Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Φίλε Catlover μπες σε αυτό το σαιτ και διάβασε..! Για να αποκτήσεις το σώμα που θες, χρειάζεται γνώση. Και η γνώση δεν έρχεται ουρανοκατέβατη.. Μπες, διάβασε, προβληματίσου και ότι απορίες έχεις, τις λες...!

https://ensomati.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Τελικα ισως αρχισω γυμναστηριο για να τελειωνω να γινει σωστη δουλεια.. Εκει θα μου πουν αρκετα τι πρεπει να κανω ελπιζω γτ απο το σπιτι μικρα τα αποτελεσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το γυμναστήριο απλά θα σε βάλει σε ένα πρόγραμμα, δουλειά μπορεί να γίνει και από το σπίτι απλά χρειάζεται πολλή θέληση. Αν τελικά δεν ξεκινήσεις γυμναστήριο, να κάνεις και αερόβια άσκηση π.χ. τρέξιμο, περπάτημα, ποδήλατο, κολύμπι κλπ και παράλληλα ασκήσεις ενδυνάμωσης. Απ' ό,τι κατάλαβα δεν θες να είσαι πάρα πολύ γυμνασμένος, νορμάλ πράγματα, άρα μάλλον θα πετύχεις το στόχο σου μέχρι το καλοκαίρι. Keep working λοιπόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δεν εχω αντοχη δυστηχως δεν μπορω να τρεξω πολυ η να κολυμπήσω για πολυ... Ευχαριστω πολυ παντος μαρταλενα! Οπως το ειπες δεν θελω τρελα πραγματα απλα να εχω λιγο δυναμη και καλο σωμα.. Πριν απο 7 μηνες μπορουσα ανετα να καθομου στο pc για 16-18 ωρες χωρις να κανω τιποτα παρα να παιζω αλλα ολα αλλαξαν για μια κοπελα που γνώρισα! Πως δεν πηρα γραμμαριο ενω καθομουν ολη μερα τρωγοντας μαλακιες δεν ξερω... Παντος εχω κανει μεγαλη προοδο αλλαξα αρκετα πραγματα στην ζωη και βλεπω εχουν αποτελεσματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
κοίτα, μην απογοητεύεσαι, αν δεν έχεις αντοχή, φυσικό είναι.... με την εξάσκηση θα έρθουν όλα... ξεκίνα εντατικό περπάτημα και όταν νιώσεις σίγουρος ξεκίνα το τρέξιμο. ή τέλος πάντων ό,τι άλλο σου αρέσει, απλά να μην λες "δεν μπορώ" ή "θα ξεκινήσω αύριο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Διαδρομο θα κανω :D Δεν ξερω ποσο αντεχω, εχω να κανω 100αρι καιρο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Ειπα να επαναφερω λιγο το θεμα γτ εχω καποιες επιπλεον αποριες! Καταρχας να πω οτι αυτον τον καιρο κανω περιπου 100 push-ups και 100 επαναληξεις με 3kg βαρακια ανα 2 μερες! Ειχα αρχισει πριν καιρο βεβαια αλλα τα εκανα για πλακα και οχι σοβαρα.. Πολυ καλα αποτελεσματα στο στηθος ειδα πιο πολυ και μου φαινεται αρκετα περιεργο γτ το εψαξα και πολλοι λενε " τα push-ups ειναι προθερμανση μονο και δεν κανουν τιποτα" . Εσεις ξερετε τιποτα για αυτο? Αν ολα πανε καλα θα αρχισω γυμναστηριο σε λιγο καιρο να μου δωσει ενα σωστο προγραμμα ο γυμναστης ! Τελικα οντως παιζει ρολο να ξεκουραζεται το σωμα.. Ειχατε δικιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειπα να επαναφερω λιγο το θεμα γτ εχω καποιες επιπλεον αποριες! Καταρχας να πω οτι αυτον τον καιρο κανω περιπου 100 push-ups και 100 επαναληξεις με 3kg βαρακια ανα 2 μερες! Ειχα αρχισει πριν καιρο βεβαια αλλα τα εκανα για πλακα και οχι σοβαρα.. Πολυ καλα αποτελεσματα στο στηθος ειδα πιο πολυ και μου φαινεται αρκετα περιεργο γτ το εψαξα και πολλοι λενε " τα push-ups ειναι προθερμανση μονο και δεν κανουν τιποτα" . Εσεις ξερετε τιποτα για αυτο? Αν ολα πανε καλα θα αρχισω γυμναστηριο σε λιγο καιρο να μου δωσει ενα σωστο προγραμμα ο γυμναστης ! Τελικα οντως παιζει ρολο να ξεκουραζεται το σωμα.. Ειχατε δικιο!

100 push ups? :D Αν μπορείς και βγάζεις 100 push ups, σημαίνει πως είσαι πολύ ελαφρύς για τα χέρια και το στήθος σου. Το νόημα είναι να μπορείς να βγάζεις το πολύ 15. Αν δεις πως βγάζεις 20+ άνετα αυτό σημαίνει πως δεν είναι πλέον αποτελεσματική άσκηση και πως πρέπει να προσθέσεις βάρος. Πάρε μια τσάντα που δένει στον ώμο και βάλε μέσα βάρος, βιβλία, μπουκάλια νερό, βαράκια αν έχεις και τότε κάνε push ups. Στόχος είναι να μην μπορείς να βγάλεις ούτε 10 επαναλήψεις. Μόνο τότε μπορείς να κάνει πρόοδο. Κι εγώ με 2kg βαράκια μπορώ να κάνω 1000 επαναλήψεις, αυτό δεν σημαίνει ότι κάνω και πρόοδο, τζάμπα χρόνο χαλάω απλά.

Επίσης τα push ups είναι πάρα πολύ αποτελεσματική άσκηση, εάν την κάνεις σωστά και κάνεις μια χαρά στήθος και τρικέφαλους. Απλά πρέπει να γίνεται σωστά, αλλιώς ναι είναι απλά για προθέρμανση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
100 push ups? :D Αν μπορείς και βγάζεις 100 push ups, σημαίνει πως είσαι πολύ ελαφρύς για τα χέρια και το στήθος σου. Το νόημα είναι να μπορείς να βγάζεις το πολύ 15. Αν δεις πως βγάζεις 20+ άνετα αυτό σημαίνει πως δεν είναι πλέον αποτελεσματική άσκηση και πως πρέπει να προσθέσεις βάρος. Πάρε μια τσάντα που δένει στον ώμο και βάλε μέσα βάρος, βιβλία, μπουκάλια νερό, βαράκια αν έχεις και τότε κάνε push ups. Στόχος είναι να μην μπορείς να βγάλεις ούτε 10 επαναλήψεις. Μόνο τότε μπορείς να κάνει πρόοδο. Κι εγώ με 2kg βαράκια μπορώ να κάνω 1000 επαναλήψεις, αυτό δεν σημαίνει ότι κάνω και πρόοδο, τζάμπα χρόνο χαλάω απλά.

Επίσης τα push ups είναι πάρα πολύ αποτελεσματική άσκηση, εάν την κάνεις σωστά και κάνεις μια χαρά στήθος και τρικέφαλους. Απλά πρέπει να γίνεται σωστά, αλλιώς ναι είναι απλά για προθέρμανση.

Οχι 100 με την μια :P ! Mε την πρωτη αμα ειμαι ξεκουραστος βγαζω 25-30 μετα 10-15 το πολυ.. Οτι ειμαι ελαφρύς ειμαι .. Xερια ενταξει κανονικα εχω.. Ποσα κιλα πιστευεις οτι πρεπει να βαλω δλδ στο σακιδιο? Αν βαλεις οτι ειμαι 50 εγω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι 100 με την μια :P ! Mε την πρωτη αμα ειμαι ξεκουραστος βγαζω 25-30 μετα 10-15 το πολυ.. Οτι ειμαι ελαφρύς ειμαι .. Xερια ενταξει κανονικα εχω.. Ποσα κιλα πιστευεις οτι πρεπει να βαλω δλδ στο σακιδιο? Αν βαλεις οτι ειμαι 50 εγω..

Προτού βάλεις κιλά πρέπει να βεβαιωθείς ότι κάνεις σωστά την άσκηση. Για παράδειγμα τα push ups πρέπει να τα κάνεις αργά, 3s κατεβαίνεις, 3s ανεβαίνεις. Πολλοί κάνουν τα push ups πάρα πολύ γρήγορα και έτσι χάνεις μέρος της άσκησης λόγω της κεκτημένης ταχύτητας. Ο κορμός σου πρέπει πάντα να είναι ευθύς κατά την άσκηση και ποτέ μπανάνα. Όταν κατεβαίνεις οι ώμοι σου δεν πρέπει να κλειδώνουν, πρέπει να κατεβαίνεις τόσο ώστε τα μπράτσα σου να σχηματίζουν ορθή γωνία με τα χέρια σου, όταν κατεβαίνεις παρακάτω ρισκάρεις τραυματισμό σε ώμους.

Τώρα για τα κιλά, δεν είναι θέμα τι πιστεύω εγώ. Βεβαιώσου πρώτα ότι κάνεις την άσκηση σωστά και μετά αυξάνεις τα κιλά σταδιακά. Προσωπικά μου αρέσουν οι λίγες επαναλήψεις με πολλά κιλά, καθώς έτσι καλύτερα αποτελέσματα σε λιγότερο χρόνο. Εγώ είμαι 100 κιλά με 1,70 ύψος και στα push ups βάζω τουλάχιστο +20 κιλά στην τσάντα, άρα είμαι στα 120, δεν μπορώ όμως ποτέ να βγάλω πάνω από 5 συνεχόμενες επαναλήψεις σε αυτά τα κιλά. Το ότι μπορείς να κάνεις παραπάνω επαναλήψεις δεν σημαίνει αυτομάτως ότι κάνεις και πρόοδο. Εγώ πχ αν αποφασίσω να κόψω τις μπύρες (λέμε τώρα :P) και να πλακωθώ στο ποδήλατο θα χάσω 10 κιλά λίπους και έτσι θα είμαι στα 90, οπότε θα βγάζω παραπάνω push ups με +20 κιλά στον ώμο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δυνάμωσα γιατί τώρα στην ουσία κάνω push ups στα 110 κιλά αντί για 120.

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζουν και οι στόχοι σου, για παράδειγμα αλλιώς προπονείτε ο bodybuilder που στόχος του είναι η γράμμωση και ο όγκος, αλλιώς ο αρσιβαρίστας που στόχο έχει την δύναμη και αλλιώς ο boxer που στόχο έχει την εκρηκτικότητα. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Προτιμω να εχω τερμα ανοιχτα τα χερια μου ετσι ωστε να δινω εμφαση στο στηθος! Οπως τα λες τα κανω το σωμα μου ειναι σαν μολυβι κατα την ασκηση..Δεν τα εχω μετρησει αλλα νομιζω τα κανω λιγο πιο γρηγορα απο οτι ειπεσ αλλα ενταξει δεν ειναι και τοσο κακο απο οτι βλεπω.. Εγω θελω γραμμωση να πω την αληθεια.. Θα δοκιμασω να βαλω ενα βαρακι και ποια βιβλια να παει 5-6 κιλα η τσαντα να δουμε πως θα μου φανει! Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Απορια : Ισχυει οτι τα βαρη σταματανε την αναπτυξη? Προσφατα αρχισα personal trainer και μου ειπε δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο αλλα εγω δεν τον πιστευω.. Ειμαι 1.70-1.71 και δεν με παιρνει να μην παρω αλλο..

Υ.Γ: Μιλαω για μπαρα παντα τα απλα βαρακια ειναι ενα τιποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειμαι 1.70-1.71 και δεν με παιρνει να μην παρω αλλο..
Πωωω κι εγώ που είμαι 1.70 και δε θα πάρω άλλο τι κάνω γιατρέ μου? :clapup:

Τα βάρη δεν επηρεάζουν την ανάπτυξη όταν γίνονται με μέτρο. Τα βάρη που ίσως επηρεάσουν την ανάπτυξη είναι αυτά που συμπιέζουν τη σπονδυλική στήλη όπως βαθειά καθίσματα π.χ. και αυτά πάλι όταν βάζεις πολλά κιλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχω φτιαξει αρκετα την διατροφη μου ειδικα απο τοτε που ξεκινησα να μαγειρευω συστηματικα και κανω εβδομαδιαιο μενου απο ολες τις κατηγοριες τροφων οποτε πιστευω πως οτι χρειαζεται ο οργανισμος μας το παιρνει. Τωρα σχετικα με τη γυμναστικη, κολυμπαω πολυ το καλοκαιρι και μου δινει τροφη για τον χειμωνα. Δεν ειμαι και τυπος του γυμναστηριου οποτε καταλαβαινετε... Προτιμω τη φυση, το περπατημα, πεζοποριες, αναβασεις σε βουνα τον χειμωνα... Αλλα αυτη την κλεισουρα σε ενα αποπνιχτικο γυμναστηριο που μυριζει ιδρωτιλα, φαρμακιλα με ενα σωρο κοσμο να πηγαινοερχεται απο το ενα οργανο στο αλλο δεν την αντεχω! Ας πουμε ανεχομαι τα ομαδικα, τυπου αεροβικη, πιλατες και τα συναφη.
Και τωρα που λετε για υψος, εγω ειμαι ψηλη και μερικα περιττα κιλακια να βαλω δεν πολυ φαινεται, ευτυχως τα παιρνω παντου αν παρω οποτε μια χαρα, αλλα αυτο δε σημαινει πως επαναπαυομαι κιολας!!!!! Παντως το εβδομαδιαιο μενου ειναι κορυφη. Δηλαδη το παω καπως ετσι- ζυμαρικο, κοκκ κρεας, κοτοπουλο, ψαρι, οσπριο, λαδερο κι ετσι συμπεριλαμβανω τα παντα! Οσοι μαγειρευετε καντε το! Σωζει απο πολλες αποψεις πραγματικα!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Omorfileni89

Νεοφερμένος

Η Eleni Papadopoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Βρήκα στο ίντερνετ αυτή τη προκληση - https://30dayfitnesschallenges.com/30-day-beach-body-challenge/.

Το ξέρετε? Το έχει κάνει κανεις?? Είχε αποτέλεσμα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bethany

Νεοφερμένος

Η Bethany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
να ρωτησω κατι; ποτε δεν γυμναζομουν ιδιαιτερα, δεν θεωρουσα οτι το χρειαζομουν:mad:
και εχω χασει καποια περιττα κιλα, ομως δεν εχω ας πουμε το βαρος που θα ηθελα ,, ειμαι ομως στο κανονικο
προσπαθω να αυξησω την γυμναστικη μου, εχω ομως φοβια μηπως αποκτησω μυικη μαζα χωρις να χασω λιπος.ισχυει?
δεν ξερω..η ερωτηση μου ισως φανει γελοια για καποιους που ξερουν καλα ..αλλα απλα θελω να ξερω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Έχεις την κλασσική ηλίθια φοβία που έχουν οι περισσότερες γυναίκες. Γυμνάσου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Μην φοβάσαι. Δεν πρόκειται να σου συμβεί αυτό..Και μην φοβάσαι τα βάρη.. Κάνε άφοβα τη γυμναστική σου.. Ντουλάπα δε πρόκειται να γίνεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bethany

Νεοφερμένος

Η Bethany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ermis65

Νεοφερμένος

Ο Ermis65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας
Τώρα που στο τέλος της εβδομάδας τελειώνουν οι προπονήσεις μου θα έχω όλο το δίμηνο ελεύθερο να κάνω ο,τι θέλω. Παρόλο αυτά θέλω να κρατήσω την φόρμα μου κάνοντας μια διατροφή τρέξιμο και κάποιες ασκήσεις. Το μόνο που μου λείπει είναι ότι δεν έχω κάποιο μεταπροπονητικο ποτό αποκατάστασης. Μήπως ξέρετε κάποια συνταγή????
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top