλα μέσα στο σουτιέν, ας προσέξει γιατί μπορεί να χρειαστεί να το εκποιήσει κι αυτό και να γυρίσει στο σπίτι ξώβυζη"...:hehe:

Πως λέει το άσμα …..τα λουλούδια στη κυρία από μένα …( καμία σχέση )….:P

Προσωπικά προτιμώ το "Χαιρέτισε τον κύριο και πάμε"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Οπότε προφανώς αναφέρομαι σε άντρες. Εσύ λες οτι υπάρχουν γυναίκες που το λένε. Μα εγώ μίλησα για άντρες! Είπε κανείς εδώ οτι βγάζω μια γυναίκα έξω γιατί γουστάρω να την κεράσω; Υπάρχει άντρας που θα βγει με μια γυναίκα ξέροντας από πριν οτι δε θα γίνει τίποτα μεταξύ τους (ούτε τώρα ούτε ποτέ) και να την κερνάει;

Καμιά δεκαριά φίλους άντρες που ξέρω , που βγαίνουμε και μπορεί να κεράσουν και όχι σεχςς δεν έχει ακολουθήσει ποτέ , είμαστε φίλοι γιου νοου , κι άλλοι πόσοι συνάδελφοι , χώρια πόσους άλλους ξέρω από τις φίλες μου , γιατί προσωπικά πιστεύω στη φιλία ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα , και ευτυχώς έχω την τύχη να γνωρίσω και πόσο ισχυρή είναι .
Να υποθέσω πως μάλλον εσύ δεν πιστεύεις σωστά ?



Δεν καταλαβαίνω σε ποιο ακριβώς σημείο έδειξα οτι δεν συνδιαλέγομαι κι οτι αυτή είναι η άποψή μου κι οι άλλοι να πάτε να πνιγείτε. Επειδή πραγματικά με προσβάλλεις, σου ζητώ είτε να μου παραθέσεις τα λόγια μου στα οποία φαίνεται κάτι τέτοιο, είτε να το πάρεις πίσω.


Καταρχήν είπα πως εγώ ,δεν συνδιαλέγομαι κι αφού θέλεις παραθέσεις γιατί όχι , διάβασε τι έγραψες κι αν αυτό το ΟΛΟΙ καθώς και όλη η τοποθέτησή σου δείχνει πως δέχεσαι και άλλη άποψη , εγώ θα σε κεράσω φρέντο , θα τον πληρώσω και δεν θα ζητήσω τίποτα παραπέρα από σένα πέραν της καλής συντροφιάς που θα κάνουμε .:)

Όχι βέβαια, θα το θέλει κι η γυναίκα, αλλά έρχεσαι στα λόγια μου: θα το θέλει ο άντρας, άρα είναι ένας λόγος (αν όχι ο μοναδικός) που την κερνάει.
Απόλυτο ? Ακούει κανείς ?

Δε νομίζω οτι η απόφαση του άντρα να κεράσει μια γυναίκα είναι τόσο ανιδιοτελής όσο την παρουσιάζεις (εκτός αν γιορτάζει οπότε εντάξει). Νομίζω οτι οι λόγοι είναι άλλοι. Ας πούμε, γιατί έτσι έχει μάθει από το σπίτι του, οτι ο άντρας πρέπει να κερνάει τη γυναίκα. Ή για να μην τον κακοχαρακτηρίσει η γυναίκα. Ή για να της δείξει οτι τη γουστάρει και έρχεται σεξάκι. Πάντως κάποιον να πει, βγάζω μια γυναίκα έξω και γουστάρω να την κεράσω, δεν έχω δει. Όλοι (εδώ τουλάχιστον) είπαν οτι το κάνουν γιατί πρέπει. Οπότε ναι, για μένα δεν παίζει να κεράσει μια γυναίκα έναν άντρα γιατί έτσι γούσταρε.


Καλό σ/κ να έχεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Υπάρχει άντρας που θα βγει με μια γυναίκα ξέροντας από πριν οτι δε θα γίνει τίποτα μεταξύ τους (ούτε τώρα ούτε ποτέ) και να την κερνάει;

Παρών! :clapup:

Η καλή παρέα και μόνο μου φτάνει! Βέβαια έχω ακούσει και σχόλια τύπου "είσαι αφελής, τις φίλες δεν τις κερνάμε, κοκ" but I don't care! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Κανείς φίλος μου δεν έχει την υποχρέωση να με κεράσει, μεγάλη κοπέλα είμαι, αυτόνομη, δεν καταλαβαίνω γιατί ο φίλος ή η φίλη να με κεράσει (εκτ΄ς αν γιορτάζει κάτι). Σόρρυ αλλά δεν το καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Κανείς φίλος μου δεν έχει την υποχρέωση να με κεράσει, μεγάλη κοπέλα είμαι, αυτόνομη, δεν καταλαβαίνω γιατί ο φίλος ή η φίλη να με κεράσει (εκτ΄ς αν γιορτάζει κάτι). Σόρρυ αλλά δεν το καταλαβαίνω.

Δεν είναι θέμα υποχρέωσης αλλά θέμα χαρακτήρα. Μπορεί ο άλλος να την βρίσκει με το να κεράσει κάποιο άλλο άτομο (να έχει ένα τέτοιο κώδικα συμπεριφοράς) δεν σημαίνει ότι θέλει σεξ οπωσδήποτε. Με έχουν κεράσει και έχω κεράσει άτομα και των δύο φύλων στο άσχετο εντελώς αυθόρμητα, δεν θέλαμε να κάνουμε όργια :ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα Φαντασμένε! Δεν κατάλαβα γιατί το κέρασμα πρέπει να ταυτίζεται με ερωτική σχέση; Εγώ έχει τύχει σε ανύποπτο χρόνο να κεράσω φίλο μου έτσι χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος! Καθώς και κοπέλα. Άλλωστε κέρασμα δεν είναι μόνο ο καφές ή η διασκέδαση. Είχα πάει με μια κοπέλα να βγάλουμε μαζί κάποιες φωτοτυπίες που χρειαζόμασταν και όταν ήρθε η ώρα να πληρώσουμε, πλήρωσα εγώ (εντάξει, δεν ήταν και πολύ μεγάλο το ποσό). Φυσικά και δεν είχα κάποια διάθεση να τα φτιάξω μαζί της. Είναι απλώς μια καλή φίλη. Και θέλοντας να κάνω μια κίνηση ευγενική, πλήρωσα εγώ. Αλλίμονο στις γυναίκες οι οποίες σκέπτονται ότι αν τις κεράσει κάποιος, το κάνει υποχρεωτικά για να πετύχει κάτι άλλο. Όταν είσαι φίλος με κάποιον ή κάποια πραγματικά, δε σκέπτεσαι τέτοια ανούσια πράγματα. Κοιτάς μονάχα την κολή πρόθεση του άλλου και δέχεσαι τη χειρονομία του με χαμόγελο (εκτός βέβαια αν κρίνουμε ότι δεν πρέπει να δεχθούμε το κέρασμα για κάποιο πολύ ειδικό λόγο π.χ. όταν κάποιου η οικονομική κατάσταση δεν επιτρέπει κέρασμα και αυτός παρ' όλ' αυτά επιμένει ή αν πληρώνει ένα μεγάλο ποσό το οποίο θα μας έφερνε σε δύσκολη θέση. Και τότε όμως θα πρέπει να είμαστε ευγενικοί και να αρνηθούμε με ωραίες εκφράσεις του τύπου "κερνάς άλλη φορά" κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top