Χρήσιμες συμβουλές για σωστό διάβασμα

Snow

Νεοφερμένος

Η Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Αχ είναι τόσες πολλές οι φορές που κάθομαι πάνω απ'το βιβλίο διαβάζοντας κ ξαναδιαβάζοντας χωρίς να μπορώ να συγκρατήσω λέξη στο μυαλό μου...Εσείς έχετε πάθει ποτέ κάτι τέτοιο;Αυτό που αποκαλώ εγώ«αποκόλληση εγκεφάλου»....:ermm:Γνωρίζετε συμβουλές για σωστό κ αποδοτικό διάβασμα;Αν ναι,πρακαλώ παραθέστε τις απόψεις σας.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αν έχετε κάποια καλή συμβουλή...παρακαλώ να την γράψετε ΑΜΕΣΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Προσπάθησε να είσαι συγκεντρωμένη και να έχεις στο γραφείο σου πολύ νερό.Ο θόρυβος ίσως να σε αποσυντονίζει.Επίσης, απο την στιγμή που ξεκινάς να διαβάζεις πρέπει να είσαι σίγουρη οτι κανένας δεν θα σε ενοχλήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Snow

Νεοφερμένος

Η Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ευχαριστούμε Αρίκο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
καθησε χαλαρα στο γραφείο σου,βαλε λίγη απαλή μουσική,φτιάξε ένα καφεδάκι ( εγώ προτιμώ μια κρύα σοκολάτα,συμφωνα με έρευνες βοηθά στο να θυμάσαι) συγκεντρώσου και διάβασε.και όποτε κουράζεσαι κάνε ένα διάλυμμα κανά 10 λεπτο και ξαναξεκίνα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Σε κάποιους η μουσική βοηθάει,σε εμένα πάντως όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Snow

Νεοφερμένος

Η Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Συμφώνω πως το διάλειμμα βοηθάει.Δεν είμαι όμως πολύ σίγουρη για την μουσική.Νομίζω πως θα μου αποσπάει την προσοχή.Όσον αφορά την σοκολάτα σίγουρα θα την τιμήσω..:)Ευχαριστώ πολύ kit-kat!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Degen

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Δεν χρειαζομαστε διαβασμα, τωρα διακοπες εχουμε:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κάθε άτομο έχει διαφορετική ιδιοσυγκρασία, άρα τον δικό του τρόπο διαβάσματος. Οταν το άτομο ανακαλύψει ποιός είναι ο δικός του τρόπος να διαβάζει, έχει αποτέλεσμα.

Προσωπικά μιλώντας, σε περίοδο εξεταστικής όταν διάβαζα ήθελα πρώτον και κυριότερο, απόλυτη ησυχία. Γι'αυτό συνήθως μελετούσα πολύ πρωί. Στο Λύκειο ήμουν βραδινός τύπος που ξενυχτούσε. Στο Παν/μιο και λόγω κούρασης λόγω δουλειάς παράλληλα, μου ήταν αδιανόητο να διαβάζω μέσα στη νύχτα. Μ'επαιρνε πολλές φορές το βράδυ αλλά μια εύλογη ώρα, έκλεινα τα βιβλία. Γνωρίζω και γνώριζα άτομα που τους βολευει το νυχτερινό διάβασμα. Υπάρχουν άλλα ατόμα επίσης που τους διευκολύνει η μουσική. Μια φίλη μου, μου έχει πει πως ο Μοτσαρτ σε χαμηλή ένταση βοηθά στο να μην υφίσταται διάσπαση προσοχής.

Επίσης, πάνω απο 4 ώρες δεν μπορούσα να διαβάσω. Αυτές οι 4 όμως ήταν αποτελεσματικές. Τις ημέρες εκείνες δεν έβγαινα παρά να πάω για δουλειά. Προτιμούσα να μένω μέσα κι ας μη διαβάζω. Η βόλτα μου προκαλούσε τύψεις κι ανησυχία. Το τηλέφωνο και η επικοινωνία ήταν βάλσαμο για το στρες. Μιλούσα στο τηλέφωνο ν'αλλάξω παραστάσεις, να μαθαίνω νέα των φίλων μου καμμιά ώρα ή μισάωρο και συνέχιζα μετά. Με ξεκούραζε επίσης το χλιαρό ντους και οι πορτοκαλάδες. Φυσικά πάντα ήμουν εξοπλισμένη με καφέ και τσιγάρα. Δεν ξεκινούσα διάβασμα, αν ελειπαν αυτά τα δύο.

Οργάνωση χώρου. Ο τακτοποιημένος χώρος ήταν - και είναι- κάτι βασικό για μένα για να μελετήσω αλλά και για να δουλέψω. Ανοιχτό/σκαστό (αν ήταν χειμώνας) παράθυρο, όχι πολύ δυνατό φως αλλά ούτε χαμηλός φωτισμός, ειδική λάμπα γραφείου για να ξεκουράζονται τα μάτια μου.

Εμένα με βοηθά πάντα όσα διαβάζω, να τα γράφω. Με βοηθούσε στο να θυμάμαι πιο εύκολα. Πρόκειται περί μεθόδου αυτενέργειας, η οποία βοηθά τα άτομα του γραψίματος. Αν είσαι ακουστικός τύπος, η μαγνητοφώνηση όσων διαβάζεις ίσως σε βοηθήσει.

Οργάνωση χρόνου. Είναι το Α και το Ω για τις εξετάσεις. Μετράς τις σελίδες της ύλης, υπολογίζεις ημερομηνίες και βάζεις ντεντλάινς. Κάνεις ένα πλάνο με λίγο παραπάνω 'στρίμωγμα', κι αυτό γιατί είσαι άνθρωπος και μπορεί αναπάντεχα κάτι να σου τύχει και μια μέρα να μην μπορείς να διαβάσεις. Εγω είχα το προσωπικό μου calendar οπου και σημείωνα τι πρέπει να διαβάσω καθημερινά και όταν το τελείωνα έβαζα ενα τικ. Το τικ με ενθάρρυνε να προχωρήσω. Μόλις έφευγαν οι 5 πχ σελίδες που έπρεπε, έπαιρνα λίγο καθαρό αέρα, έκανα μια μικρή μοναχική βόλτα, άδειαζα τις σκέψεις μου και επαναφορτιζόμουν.

Δεν μπορώ να πω πως φρόντιζα τη διατροφή μου κι αυτό ήταν ένα μείον. Απο μόνη μου θεωρουσα χάσιμο χρόνου να μαγειρέψω ή έστω ν'ανοίξω το ψυγείο, κι έτσι ή έμενα πολλές φορές νηστική ή με φρόντιζαν δικοί μου άνθρωποι, φέρνοντας μου φαγητό. Αυτό πρόσεξέ το, διότι εμένα με ταλαιπώρησε κάποιες φορές αφού μ'έπιανε που και που ζαλάδα. Δεν συνέβαινε τακτικά αλλά είναι αναγκαίο να μη συμβαίνει καθόλου, ειδικά σε περίοδο που ο εγκέφαλος δρατηριοποιείται στο έπακρο.

Αυτά εν ολίγοις έκανα εγώ, ίσως κάποια σε βοηθήσουν. Μέχρι και σήμερα, που η μελέτη δε λείπει απο τη ζωή μου, εξακολουθώ να οργανώνω τον χώρο και τον χρόνο μου ώστε να είμαι αποτελεσματική. Αν έφτιαχνα το κομμάτι της διατροφής (ξεχνάω να φάω πολλές φορές) θα ήταν ακόμα καλύτερα. Παρακάτω σου γράφω μερικά ακόμα κι ίσως βρεις κάτι να σε καλύπτει:

-Σωστός 8 ωρος βραδυνός ύπνος ώστε να νιώθεις ανανεωμένη το πρωί.
-Μοίρασε το διάβασμά σου σε πολλές μέρες και λίγες ώρες τη μέρα. Θα σε βοηθήσει να προετοιμαστείς καλύτερα.

Καλή επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Snow

Νεοφερμένος

Η Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ mindcircus!Ιδιαίτερα κατατοπιστική επι του θέματος.Μου άρεσε πολύ η ιδέα σου για το προσωπικό ημερολόγιο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristi

Νεοφερμένος

Η aristi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πάρα πολύ δύσκολη η εξεταστική του Ιουνίου ... Είναι ήδη 3 Ιουλίου και ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ! Είναι βασανιστικό να σκέφτεσαι ότι οι περισσότεροι φίλοι σου την ίδια στιγμή πλατσουρίζουν στη θάλασσα ενώ εσύ προσπαθείς να συγκεντρωθείς .

Όσο για το διάβασμα, εμένα προσωπικά με βοηθάει πολύ να διαβάζω στο αναγνωστήριο του πανεπιστημίου, όπου έχει ησυχία και βλέπεις εκατοντάδες κόσμο να παιδεύεται μαζί μ' εσένα. Είναι πολύ καλό να ξέρεις ότι συμπάσχουν άτομα μαζί σου. Από κει και πέρα, κινητά στο αθόρυβο, facebook κλειστό, χαλαρή μουσικούλα, διαλείμματα για βόλτα... Και καμιά βουτιά στη θάλασσα το μεσημεράκι, συνεχίζεις το διάβασμα το βράδυ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Snow

Νεοφερμένος

Η Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Υπομονή Aristi..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Αχ είναι τόσες πολλές οι φορές που κάθομαι πάνω απ'το βιβλίο διαβάζοντας κ ξαναδιαβάζοντας χωρίς να μπορώ να συγκρατήσω λέξη στο μυαλό μου...Εσείς έχετε πάθει ποτέ κάτι τέτοιο;Αυτό που αποκαλώ εγώ«αποκόλληση εγκεφάλου»....:ermm:Γνωρίζετε συμβουλές για σωστό κ αποδοτικό διάβασμα;Αν ναι,πρακαλώ παραθέστε τις απόψεις σας.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

Κοίτα, το κόλπο είναι να ξεγελάσεις το κεφάλι σου. Δηλαδή διάβαζε ότι διαβάζεις προσπαθώντας να κατανοήσεις αυτό που διαβάζεις και να ακολουθήσεις την σειρά των σκέψεων. Με άλλα λόγια, δε χρειάζεται να περάσεις κάτι στο μυαλό σου σαν λέξεις, αλλά σαν έννοιες, αντικείμενα και τρόπους με τους οποίους όλα αυτά συνδέονται.
Όλα αυτά με την προυπόθεση ότι δε μιλάμε για παπαγαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εμένα μου είναι δύσκολο να συγκεντρωθω σε ένα πράγμα, οπότε παρατήρησα ότι με βοηθάει να διαβάζω λίγο για κάτι και μετά να αρχίζω κάτι άλλο. Οταν το βαρεθώ, συνεχίζω το προηγούμενο. Ισως να μην πιάνει σε άλλους και να τους μπερδεύει, εμένα πάντως με βοηθάει γιατί δεν βαριέμαι. Επίσης, κοιτάζω να μου αρέσει ο τρόπος που είναι γραμμένο κάτι. Αν το βιβλίο τα λέει χάλια κατά τη γνώμη μου, ψάχνω το ίδιο θέμα στο ίντερνετ και διαβάζω όποιο αποτέλεσμα μου φανεί έγκυρο και καλογραμμένο, κρατώντας πάντα επιφυλάξεις για την ορθότητα των όσων διαβάζω και διασταυρώνοντας τα μετά.
Αφού τα κάνω αυτά, αντιμετωπίζω το αντικείμενο σαν κάτι που ήδη το ξέρω και κοιτάζω να κάνω ένα φανταστικό μάθημα σε άλλους σύμφωνα με αυτά που ξέρω. Αν δω ότι κολλάω κάπου και δεν μπορώ να το "διδάξω", το ξαναδιαβάζω. Αν είμαι τυχερή και βρω θέμα σε κάποιο φόρουμ, πάω και το συζητάω με άλλους, προσπαθώντας να λύσω απορίες τους. Επίσης διαβάζω πάντα βράδυ και το πιό αποδοτικό διάβασμα από όλα είναι το βράδυ πριν την εξέταση. Από το άγχος και μόνο διαβάζω πολύ γρήγορα και "υπερλειτουργώ", ασε που τα έχω ολόφρεσκα την άλλη μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Snow

Νεοφερμένος

Η Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Κοίτα, το κόλπο είναι να ξεγελάσεις το κεφάλι σου. Δηλαδή διάβαζε ότι διαβάζεις προσπαθώντας να κατανοήσεις αυτό που διαβάζεις και να ακολουθήσεις την σειρά των σκέψεων. Με άλλα λόγια, δε χρειάζεται να περάσεις κάτι στο μυαλό σου σαν λέξεις, αλλά σαν έννοιες, αντικείμενα και τρόπους με τους οποίους όλα αυτά συνδέονται.
Όλα αυτά με την προυπόθεση ότι δε μιλάμε για παπαγαλία.
Έτσι...Τέρμα η παπαγαλία.Έχω παρατηρήσει πως όταν προσπαθώ να μάθω αυτούσια την ύλη, πάντα ξεχνάω αρκετά κ δεν μαθαίνω την ουσία.Πόσο μάλλον όταν η ύλη είναι τεραααααάστια..Άρα λοιπόν καταλήγω στο έξης συμπέρασμα: Όχι παθητική απομνημόνευση αλλά ουσιαστική κατανόηση του κειμένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Snow

Νεοφερμένος

Η Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Αφού τα κάνω αυτά, αντιμετωπίζω το αντικείμενο σαν κάτι που ήδη το ξέρω και κοιτάζω να κάνω ένα φανταστικό μάθημα σε άλλους σύμφωνα με αυτά που ξέρω.
Αύτο το κάνω καμιά φορά και εγώ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ο παράγοντας όρεξη είναι σημαντικότατος, επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Είναι βασανιστικό να σκέφτεσαι ότι οι περισσότεροι φίλοι σου την ίδια στιγμή πλατσουρίζουν στη θάλασσα ενώ εσύ προσπαθείς να συγκεντρωθείς .

Κουραγιο. Πραγματικα. Δε θα ξεχασω ενα καλοκαιρι που βασανιστηκα απεριοριστα. Περασε ομως...:)
Υπομονη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης99

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγω στο διαβασμα ειμαι λιγο περιεργος.Δεν θελω ουτε μουσικες ουτε ροφηματα την ωρα που διαβαζω.Απλα εγω και το βιβλιο τιποτε αλλο.Τωρα οσο αναφορα τον τροπο διαβασματος κανω το εξης:Προσπαθω να κατανοησω το τι λεει και σε τι αναφερεται το μαθημα και μετα το λεω με δικα μου λογια χωρις να ξεφυγω απο το θεμα εχωντας υποψιν μου και τι λεει το βιβλιο.Η παπαγαλια ειναι η χειροτερη τεχνικη κατα την γνωμη μου.Πες οτι το εμαθες το μαθημα και λοιπον;Θα σου μεινει η ουσια του μαθηματος;Την ουσια προσπαθουμε να μαθουμε.Αν σου πει να πεις μαθημα και το λες παπαγαλια χωρις να εχεις καταλαβει για τι μιλας τοτε ποιο ειναι το νοημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ποτε δενμπορεσα να διαβασω κλεισμενος στο δωματιο με ησυχια
θα τρελαινομουν
ποτε δεν θα διαβαζα
παντα διαβαζα στην πολυθρονα ή το τραπεζι του σαλονιου με ανοιχτη την τηλεοραση..

ο καθενας με τα βιτσια του..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top