Ποια η γνώμη σας για τη θανατική ποινή;

Είστε υπέρ της θανατικής ποινής ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 242)
  • Ναι

    Ψήφοι: 49 20.2%
  • Οχι

    Ψήφοι: 193 79.8%

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν δειτε μπροστά σας έναν μανιακό δολοφόνο που απειλει τη ζωη σας η του παιδιου σας ..... τι θα κανετε?

θα τον πιασω βαλω κατω κλπ

η τελευτια λυση ειναι να σκοτωσω και μπλεκεις χειροτερα


η θανατικη καταδικη δεν ειναι τιμωρια ειναι εκδικηση,,
και δειχνει απλα την καταντια της κοινωνιας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
οκ... οποτε νιωσεις ετοιμη εδω ειμαστε....

Μαλλον εσυ οποτε νιωσεις ετοιμος , οποτε αυτο προυποθετει οτι θα το ξανασυζητησουμε σε καμια 10αρια χρονακια τουλαχιστον (οσα χρονια ασχολουμαι με φιλοζωικα θεματα) εφοσον ασχοληθεις κι εσυ ενεργα με τετοια ζητηματα σε αυτο το διαστημα. Να μαζεψεις κι εσυ τις ιδιες εμπειριες κι ετσι να ξεκινησει η συζητηση απο την ιδια βαση. Ισως μετα να μη χρειαστει να σου απαντησω γιατι τοσο μισος. Υπαρχουν καποια θεματα που μονο αν εμπλακεις σε αυτα μπορεις να διαμορφωσεις αποψη. Οποτε για να μην καταντησω γραφικη με τις φιλοζωικες θεωριες μου, προσπαθωντας να σε πεισω για κατι που προφανως δεν εισαι τοσο ευαισθητοποιημενος απλα αποφευγω να εμπλακω σε τετοιες συζητησεις.
Νομιζω οτι τωρα ξεφυγαμε αρκετα απο το θεμα,αναλαμβανω την ευθυνη. Αλλα επρεπε να απαντησω...

ΥΓ: Βασικα τωρα ξαναδιαβασα το ποστ σου πιο προσεκτικα και λες να κανω καποια κλικ πισω. Για ποιο ακριβως πραγμα μιλας?Γιατι εγω καταλαβα να κανω κλικ στη ζωη πισω αυτων των κτηνων και να αναρωτηθω απο που πηγαζει αυτη τους η συμπεριφορα. Καλα καταλαβα?Μπορεις λιγο να μου το διευκρυνισεις αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Μαλλον εσυ οποτε νιωσεις ετοιμος

ΥΓ: Βασικα τωρα ξαναδιαβασα το ποστ σου πιο προσεκτικα και λες να κανω καποια κλικ πισω. Για ποιο ακριβως πραγμα μιλας?Γιατι εγω καταλαβα να κανω κλικ στη ζωη πισω αυτων των κτηνων και να αναρωτηθω απο που πηγαζει αυτη τους η συμπεριφορα. Καλα καταλαβα?Μπορεις λιγο να μου το διευκρυνισεις αυτο?


προβλεπω οι αποριες μας να μενουν διασκορπισμενες στο χαος του συμπαντος....

Για το ΥΓ....
Κανεις δεν εχει μια συγκεκριμενη συμπεριφορα χωρις να υπαρχουν κινητρα για αυτη, ασχετως πως θα την χαρακτηριζες,
αυτο εννοω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αντε και το επιασες το κτηνος που σκοτωσε τα ζωακια(μαζι σου και εγω:D δεν λεω οτι ειναι σωστο αυτο που εκανε).Αντε και του επιβαλουμε την θανατικη ποινη. Τι θα καταφερουμε?? Θα φερει πισω τα ζωακια(η τους ανθρωπους) σκοτωσε??. Με το να σκοτωσεις καποιον γινεσαι αυτο ακριβως που απεχθανεσαι,ΕΚΕΙΝΟΣ.
Νομιζω οτι σαν κοινωνια εχουμε περασει το "οφθαλμον αντι οφθαλμου" προ πολλου.


P.S.Ας μεινουμε πιστοι στο θεμα μας οκ??:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αντε και το επιασες το κτηνος που σκοτωσε τα ζωακια(μαζι σου και εγω:D δεν λεω οτι ειναι σωστο αυτο που εκανε).Αντε και του επιβαλουμε την θανατικη ποινη. Τι θα καταφερουμε?? Θα φερει πισω τα ζωακια(η τους ανθρωπους) σκοτωσε??. Με το να σκοτωσεις καποιον γινεσαι αυτο ακριβως που απεχθανεσαι,ΕΚΕΙΝΟΣ.
Νομιζω οτι σαν κοινωνια εχουμε περασει το "οφθαλμον αντι οφθαλμου" προ πολλου.


P.S.Ας μεινουμε πιστοι στο θεμα μας οκ??:D

Mercury αυτο ειπα κι εγω οτι ξεφευγουμε απο το θεμα τωρα και ανελαβα και την ευθυνη.Για να το κλεισω το θεμα, ετσι αισθανομουν,αισθανομαι και θα αισθανομαι για αυτους τους ανωμαλους.Λυπαμαι πολυ,αλλα δεν μπορω να αλλαξω οσα λογικα επιχειρηματα και να μου λετε. Ειναι πανω απο τις δυναμεις μου πραγματικα. Και ναι ειναι θεμα εκδικησης , το παραδεχομαι, αλλα οχι για μενα αλλα για αυτα τα ζωα. Ενταξει τωρα γινομαι γραφικη και τετριμμενη και δεν ηθελα εξ αρχης να πεσω σε αυτην την παγιδα.
Δεν εχω να πω κατι αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
θα τον πιασω βαλω κατω κλπ

η τελευτια λυση ειναι να σκοτωσω και μπλεκεις χειροτερα


η θανατικη καταδικη δεν ειναι τιμωρια ειναι εκδικηση,,
και δειχνει απλα την καταντια της κοινωνιας..


Εγω ομως, οσο και να προσπαθήσω, μαλλον θα καταλήξω στη λίστα των θυμάτων .... - Ουτε δυνατη ειμαι, ουτε οπλο κατεχω ...

Η κοινωνία οφείλει να προστατεύει τα μέλη της ακόμη και όταν αυτό απαιτεί τον θάνατο ορισμένων και κυρίως όταν οι εγκληματίες, ηθικοί και φυσικοί αυτουργοί, είναι σε πλήρη γνώση του τι κάνουν, σχεδιάζουν και εκτελούν εν ψυχρώ τις εγκληματικές πράξεις τους σε βάρος ανύποπτων, αδύναμων, ανήλικων και απροστάτευτων ατόμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θα φερει πισω τα ζωακια(η τους ανθρωπους) σκοτωσε??. Με το να σκοτωσεις καποιον γινεσαι αυτο ακριβως που απεχθανεσαι,ΕΚΕΙΝΟΣ.
σωστοος..

αν για καθε φονο σκοτωναμε το φονια,,δεν θα ειχαν μεινει και πολλοι ανθρωποι σε αυτον τον πλανητη..:confused:

ειτε ανθρωπιστικα να το δουμε ειτε χριστανικα ειτε βουδιστικα
ειτε απλα λογικα

ουτε τα ζωα δεν σκοτωνονται στις αγελες,,μεταξυ τους

πλακωνονται ναι,,αλλα δεν μειωνουν τον αριθμο της αγελης τους μονα τους,θεμα σαφαλειας επιβιωσης


Η κοινωνία οφείλει να προστατεύει τα μέλη της ακόμη και όταν αυτό απαιτεί τον θάνατο ορισμένων και κυρίως όταν οι εγκληματίες, ηθικοί και φυσικοί αυτουργοί, είναι σε πλήρη γνώση του τι κάνουν, σχεδιάζουν και εκτελούν εν ψυχρώ τις εγκληματικές πράξεις τους σε βάρος ανύποπτων, αδύναμων, ανήλικων και απροστάτευτων ατόμων.

η υστατη λυση,και οχι η ουσια

πρωτα προστατευεις την κοινωνια-απομονωνεις το δραστη-μετα τον τιμωρεις

η κοινωνια ειναι ασφαλης με τον διεστραμμενο στη φυλακη,,ο θανατος του σε τι θα βοηθησει?

στην αμερικη ειναι ακομα πιο παραλογο,,αφου αφου εχουν μεινει χρονια στη φυλακη και εχουν μετανιωσει συνηθως,τους σκοτωνουν κιολας..
γιατι?τι προσφερει στην κοινωνια?

τη χαρα των υπολοιπων?

η ανθρωπια ειναι κατα της θνατικης ποινης απλα

ειμαστε χριστιανοι?
ας το βαλουμε και ετσι?

ου φονευσεις!

εισαι χριστιανη?πας στην εκκλησια?

πώς ειναι δυνατον να χαρεις με το θνατο καποιου?

δεν ειναι προσωπικο με σενα φυσικα,,αλλα λεω οτι αν ειμαστε καλυτεροι ανθρωποι δεν θελουμε να απλωνουμε το θανατο γυρω μας,,γιατι δεν διορθωνει τιποτα,,αλλα απλωνει τη πληγη και τη μολυνση


σαν να ξυνεις ενα κακο σπυρι,,αντι να το γιετρεψεις και η μολυνση απλωνεται παντου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
η υστατη λυση,και οχι η ουσια

πρωτα προστατευεις την κοινωνια-απομονωνεις το δραστη-μετα τον τιμωρεις

η κοινωνια ειναι ασφαλης με τον διεστραμμενο στη φυλακη,,ο θανατος του σε τι θα βοηθησει?

στην αμερικη ειναι ακομα πιο παραλογο,,αφου αφου εχουν μεινει χρονια στη φυλακη και εχουν μετανιωσει συνηθως,τους σκοτωνουν κιολας..
γιατι?τι προσφερει στην κοινωνια?

τη χαρα των υπολοιπων?

η ανθρωπια ειναι κατα της θνατικης ποινης απλα

ειμαστε χριστιανοι?
ας το βαλουμε και ετσι?

ου φονευσεις!

εισαι χριστιανη?πας στην εκκλησια?

πώς ειναι δυνατον να χαρεις με το θνατο καποιου?

δεν ειναι προσωπικο με σενα φυσικα,,αλλα λεω οτι αν ειμαστε καλυτεροι ανθρωποι δεν θελουμε να απλωνουμε το θανατο γυρω μας,,γιατι δεν διορθωνει τιποτα,,αλλα απλωνει τη πληγη και τη μολυνση


σαν να ξυνεις ενα κακο σπυρι,,αντι να το γιετρεψεις και η μολυνση απλωνεται παντου..



Μιλαω για συγκεκριμενης περιπτωσης μανιακων δολοφονων . Μετανιωνουν? Δεν νομιζω . Λιγοι ειναι που δεν εκτελέστηκαν και μετά την καταδίκη τους, επανέλαβαν το έγκλημα μέσα στη φυλακή ή έξω ? Η φυλακή δεν είναι ασφαλής . Και, οχι, δεν θα χαρω. Συμφωνώ με το "και οχι η ουσια", παντος η λυση ειναι !

Γιατί η κοινωνία μας πρέπει να σέβεται τη ζωή στυγερών φονιάδων όταν οι ίδιοι δολοφονούν εν ψυχρώ αθώα, αδύναμα και ανυποψίαστα μέλη της?
"εισαι χριστιανη?πας στην εκκλησια?"..... -αυτή απάντηση δεν μου αρκει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Mercury αυτο ειπα κι εγω οτι ξεφευγουμε απο το θεμα τωρα και ανελαβα και την ευθυνη.Για να το κλεισω το θεμα, ετσι αισθανομουν,αισθανομαι και θα αισθανομαι για αυτους τους ανωμαλους.Λυπαμαι πολυ,αλλα δεν μπορω να αλλαξω οσα λογικα επιχειρηματα και να μου λετε. Ειναι πανω απο τις δυναμεις μου πραγματικα. Και ναι ειναι θεμα εκδικησης , το παραδεχομαι, αλλα οχι για μενα αλλα για αυτα τα ζωα. Ενταξει τωρα γινομαι γραφικη και τετριμμενη και δεν ηθελα εξ αρχης να πεσω σε αυτην την παγιδα.
Δεν εχω να πω κατι αλλο.



εμενα ξερεις ποιο ειναι το ποιντ μου?
οχι γιατι θυμωνεις, η θελεις να σκοτωσεις, δεν εχω ηθικο προβλημα με την σκεψη σου.
Το θεμα μου ειναι οτι η αποψη σου, ΔΕΝ λυνει το προβλημα, παρα το αφηνει ως εχει.

Συμπληρωματικα σκεψου οτι,
στην αμερικη εχουν θανατικη ποινη που θα επρεπε να μας πει οτι το λογικο θα ηταν να ειχαν καταστειλει το εγκλημα. Καλως η οχι δεν συνεβει αυτο, αλλα που να βρουν μυαλο στη αμερικη?
Η αλλιως μια βιαιη κοινωνια εχει βιαιες λυσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
εμενα ξερεις ποιο ειναι το ποιντ μου?

I got your point my friend! Try to get mine as well! Καταλαβαινω ΟΛΟΙ τι μου λετε. Οτι καλυτερη ειναι η προληψη παρα η τιμωρια, οτι πρεπει να αναζητησεις τα αιτια του κακου και να διορθωσεις αυτα. Καμια αντιρρηση. Και αν γινει μια τετοια προσπαθεια σε οποιαδηποτε εγκληματικη συμπεριφορα, οχι μονο απεναντι στα ζωα, κι εγω μαζι να βοηθησω. Αλλα επειδη απεχουμε πολυ ακομα απο την... ιδανικη πολιτεια του Πλατωνα, κατακρινω απλα τα δεδομενα που βλεπω γυρω μου.Και τα δεδομενα ειναι οτι κυκλοφορουν πολλοι ανωμαλοι γυρω μας. Δε λεω οτι δεν υπαρχει αιτια για την ανωμαλια τους αυτη, αλλα σορι δεν μπορω παντα να δικαιολογω τον καθε μ***κα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
I got your point my friend! Try to get mine as well! Καταλαβαινω ΟΛΟΙ τι μου λετε. Οτι καλυτερη ειναι η προληψη παρα η τιμωρια, οτι πρεπει να αναζητησεις τα αιτια του κακου και να διορθωσεις αυτα. Καμια αντιρρηση. Και αν γινει μια τετοια προσπαθεια σε οποιαδηποτε εγκληματικη συμπεριφορα, οχι μονο απεναντι στα ζωα, κι εγω μαζι να βοηθησω. Αλλα επειδη απεχουμε πολυ ακομα απο την... ιδανικη πολιτεια του Πλατωνα, κατακρινω απλα τα δεδομενα που βλεπω γυρω μου.Και τα δεδομενα ειναι οτι κυκλοφορουν πολλοι ανωμαλοι γυρω μας. Δε λεω οτι δεν υπαρχει αιτια για την ανωμαλια τους αυτη αλλα σορι δεν μπορω παντα να δικαιολογω τον καθε μ***κα.

κατσε γιατι ξεφυγαμε....
ουτε η δικη σου αποψη γινεται πραξη (η κακοποιηση ζωων ειναι πλημελημα)
ουτε η δικη μου να υπαρχει ταση για προληψη.
Αποψεις μονο συγκρινουμε.
Αν θες να μισεις, κατσε να μισεις κοιτωντας το ταβανι ολη νυχτα,
κανενα προβλημα και ειναι και δωρεαν.... :)
Παρολα αυτα στο ξαναλεω, οτι το μισος οπου και να δουλεψε,
δεν ελυσε προβλημα αλλα αντιθετα δημιουργησε καινουρια.

Απο κει και περα κανε οπως νιωθεις ανετα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Παλαιότερα ήμουν υπέρ της θανατικής ποινής για ορισμένα εγκλήματα, πχ για την παιδεραστία.Πίστευα ότι ο σκοπός της, εκτός από την τιμωρία, ήταν ο παραδειγματισμός των υπολοίπων δραστών.Ωστόσο, δεν έχω βρει κάποια έρευνα που να επιβεβαιώνει ότι στις χώρες στις οποίες εφαρμοζόταν η θανατική ποινή ισχύε πραγματικά κάτι τέτοιο, δηλαδή ότι τα κρούσματα παραβατικότητας μειώθηκαν επειδή οι δράστες φοβήθηκαν τη θανατική ποινή (αν υπάρχει κάποια έρευνα, παραθέστε τη).Οπότε πλέον δεν έχω κατασταλλάξει.

Πάντως, το επιχείρημα "δεν έχουμε το δικαίωμα να αφαιρούμε ζωές" δε μου λέει κάτι αφού κάθε μέρα χάνονται χιλιάδες ζωές (βλέπε πολέμους), άνθρωποι δολοφονούνται, παιδιά εκμεταλλεύονται και βιάζονται (άραγε οι παιδεραστές ποιο δικαίωμα έχουν σ'αυτή την αποτρόπαια πράξη?), οπότε το βρίσκω κάπως υποκριτικό το επιχείρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
κατσε γιατι ξεφυγαμε....
ουτε η δικη σου αποψη γινεται πραξη (η κακοποιηση ζωων ειναι πλημελημα)
ουτε η δικη μου να υπαρχει ταση για προληψη.
Αποψεις μονο συγκρινουμε.
Αν θες να μισεις, κατσε να μισεις κοιτωντας το ταβανι ολη νυχτα,
κανενα προβλημα και ειναι και δωρεαν.... :)
Παρολα αυτα στο ξαναλεω, οτι το μισος οπου και να δουλεψε,
δεν ελυσε προβλημα αλλα αντιθετα δημιουργησε καινουρια.

Απο κει και περα κανε οπως νιωθεις ανετα....

Οποτε πού ειναι η ενσταση σου ακριβως στο αρχικο ποστ μου? Αυτο ακριβως εκανα. Εξεφρασα το μισος μου!Απο κει και περα οι αντιδρασεις δεκτες και αναμενομες. Ειδες πουθενα να αναφερω οτι αυτο αποτελει και τη λυση του προβληματος? Εσυ οταν βλεπεις κατι ειδεχθες γυρω σου αυτοματα δε σου βγαζει και καποιο αρνητικο συναισθημα? Δηλαδη για σενα δεν υπαρχει κατι στον κοσμο που να σου προκαλει μισος? Για μενα ειναι αυτο. Για σενα σιγουρα κατι αλλο...για το οποιο αν σου δινοταν η ευκαιρια να το σχολιασεις σε καποιο φορουμ καλη ωρα, θα κατεβαζες καντηλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
συγνώμη για το εκτός θέματος ερώτηση.......
thermopiles, είστε χορτοφάγος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Πάντως, το επιχείρημα "δεν έχουμε το δικαίωμα να αφαιρούμε ζωές" δε μου λέει κάτι αφού κάθε μέρα χάνονται χιλιάδες ζωές (βλέπε πολέμους), άνθρωποι δολοφονούνται, παιδιά εκμεταλλεύονται και βιάζονται (άραγε οι παιδεραστές ποιο δικαίωμα έχουν σ'αυτή την αποτρόπαια πράξη?), οπότε το βρίσκω κάπως υποκριτικό το επιχείρημα.




αυτο ειναι μια ενοχικη θεση και δεν θα μεινω σε αυτη.
Η βια (ειτε θανατικη ειτε εγκλεισμου) θα πρεπει να ειναι μετρησιμη με σκοπο να εχει αποτελεσματα.
Εννοω δηλαδη να μην κανουμε φετιχ την βια και αποκτα εκδικητικο χαρακτηρα.
Πιθανον και να εχουμε δικαιωμα να αφαιρουμε ζωες δεν το γνωριζω αυτο.
Ωστοσο φτανουμε στο τερμα χωρις να εχει εξεταστει ολη η διαδροιμη.

Συνοψιζω με την εξης σκεψη,

Πολλα εγκληματα δεν θα ειχαν συμβει αν υπηρχε ενας συνολικος σχεδιασμος της κοινωνιας
σε διαφορα επιπεδα.
Υπαρχουν ομως κοινωνιες, οχι μονο δεν σταματουν την βια αλλα προτρεπουν σε αυτη σαν τροπο ζωης.
Ετσι αυτο το παιχνιδι μοιαζει να μην εχει ποτε τελειωμο.
Το ζητουμενο μας θα επρεπε να σταματαμε την βια και οχι να την εκτρεπουμε.

Παρακατω αν θες, φανταζεσαι γιατι οι κοινωνιες ρεπουν προς την βια?
Κατ εμε, ρυθμιζετε πιο ευκολα και πιο οικονομικα συνολικα η κοινωνια.
Δυστυχως ο θυτης και το θυμα, ειναι πιονια ενος καλοσχεδιασμενου συστηματος
με αλλους ρολους ο καθενας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
συγνώμη για το εκτός θέματος ερώτηση.......
thermopiles, είστε χορτοφάγος?

χα,χα θα φαω τρελο βρισιμο!Δες που οδηγησα τη συζητηση!!!:PΝαι,Ολγα!!!Εξυπακουεται αυτο!Και μη μου μιλας στον πληθυντικο!!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οταν μιλαμε για μανιακους δολοφονους,στο 99% των περιπτωσεων μιλαμε για ανθρωπους που η ψυχικη τους υγεια πασχει.Εχουν κακοποιηθει απο συγγενη οταν ηταν παιδια.Και απλα δεν μπορουν να ελεγξουν τον εαυτο τους και τις πραξεις του.
Οσο για τους παιδεραστες,δεν υπαρχει καλυτερη τιμωρια απο τον χημικο ευνουχισμο.Με εναν σμπαρο 2 τρυγονια.Και σταματας το εγκλημα και δινεις μια ευκαιρια στον θυτη να επανενταχθει στην κοινωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Οποτε πού ειναι η ενσταση σου ακριβως στο αρχικο ποστ μου? Αυτο ακριβως εκανα. Εξεφρασα το μισος μου!Απο κει και περα οι αντιδρασεις δεκτες και αναμενομες. Ειδες πουθενα να αναφερω οτι αυτο αποτελει και τη λυση του προβληματος? Εσυ οταν βλεπεις κατι ειδεχθες γυρω σου αυτοματα δε σου βγαζει και καποιο αρνητικο συναισθημα? Δηλαδη για σενα δεν υπαρχει κατι στον κοσμο που να σου προκαλει μισος? Για μενα ειναι αυτο. Για σενα σιγουρα κατι αλλο...για το οποιο αν σου δινοταν η ευκαιρια να το σχολιασεις σε καποιο φορουμ καλη ωρα, θα κατεβαζες καντηλια!

με κανεις να επαναλαμβανομαι, κακο αυτο ε?

Σου ξαναλεω, οτι το σκεπτικο σου δεν δινει λυσεις αντιθετα δημιουργει προβληματα, τι ειναι αυτο που δεν καταλαβαινεις?
Σαφως και μισω πραγματα και καταστασεις αλλα αυτο ειναι το θυμικο μου,
το οποιο και προσπαθω να ελεγχω γιατι αλλιως σου ξαναλεω θα βγω εγω χαμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ολη αυτη η βια και η οργη που περιγραφεται οτι εχουν οι εγκληματιες δεν βγηκε απο το πουθενα.Οταν γεννηθηκαν ηταν απλα μωρα οπως ολα τα αλλα.
Ακομα και αυτοι που εχουν ψυχικες νοσους που οδηγουν σε κατα συρροη εγκληματα απαιτουν ενα καταλληλο υποβαθρο για να αναπτυχθουν και να αρχισουν να θεριζουν.(Οπου αν γινοταν σωστη ψυχολογικη/ψυχιατρικη αξιολογηση θα ειχαν προληφθει πολλα εγκληματα).
Αν συμφωνειτε να σκοτωνουμε εγκληματιες,τοτε φανταστειτε το εξης σεναριο:Εστω οτι σας λενε οτι ο ταδε οταν μεγαλωσει(ειναι μωρο ακομα νεογεννητο) θα σκοτωσει κοσμο,πολυ κοσμο. Τι κανετε??Θα το σκοτωνατε για να γλυτωσετε τις ζωες των αλλων?? Η θα το αφηνατε να μεγαλωσει και να δειτε πως ακριβως εφτασε στο συγκεκριμενο σημειο.Γιατι κανεις δεν γεννιεται εγκληματιας.
Η προληψη ειναι καλυτερη της τιμωριας.Αλλα θελει δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
με κανεις να επαναλαμβανομαι, κακο αυτο ε?

Σου ξαναλεω, οτι το σκεπτικο σου δεν δινει λυσεις αντιθετα δημιουργει προβληματα, τι ειναι αυτο που δεν καταλαβαινεις?
Σαφως και μισω πραγματα και καταστασεις αλλα αυτο ειναι το θυμικο μου,
το οποιο και προσπαθω να ελεγχω γιατι αλλιως σου ξαναλεω θα βγω εγω χαμενος.

Οκ απο πλευρα μου το τελειωνω το θεμα, γιατι οντως ανακυκλωνομαστε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top