Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
86 σελίδες και φτάσαμε ήδη στον Νταν Μπράουν, ελπίζω κάπου γύρω στις 100 να πει κάποιος και τις λέξεις-κλειδιά "ναζί-θουλη"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
το θεμα ειναι,αν μια νοησυνη ,ενα ζωντανο ον -οτι και να σημαινει αυτο,,που μακαρι να ξεραμε-

Παμε αλλη μια, και θα επιμενω μεχρι να μου δωσεις μια απαντηση.

Γιατι να πιστευω στο θεο και οχι στις νεραιδες. Δωσε μου ΕΝΑ λογο.

και πριν απο αυτο δεν υπηρχε τιποτα ε?

το κενο που δημιουργει το τιποτα..

τα παρουσιαζεις ολα αυτα σαν να εχουν απαντηθει τελειωτικα τη στιγμη που υπαρχουν τοσα κενά

Δεν ειναι απαραιτητα να υπηρχε "κατι". Δεν υπηρχε ουτε καν τιποτα. ΜΠΟΡΕΙ να υπηρχε κατι μπορει και οχι, δεν το ξερουμε ακομα το ψαχνουμε αλλα δεν ειναι απαραιτητο να υπηρχε κατι.

Το κενο μπορει να δημιουργησει κατι απο το τιποτα ειναι απορεια της αρχης της απροσδιοριστιας και ειναι πειραματικα επιβαιβεωμενο.

Τα παρουσιαζω ακριβως ως εχουν, δηλαδη ορισμενα εχουν απαντηθει πολλα οχι. Το ψαχνουμε.

Και σου ξαναλεω ο θεος δεν αφηνει περιθορια για το αγνωστο που τοσο λες οτι λατρευεις. Ο θεος ειναι 1) πιστευε και μη ερευνα 2) απαντηση σε ολα τα ερωτηματα. Τι ηταν πριν το big bang: ο θεος. Πως απο το αφιλοξενο, κενο συμπαν προεκυψε η καταπληκτικη πολυπλοκοτητα της ζωης: ο θεος.

Συγγνωμη αλλα σαν επιστημονα αυτο με προσβαλει, ειναι ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ.

Τωρα οσων αφορα τις ΤΕΧΝΙΚΟΤΗΤΕΣ του θεου.

Αυτο που λεω ειναι το εξις:

Ο κοσμος ειναι ενα περιεργο, ανεξηγητο και εντυποσιακο μερος. Για την υπαρξη του εχουμε ορισμενα στοιχεια, οπως ενας ντετεκτιβ που φτανει σε μια σκηνη ενος εγγληματος.

Συλεγει τα στοιχεια και φτιαχνει μια υποθεση. Δαχτυληκα αποτυποματα, dna, μαρτυρες, αιμα κτλ κτλ ολα αυτα τα συλεγει και τα συνθετει και βγαζει το πιο πιθανο συμπερασμα.

ΠΑΝΤΑ υπαρχη η πιθανοτητα να κανει λαθος, δηλαδη μπορει να μην εγινε εγγλημα αλλα ο αγιος βασιλης να συνομοτισε με το κουνελακι της energiser για να βαλουν ολα αυτα τα στοιχεια εκει και να τον μπερδεψουν.

Αλλα αυτο δεν ειναι και πολυ πιθανο ετσι δεν ειναι?

Το ιδιο λεω και για τον θεο, λεω οτι λεω για τον αγιο βασιλη, τις νεραιδες και τους καλικατζαρους. Ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΠΙΘΑΝΟ να υπαρχουν γιατι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ στοιχεια για την υπαρξη τους.

Εχεις στοιχεια εσυ? Αν ναι δειχτα μου και να κανουμε μια καλη κουβεντα, το μονο που βλεπω μεχρι τωρα ειναι "δεν μπορεις να αποδηξεις οτι δεν υπαρχει αρα υπαρχει"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.

Οπότε απο την αρχική επαφή με την ΣΤΟΑ, ως την ουσιαστική μύηση για να λέγεται κάποιος τέκτονας, η απόσταση
[FONT=&quot]παρασάγγας [/FONT] απέχει και μπορεί κάποιος να λέγεται τέκτονας, αλλά ουσιαστικά ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ.

Συμφωνώ απόλυτα. Το υπογράφω με χίλιες υπογραφές. Αλλά ούτε οι μυήσεις αρκούν για να είσαι. 'Αλλα κριτήρια, πολύ βαθύτερα, καθορίζουν αν είσαι ή δεν είσαι, τουλάχιστον κατά τη δική μου άποψη που είναι κάπως απόλυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΠΙΘΑΝΟ να υπαρχουν γιατι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ στοιχεια για την υπαρξη τους.
λαθος

το ιδιο μπορουμε να πουμε για νοημονες εξωγηινους πολιτισμους σε μακρινους γαλαξιες?

δεν εχουμε χειροπιαστα στοιχεια αποδειξης υπαρξης

αλλα λογικα δεν αποκλειεται ..


δεν σου λεω να πιστεψεις στο θεο..ή καποια παρομοια δυναμη,μην κολλας στο χριστιανικο ορισμο.
αλλα να αφησεις ανοιχτο το μυαλο σου για καποιες υπερτατες δυναμεις...

να μην το αποκλεισεις στο μυαλο σου ζηταω..οχι να το αποδεχτεις..

τοσο δυσκολο ειναι?;)


αλλιμονο να μην υπηρχε οτι δεν εχουμε αποδειξεις γιαυτο..

το συμπαν δεν θελει τις αποδειξεις μας για να υπαρξει

απλα εμεις ως παιδιακια ψαχνουμε στη απεραντη παραλια του συμπαντος για μικρσκοπικους κοκκους

επειδη ενα μυρμηγκι δεν βλεπει την επιφανεια του Αρη σημαινει οτι αυτη δεν υπαρχει ή οτι ειναι εξαιρετικα απιθανο να υπαρχει?

ή μακρινοι πλανητες δεν υπαρχουν ή ειναι εξαιρετικα απιθανο να υπαρχουν επειδη ακομα δεν τους ξερουμε?

γιαυτο εχουμε την φαντασια,,για να βλεπουμε περα απο την γνωση μας και την οραση μας
Γιατι να πιστευω στο θεο και οχι στις νεραιδες. Δωσε μου ΕΝΑ λογο.
γιατι ο καθε θεος υπερτατη δυναμη κλπ δυσκολα μπορω να βρω που ειναι και να τον αποκλεισω,,

ενω οι νεραιδες-που δεν αποκλειονται ούτες αυτες και διαφορα αλλα παραφυσικα 100%-;)
ειναι στα δαση κοντα μας και ευκολα μπορουμε να τις καταρριψουμε..να βρουμε αποδειξεις ενδειξεις καταρριψης κλπ

στην ενοια μια ανωτερης συμπαντικης δυναμης ειναι εξαιρετικα δυσκολο..και δεν μιλαω για χριστιανικο θεο,απαραιτητα,αλλα οποιαδηποτε ανωτερη νοημονα δυναμη καθε θρησκειας ή καθε ανθρωπινου μυαλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Γιατι να πιστευω στο θεο και οχι στις νεραιδες. Δωσε μου ΕΝΑ λογο.
....

:redface::redface::redface:: Μήπως για να μην είσαι ...νεραϊδοπαρμένος, αλλά "εικόνα και ομοίωσή" Του;:hmm::redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Το υπογράφω με χίλιες υπογραφές. Αλλά ούτε οι μυήσεις αρκούν για να είσαι. 'Αλλα κριτήρια, πολύ βαθύτερα, καθορίζουν αν είσαι ή δεν είσαι, τουλάχιστον κατά τη δική μου άποψη που είναι κάπως απόλυτη.
Ετούτο εδώ το παιχνίδι, (της απολυτότητας), εγώ λογίζω απλά ως παιχνίδι της σχετικότητας και αυτό γιατι:
ένας ο Θεός μου, (όπως τον έχω δεχτεί, σύμφωνα με την υποτυπώδη αντίληψη που διαθέτω),
ένας ο ΜΑΤΣ, τον οποίο απο τα συμφραζόμενα σου αποδέχεσαι απόλυτα.

Οι λεπτομέρειες φίλε Dr, οι λεπτομέρειες και τα ψιλά γράμματα, ίσως εκεί θα πρέπει να επικεντρωθούμε τελικά.
Στις λεπτομέρειες και τις απορίες μας, που στο προηγούμενο πόστ έθεσα και προσπέρασες έτσι απλά, κατανοητά και αφήνοντας πολλές απορίες, απόλυτα. :/:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
ένας ο Θεός μου, (όπως τον έχω δεχτεί, σύμφωνα με την υποτυπώδη αντίληψη που διαθέτω),
...

:redface::redface::redface:: Προσωπικά, σεβαστός ο "Θεός σου", όπως βέβαια και κάθε σέβασμα κάθε ζώντος ανθρώπου, ανά πάσα στιγμή και παντού! Όμως, τι είναι ο
;;;:redface:

ΥΓ :
Συμφωνώ απόλυτα. Το υπογράφω με χίλιες υπογραφές. ...
: Δόκτορα, απορώ για την τόσο ανεπιφύλακτη υπογραφή σου! Έτσι τη βάζεις πάντα; Επιμένω: Κάθε όποιος είναι Τέκτονας, δεν λέγεται απλά "Τέκτονας",αλλά είναι. Ενώ γνωρίζω (προσωπικά)μερικές χιλιάδες "Ορθόδοξους Χριστιανούς"( μεταξύ τουλάχιστον των 11 εκ. Ελλαδιτών!), που απλά καταγράφονται ως τέτοιοι, χωρίς καν να τους ενδιαφέρει αυτό ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Mάξιμε και Νωέα δεν σας καταλαβαίνω καθόλου μερικές φορές, εννοώ ότι δεν καταλαβαίνω τον τρόπο γραφής σας, γι'αυτό δεν απαντώ εύκολα για να μην παρεξηγούμαι. Είναι τεχνικό το θέμα. Δια ζώσης είμαι σίγουρος ότι δεν θα είχαμε το ίδιο πρόβλημα. Νωέα σε τί ακριβώς διαφωνούμε ; Δεν έχω καταλάβει. Το ίδιο δεν έγραψα κι εγώ ; Επίσης, από το υπονοούμενό σας προς τον Μάξιμο περί Θεού που ταυτίζετε τον Μ.Α.Τ.Σ με τον Θεό της δικής σας θρησκείας, καταλαβαίνω ότι κάνετε τεράστιο λάθος και ότι σχεδόν ταυτίζετε γενικότερα Χριστιανισμό με Τεκτονισμό. Το πρώτο είναι θρησκεία, το δεύτερο κυρίως Φιλοσοφία. Και τονίζω το "κυρίως" είναι Φιλοσοφία, γιατί αυτό ενοχλεί τους δογματικούς πιστούς και ενθαρύνει μόνο τους συγκριτικούς και τους ανοιχτόμυαλους ή αυτούς που ερμηνεύουν εσωτερικά ή φιλοσοφικά τα πάντα, χωρίς να αναμένουν κανέναν και τίποτα να τους σώσει παρά οι ίδιοι προσπαθούν να σώσουν τους εαυτούς τους με την λογική, τη γνώση, τον αποσυμβολισμό και την απομυθοποίηση. Γεωμετρία, μαθηματικά και αντίληψη του χωροχρόνου και των φυσικών νόμων και ρυθμών, και δουλειά με τον εαυτό τους,τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο. Μάξιμε δεν απαντάω σε όλα επάνω σε οποιοδήποτε θέμα, γιατί χρειάζεται χρόνος και σεντόνια κειμένων και χρειάζεται επίσης πολύ προσωπικό μοίρασμα που δεν πιστεύω ότι είναι ηθικό να γίνεται σε ένα forum. Εγώ από την πλευρά μου έκλεισα, ό,τι είχα να πω το είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
το ιδιο μπορουμε να πουμε για νοημονες εξωγηινους πολιτισμους σε μακρινους γαλαξιες?

δεν εχουμε χειροπιαστα στοιχεια αποδειξης υπαρξης

...

εχουμε ομως κατι...ΕΜΑΣ.

That is, ενας πλανητης ο οποιος εινια αναλογος με τη γη, σε ενα αναλογο αστρο σε ενα αναλογο γαλαξια ειναι εξαιρετικα πιθανο να αναπτυξει ζωη γιατι ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΗΔΗ ΔΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΕ ΕΜΑΣ.

Ειναι σιγουρο? Οχι βεβαια αλλα ειναι εξαιρετικα πιθανο, γιατι το λεμε αυτο? Γιατι εχουμε ΠΟΛΛΑ στοιχεια και ενδειξεις για κατι τετοιο:

1) ο ηλιος μας ειναι ενα συνηθησμενο αστρο υπαρχουν δισεκατομμυρια σαν αυτο
2) η γη βρισκεται σε μια σχετικα περιορισμενη αλλα οχι ΤΟΣΟ περιορισμενη αποσταση απο τον ηλιο
3) ξερουμε οτι απο νεκρα αστρα παραγοντε βαρια μορια οπως ο ανθρακας
4) ξερουμε οτι απο μορια ανθρακα μεσα σε νερο και κατω απο ηλεκτρικη ταση παραγοντε αμινοξεα
5) καμια απο τις παραπανω ενδειξεις δεν δημιουργει λογικα παραδοξα

Αυτα ειναι πολλες και εξαιρετικα ισχυρες ενδειξεις.


Δωσε μια ΜΙΑ καλη ενδειξη για το θεο που δεν μπορει να καταριφθει με καποιο πιο απλο τροπο η που ΔΕΝ δημιουργει λογικα παραδοξα.

ή μακρινοι πλανητες δεν υπαρχουν ή ειναι εξαιρετικα απιθανο να υπαρχουν επειδη ακομα δεν τους ξερουμε?

Τι λες μωρε? Εισαι με τα καλα σου? Εχουμε βρει ενα σκασμο εξωηλιακους πλανητες, δεν τους βλεπουμε ευθεως φυσικα αλλα μπορουμε να συναγουμε την υπαρξη τους απο τις βαρυτικες επιδρασεις τους στα αστρα γυρω απο τα οποια γυριζουν. Οι πλανητες αυτοι αφηνουν ΙΧΝΗ, εχουμε αποδειξεις για αυτους. Βασικα δεν εχουμε απλα ενδειξεις εχουμε ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.

να μην το αποκλεισεις στο μυαλο σου ζηταω..οχι να το αποδεχτεις..

τοσο δυσκολο ειναι?

Οσο δυσκολο οσο να πιστεψω στις νεραιδες. Ακριβως το ιδιο δυσκολο.

Ο θεος δεν εχει κανενα στοιχειο, καμια ενδειξη, καμια προβλεψη, ΤΙΠΟΤΑ που να συνηγορει υπερ της υπαρξης του. ΤΙΠΟΤΑ. Το μονο που εχει ειναι οτι "δεν γινεται να αποδειχθει οτι δεν υπαρχει".

Σε ξαναρωταω, δοσε μου ΕΝΑ λογο για τον οποιο θα επρεπε να θεωρησω οτι ΠΙΘΑΝΩΝ να υπαρχει θεος.

Πες μου εναν λογο που να ειναι πειστικος και εσωτερικα συνεπης.

Μεχρι τωρα μιλαμε και μιλαμε και δεν μου εχεις δωσει ουτε ενα περα απο το "μπορει και να υπαρχει γιατι δεν το δεχεσαι αυτο".

Μα γιατι να το δεχθω χωρις κανενα απολυτος λογο?

γιατι ο καθε θεος υπερτατη δυναμη κλπ δυσκολα μπορω να βρω που ειναι και να τον αποκλεισω

Δηλαδη ο λογος για τον οποιο λες "παιζει να υπαρχει θεος" ειναι οτι δεν μπορεις να αποδειξεις οτι δεν υπαρχει?

Αυτος ειναι ο μονος λογος?

Και στον αγιο βασιλη γιατι δεν πιστευεις?

Πως μπορεις να αποδειξεις οτι δεν υπαρχουν οι νεραιδες? Οκ θα πας στο δασος, και? Αορατες ειναι, πως θα τις δεις? Ουτε καταγραφονται σε μηχανηματα γιατι τα μηχανηματα μας βασιζονται στην Η/Μ ακτινοβολια.

Αρα ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Κυκλοφορεί ευρέως σε e-mail και στο internet...
Προς συζήτηση....κυρίως για τη λέξη Πίστη και οτι αυτή συνεπάγεται...
Ένας άθεος Καθηγητής της φιλοσοφίας συζητά με έναν Φοιτητή του στο αμφιθέατρο του πανεπιστημίου, για την σχέση μεταξύ... επιστήμης και πίστης στον Θεό.....
Καθηγητής: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;
Φοιτητής: Βεβαίως, κύριε.
Καθηγητής
.: Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτητής.: Φυσικά.

Καθηγητής
.: Είναι ο Θεός παντοδύναμος;
Φοιτητής
.: Ναι
Καθηγητής
.: Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο παρότι παρακαλούσε τον Θεό να τον γιατρέψει και προσευχόταν σε Αυτόν. Οι περισσότεροι από εμάς θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν αυτούς που έχουν την ανάγκη τους. Πού είναι η καλοσύνη του Θεού λοιπόν;
Φοιτητής
.: ……
Καθηγητής
.: Δεν μπορείς να απαντήσεις, έτσι δεν είναι; Ας ξαναρχίσουμε νεαρέ μου. Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτητής.: Ναι.

Καθηγητής
.: Είναι καλός ο... διάβολος;
Φοιτητής.: Όχι.
Καθηγητής.: Ποιος δημιούργησε τον διάβολο;
Φοιτητής.: ο.. .. Θεός..
Καθηγητής.: Σωστά.. Πες μου παιδί μου, υπάρχει κακό σ' αυτόν τον κόσμο;
Φοιτητής.: Ναι.
Καθηγητής.: Το κακό βρίσκεται παντού, έτσι δεν είναι; Και ο Θεός έπλασε τα πάντα, σωστά;
Φοιτητής.: Ναι.
Καθηγητής.: Άρα λοιπόν ποιος δημιούργησε το κακό;
Φοιτητής.: ...
Καθηγητής.: Υπάρχουν αρρώστιες; Ανηθικότητα; Μίσος; Ασχήμια; Όλα αυτά τα τρομερά στοιχεία υπάρχουν σ' αυτόν τον κόσμο, έτσι δεν είναι;
Φοιτητής.: Μάλιστα.
Καθηγητής..: Λοιπόν, ποιος τα δημιούργησε;
Φοιτητής.: ...
Καθηγητής.: Η επιστήμη λέει ότι χρησιμοποιείς τις 5 αισθήσεις σου για να αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να προσαρμόζεσαι σε αυτό. Πες μου παιδί μου, έχεις δει ποτέ τον Θεό;
Φοιτητής.: Όχι, κύριε.
Καθηγητής.: Έχεις ποτέ αγγίξει το Θεό; Έχεις ποτέ γευτεί το Θεό, μυρίσει το Θεό; Και τέλος πάντων, έχεις ποτέ αντιληφθεί με κάποια από τις αισθήσεις σου το Θεό;
Φοιτητής..: ...Όχι, κύριε. Φοβάμαι πως όχι.
Καθηγητής.: Και παρόλα αυτά πιστεύεις ακόμα σε Αυτόν;
Φοιτητής.: Ναι.
Καθηγητής.: Σύμφωνα με εμπειρικό, ελεγχόμενο και με δυνατότητα μελέτης των αποτελεσμάτων ενός φαινομένου πρωτόκολλο, η επιστήμη υποστηρίζει ότι ο Θεός δεν υπάρχει. Τι έχεις να απαντήσεις σε αυτό, παιδί μου;
Φοιτητής.: Τίποτα. Εγώ έχω μόνο την πίστη μου.
Καθηγητής.: Ναι, η πίστη. Και αυτό είναι το πρόβλημα της επιστήμης.
Φοιτητής
: Κύριε Καθηγητά, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε θερμότητα;
Καθηγητής.: Ναι.
Φοιτητής.: Και υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε κρύο;
Καθηγητής.: Ναι.

Φοιτητής.: Όχι, κύριε. Δεν υπάρχει. Μπορεί να έχεις μεγάλη θερμότητα, ακόμα περισσότερη θερμότητα, υπερθερμότητα, καύσωνα, λίγη θερμότητα ή καθόλου θερμότητα. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται κρύο. Μπορεί να χτυπήσουμε 458 βαθμούς υπό το μηδέν, που σημαίνει καθόλου θερμότητα, αλλά δεν μπορούμε να πάμε πιο κάτω από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται «κρύο». «Κρύο» είναι μόνο μια λέξη, που χρησιμοποιούμε για να περιγράψουμε την απουσία θερμότητας. Δεν μπορούμε να μετρήσουμε το κρύο. Η θερμότητα είναι ενέργεια. Το κρύο δεν είναι το αντίθετο της θερμότητας, κύριε, είναι απλά η απουσία της.

Στην αίθουσα επικρατεί σιγή...

Φοιτητής.: Σκεφτείτε το σκοτάδι,

Καθηγητής
. Υπάρχει κάτι που να ονομάζουμε σκοτάδι;
Καθηγητής.: Ναι, τι είναι η νύχτα αν δεν υπάρχει σκοτάδι;
Φοιτητής.: Κάνετε και πάλι λάθος, κύριε…

Καθηγητής
: Το «σκοτάδι» είναι η απουσία κάποιου άλλου παράγοντα. Μπορεί να έχεις λιγοστό φως, κανονικό φως, λαμπερό φως, εκτυφλωτικό φως.. Αλλά, όταν δεν έχεις φως, δεν έχεις τίποτα και αυτό το ονομάζουμε σκοτάδι, έτσι δεν είναι; Στην πραγματικότητα το σκοτάδι απλά δεν υπάρχει. Αν υπήρχε θα μπορούσες να κάνεις το σκοτάδι σκοτεινότερο.
Καθηγητής.: Που θέλεις να καταλήξεις με όλα αυτά, νεαρέ μου;
Φοιτητής.: Κύριε, θέλω να καταλήξω ότι η φιλοσοφική σας σκέψη είναι ελαττωματική...
Καθηγητής..: Ελαττωματική!; Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;
Φοιτητής.: Κύριε Καθηγητά, σκέφτεστε μέσα στα όρια της δυαδικότητας. Υποστηρίζετε ότι υπάρχει η ζωή και μετά υπάρχει και ο θάνατος, ένας καλός Θεός και ένας κακός Θεός. Βλέπετε την έννοια του Θεού σαν κάτι τελικό, κάτι που μπορεί να μετρηθεί. Κύριε Καθηγητά, η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει ούτε κάτι τόσο απλό όπως την σκέψη. Χρησιμοποιεί την ηλεκτρική και μαγνητική ενέργεια, αλλά δεν έχει δει ποτέ, πόσο μάλλον να καταλάβει απόλυτα, αυτήν την ενέργεια. Το να βλέπεις το θάνατο σαν το αντίθετο της ζωής είναι σαν να αγνοείς το γεγονός ότι ο θάνατος δεν μπορεί να υπάρξει αυτόνομος. Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής: είναι απλά η απουσία της. Τώρα πείτε μου κάτι, κύριε Καθηγητά. Διδάσκετε στους Φοιτητές σας ότι εξελίχτηκαν από μια μαϊμού;
Καθηγητής
.: Εάν αναφέρεσαι στην φυσική εξελικτική πορεία, τότε ναι, και βέβαια.
Φοιτητής
.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;
Καθηγητής.: ..
Φοιτητής.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας άποψη επί του θέματος. Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;
Καθηγητής.: ..
Φοιτητής
.(προς την τάξη): Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του κ.Καθηγητή; Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο του κ.Καθηγητή; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου, η επιστήμη μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να εμπιστευτούμε αυτά που διδάσκετε, κύριε;
Καθηγητής.: Μου φαίνεται ότι απλά θα πρέπει να στηριχτείς στην πίστη σου, παιδί μου.

Φοιτητής.: Αυτό είναι, κύριε.. Ο σύνδεσμος μεταξύ του ανθρώπου και του Θεού είναι η ΠΙΣΤΗ. Αυτή είναι που κινεί τα πράγματα και τα κρατάει ζωντανά..

Το όνομα του νεαρού Φοιτητή ήταν
ALBERT EINSTEIN.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τι λες μωρε? Εισαι με τα καλα σου?
για τους πλανητες που δεν εχουμε βρει μεχρι τωρα εννοω,,
περα απο τους μερικες εκαντονταδες που βρηκαμε-εμμεσα οπως ειπες- ηδη..

Αυτα ειναι πολλες και εξαιρετικα ισχυρες ενδειξεις.
για μια ζωη που βασιζεται στον ανθρακα.;)
μπορει να βρεθει ζωη με τροπο εντελως διαφορετικο απο οτι εχουμε φανταστει..


Οσο δυσκολο οσο να πιστεψω στις νεραιδες. Ακριβως το ιδιο δυσκολο.

Ο θεος δεν εχει κανενα στοιχειο, καμια ενδειξη, καμια προβλεψη, ΤΙΠΟΤΑ που να συνηγορει υπερ της υπαρξης του. ΤΙΠΟΤΑ. Το μονο που εχει ειναι οτι "δεν γινεται να αποδειχθει οτι δεν υπαρχει".

Σε ξαναρωταω, δοσε μου ΕΝΑ λογο για τον οποιο θα επρεπε να θεωρησω οτι ΠΙΘΑΝΩΝ να υπαρχει θεος.

Πες μου εναν λογο που να ειναι πειστικος και εσωτερικα συνεπης.

Μεχρι τωρα μιλαμε και μιλαμε και δεν μου εχεις δωσει ουτε ενα περα απο το "μπορει και να υπαρχει γιατι δεν το δεχεσαι αυτο".

Μα γιατι να το δεχθω χωρις κανενα απολυτος λογο?

πως εννοεις το θεο?

επειδη βαριεμαι να απαντησω τωρα,,-παω να παιξω skyrim βασικα:P-θα τα ξαναπουμε μετα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Κυκλοφορεί ευρέως σε e-mail και στο internet...
Προς συζήτηση....κυρίως για τη λέξη Πίστη και οτι αυτή συνεπάγεται...

Παρόλο που η συζήτηση είναι απλώς τραγική από κάθε άποψη -αν κάτσουμε να αναλύσουμε τα επιχειρήματα θα βρούμε πολλά λογικά σφάλματα και φυσικά η πιθανότητα να ανήκουν αυτά τα λόγια σ' αυτόν που αποδίδονται είναι μηδαμινή... Αλλά αξίζει μόνο αν την αγνοήσουμε και πιάσουμε το θέμα της πίστης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Προσωπικά, σεβαστός ο "Θεός σου", όπως βέβαια και κάθε σέβασμα κάθε ζώντος ανθρώπου, ανά πάσα στιγμή και παντού! Όμως, τι είναι ο ;;;
ΜΑΤΣ
ΜΑΤΣ=Μέγας Αρχιτέκτων του Σύμπαντος. Η δε εξήγηση, ανήκει στον συνομιλούντα DrStrangelove και αυτό για ειδικούς λόγους.
Mάξιμε και Νωέα δεν σας καταλαβαίνω καθόλου μερικές φορές, εννοώ ότι δεν καταλαβαίνω τον τρόπο γραφής σας, γι'αυτό δεν απαντώ εύκολα για να μην παρεξηγούμαι. Είναι τεχνικό το θέμα. Δια ζώσης είμαι σίγουρος ότι δεν θα είχαμε το ίδιο πρόβλημα.
Είναι γενικά αποδεκτό, ότι δια ζώσης η συζήτηση είναι εποικοδομητικότερη από αυτή που επιχειρούμε.
Νωέα σε τί ακριβώς διαφωνούμε ; Δεν έχω καταλάβει. Το ίδιο δεν έγραψα κι εγώ ; Επίσης, από το υπονοούμενό σας προς τον Μάξιμο περί Θεού που ταυτίζετε τον Μ.Α.Τ.Σ με τον Θεό της δικής σας θρησκείας, καταλαβαίνω ότι κάνετε τεράστιο λάθος και ότι σχεδόν ταυτίζετε γενικότερα Χριστιανισμό με Τεκτονισμό. Το πρώτο είναι θρησκεία, το δεύτερο κυρίως Φιλοσοφία. Και τονίζω το "κυρίως" είναι Φιλοσοφία, γιατί αυτό ενοχλεί τους δογματικούς πιστούς και ενθαρρύνει μόνο τους συγκριτικούς και τους ανοιχτόμυαλους ή αυτούς που ερμηνεύουν εσωτερικά ή φιλοσοφικά τα πάντα, χωρίς να αναμένουν κανέναν και τίποτα να τους σώσει παρά οι ίδιοι προσπαθούν να σώσουν τους εαυτούς τους με την λογική, τη γνώση, τον αποσυμβολισμό και την απομυθοποίηση. Γεωμετρία, μαθηματικά και αντίληψη του χωροχρόνου και των φυσικών νόμων και ρυθμών, και δουλειά με τον εαυτό τους, τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο. Μάξιμε δεν απαντάω σε όλα επάνω σε οποιοδήποτε θέμα, γιατί χρειάζεται χρόνος και σεντόνια κειμένων και χρειάζεται επίσης πολύ προσωπικό μοίρασμα που δεν πιστεύω ότι είναι ηθικό να γίνεται σε ένα forum. Εγώ από την πλευρά μου έκλεισα, ό,τι είχα να πω το είπα.
Αχ Dr, ποτέ μη πεις ποτέ!
Πάλι εδώ θα τα λέμε.
Αλλά και για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω κατανοήσει τον τεκτονισμό στο θέμα του χαρακτηρισμού του.
Για να φτάσω στον Θεό και τον ΜΑΤΣ, χρειάζεται γνώση, λεπτομέρειες, πολλές λεπτομέρειες τις οποίες ομολογώ ότι δεν κατέχω. Οσο για τον Θεό, όπως τον έχω αποδεχθεί στην συνείδηση μου εγώ, απαιτείται κόπος μεγάλος εκτός από τις λεπτομέρειες και άλλα.

Υ.Γ.
Για να είναι ρέουσα η συζήτηση μας, θα σε ρωτήσω μοναχά ένα σήμερα.
Πώς υποστηρίζεις τον φιλοσοφικό χαρακτήρα του τεκτονισμού και πώς συνδέεις τον ΜΑΤΣ με αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αυτό το ποστ όπου ο Μαξ λέει σβουριχτο "ΜΑΤΣ" στον Νωέα και εκείνος απαντά με ":redface:" είναι το αγαπημένο μου μέχρι τώρα στην συζήτηση, και θα είναι η πρώτη ποστιά στο καινούριο μου θέμα ":P Στιγμές που δεν πρέπει να χαθούν :P"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αυτό το ποστ όπου ο Μαξ λέει σβουριχτο "ΜΑΤΣ" στον Νωέα και εκείνος απαντά με ":redface:" είναι το αγαπημένο μου μέχρι τώρα στην συζήτηση, και θα είναι η πρώτη ποστιά στο καινούριο μου θέμα ":P Στιγμές που δεν πρέπει να χαθούν :P"

:yahoo::yahoo::yahoo:::kissing:( '" ματς, μουτς" )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mark2

Νεοφερμένος

Ο mark2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Θεός υπάρχει και δεν υπάρχει.
Έτσι είναι ευχαριστημένοι όλοι.
Πώς σας φαίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Θεός υπάρχει και δεν υπάρχει.
Έτσι είναι ευχαριστημένοι όλοι.
Πώς σας φαίνεται;

ΥΓ.
Το skyrim μαμάει.

Μας φαίνεται και δεν μας φαίνεται... Τι λογική είναι αυτή... Προφανώς και για τους μεν ένθεους υπάρχει και για τους δε άθεους δεν υπάρχει... Αλλά αδυνατώ να καταλάβω το πόιντ σου αυτή την στιγμή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mark2

Νεοφερμένος

Ο mark2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Να το πω διαφορετικά.
Γιατί πιστεύεις ότι υπάρχει απάντηση στο ερώτημα, υπάρχει Θεός;
Ακόμα και να υπήρχε απάντηση, πιστεύεις ότι θα μπορούσαμε ποτέ να το μάθουμε, πέρα από κάθε αμφιβολία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κυκλοφορεί ευρέως σε e-mail και στο internet...
Προς συζήτηση....κυρίως για τη λέξη Πίστη και οτι αυτή συνεπάγεται...

Φυσικα αυτες οι βλακειες δεν εινια λογια του Einstein, ο Einstein ηταν αθεος (η εν πασι περιπτωσι πιστευε στον σπινοζικο θεο - δηλαδη ηταν αθεος οπως ο μπαρουχ σπινοζα).

Το ευρως των λογικων ασυνεπειων και σφαλματων μεσα σε αυτο το κειμενο ειναι τρομακτικο to say the least.

Θα ξεκινησω απο ενα εξοφθαλμο το οποιο ειναι οτι η ελεχιστη θερμοκρασια που υπαρχει ειναι -378 κελσιου (0 κελβιν) και οχι 458...

για τους πλανητες που δεν εχουμε βρει μεχρι τωρα εννοω,,
περα απο τους μερικες εκαντονταδες που βρηκαμε-εμμεσα οπως ειπες- ηδη..

Αρα υπαρχουν ενδειξεις. Το αρχικο σου "επιχειρημα" ηταν οτι δεν υπαρχουν ενδειξεις για αλλους πλανητες. Σου ειπα οτι υπαρχουν οχι μονο ενδειξεις αλλα και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ. Για το θεο τι υπαρχει?

για μια ζωη που βασιζεται στον ανθρακα.

Ειπες οτι δεν υπαρχουν ενδειξεις για ζωη εκτος της γης αλλα δεν μπορουμε να το αποκλεισουμε, σου απαντησα οτι ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Δεν προσδιορισες τι μορφη ζωης. Αν θελεις να κανουμε κουβεντα για ζωες βασισμενες σε αλλα στοιχεια μετα χαρας. Το θεμα ειναι ομως οτι ΜΠΟΡΟΥΜΕ να κανουμε τετοια κουβεντα. Και μπορουμε να βγαλουμε προβλεψεις που θα επιβεβαιωσουμε ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ.

Μπορεις να επιβεβαιωσεις το θεο πειραματικα? Η τη θρησκεια? Το μονο που ξερω ειναι κατι "θαυματα" που εγιναν απο ενα μαραγκο πριν απο 2000 χρονια. Απο τοτε ο θεος δεν ξανασχοληθικε να κανει θαυματα:P

πως εννοεις το θεο?

επειδη βαριεμαι να απαντησω τωρα,,-παω να παιξω skyrim βασικα-θα τα ξαναπουμε μετα

Mε τον θρησκευτικο ορισμο ενος υπερτατου παναγαθου νοημονος ωντος που σχεδιασε το συμπαν και δεν υπακουει στους φυσικους κανονες του. Αυτο που χρειαζεται το inteligent design εν πασι περιπτωσι.

Ισως να ηταν καλυτερα αντι 28 χρονων μαντραχαλος να παιζεις RPG, να κατσεις να διαβασεις να τελειωσεις τη σχολη σου η να κανεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο πιο παραγωγικο...

πιστεύεις ότι θα μπορούσαμε ποτέ να το μάθουμε, πέρα από κάθε αμφιβολία;

Θα μπορουσαμε ποτε να μαθουμε περα απο ΚΑΘΕ αμφιβολια οτι υπαρχει ο αγιος βασιλης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mark2

Νεοφερμένος

Ο mark2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
epote, είσαι άθρησκος μου φαίνεται και εγώ το ίδιο.
Είσαι όμως και άθεος;

Όσο για τον Αι Βασίλη, πιστεύω πως μπορούμε να μάθουμε πέρα από κάθε αμφιβολία αν υπάρχει ή δεν υπάρχει.
Βασικά, είναι θέμα ορισμού, όπως τα περισσότερα.
Θεωρούμε ότι Αι Βασίλης είναι ένας αιωνόβιος παππούλης, ο οποίος μένει στο Βόρειο Πόλο και που κάθε Χριστούγεννα φέρνει δώρα στα παιδιά, πάνω στο έλκυθρό του, μπαίνοντας από την καμινάδα. Οπότε, για να αποφανθούμε, αρκεί να σκανάρουμε το Βόρειο Πόλο ψάχνοντάς τον, να περιμένουμε ξύπνιοι το βράδυ των Χριστουγέννων, να βάλουμε τα ραντάρ να σαρώσουνε τον αέρα εκείνη τη νύχτα. Αν τον βρούμε, υπάρχει, αν δεν τον βρούμε, δεν υπάρχει. Απλά.

Για το Θεό όμως, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top