Σχολιασμός laptops (>1000€)

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Μα γι' αυτό αγοράζω ΜΟΝΟ Dell. Γιατί δεν το στέλνω πουθενά, έρχονται στο χώρο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τεχνικοι απο την τοπικη αντιπροσωπεια υποθετω..

και αν εισαι στην επαρχια μακρια,,ομως?
παντως "τυχαινει" οι μαρκες με την πιο γερη κατασκευη τοσιμπα,λενοβο πχ να ειναι σε οτι ερευνες εχω βρει στο νετ στην κορυφη της αξιοπιστιας λιγοτερες βλαβες κλπ

ενω "τυχαια"? η dell που εχει τοσο καλο σερβις ειναι συνηθως πολυ χαμηλοτερα..περισσοτερες βλαβες δηλαδη..

τιποτα δεν ειναι τσαμπα,,οτι δινουν στην εγγυηση το παιρνουν απο καπου αλλου,,σdell αποτην ποιοτητα κατασκευης..

στα lexmark πχ εχω εγω 5 χρονων εγγυηση,,απο τα μικρα ακριβα σχετικα μελανια..αλλα γερη ποιοτητα

τιποτα δεν ειναι τσαμπα..

και προσωπικα προτιμω το πιο αξιοπιστο λαπτοπ με λιγο πιο δυσκολη επισκευη,και να το προσεχω..

απο ενα πιο ψευτικο που χαλαει συχνοτερα αλλα στο φτιαχνουν και πιο γρηγορα..

https://www.pcworld.com/article/211402/reliability_and_service_laptops.html
Asus placed second to Apple and earned high marks for reliability of its portable PCs, and took high marks for its phone support. The vendor’s showing is a significant step up from its middling scorecard from last year, when Asus portable users reported a higher-than-average number of out-of-box problems. This year, Asus took above-average marks in five of eight measurements for laptop reliability and service, and its trouble with out-of-the-box problems seems to have improved.
Among Asus notebook users in our survey, 17.1 percent reported at least one major problem with their laptops--slightly higher than Apple’s 15.3 percent, but significantly lower than the industry average of 25.9 percent. (We discuss Apple and Asus further elsewhere.)
Toshiba laptops earned high marks for reliability once again this year, although readers rate its support as merely average. And MSI, which wasn’t in last year’s survey, made an impressive showing. Readers are satisfied with the notebook maker’s PCs, and report relatively few problems with core components.
HP, the largest seller of PCs in the US, disappointed again this year in the laptops category. HP laptops for home use showed up at the bottom of our rankings for both reliability, and HP came in last for their ability to support home laptops.
Dell, the second largest seller of PCs in the US, also earned poor marks for home laptops. Dell laptops ranked second to last, just above HP, for the reliability of their laptops.
asus λιγο πιο κατω απο apple(παραδεχομαι την απλ αν ισχυει οντως αυτο) τοσιμπα μετα

και dell hp παρεα στον πατο


https://www.engadget.com/2009/11/17/laptop-reliability-survey-asus-and-toshiba-win-hp-fails/


οποτε asus toshiba για κορυφη..
dell στη μεση..

και μονο που επιασα τα λαπτοπ dell toshiba το καταλαβα,,την διαφορα ποιοτητας..
asus δεν εχω δει απο κοντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Ξεχνάς κάτι πολύ σημαντικό:
η κάθε εταιρεία έχει διάφορα μοντέλα, σε διάφορες κατηγορίες τιμής. Τι θες, για το μέσο χρήστη, για τον gamer, για τον επαγγελματία, για τον εργολάβο; Αλλη ανθεκτικότητα έχει η κάθε κατηγορία τιμής.
Στο παρελθόν, είχα 2 Acer, 1 HP, 1 built2order των Multirama, 1 build2order του eshop (Hassee), 1 Sony Vaio netbook και 1 Dell 17" και 1 Dell netbook.

Τα Acer δεν παρουσιάσανε κανένα πρόβλημα, όμως όλοι λένε για το πολύ κακό service τους.
Το HP ήταν πολύ κακή κατασκευή, γενικά ζοριζόταν πολύ. στο χρόνο πήρε πόδι. Είχα και θέμα με το νομικό τμήμα της εταιρείας σχετικά με την άδεια χρήσης του λογισμικού την οποία δεν αποδέχτηκα και έπρεπε να μου επιστρέψουν ένα ποσό.
Το Multirama, είχε θέματα με τροφοδοτικό και motherboard και υπερθερμαινόταν συνέχεια και έσβηνε.
Με το Hassee δεν θυμάμαι.
Το Sony Vaio ούτε κρύο ούτε ζέστη αν και ήταν πολύ ακριβό. Το μόνο καλό η καλή ανάλυση οθόνης για netbook. Κακή κάρτα δικτύου.
Το Dell 17" (1750) αγοράστηκε πολύ πιο φθηνά από αντίστοιχα μηχανήματα, με 3 έτη εγγύση on-site. Χάλασε ο δίσκος και την άλλη μέρα είχα καινούριο. Γι' αυτό και πήρα Dell netbook, γι' αυτό και θα πάρω Dell All in One.

Επειδή μηχανήματα είναι και χαλάνε, και επειδή δεν μπορώ να μείνω ώρες χωρίς υπολογιστή, θέλω καλό service.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
σαν τεχνικος υπολογιστων δουλεψα 6 μηνες επαγγελματικα και στο τει ηλεκτρονικης ειχαμε τους υπολογιστες και λαπτοπς απο ολο το τει για να τα επισκευαζουμε και οποιος ηθελε και ειχε ορεξη πηγαινε και δουλευε . λοιπον απο την μικρη μου εμπειρια στα σερβις των λαπτοπ τα πιο συχνα προβληματα τα εβγαζαν τα acer - hp -και τα λαπτοπ απο μουλτιραμα,πλαισιο κλπ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Σήμερα - αύριο δίνω το Dell 1750, και παραγγέλνω από Αγγλία ένα Dell Inspiron™ One 2310.

Οθόνη: 23" touch
Επεξεργαστής: Intel® P610
Μνήμη RAM: 4GB (με 50€ αναβαθμίζεται στα 8GB)
Σκληρός δίσκος: 500GB
Εγγύηση: 3 έτη on site

Τιμή: 580€ μαζί με τα μεταφορικά.
Πώς σας φαίνεται; Ελλάδα ένα παρεμφερές με 21.5" που αυτός ο πωλητής το έχει 35€ φθηνότερα, έχει 200€ παραπάνω με 1 έτος εγγύηση λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Με οθονη 23" τι νοημα εχει να παρεις laptop; Θα ειναι πιο δυκολο να το μεταφερεις απο ενα desktop....
(ασχετο, απλα μου γενιθικε η απορεια.. :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Σήμερα - αύριο δίνω το Dell 1750, και παραγγέλνω από Αγγλία ένα Dell Inspiron™ One 2310.

Οθόνη: 23" touch
Επεξεργαστής: Intel® P610
Μνήμη RAM: 4GB (με 50€ αναβαθμίζεται στα 8GB)
Σκληρός δίσκος: 500GB
Εγγύηση: 3 έτη on site

Τιμή: 580€ μαζί με τα μεταφορικά.
Πώς σας φαίνεται; Ελλάδα ένα παρεμφερές με 21.5" που αυτός ο πωλητής το έχει 35€ φθηνότερα, έχει 200€ παραπάνω με 1 έτος εγγύηση λιγότερο.
λαπτοπ 23''??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Δεν είναι laptop, αλλά desktop. Δεν έχει tower. Εχει μονάχα μία touchscreen οθόνη, μέσα στην οποία υπάρχει η μητρική, το dvd-rw, τα πάντα. Εχει και ένα ασύρματο ποντίκι και ένα ασύρματο πληκτρολόγιο. Το 17άρι το είχα πάρει γιατί ήθελα laptop για να απαλλαγώ από τα καλώδια. Φορητός στην ουσία δεν μου χρειάζεται διότι υπάρχει και το netbook, το οποίο μπορεί να μην έχει τις τρομερές δυνατότητες αλλά τη δουλειά του την κάνει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χμμ... Τοτε νομιζω οτι διαλεξες λαθος τοπικ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ώρα να αλλάξω laptop, το τωρινό κοντεύει να φτύσει. Αν και είμαι υπερ ευχαριστημένος από την αντοχή στο χρόνο.

Το budget μου είναι 1500€, άντε 1800€ και προφανώς θέλω Windows και προφανώς με σκοπό στο μέλλον να πάω στα Windows 8. Η μόνη μάρκα που αποκλείεται να διαλέξω είναι Toshiba, ενώ προφανώς έχω προτίμηση σε Dell. Από εκεί πέρα δεν με ενδιαφέρει καθόλου το οπτικό drive. Άλλες απαιτήσεις:

  • SSD και άνω των 120GB
    • Με τίποτα HDD 5400rpm
  • Wifi τουλάχιστον g αν όχι πρότυπο n - Ethernet 1GBPS
  • 3χUSB 3.0
  • Δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι widescreen ή 4:6 αλλά μεγαλύτερη από 12"
    • Ανάλυση προφανώς όσο μεγαλύτερη μπορώ
  • CPU έχω απλά προδιάθεση υπερ Intel
    • προφανώς 64bit :P
  • RAM τουλάχιστον 4GB
  • Επίσης δίνω σημασία στην GPU. Για αρχή με ενδιαφέρει υπό ποίες συνθήκες οι περισσότεροι browsers κάνουν rendering με την GPU;
Με μια πρόχειρη αναζήτηση μου άρεσε το Alienware M14x :worry:
Αλλά με SSD μου βγαίνει 1700$+ :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Παναγιώτη,είσαι ανένδοτος στο θέμα του SSD δίσκου;;
Γιατί απο μία ματιά που έριξα στο αντίπαλο δέος της Alienware,την ROG(Republic of Gamers),όλα βγαίνουν πάνω απο το όριο των 1500 ευρώ.

Βαριέμαι σήμερα,και είπα να το ψάξω παραπάνω.
Καταρχάς,μήν το πάρεις απο Ελλάδα,θα σου βγεί πανάκριβο.Κοίταξε κάποιο eshop του εξωτερικού που κάνει shipping στην Ελλάδα.Εκτός και αν το θές άμεσα και δεν θες να περιμένεις.
Σου βρήκα το G74SX της ROG-Asus,στα $2,054.13(1,553.49 EUR),από εδώ
AΛΛΑ,έχει 1 USB 3.0(σημειωτέον,αυτό που λές εσύ της Alienware έχει 2),με 3 USB 2.0.
Κατά τα άλλα πληρεί όλα όσα ζητάς(SSD 160GB).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Παναγιώτη,είσαι ανένδοτος στο θέμα του SSD δίσκου;;
Γιατί απο μία ματιά που έριξα στο αντίπαλο δέος της Alienware,την ROG(Republic of Gamers),όλα βγαίνουν πάνω απο το όριο των 1500 ευρώ.

Βαριέμαι σήμερα,και είπα να το ψάξω παραπάνω.
Καταρχάς,μήν το πάρεις απο Ελλάδα,θα σου βγεί πανάκριβο.Κοίταξε κάποιο eshop του εξωτερικού που κάνει shipping στην Ελλάδα.Εκτός και αν το θές άμεσα και δεν θες να περιμένεις.
Σου βρήκα το G74SX της ROG-Asus,στα $2,054.13(1,553.49 EUR),από εδώ
AΛΛΑ,έχει 1 USB 3.0(σημειωτέον,αυτό που λές εσύ της Alienware έχει 2),με 3 USB 2.0.
Κατά τα άλλα πληρεί όλα όσα ζητάς(SSD 160GB).

το asus zenbook μου φαινεται καλυτερη επιλογή. Δες και εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το G74SX δεν μου αρέσει και παραπάνω από το budget και επίσης 17" οθόνη; too much
Και το Zenbook έχει χάλια GPU. Να μην παίζω κανένα skyrim ή EVE σαν άνθρωπος; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
στα γρηγορα δες αυτο
https://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Notebook/Laptop/Sony-Vaio-VPCF23P1E-B-and-TV-Tuner.htm

και αυτο
https://www.msystems.gr/index.php?category=1138&product=13745

7200rpm δισκος δεν κανει ε?
θα ψαξω και αλλο..

με ssd δεν βρισκω,,
βασικα παρε ενα φτηνοτερο και πες στο μαγαζι καλτερα εδω να σου βαλουν ενα ssdτο πλαισιο ή μουλτιραμα μπορει να το κανουν,,χωρις να φορτωθεις τον απλο δισκο..

ή παρτο και βαλτον μονο σου..


παρε αυτο πχ και βαλτου εναν τετοιον μονο βεβαια να ειναι σατα 3 το λαπτοπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Το G74SX δεν μου αρέσει και παραπάνω από το budget και επίσης 17" οθόνη; too much
Και το Zenbook έχει χάλια GPU. Να μην παίζω κανένα skyrim ή EVE σαν άνθρωπος; :P

Να δω πότε θα σοβάρεψεις...
Αν είναι να πληρώνεις παραπάνω ευρώ για καλύτερη GPU μόνο και μόνο για να παίζεις παιχνίδια, τότε πάρε ένα xbox και λύθηκε το πρόβλημα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Να δω πότε θα σοβάρεψεις...
Αν είναι να πληρώνεις παραπάνω ευρώ για καλύτερη GPU μόνο και μόνο για να παίζεις παιχνίδια, τότε πάρε ένα xbox και λύθηκε το πρόβλημα σου.
Ξεχνάς πλέον ότι η GPU χρησιμεύει και στον browser και στο flash και αν αυτό σου είναι σπάνια περίπτωση, αναλογίσου έστω multimedia αρχεία. Να και τώρα που είμαι με Intel GPU με shared memory, πολλές φορές αναγκάζομαι να μετατρέψω ένα video έτσι ώστε να κατεβάσω ποιότητα και κατά επέκταση να μπορώ να δω το video χωρίς σπασίματα ή χαμηλά FPS (και στα 720p με το αγκομαχάει).
Στο κύριο workstation ενός σπιτιού είναι χαζό να μην υπάρχει μια αξιοπρεπή GPU, αφού διαφορετικά κινδυνεύεις σε 1 χρόνο να μην μπορείς να κάνεις το οτιδήποτε διαφορετικό από email, office και browsing.
Οπότε απέχει υπερβολικά το laptop κονσόλα από το Intel gpu. Είμαστε στο θέμα των ακριβών λαπτοπ και τα 80 επιπλέον € που κοστίζει ένα καλό τσιπάκι είναι μηδαμινό μπροστά στα οφέλη του. Είναι στρουθοκαμηλισμός να κάνουμε την ζωή μας δύσκολη για κάποιες ιδεώδη νοοτροπίες "εγώ δεν παίζω παιχνίδια", άνθρωποι είμαστε κάποια στιγμή θα θέλουμε την διασκέδαση είτε αυτή είναι κάποιο video game είτε κάποια 1080p ταινία. Δεν είναι όλη η καθημερινότητα φόρμες, κελιά και δεδομένα :)

με ssd δεν βρισκω,,
βασικα παρε ενα φτηνοτερο και πες στο μαγαζι καλτερα εδω να σου βαλουν ενα ssdτο πλαισιο ή μουλτιραμα μπορει να το κανουν,,χωρις να φορτωθεις τον απλο δισκο..

ή παρτο και βαλτον μονο σου..
Ναι, αυτό σκέφτομαι εν τέλη.
400€ για SSD είναι λίγο ακριβό. Υπάρχουν και φθηνότεροι με εξίσου καλές αποδόσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
dell xps
https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/m...-4-GB.html?price_max=1000.0&price_min=800.001

sony vaio
https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/m/2/Sony/f/5464_253117/16-έως-17-8-GB.html

μπορεις να παρεις ενα απο τα αποπανω με μπολικη μνημη 2 usb3 κλπ στα 900 ευρω το πολυ,,και να βαλεις μετα εναν καλο ακομα και 200αρι ssd..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ξεχνάς πλέον ότι η GPU χρησιμεύει και στον browser και στο flash και αν αυτό σου είναι σπάνια περίπτωση, αναλογίσου έστω multimedia αρχεία. Να και τώρα που είμαι με Intel GPU με shared memory, πολλές φορές αναγκάζομαι να μετατρέψω ένα video έτσι ώστε να κατεβάσω ποιότητα και κατά επέκταση να μπορώ να δω το video χωρίς σπασίματα ή χαμηλά FPS (και στα 720p με το αγκομαχάει).
Στο κύριο workstation ενός σπιτιού είναι χαζό να μην υπάρχει μια αξιοπρεπή GPU, αφού διαφορετικά κινδυνεύεις σε 1 χρόνο να μην μπορείς να κάνεις το οτιδήποτε διαφορετικό από email, office και browsing.
Οπότε απέχει υπερβολικά το laptop κονσόλα από το Intel gpu. Είμαστε στο θέμα των ακριβών λαπτοπ και τα 80 επιπλέον € που κοστίζει ένα καλό τσιπάκι είναι μηδαμινό μπροστά στα οφέλη του. Είναι στρουθοκαμηλισμός να κάνουμε την ζωή μας δύσκολη για κάποιες ιδεώδη νοοτροπίες "εγώ δεν παίζω παιχνίδια", άνθρωποι είμαστε κάποια στιγμή θα θέλουμε την διασκέδαση είτε αυτή είναι κάποιο video game είτε κάποια 1080p ταινία. Δεν είναι όλη η καθημερινότητα φόρμες, κελιά και δεδομένα :)


Ναι, αυτό σκέφτομαι εν τέλη.
400€ για SSD είναι λίγο ακριβό. Υπάρχουν και φθηνότεροι με εξίσου καλές αποδόσεις.

το λαπτοπ μου εχει γραφικα intel gma4500, με 2GB ram. Ειναι 3+ χρονων λαπτοπ και μια χαρα παιζει flash και hd videos. Ακομα και το desktop μου που ειναι με 1GB ram και intel γραφικα (τυπο δεν ξερω) και το εχω απο 2005 ή 2006, παιζει μια χαρά flash αλλά ζορίζεται στο hd video στα 1080. Τα 720 τα παλευει. Δεν είπα να μη παίζεις παιχνίδια και δεν ξέρω για ποιό λόγο θίχτηκες. Όπως είπα και πριν, αν θέλεις να παίζεις παιχνίδια, καλύτερα να δώσεις τα λεφτά σου σε μια κονσόλα την οποία θα ευχαριστηθείς περισσότερο, παρά να πετάς τα λεφτά σου σε κάρτες γραφικών. Επίσης μπορείς να κάνεις αυτό που είπαν και παραπάνω. Παίρνεις SSD και τον εγκαθιστάς μόνος σου (ούτε σε τεχνικό δεν χρειάζεται να πας, είναι πανεύκολο να αλλάξεις τον δίσκο σε ένα λαπτοπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όπως είπα και πριν, αν θέλεις να παίζεις παιχνίδια, καλύτερα να δώσεις τα λεφτά σου σε μια κονσόλα την οποία θα ευχαριστηθείς περισσότερο, παρά να πετάς τα λεφτά σου σε κάρτες γραφικών.
Καταρχάς είναι μεγάλο θέμα PC vs. Κόνσολα, πόσο μάλλον να σου αντιπαραθέσω και την άνεση. Και σε προσωπικό επίπεδο προτιμώ τα video games στα ταξίδια. 8 ώρες σε λεωφορείο ή ΚΤΕΛ είναι θάνατος, γιατί να μην σκοτώσεις μερικά zombie; :P

Όπως και να έχει, η GPU είναι χρήσιμη και θα είναι περισσότερο όσο υλοποιείται καλύτερα οι συνεργασίες browsers και GPU
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μια καλη gpu-απο μεση και πανω- ειναι οτι πρεπει σε λαπτοπ.

οι ενσωματωμενες ειναι μεγαλο μειον..ειχα στον σταθερο υπολογιστη καποτε,,και σπλα δεν μπορουσε να παιξει σοβαρα ακομα και παλια παιχνιδια,,οχι μονο λογω ταχυτητας αλλα λογω λειτουργιων ,,που εχει αυτονητα μια καρτα γραφικων

αλλα οσο καλη καρτα και να βαλεις στο λαπτοπ,,θα ανεβαζει πολυ θερμοκρασια σε πανω απο 2 ωρες πχ παιχνιδιουι(οποτε δεν εχει νοημα νομιζω να βαλεις μια κορυφαια,,και μαλλον μειον θα ειναι..)

κοινως κανενα λαπτοπ σε αντεχει σε ωρες gaming ,ζεσαταινεται βραζει κολλαει κλπ

αλλα για χαλαρο gaming για να περναει η ωρα ειναι οκ..αλλα ποτε δεν θα εχει την αντοχη του κουτιου..(και ακομα περισσοτερο το καλοκαιρι.)
ακομα και αν τυπικα εχει υψηλοτερες ταχυτητες απο το σταθερο..

για μενα το σημαντικοτερο για λαπτοπ αν θελεις να δωσεις λεφτα
ειναι ο καλος i5 αλλα οχι ο πολυ ζεστος i7τετραπυρηνος κλπ
και η πολλη ραμ,πανω απο 4γιγα,γιατι διευκολυνει σε ολα το λαπτοπ,,και του δινει χρονο ζωης,ακομα και αν η cpu ξεμενει πισω..ειδικα σε win 7 λπ

και ο ssd παλι ειναι πολυ σημαντικος απο οτι καταλαβα,σε ολα


αλλα το gaming laptop μου φαινεται λιγο οξυμωρο..και λαθος..

γιατι το λαπτοπ ακριβως επειδη ολα ειναι πατημενα μεσα του ποτε δεν θα ειναι πραγματικη παιχνιδομηχανη..

να σουπω...
τα toshiba tecra που ειναι πολυ ανθεκτικα τα εχεις σκεφτει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top